Samsam m St ii«79 Stenen-aanvoer uit Wageningen per lichter zwaar karwei JiPUb STICHTINGSBESTUUR PROBEERT NOGMAALS ARTS AAN TE TREKKEN Pogingen om BGD te redden Cantil-festival: grote manifestatie in Wageningen Zwoegend over het jaagpad „Animo voor dienst moet opleven Kerkvoogdij bestrijdt vervuiling en vandalisme 0 0 Uit de oude doos door Rik Valkenburg Controle op banden en verlichting SKF1 kan voor verrassing zorgen Openstelling PTT-agent- schap „Zuid" gewijzigd Wie mist hond? Vrije dag Voetje mor vaetje Geslaagd Burgerlijke Stand RHENEN MARKTEN herenmode young man dress eKlein Schutje- Sroct uit Veenendaal. Opl jrengst collecte 31 oktober: PESSIMISTISCH DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 VEENENDAAL De heer H. J. ten Donkelaar slaagde aan de universiteit te Nijmegen voor zijn doctoraal examen geneeskunde. RENSWOUDE !)e kerkvoogdij van de Ned. Hervormde kerk gaat proberen een eind te maken aan de zinloze ver nielingen die de laatste tijd worden toegebracht aan het kergebouw. De vernielers hebben het speciaal voorzien op de ramen van de kerk. Vier van de tien ramen zijn met grote stenen inge gooid om van dc kleine glas-in-lood- ruitjes maar niet te spreken. Nog onlangs heeft de kerkvoogdij forse investeringen moeten doen om achter elk raam een tweede te plaatsen. De kerkvoogdij heeft een beroep ge daan op de ouders om na te gaan hoe hun kinderen hun vrije tijd besteden. Zeer waarschijnlijk zal volgend jaar een aanvang worden gemaakt met de restauratie van de kerk en bij het voortduren van het vandalisme zal men zich dan genoodzaakt zien het kerk- laantje tot even voorbij de kerk tijdens werkdagen af te sluiten. De kerkvoogdij heeft ook de strijdbijl opgegraven tegen de hondenbezitters die gewend zijn hun huisdier rond de kerk uit te laten. Herhaaldelijk worden na gebruik van de kerk de uitwerpse len in het gebouw aangetroffen en dat betekent dat de koster zich dan voor de onsmakelijke taak geplaatst ziet de plakkaten op te ruimen. De kerkvoogdij doet een verzoek tot de dierenbezitters een ander traject te kiezen. Geboren: Maria Janna. d.v. c. Diepe- veen en M. J. de Bruin. (Veenendaal); Elizabeth Louise, d.v. B. J. Bouwman en M. L. Baars. (Veenendaal); Johanna Willemina Elizabeth, d.v. H. v.d. Burg en E. Nagel; Suzanna, d.v. J. Bouman en W. H. van Breda; Hendrika, d.v. F. Zwijnenburg, en J. J. H. van Laar; Cornells Hendrik, z.v. J. D. Harteman en N. H. Bartelings; Michaël Leonar- dus, z.v. A. H. Wenzel en A. J. Gosen (Veenendaal). Ondertrouwd: C. J. G. Vogelaar, 23 j. en C. J. Bleijenberg, 22 j.; H. van Ges- sel, 22 j., (Echteld), en W. Pitlo, 24 j.; L. Drost, 19 j., (Leersum), en M. E. Quint, 20 j.; G. van der Kolk. 27 j.. (Wagenin- gen), en P. A. Hensen, 23 j.;G. F. Doorn, 23 j„ (Enschede), en H. Strik, 23 j.; M. Kraaijkamp, 42 j. (Apeldoorn), en D. Baars, 27 j.; Gehuwd: H. van Laar 24j. (Haarlem) en H. M. van der Haar, 21 j.G. W. Borsboom, 25 j., (Wageningen), en Y. Middelweerdt, 25 j., Overleden: G. Hovestad, 82 j.ongh.; D. Vermeer, 61 j., echtg. van J. Land man, (Veenendaal); A. W. J. Krouwel, 81 j., geh. gew. met G. van Viegen, (Veenendaal); G. Slotboom, 84 j., geh, gew. met W. Reede, (Amerongen); H Zwart, 68 j., geh. gew. met C. W. S. A. Haas, (Barneveld); W. Buitelaar, 63 j., echtg. van G. Kranen, (Leersum). SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel bedroeg de aanvoer 700.000 stuks. De handel was vlug en de prijzen varieerden van f 11,- tot f 12^. Henneëieren van f 8,- tot f 10,50, alles i.er 100 stuks. hoofdstraat 90 veenendaal tel. 12163 voor Veenendaal ■7.» 'ut 10550 Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 Ja, er is een jeugdig-snelle mode. En U hoeft niet persé jong te zijn om mee te doen aan deze comfortabele mode, die toch korrekt is. In een kwiek tweed-jasje voelt u zich plezierig vrij. Zo'n gezellig sport-kolbert vormt met een perfekt zittende- piooivaste twill-broek een ideale kombinatie. Komt morgen eens kijken naar onze nieuwe europese kollektie. CTi tïfJ evTT ar <1 c v<> 1 ARoek- vit Kuu&th. Flat na flat verrijst in Veenendaal. Als je vanaf verschillende kanten Vee nendaal binnenrijdt, is het een imponerend gezicht al die hoge bouwwerken. Het gaat nog snel ook. Aan het begin van de week begint men aan de hoge toren van de te bouwen flat, en een week later staat de reusachtige vinger er al. Het materiaal wordt met grote auto's aangevoerd. Die aanvoer is nauwelijks een probleem. Dat was vroeger heel anders. Als men toen wilde bouwen, vooral als de bouwplaats een beetje buiten de dorpskom lag, kwam daar heel wat voor kijken. We spraken er over met een oudere Veencndaler, die er een aardig verhaal over wist te vertellen. ••••••••••••••••••••••■•••••••••••••••••••••••a. De penningmeester van de Stichting Bedrijfsgeneeskundige Dienst, drs. G. J. Koomen: „Het is allemaal nog erg on zeker wat er met die dienst gaat gebeu ren. We hebben zoals bekend plannen gehad om de dienst op te heffen, maar later toch besloten om te trachten de zaak te redden. Ook nadat de pogingen van SKF om een arts aan te trekken voor bedrijfs geneeskundig werk waren mislukt". „Juridisch loopt de BGD normaal door, maar er wordt de laatste maan den totaal niets meer gedaan. Van de destijds bij de BGD aangesloten bedrij ven is een kern van geïnteresseerde be drijven overgebleven. Een flink aantal vertrok". niet waar, vandaar dat we nog eens als BGD zijn gaan adverteren". Het bestuur hoopt natuurlijk dat, als er weer een hoofd voor de dienst kan worden aangetrokken, lokale bedrijven zich weer aansluiten bij de BGD. Drs. Koomen: „Ja, daar speculeren we wel op. Bij enkele bedrijven ver dween de animo enige tijd geleden, maar het is uiteraard noodzaak dat die belangstelling voor de dienst langza merhand weer opleeft..." Het gebouw van de Bedrijfsge neeskundige Dienst aan de Ka- naalweg in Veenendaal. Als er een nieuwe geneesheer kan worden aange trokken door het bestuur zal de BGD zijn werk hervatten in het lokale be drijfsleven VEENENDAAL De collecte voor de stichting „Het Hoogeland", gehouden van 1217 oktober heeft in Veenendaal 3445,48 opgebracht. -.Si Persoonlijk gelooft drs. Koomen er niet meer in dat de Bedrijfsgeneeskun dige Dienst in Veenendaal weer op vol le toeren kan gaan draaien. „Ik ben bepaald pessimistisch, maar dat wil niet zeggen dat je hierin als bestuur dan maar moet berusten. Wel kan ik zeggen dat weer financieel niet be paald gunstig voorstaan". Het stichtingsbestuur had meer ver wacht van de pogingen van SKF om een bedrijfsarts aan te trekken. „We redeneerden zo dat het voor de genees heer wellicht aantrekkelijk zou zijn om een vaste aanstelling te krijgen bij één bedrijf, maar dat is vermoedelijk ook VEENENDAAL Inhakend op de landelijke herfstactie van het Verbond voor Veilig Verkeer ;,Goed licht, al licht" gaat garage .De Haas vrijdag avond en zaterdagmorgen gratis ver lichting en banden controleren. Monteurs van de garage staan mor genavond van 19.00 tot 22.00 uur gereed voor de automobilist en zaterdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur. ADVERTENTIE WAGENINGEN De lustrumcommissie, belast met de organisatie van het f twaalfde lustrum van KSV, kwam al snel tot de ontdekking dat er moest worden afgerekend met vele oude tradities. In plaats van een feestje, opgeluisterd met wat bandjes, werd er besloten, inhakend op de actualiteit en door het betrekken van de Wageningse jeugd in de organisatie, een veel omvattende culturele mani festatie op touw te zetten. De in het oorspronkelijke lustrum opgenomen middag, bestemd voor straattoneel, werd als extra dimensie aan het programma van het festival toegevoegd. Er is gezopht naar een weg om muziek en toneel te laten samens melten in een totaalgebeuren. Andere activiteiten, rondom deze synthese gegroepeerd, zijn de informa tiestands, films (politieke, humoristische enz.) een disco-bar, centrifugaal-schil- deren en light-movements. Op het festivalterrein, gelegen naast de Cantil-sociëteit Stadsbruik 129, zal een grote verwarmde tent verrijzen, die aan minstens 2000 bezoekers plaats kan bieden en waar consumpties verkrijg baar zullen zijn. De toegangsprijs is in vergelijking met andere festivals bijna symbolisch te noemen, n.l. in de voor verkoop 8 gulden en aan de kassa 9 gulden. De eventuele baten van het fes tival worden gestort in een fonds, dat derg'elijke activiteiten in de toekomst mogelijk moet blijven maken. Geldelijk wordt het festival ondersteund door de gemeente Wageningen en de katholieke studentenvereniging. Er worden pogin gen in het werk gesteld om het be drijfsleven te interesseren. De volgende pop-groepen staan op het programma: Electric Food, Wageningse groep, all-round repertoire, 13.00 uur. Oscar Benton Blues Band, twee L. P.'s Chicago city-blues, 14.00 uur. Cuby en Blizzards, enige L.P.'s, Londen Pop and Blues Festival, Newport Festival, Edi son 1967, 14.00 uur. Blue Planet, heavy-rockgroep, uitste kende eerste single, belooft heel wat, 15.30 uur. Palace, Free Village Eerbeek, eigen nummers, stijltje Soft Machine en Pink Floyd, 17.00 uur. Super Sister, Holland Pop Kralingep, zoiets als Palace, 19.00 uur. CCC Folk en Blues Inc., oude rock. and roll, blues, city-blues, folksongs enz., 21.30 uur. Association, mengelmoesje van pop- jazz en klassiek, jazzfestival Hanveld, popfestival Tiel, talentvolle bezetting, 22.00 uur. Focus, zoekt naar nieuwe muziekvor men, goede L. P., zitten en luisteren, 24.00 uur. Love Cry en Super Nimbus, experi mentele klassiek-moderne muziek, vas te band in de „Cosmos" in Amsterdam, 24.30 uur. De aangetrokken straattoneelgroepen zijn: oj uit Groningen met typisch straattoneel. Het Witte Tejater uit Vel- zen, dat gebruik maakt van lichtshows en geluidsinstallaties, optredend in de periode van 14.30 tot 24.00 uur. Theater Mikro Skoop, wil de commu nicatie tussen toneelspelers en publiek activeren, spelen stukken van o.a. Bek- kett en Pinter, optredend in de namid dag. Bewegingstheater Diogenes, studen- tengroep uit Nijmegen, optredend in de namiddag en vooravond. Kaarten in de voorverkoop zijn ver krijgbaar op de volgende adressen: Pols Wageningen en Ede, Dodewaard Wage ningen, Discobar Te Kaat Arnhem en alle VVV-kantoren in de omgeving. Al met al een loffelijk streven van dc organisatie van dit Cantil-festival, want het organiseren van zo'n manifestatie brengt ontzaglijke moeilijkheden met zich mee, zeker, omdat het bedoeld is als een aanvoelen van wat de jongeren in deze tijd beweegt. Enige miskleun: de kreet. „Dc geest van Jimi Hendrix waart gedurende het gehele festival rond in de kroeg". VEENENDAAL Het eerste team van de korfbalvereniging SKF gaat op bezoek bij koploper DVS. SKF 1 bezit alle capaciteiten om, na het gelijke spel van afgelopen week, voor een verras sing te zorgen. Het tweede van SKF speelt in een uitwedstrijd tegen ODIK 2. De eerste wedstrijd werd een 6-3 overwinning voor de Veenendaalse ploeg, maar ODIK is een moeilijke tegenstander en het zal graag revanche willen nemen. SKF 3 ontvangt Doorn 3 om 14.15 uur. De ploeg van SKF moet een gemakke lijke overwinning kunnen behalen op de Doornse formatie. De wedstrijd van het vierde is op verzoek van SKF uitgesteld in verband met een reünie van enkele spelers. VEENENDAAL Met ingang van maandag 2 november worden de ope ningsuren van het postagentschap in Veenendaal-Zuid gewijzigd. Zo lang de markt op het dr. Slot. de Bruïneplein in de wintermaanden niet functioneert zal ook vrijdagavond de openstelling komen te vervallen. De nieuwe openstellingstijden zijn: maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag van 8.30 - 12,30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Woensdags 8.30 tot 13.00 uur. VEENENDAAL De hulpdienst voor verloren en gevonden dieren „Amivedi" afdeling Veenendaal heeft in de afgelopen week weer de volgende dieren als gevonden geregistreerd. Hondje, zwart, T. Roelofsen, Palmen- grift 521, Veenendaal. Bats.- collie, zwart-br. oren iets br. a.d. poten langh. ong. 8 maanden oud, herder, gestroomd, ong. 7 jaar rode halsband met spijker- beslag, achter op de rug, wat kaal, ,,De Hof van Ede", te Ede. Tel. 08380-12705. Herder 1/2 jaar zw. geel beharing stok. gev. in Amerongen, kr. fox br. wit ruw stokhaar, gev. Amerongen; kr. ter rier 1 jr. br. zwart, beh. ruw, gev. in Veenendaal, kr. pincher, black tan 8 jaar, gev. in Rhenen; kr. herder, bei ge-donker masker, lang beh. gev. in Rhenen, „De Hazenberg" te Ameron gen, Tel. 03434-1584. „Ik weet me nog goed te herinne ren dat Rijk van Ginkel aan de Dwarsweg woonde in Overberg. De meesten kennen hem nog wel, want als je vroeger bosbessen ging pluk ken op de Amerongse Berg, en je gwam terug, dan ging je bij hem even langs om water te drinken. Nu dan, deze Rijk had een zoon en die zou gaan trouwen en daar moest een nieuwe boerderij voor gebouwd worden. Nu, die zou er wel komen, maar waar? Wel, Rijk kocht een stuk grond in het Ruisseveen, richting De Haspel. Om op de plek te komen moest je eerst over het Panhuis tot aan het einde ervan, want daar had je een houten brugje. Als je daar rechtsaf ging, kwam je in het Ruisseveen, waar Van Holland de bijenboer woonde en nog woont. Links over dat brugje kwam je eerst langs het „armeblok". Daar ging je een smal pad op met een paar vlonders van spoorbiels. Je moest nog even een stuk weiland door en dan kwam je op de plek waar de boerderij zou komen. Maar dat was vroeger wat. In de eerste plaats moest je het „huis uitgraven" voor de fundering en dat ging allemaal met schop en kruiwagen. Nu ja, dat was het erg ste nog niet, maar hoe kreeg je in deze negorij de stenen voor het huis. Auto's waren er nog maar heel wei nig, om over tractoren maar niet te spreken. Er zat niets anders op dan de ste nen met een lichter of aak hier naar toe te varen en dat was heel wat gau\y§T gezegd dan gedaan. De ste nen moesten namelijk gëhaald wor den in Wageningen en dat was altijd nog een hele tippel. Mijn vader werkte in die tijd drie dagen in de week op de V.S.W. en had verder geen werk. Hij wou er dus graag wat bijverdienen. Deze bijverdienste (zo broodnodig voor het gezin) haalde hij met het varen van stenen. Hij kreeg ook de op dracht om deze stenen te halen. In die tijd ging ik op het „poppe- schooltje van juffrouw Chrissie", deze kleuterschool stond aan het Verlaat, ongeveer waar nu de nieu we apotheek is gekomen. Ik mocht een keer met pa mee zo'n vracht stenen halen in Wage ningen en m oest dus een dag vrij vragen aan juffrouw Kroes. We gin gen 's morgens al heel vroeg op pad, naar de Gooyer de meelboer aan het Verlaat om een boot te huren. We boomden naar Wageningen en daar was een lange tijd mee gemoeid. Als je er aankwam moest je ook nog weer een heel poosje wachten eer je aan de beurt was, maar eindelijk werden dan toch de stenen opgela den. Er ging een matige hoeveelheid tegelijk mee, zodat je dus heel wat keertjes heen en weer moest. voort te duwen. Toen de aak gela den was, ging mijn vader dan ook over tot deze handeling en duwde de toch wel zwaargeladen boot over het water. Langs de Grift was een jaagpad, waar de „jager" of duwer kon lopen en zo ging het voetje voor voetje naar Veenendaal. Wat was dat een lange tocht op deze manier. Er kwam haast geen eind aan. Einde lijk, eindelijk passeerde je het Bene deneind en kwam je bij de Nieuwe Vaart, de afsplitsing naar de Ka- naalweg, ook wel het omleidingska naal genoemd. Je kon hier kiezen, rechtstreeks doorvaren naar de Zwaai, waar de Grift een zij-arm had naar De Klomp, om vanaf de Zwaai via de Zandstraat naar het Panhuis te va ren, maar vader ging altijd over de Nieuwe Vaart, via de Kanaalweg naar het Panhuis, want dat was „richter". Toen we bij het „armeblok" aan kwamen moesten we afslaan door een smalle moddersloot om bij de reeds genoemde plaats te komen waar de boerderij gebouwd werd. Eindelijk was het dan zo ver. Een geweldig karwei, dat stenen varen. Er gingen enkele maanden overheen, voordat alle stenen vervoerd waren naar dit plekje. Altijd maar weer dezelfde, lange tocht en hetzelfde gezwoeg.... Moet je nu om komen!...." (Van één onzer verslaggevers) De pogingen om de BGD te redden bestaan vooralsnog uit het plaatsen van advertenties waarin een hoofd van de dienst wordt gevraagd. Van de reflectanten zal het afhangen of de Bedrijfsgeneeskundige Dienst in leven zal blijven, want als er geen geschikte arts kan worden gevonden, geeft het stichtingsbestuur naar alle waarschijn lijkheid de strijd op. Aan de kop van de aak of lichter was een stuk touw bevestigd, waar de vaarboom doorheen kon ste ken. om za de bóót met handkracht Dit gedeelte van de Grift pas seerde de stenenvaarderop de heenweg nóar Wageningen. VEENENDAAL Hoewel het er zeer lange tijd naar uit heeft gezien dat de Bedrijfsgeneeskundige Dienst in Veenendaal een langzame dood zou sterven en het gebouw aan de Kanaal- weg zou worden verkocht, worden er door het stichtingsbestuur toch weer hernieuwde pogingen in het werk ge steld om deze dienst „beslist onont beerlijk voor het plaatselijke bedrijfs leven", zoals vakbondsbestuurder H. VV. Hannink enige tijd geleden zei naar aanleiding van de mare dat de BGD zou verdwijnen te handhaven.

De Vallei | 1970 | | pagina 3