Veenendaals dagblad Bij brand in Frans dorp 142 jongelui gedood Aanslag of ongeluk Karatsji door truck gedood Buiten Postbuit bedroeg 2 miljoen Zuidmolukkers op mars in Amsterdam Gelders-Utrechtse streekeourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OOGGETUIGE: HET MOET OP HEL VAN DANTE GELEKEN HEBBEN Renault wordt duurder Politie moet kraakpand" tweemaal ontruimen Zuidmolukker bekent schoten op Turk Vrachtauto rijdt huis in elkaar Gevecht op nippertje voorkomen GRENOBLE Een brand in een dansgelegenheid in het dorp Saint-Laurent-du-Pont bij Grenoble, heeft in de nacht van zater dag op zondag aan 142, bijna allemaal jonge mensen het leven gekost. Slechts een dertigtal bezoekers kon zich in veiligheid brengen. Toen de brandweer een half uur na het uitbreken van de brand arriveerde was er niemand meer te redden. Doordat twee van de drie nooduitgangen op slot waren, werden de meeste bezoekers door de vlammen ingesloten. November-entree 1 BRANDBAAR DIRECTEUREN Zestiende slachtoffer van gestichtsbrand in Wagenborgen ECHTPAAR VALT MET BED IJS HET PUIN Aanhoudend zacht Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 2 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 256 ALLE NOODUITGANGEN IN Onderminister DANCING WAREN OP SLOT van Polen in KARATSJI De Poolse onderminister van Buitenlandse Zaken Zugfryd YVolni&k en drie anderen zqn zondag om het leven gekomen toen op het vliegveld van Karatsji in Pakistan een bagagetruck inreed op een groep hoogwaardigheidsbekle ders die president Soychalski van Polen begroette, toen deze uit Rawalpindi kwam. De Poolse president ontsnapte aan de dood, doordat hij op twee meter stond van de plaats waar de truck op de mensen inreed. Vrijwel iedereen moest gebruik maken van de hoofduitgang, die slechts wei nig mensen kon verwerken om dat een draaihekje de weg versperde. Slechts vijf bezoekers en de barman wisten door een nooduitgang achter de bar te ont komen. De nooduitgangen waren afgesloten omdat de eigenaars wilden verhinderen dat danslustigen de zaal binnenkwamen zonder entreegeld te betalen. Voor de gesloten deuren trof de brandweer de verkoolde lijken aan van degenen die tevergeefs geprobeerd hadden de uit gang te forceren. Volgens de politie is de brand ont staan door kortsluiting of door het vlamvatten van een kledingstuk. De identificatie van de slachtoffers verloopt moeizaam omdat de meeste lijken onherkenbaar verminkt zijn. De familieleden die in groten getale naar de plaats van de ramp in Sait Laurent-du-Pont zijn gekomen, zullen voor de identificatie alleen geconfron teerd worden met delen van kleding stukken sieraden en andere niet ver brande bezittingen van de slachtoffers. De 142 stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het stadhuis en naar een gymnastiekzaal, die als rouwkapel zijn ingericht. De danszaal was gedecoreerd met plastic, polyester en andere kunststof fen, en het meubilair was gemaakt van een nieuw soort geperst karton. Door de aanwezigheid van dit uiterst brand bare materiaal kon de brand snel om zich heen grijpen. Het brandende en smeltende mate riaal viel van het plafond en de wan den op de bezoekers, waardoor dezen niet meer konden ontkomen. De nooddeuren waren volgens de brandweer en overlevenden niet alleen gesloten met hangsloten, maar tevens met planken dichtgespqkerd. De autoriteiten zijn onmiddellijk aan een onderzoek begonnen. Onmiddellijk Tn de luchtige humus van bosturf, A verplegend vulhout, vermolmde takken en voedende plantenafval hangen in de halfschaduw van kaal geworden heesters de wit-rose urn tjes aan de struikjes der vossebes sen zij-aan-zij met de lakrode vruchtjes. Dit milde, voedzame mi lieu doet het keurzame gewas tot dichte, welige korsten met donker groen leerachtig lover, dat ons ver der de winter trouw blijft uitstoe len. Als bloeddroppels kleuren de tier- lantijntjes der beziën tussen het ge bladerte en wanneer de vorst voor lopig uitblijft, kunnen wij er gedu rig van genieten, laten we zeggen: ruimschoots tot in de eerste decade van november, doch vergeet niet, dat de vossebessen al in mei begin nen te bloeien, zodat de echte bos- loper er feitelijk enkele maanden van kan genieten, ongerekend nog het blijvende bronzen loof. Van de blauwe bosbes vallen de bladeren af. In zo'n welige bezaai ing staat alles vervilt en vergroeid, dicht opeen, zodat je van de die ren, die er naar eetbare waar zoe ken bv. duiven, merels en Vlaamse gaaien nooit gewaar wordt wat ze eten, de larven, in secten, rupsen en torretjes óf de zuurachtige bessen. Ik denk van beide. Begint het in deze maand te vriezen, dan komt er ook beweging in de trekvogels van eigen bodem, die overigens wel tegen een stootje kunnen. Hun plaatsen worden in genomen door remplaganten uit noordelijke gebieden, zoals de lijs- terachtigen, wilde eenden, vink- vogeltjes en misschien bonte kraai en; deze laatsten worden hoe lan ger hoe schaarser op het veld. Ik zie er haast net zo lief een als de zelden meer aanwezige slecht valk, die vroeger altoos te vinden viel in een vastgeslagen, wijd stuif zand. Steeds vonden we er de verenkransen van postduiven, die daar juist hun vliegroute hadden. De valk zat bij voorkeur op het skelet van een gevallen vliegden en was prompt in november pre sent, maar helaas is het verleden tijd. Allerzielen 1970 A. B. Wigman. Na de ongelooflijke taferelen, die zich ongetwijfeld hebben afgespeeld tijdens de brand in een dansgelegenheid, is er verder alleen stilte en rouw om de 142 omgekomenen. Angstig en terneergeslagen wachten familie leden op het moment dat zij voor herkenning langs de omgekomen kinderen zullen worden geleid. ST. LAURENT DU PONT Een ooggetuigeverslag van wat er gebeurde is gegeven door vrienden die bij de bar in de dancing stonden te drinken. Een van hen, Dominique Quette, zei dat hij plotseling vlammen zag en de brand kon ruiken. HU rende naar een deur. Een vrouw stond in de weg. „Ik duwde haar over een lage muur en sprong toen zelf". „De vrouw heeft het overleefd". „Daarna probeerden we onze kame raden uit het gebouw te bevrijden. Wij hoorden een vrouw gillen achter een van de nooddeuren. Er waren planken tegen die deuren gespijkerd, alsof de hangsloten al niet genoeg waren. Wij zagen kans om met een balk een van de deuren in te beuken en een vrouw te redden. Toen de deur open was, wa ren er hele stapels mensen achter die hun armen uitstrekten. Vijf minuten later waren ze allemaal dood". Een ander, Jean-Luc Bastard (17) zei: „Wij deden alles wat we konden om hen te redden. Wij trokken aan hun armen en hun benen en we maakten onze jasjes nat in de rivier nabij de dancing en daarna maakten we kleren van de mensen die we er uit konden trekken nat". Alles bij elkaar zijn ongeveer 20 mensen uit het brandende gebouw ont snapt. Het gebouw is nu een zwarte geblakerde ruïne. Het plafond is van de hitte gebarsten. De vloer staat onder water. De nachtclub bevatte een dansvloer, omgeven door kleine salons die via smalle gangetjes met elkaar in verbin ding stonden. Daarboven was een gale rij, waar men kon eten en vanwaar I men de dansvloer kon overzien. Men kwam er via een houten wenteltrap. Ter wille van de concurrentie had de J directie van Cinq Sept dan ook voor de eerste keer een echt poporkest aan getrokken, Les Storm. Maar nadat zij gemerkt had, dat enkele slimmeriken via de nooduitgangen zonder betaling waren binnengeslopen, gaf zij opdracht om deze nooduitgangen af te sluiten en desnoods te barricaderen. Voor degenen die er niet in slaagden in de eerste minuten naar buiten te ko men, bestond er geen enkele kans meer op redding. Degenen die de deur be reikten, werden vaak verbrand door de smeltende kunstharsen, die van het plafond drupten of door hun eigen ny- lon-kleding. „Het brandde als een lucifersdoosje", zei een brandweerman later. Wat zich daar binnen heeft afge speeld, zal nooit iemand te weten ko men, het gaat elk voorstellingsvermo gen te boven. Maar het moet sterk ge leken hebben op het visioen, dat Dante aanzette tot het schrijven van zijn In ferno de Hel. Alles ging razendsnel in zijn werk. In vier minuten was alles afgelopen. Tien minuten na het begin was binnen al leen nog het geluid van de vlammen te horen. Een jongen die vlak voor de brand even naar buiten was gegaan om een luchtje te scheppen, omdat hij het bin nen te warm vond, gaf het eerste alarm. Hij hield een automobilist aan op de weg, die hem naar Sint Laurent bracht. In het op 40 km van Grenoble gelegen stadje Saint Laurent-du- Pont zijn in de vroege ochtend van zondag, 148 meest omstreeks 20-jarige danslustigen omgekomen, nadat brand was uitgebroken in een dansgelegen heid. Brandweerlieden zijn geruime tijd bezig geweest om de slachtoffers te bergen. werden zware beschuldigingen van na latigheid gedaan door hysterische ou ders en tevens werd de verklaring ge hoord van een van de leden van het keukenpersoneel, dat de deuren ge opend hadden kunnen worden van bin nen in de zaal, maar dat de jongelui in paniek waren geraakt. De reddingsploegen die de deuren van de „club cinq sept" openbraken vonden stapels lijken, op sommige plaatsen twee meter boog, bij ie uit- JAOgen. - Het vu u*-arak uit om 1.45 uur in de "ochtend terwijl er nog ongeveer 150 mensen in de dancing waren die even buiten St. Laurent-du-du Pont is gele gen, een stadje van 4000 inwoners, on geveer 40 kilometer ten noordwesten van Grenoble. Slechts een van de drie directeuren heeft de ramp overleefd. De twee ande ren zijn in de vlammen omgekomen. De meeste slachtoffers waren tussen 17 en 21 jaar. Volgens de politie viel een aantal mensen flauw toen zij achter de nood uitgangen de twee meter hoge srapels verkoolde lijken zagen. Twaalf uur nadat de vlammen waren gedoofd, waren nog slechts vier slacht offers geïdentificeerd. St. Laurent bevond zich zondag een menigte huilende ouders en andere ver wanten die trachtten zekerheid te krij gen omtrent het lot van hun familiele den. Premier Chaban-Delmas heeft Jac ques Baumel, staatssecretaris van het bureau van de premier, naar St. Lau rent-du-Pont gezonden om, de regering te vertegenwoordigen. Het was de grootste brandramp in Frankrijk sedert bijna 50 jaar. In 1921 kwamen in Parijs 150 mensen om het leven, bij de brand in het magazijn „Printemps" en twee jaar later 103 toen de „Opera Comique" in vlammen op ging. GRONINGEN In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is zaterdag een 29-jarige vrouw uit Havelte aan zware verwondingen overleden. Zij had deze bij de brand in het paviljoen Groot Bronswijk in Wagenborgen opge lopen. De vrouw is het zestiende slacht offer. De kop van de stoet van vier- tot tot vijfhonderd Zuidmolukse jon geren en leden van de organiserende actiegroep ,,De Vrijheids school" tij dens hun demonstratieve tocht door Amsterdam. WATERINGEN De acht postzak ken. die vrijdag in Wateringen uit een vrachtauto zijn gestolen door drie over vallers, bevatten circa anderhalf mil joen gulden aan geld en ongeveer een half miljoen gulden aan sieraden en andere geldswaardige zaken, naar nu is gebleken. Het onderzoek verloopt uiterst moei zaam. De behandeling van postzaken loopt namelijk over vele schakels en zowel bij het betrokken particuliere expeditiebedrijf als bij de uitgebreide staf van beambten en helpers van dit PTT-cxpeditiekantoor in het Laak kwartier in Den Haag kunnen zowel tipgevers als daders worden gezocht. Ook kan een losse opmerking ergens in de onderwereld terechtgekomen zijn. Vijftien rechercheurs van de rijkspoli tie en de postale recherche nemen aan de nasporingen deel. In overleg met de rijkspolitie heeft de Amrobank via een expertisebureau te Amsterdam een „hoge beloning" uit geloofd voor aanwijzingen die leiden tot opsporing en terugverkrijging van bankbiljetten, die zijn „verloren ge gaan" bij de roofoverval. AMSTERDAM Renault heeft zijn autoprijzen gisteren verhoogd met 3 tot 5,5 procent. Op 1 januari komt daar de algemene verhoging van autoprijzen met 2,3 procent nog bovenop. „Deze eerste prijsstijging werd nodig door de stijging van de kosten van ma terialen, grondstoffen en arbeidsloon bij het concern", aldus de heer C. Vos hol van Renault-Nederland. „Op 1 januari is het de verhoging van BTW en bijzondere verbruiksbelas ting". De andere omgekomenen zijn twee persfotografen en de plaatsvervangend directeur van de Pakistaanse inlichtin gendienst. Er zijn acht gewonden onder wie de Poolse ambassadeur, Alojzy Bartoszek en de consul in Karatsji W. Duda. President Spychalski had een drie daags officieel bezoek aan Pakistan beëindigd en zou nog een dag in dat land blijven. Hij keerde nu naar War schau terug, met het stoffelijk over schot van onderminister Wolniak. Uit Rawalpindi, waar hij besprekin gen had gevoerd met Spychalski, be tuigde president Jahya Chan zijn diepe spijt. Onderminister Wolniak was 48 jaar. Hij was twee jaar onderminister van Buitenlandse Zaken en voordien onder meer ambassadeur in Birma, Cambodja en Canada. M) AMSTERDAM Aan de Keizers gracht in Amsterdam heeft de politie zaterdagmiddag een kraakpand on truimd. Uit het gebouw, waarin vroeger een korsettenfabriek was gevestigd, werden 32 buitenlanders en een Neder lander gehaald en overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie. Onder hen bevonden zich tien Fran sen, acht Duitsers, vijf Amerikanen, drie Portugezen en drie Italianen. Twintig van hen werden later weer heengezonden. De overige dertien, die onvoldoende middelen van bestaan hadden, werden ter beschikking van de vreemdelingendienst gesteld. Het kraakpand is zondagavond op nieuw ontruimd. Dit gebeurde op ver zoek van de brandweer, die njoest uit drukken om een brandje in het gebouw te blussen. Er bleken zich weer 16 bui tenlanders te hebben genesteld. Zes van hen werden aan de vreemdelingen dienst overgedragen, de overigen zijn na verhoor heengezonden. Er zijn nog geen maatregelen geno men om het enorme pand, dat tot de Prinsengracht doorloopt, af te sluiten. Volgens de politie toont de aanne mingsmaatschappij, die eigenaar van het vermoedelijk voor de sloop bestem de pand is, weinig belangstelling. AMSTERDAM Vier tot vijfhon derd Zuidmolukse jongeren hebben za terdagmiddag een demonstratieve tocht door Amsterdam gehouden om hun ei sen van zelfbeschikking kracht bij te zetten en te protesteren tegen het op treden van de politie in het woonoord IJsgeloord. De demonstratie had een betrekkelijk rustig verloop, tot de betogers bij het Hoofdbureau van Politie in de Marnix- straat kwamen. Daar wekten vijf voor de hoofdingang staande overvalwagens met politiemannen de woede op van een groep radicalen onder de demon stranten. Terwijl zij onder geschreeuw „Sieg Heil" naar de politiewagens op drongen, werd er met stenen en fiets bellen 'gegooid. Toen de wagens door de Moiukkers kordon dreigden te worden, kregen de politiemannen bevel uit te stappen en een beschermend cordon te vormen. Slechts dank zij het optreden van de eigen orde-dienst van de demonstran ten, bleef een botsing met de politie uit, de meer gematigde Moiukkers vormden hand in hand een ketting. Soms met gebruik van de vuisten, weerhielden zij hun agressieve landgenoten van een aanval op de tientallen met helm, schild en wapenstok uitgeruste politie mannen. Na enige tijd wist men de verhitte gemoederen te sussen en kwamen de opstandigen weer in het hen Zij wer den door hun mede-demonstranten langs het politiebureau gedreven, ter wijl direct achter hem de politie zorgde voor een verdere afgrendeling van het gebouw. De politie heeft een gebaarde jonge man, Feroze Abdullah, in hechtenis ge nomen. Hij wordt ondervraagd over de toedracht van het ongeluk. De chauffeur zou hebben gemeend dat hij de Poolse president Marian Spychalski had gedood, die kort tevo ren op het vliegveld van Karatsji was aangekomen aan het slot van een vijf daagse reis door Pakistan. De bestelwa gen reed recht op het gezelschap in dat Spychalski verwelkomde. De president werd op enkele centimeters gemist. Een ooggetuige verklaarde verklaarde dat na het ongeluk de chauffeur van de bestelwagen schreeuwde: „Ik heb mijn missie volbracht. Weg met het commu nisme". De man werd overmeesterd, maar bleef roepen tot de politie hem de mond snoerde. Volgens de ooggetuige was er duide lijk de opzet president Spychalski te doden. De Pakistaanse politie heeft in een eerste verklaring gesproken van een tragisch ongeluk, dat een gevolg zou zijn van het weigeren van de rem men van de bestelwagen. De omgekomen minister Wolniak was getrouwd. Hij had twee kinderen. Wes terse waarnemers beschouwden hem als een man, die snel belangrijker werd in de Poolse regering. Twee jaar gele den was hij onderminister van buiten landse zaken geworden. LEERDAM De Leerdamse politie heeft zaterdagavond de 36-jarige Zuid molukker J. M. aangehouden in ver band met de schietpartij, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in Leer dam heeft plaatsgevonden. Daarbij werd de 37-jarige Turkse arbeider S. Elmaci gewond. De Zuidmolukker droeg tijdens de schietpartij een baard, maar had deze korte tijd later afgeschoren. Zijn rode pet met opvallende kwast was hij ech ter blijven dragen. Toen hij zaterdag avond per trein in Leerdam terugkeer de, werd hij gepakt. Hij heeft bekend. Het pistool werd onder de vloer van de schuur bij zijn woning gevonden. M. woont buiten de Zuidmolukse woon wijk van Leerdam. In de Zuidmolukse woonwijk is voorts de 47-jarige D. M. P. aangehou den. Hij wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in tal van strafbare zaken, terwijl hij ook een aandeel ge had zou hebben in de ongeregeldheden die in de nacht van 3 op 4 oktober leidden tot het in de benen schieten van twee Zuidmolukse jongeren. In zijn woning werden een pistoolmi trailleur en enkele dolken gevonden. HALSTEREN Het echtpaar NIJ« uit Halsteren (NB) is aan de dood ont snapt toen vanmorgen om vier uur een vrachtwagen met aanhanger van een expeditiebedrijf uit Bergen op Zoom waarschijnlijk door een slip hun wo ning aan de Halsterseweg binnenreed. Het slapende echtpaar stortte met bed en al naar beneden en werd onder het dak bedolven. Een omwonende zag kans hen direct onder het puin van daan te halen. De beide echtparen kwamen met de schrik vrij. De chauffeur van de vrachtwagen liep een gebroken been op. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Veel bewolking met plaatseiyk wat regen en weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot krachtige zuidweate- lüke wind.

De Vallei | 1970 | | pagina 1