Overheidsuitgaven fors verlaagd in Britse begroting Leven duur in Engeland PROCES TEGEN RIJNVERVUILERS Nederlandse getuige liet zich niet zien in Kleef >(OU GO.. Stuyvesant SONDES GELAND EEG-ministers gaan politiek samenwerken BOKSMINNAARS NA MA TCH UITGEKLEED EN BEROOFD PILOOT MAAKTE FOUT MET NAVIGATIE Rijkspostspaarbank rente tot 7% Westduitse politie in actie voor hoger loon K3 Foto's van Fly gepubliceerd Gromyko praat in Londen met Douglas Home NIEUWE WET OP NARCOTICA IN AMERIKA OPPOSITIE VOEDSEL OPDRACHT Dynamisch. Modem. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Generaals zitten in f comfortabel verblijf9 WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 LONDEN Het Britse volk is gisteren blij gemaakt met een verlaging van de Inkomstenbelasting en de belasting op de ondernemingen van 2,5 procent Maar daartegenover staat een hele reeks maatregelen op allerlei gebied die het dagelijks leven in Engeland duurder zal maken. De ingrepen, die Barber, de minister van Financiën, gisteren in het Lagerhuis bekend maakte, komen neer op een maxi-begroting terwijl er niet meer was ver wacht dan een mini-begroting. Al die maatregelen samen zullen de overheidsuit gaven verlagen met 330 miljoen pond per jaar. Tegen 1974-'75 zal die verlaging Belfa 1100 miljoen pond bedragen. Met dit alles lost de conservatieve re gering een reeks verkiezingsbeloften in, maar de socialistische oppositie hamer de al meteen op een andere belofte van de Tories: het tot staan brengen van de voortdurende stijging van de prijzen. De belangrijkste veranderingen die i- nister Barber gisteren in het Lagerhuis bekend maakte, zijn: Het tarief van de inkomstenbelas ting gaat per 1 april omlaag van 41,25 pet. tot 38,75 pet. Medicijnen die men krijgt van de Nationale gezondheidsdienst, waarbij iedere Brit verplicht is verzekerd, wor den duurder. Brillen en behandelingen door de tandartsen worden ook duurder, maar ar komt meer geld beschikbaar voor scholen en ziekenhuizen. Schoolmaaltijden worden aanzien lijk duurder en er zal geen goedkope melk meer beschikbaar worden gesteld voor zwangere vrouwen en kleine kin deren. Geen gratis melk voor schoolkin deren. Geen ziekengeld meer voor de eer ste drie dagen waarin men niet kan werken. Door overschakeling op het stelsel van invoerheffing voor landbouwpro- dukten, zoals in de EEG, zal het voed selpakket in Engeland duurder worden. De huren van gemeentewoningen gaan omhoog want er wordt flink het mes gezet in het subsidiestelsel voor de hu ren. Andere maatregelen van minister Barber: geen gratis toegang meer voor het druk bereden forensennet van de spoorwegen rondom Londen. Dit laatste betekent aanzienlijk hogere tarieven, geen uitkeringen meer voor de indus trie bij nieuwe vestigingen, in plaats daarvan belastingconsessies. De pas- orten worden ook al duurder voor de •itten: vijf pond in plaats van twee. Als rode draad loopt door al deze veranderingen deze waarschuwing van het conservatieve bewind: leer op eigen benen staan. De overheid trekt zich ADANA Bij een botsing tussen een autobus en een olietankwagen in de Turkse stad Adana zijn maandag avond zeker 13 mensen om het leven gekomen. Direct na de botsing explodeerde de1 tankwagen. De brandweer had meer dan 12 uur nodig om de brand te blus- waar mogelijk terug. Om de allerarm sten te helpen die nu weer buitenge woon zwaar worden getroffen wor den de sociale uitkeringen voor deze mensen verhoogd met een maximum van drie pond per week. Allerlei instanties, door de socialisten ingesteld voor overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven, worden opgeheven. De nationalisatie der havens gaat niet door. KLEEF De rechtbank van Kleef heeft gisteren vergeefs gewacht op de komst van de Rotterdammer Johannes Booij, eigenaar van een tankreinigings- bedrijf. Hij is de belangrijkste getuige in het Rijnvervuilingsproces tegen de reder, drie hoge functionarissen en tien kapiteins van de Hamburgse Lloyd. Bij het bedrijf van de heer Booij werden de schepen van deze maat schappij schoongemaakt nadat ze hun lading afvalwater van een Duitse raffi naderij overboord hadden gepompt. Eigenlijk zouden deze afvalstoffen ln Rotterdam op zeetankers overgeladen moeten worden. In veel gevallen de aanklacht noemt er 72 werd de la ding echter geheel of gedeeltelijk in de Rijn en enkele andere rivieren ge dumpt. De verklaringen van de Rotterdam mer worden zo van belang geacht, dat de officier van justitie alles zal probe ren om hem vandaag in Kleef voor de rechtbank te laten verschijnen. Op de tweede procesdag is gisteren een heftige discussie gevoerd over de vraag of de twintigduizend ton afval water, die de tankers in de rivieren hebben gestort wel zo schadelijk was. Het debat speelde zich voornamelijk af tussen een van de vier verdedigers van hoofdbeklaagde dr. Jürgen Bern- hold (36), eigenaar van de Hamburger Lloyd en wereldkampioen ballroomdan- sen, en de getuige-deskundige dr. Man fred Pavel (59), een chemicus van het politielaboratorium in Düsseidorf. De kritische vragen van de verdedi ger betroffen vooral de tijd, waarin na tronloog het gevaarlijkste bestand deel van het afvalwater afdoende verdund is, de invloed van de draaien de scheepsschroeven daarop en de bete kenis van de waterproeven, die als stil le getuigen op de rechterstafel stonden. Bij het verhoor van de beschuldigde kapitein kwam steeds eer de scheeps- inspecteur Gustav Stölting (64) als het zwarte schaap uit de verf. Hij zou de kapitein opdracht gegeven hebben het afvalwater „onderweg te verliezen". De onwilligen dreigde hij zelfs met ontslag.- Stölting ontkent ech ter in alle toonaarden. „Maar", zei een van de kapiteins „dergelijke dingen doe je alleen op strikte orders uit Hamburg. Je gooit toch niet op eigen houtje on derweg je lading overboord?" Belastend is ook de verklaring van Hans Peter Newiger (29), kapitein van de tanker Hasenbüttel, die twee jaar geleden door de rivierpolitie gesnapt werd toen hij op de Rijn afvalwater overboord pompte. Stölting zou hem toen gevraagd hebben te zeggen dat het niet in opdracht van de rederij was ge beurd. De kapitein vertelde ook nog dat hij voor elke ton afvalwater, die hij onderweg overboord zette, een premie van een mark kreeg. ADVERTENTIE rnot sniYVESANT FILTER ff Vandaag worden nog enkele getuigen gehoord, onder wie mevrouw Bolle, echtgenote van dr. Bernhold. De char mante danskampioen zegt niets te heb ben geweten en hij schuift alle schuld op Bolle, die in 1966, na eene verzeke ringsfraude, gevlucht is. MONTEVIDEO Foto's van de ont voerde Amerikaanse landbouwkundige Claude L. Fly zijn gisteren gepubliceerd in het nieuwe nummer van het in Uru guay verschijnende weekblad „Al Rono Vivo". Het bl&d dealde mede, de foto's van de Tupamaros ontvangen te hebben. De foto's tonen Fly, die 7 augustus door de Tupamaro guerrilleros werd ontvoerd, in een cel van draad en hout, die veel op een vogelkooi lijkt Een trots ouderpaar in de tuin van een kasteel in Genève: Ag a Khan IV, het hoofd van de Islami tische mohammedanen, zijn echt genote (Begum) en hun ruim vijf weken oude dochter, prinses Zah- ra. MOSKOU Precies een week na de lancering is de Russische maansonde nummer 8 gisteren op aarde terugge keerd en in de Indische Oceaan te rechtgekomen. Het persbureau Tass meldde dat dit om 15.55 uur (Ned. tijd) gebeurde in een vooraf vastgesteld punt op 730 km ten zuidoosten van de Chagos-archipel en dat het toestel aan boord van een Russisch bergimgsschip was gehesen. Volgens Tass werd het vluchtprogram- ma van de sonde 8 met natuurkundige experimenten en het nemen van foto's van maan en aarde, met succes uitge voerd. Tass zei veder dat met de sonde 8 een mogelijke variant voor de terug keer van ruimtevaartuigen is beproefd. Waarnemers zien hierin een aanwijzing dat de Sovjets voor hun komende be mande ruimtevluchten nu ook het wa ter als landingsplaats willen gaan ge bruiken. LUXEMBURG De ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG heb ben gisteren in Luxemburg tijdens een lunchbijeenkomst besloten tot politieke samenwerking in Europa. Onderwerpen van deze politieke samenwerking zullen tijdens regelmatige ministers-bijeen komsten. waarvan de eerste op 19 no vember in München zal worden gehou den, besproken worden. Besloten is voorts, dat de directeuren-generaal van de ministeries van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen het orgaan zul len vormen, dat deze ministerconferen ties voorbereidt. Op de agenda van de besprekingen op 19 november in München, zullen en kele voorname politieke problemen staan, zoals de situatie in het Mid den-Oosten, de Oost-Westverhoudin^ en een eventuele Europese veiligheids- eveneens, dat tijdens bepaalde minis- conferentie. De ministers besloten terbijeenkomsten ook de Europese commissie aanwezig zal zijn. Zo zal de bijeenkomst in München in aanwezig heid van de Europese Commissie plaats vinden, omdat door de verhouding van de Europese gemeenschap met de Oost bloklanden besproken zal worden. Behalve dat de ministers tijdens de lunch het rapport-Davignon genoemd naar de directeur-generaal voor politie ke zaken van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, die het samen met zijn collega's van de vijf overige EEG-landen heeft opgesteld) officieel en unaniem positief hebben vastge- LONDEN De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro myko, is gisteren in Londen zijn twee daagse besprekingen met zijn Britse ambtgenoot Sir Alec Douglas-Home be gonnen. De hoofdpunten van dit gesprek zijn: de betrekkingen tussen Oost en West, in het bijzonder met Oost-Europa, het Berlijnse vraagstuk, het Midden-Oosten en de ontwikkelingen in Indo-China. Minister Gromyko heeft eerst met Douglas-Home gesproken over het voorstel van de landen van het War schaupact inzake het houden van een Europese veiligheidsconferentie. Hij heeft uiteengezet waarom deze landen zulk een conferentie willen. Groot-Brit- tannië en ook de andere Navo-landen zijn van mening dat een Europese vei ligheidsconferentie grondig moet worden voorbereid, een redelijke kans van slagen moet hebben en ook de VS en Canada van het begin af moeten deelnemen. Voor de komst van minister Gromyko bij het ministerie van buitenlandse za ken liepen Joodse demonstranten voor het gebouw met borden waarop te le zen stond „laat onze mensen vertrek ken" en „staak nu het Russische antise mitisme". Zij werden door de politie naar een zijstraat weggevoerd. ATLANTA Zes gemaskerde bandieten, die dure uitnodigingen met monogram hadden gestuurd aan ongeveer honderd mensen met kost bare ringplaatsen bij de bokswed strijd tussen Cassius Clay en Quarry hebben deze gasten voor ongeveer 100.000 dollars bestolen. Toen de groepjes mensen maan dagavond na de wedstrijd voor het zogenaamde feest bij het huis aan kwamen, werden zij bij de deur door een vrouw ontvangen. Binnen kwamen zij onder de hoede van een gemaskerde en gewapende bandiet die ze naar de kelder doorstuurde. Daar moesten de gasten zich uitkle den en op de vloer gaan liggen. Eén van de beroofden vertelde aan de po litie, dat op er een gegeven ogenblik zoveel mensen in de kelder waren, dat ze op elkaar gestapeld werden. Voordat ze uitgekleed op de grond moesten gaan liggen, werden de slachtoffers gedwongen hun geld en kostbaarheden in het midden op de grond te gooien. Eén van de bandie ten gebruikte een bezem om de buit bij elkaar te vegen, voordat deze in kussenslopen werd gedaan. Van de slachtoffers hoofdzake lijk mensen van buiten hebben slechts vijf een klacht bij de politie ingediend, onder wie de New-Yorkse rechercheur Andrew West die 485 dollar en zijn politie-insigne kwijt raakte. De meeste slachtoffers wil den hun namen niet verstrekken, maar de politie heeft ongeveer met de helft van de slachtoffers gespro ken. „Eén van de gasten heeft de politie verteld dat hij alleen aan ju welen 20.000 dollar kwijt is. Het is werkelijk niet mogelijk om ook maar bij benadering de buit op te geven, aangezien de meerderheid van de beroofden geen aangifte wil de doen. Verscheidenen zeiden ech ter dat het 100.000 dollar of mis schien wel meer zou zijn." steld, hebben ze ook besloten di'. port op 30 oktober te publiceren. Voordat het gepubliceerd wordt, het rapport worden aangeboden aan 1: Europese parlement, aan de Europt Commissie en op voorstel van de Nederlandse staatssecretaris De Koster zal het ook naar de nationale parle menten gestuurd worden. De ministers hebben verder positief gereageerd op het verzoek van een van de kandidaat-lidstaten voor de EEG- (Denemarken) punten voor de agen da's van deze ministersbijeenkomsten in te zenden. De kandidaatlanden heb ben daarvoor de tijd tussen 19 novem ber (de eerste ministersbijeenkomst in München) en begin december. Op 2 of 3 december, vlak voordat in Brussel de Navo-ministerraad vergadert, zullen de ministers in Brussel namelijk een geza menlijke bespreking hebben met de vier kandidaat-leden. MOSKOU Twee Amerikaanse di plomaten, die een bezoek hebben ge bracht aan de inzittenden van het Amerikaanse militaire vliegtuig, dat op Russisch grondgebied worden vastge houden hebben telefonisch verklaard dat het toestel door een navigatiefout in Rusland was geland. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade hebben de twee diplomaten, Peter Swiers en Ri chard Combs, te Leninakan in Armenië gesproken met aille vier de inzittenden van het toestel, de Amerikaanse ma joor-piloot James Russel en de Turkse kolonel Cevat Deneli. Zij worden in een „bijzonder comfor tabel" verblijf, dichtbij de Turkse grens, vastgehouden. Kennelijk zijn zij niet duchtig ondervraagd. De piloot had de diplomaten meege deeld dat het lichte, tweemotorige toe stel door een windstoot over de grens moet zijn gedreven. Toen Russel de controle over het toestel herkreeg, zag hij een stad onder zich. Denkende dat het de Turkse stad Kars was, landde hij in Leninakan in Rusland. Swiera en Combs konden maandag avond enige uren met de gedetineerden praten, in het bijzijn van Russische functionarissen. Zij hadden scheermes jes en enige andere kleine artikelen voor het viertal meegebracht. De gede tineerden verzochten hun, de familiele den te verzekeren dat zij in goede ge zondheid verkeerden en goed behandeld werden. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren een nieuwe wet op nar cotica ondertekend, waardoor de Ame rikaanse politie in staat wordt gesteld scherper op te treden tegen de handel in verdovende middelen. De wet voor ziet tevens in mildere bestraffing van het in bezit hebben daarvan. Bij een eerste inbreuk wordt dit niet langer als misdaad maar slechts als overtreding bestraft. De president was tijdens de onderte kening omringd door mapca's in beslag genomen cocaïne, heroïne en marihua na. Hij noemde het misbruik van die middelen de hoofdoorzaak van de straatmisdaad en voorspelde dat de openbare veiligheid zal verbeteren wanneer aan de illegale handel een eind wordt gemaakt. Nog belangrijker vond hij het echter, dat jongeren niet langer het slachtoffer worden van be roepshandelaars. BONN De politie in West-Duits- land heeft gisteren acties gehouden om haar eisen voor loonsverhoging te steu nen. Van elf tot half twaalf 's ochtends werd in alle politiebureaus de hoorn naast de telefoontoestellen gelegd. Slechts enkele apparaten bleven in be drijf voor noodgevallen. Politiepatrouil les zetten gedurende die tyd hun auto's langs de kant en vouwden de armen over elkaar. De bond van politieambtenaren zegt, dat ongeveer negentig procent van alle korpsen aan de acties heeft meege daan. Uitzonderingen waren Neuren berg en West-Berlijn, waar de politie met het oog op de misdadigheid het risico te groot vond. Gedurende de „pauze" beantwoordde de politie telefonische meldingen van noodgevallen, zoals ernstige verkeers ongelukken, doch de dame in Dussel- dorp die onmiddellijk optreden verlang de tegen een buurman die twee van haa^ fruitbomen had omgezaagd moest wachten tot de actie voorbij was. Politieagenten hielden verder demon stratieve optochten in o.m. Flensburg en Bremen en reikten vlugschriften uit aan voorbijgangers, met wie zij hun grieven bespraken. De vissersboot UK-41 heeft dinsdag ter hoogte van de Stortemelk in de Noordzee bij Vlieland een lijk opgehaald. Het lichaam is van een man van onge veer 45 tot 50 jaar. Omdat identificatie niet meer mogelijk was is het lichaam op een kerkhof te Vlieland begraven, ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden.

De Vallei | 1970 | | pagina 7