V ervuiling vijvers Schrijverspark Rijk van Gaasbeekschool herdenkt tweede lustrum Bouw zevende lokaal staat op stapel Establishment in poging tot begrip voor de jeugd Nasleep Firet-brand Ouderavond en reume in gebouw Sola Fide op 6 november Jeugd liet verstek gaan op discussie-avond van NPB V isite- avond Opbr engsl van collecte G.M.v.L. startte winterseizoen in mineurstemming VALLEI? Belt u dan even e.u.b. voor Veenendaal 10550 v"'"° 11079 op feestje Bazaar Verbreding deel oude Rijksweg aanbesteed Aandacht voor üeluidshinder achtige Portefeuille weg BIJSPIJKEREN W AARDERING BAND Bestuur .Handel en Nijverheid CONSUMPTIEF ZWIJGEND WUfeNbUAt» 16 UKlUbtK 19/0 uitbouwen van de bestaande maat schappij, verandert niets aan de rotte plekken. Iemand uit het publiek gooide een steen in de nog vrij rimpelloze vijver van het gezelschap met de vraag of de opstandigheid van de jeugd eigenlijk niet voortspruit uit „verwenning" onder invloed van de welvaart. Hij zag zijn SCHERPENZEEL De X.O.V.I B - collecte heeft in Scherpenzeel f 1498.32 opgebracht. CJ SCHERPENZEEL De Gelderse Maatschappij van Landbouw afdeling Scherpenzeel is het nieuwe vergader seizoen onder aanvoering van de heer J. M. Houterman in mineurstemming begonnen. De voorzitter zag de toe komst voor de landbouw vrij somber in waarbij wees op de slechte resultaten in de kippenhouder ij waarbij zich sinds enige weken de varkensprijzen hebben aangesloten. „Het zal nodig zijn dat de standorganisaties gezamenlijk optrek ken zodat wij in staat zijn goede men sen naar Brussel te sturen die onze be langen kunnen verdedigen in de EEG" aldus een geëmotioneerde heer Houter man. In deze vergadering werd verder het woord gevoerd door de heer Van der Weide die de melkveehouderij in de Gelderse Vallei belichtte. „Wanneer de melkveehouders hun geld niet in een oude kous laten zitten maar op tijd in vesteren is de toekomst voor de melk veehouderij beslist niet somber". Verder wees hij er op. dat de boeren zelf meewerken aan het feit, dat hun produkten niet voldoende aftrek vinden door op steeds grotere schaal kunst melk te gaan gebruiken voor de kalver- mesterij. De melkveehouderij in de Gelderse Vallei stond volgens sprekèr op een re delijk niveau. Hij brak een lans voor het ingebruikstellen van zogenaamde loopstallen die met name in Brabant bewezen hebben de kinderziekten te boven te zijn. Ook het „tankmelken" wint door de kostenbesparende factor die er a^n ten grondslag ligt steeds meer terrein. De heer Van der W,eide achtte het verder van groot belang dat melk en melkprodukten in een aantrekkelijke verpakking op de markt worden ge bracht. Hij nam als voorbeeld dat de consument de duurdere melk in een aantrekkelijke verpakking verkiest bo ven de goedkopere losse melk. Deze inleiding leverde na de pauze veel stof voor discussie op zodat de voorzitter in zijn slotwoord tot de con clusie „geslaagd en leerzaam" kon ko men. Onder de aanwezigen op de dis cussie-avond o.a. de twee adjudan ten van gemeentepolitie (in burger), de heren W. van Bruggen en C. A. Visser, die wellicht wel iets meer aan de weet had willen komen hoe de dmgs leven onder jong-Veenendaal. Helaas de jeugd liet op deze avond verstek gaan. vraag bevestigend beantwoord, zij het dat zowel mevrouw Lap als de heer Coïni meedeelde dat die welvaart als verstikkend door de jeugd wordt erva ren en dat zij het welzijn willen laten prevaleren. Daarvoor zijn offers nodig aan onze economie, en juist dat offer blok is voor velen een hindernis die nauwelijks te nemen is. Het bleef bij ja's en nees, en meer mocht ook niet van de discussie worden verwacht. Voorzitter ds. Ferwerda concludeer de dat het een „visite-achtige" avond was geworden. Enerzijds omdat het pu bliek zeer dicht bij de f'orumtafel zat, en anderzijds omdat er zo nu en dan echte gesprekken werden gevoerd, waarin meningsverschillen die tot dus ver bij de formulering al moeilijkheden ontmoetten, in elk geval duidelijk aan het licht kwamen. „Zoiets kan niet van elke visite worden gezegd", zei ds. Fer werda, die daarmee de derde discus sieavond van de NPB in Veenendaal besloot. Tot 17.30 uur 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwo Veenendaalseweg 159 VEENENDAAI. Hel bestuur van de winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" heelt in een communiqué nog eens het standpunt uiteengezet dat voorzitter J. H. van Schuppen op een vorige week gehouden ledenvergadering heeft vertolkt over het opereren van de zogenaamde vliegende winkeLs. Dit communiqué luidt letterlijk aLs volgt: Tijdens de ledenvergadering van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" is gesproken over de verhuur van gebouw „Eltheto" aan zogenaam de vliegende winkels en in dit verband is ook opgemerkt dat daar ook goederen van mindere kwaliteiten verkocht zfjn. Deze opmerking is echter niet generalise rend bedoeld en betreft zeker niet de goed bekendstaande bedrijven. Wel zijn bedoeld die bedrijven, die sporadisch opereren en die door het publiek niet achterhaald kunnen worden. Zjj kunnen geen enkele service verlenen en me de daardoor ook geen reclames en klachten behandelen. Ons bezwaar is eohter dat de kerkvoogdij van de Herv. Kerk dit gebouw aan der gelijke bedrijven verhuurt. VEENENDAAL Op een feestje tal hét ijsclubgebouw aan de Djjkstraat, bezocht door veel leden van de In stuif, ig de 22-,jarige M. S. zijn porte feuille kwijtgeraakt. Er zat f 25,- in, negen betaalcheque» en een betaalpasje en een verzekerings bewijs van een bromfiets. S. had de portefeuille op een luid sprekerbox gelegd, en even later was hij verdwenen. Hij heeft nu aangifte van diefstal gedaan. OCHTEN De Ochtense schietver eniging „De Treffers" organiseert vrij dag en zaterdag een bazaar in dorps huis „Het Centrum". De vereniging doet dit doordat het oefen- en wedstrijdma teriaal hoognodig vervangen moet wor den. Op deze bazaar die beide avonden om zeven uur begint, zijn fraaie prijzen te winnen. Vooral bij het reclamespel, waarvoor weer veel belangstelling be staat zijn de te winnen prijzen groot. Wat de competitie aangaat zijn „De Treffers" niet zo best van start gegaan. Tegen Zoelen werd verloren, van Wijk bij Duurstede werd gewonnen. Tegen Wijk bij Duurstede was het succes vol ledig want alle drie de teams wonnen met ruim verschil. De Ochtenaren heb ben vanavond de kans hun positie op de ranglijst te verbeteren, als zij het niet al te sterke Culemborg op bezoek krijgen. VEENENDAAL Recherche en de dienst gemeentewerken hebben een on derzoek ingesteld naar de mate waarin in het afgelopen weekeinde de vijvers in het Schrijverspark zijn vervuild en wie hiervoor aansprakelijk kan worden ge steld. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van klachten van bewoners van het Schrijverspark die in het afgelopen weekeinde hadden waargen»inien dat het water in de vijvers was verkleurd door de een of andere mysterieuze verfstof. - VEENENDAAL Tien jaar geleden werd in V eenendaal-Zuid de openbare lagere Rijk van Gaasbeekschool geopend. V rijdag 6 november wordt dat feit feestelijk herdacht. De ruim tweehonderd leerlingen verzorgen dan in het ge bouw „Sola Fide'" met toneelstukken en dansjes een ouderavond. De zevende onderwijzer van de jubilerende school, de heer J. Koopman, coördineert het programma na de pauze. In het kader van de nationale ouderavond voor open bare lagere scholen, die overal elders volgende week maandag gehouden wordt, zal een korte huishoudelijke agenda worden afgewerkt. Eén van de belangrijk ste punten is de verkiezing van leden van de oudercommissie. Vijl jaar heeft het geduurd voor de school aan de Adriaan van Ostadelaan kon worden .geopend, nadat een aantal ouders om de stichting had verzocht. Er waren in 1955 voldoende handtekenin gen om te beginnen met een zesklassige school, maar op 7 november 1960 kwa men slechts voldoende kinderen voor drie klassen opdagen. De leerlingen die opgegeven waren bezochten reeds an dere scholen voor voortgezet onderwijs. Een aantal ouders keek eerst de kat uit de boom. Startte de Rijk van Gaas beekschool met ongeveer honderd leer lingen, de laatste paar jaar beweegt het leerlingenaantal zich om de tweehon derd. Voldoende voor zeven onderwij zers. Omdat er zes lokalen zijn, moet een zevende bijgebouwd worden. De ambtelijke molen is reeds zover dat de gemeente nog slechts een architect, een aannemer en wat geld moet vinden. Voorlopig houdt de heer Koopman, die al bijna een jaar aan de school ver bonden is zich bezig met het bijspijke ren van de kennis van die kinderen die in een of andere klas moeilijkheden hebben met een vak. Is het lokaal ge reed, en dat zal nog wel een jaartje duren, dan krijgt de heer Koopman een nieuwe taak. Welke dat is, moet nog worden be zien. Dat is een kwestie van: wie dan leeft, wie dan zorgt, in die zin dat vol gend jaar eerst bekeken kan worden waar behoefte aan is. Bijvoorbeeld aan splitsing van de eerste klas, of van de zesde, of aan het vormen van een groep zwakkere leerlingen uit een aantal klassen. Sinds de oprichting is de heer H. R. Steegen hoofd der school. Hij zegt. „Klasseonderwijzer zijn is geen kunst, een school besturen is ook niet moei lijk, maar om die twee dingen samen te doen is haast onmogelijk". Toch vindt de heer Steegen dat hij zo gelukkig is geweest sinds de oprichting hoofd van cle Rijk van Gaasbeekschool te zijn. Het was een hele belevenis; steeds weer zoeken naar aansluiting met de nieuw ste lesmethoden. Laatst nog werd aan de school een cursus „bijspijkeren" voor onderwijzers van openbare lagere scholen uit de om geving gegeven. Het onderwijs wordt wel gewaar deerd. De voorzitter van de ouder commissie de heer G. Cloo vertelt van een moeder die op het christelijk lyceum gevraagd had welke leerlin gen het best opgeleid waren. Van de twee scholen die toen genoemd wer den was één de Rijk van Gaasbeek school. Een belangrijke taak ziet de heer Steegen in het verstevigen van de band tussen ouders en schooi. Ouderavonden spelen daarin een grote rol. Vandaar dat de lerlingen in groten getale op het toneel verschijnen bij de feestelijke ou deravonden, die eens in de twee of drie jaar worden gehouden. Omdat alles veel geld kost is een ouderfonds ge vormd. waaruit bijvoorbeeld ook de af- scheidsschoolreis voor zesdeklassers wordt betaald. De schoolverlaters gaan drie dagen op reis en worden dan on dergebracht in een jeugdherberg. Allen die de Rijk van Gaasbeekschool bezoehten worden volgende week dins dagavond in Sola Fide verwacht. Het is dus niet alleen een jubileumviering, maar ook een reünie. Oud-onderwijzers en -onderwijzeressen worden eveneens uilgenodigd. Het ouderfonds is weer niet zo groot, dat er voldoende is om alles te bekostigen. Een tombola moet daarom een negatief saldo voorkomen. De nasporingem hebben er toe geleid dat de brand bij Firet nv. voornaamst# oorzaak van de vervuiling is geweest. Het afvalwater van Firet nv. wordt normaal via een eigen lozingssysteem afgevoerd. Door de brand, waarbij een enorme hitte-ontwikkeling is vrijgeko men, zijn er enkele buizen gesprongen die het lozingsschema in de war hebben gestuurd. Daardoor is het afvalwater in de riolering terecht gekomen, die nor maal slechts het hemel-water iin de vij vers afvoert. De recente vervuiling van de vijvers in het Schrijverspark is dus het gevolg van een samenloop van om standigheden waarbij van overmacht sprake is. Intussen heeft gemeente noch politie het keuringsrapport van het water van de Stadsparkvijvers ontvangen dat on langs naar een instituut voor waterhy- I giëne werd gezonden naar aanleiding I van de vissterfte in de vijvers. Wel wordt in het water van het stadspark regelmatig olie aangetroffen. De lezing van de officiële instanties hiervan is dat er nog altijd mensen zijn die bij het olie verversen van hun auto de oude olie in de rioleringsputten la ten lopen en op deze manier een aan deel leveren in de milieuverontreini ging. ARNHEM De directie Gelderland van Rijkswaterstaat in Arnhem heeft dinsdag aanbesteed het reconstrueren van rijksweg 12 tussen Ede en de weg naar Lunteren. Met bijkomende werken in de gemeente Ede. Een en ander komt neer op een verbreding van de weg en asfaltering. Van de achttien inschrijvingen wa« de laagste f 5.917.000,-, afkomstig van Bruil Arnhem NV in Arnhem. De hoog ste inschrijving kwam van Haukes en Zonen N.V. in Kekerdom, namelijk f 7.272.000.- cl RHENEN Het college van burge meester en wethouders besteedt alle aandacht aan de bestriding van de geluidshinder veroorzaakt door indus trieën in de buurt van de Grebbeweg. Dit antwoordde burgemeester Bosch van Rosenthal gisteravond op een schriftelijke vraag van de VVD'er A. Jansen. Het college van B. en W. wist van een aantal klachten die omwonen- 'den hadden geuit. Er waren inmiddels bepaalde stappen ondernomen. De directeur van gemeentewerken had contact opgenomen met de arbeids inspectie en er was bereikt dat het stoom afblazen sterk beperkt werd of in ieder geval minder lawaai veroor zaakt. VEENENDAAL Dat juist de jeugd ontbrak op de discussie-avond die de Veenendaalse afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond giste ren organiseerde in gebouw Het Tref punt was een tegenvaller, die tot re sultaat had dat alleen het establish ment zich trachtte te verdiepen in de problematiek die hedendaagse stro mingen onder de jeugd opwerpt. Het establishment betreurde dat, getuige de uitlatingen van onder anderen de fo rumleden ds. H. Nijeboer, ds. H. Ver- straaten en drs. L. L. Coïni. Deson danks bleek er voldoende bereidheid zich open te stellen voor de deels nieuwe ideeën, en begrip te tonen, waaraan toch voor iedereen weer an dere grenzen gesteld blijven. F" •JA 1 slechte kwaliteit van „vliegende winkels" VEENENDAAL De heren C. G. van Hal, M. G. HHendriks en L. L. Coïni achtereenvolgens raadsleden voor P.v.d.A., K.V.P. en D'66 in de Veenendaalse gemeente raad gaan morgenavond in het NV V.-gebouw achter de tafel zit ten om ideeën in ontvangst te ne men die gehanteerd kunnen wor den bij de behandeling van de be groting voor 1971. Het trio dat voor dit idee geen gehoor vond bij de andere politieke partijen, ver wacht een grote toeloop voor deze noviteit, waar iedereen de kans krijgt zijn mening naar voren te brengen. De leiding van de hearing berust bij mevr. Harz. Rond vijftig personen woonden de discussieavond bij, met een forum waarin kapelaan T. Escher, ds. Th. Fer werda en Kees Croes (van Aksiegroep X) zitting hadden. De gespreksstof werd geleverd door mevrouw A. Lap uit Heusden, docente aan de sociale academie in Amsterdam, die een inlei ding hield over de vraag: Schopt de jeugd tegen onze maatschappij, en waarom? Zij kwam tot de conclusie dat inder daad groepen onder de jeugd tegen de muren van de maatschappij schoppen, of het in elke geval proberen, en zij deed een beroep op de oudere genera ties om de deur niet alleen op een kier te zetten, maar wijd open, zodat een dialoog met de jeugd op gang kan ko men. Ze liet uitkomen dat de jeugd dat begrip waard is en meer positieve bij dragen aan de maatschappijontwikke ling levert dan veelal op grond van vooroordelen wordt geloofd. Mevr. Lap legde onder meer uit dat er diverse categorieën onder de jeugd te onderscheiden zijn, die elk op eigen wijze het hunne trachten te verwezen lijken.- Een elite-groepje is politiek geïnteresseerd. Men wil af van het. competitie-element in de huidige maat schappij, waarin iedereen „hard mee- holt", waarin iedereen zo nodig een au tootje moet hebben en waarin de mens zich bepaalt tot consumptieve functies. De jongeren staan er huiverig tegen over en willen er de creatieve maat schappij voor in de plaats stellen. Het is buiten kijf dat daartoe een mentali teitsverandering noodzakelijk is. De groep van de werkende .jongeren met het recht op hooguit één dag vorming in de week is een andere, die zich in protest uit. Dat gaat tegen hun eigen positie. Ook op middelbare scholen is beweging ontstaan, die re centelijk nog een nieuwe impuls kreeg door het op ruime schaal verspreide „Rode boekje voor scholieren", waarin methoden tot democratisering uit de doeken worden gedaan. Deze democra tisering houdt in, dat ouderen en jonge ren naast elkaar gaan staan in plaats van bóven of onder elkaar. Er moet een gelijkwaardig tweerichtingsverkeer mo gelijk zijn. Het geweld dat sommige jeugdgroe pen gebruiken om hun protest kracht bij te zetten spruit voort uit stierlijke verveling, voornamelijk onder die jon geren die direct na de lagere school in het produktieproces worden ingescha keld. Agressie ligt dan voor de hand zodra er een aanleiding is. Bovendien wordt dan een kans geboden aan be paalde jongeren die protesteren om dei- wille van het protest zelf. De discussie over deze problematiek verzandde bij herhaling in spraakver warring, maar gaandeweg kreeg ieder een door waar het over ging: begrip en tolerantie. Ds. Nijeboer vroeg zich in eerste instantie al af of de „zwijgende meerderheid" onder de jeugd nu een verontrustend verschijnsel is of niet, of dat zij juist meebouwt aan de maat schappij van morgen. Kapelaan Escher vond dat men er zeker ongerust over moet zijn, want wie meehelpt aan het Het jorum in gebouw 't Trefpunt: v.l.n.r. ds. Nijeboer, ds. Verstraa- len, mevr. Lap. drs. Coïni, Kees Croes en kapelaan Escher. Voorzitter ds. Ferwerda is niet zichtbaar

De Vallei | 1970 | | pagina 3