Q lui nl) l Experimenterend Feijenoord versloeg München met 2-0 Oostduitse turnsters gelijk op met Russinnen Japanners W.K. turnen in niet te evenaren Ik heb ineens meer plezier in m'n tuintje. Algemene Bank Nederland j In envelop (géén postzegel erop) I sturen naar ABN, Sportkalender WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 Nu ook in Uierfle» Metkansopgr»tls •I.P.KS7. Ar,VYrtfv SChiE0*V X>1 KUY?^ BUTCH GENEVA he oldest and «oir popyl Aperitif m Holland Drink it ifraifhr and ^here pomblr «erve ff om cold kolll* nó zie ouwnoe ADVERTENTIE Terwijl ik mijn wekelijkse praat je" schrijf is hei nog mooi herfst weer. doch om deze tijd kan dat spoedig veranderen en dus moeten we de nodige voorzorgsmaatregelen treffen. De dahlia's bloeien nog. doch langzamerhand moeten we er toch toe overgaan deze te rooien Nu is er nog kans om ze na het rooien goed droog te maken en dat is een belangrijk winstpunt. We snijden de stengels juist boven de grond af, er blijft dan nog voldoen de stengel aanzitten. .Va het rooien zoveel mogelijk het zand er af ha len en de knollen goed m zon en wind laten drogen. Het gebeurt nog al te vaak, dat de knollen niet goed gedroogd naar de bewaarplaats verhuizen, met alle nare gevolgen van dien. De knollen gaan schim melen en tot rotting over wanneer deze niet goed droog worden opge borgen. U weet het zelf ook goed. dat we in het voorjaar vaak de klacht horen ,.Mijn dahliaknollen zijn verrot". Dit, nu is het gevolg van het niet droog zijn van de knollen, wanneer deze opgeborgen worden. Dus: de knollen eerst goed droog laten wor den en dan opbergen in een droge, koele kelder of kast De kamer-azalea, die gedurende de zomermaanden geregeld bemest en besproeid werd, heeft nu een plaats gekregen in een koele kamer in het volle licht. Zorgt, dat de plant dage lijks tweemaal besproeid wordt met lauw water. Steeds flink over de kroon sproeien! Staat de azalea te warm dan vallen de bladeren af en het geval wordt waardeloos. Nog maals: Zorgt steeds voor een voch tige atmosfeer door de plant goed te besproeien. Bij een goede behan deling zal die overhouden azalea weer fraai bloeien De potkluit mag nooit droog worden. De ster van Bethlehem staat even eens op een koele en lichte plaats. Staat deze te warm dan maakt, zij spichtige ijle loten en dat wreekt zich later bij het bloeien. Het bloeien wordt dan verre van floris sant. In het voorjaar zetten we de ster in nieuwe voedzame grond en snoeien de loten een flink eind te rug. Ook voor de hibiscus (schoenlappers- plant) geldt, dat ze in de winter maanden niet in een te warme ka mer mag staan Laat ook deze fraaie bloeier zo 'j mogelijk overwinteren. In voorjaar snoeien we de takk •n eind te rug. deze groeien dan goed uit. Door. de takken een eind terug te snijden maakt de plant jong hout en zal mooi bloeien. Houdt de Hibis cus steeds in het volle licht. Ook de Passiflora Passiebloem moeten we koel en in het licht laten overwinteren. Gqeft tijdens de win termaanden matig water, valt het blad er af, dat geeft niet, echter wel in die mate water geven dat de stengels nietgaan indrogen. In maart wordt ze verpot in zeer voed zame potgrond en we gaan dan de ranken tot op ongeveer 8 a 10 ogen insnijden. Geven dan meer water (lauw), volop licht en wekelijks be mesting en de plant vormt spoedig nieuwe loten, waaraan de bloem knoppen zich dan ontwikkelen en de fraaie bloemen veel plezier zullen geven. Om te onthoudende meeste Passiflora's die niet of onvoldoende bloeien, hebben gebrek aan voe ding. De streptocarpus moet in het licht in de kamer overwinteren en word. matig water gegeven. Wel .moei men voorkomen dat de bladeren af vallen. Dus wel minder water ge ven, doch niet laten verdrogen zo dat zij het blad verliest. Als echte liefhebber(ster) houdt men zijn planten ook in de wintermaanden goed in 't oog en geeft men de juis te behandeling. De platen tonen hiervoor hun dankbaarheid door volgend jaar schoon te bloeien. Antwoord aan mevr. II. v. d. D. te Veenendaaldat uw stephanotis (bruidsbloem) steeds onder de luis zit, is het gevolg van tocht. Tocht veroorzaakt luis op de planten. Is het raam misschien tochterig.' Be spuit de plant nog eens met het luisverdelgend middel en geeft de plant een tochtvrije plaats. Zorgt vpor een zeer vochtige atmosfeer door dagelijks het blad met lauw water vochtig te sproeien. V moet minstens driemaal per dag de ste phanotis besproeien. Geeft in de winter iets minder water, volop zon. 's zomers tegen de felle zon beschermen en in de groeitijd we kelijks een weinig bemesten In 't voorjaar kan men de plant door middel van stekken voortkweken. De stekken van de grote chrysan ten hebben wortels, zo u schrijft. Nu afwachten of ze jonge scheuten gaan maken. Als het lukt, dan lukt het, anders is de lap versneden Grootbloemige chrysanten (éenpo- ters) reageren even anders dan kleinbloemige tros-chry santen. Zet Voor slechts enkele centen méér per glas genietU van een jonge jenever van wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER de stekken straks, wanneer deze ij-scheutjes hebben gemaakt, op een lichte, koele plaats. Vorstvrij overwinteren De door u gekweekte sierm'aïs moet u als volgt behandelen: De bla deren die de Maïskolf omsluiten worden voorzichtig los gemaakt, naar beneden gebogen en met de hand glad (plat) gestreken. De kolf komt dus geheel vrij en het geval wordt met de kolven naar beneden op een zonnige en winderige plaats opgehangen. Door de zon zullen de naar beneden gebogen bladeren goed drogen, terivijl de maïskorrels prachtig gaan kleuren. Succes toe gewenst E. J. GRIJSEN - RHENEN m Dikwijls als ik met m'n hobby bezig was, moest ik ineens denken aan al de rekeningen die nog lagen te wachten. Dan werd ik onrustig. Het echte tuinierplezier was dan weg. Dat is nu gelukkig niet meer zo. Ik laat mijn salaris tegenwoordig op een ABN-salarisrekening storten. De bank verzorgt al mijn periodieke betalingen nu en ik krijg nog rente ook. Dat bevalt me best, want ik heb ineens veel meer plezier in m'n tuintje. rÈon voor folder. Ik wil wat meer 1 I weten over alle voordelen van een j I salarisrekening. I Naam: ..i I Straat: En ik heb betaalcheques gekregen. Daarmee kun je overal betalen. Het is trouwens een veilig idee als je je geld niet meer thuis hebt liggen. En wat zo raar is, het lijkt wel of ik tegenwoordig zuiniger leef. Ik hou tenminste af en toe wat over. En als ik dat op een ABN-spaar- rekening zet levert me dat tot 8% rente op. Daar kan ik m'n plantjes en gereedschap voor kopen. Erg goed hoor, die Algemene Bank Nederland. Plaats ^Antwoordnr. 3502, Amsterdam. LJUBLJANA Ljoedmilla Toerists jeva heeft landgenote Natalia Koets- jinskaja niet kunnen evenaren. In te genstelling tot de kleine „Nataseha". die vier jaar geleden in Dortmund drie maal een gouden medaille veroverde, klonk in Ljubljana slechts" tweemaal het Russische volkslied voor Ljoedmilla Toeristsjeva. De eerste keer was dat '/.ondagavond. toen zij als de nieuwe wereldkampioene achtkamp werd ge kroond. Dinsdag, in de vroege avond uren. slaagde Ljoedmilla Toeristsjeva er als enige in dc Oostduitse hegemonie in de toestelfinales te breken. De slot- avond is bij de dames het grote succes van Oost-Duitsland geworden. Twee maal goud voor Erika Zuchold en een maal voor Karin Janz. Vooral voor de kleine Karin Janz moet die eerste plaats op de brug met ongelijke liggers een grote voldoening zijn geweest. 7.ij had immers zondagavond in de acht kamp een zekere zilveren medaille gemist door een mislukte afsprong van de evenw ichtsbalk. Door de overwinningen van Erika Zuchold en Karin Janz kwam de balans voor wat de medailleverdeling betreft lussen Rusland en Oost-Duitsland pre cies in evenwicht. Want naast de titels van Ljoedmilla Toeristsjeva in de acht kamp en vrije oefening hadden de Rus sinnen ook nog beslag gelegd op het ploegenkampioenschap. Met Karin Jan/ (18) en Erika Zuchold (23) hebben de Oostduitsers twee turnsters, om wie wanneer over twee jaar in München de Olympische Spelen worden gehouden, een uiterst sterke ploeg is gebouwd, die dan wellicht wel een geslaagde aanval op de Russische ploeg kan doen. GRAMIIOOS De toestelfinales zijn. zoals gebruike lijk, weer het afsluitende hoogtepunt van de dameswedstrijden geworden. De confrontatie tussen de zes beste turn sters op elk van de vier onderdelen le verde een grandioos gevecht op. waarin honderdsten van punten beslisten. Het sprekendste voorbeeld daarvan was de evenwichtsbalk. Met Angelika Hellmann, Christine Schmitt (beiden Oost-Duitsland). Laris- sa Pelrik (Rusland) en het kleine, uiter mate populaire Amerikaantje Cathv Rigby begonnen liefst vier van de zes dames met een gemiddelde van 9.350 punten over de achtkamp de strijd op de evenwichtsblak. Zij zouden gaan strijden om het brons, dat was althans de verwachting. Want Erika Zuchold (9.500) en de Japanse Miyuki Matsuhisa (9.475) leken onbereikbaar. De in een groen pakje gestoken Cathy Rigby moest als eerste op de slechts tien cen timeter brede balk. De achttienjarige studente uit Los Angeles, met een nog zwaar omzwachteld been als herinne ring aan een ernstige enkelblessure, draaide een grandioze oefening, waarin een handstandoverslag op één hand. eerst naarvoren en vrijwel direct daar op achterwaarts, de hoogtepunten wa ren. Door de waardering van 9.70, die overigens pas na minutenlang vergade ren van de jury tot stand kwam. werd de Amerikaanse ineens favoriet. De il lusie van goud duurde echter nauwe lijks vijftien minuten, want ook Erika Zuchold scoorde een 9,70 echter met een oefening, welke het publiek minder aansprak. Toen Miyuki Matsuhara op de balk kwam, draaide Cathy Rigby het ERIKA ZUCHOLD positie (9.750) waren gestart. De kleine Oostduitse bleek echter met een tiende punt verschil sterker. De afsluiting met de vrije oefening werd toch nog een compleet succes voor de Russinnen. Weliswaar kreeg Olga Karaseva de meeste bijval voor een oefening waarin muziek en oefen stof op geraffineerde wijze waren ge combineerd, maar de jury sloeg de kür van Ljoedmilla Toeristsjeva met 9.85 net vijfhorlderdste punt hoger aan. Het brons ging naar Zinaida Voronina, de „mooiste" van het toernooi. Kindvall bleef koppend zijn tegen standers de baas, maar scoorde m deze situatie toch niet. ROT I ERDAM - l-eijenoord heeft gisteren München 1860 mei 2-0 ver slagen. Het was een magere zege van de Rotterdammers, die bijna de gehele wedstrijd een duidelijk overwicht heb ben gehad. Er was in de tweede helft zelfs een strafschop voor nodig om de Westduit sers elke illusie op een gelijk spel te ontnemen. Feyenoord trad aan zonder Laseroms; disciplinair geschorst. Wery, die nog tobt met een schouderblessure en Trey- tel waarvoor Geilman speelde. De Rotterdammers hadden naast Israël Rinus Bosgieter (22) centrale verde diger in het B-team opgesteld. In de achterste vier had Schneider weer het eld moeten ruimen voor Romeijn. Happel experimenteerde in deze wed strijd nog meer. Wim Janssen fungeerde als aanvals- spits met Kindvall in een enigszins te ruggetrokken positie op de rechterflank achter hem Boskamp nam Janssen's plaats op het middenveld in. Dil „gelegenheidsteam" startte veel belovend. Er kwamen een paar 1-2 combinaties uit. Bij de eerste tussen Kindvall en Hasil voorkwam de paal een doelpunt. Toen even later Janssen en Boskamp het probeerden, tikte Fraydl de bal nog net over de lal. Müchen 1860 moest steeds verder achteruit. Feyenoord dicteerde het spel volledig. Romeijn werd herhaaldelijk in de aanval gesignaleerd. Boskamp en Hasil ontkrachtten ver voor de midden lijn al de aanvalspogingen van München, dat. in de verdediging royaal was met het weggeven van hoekschop pen. De actieve Janssen hij opereerde dan eens op links, dan eens op rechts - bood Moulijn nog de mogelijkheid de stand naar 1-0 te schieten. De bal ging net voor het doel langs. Kort daarna kopte Kindvall na een gave voorzet van Moulijn de stand toch naar 1-0. Feijenoord zag echter geen kans zijn voorsprong voor de rust op te voeren. Fraydl verrichtte nog enkele verdedi gers. het gevaar inziend, besloten iedere bal maar over de zijlijn te trappen. STRAFSCHOP Vier hoekschoppen leverden de eerste vijf minuten in de tweede helft Feijen oord op. Geen doelpunt. Dat kwam in de negende minuut* toen Holenstein bij een doorbraak van Romeijn de bal wegsloeg. Hasil schoot de strafschop hard en zuiver in: 2-0. Feijenoord zakte daarna wat weg. München kwam tot enkele aanvallen en tweemaal moest Geilman optreden bij inzetten van Bebele. de gevaarlijkste Duitse aanvaller. Het laatste kwartier kwam er zowaar een beetje sfeer in de Kuip. Feijenoord probeerde meer afstand te nemen van München. Een kopbal van Van Hanegem werd door Bredenfeld uit de doelmond gekopt. Met negen, soms tien man stond München in de verdediging. Jansen. Kinvall en Mou lijn werden een paar maal als kegels tegen de grond geslingerd. De Rotter damse aanvallers konden echter niet voldoen aan de luidruchtige kreten van hun supporters, die om „noch ein Tor" smeekten. Het kwam er echter niet van. LJUBLJANA Het enige schoon heidsfoutje in de Japanse heerschappij hij het turnen was de wereldtitel van Miroslav ('erar. Na het ploegenkam- pioensehap en het goud van Eizo Ken- motsu in de Olympische twaalf kamp pakten de Aziaten dinsdag, op de slot- avond van de wereldkampioenschap pen, ook nog vijf gouden medailles mee in de finales van de toestellen. De grote man was niet wereldkampioen Ken- motsu. maar de 27-jarige Akinori Na- kavama. De leraar uit Tokio prolon geerde niet alleen zijn wereldtitel van Dortmund en de vrije oefening op de brug. maar maakte ook Mikhail Yoro- nin zijn wereldkampioenschap op rin gen afhandig. Voronin. die als favoriet naar Ljubl jana was gereisd, is waarschijnlijk de meest teleurgestelde man van de ze ventiende wereldkampioenschappen turnen geworden. De 24-jarige Rus, in Mexico door Sabao Kato van het Olym- hoofd af. Pas toen hij de afsprong van Pisch goud in de twaalfkamp afgehou- de Japanse, die zich niet staande kon houden, een kreet van schrik uit de stampvolle zaal opsteeg, durfde de Ca- lifornische weer te kijken en wist zij zich zeker van het zilver. Christine Schmitt en Larissa Petrik gaven elkaar niets toe (9.55) en kregen even later beiden een bronzen medaille. Een ge deelde derde plaats 'had daarvoor ook al het paardspringen opgeleverd, waar in achter Erika Zuchold en Karin Janz kampioen gehuldigd. De Japanners hebben in de hoofdstad van Slovenië, waar de afgelopen dagen bijna honderdduizend toeschouwers de wedstrijd volgden, voor bijna niet te evenaren prestaties gezorgd. Tekenend voor het Japanse geweld was wel het paardspringen, dat meer op de Japanse titelstrijd dan op het wereldkampioen- :hap leek. Als enige niet-Japanner EESTIE.\DE PI M Ljoedmilla Toeristsjeva en Russisch had Viktor Klimenko zich voor dit on- kampioene Ljoebov Boerda gelijk ein- derdeel kunnen plaatsen. De 21-jarige digden. Rus voorkwam op dit nummer, dat de Japanners opnieuw alle medailles ver overden. Klimenko nam met zijn hand standoverslag en schroefsalto alle risi- Wereldkampioene achtkamp Toerists- I co's en slaagden daarmee in zijn greep jeva veroverde in de drie finales waai - naar het zilver. Mitsuo Tsukahara die I in zij uitkwam evenveel medailles. Zi.i daags tevoren zijn, nieuwe bijna onge- i bouwde die serie van onderen af op. Na loofwaardige, sprong had geïntrodu- I het brons bij de sprong volgde zilver op ceerd, bedreigen was echter niet voor de brug met ongelijke liggers, waarop I hem weggelegd. Toch nam de Japanner zij en Karin Janz in dezelfde uitgangs- bij zijn eerste poging geen enkel risico. Ui.i voerde eerst een orthodoxe sprong feilloos uit om zeker te zijn van een hoge waardering. Direct daarna volgde dan de ..Tsukahara" zoals deze sprong ongetwijfeld de geschiedenis in zal gaan. De waardering van 9.60 punten, vijfhonderdste minder dan Klimenko kreeg was voldoende voor erkenning als de beste paardspringer ter wereld. Vinnen naar F a gor-Merrier DEN HAAG De Nederlandse be roepswielrenner Gerard Vianen (26) heeft dinsdagavond een contract geslo ten met de Franse ploeg van Fagor- Mercier. waarin onder andere ook de Fransman Raymond Poulidor rijdt. Vianen was vorig seizoen in dienst van de Nederlandse ploeg van Caballero. welke fabriek echter besloot zich terug te trekken uit de wielersport. 29 t.m. 1-10: Paardesport, Jumping Amsterdam, CH1. 31-10: Autosport, Stichtse Ronde RAC-W: voetbal, Oostenrijk-Italië, Eur. Cup; idem, alg. verg. amateurvoetbal. Zeist. 1-11: wielrennen, Trofeo Baracchi (It,); motorsport, bekercross Lochem en Trial Zandvoort; tafeltennis, Reg. Ha- lex-jeugd achtkampen. 3-11: Tafeltennis. Griekenland-Ned., Eur. Cup; voetbal, districtswedstr. Noord-Oost 4-11: Voetbal F.C. Bazal-Ajax (E.C. I), Stenaua-PSV (E.C. II). Goleraine- Sparta en F.C. Twenthe-Eskesehir (R U. Cup). 5 t.m. 7-11: Tafeltennis, open Joego»!. Kamp., Subotica.

De Vallei | 1970 | | pagina 12