Veenendaals dagblad Wetsvoorstel mr. van de Poel: MENS HEEFT RECHT OP GEZONDHEID Eerherstel van sergeant Meijer vordert Buiten Musicus nieuwe stijl Rok wordt vervangen Zwitserland wijst asiel aanvraag van Ojoekwoe af Hanoi wil geheim overleg" Drama in Dordrecht Chauffeur (32) schiet meisje en later zichzelf dood Nieuwe behuizing voor brandweer Moeren van militair voertuig in Ede losgedraaid Strafzaak tegen Zuidmolukkers uitgesteld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bomalarm op school Vluchtelingen uit Rekken aangehouden 0 Mooie bessen KOLENGELD Wereldspaardag vrijdag 30 oktober Kalenderdag NUTSSPAAR- BANK VEENENDAAL Aanwijzingen in Washington DRIE SCHOTE Tijdelijk regen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 1^,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 29 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 253 Bejaarden komen eerst na advies in een tehuis Steeds meer mensen beschouwen ziekte als een onrecht. De mens heeft niet alleen recht op een huis, op werk, op vrije tijd, op liefde, maar ook op ge zondheid, zo is min of meer onbewust hun redenering. Is deze gedachte, ontwikkeld door dr. M. Plooy, directeur-geneesheer van het Andreas Ziekenhuis te Amsterdam, gewoon een onvervulbare wens droom? Of zal de medische wetenschap aan dit verlangen voor een groot deel in de komende decennia tegemoet kunnen komen? Het vormde de achtergrond van de besprekingen tijdens de gisteren in Utrecht gehouden jaarlijkse openbare vergadering van de farmaceutische industrie, waar vooraanstaande figuren uit de medische wereld zoals prof. drs. W. Berends, prof. dr. L. Werkö (Zweden) en prof. dr. A. Cerletti (Zwitser land) hun visie gaven op wat de mens ten aanzien van de mogelijkheden voor zijn gezondheid tot het jaar 2000 te wachten staat. (Zie pag. 11) DEN HAAG Als het parlement akkoord gaat niet het betreffende voorstel van staatssecretaris mr. H. J. van de Doel (CRM) zal er in de toekomst een strakker beleid gevoerd worden met betrekking tot de opname van bejaar den in bejaardentehuizen. Volgens een zojuist bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de bejaardenoorden zal iedere bejaar de die in een bejaardentehuis opgenomen wil worden een advies tot opneming moeten ontvangen van een door het gemeentebestuur te benoemen neutrale commissie van deskundigen. Wél zal de directie (c.q. het bestuur) van het bejaardentehuis zich niet hoeven te binden aan het advies maar de staatssecretaris hoopt dat dit in de praktijk wél het geval zal zijn. In ieder geval zal een bejaarde niet meer zónder advies (posi tief of negatief) opgenomen kunnen worden. Door deze maatregel kan, aldus mr, Van de Poel, een stap gezet worden op weg naar de optimale situatie dat al leen zij in een bejaardenoord opgeno men worden die daarvoor echt in aan merking komen. Op het ogenblik is dit, zoals men weet, bepaald nog niet het geval. In de commissie van deskundigen zullen in ieder geval een arts en een maatschappelijk werk(st)er zitting moe ten hebben. Tegen het advies van de commissie kan een bejaarde in beroep gaan bij gedeputeerde staten. Staatsse cretaris Van de Poel hoopt dat besturen en directies van bejaardentehuizen zich ten aanzien van hun opnamebeleid zo veel mogelijk aan de adviezen zullen houden van de commissie. Het comité „Grebbeberg", dat zich beijvert eerherstel te krijgen voor de Dierense sergeant Chris Meijer ver wacht dat deze rehabilitatie binnen een maand zal afkomen. Naar de heer Voortman uit Deventer, voorzitter van het comité heeft ver klaard, zal de secretaris-generaal van het ministerie van defensie over drie of vier weken aan de minister advies uit brengen over deze zaak. De heer Voortman heeft volgende week een gesprek op het departmenet van defensie en zal daar op een spoedi ge uitspraak aandringen. Het onderzoek door de diverse overheidsinstanties is inmiddels in alle stilte geschied. Het comité is van oordeel, dat de voorvallen in Moordrecht en Breda vol doende duidelijk zijn, en zal daarom volgende week alleen de zaak Meijer aansnijden. Zoals bekend werd sergeant Meijer in de meidagen van 1940 op be vel van generaal-majoor Harberts op de Grebbeberg gefusilleerd. '"Pussen het struikhout van menige tuin raken, naarmate het lover meer en meer doorzichtig wordt, de matte parels van de sneeuwbes beter zichtbaar. We kunnen er nog lang plezier van beleven, want deze tooi blijft tot ver in de winter be waard en de lijsters, die ervan plukken, doen dit toch blijkbaar zonder echte animo, want we zien de dracht weinig minderen. De „Tuin Encyclopedie" van Herwig vermeldt wel een dozijn variëtei ten van het radijsboompje, zoals de Veluwse Volksmond de sneeuw bes noemt. Hoofdsierwaarde, zegt deze ex pert, vormen de beziën, die er de hele winter aanblijven en donkere plekken mooi opvrolijken. Dit is waar. Zien we die Symphoricar- pussen bovendien in de prettige combinatie met berberis, dan vor men ze daarmee een prachtig con trast, want die zuurbessen komen eveneens in dozijnen verscheiden heden voor, wisselend van blauwe en zwarte, tot zalm, oranje en kar mijnen tooi met tal van tussen kleuren. Men zou veronderstellen, dat het lijstervolk wel op zulk een attractie zou afkomen, maar dit gebeurt hoofdzakelijk pas, wanneer bij sneeuw en ijs Schraalhans keukenmeester wordt. Vóórdien eten vogels zo te zeggen het zuur- en sneeuwbesmenu met lange tan den. Veel meer zijn ze gesteld op vogelkerswilde wingerd, krent, vlier- en lijsterbes en nog een paar. Het zou een buitenkans wezen, als we er de echte fijne gasten uit het hoge noorden bij mochten ont moeten. Ik bedoel de kleurige pestvogels, die bij ons in vele tui nen, parken en bossen na de lange reis van de arctische gebieden bo ven de 70° op hun verhaal kunnen komen, doch dit gebeurt lang niet elk jaar. 29-10-1970 A. B. Wigman. Een ander onderdeel van de voorge stelde wetswijziging betreft de instel ling van preventief toezicht op de be- jaardentéhuizen. Dit kan o.a. van groot belang zijn ten aanzien van de tarieven waarop tot dusver alleen toezicht- achteraf mogelijk is. De wetswijziging maakt het mogelijk dat voor elke ta riefswijziging van tevoren goedkeuring moet worden aangevraagd. Ook wordt, als het wetsontwerp wet wordt, een betere planning (provinciege- wijs) van aantal en soort bejaardenoor den mogelijk. Voor de oprichting en uitbreiding van elk bejaardenhuis zal een verklaring van geen bezwaar ver strekt moeten worden. Het provinciaal bestuur zal bij deze planning een be langrijke functie krijgen; onder meer zal het de taak krijgen een vijfjaren plan op te stellen. Daarbij zal het pro vinciaal bestuur moeten overleggen met de gemeentebesturen en de in zijn ge west werkzame service-organisatie. Staatssecretaris Van de Poel heeft zich nog met een andere „bejaarden probleem" bezig gehouden. Hij keurt het ten sterkste af als gemeente „ko- Iengeld" aan bejaarden met een bij standsuitkering geven. De winstuitkering voor deze tiendui zenden bejaarden moet volgens de re gering achterwege blijven omdat zij al naast hun AOW een extra uitkering in de vorm van een vakantietoeslag van drie procent hebben gekregen. De voorzitter van de Stichting Neder landse Federatie voor bejaardenzorg, de heer C. Egas, zal in zijn functie van Tweedekamerlid voor de P.v.d.A. vol gende week donderdag in de Kamer de regering vragen, alsnog de winteruitke- ring uit te betalen. De uitkering be draagt voor gehuwden ongeveer 180 gulden. Vele gemeentelijke sociale diensten worden overstroomd met vragen van bejaarden over het uitblijven van de jaarlijkse winteruitkering ingevolge de Algemene Bijstandwet. Toen in september (dit jaar voor het eerst) de vakantietoeslag aan a.o.w.- en a.w.w.-trekkenden werd uitbetaald, is verzuimd daarbij mee te delen dat hierdoor de winteruitkering zou verval len. De Nederlandse Federatie voor de bejaardenzorg heeft geconstateerd, dat veel bejaarden de vakantietoeslag als extraatje hebben beschouwd en het geld al hebben uitgegeven. De heer Egas wil de bejaarden niet de dupe laten worden van wat hij be schouwt als de falende voorlichting van de gemeenten. Pas de laatste weken licht een aantal gemeentelijke sociale diensten de betrokkenen schriftelijk in. Staatssecretaris Van de Poel stelt zich op het standpunt, dat het inkomen van een a.o.w.- of a.w.w.-trekkende door de vakantietoeslag zodanig is ver hoogd, dat de noodzaak van een extra winteruitkering is vervallen. DEN HAAG Het Residentie-orkest is op avontuur gegaan, niet alleen in het land van de muze, ook in dat van de mode. Op 7 november zullen in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag de orkestleden in witte coltrui en zwarte broek concerteren. Voor de musiciennes is er keus uit een broek of een rok. Het gaat het or kest er om te weten te komen, wat het publiek liever ziet. Naast het experi ment op het podium bestaat het plan om voor de orkestleden uit te zoeken hoe ze zich, zonder dat een blik op het concerterende orkest de indruk van een ratjetoe wekt, vrij en gemakkelijk in hun werk kunnen gedragen. De witte coltrui en zwarte broek zijn een experiment. Mocht blijken, dat het GENERAAL OJOEKWOE BERN De Zwitserse regering heeft gisteren de asielaanvraag van de vroegere Biafraanse leider generaal Ojoekwoe afgewezen. Ojoekwoe kreeg onlangs bevel Ivoorkust te verlaten. Nadat in januari het Biafraanse ver zet tegen Nigeria ineenstortte heeft de generaal in Ivoorkust politiek asiel ge noten. Zwitserland heeft het verzoek afge wezen omdat Ojoekwoe nog niet offi cieel uit Ivoorkust'is uitgewezen en ook geen gevaar loopt. Mocht de situatie veranderen dan zal Zwitserland de kwestie opnieuw bezien. Ojoekwoe heeft via een derde instan tie asiel gevraagd in Zwitserland voor zichzelf, vijf leden van zijn familie en zes medewerkers. Hij wilde zich vesti gen in het kanton Vaud, waar hij een villa zou hebben gekocht tussen Genève en Lausanne. Zwitserland ontkent, dat de afwijzing is geschied onder djuk van Nigeria, publiek de orkestleden liever ziet in de wat modernere kleding dan in de alou de rok, dan zal worden overwogen om de rok voorgoed af te schaffen, of bij voorbeeld alleen nog bij bepaalde gele genheden te gebruiken. Mode-ontwerpers zijn bezig onderling variabele kledij voor de orkestleden te ontwerpen. Diverse modellen zijn reeds getekend. Hierbij gaat het om kleding, die persoonlijk van snit kan zijn, pret tig in het werk te dragen is, en toch door dezelfde kleuren het publiek de indruk geeft van iets uniforms. ADVERTENTIE WASHINGTON Noord-Vietnam zou serieus belang stellen in het voeren van geheim overleg over president Nixons vredesplan voor geheel Indo- China, dat onder meer voorziet in af kondiging van een bestand in Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja. ARNHEM Het Katholiek Gel ders Lyceum in Arnhem is korte tijd ontruimd geweest toen via de tele foon een vals bomalarm binnen kwam. De politie, die het lege gebouw onderzocht, keerde onverrichterzake weer naar het bureau terug. De les sen konden amper een half uur na het incident weer worden hervat. Men vreest dat leerlingen die wa ren geporteerd voor een uurtje vrij het grapje hebben uitgehaald. De snelheid waarmee alles in zijn werk ging heeft evenwel duidelijk ge maakt dat er weinig vrije tijd mee viel te verdienen. REKKEN De drie patiënten, die maandagavond ontsnapten uit de afde ling voor psychopatenzorg van de Rek- kense inrichtingen, zijn in Duitsland aangehouden. De Duitse politie heeft het drietal gistermiddag aan de grenspost Glaner- brug, nabij Enschede aan de mare chaussee overgeleverd. DORDRECHT Met drie schoten uit een Tsjechisch pistool heeft de 32-jarige Dordtse chauffeur R. O. Z. gisteravond een eind gemaakt aan het leven van de achttienjarige gezinsver zorgster Marie Tholenaars. De dader heeft zich daarna met het pistool door zijn hoofd geschoten. De chauffeur schoot het meisje neer op de trap van de ouderlijke woning aan de Eduard Douwes Dekkerstraat. Het drama in Dordrecht heeft zich aan het begin van de avond afgespeeld. De chauffeur, die een vroegere ver broken vriendschap wilde herstellen, was naar het huis van het meisje ge gaan. Hij trof haar broer aan de voor deur. De chauffeur vertelde hem dat hij voor zijn zuster kwam. Inmiddels was het meisje naar bene den gekomen. Zij maakte haar vroegere vriend duidelijk, dat zij niets meer me hem te maken wilde hebben. Het meir je keerde zich om en wilde de trap o naar boven gaan. Halverwege haalde de chauffeur he pistool te voorschijn en vuurde dri keer. Dodelijk gewond viel het meisje boven aan de trap neer. De kogels had- de haar in de rug, schouder en hand getroffen. Ze moet direct dood geweest zijn. Van de verwarring die na de aanslag ontstond maakte de dader gebruik om te vluchten, achtervolgd door de broer van het slachtoffer. De chauffeur rende verschillende straten uit en liep zichzelf tenslotte vast in een doodlo pende brandgang. Daar schoot hij zich enkele ogenblik ken later met het pistool van het kali ber 7,65 mm een kogel door het hoofd. Ook hij moet onmiddellijk zijn overle den. In de straat waar Marie Tholenaars woonde heerste gisteravond diepe ver slagenheid. Het meisje stond er goed bekend. Buren noemden haar een vlot type, dat van uitgaan hield, maar het nooit te bont maakte. Zij wilde niet ingaan op de avances van de chauffeur, omdat ze met een andere jongen was verloofd. Marie Tholenaar zou volgende maand gaan trouwen. Overbuurman B. Groenemijer was de eerste, die op het hulpgeroep van het meisje kwam toesnellen: „I k heb niet eens meer gezien, dat die vent wegrende, zo gauw is het allemaal gebeurd. Toen ik bovenkwam zag ik het meisje voor de deur van de kamer liggen bovenaan de trap. Ik heb nog gekeken of er leven was, maar het was toen al afgelopen. We zijn er allemaal kapot van". AMSTERDAM: Ter vervanging van de brandweerkazerne Frederiks- straat begint de bouw van een nieuwe behuizing waarin tevens een nieu we slangenwasserij is opgenomen ter vervanging van die van de kazerne Prinsengracht. De kort geleden afgeloste brandweer-commandant P. A. Riedel heeft woensdagochtend de eerste paal geslagen van dit gebouw aan de Voorburgstraat. De trap naar de ouderlijke wo ning van Marie Tholenaars, die leravond met drie schoten uit een echisch pistool om het leven werd ebracht. EDE Tien dagen nadat in een ka zerne in Assen sabotage was gepleegd aan een aantal legervoertuigen, zijn in de Friso-Mauritskazerne aan de Sta tionsweg te Ede de wielmoeren losge draaid van een mobiele radarinstallatie. Dit gebeurde in de nacht van 20 op 21 oktober. De raderinstallatie was van de Lua-school (Luchtdoelartillerieschool), een van de drie onderdelen die in de Friso-Mauritskazerne gelegerd zijn. De losgedraaide wielmoeren werden ontdekt vlak voordat het voertuig zou uitrijden voor een oefening. Ze werden vast gedraaid, waarna men kon wegrij den. Sinds vorige week zijn de wachtacti- viteiten verhoogd. Men is er nog niet zeker van of de dader binnen dan wel buiten de kazerne gezocht moet wor den. De zaak wordt onderzocht door de koninklijke marechaussee. De moge lijkheid wordt ook niet uitgesloten, dat het geen geval van sabotage is. DEN HAAG In tegenstelling tot wat aanvankelijk was gemeld, blijkt het niet mogelijk te zijn voor de recht bank in Den Haag om dinsdag 24 no vember te beginnen met de behande ling van de strafzaak tegen de 33 Zuid molukkers, die hebben deelgenomen aan de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassade in Wasse naar op 30 augustus. Voorlopig wordt nu als datum aange nomen dinsdag 15 december, aldus de officier van justitie mr. dr. H. van t Veer. De behandeling van de zaak is ook vertraagd door de arrestatie van twee ZuidmolukkerS in het kamp „IJssel- oord" in Capelle aan den IJssel. Zij worden verdacht van uitlokking en voorbereiding van de bezetting. Indien mogelijk staan ze gelijktijdig met de 33 andere verdachten terecht, hoewel hun zaak nog in het stadium van voorbereiding verkeert. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matig tot krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Morgen: Zon op: 07.30 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 07.59 uur; onder: 16.45 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1