Geneesmiddelen voor wereld van morgen Grote verbetering van medicamenten Oorzaak kanker is nog steeds duistere zaak Jeugd maakt kans op langer leven vertraging ouderdomsproces Hartinfarct laat zich van te voren signaleren Farmacie steunt op zeer dure research r GROEPERINGEN VERJONGING WAARDEVOLLER CHIRURGIE KOSTBAARDER (Van onze financieel-economische redactie) Zullen onze kinderen omstreeks 2000 meer kansen hebben op een langere levensduur dan wij? Dat schijnt er, met de voortschrij dende vooruitgang op medisch gebied zoals nieuwe chirurgische technieken en nieuwe geneesmiddelen, wel in te zitten. Tegen die tijd zullen alle lichaamsdelen via transplantatie kunnen worden vervangen, met uitzondering van hersenen en ruggemerg. In onge veer 70 procent van de gevallen zal het ontwikkelingsproces van kanker in de hand kunnen worden gehouden. Er zullen zich ook nieuwe, bijzonder moeilijk te bestrijden soorten kanker open baren. Het verouderingsproces zal men kunnen vertragen en mo gelijk zal men zelfs een zekere verjonging kunnen bewerkstelligen. Het zal over ongeveer twintig jaar ook mogelijk zijn patiënten zonder schade weken of maanden in „kunstmatige winterslaap" te houden. (Van onze financieel-economische redactie) Het is voor de medische wereld nog fteeds onmogelijk over „een oorzaak" van kanker te spreken. De enige con clusie die kan worden getrokken is dat de functies van de tumorcel blijvend gestoord zijn in vergelijking met de normale. De aard van deze storing is verre van duidelijk ook de normale celfuncties zijn allerminst opgehelderd ondanks de enorme vooruitgang in vergelijking met slechts tien jaar gele den. De problemen van het kankeronder zoek ontstaan in de eerste plaats uit de grote verschillen in structuur en eigen schappen van kwaadaardige gezwellen. Afhankelijk van het celtype waaruit zij bestaan, vertonen tumoren sterk uit eenlopende eigenschappen in groeisnel- heid, gevoeligheid voor bestralingen, snelheid van infiltratie van omliggende weefsels, om slechts een drietal eigen schappen te noemen. Er zijn enige factoren bekend die een ontsporing van de celfuncties kunnen bevorderen, zoal niet veroorzaken: be stralingen en bepaalde chemische stof fen. Erfelijke factoren worden in be paalde gevallen vermoed. Van sommige tumoren bij dieren is bekend dat ze door een virus worden veroorzaakt en mogelijk geldt dit ook voor althans eni ge tumoren van de mens. Onder deskundigen bestaat optimis tische en pessimistische groeperingen ten aanzien van de vooruitgang die in de toekomst kan worden gemaakt. Kenmerkend voor deze situatie is ook de voorspelling dat toevallige ontdek kingen op geheel ander terrein eerder met grotere waarschijnlijkheid waarde volle bijdragen aan de genezing zullen leveren dan het systematische kanker onderzoek zelf. De optimistische voorspellingen kun nen als volgt worden samengevat. Tus sen 1980 en 1990 zal het onderzoek van de celstofwisseling en van de erfelijk heidsleer hebben geleid tot een goed in zicht in de fundamentele processen bij de celdeling. De invloed van chemische stoffen, virussen en hormonen op deze processen zal dan beter bekend zijn, waardoor mogelijkheden tot effectieve re medische behandeling ontstaan. In 1985 zullen stoffen verschijnen die op meer bepaalde cellen een genezend ef- fect kunnen uitoefenen: een aantal ver bindingen derhalve, en niet één middel tegen "de" kanker. De specificiteit van deze middelen kan weer licht werpen op de oorzaak van een bepaalde tumor. Dit kan weer leiden tot nog werkzamer geneesmidde len. Het onderzoek naar het voorkomen van afstoting van vreemde weefsels en andere transplantaten en van de af- weer-reacties op bepaalde tumoren zal volgens optimistische voorspellingen op korte termijn vruchten afwerpen. Door verdiepte kennis zal ook bij de preven tie van kanker een beter resultaat mo gelijk zijn dan nu bijvoorbeeld bij de campagne tegen het roken. De pessimistische verwachtingen be perken zich tot een geleidelijke verbe tering van de huidige resultaten van behandeling door vroegere diagnose en verbeterde sterk selectieve toepassing van gecombineerde methoden van be handeling. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van meer verfijnde chirurgi sche behandeling, bestraling, technie ken ter voorkoming van afstoting van nieuw ingebrachte organen en genezing door toediening van chemische stoffen. Een mogelijke bijdrage tot de behande ling van sommige tumoren zou geleverd kunnen worden door orgaantransplan tatie. Pessimistische voorspellingen houden óók rekening met een mogelijkheid die vaak - en niet alleen door leken - over het hoofd wordt gezien. De frequentie van vele ziekten, waaronder hart- en vaatziekten en ook gezwellen, is een hoofd-probleem geworden doordat de sterfte aan infectieziekten sterk was gereduceerd. Volgens deze pessimisti sche verwachtingen zal het probleem kanker niet in zijn geheel worden op gelost, tenminste niet in deze eeuw. In analogie hiermee zou volgens deze voorspellingen de frequentie van tumo ren wel eens kunnen toenemen. Omstreeks deze tijd is er een effec tieve „pil" voor mannen en een anti- conceptioneel vaccin. Er zullen ook be paalde tests zijn ontwikkeld waardoor enkele dagen vóór een hartinfarct zich zal openbaren, kan worden geconsta teerd dat dit gevaar dreigt. Voor de be handeling en voorkoming van geestelij ke stoornissen zullen zeer werkzame geneesmiddelen worden ontwikkeld, terwijl voor rokerseen 100 procent veilige filter voor het roken van siga retten in het verschiet ligt. Rond 1975 zien de deskundigen een grote verbetering van allerlei nu reeds bestaande geneesmiddelen, zoals nieu we bloeddrukverlagende preparaten, betere pijnstillers, en minder in het menselijk organisme ingrijpende an ti-conceptiemiddelen. Tegen 1980 wor den geneesmiddelen verwacht die het leerproces bevorderen, de ontwikkeling vertragen van aderverkalking, de afzet ting van vet in de weefsels tegengaan, en middelen die de wondgenezing ver snellen. Systematisch onderzoek in deze richtingen is reeds begonnen, maar heeft nog niet tot een basis voor bruik bare geneesmiddelen geleid. Voor de periode 1980-1990 wordt we derom een stap vooruit verwacht. Fou ten in de stofwisselinigprocessen van het menselijk lichaam zullen dan wel licht hersteld kunnen worden. Genees middelen die door een correctie van be paalde afwijkingen in de hersenen bij voorbeeld schizofrenie (gespleten per soonlijkheid) zullen kunnen genezen, een werkelijk doeltreffend preparaat tegen slijtage in de gewrichten, en nieuwe substanties die de verstoorde stofwisselingsprocessen van kankercel len herstellen zonder schadelijk te zijn voor de gezonde weefsels. Tenslotte wordt rond het jaar 2000 een eerste helder inzicht verwacht in de ingewikkelde stofwisselingsproces sen die tot veroudering leiden, die de erfelijkheid beïnvloeden en die de le vende cel ontoeganelijk maken voor kwaadaardige ontwikkeling, zoals bij kanker het geval is. Kennis die genera ties na ons in staat zullen stellen ver oudering tegen te gaan, een bepaalde mate van verjonging te bereiken, aan geboren afwijkingen te voorkomen of te corrigeren, kanker uit te roeien. Omstreeks 1985 kan een beter inzicht worden verwacht in de invloed van het milieu en de leefgewoonten van de mens op zijn gezondheid. Dit is een voorspelling die reden geeft tot ernstige bezorgdheid, gezien de grote problemen die zich nu reeds voordoen. Men denke hierbij aan de sterke toename in het aantal gevallen van oog-irritaties in Tokio en de laatste tijd sterk in ons land tot de verbeelding sprekende luchtvervuiling door de industrie in vooral het Rijnmondgebied. Binnen vijf jaar zal door vaccinatie (inenting) mazelen tot het verleden be horen. Ook vaccinatie tegen rode hond (oorzaak van ernstige defecten bij het kind als de ziekte zich tijdens zwanger schap ontwikkelt), zal tegen die tijd al gemeen zijn ingevoerd. Algemene vac cinatie tegen bof is vóór 1980 te ver wachten, terwijl algemeen ingevoerde vaccinatie tegen influenza dan even eens mogelijk zal zijn. al is het niet zeker dat de noodzakelijke herhaalde vaccinatie door iedereen zal worden geaccepteerd. Vaccinatie tegen ver koudheid wordt sterk bemoeilijkt door het feit dat er een zeer groot aantal serologisch verschillende typen van het virus bestaat, hetgeen trouwens ook het geval is bij influenza. Een vaccin dat bescherming biedt tegen één type virus zal echter niet werkzaam zijn tegen een ander type. Een voorspelling die sterk relative rend aandoet is dat transplantatie van huid en tanden wel eens waardevoller kan blijken voor de bestrijding van menselijke ellende dan gemakkelijke harttransplantatie. Op zijn vroegst om streeks het jaar 2000 is het misschien mogelijk door een bepaalde behande ling het naar wens bepalen van het ge slacht vóór de geboorte. In de komende twintig jaar zal waarschijnlijk slechts weinig vooruitgang worden bereikt bij de behandeling van de gevolgen van beschadiging van het zenuwgestel, zoals verlammingen. Op het gebied van hart- en vaatziek ten bestaat nog een tekort aan funda mentele kennis. Zeker is, dat hart- en vaatziekten afhankelijk zijn van een groot aantal factoren, die echter geens zins voldoende bekend zijn. Ook de rol van geestelijke factoren hierop is nog verre van bekend. De vooruitzichten voor de bestrijding van reumatische aandoeningen zijn op dit moment, ook tengevolge van een tekort aan funda mentele kennis, nog niet bijzonder dui delijk. Het zou een grote vooruitgang betekenen als het mogelijk zou worden bij dieren chronisch reuma te verwek ken door middel van een proces dat ook bij de mens zou kunnen plaatsvin den. Mogelijk bestaat hierover in 1980 meer klaarheid. Eveneens een schrijnend tekort aan fundamentele kennis bestaat er ten aanzien van de psychiatrie. Pas over een tiental jaren kunnen effectievere middelen tegen geestelijke afwijkingen verwacht worden. Dit geldt met name voor de geestelijke depressieve toestan den. Het zal wellicht nog twintig jaar duren voordat men doeltreffende medi sche handelingen heeft ontwikkeld om schizofrenie met succes tegen te gaan, hoewel er verheugende ontwikkelingen op dit gebied gaande zijn. In de chirurgische techniek zijn vele toekomstige ontwikkelingen te ver wachten. Tegen het eind van deze eeuw zullen vele organen kunnen worden vervangen, met uitzondering van het centrale zenuwstelsel. Voorbeeld zijn: bloedvaten, de kleppen in hart- en li chaamsslagader en gewrichten. Voor vervanging van het hart zou een keuze gemaakt kunnen worden tussen trans plantatie en een mechanisch hart. Het wegnemen van de maag door een maagzweer zal overbodig worden. In de eerstkomende jaren zal ook een aanzienlijke vooruitgang worden be reikt op het gebied van de kortwerken- de narcose, met een sterke afname in de nawerking. Daarna zullen de chemi sche methoden van narcose geleidelijk worden vervangen door elektrische. Ook de functies van het lichaam zullen tijdens de operatie beter kunnen wor den beheerst. Daardoor kunnen shock en andere complicaties worden voorko men. (Van onze financieel-econ. redactie Hetlijkt wel of de patiënt niet bereid is een hoge prijs voor zijn gezondheid te betalen. De genees middelenindustrie vecht nog steeds tegen de image, dat men onnodig enorme winsten zou maken. Het is welhaast onbegrijpelijk dat bij tal lozen de indruk is gewekt dat ge neesmiddelen veel te duur zijn. Over de honderden miljoenen die door de olieindustrie van de win sten worden afgetrokken om re search te kunnen bedrijven zal nie mand zich éi-géren. Op het resul taat van deze research draait onze industrie, rijden onze auto's eet. Maar voor research door de genees middelenindustrie ten bate van on ze gezondheid hebben we in feite geen stuiver over, aldus leidingge vende figuren in de farmaceuti sche industrie. Deze aversie van het grote pu bliek tegenover de prijs van een geneesmiddel is misschien te wij ten aan het feit, dat men veelal een in volume kleine hoeveelheid krijgt tegen een meestentijds hoge prijs. Het komt enigszins overeen met de gemoedstoestand bij vele huisvrouwen, die op de toch zo al lernoodzakelijkste levensmiddelen proberen te bezuinigen om het be spaarde geld daarna vlotweg aan dure luxe goederen te besteden. Aan het vinden van de meeste geneesmiddelen gaat vaak een enorme research vooraf die han den met geld kost. De voorspellin gen ten aanzien van nieuwe ge neesmiddelen en de toekomst, weerspiegelen dan ook enerzijds de mogelijkheden die men ver wacht van een steeds sneller voortschrijdende wetenschap, en anderzijds de behoeften van de sa menleving in de toekomst, waar aan de research zal moeten vol doen. Dat de research steeds kostbaar der zal worden en langer zal duren (tegen het eind van deze eeuw duurt de ontwikkeling van een be paald geneesmiddel wellicht 15 tot 20 jaar) is wel zeker. De computer zal de farmaceutische industrie in staat stellen om sneller te werken maar de opgaven zullen steeds moeilijker worden. In de toekomst zal het ook meer moeite kosten dan voorheen om die bewijzen van veiligheid en doelmatigheid te le veren die beschikbaar moeten zijn, voordat een geneesmiddel in de apotheek verschijnt. Het is in dit opzicht belangrijk te beseffen dat absolute veiligheid" voor geen enkel geneesmiddel een haalbare kaart is. Een zeker risico is dus altijd inherent aan de voor uitgang. Een nog sterkere interna tionalisering van de farmaceuti sche industrie zal steeds meer blij ken, waarbij ook bruggen geslagen zullen worden tussen industrieën in Oost- en West-Europa. In toene mende mate zal de farmaceutische industrie het kenmerk van een gezondheidsindustrie" gaan dra gen. Nagenoeg alle moderne genees middelen zijn ontstaan door re search die bekostigd werd uit de winst van de omzet. Of de veel grotere inspanningen die de toe komst vereist eveneens geheel op deze wijze zullen kunnen worden gefinancierd is een vraag, waarop op dit moment nog geen antwoord te geven is. De mens, die zijn gezondheid blijkbaar ,,zo goedkoop mogelijk wil, zal van de farmaceutische in dustrie niet mogen verwachten dat er een perfect geneesmiddel komt, dat vrijwel niets kost, geen bijwer kingen heeft, steeds effectief is en weinig kritisch is in dosering en toepassing. Met déze veronderstel ling behoeft men niet tot het jaar 2000 te wachten. Dat staat nu reeds vast. Bovenstaande verwachtingen zijn een samenvatting van de voorspellingen die de laatste jaren door groepen deskun digen op dit specifieke gebied zijn gedaan. Rond 1975 wordt verwacht dat we zullen kunnen beschikken over medica menten tegen overspanning en oververmoeidheid, alsmede over middelen om het opnemingsvermogen en de geestelijke slagvaardigheid te vergroten. In jaar 2000: Angsttoestanden en neurotische depressies zijn mede de tol, die wij inde toekomst zullen moeten betalen voor de toenemende bevolking en psychische spanningen der moderne maatschappij. Moge dit voor deskundigen niet verrassend zijnvoor ons allen en zeker voor onze kinderen is het een niet minder onheilspellend vooruit zicht. Omstreeks het jaar 2000 zal ieder mens daardoor voortdurend of met on derbreking gedwongen zijn hiertegen geneesmiddelen te gebruiken. Dit is een van de conclusies uit de gebundelde voorspellingen van deskundigen die zijn samenge bracht in het door de Stichting Voorlichtingscentrum Farmaceutische Industrie uitgegeven boekje „Geneesmiddelen voor de wereld van morgen". Wat de mensheid omstreeks het jaar 2000 te wachten staat ten aanzien van mogelijke ziektebedrei gingen, maar ook met betrekking tot de vooruitgang op medisch gebied en de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen wordt op deze pagina aan de orde gesteld.

De Vallei | 1970 | | pagina 9