Eskisehir Spor zegevierde met Twente glipte gelijk spel in laatste minuut door vingers Brussel heeft zijn nieuwe sportpaleis Runners Up-cup Gutty eist forse schade vergoeding Post/Pijnen op 2e plaats Oosterhof diende klacht in Ruim de helft van Nederlanders heeft een auto Koersen Nootdorp Brenthe Kun je doen als je met 124 bent VOETBALPROGNOSE Mildenberger wil weer gaan bokse'n Cruyii speelde hele wedstrijd ESKISEHIR FC Twente, de Nederlandse eredivisieploeg uit Enschede, heeft gistermiddag zijn eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het voetbal toernooi om de Runners Up Cup verloren. 25000 320 MLJ. FRANKEN „ZEGEN" IN ANDERHALF JAAR SPORT IN 'T KORT SPORT IN 'T KORT Kun je doen als je met 124 bent! DERTIEN JAAR DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 Dat gebeurde dan in Turkije tegen Eskisehir Spor, dat na een voorsprong van 20 bij de rust, tenslotte met 32 zegevierde. De fanatieke Turken konden de winst eerst in de laatste minuut grijpen door Fethi, die de goed spelende Nederland se defensie uiteindelijk op de knieën kreeg. Ruim 25.000 toeschouwers omzoom den het veld van het stadion in Eskise^ BRUSSEL Zonder één woord te praten heeft Brussel zijn oude sport paleis, dat in 1965 ten bate van de bouw van een gigantische blok flats werd afgebroken, vervangen. In het voorstadje Voorst verrees in twintig maanden een op schoonheid en effi ciency gesneden bouwwerk met (België zal zijn troetelkind nimmer vergeten) een wielerbaan van 154 meter. Brussels nieuwe sportpaleis, dat maandag de deuren opent, is echter ge schikt voor meer dan wielrennen al leen, Naast sporten als korfbal, basket ball, volleybal, boksen, tennis en schaatsen, biedt het gebouw speelruim te voor de kunst. „Het totale complex kost 320 miljoen franken". Directeur-generaal Henry Viaene deelt dat koelweg mee. Over die som van ruim 22 miljoen gulden hoef den de Belgen niet te lang te discussië ren. Enerzijds is dat zeer begrijpelijk. Niet alleen is een overdekte wielerbaan in België nooit weg, maar bovendien stipuleert Viaene, dat „de baan ook be doeld is om de snelle groei van de zaal sporten op te vangen. Brussel bezat daarvoor in feite geen behoorlijke ac commodatie". Brussel betrok zijn wielerbaan uit Charleroi. Viaene had daar drie zes daagsen georganiseerd, waarna het houtwerk op zeven vrachtwagens werd verhuisd om in Voorst definitief in el kaar gespijkerd te worden. Slechts voor zeer grote manifestaties zal in Brussel een klein deel van de bochten worden opgebroken. Brussel trok rond die piste van de Westduitse specialist Herbert Schürmann een tribune op met 4200 zitplaatsen en 2800 staanplaatsen. Het zicht op de baan wordt op geen enkele wijze onderbroken. Op deze kleine baan verwacht Brus sel, dat het gebrek aan sfeer, dat vaak vertoningen in het sportpaleis ken merkte, nimmer zal voorkomen. Viaene spreekt over „een zegen voor de Belgi sche wielersport". In elk geval is zeker, dat België dit ■eizoen weer zeker is van drie zesdaag sen: Brussel (6-12 november), Gent (16-22 november) en Antwerpen (19-25 februari). Brussel start de fietsende activiteit maandag feestelijk met een programma vol grote namen. Wereldkampioen op de weg Jean Pierre Monseré zal er uit komen in een omnium en een afvalrace over 50 kilometer. Verder zijn waar achtige vedetten als Peter Post, Eric en Roger de Vlaeminck en Herman van Spriragel gecontracteerd. Voor de zesdaagse 6-12 november koppelde de sportdirecteur Jan van Buggenhout Peter Post aan René Pij nen. Andere combinaties: de Belgen Sercu en Monseré, de Britten Porter en Gowland, de Fransen Van Lancker en Mouriaux en de Italianen Rancati en Chemello. De andere koppels zullen na afloop van de zesdaagsen in Dortmund en Frankfort worden geboren. Voor de rest van dit seizoen stelde Brussel nog vijf wielerprogramma's sa men: twee in december, twee in januari en één in februari. Brussel heeft met de bouw van zijn sportpaleis, waar nieuwe sterren mogen optornen tegen de herinnering aan het oude, die via namen als Van Kempen, Pijnenburg, Schulte, Wals, Van Steen bergen, Ockers, Van Looy, Van Vliet, Post en Derksen, lange tijd zal door klinken, ook aan andere zaken gedacht. In het project, dat één hectare beslaat, Is een groot aantal winkels opgenomen, onder de wielerbaan en de overdekte ijspiste werd een gigantische parkeer garage geconstrueerd. Dat alles stond er in anderhalf jaar. Wanneer het in België om fietsen gaat, hir, een stadje van honderdduizend in woners. Ze waren al ver voor de aan vang van de wedstrijd luidruchtig naar de arena gekomen om er blijk te geven van hun sympathie voor hun idolen Nog voordat er een bal was getrapt, stond het stadion al in lichter laaie. In de eerste helft speelden de Turken sterk op de aanval maar kregen pas succes in de 42ste minuut, toen Halil doelman Schrijvers kansloos liet: 10, Een minuut voor rust verhoogde Fethi de stand tot 20. Na de hervatting werd Eskisehir wat overmoedig, hetgeen de ploeg duur zou komen te staan. In de 27ste minuut joeg eerst Pahlplatz de bal achter de verbijsterde Turkse doelman Taskin en in de 41ste minuut deponeerde René van de Kerkhof de gelijkmaker in het net. Het gelijke spel glipte de Nederlan ders in de laatste minuut door de vin gers. Het was opnieuw Fethi, die gena deloos toesloeg: 32. De opstellingen waren: Eskisehir Spor: Taskin; Abdurrahman, Faik, Ka- muran en Ismail; Nuri en Ender; Nihat, Fethi, Vahap en Halil. FC Twente: Schrijvers; Van Iersel, Huve, Drost en De Vries; Willy van de Kerkhof, Rooks en Van der Vall; Pahl- NOOTDORP De uitslagen van de woensdagavond gehouden draverijen in Nootdorp zijn: Laaghalenprijs, 2000 m: 1. Inneke Pluto (J. W. Hoejenbosch) 3.01.1, 1.30.6; 2. Ike Hollandia; 3. Ida de Mercelle. Toto w. 22,70, pl. 8.-, 1,60, 1,40; koppel 16,70; cover 8,40; trio 313. Grote prijs van Nootdorp, 1ste afd. 1680 m: 1. Gehade Hollandia (H. J. Tools) 2.21.1, 1.24.-; 2. Arnoldus; 3. Gie- teling S. Toto w. 1,60, pl. 1,20, 2,10, 1,50; koppel 6,90; cover 7,40. Grote Prijs van Nootdorp, 2de afde ling 1680 m: JL. Dazy H. (H. J. Tools) 2.21.-, 1.23.9; 2. Flevo; 3. Eric Kinley. Toto w. 3,40, pl. 1,90, 2,20; koppel 14,90; cover 6,70. Grote prijs van Nootdorp 2 1680 m: 1. Fillette Six (J. de Leeuw) 2.20.8, 1.23.8; 2. Goudplevier S; 3. Erica. Toto w. 2,20, pl. 1,20, 1,40, 2,10; koppel 4,70; cover 5,30; trio 33,90. Laag Keppelprijs 2380 m: 1. Iris Han nover P (J. van Leeuwen) 3.34.6, 1.30.2; 2. H. Bond; 3. Helen Hollandia. Toto W. 2,40, pl. 1,20, 1,30, 1,90; koppel 3,20; co ver 2,80. Landsmeerprijs 200 m: 1. Flits (J. Verhoeve) 2.57.4, 1.28.7; 2. Fandango; 3. Gitte Hollandia. Toto: winn. 2.90, pl'. 1.20, 1.60, 4.40; kop. 6.20; cov. 3.90; trio X 10.70. Lagevuurscheprijs 2000 m: 1. Helian- thus (J. Dijkstra) 2.53.4, 1.26.7; 2. Fabio- la Hollo; 3. Helene H. Toto: win. 9.90, pl. 6.10, 4.70; kop. 11.60; cov. 3.90. Langeraarprijs 2380 m: 1. Hanneke d'Aster (K. Woudstra) 3.29.-, 1.27.8; 2. Erota; 3. Fiera Hannover P. Toto winn. 3.40, pl. 2.10, 2.90, 3.50; kop. 4.50; cov. 3.70; trio 180.—. Grote Prijs van Nootdorp (finale) 2000 m: 1. Gehade Hollandia (M. A. Pools) 2.52.1, 1.26.1; 2. Eric Kinley; 3. Flevo. Toto: win. 3.10, pl. 1.80, 4.30, 3.10; kop. 21.30; cov. 14.70. Totalisatoromzet 145.449. Hier nog kale latten, maandag aanstaan de een gladde wieler baan: Brussel heeft zijn nieuwe sportpaleis, waar naast de wielrenners vele ande re sportmensen aan bod kunnen komen. mag het vele miljoenen kosten. Ook dan hoeft er niet lang te worden ge praat. KELKHEIM De Westduitse zwaar gewichtbokser Karl Mildenberger, die in 1966 na een nederlaag tegen Cassius Clay z(jn sportloopbaan beëindigde, wil terugkeren in de ring. Mildenberger, voormalig Europees kampioen die nu 36 jaar is, wil 27 no vember in Frankfort uitkomen tegen de Amerikaan Everett Copeland. Mil denberger wacht alleen nog op toe stemming van de Westduitse Boksbond. AMSTERDAM Johan Cruyff heeft gisteravond voor de eerste keer sinds hü op 5 augustus tijdens FC Brugge Ajax een hardnekkige liesblessure op liep weer een hele wedstrijd gevoetbald. De Ajacied speelde voorzichtig mee in het B-elftal, dat sparringpartner Be verwijk met 41 versloeg. Johan Cruyff, die geen doelpunt maakte, had na afloop geen last van zijn blessure. Trainer Rinus Michels zal morgen middag beslissen of Cruyff zal worden opgesteld in de competitiewedstrijd te gen PSV, die 's avonds in het Olym pisch Stadion wordt gespeeld. PRAAG Spartak Trnava (Tsj. SI) heeft zich woensdag op eigen terrein geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Runners Up-Cup. De Tsjechen versloegen Hertha BSC (W- Dld) met 3-1 (rust 2-0). De eerste wed strijd had Hertha met 1-0 gewonnen. De Schotse club Hibernian heeft zich geplaatst voor de achtste finales. In Guimaraes won Vittoria weliswaar met 2-1 van de Schotten, maar Hiber nian had de thuiswedstrijd met een ze ge van 2-0 afgesloten. Bij de rust leid den de Portugezen met 2-0. FC Köln heeft woensdag de uit wedstrijd voor de Bundesliga tegen MSV Duisburg met een doelpuntloos gelijk spel afgesloten. Voorts versloeg Hamburger SV in Hamburg Kickers Offenbach met 3-2 na een ruststand van 2-1 in het voordeel van de thuis club. PARIJS De Franse beroepswielrenner Paul Gutty heeft via een Parjjse recht bank een schadevergoeding van 135.000 gulden geëist van de Franse Wielren Unie. Gutty, die op 21 juni op het circuit van Rennes het nationale wegkampioen- schap had gewonnen, werd drie dagen later geschrapt als titelhouder omdat hij doping zou hebben gebruikt. Daardoor kon hij niet deelnemen aan de Tour de France en het wereldkampioenschap, hetgeen hem op een forse schadepost kwam te staan. Gutty ontkent het gebruik van doping met grote stelligheid en voert bovendien aan dat de Franse Wielren Unie zich niet heeft gehouden aan de reglementen. Hij vernam de beschuldiging uit de kranten, die een communiqué van de Unie hadden ontvangen. Volgens de re glementen had Gutty bij de Franse Wiel ren Unie ontboden moeten worden, waarna hij maatregelen had kunnen ne men voor een tweede onderzoek. Wan neer dat negatief was uitgevallen het- Het nationale elftal van Zuidslavië heeft woensdag in Moskou een vriend schappelijke interlandwedstrijd tegen Rusland met 04 verloren. De ruststand was 20 voor de Russen. De doelpun ten kwamen op naam van Sjeftsjenko, Fedotov, Kolotov en Nodiya. Zuidslavië is met Oost-Duitsland, Luxemburg en Nederland ingedeeld in groep zeven voor de kwalificatie van het toernooi om het Europese kam pioenschap voor landenteams. De vriendschappelijke interland wedstrijd tussen Spanje en Grieken land is woensdagavond is Zaragozza geëindigd in een 21 overwinning voor Spanje. Bij de rust leidden de Span jaarden met 10. geen vaker voorkomt had deze renner wel aan Tour en wereldkampioenschap kunnen deelnemen. platz, Jeuring en René van de Kerkhof. De overige uitslagen van de wedstrij- I den, die voor het toernooi om de Run- ners Up Cup werden gespeeld waren: Spartak Trnava - Hertha BSC 31 (Spartak Trnava naar volgende ronde), Victoria Guimaraes (Port.)-Hibernian (Schotl.) 21 (Hibernian naar volgende ronde dank zij een zege van 20 in de thuiswedstrijd). DORTMUND Het Westdutise duo Rudi Altig en Albert Fritz heeft woens dagavond de zesdaagse van Dortmund gewonnen. Twee werd het Nederlandse paar Peter Post/Rene Pijnen. Altig en Fritz eindigden met een puntentotaal van 651. Voor Post/Pijnen, die in dezelfde ronde waren gebleven, was dat totaal beduidend minder: 396 punten. Pas vier minuten voor het ein de van de wedstrijd viel de beslissing. Vijfduizend toeschouwers hadden tot dat moment in spanning gezeten. Eindstand 1. Altig/Fritz (Wdl) 651 punten; 2. Post/Pijnen (Ned) 396. Op een ronde: 3. Schulze/Peffgen (Wdl) 584; 4. Bugdahl/Tschan (Wdl) 369. Op twee ronden: 5. Sercu/Seeuws (Bel) 362. Op drie ronden: 6. Renz/Gilmore (W.Dl/Aus) 327. Op vier ronden: 7. Pfenninger/ Rudolph (Zwi/Wdl) 396. Op vijf ronden: 8. Kemper/Boeke (WD1) 365. Op zes ronden: 9. Puschel/Junker- mann (Wdl) 169. Op acht ronden: 10. Van Lancker/ ZWOLLE Popke Oosterhof, heeft een klacht ingediend bty de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU). Volgens deze renner is op een bijeen komst van sponsors en sportcommissie ten onrechte gesteld dat hij vijfduizend gulden heeft ontvangen van de Friese ploeg Kroon Vleeswaren, waarvoor hjj het volgende seizoen als amateur gaat rijden. De sportcommissie is naar voorzit ter W. van Steenbergen bevestigt al bezig met een onderzoek. Oosterhof „Ik heb met niemand over een bedrag van vijfduizend gulden ge sproken. Ik vind dat mijn goede naam is misbruikt en dat neem ik niet". Directeur B. Kroon „Ik k(jk wel uit om vijfduizend gulden te bieden voor een amateur. Onlangs heb ik een ge sprek gehad met de sportcommissie van de KNWU. Ik heb toen plechtig beloofd me aan de spelregels te zullen houden". r Muddemann (Fra/Wdl) 264. Op tien ronden: 11. De Wit/Bennewitz (Ned/Wdl) 360. Op 30 ronden: 12. Porter/Johnson (Gbr. Aus) 263. Op verzoek van de Europese voet bal unie (UEFA) zal Arie van Gemert als scheidsrechter fungeren bij de wed strijd Wales-Roemenië (voor het Euro pees kampioenschap), die op 11 novem ber in Cardiff wordt gespeeld. Van Ge mert, die op de Europese Lijst de ge blesseerde Dorpmans vervangt, komt in de plaats van Van Ravens. Grensrech ters blijven de heren Godding en Klaassens. RENE VAN DE KERKHOF gelijkmaker Na de eerste twee enkelspelen Is d* stand in de wedstrijd NoorwegenPo len voor de eerste ronde van het toer nooi om de koning Gustaaf-beker in Oslo 1-1. De Pool Nowicki versloeg Erik Meiander met 6-2, 6-2 en Jon Erik won met 6-4, 6-4 van de veteraan Wieslaw Gasiorek. ADVERTENTIE U mag een paar uurtjes lekker-komen-luieren in deze bank. Mag u best bij de Graafschap. Of in een andere: een héééle brede, een vrolijk-strak moderne, een elegante in Queen-Anne-stijl, of in een met zachte Velours d'Antique, of een met gezellig streepje, kortom, u mag in alle 93 banken gaan zitten. Graag zelfs. Voelt u meteen 't verschil met z.g. „goedkope"(? banken. Kom 't proberen bij de Graafschap. In Ruurlo. Waar 124 woninginrichters u omringen met service en kwaliteitsgaranties. POPKE OOSTERHOF goede naam is misbruikt EREDIVISIE Holland Sport NAC1 Ajax PSV2 Haarlem FC Twente2 FC Utrecht Sparta3 Feijenoord Excelsior1 Go Ahead Telstar1 NEC Volendam1 MVV DWS3 AZ '67 ADO2 EERSTE DIVISIE FSC Vitesse3 Heerenveen DFC2 Veendam SVV1 FC Den Bosch HVC1 Heracles GVAV3 Helmond Sp. SC Cambuur3 Willem II De Graafschap3 Blauw Wit Wageningen3 TWEEDE DIVISIE Roda JC -- NO AD1 SC Drente PEC 2 VW AGOVV3 Fortuna V. Gooiland1 Hermes DVS ZFC1 RBC RCH3 Eindhoven EDO1 Baronie De Volewijckers2 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s. AMSTERDAM Tachtig procent van de Nederlanders kan thuis onder de douche of in bad; 52 procent heeft een auto en 21 procent leeft in een huis met centrale verwarming. Een tiende deel van de Nederlandse bevolking is in het bezit van een orgel, een vleugel of een piano. Dit zijn enkele van de (miljoenen) cijfers, ontleend aan het zojuist ver schenen „TON-onderzoek". TON bete kent: Tijdschriftenlezerskringonderzoek 1970. In totaal zijn 12.500 Nederlanders ondervraagd. Het resultaat daarvan is neergelegd in een set boeken welke indien in de handel zo'n 450 gulden zou moeten kosten. Het onderzoek zelf vergde 1,4 miljoen gulden. Het doel van het onderzoek was de adverteerders een zo juist mogelijk beeld te geven van de samenstelling van het dag-, week-, maand- en om roepbladen lezende publiek. Daarnaast is ook nog nagegaan hoe groot de in tensiteit van het STER-kijken is. Van alle Nederlanders kijken bij voorbeeld de Amsterdammers het minst naar de televisiereclame. Nederlanders met een lagere beroepsopleiding kijken meer dan degenen die een hogere oplei ding achter de rug hebben. Interessant is dat in dit onderzoek jongeren vanaf dertien jaar zijn be trokken. De lees- en koopgewoonten van deze leeftijdsgroep blijkt voor een groot aantal adverteerders zeer belang rijk te zijn. Bij het vorige onderzoek lag de leeftijdsgrens voor de onder vraagden nog op vijftien jaar. Deze leeftijdsgrens is vooral belangrijk voor de producenten van kleding, grammo foonplaten, schoeisel e.d. Nog enkele cijfers: slechts 360.000 Nederlandse mannen roken een pijp, zeventig procent is aan de sigaret, te gen 41 procent van de vrouwen. Zo'n 1,6 miljoen mannen weten te genieten van een borrel, 651.000 vrouwen idem. Van de 3,6 miljoen gezinnen welke Nederland telt, hebben er 597.000 een hond, 357.000 een kat en 168.000 een kat en een hond. De helft van deze gezinnen beschikt over een automatische wasmachine, 1,2 miljoen gezinnen hebben een niet-auto- matisch wasapparaat. Voor de vuile vaat beschikken slechts 83.000 families over een afwasmachine. Nog enkele keukencijfers: in 2,8 mil joen (77 procent) van de vaderlandse huishoudingen kan men een koelkast aantreffen; slechts 338.000 hebben ook nog een aparte diepvrieskist of -kast. In het TON-onderzoek 1970 zijn niet meer de gegevens opgenomen over het kerkgenootschap van de geënquêteer den. Een nieuw gegeven is de duur van het huwelijk.

De Vallei | 1970 | | pagina 13