De lang verwachte tv-gast kwam toch nog onverwachts De wonderdokteres vindt: „Dit werk moet doorgaan" Gesprek op Schiphol over luchtbus Zo gaat de fiscus rente berekenen een fijne verjaardag.* een Prisma horloge! IK HEB NU EENMAAL DE DRANG IN ME, DE MENSEN BETER TE KVP wil iets doen aan ver splinteren fracties Automatisch „lichtschip" vervangt Goeree Bussum presenteerde dinsdagavond een uniek incidenteen uitzending van Brandpunt werd onderbroken doordat een onbevoegde kans zag de studio binnen te komen en ongehinderd voor de camera's te verschijnen. Door zoiets ga ik echt niet stuk Ik voerde besluit van groep uit Kort geding tegen ds. Buskes Aad v. d. Heuvel Jan Reitsma Moet hier nog een jonge Levert wezen? Goeiendig. PRISMA KANS Gave Drang Advocaat Doorgaan Brit en Amerikaan veroordeeld in Oost-Berlijn Voorbeeld DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 „Het gekke is dat ik al jaren re kening houd met de mogelijkheid dat dit een keer zou kunnen gebeu ren. Ik had het al eerder verwacht, want ik weet dat het niet al te moeilijk is een studio binnen te komen", zegt Aad van den Heuvel, die het afgedwongen voorlezen van de ingezonden brief met de nodige koelbloedigheid incasseerde. Sinds hij in Biafra letterlijk on der vuur lag („jongens, effe buk ken") verbaast dat niemand. Van den Heuvel: „Ik zat te pre senteren en dan zie je niet veel meer dan het camera-oog. Op een gegeven moment had ik wel in de gaten dat er iemand rond liep, met een telex-bericht, dacht ik, want dat gebeurt wel meer. Die man hurkte naast me en hij begon in de microfoon op tafel zijn brief voor te lezen. Ik keek over zijn schouder mee". Had u niet de neiging in te grij pen' „Op dat moment ben je misschien toch te veel nieuwsman, ik wilde even weten wat hij te zeggen had, want ik had hem natuurlijk kun nen overstemmen via de micro foon om mijn nek. Ik zag dat het een betrekkelijk korte brief was en ik dacht: even laten gaan maar". Waarom begon u geen vraag- gesprekje om de ongenode gast nader aan de tand te voelen? „Ja, daar zou je van mening over kunnen verschillen. Ik heb er aan gedacht. „Meneertje, wie bent u eigenlijk en wat komt u hier doen", had ik kunnen vragen, maar op zo'n moment moet je een besluit nemen. Ik wilde de uitzen ding waarmee we bezig waren over de havenarbeiders niet de mist in laten gaan. Er zaten men sen te wachten en die kun je niet op zij laten schuiven. Bovendien merkte ik dat het briefje geen wartaal bevatte. Als die man de hele uitzending had verstoord, had ik beslist ingegrepen". Hoe dan? „Doodeenvoudig. Je kunt gewoon zeggen: we moeten deze uitzen ding hier maar even onderbreken. Dan draait de regisseur het beeld weg. We zetten het mannetje uit de studio en beginnen weer met frisse moed. Maar ik ben het er mee eens dat de regisseur dat niet heeft gedaan. Ik vond het niet zo verschrikkelijk, hoor. Iedereen moet zijn hart kunnen luchten". „Ik was het overigens niet met die man eens. Hij zei dat men er niet in slaagt publiciteit te krijgen over de Zuid-Molukkers, maar over hen heb ik toch veel gele zen". Wat was de reactie van de lei ding van de KRO? „Men heeft bij de NOS geprotes teerd over de controle in de stu dio's. (De NOS heeft de zaak in onderzoek.) Wat onze houding be trof, heb ik van de vele meerderen die ik heb, begrepen, dat men het wel eens is met onze oplossing. Geweldige tonelen maken en schreeuwen, zou verkeerd zijn ge weest". Zijn er maatregelen nodig? „De controle zal wel worden ver scherpt, hoewel het in die nieuwe, grote studio's aanzienlijk gecom pliceerder wordt om voor een ca mera te komen dan in zo'n stu dio-kerk, maar je kunt moeilijk tanks rondom een studio zetten". Het probleem is natuurlijk als mensen afgrijselijke dingen gaan roepen. Dat kan niet, maar mijn dilemma is wel dat ik vind dat iedereen die wat in de actualiteit wil brengen een kans moet heb ben. Tenslotte hebben al die ru briek gehad, waar ieder zijn pro bleem naar voren kon brengen: een soort ingezonden brievenru briek". - Het min of meer toevallige feit dat Van den Heuvel al jaren reke ning houdt met de mogelijkheid van een opgedrongen gast-optre- den, verklaart goeddeels de rusti ge afloop van het incident. Van den Heuvel: „Ik heb later de ampex-band nog eens afgedraaid en dan zie je dat ik een paar maal om me heen kijk. Ik heb namelijk even gedacht dat de studio bezet was, dat er een groepje binnen ge drongen was. Maar neen, door zoiets ben ik echt niet kapot te krijgen. Ik heb in dertijd gezien hoe de studenten de uitzending overnamen van Pier Tania van de Vara. Sinds die tijd heb ik vaak bij me zelf overwo gen: wat zou jij nou doen in zo'n geval? Het hangt natuurlijk van de omstandigheden af, maar één ding had ik me voorgenomen: nooit over de toeren raken, nooit toestanden maken voor de camera. Mensen beet pakken en zo: daar zijn wij toch niet op gebouwd". „Nadat we in de actiegroep Vrij- heidsschool besloten hadden dat ik hij 'n actualiteitenrubriek binnen moest zien te dringen om een ver klaring voor te lezen over onze ac ties voor de Zuidmolukse jongeren heb ik met alles rekening gehouden. „Ik ben geen moment bang ge weest in de studio en als Van den Heuvel me had weggeduwd dan had ik me verzet". Dit zegt de 22-jarige Jan Reitsma die dinsdagavond voor een nieuw stukje televisiehistorie zorgde door ijskoud de studio binnen te stap pen, naast Aad van den Heuvel plaats te nemen om daarna in Brandpunt de verklaring van de Vrijheidsschool wereldkundig te maken. Waarom voerde Reitsma deze actie uit? „Het was geen privé-actie. Ik voerde een besluit van de groep uit. Een actualiteitenprogramma - het was nu toevallig Brandpunt leek ons een uitmuntend middel om onze acties bekend te maken". Dat kon toch ook wel anders? „Natuurlijk. We zijn de laatste da gen ook de scholen in geweest om leerlingen op te roepen naar de Herengracht te komen. Op techni sche scholen met veel succes, maar verder werden we steeds door politie verwijderd. Televisie, vonden wij, gaf meer mogelijkhe den, maar omdat we er legaal niet aan te pas kwamen, hebben we het nu maar op deze manier ge daan". Wat is de Vrijheidsschool eigen- lük? „Een actiegroep die solidariteitsac ties voert voor onderdrukten. We hebben in het verleden Black Panther acties gehad en voeren nu ook acties in de Jordaan. We heb ben incidentele contacten met de Cinéclub, die bijvoorbeeld voor Black-Panther-films zorgde, en met de Kritische Leraren van het Rode Boekje voor Scholieren". Kun je dat allemaal in je vrije tijd doen of moeten we in jouw geval spreken van een „beroepsre volutionair". „Nou, dat is wel een zwaar woord. Ik ben los-werkman. Ik werk ge woon en daarnaast zet ik mij in voor de vrijheidsschool". ZEVENBERGEN „Dat wijf komt in de hel" was de profetie die een tach tigjarige oud-pafiënt van de Westbra- bantse „wonderdokteres" in een brief aan de kantonrechter had gedaan. Voor die kantonrechter in Zevenber gen bleek de „wonderdokteres" zelf, de vijftigjarige mevrouw Elisabeth Prin- ce-Corte uit Standdaarbuiten, daarvan niet ondersteboven: „Je hebt altijd je voor- en tegenstanders". En meer hemels dan hels verklaarde zij: „God heeft mij mijn gave gegeven, maar ik kan niet alle mensen helpen". „In dit stuk papier" de kanton rechter hield de dagvaarding in zijn hand „wordt gezegd dat u de genees kunst hebt uitgeoefend. Dat is wel zo, hè"' „Als God mij die gave geeft, vraag ik mij niet af wat dat is. Mijn handen worden geleid", antwoordde de zware vrouw met een blijmoedige glimlach. „Maar weet u dat daarvoor wette lijke bevoegdheid moet hebben" zei de kantonrechter, mr. J. H. Saaiman. „Heeft u een speciale opleiding?" „Neen, ik heb gewoon lagere school". Volgens veel verklaringen in het dos sier placht evrouw Prince te zeggen: „Ik kan het niet voor niets doen". Zelf zei ze echter: „Ik vraag geen geld, ik laat het aan hen zelf over. En als ze het niet kunnen missen, wil ik het niet eens hebben". „Ik heb de bedragen die in het dos sier worden genoemd, eens opgeteld", zei de rechter, „en dan kom ik aan ze venhonderd gulden". „Was dat maar waar", liet de „won derdokteres" zich ontvallen. „U heeft het er wel zo druk mee dat het bijna uw beroep is geworden, hè", vroeg mr. Saaiman verder, op vaderlij ke en behoedzame wijze de onderdelen van het bewijs monterend. „Mijn beroep niet; het is een drang in me mensen beter te maken en daar offer ik zelfs mijn nachtrust voor op. Het zijn allemaal gevallen waarmee doktoren en professoren geen raad meer weten". „Het is natuurlijk waar dat er een onvoorstelbare hoeveelheid stakkers rondloopt", gaf de kantonrechter toe. Volgens de zestig verklaringen in het dossier had mevrouw Prince echter lang niet alle stakkers naar tevreden heid geholpen. Verscheidenen van hen waren naar de justitie gelopen, ook al omdat zij de behandeling zeer hardhandig hadden gevonden. De verklaringen spraken over „met gebalde vuisten slaan op hoofd en nek". Tegen één vrouw zou de forsgebouwde wonderdokteres zelfs hebben gezegd: „Heeft u nog nooit een hersenschudding gehad? Dan zal ik er u één slaan". I Daar wilde mevrouw Prince gisteren niet op in gaan. „Dat wil ik eerst met mijn advocaat overleggen". Op het allerlaatste ogenblik, dinsdag avond om kwart voor twaalf, had zich namelijk een advocaat aangemeld die de kantonrechter telefonisch uitstel had gevraagd om de stukken te bestuderen. „Deze zaak heeft zoveel mensen in be roering gebracht dat het niet redelijk is zo laat nog roet in het eten te gooien", vond de kantonrechter gisteren met een blikje in het afgestampte bovenzaaltje van het kantongerecht (zelfs uit België waren belangstellenden toegestroomd). Hij wilde niettemin de advocaat ook zijn kans geven en zag een tussenoplos sing door gisteren wel alvast met de wonderdokteres te praten, maar de zaak over twee weken met de advocaat erbij voort te zetten. SCHIPHOL De besprekingen over toetreding van Engeland tot het airbus project, die woensdagavond te Londen waren afgebroken, zullen dinsdag op Schiphol worden voortgezet. Het project behelst de gemeenschap pelijke bouw van een luchtbus, een vliegtuig dat over korte afstand 250-300 passagiers kan vervoeren. Het overleg, waaraan voor Engeland de ministers Davies van handel en in dustrie en Corfield van vliegtuigbouw deelnamen, is opgeschort omdat het Britse kabinet zich eerst weer wil bera den over de consequenties van een eventuele toetreding. Naar in Londen verluidt zouden de Engelsen bij toetreding vooral de con structie van de motoren voor hun reke ning willen nemen. Dit zouden dan Rolls-Royce motoren van het type 211-61 worden, waartegen echter wel wat bezwaren schijnen te bestaan. Een aantal luchtvaartmaatschappijen heeft namelijk al contracten gesloten met de andere gegadigde General Elec tric, die de motoren van de< eind vol gend jaar af te leveren DC-10 heeft gebouwd. Als de luchtbus nu met Rolls-Royce De officier van justitie, mr. F. A. Vaillant, leek daarvoor niet enthousiast. „Telkens als een vraag u wat warm wordt, zegt u daarover eerst met uw advocaat te willen praten. Verwacht u dat hij de lieve heer zelf is?", vroeg hij schamper. „En als u wordt veroordeeld, gaat u dan toch door?" „Ik weet zeker dat de overheid mij dit niet zal verbieden", sprak mevrouw Prince met rotsvast vertrouwen. „Dit mooie werk moest doorgaan". BERLIJN Een rechtbank in Oost- Berlijn heeft een Engelsman en een Amerikaan veroordeeld tot resp. 15 maanden en twee jaar gevangenisstraf wegens „fascistische propaganda en staatsvijandelijke agigatie". Van Britse zijde in West-Berlijn is meegedeeld, dat de 25-jarige Brit Mi chael Woodbridge en de 24-jarige Ame rikaan Frank King in de buurt van de grensovergang „Checkpoint Charley" leuzen tegen de DDR hadden geschre ven, onder andere op foto's van Walter Ulbricht. motoren wordt uitgerust, moeten zij nog weer eens een complete onder- houdsuitrusting voor deze motoren er bij nemen, hetgeen een kostbare ge schiedenis wordt. ADVERTENTIE Publlkatle nummer 2 ter bevordering van het gebrülk van Jonge Jenever van het merk Levert Wanneer de heren Witteveen en Grapperhaus, respectievelijk minister en staatssecretaris van financiën, hun zin krijgen, moeten de belastingplich tigen volgend jaar naast alle ande re zaken die dan duurder worden ook nog een extra heffing op hun be lastingaanslagen betalen in de vorm van rente (per jaar 4,8 procent). Hoe gaat die rentebetaling in haar werk en hoeveel zullen wij de fiscus over een bepaald tijdvak extra moeten offeren? Het ministerie van financiën zelf is zo vriendelijk geweest het met een en kel voorbeeld toe te lichten. De ambte naren ten departemente zitting daarbij wel maar wie neemt hun dat kwa lijk? het voor de belastingbetaler gunstigste geval bovenaan: Iemand heeft te veel betaald en krijgt van de fiscus geld terug, bijvoor beeld inkomstenbelasting over 1971. Stel, dat hij een belastbaar inkomen heeft van 12.000, in de loop van het AMSTERDAM Voor de vice-presi dent van de rechtbank in Amsterdam heeft woensdag het kort geding gediend dat dr. H. W. van der Vaart- Smit heeft aangespannen tegen ds. J. Buskes we gens uitlatingen van de laatste over het oorlogsverleden van dr. Van der Vaart- Smit. In zijn boek „Hoera voor het leven" noemt ds. Buskes hem „iemand die kon liegen dat 'ie zwart zag" en „een van de meest gevaarlijke lieden die kerke lijk Nederland ooit heeft opgeleverd". Van der Vaart-Smit eiste stopzetting van de verkoop van het boek, dat reeds aan de vijfde druk toe is en een publi- katie in het Stadsblad dat in Utrecht verschijnt. In dit blad moet ds. Buskes de woorden terugnemen die hij in een artikel heeft gebezigd. Het Stadsblad publiceerde in april van dit jaar een interview met Van der Vaart-Smit, waarin deze verklaarde dat hij zich graag in een standbeeld ver eeuwigd zag als dienaar van het volk. Kort daarop reageerde ds. Buskes met een stuk waarin hij Van der Vaart- Smit onder andere „een deugniet" noemde. Dr. H. W. van der Vaart-Smit werd in 1950 door een bijzondere strafkamer van het Haagse gerechtshof wegens nauwe samenwerking met de bezetter en andere activiteiten veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar. De vice-president van de rechtbank, mr. J. van der Esch doet maandag 9 ok tober uitspraak. ADVERTENTIE a sterk jongenshorloge, chroom met stalen bodem 63,- (ook met cijfer- wijzerplaat verkrijgbaar) b chroom herenhorloge met 24-uur aanwijzing 79,- C chroom herenhorloge met stalen bodem, moderne blauwe wijzerplaat en bijpassende corfam-band 79,- verzekerd tegen verlies en diefstal jaar gehuwd is, nog geen klndere» heeft, dus in tariefgroep II valt: Zijn aanslag geeft een bedrag aan van 1.413,- Aan loonbelasting heeft hij (nog in ta rief ongehuwden) al betaald 1.913,-. Hij krijgt dus terug f 500,-. Als het belastingbiljet is gedagtekend op 10 november 1972 krijgt hij die 500,- terug plus nog eens 20,- rente (4,8 pet. van 500,- over tien maanden). Maar nu de keerzijde van deze rente medaille: Een gehuwde met twee kin deren heeft over 1971 een belastbaar inkomen van 30.000; Belasting zonder rentevergoeding 6.688,-. Op een voorlopige aanslag is betaald 5.638,-. Nog te betalen 1.050,-. Bij te betalen rente als het aanslag biljet weer is gedagtekend op 30 no vember 1972: 42,-. Wij willen er maar mee zeggen dat, wanneer het 30 november 's middags 5 uur is en de inspecteur een bepaalde aanslag niet meer „af" heeft kunnen krijgen, het desbetreffende belastingof fer geen tien, maar elf maanden rente mag vergoeden. Daar staat tegenover, dat iemand, die belasting terugkrijgt, meer incasseert naarmate de molen der fiscus langzamer draait, maar dat geldt in het omgekeerde geval sterker, im mers: De fiscus denktvan die hele ren teregeling volgend jaar al tachtig mil joen beter te worden. Zover is het echter nog niet. De voorstellen moeten nog door het parle ment en daar zal nog wel een hartig woordje over het wetsontwerp gespro ken worden. DEN HAAG De KVP Kamerleden die de kiesdrempel willen verhogen, hebben ook overwogen of geen maatre gelen kunnen worden getroffen tegen de versplintering van Kamerfracties tijdens een zittingsperiode. Volgens mr. Andriessen, vice-voorzit ter van de KVP-fractie, biedt wijziging van de Kieswet geen mogelijkheden. Hij sloot gisteren echter niet uit dat het reglement van orde door de Kamer in dit opzicht kan worden gewijzigd, of dat aan afgesplitste fracties minder fa ciliteiten beschikbaar wordt gesteld. De secretaris van de Kiesraad, mr. dr. Van Ommen Kloeke, meent dat het absoluut onmogelijk is om iets aan de zaak te doen. „De Kamerleden zijn eenmaal gekozen. Dat is een publiek recht, waaraan niet kan worden ge tornd" aldus zijn commentaar. DEN HAAG Het lichtschip Goeree zal in de tweede helft van 1971 worden vervangen door een stalen lichtplat- form, dat onbemand zal zijn en waar van de werking geheel automatisch zal geschieden. De bouw en het plaatsen van dit lichtplatform hebben ruim 5 miljoen gulden gekost. De exploitatiekosten van dit p\atform zulien, onder meer door het niet meer benodigd zijn van bedienend pèrsörieel, belangrijk minder bedragen dan de ex ploitatie van een lichtschip. Alleen reeds door het ontbreken van perso neelskosten bedraagt de jaarlijkse be zuiniging op de defensiebegroting om en nabij de 400.000 gulden. De controle op de werking van alle apparatuur van het onbemande licht platform zal geschieden vanuit de se- mafoor te Hoek van Holland, hiervoor is geen extra personeel benodigd. -r~.;:iVüvX jk Een Nederlander is woensdag, in België om het leven gekomen toen de auto waarin hij als passagier meereed na een botsing met een eveneens Nederlandse auto bij Lokeren (tussen Gent en Antwerpen) in het water terecht kwam.

De Vallei | 1970 | | pagina 7