Okker matig tevreden over financieel toch goed jaar roodmerk Koersen Hilversum 11 m VVCS en Topsport gaan nauw samen werken KANIS GUNNINK- KAMPEN V rachtwagen reed weer winkels binnen Oosl-Duitsland selecteerde ld spelers Deen Aabling naar GVAV Vermoedelijk dit jaar niet naar Hilversum Varkensbeurs Utrecht Eiermarkt Plui m veem a rkt Premier van Lesotho naar Nederland MEERRECHT ISIET ZO FRIS De zoveelste keer KG weet wat lekkere pittige koffie is. Wantze hebben daar bijna een eeuw ervaring in koffie en thee. Daarom zult u verrast zijn over de smaak van KG oploskoffie lekker pittig! Tijdelijk extra voordelig... WOENSDAG 28 OKTOBER 19/0 snort DORTMUND Peter Post. en René Pijnen hebben hun ronde voorsprong in de zesdaagse van Dortmund niet kun nen handhaven. De Duitse koppels Al- tig/Fritz en Bugdahl/Tschan slaagden erin na harde jachten de achterstand ongedaan te maken. Altig/Frïtz leiden nu. De stand van woensdagmorgen zes uur was: 1. Altig/Fritz (W.Dld) 490 pun ten; 2. Bugdahl/Tschan (W.Dld) 316 pnt; 3. Post/Pijnen (Ned) 242 pnt. Op één ronde: 4. Schulze/Peffgen (W.Dld) 518 pnt; 5. Sercu/Seeuws (Belg) 293 pnt; 6. Renz/Gilmore (W.Dld/Aus) 286 pnt. Op tien ronden: 11. De Wit/Bennewitz (iNed/W.Dld) 272 pnt. HILVERSUM Gisteravond was het in Hilversum de traditionele jaarlijkse avond voor de amateurs die in liefst zeven van de tien draverijen op de wa gens kwamen. En bij de overige drie was er dan nog een koers voor de ama- trices. De grote winnaar was J. W. Hodden- bach, die twee races won waaronder het internationale nummer dat hij met Faola Hollandia voor zijn rekening nam. Piet de Bruyn was de onfortuinlijkste amateur van de avond. Hij viel bij Funny Boy van de sulky, liet zich over de natte sintels slepen, waardoor het paard niet op hol sloeg en de koers -zelfs niet behoefde te worden afgebeld. Maar De Bruyn nam aan de volgende ritten toch geen deel meer; hij had een arm uit de kom opgelopen. De uitslagen waren Lowiekeprijs: 1. Ici Sprookjeshof (H. W. J. Grift) 1.28.8; 2. Illinois: 3. Iman Price. Toto: win. 6; pl. 1.70, 1.90, 2.40; kopp. 9.40, cov. 830. Lord Corsaroprijs: 1. Hortence (J. W. Hoddenbach) 1.27.6; 2. Ivon Buitenzorg; 3. Irma Espor P. Toto: winn. 4.30; pl. 1.70, 3.40, 4; kopp. 8.30; cov. 8.90; trio 309.30. Lord Hannoverprijs. eerste afd.: 1. Irma van Double (H. J. Pasman) 1.31.4; 2. Hanny Hollandia; 3. Holland. Toto: winn. 2.30; pl. 1.30, 1.90, 1.90; kopp. 540 cov. 510. Lord Hannoverprijs, tweede afd.: 1. Hasso Beroona (J. H. M. Berendsen) 1.32.3; 2. Goalgetter; 3. Henrio. Toto: winn. 2.90; pl. 2.10. 2.40; kopp. 11.60; winn. 2.90; pl. 2.10, 2.40; kopp. 11.60; cov. 6.70 Lord Axkitprijs: 1 Faola Hollandia (J. W. Hoddenbach) 1.22.5; 2. Dox van Rood en Noot; 3. Sydney. Toto: winn. 3.50; pl. 1.90, 2.60, 2.80; kopp. 10.20; cov. 7.60; trio 301.70. Lord Easterprijs: 1. Happy First (D. M. Verwoerd) 2.24.-; 2. Gamelock; 3. Fabiola Spencer. Toto: winn. 4.30; pl. 1.70, 1.80, 2.70; kopp. 9.30; cov. 4.40. La bambaprijs: 1. Eranthis (mevr. M. Koppejan) 1.24.6; 2. Etoile de Quinio; 3. Horizon d'Or. Toto: winn. 16.50; pl. 2.90, 3.60, 1.60; kopp. 5.40; cov. 13.90. Lord Easterprijs, 2de afd.: 1. Gracia Peterhof (D. M. Verwoerd) 1.26; 2. Gilia van Amstel; 3. Dividend. Toto: winn. 4.60; pl. 1.90, 1.60; kopp. 6.30; cov. 3.50. La Palomaprijs: 1. Gina Narciso (D. M. Verwoerd) 1.27.4; 2. Immer Wieder; 3. Hyacint. Toto: winn. 22.10: pl. 3.50, 1.30, 1.30; kopp. 9.80; cov. 5.70; trio 338.30. Hilversums 2900 meter: 1. Cornet Vo- lann (S. J. van Leeuwen) 1.26.2; 2. Ba- rayon Kinley; 3. Fazbiola Kitty. Toto: winn. 6.30, 2.00, 2.30en 2.00; kopp. 1960; cov. 8.70. Totale omzet 267.998. iSïÉ DEN HAAG De premier van Leso tho, Chief Leabua Jonathan, komt 3 no vember voor een bezoek van twee of drie dagen naar Nederland om de te rugkeer van de sinds april in ons land verblijvende koning Moshoeshoe II te bespreken. DEN HAAG Tijdens een dinsdag gehouden vergadering van de besturen van de Vereniging van Contract Spelers (VVCS) en het Comité Topsport is be sloten in de nabije toekomst tot een nauwe samenwerking van beide groe peringen te komen. Tijdens de bespreking kwam men tot de conclusie, dat de belangen van de beroeps- en de amateurstopsport op ba sis varï de NSF-nota Sport" 70 nagenoeg overeenkomen,', In h$t bijzonder geldt dit voor de hoofdstukken over sport ontwikkeling en kadertraining en over ruimte en accommodatie. Zowel de VVCS als het Comité Top sport is ervan overtuigd, dat de aan stelling van een bewindsman voor sport, recreatie en lichamelijke vor ming een aboslute noodzaak is met het oog op een effectief sportbeleid. Men wil voorts streven naar een ad ministratief en sporttechnisch instituut met een professionele opzet. Het bege leidende kader dient uit bezoldigde functionarissen te bestaan. Ook de be hartiging van de belangen wil men in handen geven van beroepsmensen. De besturen van de VVCS en het Co mité Topsport hebben besloten een on derzoek in te stellen naar een mogelij ke samenwerking in federatief verband met als doel onder meer de activering van het programma van de nota Sport'70 en het vervaardigen van een aanvullend rapport met daarin vervat de meest urgente problemen (inclusief een prioriteitenprogramma). OOST-BERLI.IN Trainer Buschner van het Oostduitse nationale voetbal elftal, dat op 11 november in het Dy namostadion te Dresden tegen Neder land uitkomt in het toernooi om het Europese kampioenschap, heeft achttien spelers geselecteerd. Het zijn: doel, Jürgen Croy (Zwickau) en Wolfgang Blochwitz (CZ Jena); ver dediging: Lothar Kurbjuweit (CZ Jena), Otto Frassdorf (Vorw. Berlin), Wolf gang Wruck (Union Berlin), Joachim Kern (Dynamo Dresden), Michael Strempel (CZ Jena), Bernd Bransch (Halle); middenvelders: Harald Irm- scher (CZ Jena), Rainer Schlutter (CZ Jena), Helmut Stein (CZ Jena), Han-Joachim Kreische (Dynamo Dresden); aanvallers: Henning Frenzel (FC Lokomotiva), Eberhard Vogel (CZ Jena), Peter Ducke (CZ Jena) en Jürgen Sparwasser (Maagdenburg). GRONINGEN De eerste-divisie- club GVAV uit Groningen heeft de Deen Paul Aabling (20), die voor de Deense kampioensclub B 1903 Kopen hagen uitkomt, gecontracteerd. Aabling, ongetrouwd en belasting ambtenaar, zal vermoedelijk op 20 de cember in de wedstrijd op 20 december in de wedstrijd GVAV-Blauw Wit zijn debuut maken. De Deen, een uitstekend technicus en schotvaardige voorhoedespeler, speelde tien keer in het Deense jeugdelftal. Tij dens de interland Denemarken-Portu- gal was hij voor de eerste maal reserve van het A-elftal. De transfer van Paul Aabling is mo gelijk geworden door de financiële in breng van de supportersvereniging van GVAV. Met zijn transfer is ongeveer honderdduizend gulden gemoeid ge weest. De supportersvereniging van GVAV trok eerder de Deen Bjarne Jensen aan, momenteel topscorer van GVAV en van het betaalde voetbal. HAZERSWOUDE Tom Okker's tweede seizoen als tennisprot'essional zit er bijna op. Hij wordt nog half november in Parijs en Londen verwacht en dan zijn de 35 contractueel verplichte tennisweken weer gevuld. Reden voor Tom, om zich voor een paar weken terug te trekken in de bungalow van zijn schoon ouders, die in Hazerswoude staat. Okker's tweede profseizoen heeft hem min der sportieve successen gebracht dan de voorgaande twee jaar, toen hij de vierde plaats van de wereldranglijst bezette. Naar eigen schatting staat hij mo menteel zevende. In financieel opzicht is het hem echter uitstekend gegaan. Met een verdienste van rond 65.000 dollar is hij evenals vorig jaar ruim boven het minimum-inkomen gebleven, dat Lamar Hunt hem voor vier jaar heeft gegarandeerd. Zoiets telt voor de broze 26-jarige lichtgewicht uit Haarlem, die van alle hem toegedachte blessures er slechts enkele tamelijk onbete kenende bovendien heeft gehad. Het stukje onafhankelijkheid dat hem rest, verdedigt hij met volle inzet. Zijn verdiensten zouden zelfs 21.000 dollar hoger zijn uitgevallen, als door zijn afgedwongen verschijnen op de banen van het Olympisch stadion dit voorjaar niet twee overwinningen op Stolle en Roche waren geschrapt. Geen wonder, dat Okker in zijn partij tegen El Shafei de in druk maakte niet geheel geconcentreerd te zijn. Later kreeg hij van zijn prof- bazen de kans het verspeelde geld alsnog te verdienen en werd hij ingezet tegen Ken Rosewall, uitgerekend de meest succesvolle speler van het seizoen... on danks die tegenvaller Ls het aantrekken van Tom Okker door Lamar Hunt en zijn „World Championships Group" opnieuw een profijtelijke aangelegenheid gebleken. De groep werkte met winst, ondanks de gigantische bedragen, die gepaard gingen met de overneming van de contracten van Laver, Rosewall, Emerson en Gimeno en het aantrekken van een reeks amateurs met als sluit stuk het contracteren van 's werelds felst betwiste speler, Arthur Ashe, kort na de kampioenschappen van Forest Hills. stander direct boven op de huid zitten, ook al omdat we geen van beiden zo hard serveren als bijvoorbeeld Ashe of Grabner". Okker verwacht, dat aan die specifie ke talenten het komende jaar meer recht zal worden gedaan. Het inmiddels tot 32 spelers gegroeide profgezelschap sluit de rijen voor buitenstaanders. In de tien, met in totaal 200.000 dollar ge doteerde „classic-toernooien" en de 21 toernooien om het prof-wereldkam pioenschap tennis (waar een miljoen dollar te verdienen valt) zijn de ama teurs afwezig. Wel werden enkele ama teurs als Richey, Nastase en Franulovic uitgenodigd, maar onder druk van de nationale bonden moesten ze bedanken. Een illustratie van de snel verslechte rende verstandhouding tussen ama teur-bonden en de profs. „De nieuwe opzet bij de profs is het antwoord op de Grand Prix van de bonden", aldus Tom Okker. In de Grand Prix werden een kleine twintig toernooien onderge bracht, waar uitsluitend om geldprijzen zou worden gestreden en geen startgeld zou worden betaald. Lamar Hunt dreig de hiervan het slachtoffer te worden. Tom: „Lamar Hunt is bepaald geen filantroop. Onze tennisgroep is opgezet als een zakelijke aangelegenheid. Net als zijn andere sportondernemingèn. Hij is onder meer eigenaar van de Kansas City Chiefs, de kampioen van het Amerikaanse voetbal waar elke week zo'n tachtigduizend man op de tribunes zitten. Zijn vader gaat door voor de rijkste man ter wereld. Rijker dan Paul Getty en Howard Hughes. De ouwe Hunt schijnt naast de olievelden, die hij exploiteert, nog enorme lappen grond te bezitten, waar hij niets mee heeft gedaan. Een aardige uitspraak van hem is: „als je weet hoe rijk je bent, dan ben je niet zo erg rijk". Ondanks de tevredenheid over het fi nanciële gedeelte knaagt er toch iets bij Tom Okker; „Hoe langer ik speel, des te meer ben ik ervan overtuigd, dat geld niet zo belangrijk is als winnen. Het maakt alleen de pijn na het verlie zen wat minder. Misschien is het daar om dat bijvoorbeeld Rod Laver, die vo rig jaar nog groot-slam speelde, dit jaar op de grote toernooien weinig maakte, maar desondanks 180.000 dollar incasseerde. Toch zou Rod best geld toe hebben willen geven voor een Wimble- don-titel. Wat mijzelf betreft: het is geen geweldig seizoen geweest, al heb ik dan Hamburg, Brussel, Atlanta, Hil versum, Leicester en Teheran op mijn naam gebracht. Vooral in het begin van het jaar ging het slecht. Als zoiets je overkomt, raak je je zelfvertrouwen kwijt. Efin, dat bleek op Wimbledon. Op Forest Hills begon ik er weer in te komen. Ik had echt gedacht, dat ik As he ditmaal kon pakken. Maar ja, hij serveerde weer zo hard, dat ik er niet aan te pas kwam". Zijn Okker's nederlagen, tegen vooral lager gekwalificeerde spelers, te wijten aan technische tekorkomingen, die eventueel in zijn spel zijn geslopen? Tom: „Ik geloof van niet. Dit seizoen ben ik twaalfmaal de oceaan overge stoken. Dan is het niet verwonderlijk, dat je in de eerste of tweede ronde niet zo fris op de baan staat. Bovendien is het peil in de breedte sterk omhoogge- gaan. Er zijn heel wat spelers bijgeko men, voor wie je drommels moet op passen. Wat wel een oorzaak kan zijn is het feit, dat ik weinig op trage banen heb gespeeld. Niet, dat ik daarop zoveel beter uit de voeten kan dan op gras of cement, maar de anderen vallen terug, omdat de service minder uitwerking heeft. Op zo'n trage baan kun je bij voorbeeld de running lob oefenen. Nu was ik niet zeker van die slag en heb ik hem nauwelijks durven gebruiken. Het belangrijkste voor mij is, dat Ik een heel seizoen op een bepaald niveau leer spelen zonder teveel ups en downs". Vriend, profcollega en dubbelspel- partner Marty Riessen heeft daarvan gezegd: „Tom is geweldig enthousiast in zijn aanpak. Hij doet van alles met de bal. Hij slaat krankzinnige topspin- ballen, maar heeft ook flink wat mis sers. We moeten vrijwel geheel ver trouwen op onze snelheid en de tegen- RIJSBERGEN Kort voor negen uur is dinsdagochtend op de weg Antwer penBreda in het dorp Rijsbergen een zware Duitse vrachtwagencombinatie twee winkel binnen gereden. De vracht wagen, die uit de bocht vloog, miste juist een aantal kinderen, die op weg naar school waren. Er werd niemand gewond. De ravage was groot. Ongeveer een uur lang moest het drukke internationale verkeer op de E-l worden omgeleid. In het dorp Rijsber gen zelf is een en ander overigens een bekend beeld geworden. In het verleden zijn in dezelfde scherpe bocht al ver scheidene vrachtwagencombinatie's uit de bocht gevlogen en woningen en win kels binnengereden. De éigenaar van één van de winkels zei niet te weten, hoe vaak men bij hem ts binnengereden. De ministers Luns en Udink zijn vanmorgen samen per KLM-vliegtuig op Schiphol teruggekeerd van de 25e vergadering der Verenigde Naties in New York. Minister Luns heeft er vier dagen doorgebracht, de minister van ontwikkelingshulp 10 dagen. TOM OKKER Omdat hij uit de startgelden zijn on kosten bestrijdt. De Amerikaanse olie-magnaat handelde onmiddellijk. Hij breidde zijn gezelschap uit tot 32 spelers en zette manager Mike Davies aan het werk om eenentwintig toer nooien a raison van 50.000 dollar per stuk onder dak te brengen. Dat lukte al bij zo'n stuk of veertien, ondanks het verbod van de amateurbonden, daar de specifieke tennisaccommodaties voor te gebruiken. Tom Okker: „We speelden toch al veelal in honkbal- en voetbalsta dions, waar we een kunststofbaan uit legden. Veel te betekenen heeft de maatregel van de bonden dus niet. De prof.- organisatie heeft het heft in han den en dat zal wel even zo blijven. De minder grote toernooien, zoals Hilver sum, kunnen van deze ontwikkeling de dupe worden. Ga maar na: met de proftoernooien zijn we al 24 weken be zet, dan twee weken voor Roland Gar ros, Wimbledon, Forest Hills en Zuid- Afrika (ook dat staat op het program ma van de profs, ondanks het contrac teren van Arthur Ashe), en we komen op een totaal van 32 weken. Dan blijft er bitter weinig tijd over voor de klei nere evenementen. Ik denk, dat het voor mij erg moeilijk wordt om vol gend jaar naar Hilversum te komen. Als hij spreekt over Hilversum komt als vanzelf de vraag naar voren, of Tom er twee seizoenen geleden goed aan deed in buitenlandse dienst te treden. „Ik meen van wel. Er was geen sprake van, dat men mij in Nederland iets verge lijkbaars wilde bieden. De mensen vin den hier sport veel te onbelangrijk. Bo vendien zou het voor het Nederlandse tennis niet zoveel hebben uitgemaakt of ik bleef of niet. Je hebt in de Daviscup twee of drie goede spelers nodig om verder te komen. Die waren er niet en zijn er nog niet. Een kwestie van ge brek aan talent, denk ik. Toch jammer, want er is momenteel met tennis flink te verdiennen. Al ben je nummer vijf op de wereldranglijst, dan kun je nog ruim rondkomen." Op de Utrechtse varkensbeurs werd een verwachtingsnotering opgesteld die voor de week tot 31 oktober een prijs aangaf van f 2,81-2,83 voor geslachte varkens 63/85 kg, middenkwaliitedt en levering franco-slachtbedrijf. Voor zwaardere varkens gelden de gebruike lijke kortingen. Vergeleken met voor gaande week is dat 9 cent lager. Voor levende varkens noteerde men f 2,22-2,24 voor de gewichtsklasse 91-110 kg en f 2,17-2,19 voor varkens van 111-120 kg, tarra 2 kg en aflevering n« 24 uur vasten. Vergeleken met voorgaande week ia dat nesp. 6 en 5 cent lager. De eierprijzen blijven, voor zover men daarbij geheel afhankelijk is van de markt, nog onbevredigend. Het aanbod blijft nog van zodanige omvang dat dit slechts tegen te lag# prijzen te quitteren is. De afzet beperkt zich in hoofdzaak tot de EEG-landen en daarnaast blijft ook Oostenrijk een afnemer die zeker niet zonder betekenis genoemd kan worden. Niettemin brengt deze derde- landenexport niet voldoende ontlasting van de EEG-markt teweeg. In de week tot 17 oktober werden 20,7 milj. eieren uitgevoerd, waarvan 17,2 milj. naar Duitsland, ruim 1,0 milj. naar Frankrijk; 594.000 naar Italië en rudm 1,5 milj. naar Oostenrijk. Aan broedeieren werden ruim 1,1 mi'lj. stuks uitgevoerd, waarvan ca. 650.000 naar Duitsland en ca. 350.000 naar Oostenrijk. De prijzen van kuikens blijven onder druk en bij afzet in Duitsland kan men momenteel niet meer dan DM 2.15-2,40 franco-bestemming realiseren. De ster ke prijsval heeft tot een zekere stimu lans van de consumptieve vraag geleid, doch men vraagt zich af of daar ook nog iets van over zal blijven. De afgif- teprijzen van de binnenlandse detail handel zijn zeer laag en betekenen een verlies voor de produktie-sector. Nu men reeds thans, nu het „over schot" bepaald nog niet dringend ge noemd kan worden, tot een zo drasti sche prijsverlaging is overgegaan, vraagt men zich af hoe het dan wel moet, wanneer 1 30 7 V: LEI, straks over enkele maanden het aanbod nog belangrijk zal toenemen. De gemiddelde contractprijs was, vol gens het LEI in de week tot 10 oktober f 1,57, terwijl de dagprijs die week met 5 cent daalde tot f 1,55. In de week tot 17 oktober werd 4156 ton gevogelte uitgevoerd, waarvan 3513 ton koppen, 185 ton kuikens en 145 ton divers gevogelte. *V'- V en,' oploskoffie

De Vallei | 1970 | | pagina 13