Jongens krijgen hechtenis voor rellen op Lampegiet Optreden politie is hulde waard SKF moet zegevieren Revalidatiecentrum houdt bazaar-kermis Drooglegging van Henschotermeer Officier mr. Pieters: ^Met strafmaat duidelijk maken dat rotzooi trappen niet bedoeling is..." voor dagjesmensen Injectie voor ontspanning in De Hoogstraat99 te Leersum: Nieuwe zaal is te duur Bekendmaking Aanvullende huursubsidie ANWB-films in *1 Dorpshuis Zaterdag conditietest Adviesraad Patrimonium van start Veenendaal won Auto in brand bij Rijnbrug Nieuw paviljoen op .Heimerstein" Tafeltennis Bi«£;eninarkt ter ziele Reonranisatie Afscheid van straatmaker M. Schreuder Herv. jeugdraad Minder interessant Afscheid van voorzitter H. J. Kuiper SCHAKEL ROTZOOI KOUD OP 1)E HOOGSTRAAT ZATWOAÖ 31 OKTO66R 1970 (\an een onzer verslaggevers) WAGENINGEN De Wageningse kantonrechter mr. A. C. v.d. Brand heelt gisteren tweemaal een vrijheidsstraf opgelegd aan jonge Edenaren die in Vee- nendaal bij de rellen op Lampegietersavond (14 september) werden ingerekend. De 18-jarige hijrijder Teunis D. kreeg vier dagen hechtenis en de 19-jarige scho lier W. v.d. K. drie dagen. Zij gaven naderhand te kennen in hoger beroep te willen gaan. RHENEN Burgemeester en wethou ders van Rhenen maken bekend, dat bij hen is ingekomen: a, een verzoek van het Gemeentebestuur van Rhenen om vergunning voor de bouw van zes bejaardenwoningen op het perceel, kadastraal bekend ge meente Rhenen, sectie G, nummer 2146; b. een verzoek van het Gemeentebe stuur van Rhenen om vergunning voor de bouw van 55 woningwetwo ningen aan de Christinastraat te Eist (U) op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen. sectie H, nummer 3877; o. een verzoek van Bouw- en Aanne mingsbedrijf Arnhem-Zuid NV, Arn hemsestraatweg 8 te Velp om vergun ning voor de bouw van 69 woningen met 15 garages aan de Oranjestraat te Eist (U) op het perceel kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie H, nummer 3877. Deze bouwplannen wijken af van het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Alvorens op deze aanvragen te be slissen, met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 der Woningwet, worden eigenaren en gebruikers van aangrenzende percelen en nabij gelegen gronden in de gelegenheid gesteld om binnen 14 dagen na dagtekening van de ze bekendmaking tegen het verlenen van de gevraagde vergunning bij hun col lege schriftelijk bezwaren in te bren gen. De hierboven bedoelde bouwaanvra- gen met de daarbij behorende stukken liggen gedurende genoemde periode ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. Rhenen, 28 oktober 1870. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. C. Pleters L. Bosch v. Rosenthal VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij bij hun besluit van 19 okto ber 1970, nr. 72.857, hebben besloten op de Beatrixstraat borden model 49 van bijlage II van het Reglement verkeers regels en verkeerstekens te plaatsen, waardoor het verboden is aan de west zijde van deze weg over een afstand van 30 meter, gerekend vanaf de Ach terkerkstraat, te parkeren; II. dat hun onder I genoemd besluit fn werking zal treden zodra dit onher roepelijk is geworden; III. dat een afschrift van hun onder I genoemd besluit gedurende 30 dagen na heden voor een ieder ter inzage ligt in' het Raadhuis (kamer 1.7) en dat gedu rende deze termijn eventueel beroep kan worden ingesteld bij H.M. de Ko ningin, in te dienen bij de Commissaris der Koningin in deze provincie; IV. dat afschrift van hun meerge noemd besluit is gezonden aan 1. Gedeputeerde Staten van Utrecht; 2. de Hoofingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandsche Au tomobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's- Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandsche Mo torrijders Vereniging, Zijpendaalseweg 1 te Arnhem; 5. de Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage. Burgemeester en wethouders voornoemd VEENENDAAL B. en W. van Vee- J nendaal maken bekend: dat in verband j met de reconstructie van de Boslaan een tijdelijk parkeerverbod is ingesteld voor: a. beide zijden van de Spoorlaan, voorzover gelegen tussen de Kerkewijk en de Boslaan: b. de westzijde van de Sparrenlaan, voorzover gelegen tussen de Spoorlaan en de Dennenlaan; c. de oostzijde van de Larikslaan, voorzover gelegen tussen de Dennen- lafin en de Middellaan. Dit parkeerverbod zal gelden vanaf heden tot 1 december 1970 of zoveel korter als mogelijk dan wel zoveel lan ger als nodig mocht blijken te zijn. Veenendaal, 26 oktober 1970. B. en W. voornoemd RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat de mogelijkheid tot het inleveren van aanvragen om aanvullende huur subsidie voor het tijdvak van 1 juli 1970 tot 1 april 1971 is verlengd tot 1 december 1970. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar en kunnen na invulling worden ingeleverd bij de afdeling sociale zaken ter secretarie. Voor aanvullende huursubsidie kun nen eventueel in aanmerking komen de huurders van gemeentewoningen, die van de gemeente een groen voorlich tingsfolder hebben ontvangen, alsmede huurders van particuliere woningen, waardoor na 31 maart 1960 subsidie is verstrekt krachtens de subsidieregeling voor particuliere huurwóningen. Rhenen, 29 oktober 1970. B. en W. voornoemd De burgem. L. Bosch v. Rosenthal De secr. W. C. Pieters v. Rosenthal De zitting van het kantongerecht was gisteren voor een belangrijk deel aan de Lampegieters-rellen gewijd. Op de rol stonden nog tien andere zaken. Deze werden echter achter gesloten deuren behandeld omdat de verdachten onder de achttien jaar waren. Tegen hen kon officier van justitie mr. J. H. C. Pieters alleen geldboetes eisen. De beide Edese jongemannen stonden achter het hekje omdat zij op de be wuste avond geen gevolg hadden gege ven aan het bevel van de politie om de Hoofdstraat te verlaten, toen de onge regeldheden op gang waren gekomen. AMERONGEN Op donderdag. 5 november zal in het. Dorpshuis te Amerongen een filmavond worden gehouden van de ANWB. De film gaat over het doel en het werk van de ANWB, Er zal een aantal films met toeristische informatie worden ver toond. Tevens zal er een dia-vertoning met causerie plaatsvinden. De toegang voor deze avond is vrij. De avond be gint om acht uur. ELST In het kader van een lande lijke actie van het KNGV organiseert gymnastiekvereniging DES een drie voudige conditietest. Het is de bedoe ling dat op deze wijze iedereen in de gelegenheid wordt gesteld zieh te laten testen op conditie en uithoudingsver mogen, zodat men stappen kan doen om deze te verbeteren. In februari en april wordt deze test herhaald, zodat men kan constateren in welke mate de lichaamsconditie is ver anderd. De oefenstof, voorgeschreven door het KNGV, werd reeds omschre ven in de circulaire, die enkele weken geleden huis aan huis in Eist werd ver spreid. Men verplicht zich niet tot een lid maatschap. De totale kosten bedragen 2,-, met inbegrip van een ongevallen verzekering. Zowel dames als heren vanaf 16 jaar kunnen zich opgeven bij de heer J. Beekmans, BeatTixstraat 31. tel. 08377-468 te Eist. De eerste test vindt plaats zaterda gochtend tussen 9.30 en 12 uur in de gymzaal van de O.L. School. Voorzitter Beekmans hoopt op een grote opkomst. Hij zegt: „Iedereen is van harte wel kom. Het is in deze tijd met zoveel automobilisten, die weinig lichaamsbe weging krijgen beslist nuttig als de mens weet hoe het met de lichaamscon ditie gesteld is. Men kan hierin dan nog tijdig verbetering brengen!" De heer Beekmans is voornemens, bij voldoende animo, die eventueel kan voortvloeien uit de test, een trimploeg te gaan for meren. die wekelijks gaat oefenen. VEENENDAAL In overleg met burgemeester en wethouders is Patri moniums Bouwvereniging overgegaan tot het benoemen van een adviesraad van 21 personen, welke als volgt is sa mengesteld: 4 raadsleden; 2 leden van de Vrouwenadviescommissie; 15 leden uit de bewoners van het gehele wo- ningbezit. Deze adviesraad is inmiddels al in vergadering bijeen geweest met het be stuur van Patrimoniums Bouwvereni ging. Op deze bijeenkomst is opening van zaken gegeven door het bestuur waarop een zakelijke bespreking volg de. waardoor deze adviesraad meer in zicht kreeg in de gehele problematiek van de bouwvereniging. Besloten werd dat deze raad zal wor den ingeschakeld bij alle belangrijke zaken (bv. nieuwbouw etc.), terwijl de normale zaken wekelijks door het be stuur zullen worden afgehandeld. VEENENDAAL Het tweede team van de Veenendaalse schaakvereniging speelde zijn tweede competitiewedstrijd tegen de schaakvereniging Centraal Be heer uit Apeldoorn. De uitslag werd 41/231/2 in 't voordeel van Veenen daal. De persoonlijke uitslagen waren: 1. G. R. Kets - R. H. T. Notosoetarso 0—1; 2. C. Beyer - L. F. Souisa 0—1; 3. C. ten Hogt - J. W. Huismans 1/21/2; 4. Chr. Baars - J. A. Plooyer 1—0; 5. D. v.d. Bovenkamp - 1. Westpad 10; 6. A. Jonker I. G. A. Luttils 1—0; 7. J. de Gooyer - J. Hogers 0—1; 8. M. P. v. Wettum - C. Pakker 10. Voor de onderlinge competitie werd de 6e ronde gedeeltelijk gespeeld. De uitslagen hiervan waren .J. W. Boelens - H. Heikamp 10; J. M. Elenbaas - E. Zuukhaan 10; M. de Kleuver - L. H. Monnee afgebr.; C. A. de Gooyer - J. C. v. Wettum 10; J. Giri - G. de Koning 10; J. Hage - F. Luchsinger 01; H. v.d. Bovenkamp - J, C, v.d. Pol 01. Mr. Pieters wilde met zijn eisen tweemaal vier dagen hechtenis een duidelijk voorbeeld stellen. „Lampegie tersavond is een stukje folklore dat in deze tijd nog maar weinig voorkomt", zei hij. Voor de kinderen is de lampion optocht een prachtig feest. Het is bij zonder jammer dat de laatste jaren de gelegenheid wordt aangegrepen om een flinke rel te schoppen, om het verkeer op te houden en om „agentje te pes ten". Mr. Pieters wist precies wat op de avond van de 14de september gebeurde, want hij was ooggetuige. Hij had ge zien dat op de Hoofdstraat een schut ting werd afgebroken, dat met stenen naar de auto's werd gegooid en dat rot jes tussen het publiek werden gesme ten. „Het is bovendien gebruikelijk ge worden dat de jeugd uit de wijde om geving speciaal naar Veenendaal komt voor de rellen". Zo verklaarde mr, Pieters ook ge deeltelijk de aanwezigheid van de Ede- se jongens. Zowel D. als v.d. K. hield echter staande dat zij naar Veenendaal waren gekomen om te dansen. Dat feest begon om acht uur. Mr. v.d. Brand vond het in verband daarmee opmerke lijk dat zij tegen negenen toch op straat werden aangehouden. De verdachten hadden volgens de of ficier niets in Veenendaal te maken. „We hebben te lang lankmoedig tegen over dergelijke gevallen gestaan", vond hij. „We zullen de jongelui nu rustig maar heel duidelijk moeten laten mer ken dat het niet de bedoeling is om rotzooi te trappen, door middel van een duidelijke strafmaat..." Verdachte Teunis D. ontkende dat zijn bezoek aan Veenendaal door de rellen gemotiveerd zou zijn. Zijn eigen auto was op straat bekogeld en toen was hij uitgestapt. Toen de politie hem en de overige aanwezigen maande zich te verwijderen had hij dat in eerste instantie niel verstaan, verklaarde hij. Enkele ogenblikken later werd hij in de kraag gepakt en met de politiewagen naar het bureau afgevoerd. Mr. Pieters was bijzonder goed te RHENEN Op de oprit van de Rijn brug bij Rhenen is gistermorgen na een botsing een personenauto in brand ge raakt. Drie wagens waren by het ongeval betrokken, -.if-inand werd gewond. De Veenendaler J. v. d. H. komend uit de richting Veenendaal. botste tegen een uit Rhenen „afgedaalde" personen auto, die de brug over wilde. Van de H. stopte, waarna hij aan de achterzijde werd aangereden door een volgende auto die uit de richting Veenendaal kwam. Zijn auto vatte vlam, en moest evenals de laatste betrokken wagen worden weggesleept. spreken over de manier waarop de po litie tijdens de rellen optrad. „Haar taak was moeilijk: er werd gejoeld, ge scholden en met rotjes gegooid. Je werd er soms koud van. Het kon allerhaal gebeuren omdat men zich gesteund voelde door de mas sa. In zulke gevallen is het voor de politie erg gemakkelijk om de lange lat of de gummiknuppel te pakken, maar op Lampegietersavond is niet gesla gen. Men trad de menigte met eindeloos geduld tegemoet en toonde uiterste zelfbeheersing. Dat is bijzondere hulde waard..." De scholier W. v. d. K. vond de eis van vier dagen aan de zware kant. Na afloop verklaarde hij zijn vergrijp in dezelfde orde van grootte te zien als het rijden zonder achterlicht. Tegen de kantonrechter zei hij voorts dat hij „thuis ook al flink op zijn donder had gehad". „Dat is ook wel het minste", vond de officier. De straf werd uitein delijk drie dagen omdat, zo veronder stelde mr. v. d. Brand, v. d. K. mis schien niet de meest kwaadwillige was geweest. X De tien overige zaken tegen jeugdiger relschoppertjes werden niet in het openbaar behandeld. In deze gevallen kon mr. Pieters „helaas", zoals hij zei. slechts geldboetes eisen. RHENEN Als onderdeel van een totale reorganisatie van de inrichting „De Heimerstein" te Rhenen z.al een geheel nieuw paviljoen worden ge bouwd voor de huisvesting voor 24 im beciele kinderen. Het nieuwe gebouw krijgt twee afzonderlijke woon- en slaapruimten voor elk twaalf pupillen en een gemeenschappelijke speelruimte. De kosten van dit project worden ge raamd op 650.000.-. De inrichting „de Heimerstein" be staat thans uit een hoofdgebouw, plaats biedend aan tachtig imbeciele kinderen, een semie-permanent paviljoen waarin twintig idiote kinderen worden ver pleegd. een zes-klassige b.l.o. school, een lokaal voor motorische therapie en een werkplaats voor arbeidstherapie. De nieuwbouw is gedeeltelijk be stemd als verbetering van de verpleeg- situatie in het hoofdgebouw. Om meer differentiatie te brengen in de verzor ging van de tachtig imbeciele kinderen, die thans nog in het hoofdgebouw zijn gehuisvest, wil de stichting komen tot een opvang in kleinere groepen. De capaciteit van het hoofdgebouw zal hierdoor worden leruggebracht tot 72 plaatsen nameh.ïK oestemd voor /«es- groepen van twaalf kinderen. Door de nieuwbouw zal de totale capaciteit van de inrichting tot 116 plaatsen worden verhoogd. Het college van Ged. Staten van Utrecht is bereid zich borg te stellen voor de betaling van de hoofdsom, ren te en aflossing van door de stichting aan te gane geldleningen om de nieuw- bouwplannen te financieren. VEENENDAAL Om eens kans te maken op een plaats in de promotie- groep z.al SKF de uitwedstrijd tegen FOV in Noordwijk zeker moeten win nen. Dit team behoort weliswaar tot de zwakkere broeders in deze afdeling maar het zal zich in eigen huis onge- twijfeld met hand en tand verdedigen. Ook het 2de team staat voor een zware opgave. Het Deventer Swift be hoort tot de grootste kanshebbers voor de promotiegroep in de Overgangsklas se en de SKF-reserves konden dan ook wel eens met lege handen uit de koek- stad moeten terugkeren. In de le klasse C van de afdeling Gelderland zorgde SKF 3 voor de 2de achtereenvolgende 91 zege. Vos, Hun- telerslag en v. Eist wonnen alle enkel spelen van Cevelum uit Cuijck en za gen alleen het dubbelspel verloren gaan. Een gehavend 4de team moest in Nij megen met 64 de eer aan Flamingo's laten. Ook de 3 overwinningen van v» Dam konden dit niet verhinderen. Team 5 tenslotte zorgde voor de derde maal in successie voor een monster-uit slag die nu in tegenstelling tot beide vorige wedstrijden in het voordeel van de Veenendalers uitviel. Ons Vermaak 6 werd met 10-0 het slachtoffer van K. Vos c.s. VEENENDAAL De biggenmarkt gaat evenals de onlangs opgeheven eiermarkt op 1 januari 1971 ook offi cieel ter ziele. Er is al geruime tijd geen aanvoer meer en het college van B. en W, acht het daarom niet langer verantwoord de biggenmarkt in stand te houden. Ook de verordening op de veemarkt, die met het oog op deze markt nog functioneerde zal dan buiten werking worden gesteld. Dit moment valt samen met de pensio nering van de plaatselijke veearts, die met de uitvoering van de verordening was belast. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Met een korte plechtigheid en een gezellige borrel nam het gemeentepersoneel vrijdag middag afscheid van de heer M. Schreuder (65), die sinds 1946 als straatmaker werkzaam is geweest. Wethouder M. Bastmeijer sprak hem toe en overhandigde hem namens burgemeester en wethouders een en veloppe met inhoud. Gezeten aan het hoofd van twee lange rijen tafeltjes in de brand weerkazerne waarachter een groot aantal collega's een plaats had ge vonden, hoorde de heer Schreuder een stoet van complimenten aan uit de mornd van de heer Bastmeijer. Deze memoreerde hoe de heer Schreuder eerst werkte op de be graafplaats, en later een func-tie kreeg als zelfstandig straatmaker, voornamelijk voor onderhoudswerk. Sinds 1963 moest hij lichter werk gaan doen in verband met zijn ge zondheid. In juli van dit jaar werd hij volledig arbeidsongeschikt ver klaard. De heer Schreuder heeft een groot aantal functies bekleed in en om de vakbeweging. Hij was o.m. bestuurs lid van het „Eigen Gebouw", me de-oprichter van de afdeling van de Alg. Ned. Bouwarbeiders Bond, se cretaris van de Alg. Bond van Amb tenaren, lid van de Algemene Be- s-tuurdersbond, en tot maart van dit jaar bestuurslid van de personeels vereniging van de gemeente. In verband met een nogal ingrij pende reorganisatie van de her vormde jeugdraad van Rhenen moest de start van een aantal nieu we activiteiten worden uitgesteld. Behalve de al jaren „lopende" clubs, die in september met het winter werk zijn begonnen, zal in de twee de helft van november het start schot vallen voor ten minste vijf jongens- en meisjesclubs. Inmiddels hebben zich deze week niet minder dan twaalf aanstaande kaderleden gemeld om straks de lei ding van de clubs op zich te nemen. Onder leiding van de heren G. Jon kers en G. Meijer werden de eerste plannen al besproken. De leeftijds groepen en de tijden waarop de clubs gehouden zullen worden zullen zo gauw mogelijk bekend worden gemaakt. Dezer dagen zal via de Rhenense scholen een beroep gedaan worden op alle ouders om de mogelijkheid te overwegen hun kinderen een club te laten bezoeken. Van de reacties van de ouders zal de verdere organisatie afhangen. Wel staat reeds vast, dat de clubs gehouden zullen worden in de jon- gerensoos aan de Servetstraat, zo lang de ruimte daar toereikend is LEERSUM Bijna honderdvijftig patiënten werken dagelijks in het revalidatie centrum „de Hoogstraat" hard aan hun terugkeer in de maatschappij. Ze werken een zwaar programma af, waardoor ontspanning een noodzaak is. Begrypeiyk dat voor die ontspanning allerlei voorzieningen, personeel en materialen nodig zjjn. De stichting revalidatiecentrum „de Hoogstraat", gevestigd in het oude landhuis van dr. H. Col ij n, krijgt wel wat geld om iets aan ontspanning te doen. maar in feite veel te weinig om aan alle wensen tegemoet te kunnen komen. Er zullen byvoorbeeld een groot aantal televisietoestellen moeten worden aangeschaft en als het helemaal goed was moest een heel nieuw recreatiecentrum gebouwd worden. Nu heeft de stichting slechts de be schikking over een zaal, waarin maxi maal veertig mensen bij het vertonen van een film kunnen plaatsnemen. Zo n gebouw zou echter een paar honderd duizend gulden kosten, dus daaraan valt niet te denken. Bij de nieuwbouw- plannen, die al geruime tijd voor de Hoogstraat bestaan, zal ongetwijfeld met de wenseal van de afdeling recrea tie en ontspanning rekening worden ge houden. Zijn het geen tonnen, toch moeten er enige duizenden guldens op tafel ko men. Belangrijk zijn de bezigheden in de „gewone" maatschappij waaraan re- validerenden kunnen deelnemen, zoals bijvoorbeeld schouwburgvoorstellingen en muziekuitvoeringen. Om wat geld bijeen te brengen organiseert een com missie onder leiding van het hoofd van de afdeling recreatie en ontspanning op woensdag 11 november een bazaar-ker mis. Uitgenodigd worden alle patiënten, familieleden en kennissen, maar ook andere belangstellenden. Die laatste ca tegorie is waarschijnlijk nog behoorlijk groot. Voor de verkoop hebben jongens uit het observatiehuis „Overberg" en uit het internaat Valkenheide allerlei voorwerpen gemaakt. Ook de patiënten uit het revalidatiecentrum zelf hebben verschillende dingetjes gemaakt die verkocht of gewonnen kunnen worden. Daarnaast hebben vele paticulieren en mensen uit het zakenleven geldelijke steun verleend of instrumenten en voorwerpen beschikbaar gesteld. Het welslagen van de bazaar-kermis hangt nu alleen nog af van het publiek- dat gehoor moet geven aan de volgen-t de, door een verlamde jongen geschre ven oproep: „Hierbij nodigen wij u uit om 11 nov a.s. op de Hoogstraat te ko men om deel te nemen en te kijken naar een groots opgezette Kermis- Bazaar. Er is van alles te doen en te koop. Er komen artiesten, U kunt er balgooien, touwtjetrekken. grabbelen enz. Er zijn kunstvoorwerpen te koop die allemaal door kinderen zijn ge maakt. Amerikaanse verkoping en bijt opbod verkopen van de prachtigste prijzen enz. enz. De opbrengst zal zijn voor de ont spanning van de patiënten. Om tot een goed resultaat te komen hebben wij na tuurlijk ieders medewerking en ook de uwe nodig. Iedereen is welkom, komt allen! Het is beslist de moeite waard. Opening 's middags 14.30 uur en wij gaan door tot in de avond. Bij voorbaat hartelijk dank". En dan zijn nog niel genoemd het kopje koffie, het flesje limonade en de vrolijke noten die de boerenkapel uit Leersum over de bazaar zal uitstrooien. UTRECHT Om te voorkomen dat volgend jaar dagrecreanten gebruik gaan ma ken van het Henschotermeertje tussen Woudenberg en Maarn zal men het meertje gaan droogleggen. Hierdoor verliest dit terrein zyn aantrekkingskracht op de recreanten, terwijl bovendien het gevaar voor verdrinking volledig wordt geëlimi neerd. Ondanks alle maatregelen die vorig jaar zijn genomen om dit recreatiege bied voor de dagjesmensen af te stuiter», kon geen enkele voorziening de stroom bezoekers op zomerse dagen indammen. Vooral naar aanleiding van enkele tra gische verdrfnkingsgevallen heeft men tot drooglegging besloten om te verhinde ren dat zoiets zich volgend jaar zal herhalen. Het meertje in zijn huidige gedaante is in feite maar een embryo van het grote toekomstige recreatieplan dat de overheid met dit gebied voor ogen staat. In voldragen vorm, als het plan is uitgevoerd, zullen de kosten volgens de laatste berekeningen de twee en een half miljoen gulden overschrijden. Eind 1968 is een begin gemaakt met de ontzanding van het bestaande Hen- schoter meertje, terwijl in 1969 op dracht kon worden gegeven tot het uit voeren van de werkzaamheden, ver bonden aan de reconstructie van de aansluiting van de rijksweg Zeist Woudenberg aan de weg „de Heij- graaf". Tevens werd een begin gemaakt met de aanleg van de eerste fase van de ontsluitingsweg en parkeeraccom modatie op het toekomstig recreatieter rein. Deze verkeersvoorzieningen zijn inmiddels gereed. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat het recreatie zoekende publiek al in de afgelopen zomer gebruik zou kunnen maken van een deel van het terrein, waaronder een deel van het vergrote meer. Dat men van dit plan heeft moe- ten afzien heeft als oorzaak dat de ont zanding zich in een minder snel tempo heeft voltrokken dan in de bedoeling lag. Bovendien is gecohcludeerd, dat het uit een oogpunt van volksgezondheid niet verantwoord is een deel van het meertje voor het publiek open te stel len zolang de noodzakelijke voorzienin gen zoals op de riolering aangesloten toiletgebouwen en een doorstromings mogelijkheid in het meer niet aan wezig zijn. De verwachting bestaat dat deze voorzieningen eerst in de loop van 1971 gereed kunnen zijn. Alle maatregelen zoals bordjes met „verboden toegang", afrasteringen en De patiënten van de Hoogstraat maken zelf ook artikelen die op 11 november tijdens de bazaar wor den verloot en r>erkocht. het afsluiten van de toegangswegen, bleken onvoldoende om de stromen da grecreanten die in de afgelopen zomer op het meertje afkwamen, de weg te versperren. Inmiddels heeft het oorspronkelijke plan enige wijziging ondergaan. Zo z.al nu een wandelpad rondom het gehele meertje worden aangelegd. Ook voor ziet het herziene plan in een ooncentra- tie van de parkeeraccommodatie, waar door de onvermijdelijke aantasting van het gebied in belangrijke mate kan worden beperkt. Provinciale Staten van Utrecht wordt voorgesteld opnieuw een bedrag ter be schikking te stellen, als bijdrage voor het uitvoeren van de volgende fase van het totale plan. Gevraagd wordt om een bedrag van 310.000,-. LEERSUM Op medisch advies heeft de voorzitter van het bestuur van de stichting revalidatiecentrum „de Hoogstraat", H. J. Kuiper, ontheffing uit zijn functie gevraagd. Hij kreeg die ontheffing per 1 september 1970. De heer Kuiper was sinds 1953 lid van het bestuur, kwam twee jaar later in het dagelijks bestuur en werd in 1962 be noemd tot voorzitter. Vorig jaar kreeg de 73-jarige heer Kuiper een inzinking die de artsen hem dringend deden adviseren een aantal werkzaamheden op te geven. Op de af-; scheids-bijeenkomst verklaarde de scheidende voorzitter dat hij zich zo fit als een jonge meid voelde, maar toch het advies van de doktoren opvolgde. De heer Kuiper is een belangrijk voorvechter van de koppeling van re- validatie-éentra aan ziekenhuizen. Hij heeft nog meegewerkt aan de plannen die een nauwe samenwerking met het Amersfoortse ziekenhuis „de Lichten berg" tot gevolg hebben. Met die plan nen hangen samen de overplaatsing en nieuwbouw van „de Hoogstraat". De opvolger van de heer Kuiper, W. Dt Lelieveld, zal het werk op dezelfde voet voortzetten. De huidige plannen zullen binnen een jaar of acht verwezenlijkt zijn. Tijdens de afscheidsbijeenkomst wer den de heer Kuiper cadeaus aangebo den namens het bestuur, personeel en directie. De scheidende voorzitter blijft nog werkzaam als secretaris van de AVO, een organisatie die zieh bezig houdt met de arbeidsvoorziening voor- geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Verder is de heer Kuiper om advies gevraagd over het nieuwe vijfjarenplan inzake vernieuwing van de sociale wet geving in ons land. VEENENDAAL Het tienjarig be staan van de Rijk van Gaasbeeksbhool wordt vrijdagavond 6 november in het gebouw Sola Fide gevierd. Eerder werd abusievelijk vermeld dat het feest dins dag reeds gevierd zou worden. De nationale ouderavonden worden donderdag 5 november gehouden. Voor de Rijk van Gaasbeekschool is deze ou deravond naar de avond van de jubi leumviering verschoven.

De Vallei | 1970 | | pagina 3