Veenendaals dagblad Geen problemen voor toetreding Buiten Aantal tarieven in prijs verhoogd Postautoroof leverde half miljoen op Artiest steekt 3 Surinamers Vier schoten gelost' Ruim 22 mille gestolen bij bankoverval Canadees krijgt 430 jaar cel m Duitsland Opnieuw rellen in Belfast Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Een cent op brood en melk Snackbar 't Noorden Weekeind zacht Eenheid is vakbeweging noodzakelijk Zuidinohikker schiet op Turk Dienstplichtige MP's vechten liever niet tegen burgers Rollen werden omgedraaid Tientallen auto's betrokken bij botsingen Ray Charles kwam zonder instrumenten Auto onder trein twee doden BRUSSEL Denemarken verwacht van zijn toetreding tot de E.E.G. een netto batig saldo van 200 miljoen dollar per jaar in de landbouwsector. Het schat dat het zijn land- bouwexport als E.E.G.-lid met 300 miljoen dollar per jaar kan laten toenemen, waarvan dan rond 100 miljoen dollar zal opgaan aan interne verliezen en aan de bijdrage aan het Europese landbouwfonds. GEEN PROBLEEM 0 Noordpool reiziger 2 Opvolger van Kloos Op weg Den Haag-A'dam: OP DE HVRKEJS 1.75 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement J 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 31 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 255 Denemarken ziet winst in lidmaatschap EEG De Denen hebben dat vrijdag in Brussel laten weten tijdens de eerste onder handelingen over hun toetreding tot de gemeenschappelijke markt op het ni veau van de plaatsvervangers van de ministers. De Denen, het is al een bekend feit, zijn de gemakkelijkste onderhandelaars van de vier (ook het Verenigd Konink rijk, Ierland en Noorwegen) waarmee de gemeenschap momenteel in gesprek is. Vrijdag hebben ze opnieuw laten we ten dat hun toetreding tot de Euromarkt eigenlijk weinig problemen oplevert en dat ze liefst een zo kort mogelijke over gangsperiode hebben. Wel hebben ze de EEG om tariefcontingenten gevraagd voor vijf produkten palm- en lijnolie, cacao, ruwe tabak en zeezout wat op de Faroer-eilanden gebruikt wordt voor de ©onservering van vis. Nu ze kennis genomen hebben van het feit dat de EEG het met de Britten eens geworden is over consumptiemelk, eieren en bacon, hebben ze de EEG la ten weten dat wat hen betreft daarover niet meer onderhandeld behoeft te wor den. De Denen hebben geen enkel pro bleem om zich voor deze produkten aan Ie passen aan de EEG-regelingen. Ook inzake de handelspolitiek heeft Denemarken weinig problemen. Het heeft tot nu toe voornamelijk handels akkoorden met Oost-Europese staten, die bindende bepalingen op het stuk van de liberalisering van de handel bevatten. Wel gaan de Denen binnenkort onder handelen met de Tsjechen over een han delsakkoord, maar in dat akkoord wil len ze best de zogeheten EEG-clausule een paragraaf die een voorbehoud maakt voor regelingen die in EEG-ver- band getroffen worden) inbouwen. Kortom, als het aan de Denen ligt worden ze, zodra het Verenigd Konink rijk zover is, binnen de kortste tijd lid van de EEG. Op 11 december wordt het gesprek met de Denen voortgezet op het niveau van de plaatsvervangers en op 15 december komen er dan weer onder handelingen op ministerieel niveau. IVog geen anderhalve eeuw gele den wisten wij pas, dat deze immigranten koloniegewijs broe den en we hebben ook verder veel van onze kennis omtrent de broed- biologie van de pestvogel te dan ken aan de verwoede, rijke Engels man John Wolley, die niet schroom de dure expedities naar Lapland uit te zenden, om er legsels van de mysterieuze dieren te verzamelen. Dit was A° 1856 en '57, doch zijn collectionneurs stuurden ook in 1858 nog eieren, ja pas omtrent 1867 begon de aardigheid eraf te raken, want de merkwaardige hausse was voorbij en alle natuurhistorische musea over heel de beschaafde we reld waren door de vrijgevige Brit van nesten en eieren voorzien. Ge begrijpt, dat zelfs zulk een ongebreidelde roof geen invloed kon uitoefenen op de pestvogel bevolking van deze onvoorstelbaar uitgestrekte gebieden,uiterst spaarzaam door mensen bewoond. Neen, er zijn er heus nog genoeg en de gezelschapjes, die wij 's win ters te hooi en te gras in park of tuin tot onze grote vreugde be groeten, vormen nauwelijks een zeer geringe fractie. Intussen doet dit aan de genoeglijkheid en de vol doening van de waarneming niets af, want de wijn- of zijdestaart, sneeuwvogel, zwarte mantel en lakvogel volksnamen, die veel aardiger klinken dan de geautori seerde is een geduldige, goed moedige figuur, flegmatiek, afge meten en opvallend vraatzuchtig, die de voedselbron nauwelijks pleegt te verlaten, eer zij opge droogd is. Hun drang naar gezelligheid doet hen steeds groepsgewijs optreden en daar hun in de mensenarme gebieden van het geboorteland zel den kwaads wedervaart, leggen ze in 't geheel geen schuwheid aan de dag. 31-10-70 A. B. WIGMAN De Noren, die eveneens vrijdag weer met de EEG-onderhandelaars hebben ge sproken, hebben vooral naar voren ge bracht dat ze een overgangsperiode wen sen die voor alle (industriële) produkten hetzelfde afbraakritme van de tarieven kent. Voor de ministersbespreking op 15 december zullen de Noren hun standpunt bekend maken over de overgangsperiode die ze nodig denken te hebben in de agrarische sector. Wat het visserijprobleem betreft heb ben de Noren duidelijk gemaakt dat ze het nu door de zes tot stand gebrachte visserijbeleid beschouwen als een uit gangspunt voor onderhandelingen en dat ze de EEG houden aan haar ver klaring dat de gemeenschap erkent dat er een speciaal Noors belang gemoeid is met de visserij. DEN HAAG Te streven naar een grotere eenheid in de vakbeweging en versterking van de positie van de werk nemers en de vakbeweging binnen de onderneming, beschouwt drs. H. ter Hei de, de 42-jarige bijna-voorzitter van het NVV, als zyn belangrijkste taken als hy begin volgend jaar de voorzittershamer van André Kloos heeft overgenomen. De taken van de vakbeweging op aller lei terrein zyn zo gecompliceerd gewor den, dat deze niet goed kunnen worden uitgevoerd door drie afzonderlijke vak centrales. We doen zeer veel driedubbel- werk vanuit dezelfde doelstelling, zo zei de heer Ter Heide vrijdagmiddag. Als een persoonlijke hobby beschouwt de heer Ter Heide de versterking van de positie van de werknemers en de vakbeweging in de onderneming. Onder invloed van de geleide loonpolitiek, heeft de vakbeweging haar aandacht de laat ste jaren te veel geconcentreerd op de nationale instelling. Wat op nationaal niveau misschien is bereikt, wordt in de directe werksfeer binnen de onderneming nog node gemist. De heer Ter Heide, die zichzelf karak teriseert als een pragmatisch idealistt is het niet eens met degenen die menen, dat na het vertrek van de heer Kloos het NVV een ander beleid zal gaan voe ren. Men vergeet wel eens dat de heer Kloos niet voor zich zelf sprak, maar de mening van het collectieve NV V-bestuur vertolkte, aldus de heer Ter Heide. LEERDAM In Leerdam heeft in de nacht van vrydag op zaterdag een jonge Zuidmolukker geschoten op twee Turkse arbeiders. Een van de Turken werd in de hartstreek getroffen en is zwaar bloe dend overgebracht naar het ziekenhuis. De schoten vielen na een ontmoeting tussen vier Turken en twee Zuidmoluk- kers. Laatstgenoemden traden uitdagend tegen de Turken op. Hoewel de Turken een gevecht probeerden te ontwyken trok een van de Zuidmolukkers een pistool en vuurde schoten af. Een daar van trof doei. De Leerdamse politie heeft inmiddels drie patroonhulzen gevonden. De daders zyn spoorloos. 0 DA NANG: De Amerikaanse lui tenant William Cally, die ervan beschuldigd wordt nauw betrokken te zijn geweest bij het bloedbad in My Lai, is weer terug in Vietnam voor de verdere behandeling van zijn zaak. Hier stapt hij (rechts) in een jeep: later zou hij naar zijn oude divisie hoofdkwartier vliegen, minder dan 30 km van het dor?, waar het bloedbad plaatsvond. UTRECHT Een aantal dienst plichtigen by het wapen van de Kon. Marechaussee heeft het bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) in een brief laten weten dat zij zich afvragen of zij wel zo nodig tegen burgers moeten wor den ingezet, hetgeen in Amsterdam en Wassenaar dreigde te gebeuren. Ze vragen het WDM-bestuur bij de minister te informeren of het niet mogeiyk is zonder dienst te weigeren overplaatsing te krijgen naar een an der krijgsmachtonderdeel, waar men minder gauw de kans loopt om tegen burgers te worden ingezet. De WDM heeft inmiddels de mi nister schriftelijk hierover vragen ge steld. De WDM acht deze bezwaren te recht. Vandaag moeten deze mensen zich inzetten voor deze regering, en tegen wat deze regering extremisten vindt en morgen voor een andere en tegen wat die regering weer extre misten vindt, zo stelt de WDM. En dat, terwijl zij niet, zoals politie functionarissen, hun ontslag kunnen nemen wanneer ze met de overheid /an mening verschillen. Op die ma nier zyn zij een instrument van bin nenlandse partijpolitiek en dat zullen vele dienstplichtigen minder willen zijn dan een instrument van lands- politiek, aldus de WDM. DEN HAAG De tarieven van pe&V- cures mogen met iVz procent worden verhoogd, die van autorijscholen met 50 cent per uur en die voor onderhoud en reparatie van motorvoertuigen met 65 cent per uur respectievelyk met 4'/2 procent voor karweipryzen. De minis ters van Economische Zaken en zyn mede betrokken ambtgenoten hebben hierin na overleg met de betrokken or ganisaties toegestemd. De bewindslieden achten de tariefs- WATERINGEN Bij de overval op een postauto in Wateringen is voor ten minste ƒ500.000 aan Nederlandse bank biljetten en voor minimaal '32.000 Duitse marken verdwenen. De rijkspolitie in Wateringen, die dit vrijdagmiddag heeft meegedeeld, is vol op met het onderzoek bezig. De daders zijn nog voortvluchtig. De chauffeur van de postauto, die vrijdag morgen om tien voor vijf op de Poel- dijkseweg bij Wateringen door drie met nylon kousen gemaskerde mannen werd overvallen, is na gehoord te zijn naar huis gegaan. AMSTERDAM De 29-jarige ar tiest G.A.J.S. heeft vrijdagavond in de Bellamystraat in de hoofdstad drie in Paramaribo geboren broers met mes steken zodanig verwond, dat zij in het Wilhelminagasthuis ter verpleging zyn opgenomen. Eén van hen, de 17-jarige R.S. is er ernstig aan toe. De dader is door de politie wegens geweldpleging en zware mishandeling aangehouden en ingeslo ten in het bureau Leidseplein. De twee andere Surinamers, die bij de vechtparty waren betrokken zijn de 19-jarige L.J.S. en de 29-jarige J.M.S. De artiest, die vrydagavond met zijn verloofde en zijn moeder naar de tele visie zat te kijken, kreeg onverwachts bezoek van het Surinaamse drietal dat onder hen wonot. De drie broers riepen de artiest ter verantwoording voor de overlast, die volgens hun zeggen hen werd aangedaan. Nog voordat de man zich kon ver weren, kreeg hy van een van zijn be zoekers een klap met een yoghurtfles op zyn hoofd. Ook een alarmpistool werd door de Surinamers gebruikt om de artiest, die zich trachtte te verde digen, buiten gevecht te stellen. De knokparty zette zich op straat voort, waar één van de drie aanvallers een mes trok. De Surinamers hadden echter de kracht van hun potige tegen stander onderschat. De artiest zag na- meiyk kans hen het mes afhandig te maken. Hiermee takelde hij hen in korte tyd zodanig toe dat ze even later met een groot aantal steekwonden naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. verhogingen in deze arbeidsintensieve branches uit een oogpunt van kosten dekking gerechtvaardigd door de opge treden stijging van lonen en andere ex ploitatiekosten. Zij tekenen hierbij nog aan dat uit het overleg met de betrokken organisaties gebleken is, dat deze bereid zijn er bij hun leden op aan te dringen deze ta riefsverhogingen niet te overschrijden en voor de toekomst de toetsingscriteria die nu in het prijsbeleid worden gehan teerd, bij de prijsvorming in acht te ne men. Ook is de minister van Economische Zaken akkoord gegaan met de volgende verhogingen. Ingaande 9 november wor den een liter melk en melkprodukten een cent duurder. Dit geldt ook voor een brood van 800 gram. De minister heeft hiermee ingestemd, teneinde in de brood- en melksector doorberekening mogelijk te maken van de extra inkomensverbetering over 1970 voor de werknemers, overeenkomstig het 1 september in het kader van de Stichting van de Arbeid gesloten ak koord tussen de centrale werkgevers en werknemersorganisaties. Deze doorberekening acht de minister aanvaardbaar teneinde een verslechte ring van de rentabiliteit in de beide sec toren te voorkomen. HAARLEMMERMEER Het ver keer op de ryksweg Den HaagAmster dam heeft vrydagavond veel vertraging ondervonden als gevolg van enkele on gevallen. Op de Venneperweg bij de afslag naar Hillegom kwam in het begin van de avond een botsing voor die kettingbot singen tot gevolg had. Hierbij waren tientallen auto's betrokken. Bij het aquaduct onder de ringvaart van de Haarlemmermeer kantelde een tankauto. Ook hierdoor ontstond file vorming. Een aantal kettingbotsingen was voorts het gevolg van een ongeluk met een auto by de Schipholtunnel. Deze auto is in brand gevlogen. AMSTERDAM Twee jongemannen hebben vrydagmiddag een gewapende overval gepleegd op een bykantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Johan Huizingalaan in Amsterdam- West. Zy vluchtten in een auto, die met draaiende motor voor de deur stond en bestuurd werd door een derde man. De overvallers zyn er met ruim 22.000 gul den vandoor gegaan. De mannen, mogelijk Marokkanen of Italianen, kwamen klokslag vijf uur de bank binnen en bedreigde het personeel vijf mannen en vier meisjes met een pistool. Zij hadden een bivakmuts op en brabbelden een onverstaanbaar taaltje. Directeur H. W. Stam zei, dat hij en de andere personeelsleden eerst dachten met een grap te doen te hebben. Er waren geen cliënten meer in het kan toor en wij zouden gaan sluiten. De geldvoorraad was al in de kluis opge borgen. De overvallers vroegen om geld, maar wij waren te verbouwereerd om te re ageren. De mannen sprongen daarna over de niet afgeschermde balie en dwongen ons op de hurken op de grond te gaan zitten. Toen zij in de kasruimte geen geld vonden, werden zij nijdig. Wij moesten met hen mee naar de kluis in de kelder, waar nog een geldtrommel met niet meer dan enkele duizenden guldens stond, aldus de heer Stam. De overvallers beduidden, dat zij de sleutel van de kluis wilden hebben. Om hun eis kracht bij te zetten, vuurde een van hen,vier schoten op de vloer af. De heer Stam en de procuratiehouder ver klaarden zich bereid de sleutel te gaan MONTREAL Een rechtbank in Montreal heeft de 26-jarige Robert Hu- don vrijdag tot 430 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn activiteit voor het Bevrijdingsfront voor Quebec, de organisatie die de Brit Cross ontvoerde en de Quebecse minister van Arbeid vermoordde na hem te hebben ontvoerd. Hudon, één van de 23 politieke ge vangenen van wie het front de vrij lating eiste in ruil voor de ontvoerden, had bekend 14 overvallen te hebben ge pleegd die voor de financiering van het front 14.000 dollar opleverden. SCHIPHOL De Amerikaanse zan ger-pianist Ray Charles is vrydagmid dag met zijn zanggroep The Raeletts en zijn orkest van 18 man uit Toulouse via Parijs op Schiphol aangekomen om 's avonds op te treden in het Concert gebouw te Amsterdam. Na zyn aan komst bleek echter, dat een groot deel van de bagage, waaronder zich vele mu ziekinstrumenten bevonden, niet met het vliegtuig was meegekomen. KRONBERG: De minister van Buitenlandse Zaken van de USSR, Andrei Gromyko, heeft vrijdag in Duitsland vergaderd met zijn West- duitse ambtgenoot Walter Scheel. Voor beiden het vertrek waar de vergadering gehouden werd bin nengingen, werd een foto gemaakt. halen en gingen weer met de overval lers naar de kasruimte boven. Daar wist de directeur via een zijdeur te ontsnappen. Hij alarmeerde de poli tie die onmiddellijk in actie kwam. Maar toen de politiemannen arriveerden waren de mannen al met het geld ge vlogen. Volgens getuigen zouden de rovers in een Citroën ID zijn weggereden, maar later bleek dat zij met een in Rotterdam gestolen Ami waren gevlucht. Alle uit valswegen werden afgezet, maar zonder succes. ADVERTENTIE Nog steeds Grote FRIKADELLEN 0.35 Ook 'n zakje PATATES n verlaagd NU U.Z5 KARBONADE gepaneerd, plm. 200 gram Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12501 BELFAST In de Noordierse hoofd stad Belfast zyn vyf Britse soldaten in de nacht van vrydag op zaterdag ge wond door gelignietbommen, die door betogers waren vervaardigd uit oude traangasgranaten. De bommen werden gegooid naar een groep soldaten die op het punt stonden in het district Crumlin- road opstandelingenleiders te gaan ar resteren. De onrust begon met het gooien van stenen naar een legerpost door jonge lui. Soldaten werden bekogeld met straatstenen en toen een waterkanon in gezet werd wierpen de opstandigen ge lignietbommen. Het leger riep daarna versterkingen met pantserwagens te hulp. In de nabijgelegen North Queen- street werden drie schoten afgevuurd op een legerpatrouille. Niemand werd ge raakt. In Crumlinroad wonen protestanten en katholieken. Enige tijd geleden is daar een prikkeldraadversperring opge richt om deze twee partijen van elkaar te houden. De doorgangen worden door Britse soldaten bewaakt. De extremistische protestantenleider predikant Ian Paisley had vrijdagavond een vergadering van protestanten in de Guildhall toegesproken. Tijdens de bij eenkomst liep een vijandige menigte buiten het gebouw te hoop. Paisley zei tegen 900 van zijn aanhangers: „Het protestantisme in Noord-Ierland is ver raden. Wij moeten nu bereid zijn een ijzeren vuist te gebruiken". NIEUWERSLUIS Op een niet be veiligde overweg tussen Nieuwersluis en Abcoude is vrijdagavond om even voor zeven uur een personenauto «nder de trein Utrecht - Amsterdam gekomen. Twee inzittenden van de auto kwamen om het leven. Het treinverkeer op de lijn Utrecht- Amsterdam ondervond tot omstreeks kwart over negen stagnatie. Tot die tijd werden enkele treinen over één spoor geleid, andere werden omgeleid via Hil versum of moesten worden opgeheven. (Van onze weerkundige medewerker) De weerkaart doet verwachten, dat de temperatuur in Gelderland ook morgen nog aan de hoge kant zal zijn. Oceaandepressies tussen IJsland en Scandinavië stimuleren de aanvoer van zachte oceaanlucht uit zuidwest tot west. De kwik stand varieert tusen tien en veer tien graden C. Boven Groenland neemt een hogedrukgebied in betekenis toe en breidt zich in zuidoostelijke rich ting uit. Daardoor zal volgende week het tijdstip is nog on zeker koudere lucht naar het Noordzeegebied stromen, gepaard gaande met een overgang naar een weertype met buien.

De Vallei | 1970 | | pagina 1