Veenendaals dagblad STAAT VAN BELEG IN ECUADOR NA ONT VOERING GENERAAL Buiten Politie kwam te laat om relmakers tijdens afwezigheid deel personeel te arresteren Psychopaten vluchten na rel in Rekkense Inrichtingen lékker lui 8w Treffer Voorstel ministers: Politie krijgt extra beloning Oefening geslaagd hermocel de luxe JONGEN ONDERBREEKT BRANDPUNT-UITZENDING Russische studenten kapen vliegtuig X DRQSTE L z Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Zwemmen voor peuter met moeder KLM wil agenten mee aan boord Boven-normale temperaturen GEVECHT .CO Afweer GEEN KERSTREDE VAN KONINGIN INITIATIEF VERZWARING Verpleegsterstekort door de brand rEVAARLIJK ASSISTENTIE Geland in Turkije Een begrip. 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit Kies uit: Bonbons assortis, chocolade assortls of kersenbonbons. DEUR OPEN Plaatselijk regen Bur. voor redactie en administratie! Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement N 1,13 p.w., 4,85 p.m.. 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 28 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 252 QUITO (Equador) De regering van Equador heeft dinsdagavond de staat van beleg afgekondigd, nadat *s nachts om kwart over één de com mandant van de luchtmacht, generaal Cesar Rohn Sandeval was ontvoerd. In het hele land geldt ook een uitgaans verbod van 's avonds tot 's ochtends zes uur. De regering heeft een belo ning van 40.000 dollar uitgeloofd voor inlichtingen over de ontvoerders. De ontvoering had plaats toen Rohn Sandeval met z'n chauffeur door een van de buitenwijken reed. De generaal had daarvoor aangezeten aan een di ner, dat werd gegeven ter ere van dc opperbevelhebben van de Britse lucht macht, luchtmaarschalk Sir Charles Elworthy, die in Quito verbleef om dinsdag deel te nemen aan de viering van het 50-jarig bestaan van dc lucht macht van Equador. Die viering zou onder leiding staan van de ontvoerde generaal. Ontvoerders omsingelden de auto, sloegen de chauffeur eruit en verdwe nen met de generaal en de auto. Onmiddellijk zette de politie alle gro te wegen af die naar en van de stad leiden. Het vliegveld van Quito werd hermetisch afgesloten en alle vluchten werden opgeschort. In Quito werd een golf van arrestaties verricht, voorname lijk onder als links bekendstaande ele menten en onder studenten. De auto vart de generaal is spoedig teruggevonden. Op enkele meters van de auto trof men de particuliere chauf feur van de ontvoerde aan. Hij was be wusteloos en men vermoedt dat hij door de ontvoerders is verdoofd. In de auto heeft zich naar het schijnt een gevecht tussen de generaal en zijn ontvoerders voorgedaan. Op de zit plaats naast de bestuurder werd een •net bloed besmeurde zakdoek gevon den evenals een mitrailleur en een re volver. Eén van de achterramen van de auto was verbrijzeld, vermoedelijk door een kogel die van binnenuit is afge vuurd. Generaal Rohm was nog maar pas door president José Velasco in zijn functie benoemd. Het is de eerste keer dat in Ecuador een belangrijk burger lijk of militair persoon wordt ontvoerd. Fr blijkt enige belangstelling te be staan voor 't aanwenden van nert sen-mest bij wildschade, waarover mijn rubriekje een paar weken ge leden berichtte. Door het ITEON werd reeds langer dan een dozijn jaren gezocht naar het effect van deze kwalijk riekende stoffen. Dr. A. Steensma, die ermee experimen teerde, wist aanvankelijk een orga nische zwavelverbinding samen te stellen met een door het gehele laboratorium-personeel nauwelijks te harden stank, die echter zijn proefdieren volkomen negeerden. Hetzelfde gold voor Indol (dat in rottende eiwitstoffen voorkomt) en voor Duivelsdrek, Asa foetida. Gemengd met haver aten de ko nijntjes er zonder tegenzin van! Voortgezet onderzoek leidde o.m. naar toepassing van vetten; ca via's bleken afkerig van c^cao- produkten en de witpluimen i aak ten deze evenmin aan. Vele vetten hadden generlei afwerend resul taat, andere (lijnolie, kokos, cacao boter) wel. Door dr. Steensma werden pret tige succesjes geboekt en zijn we tenschappelijke research toege past in en aan de praktijk zal mijns inziens meer voldoening schenken dan velerlei recepten, die vaak onder schoonklinkende na men in de handel worden ge bracht, zoals: Arbinol, Coniferol, Dendrocol, Stankia en andere mid delen, die we in advertenties van Duitse jacht- en bosbouwtijdschrif- ten aantreffen. Bij de studie van dit alles is het van belang, dat de dieren soms gaan wennen aan de meest infer nale luchtjes, van welke ze zich eerst verre hielden, zodat de che micus zich weer op wat nieuws moet gaan bezinnen; ook speelt klimaat, regen, sneeuw, enz. een rol, die zijn werk bemoeilijkt. 28-10-1970 A. B. Wigman. DEN HAAG Ko ningin Juliana zal dit jaar geen kerstrede voor de radio uitspreken. Reeds in haar rede van het vorige jaar had de koningin gezegd, een mogelijke sleur te wil len vermijden en daar om ernstig te overwegen de dingen die zij op het hart heeft en die zij graag wil uiten, voort aan soms met Kerstmis, maar soms ook bij een andere gelegenheid te zeggen. Dit jaar heeft konin gin Juliana tijdens de 4 mei herdenking in de Laurenskerk te Rotter dam een toespraak ge houden, en donderdag jl. in het Vredespaleis ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties. Het herstelwerk aan de recreatie zaal van de Rekkense inrichting was gisteren in volle gang. Maandag nacht hebben drie gedetineerden er bij hun ontsnappingspoging brand ge sticht. REKKEN Drie patiënten uit het psychopaten-asiel van de Rekkense Inrich tingen in de Achterhoek zijn voortvluchtig, nadat zij gisternacht tijdens een op roer waren uitgebroken. De drie waren in de gesloten afdeling in opstand gekomen tegen het verplegend personeel. Ze probeerden tevergeefs de negen overige gedetineerden op hun hand te krijgen. i m Van de verwarring, die ontstond toen in het gebouw brand uitbrak, profiteer den de drie om te ontsnappen. Ze heb ben vermoedelijk kans gezien om over de Duitse grens te komen. De drie ontvluchte psychopaten zijn de 29-jarige Rotterdammer A. W., die pas enkele weken in de inrichting ver bleef, de 27-jarige N. B. uit Nijkerk en de 36-jarige H. B. uit Ambt-Delden, die vermoedelijk de aanstichter was. De Nijkerker was enige tijd geleden teruggeplaatst van de open naar de ge sloten afdeling, omdat hij zich aan al coholmisbruik schuldig had gemaakt. De directie van de Rekkense Inrich tingen heeft sterke aanwijzingen, dat de drie mannen gisternacht onder in vloed van alcohol in verzet zijn geko men. Op de een of andere manier moet ADVERTENTIE lakens en slopen DEN HAAG De ministers Beer- nink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) overwegen aan alle 25.000 Nederlandse politiemannen volgende maand een extra uitkering te geven. De vakorganisaties rekenen op een bedrag dat aanzienlijk hoger is dan vierhonderd gulden. De uitkering, die afhankelijk is van de goedkeuring door het kabinet, is be doeld als compensatie voor de dit jaar gebleken overbelasting van het politie personeel. De extra-uitkering zal gelden voor het gehele politiepersoneel en heeft niets te maken met de uitkering van vierhonderd gulden voor iedere ambtenaar. Bij de uitkering zal de rang niet van invloed zijn en ook zal niet worden gekeken of tijdens extra of zware diensten risico is gelopen. Het initiatief tot deze extra uitkering is afkomstig van, de twee ministers. Weliswaar hadden de vakorganisaties in een briefwisseling met de regering gepleit voor een salarisverbetering, maar hierover is gisteren ternauwer nood gesproken. Geheel onverwacht kwamen de ministers Beernink en Po lak met het financiële extraatje. Morgen gaan de vakorganisaties in het georganiseerd overleg voor politie zaken praten over de hoogte van de eventuele uitkering. De directeuren- generaal mr. F. R. Mijnlieff (binnen landse zaken) en mr. W. J. van Eijke- ren (justitie) nemen aan dit overleg deel. De organisaties rekenen op een forse uitkering, die zoals een van de voorzit ters zei „met vierhonderd gulden veel te laag door de regering zou zijn ge- Rrhst" Gisteravond waren de vijf voorzitters op een besloten vergadering van Haags politiepersoneel om te vertellen dat de ministers samen met hen zullen nagaah in welke mate er sprake is van een bijzondere verzwaring van de politie taak. DELFZIJL De verpleging en ver zorging van de ernstig gewonde patiën ten van de brand in „Groot Bronswijk" in Wagenborgen vergt zoveel tijd, dat het ziekenhuis „Delfzicht" in Delfzijl, waar deze patiënten zijn opgenomen dringend twaalf verpleegsters nodig heeft. Op verzoek van de directie van het ziekenhuis heeft de inspectie voor de volksgezondheid in Groningen een op roep gericht tot oud-verpleegsters, die niet meer in ziekenhuizen werken. Deze oproep heeft zoveel resultaat gehad, dat twintig verplegers en verpleegsters zich hebben gemeld. I Gistermorgen hadden zij op het mi nisterie van binnenlandse zaken een brief te zien kregen die minister Beer nink juist naar alle burgemeesters met gemeentepolitie had gestuurd. In de brief geeft de minister de bur gemeesters in overweging de korpsen door de Rijkspsychologische dienst te laten „doorlichten op het klimaat". Hij vindt het noodzakelijk dat sluimerende en groeiende gevoelens van onbehagen aan het licht komen. Om het intern overleg in de korpsen te verbeteren, ziet de minister moge lijkheden in bijeenkomsten met „hoog en laag" en een systematische interne voorlichting op alle gebied. DEN HAAG De alarmoefening voor reserve- en dienstplichtig perso neel, die maandag werd ingezet met als voornaamste doel na te gaan hoe snel, via radio en t.v. opgeroepen militairen op hun plaats van bestemming zijn, is volledig geslaagd. Van de 143 met klein verlof zijnde militairen van het elfde pantser infan- teriebataljon, die zich, nadat maandag middag om vier uur de Hilversumse ra diozenders de oproep voor de eerste maal hadden uitgezonden, zo snel mo gelijk in de Saksen-Weimarkazerne in Arnhem moesten melden, hebben er zich honderd veertig binnen de gestelde termijn gemeld. Slechts van drie man werd niets vernomen. WAGENINGEN Met ingang van 15 november begint in het Sportfondsenbad in Wageningen een experiment dat enig in Nederland is: het zwemmen van moeders met hun kinderen van twee en drie jaar in een aangepast ondiep instructiebad met een verhoogde temperatuur van 34 graden. Directeur A. Meijers wil de kleine peuter beslist geen zwemmen leren maar hun eerder onbewust „water- wenning" bijbrengen. Als „toestel begeleidingsinstrument" acht hij een vertrouwde omgeving als de moeder voor het kind is van onmisbare waarde. De proef wordt voorlopig voor drie maanden gehouden. De kosten zijn vijftien gulden per leskaart. er drank de inrichting zijn binnenge smokkeld. De drie worden gevaarlijk geacht, wanneer zij in gezelschap zijn van el kaar eh wanneer zij onder invloed zijn van sterke drank. De Wanordelijkheden in het instituut „Oldenkotte", de afdeling van de Rek kense Inrichtingen waar ter beschik king van de regering gestelde meerder jarige mannen zijn opgenomen, begon nen 's avonds rond elf uur. Voor alle zekerheid ging het hoofd van de gesloten afdeling terug naar de inrichting. Toen een kleine tien mi nuten later directeur R. Vegelien naar de „Oldenkotte" opbelde hoorde hij dat de toestand er niet beter op was gewor den: „Ik heb toen onmiddellijk de verga dering afgebroken en we zijn allemaal naar het gebouw teruggegaan. Daar kreeg ik pas goed in de gaten, dat de situatie bijzonder ernstig was gewor den. Het hoofd van de afdeling vond het beter dat wij ons wat op de achter grond hielden, omdat onze komst een averechtse uitwerking op de mannen kon hebben." Het drietal vbleek niet te kalmeren. De eerste ruiten sneuvelden en het mo ment was aangebroken dat directeur Vegelien om politie-assistentie belde: „Ik wilde dat voorzichtig doen; daarom heb ik aanvankelijk maar om één poli tieman gevraagd. Toen ik kort daarop nog meer ruiten hoorde rinkelen heb ik De recreatiezaal van de Rekken se inrichting, waar drie gedeti neerden maandagavond bij hun ont snapping brand stichtten, werd zxoaar beschadigd. In de verwarring volgend op de grand konden de drie in het duister ontsnappen. ADVERTENTIE n luxe matras voor redelijke prijs. DEN HAAG De KRO heeft de NOS opheldering gevraagd omtrent het feit dat een jongeman de NOS-studio is binnengelaten 'en kans heeft gezien tij dens de Brandpuntuitzending van dins dagavond volkomen onverwacht een brief voor te lezen. De presentator Aad van den Heuvel, die bezig was met een reportage over de situatie in de Rotterdamse haven, zei later dat hij aanvankelijk dacht dat hem een „laatste nieuwtje" over de si tuatie in Rotterdam zou worden over handigd. De jongeman, die zich bij de NOS- portier als „Reitsma van Brandpunt" had gemeld, nam echter naast de pre sentator plaats en ging een brief voor lezen. Hij vroeg de kijkers solidariteit te betuigen met de zaak van de Zuid- SCHIPHOL De KLM heeft de mo gelijkheid in studie gewapende veilig heidsagenten te laten meevliegen aan boord van haar vliegtuigen. Ook wordt onderzocht of verzegeling van de cockpit een bruikbaar middel is in de strijd tegen vliegtuigkapers. Deze en andere maatregelen worden bestudeerd in nauw overleg met de re gering. iHet is nog niet duidelijk waar eventuele veiligheidsagenten moeten worden gerekruteerd. molukkers en zaterdag hiervan blijk te geven tijdens een vergadering te Am sterdam. De scholieren riep hij op deel te nemen aan een protestactie op don derdag eveneens in de hoofdstad. De jongeman, die getooid was met een rode baret en een embleem droeg met daarop vermoedelijk de letters R. M. S., heeft na het voorlezen van de brief, de studio verlaten. Men trachtte hem nog tegen te houden, maar hij nam de benen. Er bestaat een regel, dat de omroep verenigingen die van de studioruimte gebruik maken, tevoren melden wie zij voor een bepaalde uitzending verwach ten. De KRO had gezegd vijf gasten te verwachten, maar geen namen ge noemd. Toen de portier vier mensen al had binnengelaten koesterde hij geen argwaan, toen zich nog een vijfde ,gast" meldde. ANKARA Opnieuw is gisteren een Russisch vliegtuig gekaapt. Twee jon gemannen hebben de piloot van een klein toestel er waren in totaal drie passagiers aan boord gedwongen naar Turkije te vliegen, waar één van de kapers zelf het toestel in de Turkse havenplaats Sinop aan de Zwarte Zee aan de grond heeft gezet. De kapers wierpen de derde passa gier, die zich tegen de kaping verzette, een zak over het hoofd. Het vliegtuig, een tweemotorig toestel van Tsjechi sche makelij, maakte een normale lan ding. De twee mannen, Russische studenten hebben de Turkse autoriteiten om poli tiek asiel gevraagd. De passagiers zijn Nikolai Ginlov (25), Vitali Pozdeyer (20), beide studen ten, en Joeri Derbinov (35), een hand werksman. De studenten hebben ver klaard hun vlucht uit Rusland twee jaar té hebben voorbereid. Vertegenwoordigers van de Russische staatsluchtvaartmaatschappij Aeroflot hebben dinsdag de ambassadeur van Turkije in Moskou een verklaring over handigd waarin de uitlevering wordt geëist van twee Russen, die op 15 okto ber de gezagvoerder van een passa giersvliegtuig (met 51 passagiers) van deze maatschappij dwongen naar Tur kije te vliegen. Bij de vechtpartij die in het toestel ontstond werd een stewar dess gedood en een ander lid van de bemanning zwaar gewond. Aeroflot eist dat de twee kapers zullen worden uitgeleverd om door een Russi sche rechtbank te worden berecht. ADVERTENTIE Directeur R. Vegelien vraagt zich na de geslaagde ontvluchting van de drie mannen af of de regels in de gesloten vleugel van de inrichting niet té soepel waren. om meer versterking verzocht. Er zijn toen drie rijkspolitiemannen van de groep Eibergen bij gekomen." Het verzet in de gesloten afdeling bleef beperkt tot drie gedetineerden, die zich in een van de verblijfslokalen terug hadden getrokken, waar zij brand stichtten. Door de inmiddels al gebroken ruitjes in de stalen toegangsdeur drong een dikke rook de hai van het gebeouw bin nen. De verstikkende rook drong ook via de geperforceerde plafondtegels door naar de kamertjes, waar de overige ne gen patiënten zich bevonden. „Die mensen hebben we het eerst naar buiten geloodst en elders onderge bracht. Maar de rookontwikkeling werd zo hevig, dat het er naar uit begon te zien, dat die drie zichzelf zouden ver gassen." Besloten werd om de deur naar bui ten open te zetten. De politiemannen zouden de drie daar insluiten als ze naar buiten kwamen. De deur werd echter geopend voordat de politieman nen aan die kant van het gebouw wa ren aangekomen. Van die luttele ogenblikken hebben de drie gebruik gemaakt. Zij ontsnap ten in de duisternis. Sinds anderhalf jaar heeft een van de twee vleugels van de in principe open-inrichting een wat geslotener ka- rater gekregen. Houten deuren werden door stalen vervangen en ook de ramen werden kleiner gemaakt. „Maar dat gesloten karakter werd meer bepaald door de personele bege leiding. Toch waren de regels bijzonder soepel, hoewel je je natuurlijk nu moet afvragen of er niet iets aan moet wor den gedaan", aldus directeur Vegelien. (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuurtegenstellingen tussen Noord- en Zuid-Europa zijn zeer groot. Op de Faröer en IJs land wintert het met sneeuwbuien en in Reykjavik was het vanmor gen -7 graden C.; op onze breedte, met inbegrip van Zuid-Engeland heerst zacht weer met plaatselijke middagtemperaturen van 14 tot 17 graden C. Als gevolg van deze contrasten ontwikkelen zich gedurig oceaan storingen, die vergezeld van regen naar oost tot zuidoost bewegen. Onze omgeving blijft in de twee de helft van deze week overwegend in de vrij zachte luchtsoort, waarin middagtemperaturen van 12 tot 14 graden C. mogelijk zijn. De Engelse weerkundigen ver wachten tot midden november aan houden van de toestand met boven normale temperaturen. De regen kansen voor donderdag en vrijdag zijn enigszins dubieus. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of een bui. Matige, aan de kust eerst vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Morgen: zen op 07.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op 06.42 uur, onder 16.29 uui.

De Vallei | 1970 | | pagina 1