Geen overleg met raketten bij Suezkanaal Sombere gijzelaar GANGSTERS IN WITTE JAS KNALLEN ZWAARGEWONDE MAN OP ZIEKBED NEER BELEG BEËINDIGD AF-ZONDERING VAN GEESTESZIEKEN Engeland gaat bezuinigen op strijdkrachten AMERIKAANSE BEVELHEBBER IN VIETNAM BESCHULDIGD Ook op Wereldspaardag is 't aoed sparen bij de NMB een premie van f5,- ISRAËL IN VN: John Lennon getuige in proces-Tate Maffia slaat toe in ziekenhuis rook met Geen bezoek meer voor generaals Oud-generaal gearresteerd ga met uw tijd mee - ga naar de nmb Kind gedood door leeuwen Piloot krijgt hartaanval tijdens vlucht Wereldbekend Aroma RAKETTEN RESOLUTIE PILOTEN ZWIJGZAAM HAKMESSEN BRAND Franse belasting ambtenaren staken Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 41/2 tot 8%! Zelfs 874 behoort tot de mogelijkheden als u Rente- spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 NEW YORK Israël heeft gisteren geweigerd aan een hervatting van de vre desbesprekingen met de Arabieren mee te werken zolang de nieuwe militaire dreiging van Egypte voortduurt. De Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban verklaarde in de Algemene Vergadering van de V.N. dat schendingen van het bestand door de massale aanwezigheid van 500 a 600 Sam 2 en Sam 3 raketbatterijen in de bestandszone het militaire beeld gewijzigd hebben. Eban betwistte nu de ebevoegd- heid van de Assemblee om aanbevelin gen te doen in de crisis in het Nabije Oosten, omdat de kwestie op het ogen blik in behandeling bij de Veiligheids raad is. De Israëlische minister deelde wel mede, dat Israël bereid is het bestand aan het Suez-Kanaal, dat op 5 novem ber afloopt, te verengen. Hy meende dat „niemand in ernst kon denken dat Egypte het initiatief zou nemen tot her vatting van de vijandelijkheden gezien het grote lijden waaraan dat land zich dan zou blootstellen". Maar, aldus Eban, voor het vredeso verleg onder bemiddeling van Gunnar Jarring kan worden hervat, moet Egyp te de schendingen van het bestand on gedaan maken. Als Egypte zijn be trouwbaarheid als partner om overeen komsten mee te sluiten herstelt, wil Is raël weer aan het vredesoverleg deel nemen. Eban zei, dat er 500 tot 600 Sam-2 en Sam-3-raketten in het gebied zijn waar geen wapens zouden mogen worden aangevoerd gedurende het bestand. Op 7 augustus, toen de wapenstilstand van kracht werd, waren er volgens hem 17 Sam-2-batterijen, waarvan één binnen 30 kilometer van het Suez- Kanaal. Op 14 oktober waren er 90 bat terijen, waarvan 30 tot 40 binnen de 30-kilometer zone. Een derde bestaat uit Sam-3-installaties die zijn bemand door Russisch personeel, aldus de Is raëlische minister. Een groep van 10 Afrikaanse, Aziati sche en niet-gebonden landen heeft woensdag een resolutie ingediend waarin wordt voorgesteld dat de alge mene vergadering een beroep doet op Egypte, Jordanië en Israël om contact op te nemen met Gunnar Jarring, zodat de VN-bemiddelaar „zijn mandaat zo jpoedig mogelijk kan uitvoeren". In de resolutie wordt van secreta ris-generaal Oe Thant gevraagd binnen twee maanden verslag over de ontwik kelingen uit te brengen aan de Veilig heidsraad en de Algemene Vergadering. In de resolutie wordt ook gedreigd met het nemen van stappen onder de be treffende artikelen van het handvest van de Verenigde Naties. Tijdens een gesprek van de VN- ambassadeurs van de grote vier heeft de Russische ambassadeur Jacob Malik voorgesteld een gezamenlijke oproep te doen om het vredesgesprek te hervat ten voor het bestand op 5 november afloopt. De Amerikaanse ambassadeur Charles Yost verwierp het voorstel, omdat hij het onrealistisch vond over hervatting van vredesbesprekingen te praten zolang de bestandsschendingen aan het Suez-Kanaal niet ongedaan worden gemaakt. Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren kort voor haar terugkeer naar haar land in Los Angeles verklaard dat het bestand in het Midden-Oosten ver moedelijk verlengd zal worden, „al hangt dit natuurlijk van Egypte af", vertelde zij. Mevrouw Meir was verder van me ning, dat haar verklaring, dat de Israë liërs in luchtgevechten vier Russische piloten hadden neergeschoten, nooit in de pers hadden mogen komen. Zij ont kende echter niet dat zij hierover op een vergadering in New York gespro kken had. Op de vraag of de Russen gevangengenomen of gedood waren, antwoordde zij: „Gevangengenomen, nee." BELGRADO Een kind van 18 maanden is in de dierentuin van de Zuidslavische plaats Osijek door leeu wen verscheurd, een 14-jarig meisje werd ernstig gewond. Het kind was bij de leeuwekooi onder het hekwerk doorgekropen, waarop de leeuwen het in de kooi trokken. Het meisje, dat met het kind de dierentuin bezocht, probeerde het kind te redden. Voor haar leven wordt gevreesd. De 66-jarige Claude Fly, een Amerikaanse landbouwdeskundige, die op 7 augustus door de guerrilla-organisatie Tupamaros in de Zuidamerikaanse staat Uruguay werd ontvoerd, speelt een spelletje kaart met een van zijn bewakers. De foto behoort tot een serie, die de guerrilla's aan een politietijdschrift in Montevideo hebben gezonden. De ontvoerders houden ook nog een Braziliaanse diplomaat gevangen. PALERMO Gangsters in witte doktersjassen hebben gisteren in een ziekenhuis in Palermo op Sicilië in koelen bloede een patiënt doodgeschoten. De vrouw van het slachtoffer, de vieren veertigjarige hoteleigenaar Candido Ciuni, zat aan het ziekbed van haar man toen hij met een salvo uit een machine pistool werd vermoord. iuni was dinsdag naar het ziekenhuis gebracht, nadat een groep gangsters hem en zijn vrouw, Antonia. hadden overvallen. Ciuni werd daarbij neergestoken. Zijn longen waren geraakt wat een zware operatie noodzakelijk maakte. Na de operatie bleef zijn vrouw aan zijn ziekbed waken. De neergestoken hoteleigenaar is maar een paar minu ten bij bewustzijn geweest. Hij weigerde de politie te vertellen door wie hij was overvallen. Zijn zwijgzaamheid tegenover de politie heeft hem niet kunnen redden. Kort na middernacht drongen enkele mannen, gekleed in witte doktersjassen, door een zij-ingang het ziekenhuis binnen. Ze bedreigden een portier met een pistool en dwongen hem met het ge zicht tegen een muur te gaan staan. Een man hield de portier onder schot, terwijl de ande ren naar de tweede verdieping gangen. Ziekenhuis personeel, dat hen wilde tegenhouden werd met pis tolen en hakmessen in bedwang gehouden, wee gangsters gingen daarop de kamer van Ciuni bin nen. „We komen eens even naar de patiënt kijken", zeiden ze tegen mevrouw Ciuni. Toen zij bereidwillig opzij schoof haalde èen van de mannen van onder zijn doktersjas een machinepistool, waarop hij Ciuni met kogels doorzeefde. Mevrouw Ciuni werd met een bijl bedreigd. Voor iemand iets kon ondernemen waren de gangsters in een auto verdwenen. De politie van Palermo ver moedt, dat de moordenaars tot de Mafia behoren. SAN FRANCISCO Tijdens een vlucht van Chicago naar San Francisco is de gezagvoerder van een Boeing-707 van Trans World Airlines overleden, vermoedelijk aan een hartaanval. Het vliegtuig onder commando van het slachtoffer, de 49-jarige Herbert Shively, vervoerde 54 personen. Na zijn overlijden nam de tweede piloot, Ed ward Connelly, het roer over en bracht het toestel veilig tot landen in Cedar Rapids in Iowa. PARIJS Met een urenlang beleg en een bestorming is de Franse politie, geholpen door de brandweer, er in ge slaagd de drie bewoners te verwijderen uit een huisje te Eaubonne (Val d'Oise), waarin zjj zich negentien maanden gele den hadden opgesloten. De drie, Lucienne Thore (66), met haar dochter Christiane (35) en haar ADVERTENTIE Vle'N Leef m&t plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export zoon André (45), waren volkomen uit geput en zijn overgebracht naar een psychiatrische inrichting. Hun hondje was bijna blind, omdat het al die tijd geen daglicht meer had gezien. Het schijnt, dat de moeder door de voortdurende verpleging van haar de biele dochter zelf geestesziek was ge worden. Door geruime tijd met hen te leven is de zoon, die werkte in een staalfabriek te Gennevilliers, tenslotte ook uit zijn evenwicht geraakt. Hij kocht voor al het geld, dat hij kon vinden, negentien maanden geleden levensmiddelen en sloot zich met de twee vrouwen op, om te ontsnappen aan „de anderen". Acht maanden geleden was er in het huisje brand uitgebroken, maar de mensen, die de drie wilden redden, wer den voor „moordenaars" uitgescholden. Elke nacht schrokken de buren wakker MOSKOU De Russen hebben ge weigerd, voor de tweede maal Ameri kaanse consulaire ambtenaren toe te laten bij de twee Amerikaanse gene raals die in Armenië worden vastge houden, sinds zij vorige week per on geluk op een Russisch vliegveld land den. De toon in de Russische pers over het incident wordt langzamerhand onaan genamer en scherper. Dat valt samen met een overigens door niets bevestigd bericht van het Turkse persbureau, dat het vliegtuigje met de twee generaals door de Russen boven Russisch gebied is gelokt door vervalste radiosignalen. LOS ANGELES De verdediging in het proces tegen de vermoedelijke moordenaars van de Amerikaanse ac trice Sharon Tate wil proberen de Beatle John Lennon te horen als getui ge- Van Lennon wil men horen of de liedjes van de Beatles de belangrijkste verdachte, Charles Manson, zouden kunnen hebben aangezet tot geweldda den. De openbare aanklager in het pro ces-Tate heeft gesteld, dat Manson zijn volgelingen had opgedragen Sharon Tate en zes anderen te vermoorden om een rassenoorlog op gang te brengen. Zo'n oorlog werd volgens Manson voor speld in het liedje „Heiter Skelter" van de Beatles. Het proces heeft nu twintig weken geduurd. Het zal naar men verwacht nog wel een maand in beslag nemen. Volgende week komt de verdediging aan het woord. Deze wil behalve John Lennon ook andere bekende popartiesten dagvaar den als getuige, onder wie Cass Elliot en John Phillips, die vroeger deel uit maakten van de groep de Mama's and the Papa's. Zij zouden Manson kennen uit 1968 toen hij een carrière als zanger wilde beginnen. van het gegil, dat uit het huisje kwam. Toen de politie/ na negentien maan den, op verzoek van de buurt, het huis je wilde openbreken, dreigde het drie tal haar te besproeien met zoutzuur. ATLANTA Eén van de tien ver dachten inzake de massamoord in het Zuidvietnamese dorp My Lai heeft gis teren de Amerikaanse opperbevelheb ber in Vietnam, generaal Creighton Abrams beschuldigd van schending van het Amerikaans militair strafrecht. Abrams was volgens de verdachte, sergeant Esequiel Torres, in 1968 aan wezig geweest bij de mishandeling van Zuidvietnamese burgers, zonder daarte gen opgetreden te hebben. Torres meldde zijn klacht in een pe titie aan de Amerikaanse minister voor het leger, Stanley Resor. Het indienen van de klacht heeft volgens Torres' verdediger Charles Weltner als doel een eind te maken aan het meten met twee maten in rechtspraak van het le ger, waarbij onderscheid zou worden gemaakt tussen hoge officieren en dienstplichtigen. Abrams had, aldus Torres, zijn plich ten verzuimd door het martelen en slaan van gevangenen en vastgehouden personen toe te staan, zonder te trach ten hier een eind aan te maken. Boven dien had hij, na waarneming van deze overtredingen van de Geneefse Con ventie, verzuimd deze overtredingen aan de burgerlijke of militaire autori teiten te melden. Samen met de klacht is een op 11 augustus 1968 gedateerd verhaal van A.P.-correspondent Peter Arnett aan minister Resor gezonden, dat volgens Weltner de 12de augustus in de Ameri kaanse kranten was verschenen. Als plaats wordt in het verslag het dorp Chanh Luu genoemd en het han delt over een van de vele geallieerde overvallen op een van de Vietcongdor- pen in Vietnam. SANTIAGO In Santiago is giste ren de generaal buiten dienst, Roberto Viaux gearresteerd. Het bevel tot aan houding van de generaal gaf de Chi leense politie een paar dagen na de aanslag op generaal Schneider. Men schijnt hem te beschouwen als een sleutelfiguur in het komplot tegen Schneider. In oktober 1969 leidde Viaux een op stand tegen de regering van Frey. Toen de opstand mislukte, is hij weer spoe dig op vrije voeten gesteld en nam hij weer deel aan het politieke leven, met name aan de discussies voor de verkie zingen. Gisteren heeft de politie Jaime Mel- goza Garay (29) gearresteerd, die vol gens de kranten de drie dodelijke scho ten op Schreider gelost zou hebben. Het iïoofd van de politie heeft ver klaard dat het onderzoek praktisch rond is, maar dat nog twee personen worden gezocht. LONDEN Engeland heeft gisteren formeel laten weten dat het iets wil behouden van zijn eens zo belangrijke wereldrol op militair gebied. Dat ge beurde in een aanvullend Witboek over de defensie. Dit voorziet in handhaving van een bataljon Britse troepen in Maleisië en Singapore en een stationering in dat gebied waartoe ook Hongkong be hoort van vijf fregatten of onderzee bootjagers. Verder krijgt dit gebied ten oosten van Suez de beschikking over een groep maritieme verkenningsvliegtui gen en een aantal helikopters. Dit alles gaat een onderdeel vormen van een strijdmacht van de Gemenebestlanden Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland, Maleisië en Singapore. Met de oliestaatjes langs de Perzische Golf bekijkt Engeland nog of ook daar een beperkt aantal Britse troepen kan blijven gelegerd. Dit alles betekent een ombuiging van het militaire beleid van de vorige (so cialistische) regering die terugtrekking had bevolen uit alle gebieden ten oos ten van Suez met uitzondering van Hongkong. Maar de minister van de fensie, lord Carrington, denkt dit alles te kunnen doen met een kleinere be groting dan de laatste van Labour: 2327 miljoen pond, dat is 28 miljoen minder. De besparing komt voornamelijk door het besluit om geen zeer grote en kost bare Amerikaanse transportvliegtuigen te kopen van het type C5. PARIJS Na de mijnwerkers in het Oostfranse kolenbekken en de postbe ambten zijn gisteren ook de ambtenaren van het Franse ministerie van finan ciën in staking gegaan. In dit geval is de actie, die vier dagen zal duren, be doeld als protest tegen de recente aan slagen op belastingkantoren, waarvoor een extremistische groep van nering1- doenden verantwoordelijk wordt gesteld. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 11