Schmelzer: Biesheuvel kan premier worden H.A.L mijdt Turkije Haagse politie legt eisen voor aan Beernink Er komen voorstellen over samenstelling van Koninklijk Huis Kranten hoeven fusies niet te melden „Fotograferen in het weekend? Kom kom, ik heb wel andere hobbies." Breda heeft eindelijk z 7i nieuwe raad Opmerking Geertsema is schilderachtig Misdaad99 gek op containers W agenborgen krijgt nieuw vrouwen- paviljoen Eenenveertig inbraken opgelost Makelaar 111 12 maanden drugs" Bisdom B'dam zal wijkkerken eerder sluiten krijgt Rechtersambt *11 hachelijke onderneming Prof. Minnaert overleden Toerismebureau in Londen Wet Arbeids ongeschiktheid /n VERGELIJKING Zuidmolukkers zijn gekrenkt Verontrust door personeelstekort ONDUIDELIJK GELD VAN BELANG DONOfiM3*fr 29 OK?Oft€« 1970 GRONINGEN In de psychiatrische Inrichting „Groot Bronswijk" te Wa genborgen zal terstond worden begon nen met de bouw van een nieuw vrou wenpaviljoen, teneinde 7.0 spoedig mo gelijk te kunnen voorzien in de acute nood, die de rampzalige brand het afge lopen weekeinde in het paviljoen heeft veroorzaakt. Dit besluit werd woensdag genomen door Provinciale Staten van Groningen, die een daartoe strekkende voordracht van Gedeputeerde Staten goedkeurden. Het indienen van de betreffende voordracht is mogelijk geworden door de meteen na de brand begonnen be sprekingen van het provinciaal bestuur met de rijksoverheid. Zowel de staats secretaris van volksgezondheid als de minister van Volkshuisvesting, hebben onmiddellijk de benodigde vergunnin gen verleend. Er waren reeds plannen in voorberei ding voor de vervanging van het thans verwoeste paviljoen. Voorts is in uitvoering de nieuwbouw van nog een paviljoen. Door middel van de woensdag aangenomen voordracht, heeft de provincie de benodigde geldbe leggingen gegarandeerd, Het aantal do den tengevolge van de brand is thans opgelopen tot vijftien, een aantal pa tiënten is nog zwaar gewond. Om het ontstellend tekort aan ver plegend personeel voorlopig o-p te hef fen, zufflen ongeveer 50 patiënten, af komstig wit andere provincies, naar el ders worden overgebracht Naar het zich iaarfe aanzien, zal hierdoor de ter stond noodzakelijke ruimte worden verkregen voor de overige patiënten, aldus de voordrecht van Gedeputeerde Staten van Groningen. BRdEDA Acht weken er) een dag kater dan imdeve gemeenten in ons land heeft Breda woensdagavond de nieuwe gemeenteraad gekregen. Beschuldigingendoor het niet-herko- zen raadslid J. Woestenberg gewit in- make fraude bij de verkiezingen op 3 juni jl, hebben deze vertraging verooi aaakt, De kroon verwierp deze week het in gediende beroep. BB EDA De recherche van de rijkspolitie in het district Breda heeft vijf mannen aangehouden, verdacht van in totaal 41 inbraken en diefstallen in bet afgelopen jaar. Voor meer dan 900.000 galden zou buitgemaakt zijn. Het betreft drie broers uit Dongen en Tilburg, een koopman uit Den Bosch en «en bakker uit Made. De grootste kraken, die de ploeg zet te, waren diefstallen van kleding in Ma de voor 40.000 gulden en van sigaretten in Breda voor 30.000, gul den. De politie die de drie broers reeds enige tijd in het oog hield, kreeg duide lijke aanwijzingen dank zij de mede werking van de directeur van een vloerbedekkingsfafcriek in Dongen. Daar werd viermaal vloerbedekking gestolen. Directeur T. Leyten hoorde dat een van de broers waarvan hij wist dat zij verdacht werden, in Rijen een nieuw huis aan hel inrichten was. Toen hij daar ging kijken, zag hij zijn gestolen vloerbedekking in de huiskamer liggen. De '28-jarige J. G. Klijn uit; Utrecht is woensdagavond met zijn auto op de Utrechtseweg in Houten in botsing ge komen met een tegemoetkomende vrachtauto. De man is ter plaatse over leden. DEN HAAG De fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, ziet in zijn anti-revolutionaire collega mr. Biesheuvel wel degelijk een man die het ambt *.ui minister-president goed zou kunnen vervullen. Hij vindt ook dit in tegenstelling tot de fractieleider >an de VVD, mr. Geertsema dat de heer Biesheuvel zeker orde in eigen huis kan houden. In een open fractievergadering noemde dra. Schmelzer gisteren de Oosterbeek.se opmerkingen van mr. Geertsema die mr. Biesheuvel „niet de eerst aangewezene voor het Cats huis" vond schilderachtig. Drs. Schmelzer sprak zich overigens niet uit over de vraa'g welke partij straks de premier voor het komende kabinet moet leveren. Daarover wordt pas in maart overleg ^gepleegd. Hij zei dat zijn invloed op dat punt minder groot is dan die van de lijstaan voerders Veringa (KVP), Udink (CHU) en Biesheuvel ARBI. 'Hij noemde daar- ROTTERDAM Het bisdom Rotter dam zal kerken in de oude wijken op kortere termijn moeten sluiten. De grote financiële lasten zijn daar van de oorzaak. Financiële deskundigen hebben bij het diocesaan bestuurscolle ge aangedrongen op drasitische bezuini gingen. omdat de exploitatiekosten van de kerken „ondraaglijk" zijn geworden. In de buitenwijken van de steden zijn in de veertien jaar dat het bisdom Rotterdam bestaat ongeveer zestig ker ken gebouwd. Door de snelle ontvolking van de binnensteden komen de kerken daar in een steeds moeilijker positie te verke ren. Een groot aantal kerken zou in verhouding tot het aantal kerkgangers allang gesloten moeten zijn. In het bis dom Rotterdam, dat zich uitstrekt over vrijwel geheel Zuid-Holland staan ruim tweehonderd r.k. kerken. De exploitatie van zeker eendeade deel is niet meer verantwoord. o DEN' HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdag de 30-jarige op Aruba geboren en in Rotterdam wo nende Ludovio H- wegens het in bezit hebben en aan andere verstrekken van opium veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van pre ventieve hechtenis. De advocaat-generaal had tegen H. bevestiging gevorderd van het vonnis van de rechtbank in Rotterdam. Deze veroordeelde H. tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met af trek van voorlopige hechtenis. H, was volledig aan opium verslaafd geweest. Hij had ook anderen opium verstrekt. Naar zijn raadsvrouwe voor het hof verklaarde, handelde H, niet in opium, maar haalde hij voor het geld dat anderen hem gaven opium bij een Chinees op Katendrecht. Voor de be middeling ontving hij van de Chinees steeds gratis wat opium. Hij was geen handelaar maar een „makelaar in drugs", zoihad zijn raads- v rouwe betoogd DEN HAAG „De grimmigheid en de grootte van het machtsvertoon bij de justitiële actie van. 15 oktober in het Zuidmolukse woonoord in Capelle aan den IJssel heeft dè Zuidmolukkers ge schokt en diep gekrenkt". Dit schrijft de Badam Persatuan, een organisatie van Zuidmólukkers, in een brief aan de vóorzitter van de Tweede Kamer. ADVERTENTIE bij in één adem ook de voorzitter van zijn eigen partij, mr. Van der Stee. Over stembusakkoorden (het kiezen van een eventuele regeringspartner voor de verkiezingen) zei drs. .Schmel zer: „Van de programvergelijking hangt af of we inderdaad tot een uit spraak kunnen komen. Begin maart moeten alle programma's klaar zijn". De heer Schmelzer ontkende dat er grote verschillen zouden bestaan tussen het eigen KVP-programma en het on langs uitgebrachte ontwerp-urgentie program van KVP, ARP en CHÜ. Hij weerlegde ook de kwtiek uit radi cale kringen in KVP en ARP over de geringe inspraak in het opstellen van dit ontwerp-program. Vóór de vergaderingen van de partij raden op 12 december zal er nog een definitief stuk op tafel komen. „Er kan dus nog van alles gebeuren", aldus drs. Schmelzer. Elk van de drie confessionele partijen houdt nog vast aan een stukje „eigen gezicht", maar de politieke leider van de KVP was ervan overtuigd dat er voor 1975 een nieuwe (christelijk) de mocratische volkspartij moet komen. ROTTERDAM Het passagiersschip Rotterdam van de Holland-Amerika LJjn (HAL) in Rotterdam vaart op zijn vakantiereis de havens van Turkije voorbij wegens de in dat land gesigna leerde gevallen van cholera. Het schip is nu onderweg van New York naar Constanza in Roemenië. De Rotterdam zou vandaar naar Istanboel en Izmir gaan. Het gaat nu van de Roemeense haven rechtstreeks naar een aantal Griekse eilanden en naar Piraeus. Deze maatre- ged is ook genomen omdat de Griekse regering haar grenzen gesloten heeft voor alle verkeer uit Turkije. SCHIPHOL: Woensdagmorgen Icwam op de Amsterdamse luchthaven een groep van 10 weeskinderen uit Seoul aan. De Zuidkoreaanse kindertjes zijn door Nederlandse ouders geadopteerd. U ziet hoe enkelen van hen hun eerste indrukken opdoen van herfstig Ne derland. MR. STHEEM 4 AMSTERDAM De.uitoefening van het rechtersambt in ons geliefd Am sterdam. dat al zolang in gèzagssche- mering is gehuld zonder uitzicht op dag licht, lijkt niet zo zeer op wat men tegenwoordig naar mijn gevoel nog al eens in overwaardering van de persoon en de functie van de rechter zo graag een uitdaging noemt, maar eerder een voudigweg een hachelijke onderneming. Dit zei de president van de Amster damse rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, woensdag bij de installatie van mr. W. D, C. ter Haar tot rechter. Dat het desondanks nog waardevolle men sen zijn die zich welbewust voor dat ambt aanmelden vind ik daar tegen over een bemoedigende zaak, zo zei hij. DEN' HAAG I'rcmier De Jong heeft gisteren in de Tweede Kamer toe gezegd dat nog deze kabinetsperiode voorstellen zullen worden gedaan over de vraag wie tot de leden van het Ko ninklijk Huis moeten worden gerekend. De staatscommissie Cals-Donner (voor grond- en kieswetzaken) heeft de regering geadviseerd deze zaak niet in de Grondwet op te nemen, maar bij algemene maatregel Van bestuur te re gelen. Premier De Jong was het met mr. Geertsema (WD) en mr. Van Mier- I9 (D'66) eens, dat ook de Kamer zich eerst nog over liet lidmaatschap van het Koninklijk Huis moet uitspreken. Met uitzondering van de heren Van den Doel en Dolman (beiden PvdA) ging de hele Kamer akkoord met het wetsontwerp, waarin de financiële posi tie van het Koninklijk Huis voor de komende twee jaar wordt geregeld. De beide tegenstemmers meenden dat onvoldoende was gebleken in hoeverre de uitkeringen aan de leden van het Koninklijk Huis werkelijk te maken hebben met hun functie. Een amendement van mr. Van den Bergh (PvdA) om „de koning of de ver moedelijke erfgenaam van de troon" niet langer vrij te stellen van succes sierechten bij onder andere schenkin gen. werd verworpen. Alleen PvdA. D'66, PSP, CPN en groep-Aarden stem den er voor. Zonder hoofdelijke stemming ging de UTRECHT Prof. dr. M. Minnaert. die van 1937 tot 1963 directeur was van de Sterrewacht van de Utrechtse Uni versiteit. is maandag op 77-jarige leef tijd overleden. De heer Minnaer' werd 12 februari 1893 in Brugge geboren. Hij studeerde aan de toen Franstalige universiteit van Gent, waar hij de doctorsgraad in de biologie haalde. Prof. dr. C. de .lager, de huidige beheerder van het Sterre- kundig Instituut, zegt in een biografie dat Minnaert zich in die tijd opwierp als een vastberaden strijder voor een vervlaamsing van de universiteit van Gent. Gedurende de eerste wereldoorlog doceerde hij er natuurkunde in de Ne derlandse taal, hetgeen na de oorlog in België als samenwerking met de bezet ter werd opgevat. Minnaert week daar om naar Nederland uit waar hij in Lei den en Utrecht verder studeerde. Prof. Minnaert kan worden be schouwd als een van de grondleggers van de kwantitatieve zonnespectrosco- pie, dank zij het baanbrekend werk dat hij in de dertiger jaren met zijn mede werkers uitvoerde aan het fysisch labo ratorium in Utrecht met de daar door Julius gebouwde zonnespectrograaf In 1937 werd hij benoemd tot direc teur van de sterrewacht, die onder zijn leiding tot grote bloei kwam. Kamer ook akkoord met het principe- voorstel van de regering om de grond wettelijke bepalingen, waarin de uitke ringen en de belastingvrijdom van de leden van het Koninklijk huis wordan geregeld, vóór 1973 te veranderen. Het volgend kabinet zal daarover na dere voorstellen moeten doen. DEN' HAAG I)e Haagse politie dreigt met staken als minister Beernink (binnenlandse zaken) niet ingaat op de eisen, die de Haagse Centrale van poli- lie-organisaties bij hem heeft neerge- legd. I)e centrale wil dat een onderzoek wordt ingesteld naar de omstandighe den en verantwoordelijkheid bij het politie-optreden op 26 september. Op die dag demonstreerden Zuidmo lukkers voor het huis van bewaring in Scheveningen. Daarbij raakten ruim twintig politiemannen gewond. In een motie aan de minister zegt de Haagse politie niet op de hoogte te zijn van de oorzaak van het falen van het optreden tijdens de demonstraties. De zeshonderd aanwezige leden, die dinsdagavond vergaderden, menen dat de onrust en ontevredenheid in het po litiekorps door volledige openheid kan worden weggenomen. LONDEN De directeur-generaal voor midden- en kleinbedrijf en toe risme van het Nederlandse ministerie van Economische zaken. H. Reimer. heeft woensdag het nieuwe kantoor van het Nederlandse Nationale Bureau voor Toerisme in Londen's Westend geopend. Verder willen zij geld om materieel aan te schaffen voor eventuele calami teiten. De politiefunctionarissen» denken hierbij aan kleine handzame waterka- nonrmen, traangaspatronen en eigen filmapparatuur. De verontrusting komt voort uit het personeelstekort, waardoor de normale preventieve politietaak niet naar beho ren kan worden vervuld. Het is wel eens voorgekomen dat een district het 's nachts met één surveil lancewagen moest doen. Van de twaalf politiebureaus in Den Haag sluiten er op het ogenblik drie om zes uur 's avonds, vijf gaan om mid dernacht dicht. Slecht vier blijven het hele etmaal open DEN HAAG - J Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp met regels voor voorzieningen ten behoeve van dienstplichtige militairen en daar mede gelijkgestelden tegen geldelijke gevolgen van arbeidsongeschiktheid (het Wetsontwerp Arbeidsongeschiktheids voorziening Militairen) wordt, zo blijkt uit het woensdag gepubliceerde schrif telijk verslag van een bijzondere Ka mercommissie, algemeen loegejuicht. De betrokkenen zullen nu bij het ver laten van de militaire dienst dezelfde aanspraken krijgen als zij niet ten ge volge van die dienst hun verzekering tegen ziekte en arbeidsongeschiktheid hadden moeten onderbreken. DEN' HAAG*De regering is van mening dat het geen aanbeveling ver dient een wettelijke verplichting in t« voeren tot aanmelding van fusies van dagbladen, al dan niet aangevuld met de bevoegdheid de uitvoering van zoda nige fusies te verbieden. De minister president schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De regering is tot dit stand-punt geko men op grond van de overweging dat de op 1 juli in werking getreden fusie gedragsregels geen mogelijkheid bieden rekening te houden met een belang, dat speciaal bij fusies in de sector van het dagbladbedrijf in het geding is. nl. de materiële concretisering van de pers vrijheid door behoud van een geva rieerde en onafhankelijke pers. De regering, aldus minister-president De Jong. is van oordeel dat de fusiege dragsregels geen geschikt instrument zijn ter bevordering van de onafhanke lijkheid en gevarieerdheid van de pers. Het systeem van vrijwillige aanmel ding van voorgenomen fusies waarover een adviesaanvraag bij de SER is voor gelegd zou naar de mening van de re gering van belang kunnen zijn. Als het daarbij gaat. om een voorgenomen fusie van dagbladondernemingen zou nl. vanwege de overheid behalve aan de sociaal-economische aspecten ook aan dacht besteed kunnen worden aan de gevolgen daarvan voor de onafhanke lijkheid en de verscheidenheid van de pers. Overigens zou een systeem van vrij willige melding de overheid geen moge lijkheid geven om bepaalde fusies, die zij met het oog op de pers verscheiden heid ongewenst zou achten, te verhin deren. De minister-president schrijft voorts nog dat de regering vindt dat er hier geen problematiek aan de orde is di« aan de SER zou moeten worden voor gelegd. De brief aan de Kamer is ge schreven naar aanleiding van de door de AR-Kamerleden mëj. Van Leeuwen en drs. Goudzwaard uitgesproken wen selijkheid van een dergelijke advies aanvraag tijdens het onlangs gehouden debat over krantenfusies na de beant woording van mondelinge vragen van het Kamerlid drs. Aarden door minister mej. mr. M. A. M. Klompé (van CRM). DEN HAAG Door de opeenho ping van waarde zijn containers ge liefd bij georganiseerde misdaad. Zo hebben de transportassuradeuren moeten ondervinden. Het containervervoer is voor hen een zorgenkind en de Vereniging van Transportassuradeuren in Nederland gaat. samen met verschillende an dere organisaties op verladersgebied, gegevens verzamelen over schade aan het containervervoer. Door de containers zijn de schade bedragen voor de verzekeraar* enorm opgelopen. Volgens de vereni ging laat de veiligheid van de con tainerhavens te wensen over. ADVERTENTIE Bent u óók zo, meneer? Gaat 11 ook breiend het weekend door? Wel nee - roept u zeer mannelijk - ik roei. Of: ik mag graag klaverjassen, ik wijd me aan mijn gezin, ik ben kleiduif schieter. Mogelijkheden zat. Fotograferen? Nee, dat doe ik allegn in de vakantie. Kijk maar! En u toont ons al uw vakantie kiekjes van de afgelopen jaren. Keurig ineen albumgeplakt.Voorzien van typerende onderschriften. Geweldig! Alleen, waarom kiekt u alleen in uw gróte vakanties? Waarom vergeet u die 50 mini-vakanties, de weekends? Want ook die zitten tjokvol kostelijke gebeurtenissen. Tja, u zult natuurlijk even op 't knopje moeten drukken op die momenten dat u nu alleen nog vertederd, verbaasd of schaterend toekijkt. Toegegeven, u zult wat vaker naar lopen. Ook een hele tippel. Maar daar staat veel tegenover. Een onbetaalbaar overzicht van alle koddige en ontroerende wederwaardigheden van uw hele gezin. Voor eeuwig vastgelegd. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor 'n geladen fototoestel. Want filmen is eigen lijk uw enige excuus om in't weekend geen foto's Hup, de breipennen aan de kant en gauw naar de vakman, uw fotohandelaar.

De Vallei | 1970 | | pagina 6