Borstelmachine tegen watervervuiling Sterkere band Amrobank en buitenlandse partners Voor 7 bank roven 4 jaar geëist „Brug-tunnel-pr o j eet" over Westerschelde in plaats van hangbrug Boerenleenbank Grapperhaus in nota aan Kamer: Marianne Faithfull gescheiden Ds. Toornvliet geschorst Griffie krijgt afd. welzijn Bezorgdheid over sterven V S-soldaten door gebruik hard drugs Tegenslagen Pye en in Amerika drukken Philips- resultaten ROYEMENT BERNADETTE VOORGESTELD Geen sneeuw, toch skiën KABOUTER ONTVLUCHT RAADS- BESOGNES V luchtkoker treft Italiaan dodelijk MOGELIJKHEDEN ONTWORPEN IN WAGENINGEN FAILLIET de bank voor iedereen Varkens omgekomen bij brand in fokkerij ZATERDAG 3! OKTOBER 1970 „Eén btw-tarief is onbereikbaar" LONDEN De Engelse zangeres en actrice Marianne Faithfull is vrijdag officieel gescheiden van de schrijver John Dunbar vanwege haar verhouding met Mick Jagger van de Rolling Stones. Marianne Faithfull trouwde in 1965 met Dun bar. Haar verhouding met Mick Jag ger eindigde vorig jaar in Australië. UTRECHT De particuliere synodes van de Gereformeerde Kerken van Noord-Holland oost en west hebben ds. G. Toornvliet te Bloemendaal geschorst als predikant bij de Gereformeerde Kerken. Reeds eerder was ds. Toorn vliet ontslagen uit zijn functie als pre dikant van Radio Bloemendaal. Hij be hield daarbij echter wel zijn rechten als dienaar des Woords. Daarbij was echter o.a. als voorwaarde gesteld, dat hij niet buiten de kerkelijke instanties om, samenkomsten zou organiseren die het karakter droegen van een kerk dienst. Gebleken is evenwel, aldus de syno des, dat ds. Toornvliet toch doorgaat met zulke samenkomsten en dat hij niet bereid is tot overleg met de kerke lijke instanties. EINDHOVEN „De minder gunstigr resultaten van North American Philips en Pye zullen zeker van invloed zijn op de geconsolideerde resultaten van het Philips concern over 1970. De vooruit zichten voor de komende maanden van deze twee onderdelen van Philips wij zen niet op een verbetering". Dit heeft de president van de raad van bestuur, Ir. F. J. Philips, vrijdag gezegd tijdens een buitengewone aandeelhoudersver gadering in Eindhoven. Concern-cijfers over het derde kwar taal 1970 kon de heer Philips nog niet geven. Wel deelde hij mede dat de om zet zich bevredigend blijft ontwikkelen, ten opzichte van 1969 thans een stijging van 15 a 16 pet. „Bepaalde zaken zijn echter anders gelopen dan we hadden gedacht. Er zijn nog steeds moeilijkhe den met de voorraden die minder zijn geslonken dan was voorzien. Deze kwestie krijgen wij echter wel onder de knie". Verder zei ir. Philips dat reke ning moet worden gehouden met ver liezen in enkele fabrieken in Italië door stakingen, terwijl tevens enkele korte stakingen in Nederland zijn voorgeko men. In antwoord op een vraag over de uitbetaling van 400 zei de heer Phi lips: „Ik vind dit complete waanzin. Dit is een machtsdemagogie geweest die al le perken te buiten is gegaan. Omdat echter duidelijk bleek dat toch moest worden uitbetaald, zijn we gezwicht". Tot lid van de raad van commissaris sen werd benoemd de heer J. Rey, die in België o.m. minister van economi sche zaken is geweest en expert is op het gebied van de Europese eenheid. Ir. A. E. van Mourik werd benoemd tot lid van de raad van bestuur. ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben besloten per 1 november een welzijnsafdeling (vierde afdeling) te stichten. Daar zullen o.m. onderwijs, culturele zaken, oudheid kunde. natuurbescherming, recreatie, maatschappelijke zorg. jeugdwerk, sport en gezondheidszorg behandeld worden. Tot chef van de nieuwe afde ling is mr. G. Spijkerboer benoemd. DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus (financiën) acht een ééntarief- stelsel voor de BTW onbereikbaar. Daarom zal getracht moeten worden de in deling van goederen en diensten in twee tarieven zo redelijk en scherp mogelijk te doen geschieden. Dat zegt de staatssecretaris in een discussienota aan de Tweede Kamer over de indeling naar resp. het algemene tarief (voorgesteld per 1 januari '71 veertien procent) en het verlaagde tarief (vier procent). Uitbreiding van het verlaagde tarief met goederen en diensten zou onder de huidige verhoudingen praktisch nooit een verlagende maar in de meeste ge vallen een verhogende invloed hebben op de kosten van levensonderhoud door de compensatie die daar tegen over zou komen te staan, zo schrijft de staatssecretaris Dr. Grapperhaus heeft, de tariefstruc turen aan een nadere beschouwing on derworpen omdat van verschillende kanten, vooral van de betrokken be- SAIGON De Amerikaanse legerlei ding in Vietnam heeft vrijdag haar ernstige bezorgdheid uitgesproken over het stijgende aantal militairen in Vietnam, die sterven door gebruik van verdovende middelen. In 1969 bedroeg dit aantal 16, in de periode van januari tot oktober van dit jaar 25, waarvan 11 in de maand augustus. De verklaring van de legerleiding volgt op onthullingen van de Amerikaanse senator Thomas Dood, die zei dat het aantal slachtoffers in Viëtnam door gebruik van verdovende middelen zeer snel gestegen was. De legerleiding wijt het stijgende aan tal met name aan een toenemend ge bruik van „hard drugs". Zij voegt er aan toe, dat door een verandering in de signaleringsprocedure meer geval len aan het licht zijn gebracht. LONDEN Twee conservatieve par lementsleden hebben vrijdag voorge steld het Noordierse parlementslid Bemadette Devlin als lid van het La gerhuis te royeren. De 22-jarige Ber- nadette werd vorige woensdag na een verblijf van vier maanden in de ge vangenis op vrije voeten gesteld. De indieners van deze motie Huis Tom Iremonger en Stanley McMaster zeggen dat het huis niet stilzwijgend moet toestaan dat een parlementslid voor politieke doeleinden ernstige in breuken op de orde pleegt. MIESBACH Voor de 125e maal is een Starfighter van de Westduitse luchtmacht verongelukt. Vrijdag is er één in een bos bij Miesbach in Beieren neergestort. De piloot wist zich in vei ligheid te brengen. drijfstakken tal van wensen zijn uitge sproken om bepaalde goederen en dien sten over te brengen van het algemene naar het verlaagde tarief. Het is vol gens hem begrijpelijk dat ondernemers wier produkten aan de „verkeerde kant" van de grens liggen, pogingen in het werk stellen om daarin verbetering te brengen. Het verleggen van een grens zal echter meestal weer nieuwe afbakeningsproblemen oproepen. Ook op administratief gebied heeft het hef fen van de omzetbelasting naar meer tarieven nadelen, aldus de discussieno ta. Daartegenover wordt gesteld dat door het heffen volgens één uniform tarief de progressieve werking van de omzet belasting (bescherming van de minder draagkrachtigen) zou vervallen. De in vloed op de kosten van het levenson derhoud bij de overgang naar één ta rief laat zich volgens de berekening van Grapperhaus becijferen op een stijging van iets meer dan 1 procent. Maar aan de andere kant, zo vervolgt de staatssecretaris, zou de invoering van een uniform tarief wel leiden tot een belangrijke maatschappelijke be sparing van tijd en geld. In zijn nota gaat Grapperhaus ver volgens nader in op een tweetal moge lijkheden die bestaan voor de voedings middelen en de horecasector. Daarbij wordt de mogelijkheid aangesneden om de gehele voedingsmiddelensector onder het verlaagde tarief te brengen. Daar zou dan wel een vermindering van de belastingopbrengst van rond 150 min. tegenover staan. Veel moeilijker ligt volgens de nota de situatie bij het eveneens lager belas ten van in horecabedrijven verstrekte maaltijden. Ter oplossing van de pro blemen kan worden gedacht aan een uitsluiting van de aftrek van de omzet belasting die drukt op de verteringen van ondernemers. STOCKHOLM Om de skitrai ning wat minder afhankelijk te ma ken van sneeuwval is op de terreinen van het openlucht museum „S kansen" in Stockholm 675 meter plastic uitge legd. Er wordt nu ijverig getraind zonder dat er ook maar sprake is van een vlokje sneeuw. AMSTERDAM De kabouterfractie in de Amsterdamse gemeenteraad zoekt naar een mogelijkheid in contact te ko men met hun fractiegenoot Joop Péters, die bijna drie weken geleden op zon dag 11 oktober de hoofdstad voor een „langdurig verblijf in het buiten land" zou hebben verlaten. Gedurende zijn afwezigheid willen de kabouters hem laten vervangen door een ander, waarvoor zij zijn medewerking nodig hebben. Hij moet, aldus fractie-assis tente Els van Bommel, schriftelijk ver klaren, dat hij voorlopig geen zitting meer in de raad wenst te nemen. Vol gens haar zijn er aanwijzingen dat Pe ters zich in Spanje bevindt. Zijn plotselinge vertrek kwam voor zijn omgeving als een verrassing. De kabouter heeft voor zijn vrouw een brief achtergelaten, waaruit blijkt, dat het raadswerk hem boven het hoofd groeide. Hij wil een reis om de wereld maken. (Van één onzer verslaggevers) WAGENINGEN Het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Land- bouwprodukten heeft een belangrijke bijdrage geleverd in de strijd tegen watervervuiling door de ontwikkeling van een borstelmachine, die bij aard- appelverwerkende industrieën voor zo weinig mogelijk schilafval in het water zorgt. De door stoom of loog losgeweekte schil wordt namelijk door de machine niet alleen op droge wijze verwijderd doch tevens verzameld, zodat ont- schilling en afvoer via wasmachines de tot nu toe gebruikelijke maar ook meest watervervuilende methode totaal overbodig wordt. De machine, geesteskind van IBVL- werktuigbouwkundige ir. P. H. Sij- bring (44 jaar), bestaat uit acht in een trommel ronddraaiende borstels van nylonhaar, die met een snelheid van 300 tot 400 omwentelingen per mi nuut ongeveer 500.000 kilo geschilde aardappelen per uur afleveren. De schillen zelf worden via een roteren de binnenvering (met 60 omwentelin gen per minuut) naar buiten afge voerd en kunnen desgewenst voor het bereiden van veevoeder worden ge bruikt. Bij aanschaf van een borstelmachine wordt bij patates-frites en aardappel puree producerende industrieën de watervervuiling tot 20 a 25 pet van het oorspronkelijke geheel terugge bracht. De machine is volgens ir. Sij- bring echter niet geschikt voor de aardappelmeelindustrie, die vooral in de provincie Groningen uitgebreide waterverontreiniging veroorzaakt, a met succes beproefd te zijn door de Rijksagrarische Afvaldienst in Arn hem is de machine thans door Goud- sche Machine Fabriek in produktie genomen. Van de eerste serie zijn tot nu toe zes exemplaren voorname lijk naar het buitenland verkocht. Een van de Nederlandse bedrijven die de machine momenteel uitpro beert is de aardappelverwerkende in dustrie AVIKO NV te Hoog-Keppel. AMSTERDAM Amsterdam-Rotter dam Bank NV Deutsche Bank AG Mid land Bank Ltd en Société Générale de Banque SA hebben vrijdag de oprich ting bekend gemaakt van European Banks' International Company SA (Ebic), gevestigd te Brussel. Het kapi taal van de nieuwe maatschappij is 100 min. Belgische francs (2 min. dollars). Aandeelhouders zijn de vier bovenge noemde particuliere instellingen. Het doel van de nieuwe nv is de coördinatie en bevordering van de ge zamenlijke activiteiten en belangen van de vier deelnemende banken: het ge meenschappelijk verlenen van facilitei ten t.b.v. de internationale handel en industrie, het tot stand brengen van nieuwe joint ventures en buitenlandse vertegenwoordigingen, alsmede het be vorderen van verdere samenwerking terwille van een smallere en meer effi ciënte dienstverlening aan relaties, in het bijzonder aan multi-nationale on dernemingen. Gezamenlijke studies op economisch terrein en op het gebied van automatisering zullen eveneens ter hand worden genomen. In de raad van corpmissarissen van AMSTERDAM De 33-jarige Ita liaanse lasser C. Bianco uit Amsterdam is donderdag op de scheepswerf Ver- schure in Amsterdam-Noord tijdens werkzaamheden aan boord van een in aanbouw zijnd schip omgekomen. De man werd getroffen door een 400 kg wegende vluchtkoker die bij het op hijsen los schoot. Gebleken is dat een putting die door het slachtoffer aan de koker was gelast om de hijskabel te kunnen bevestigen op de las was ge broken. Ebic hebben voor de Amrobank zitting de heren dr. J. R. M. van den Brink en dr. C. F. Karsten. De andere banken hebben ook elk twee commissarissen. Het voorzitterschap zal bij toerbeurt worden vervuld. Tot directeur van Ebic is benoemd de heer P. Verhagen, tot voor kort president van de Euro pean-American Banking Corporation en de European-American Bank and Trust Company in New York. De vier banken zijn alle toonaange vende financiële instellingen in hun land van vestiging. Zij hebben een ge zamenlijk balanstotaal van 25 miljard dollar en ca. 6.000 kantoren in Europa. In totaal zijn 80.000 medewerkers in dienst. In het buitenland beschikken zij over 73 overzeese vestigingen, affilia ties, joint ventures en vertegenwoordi gingen in 50 landen. De partners werken overigens ai sinds 1963 samen in de European Advi sory Committee. De samenwerking heeft tot nu toe geleid tot de oprichting in 1967 van Banque Européenne pour le Credit a Moyen Terme (BEC), welke thans een belangrijke plaats inneemt op het ge bied van middellange kredietverlening. In 1968 volgde de oprichting van de European-American Banking Corpora tion en de European-American Bank and Trust Company, welke te zamen de grootste buitenlandse vestiging op bankgebied in de Verenigde Staten vor men. AMSTERDAM „Ik heb nog nooit zo'n laconieke bankovervaller meege maakt". zei de officier van Justitie van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. H. Bergsma, vrijdag over de 40-jarige ver warmingstechnicus Jan D. B. uit Baarn. Hij eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen B., die zeven gewapende bankovervallen had gepleegd met een totale buit van ruim 25 mille waarvan er drie ten laste waren gelegd. „De man is volstrekt niet onder de indruk. Hij beschouwt zich als een soort Robin Hood, een gentleman-bank- overvaller", aldus mr. Bergsma. Toen B. op de avond van de 28ste mei een overval wilde plegen op het kantoor van de Raiffeisenbank in 's-Graveland werd hij door twee cliën ten, die ter weerszijde van hem aan de balie stonden besprongen en gearres teerd. Buiten stond een in Utrecht van een predikant gestolen auto klaar om te vluchten. De al eerder veroordeelde verdachte had zijn eerste der drie mislukte bank overvallen in april 1968 in Bussum ge pleegd, waarbij hij een plastic pistool tje had gebruikt om het personeel te bedreigen. Bij de andere overvallen had hij een Tsjechisch pistool bij zich voor dit doel. Nadrukkelijk stelde B. dat het nooit de bedoeling is geweest om te schieten. Op 22 november 1968 pleegde B. een overval op het bijkantoor van de Am robank in Hilversum. „Geld wil ik heb ben, denk er om je staat onder schot", zei B., terwijl hij met zijn pistool twee emplóyées bedreigde. De buit bedroeg hier 4000 gulden. Op 20 december van dat jaar maakte hij bij een overval op een bank in Amersfoort ruim 6000 gulden buit. Wel werd hij destijds gearresteerd maar wegens gebrek aan bewijs weer vrijge laten. Op 10 april van dit jaar mislukte een overval op een kantoor van de Raiffei senbank in Hilversum. De overval van B. op 14 april op 'n bijkantoor van de „Spaarbank voor de Stad Amsterdam" leverde weer bijna 6000 gulden op. De zesde overval was op 8 mei jl. op een bijkantoor van de Bondsspaarbank in Huizen (N-H), waar B. de filiaalbeheer der onder bedreiging met zijn pistool dwong ruim 9 mille uit de kluis te ha len en in B.'s tas te doen. De verdachte was, voor hij in 1968 de drie bankovervallen had gepleegd vier jaar tevoren failliet gegaan. Tekort aan geld was zijn motief voor deze overval len geweest. Dit jaar had hij moeilijk heden met de betaling van een in Blok zijl gekocht huis. Hij had de overvallen allemaal tegen sluitingstijd gepleegd. Raadsman, mr. Groen uit Utrecht, zei dat B. door bankovervallen geprobeerd had om op de meest onschadelijke wij ze aan geld te komen. Het overvallen van banken wordt erg gemakkelijk ge maakt, aldus mr. Groen, die een zo kort mogelijke straf bepleitte. Uitspraak 13 november. ADVERTENTIE We horen vaak dat we een vriendelijke bank zijn- Dank uwe doen ons best. De Boerenleenbank is de bank-van-nüvoor Wilt u sparen? We zijn altijd dichtbij en we bieden u vele spaarvormen Met rente vanaf 4% als u steeds direkt over uw spaargeld wilt beschikken, tot 8als u op langere termijn wilt sparen. We zijn open op de uren, die schikken. En als u over andere geldzaken wilt pratendan is dat ook geen probleem: de Boerenleenbank biedt u ook de voordelen van een Priv ére kening voor de ontvangst van uw salaris. Adviseert u bij verzekeringen en het boeken van uw vakantiereis. En we vinden dat bij al die zaken best een vriendelijk woord kan. We zeiden het al: we doen ons best om een vriendelijke bank te zijn 11 aO vestigingen DEN HAAG De stuurgroep „Vaste oververbinding Westerschelde" heeft in een interimrapport minister J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat geadviseerd, af te zien van een over brugging van de Westerschelde door een hangbrug. Inplaats daarvan, meent de stuurgroep, kan de aandacht zich beter richten op het ontwerp van een brug-tunnel-pröject, waarvan de kos ten, inclusief bijkomende werken, ko men op 279 miljoen gulden. De bouwkosten van een hangbrug overschrijden de aanlegkosten van een brug-tunnel-project met 40 miljoen gulden, aldus het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Bovendien is over de hoogte van een hangbrug in de tech nische Schelde-commissie waarin ook België vertegenwoordigd is geen overeenstemming bereikt. Deze over eenstemming bestaat wel over de diep teligging van een eventuele tunnel. De Westerschelde vormt de toegang tot de Antwerpse haven en het haven en industriegebied van Vlissingen. Dit zeegat zal in het kader van de Delta werken niet worden afgesloten door een dam. De totale lengte van de brug is 1500 meter, verdeeld in overspanningen va riërend tussen 50 en 200 meter lang. De lengte van de eigenlijke tunnel met be de totale lengte van het tunnelwerk wordt 2565 meter. Direct ten westen van het dorp Kruiningen op Zuid- Beveland sluit de verbinding aan op Rijksweg 58 De tunnel is /.o diep geprojecteerd dat boven het dak een 750 meter brede vaargeul mogelijk is met een minimum diepte van 20,40 meter. De bouwtijd van de tunnel is geraamd op vijf jaar. Het wordt in ieder geval een tol-ver- binding. HELDEN Door onbekende oorzaak is donderdagochtend brand ontstaan in de varkensfokkerij van de landbouwer P. van Dijnen te Helden-Beringe. Het gezin werd gewekt doordat de hond hevig begon te janken. In de mo derne stalling zaten 13 zeugen en 30 biggen. Slechts drie biggen werden ge red. De overige dieren kwamen in de vlammen om.

De Vallei | 1970 | | pagina 5