„Open stortplaats aan Rijn moet snel gesloten worden" Vrijdag vijfde baan voor Schiphol in de ministerraad WEER DODE IN AMMAN Onzalig Deskundigheid taxateur door raad betwijfeld herfst 1970 midi, maxi of normaal vrij passen Milieuhygiëne ook in raad Rhenen Keus: Verontreiniging of veel meer betalen hein ^nScbóppeo Lief zijn inTricot Slanke draion trui inLaBoutigue Rom Slanke truiLaVesdre, in verschillende mooie Weuren- 29.75 Veel keus.Vrij kijkeii.Viii passen. Hogere bijdrage voor Artis Twee plannen voor sporthal Bezwaren tejjen jaarstukken VERBRANDEN 75 KIEZEN Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuui voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 RHENEN Up eigen houtje heelt mevrouw I. E. Clous een onderzoekje ge daan naar de behoefte aan en de belangstelling voor containers bij flats. In te genstelling tot de conclusie van gemeentewege, meent het onafhankelijke raads lid dat de containers gehandhaafd moeten blijven. Tweeëneenhalf uur had ze besteed aan het nemen van steekproeven en het resultaat was de indruk dat flatbewoners in veel gevallen best twintig gulden meer willen betalen voor het behoud van de containers. Bepaalde bezwaren kleefden wel aan het systeem gaf mevrouw Clous toe. Mensen die er niet voor betaalden, storten evengoed ht de containers en dat vaak zo onzorgvuldig, dat de omgeving ernstig vervuild wordt. Haar pleidooi voor het behoud van de containers rondde mevrouw Clous gis teravond in de raadsvergadering af met de zin: „Voorts ben ik van mening dat de open vuilnisstortplaats aan de Rijn gesloten moet worden." De gemeenteraad had geen behoefte het voorstel van mevrouw Clous te steunen. Het had voldoende vertrouwen in het onderzoek van de zijde van de gemeente. Daaruit was gebleken dat het merendeel van de flatbewoners niet de minste behoefte had aan de contai ners omdat zestig procent niet eens antwoord gaf op de vragen. Bijna zeventig procent van hen die wel reageerden op de vragen van de kleine enquête, verklaarde geen prijs te stellen op het behoud van de contai ners. Enkele mensen maakten zelfs be swaar tegen de naar hun mening onhy giënische toestanden. Eén keer werden de containers zelfs bacteriehaarden ge noemd. Zeer weinigen waren tenslotte bereid een hogere prijs te betalen voor de extra service. Afgezien van de resultaten van de enquête waren er nog een aantal be zwaren die tegen het handhaven van de containers pleitten. Op grond daarvan stelde het college van B. en W. voor de containers definitief te verwijderen. De vuilnisstortplaats was naar de mening van burgemeester Bosch van ADVERTENTIE MR. TIMMERMANS (VVD) bedrijfsbeëindiging Rosenthal voldoende afgeschermd. Er bestond geen gevaar van ernstige ver vuiling van de Rijn en de omgeving. Een sterk net houdt alle vuil bijeen en verder wordt de stortplaats zoveel mo gelijk afgedekt met een laag aarde. Mevrouw Clous was daar niet gerust op. In de eerste plaats zouden zuren en logen zich niets aantrekken van een net en in de tweede plaats bestond het ge vaar van een hoge waterstand in de Rijn, zoals die vorige malen zelfs cata strofale gevolgen had. Burgemeester Bosch van Rosenthal wees nog eens op de vele moeilijkheden en de hoge kosten die de stortplaats met zich meebrengt en op het nog veel duurder vuil verbranden. Hij laakte overigens het optreden van mensen van de VAM, die met een serie fototoestellen de situatie waren vast komen leggen, nadat allerlei vuil in de Rijn was gegooid. Evenwel had de stortplaats niet het eeuwige leven. Over een aantal jaren moet er toch een nieuwe methode van vuilnisaf- voer worden gevonden, aldus de bur gemeester. Wethouder T. van Lienden meende dat de gemeente had moeten kiezen uit tweede kwade zaken: milieuverontrei niging of heel veel meer betalen. Geko zen was voor de goedkoopste oplossing. De nestor van de raad, de heer E. P. MEVR. CLOUS-VEEN ONAFH onderzoekje DEN HAAG Dc ministerraad buigt zich vrijdag al over de vraag of Schip hol al dan niet moet worden uitgebreid met een vijfde baan. Een meerderheid in de commissie-Fal- kenhagen is tegen uitbreiding van Schiphol. Wanneer de regering zich bij het standpunt van deze meerderheid aansluit, zal versneld moeten worden begonnen met de aanleg van een twee de nationale luchthaven. Het deelrapport over de uitbreidings kansen van Schiphol is vorige week aan minister Bakker (Verkeer en Wa terstaat) aangeboden. Begin volgende week wordt het aan de Tweede Kamer ADVERTENTIE Autobanden-import, Laan der Techniek. Veenendaal. telefoon 08385 - 19151. toegezonden. Aangenomen wordt dat het binnenkort onderwerp zal zijn van een parlementair debat. Onder leiding van ir. C. A. Falkenha- gen, het hoofd van de afdeling lucht vaartinspectie van de Rijksluchtvaart dienst, studeert een interdepartementa le commissie al geruime tijd op de plaats waar een tweede grote luchtha ven moet worden gevestigd. Met name de planologen binnen de commissie verzetten zich tegen de uit breiding van Schiphol, vooral met het oog op de steeds toenemende geluids overlast. Wanneer Schiphol inderdaad niet verder wordt uitgebreid, zal de nieuwe luchthaven over maximaal tien jaar in gebruik moeten zijn. Hiermee lijken de kansen van de Markerwaard verkeken, omdat deze toekomstige IJsselmeerpol- der pas in 1978 „dicht" gaat. De aanleg van een moderne luchthaven eist, in clusief de voorbereidingen, op zijn minst acht jaar. Als mogelijkheden blijven nu nog steeds over de Hoeksche Waard, die de laatste tijd overigens niet meer wordt genoemd, en het gebied bij Dinteloord in West-Brabant. De verwachting is dat West-Brabant hoge ogen zal gooien, wanneer de commissie-Falkenhagen het eind-rapport begin volgend jaar bij mi nister Bakker op tafel legt. De beslis sing is dan aan de nieuwe regering. AMMAN In de Jordaanse hoofd stad Amman hebben zich gisteravond twee incidenten voorgedaan, waarbjj een Jordaanse soldaat werd gedood en een Palestijnse guerrillastrijder gewond. De soldaat werd doodgeschoten toen guerrillastrijders het vuur opende op een militaire wagen die door het Mas- sanveh-district reed. Daarna hielden Jordaanse soldaten, die woedend wa ren over de dood van hun collega, een wagen van het commando voor de Pa lestijnse gewapende strijd aan en ver wondden een guerrillastrijder. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de provin- cia S aten voorgesteld, tie bijdragen voor Artis te Amsterdam, die voor 1970 175.000 gulden bedroegen, voor het jaar 1971 te verhogen tot 210.000 gulden. Het is volgens GS niet aan te nemen, dat op korte termijn resultaten zullen voortvloeien uit een voornemen van de staatssecretaris van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk, het gesprek met belanghebbende instanties om trent Artis voort te zetten. Daarom ach ten zij voldoende termen aanwezig om inmiddels de financiële moeilijkheden, waarin de diergaarde verkeert, eniger mate te verlichten. van Dijk verhief tenslotte zijn stem te gen alle vernielers en vervuilers, die de stad Rhenen binnen haar muren onder dak verleende. Hij had met eigen ogen gezien hoe allerlei groenafscheidingen kwaadwillig vernield werden en hoe veel vuil er zomaar uit de ramen van flats was gegooid. ..De mensen moeten maar eens wat fatsoenlijker worden", zo meende hij. RHENEN Mevrouw I. E Clous-Veen gaf de gemeenteraad gisteravond in overweging de raadstukken op een gemakkelijke en toegankelijke plaats in Achter berg en Eist voor het publiek ter inzage te leggen. Zij vond het onvoldoende dat de stukken slechts in Rhenen in de bibliotheek en op de secretarie ter inzage lagen. Het college van B. en W. had daar wel oren naar en noemde het wijkgebouw in Eist. Ook de raad stemde in met de sug gestie van het onafhankelijke raadslid. Mevrouw Clous wilde echter nog verder gaan. Misschien was het dienstig de stukken in de wachtka mers van de artsen te leggen, zo dat men in alle rust de voorstellen kon inkijken. De socialist mr. J. Deen vond dat een onzalige gedachte. De pa tiënten zouden er nog zieker van worden, zo meende hij. RHENEN De kans bestaat dat Rhenen een sporthal krijgt. Er bestaan zelfs reeds twee plannen voor de bouw ervan. De Macro heeft er een ontworpen, waarover van gedachten gewisseld werd met het college van burgemeester en wethouders en daarvan deed B. en W. gisteravond in de raadsvergadering mededeling. Sommige raadsleden meen den dat het college negatief stond te genover het initiatief van de Macro maar dat bleek niet het geval te zijn. Burgemeester Bosch van Rosenthal vertelde dat de sportcommissie ook al een plan had gemaakt. Daarom was het naar de mening van B. en W. nu ver standig dat eerst de Macro en deze commissie samen eens overlegden. Wat betreft de exploitatie van de sporthal, zag de burgemeester een lichtpunt. Zeer waarschijnlijk zou de gymnastiek ook gebruik gaan maken van de sporthal cn daardoor zou ex ploitatie van zo'n gebouw tot de reële mogelijkheden gaan behoren. RHENEN De deskundigheid van de Edese taxateur G. M. van de Brink op het gebied van pachtontbindingcn en de daaruit voortvloeiende schade werd gister avond in de raadsvergadering door twee leden van de raad ernstig in twijfel ge trokken. De heer Van de Brink had de schade die de heer J. Klejjer door pacht- ontbinding zou Ijjden, getaxeerd op zevenduizend gulden. Dat was zo laag, dat dc heer Klefjer het aanbod van de gemeente afsloeg cn zelfs geen bedrag noemde, dat zjjns inziens redelijk was. Raadslid W. E. van Laar meende dat het. optreden van gemeenteambtenaren ten opzichte van de heer Kleijer, niet correct was geweest. De man die over leg met de pachter had gepleegd, ver zuimde naar zijn mening dc heer Kleij er te vragen wat de schade naar diens oordeel dan was. Ook zou de ambtenaar zich op een onjuiste wijze hebben uit gelaten over de gezondsheidstoestand van de heer Kleijer. De burgemeester nam het voor zijn ambtenaar op: er was wel juist gehan deld. Het college had evenwel de in druk gekregen dat de deskundigheid van de taxateur op dit terrein te kort schoot. Een nieuwe taxatie was dus gewenst. Toch meende burgemeester dat een procedure bij de pachtkamer aange spannen kon worden. De heer Kleijer hoefde daarbij niet bang te zijn voor benadeling, omdat een nieuw onderzoek door deskundigen van de pachtkamer zou worden ingesteld. Ir. M. P. F. C. Timmermans (VVD) rekende nog even snel voor dat pach- tontbinding voor de heer Kleijer in fei te een bedrijfsbeëindiging betekende. Het aantal varkens, waarmee hij fokte zou zo beperkt moeten worden dat van een redelijk inkomen geen sprake meer kon zijn. Andere raadsleden drongen er nogmaals op aan te voorkomen dat de heer Kleijer de dupe werd van deze actie der gemeente. Burgemeester Bosch vroeg zich toen even af hoe hij het er mee had. Door gaan met de plannen voor Achterberg betekende dat bepaalde mensen en be paalde zaken aangepakt werden. Daar had de raad wel begrip voor en het voorstel van B. en W. werd daarom ook aanvaard. RHENEN Ernstige bezwaren had het VVD-raadslid A. Jansen tegen de jaarstukken van de waterleidingmaat schappij Rhenen. Hij had ontdekt dat de maatschappij het hotel „De Koer- heuvel" dat zij exploiteerde, fors ver bouwd had en daardoor, meende de heer Jansen, zou de prijs van het water omhoog gaan. Er moest wel een flink tekort ontstaan dat de waterverbruiker moet dekken en daar kon de liberaal nïet mee instemmen. Burgemeester Bosch probeerde gis teravond de heer Jansen uit de droom te helpen, maar het lukte hem niet. Ho tel ..De Koerheuvel" was inderdaad in grijpend verbouwd, maar de kosten daarvan werden bestreden uit een ver hoging van de pachtprijs en niet uit een verhoging van het watergeld. Trouwens, de verhoging van de tarie ven was ook weer niet zo ingrijpend dat met de normale kostenstijging ge lijke tred werd gehouden. In tegenstel ling tot in andere plaatsen was het Rhenense waterleidingbedrijf geen ge meentelijk winstobject. En omdat over een zeker aantal jaren het waterlei dingbedrijf toch opgenomen zou wor den in een groter geheel werd een niet nader te noemen politiek gevoerd. De burgemeester werd gemachtigd in de raad van commissarissen mee te werken aan de herbenoeming van dr. P. C. Lindenbergh. Alleen heer Jansen had bezwaren tegen de heer Linden bergh, vooral om diens al vrij hoge leeftijd. Mantel van zuiver scheerwol met beverlam kraag en manchetten, mooi gepoederde kleuren als steenrood, grijsgroen, staalblauw - Midi jas, visgraattweed in herfstige schakeringen bruin, zwart/wit, aubergine - In de nieuwe najaarsmode bent vrij om zélf de lengte van de rok te bepalen. Midi, maxi of normaal: alles .kan,.*— alles mag. Komt u genieten van deze vrijheid in ons modecentrum. Onze nieuwe kollektie is een gelukkige kombinatie.varr volwassen allure en jeugdig raffinement. ua Hoofdstraat 81 - 89 Veenendaal

De Vallei | 1970 | | pagina 5