Luns praat in Finland over een Europese veiligheidsconferentie ONTVOERDE GENERAAL ONTSNAPT NIXON EN AGNEW WOEDEND OVER E1ERG OOIERS stichten een nieuwe partij Prins Bernhard opent wereldreiscongres Inkomsten uit toerisme zijn voor veel landen belangrijk onderdeel van betalingsbalans Prof. Steenkamp (KVP): „Er zijn verschillen JOVD: Wij moeten met CPN praten Oud-AR-radicalen In,lonesii: zet Amsterdamse politie zoekt chauffeur van vraehtauto 86 generaals op pensioen Sf Moeder en kind verongelukt Oostdnitse spjon eerder vrij joorwegramp in Z.-Afrika VERSCHILLEN AKKOORD De bankoverval Tarzan deed liet te echt Een van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. I FUNCTIE SOCIALE ASPECTEN BASIS Nederlanders mogen Turkije weer uit 1 MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 Geertsema (VVD) hoopt op stembusakkoord AMSTERDAM Onder enorme be langstelling signeerde Hildegard Knef Mondagmiddag voor vele gegadigden in de RAl-boekenmarkt exemplaren van haar boek ,,Een gegeven paard". Eerst blanken redden JOHANNESBURG Dertien mensen zijn zaterdagochtend om het leven ge komen door een botsing tussen twee volle forensentreinen in Soweto in de buurt van Johannesburg. 130 passagiers liepen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde nabij een sta tion op ongeveer vijftien km afstand van" Johannesburg. Een trein met arbei ders, die voor hun werk op weg waren naar Johannesburg reed achterop een andere. Beide treinen waren vol Ban toes en kleurlingen, zoals dagelijks het geval is in piekuren. Tussen Johannes burg en Soweto, waar 600.000 Bantoes gedwongen wonen, rijden iedere dag 220 treinen die rond 213.000 passagiers vervoeren. Zij zijn altijd overvol. Op dit traject zijn meermalen ongelukken voorgekomen. Een woedende menigte Bantoes wierp ■tenen naar ambulance-personeel dat eerst de blanke bestuurder van een der treinen uit zijn cabine trachtte te be vrijden. De spoorwegpolitie moest hulp inroepen om de menigte in bedwang te houden. Bijlen en andere wapens, die sommige Bantoes bij zich hadden, wer den in beslag genomen Tussen de ravage staken rijtuigen vol passagiers in de lucht. De zwaarbewapende politie, uitgerust met honden, had moeite de toegelopen Bantoes, naar schatting 3.000. op een afstand te houden. De mensen scholden de politie en spoorwegbeambten uit en riepen: „Waarom gebeurt dit altijd met Bantoe-treinen?" en „waarom geen trein met blanken. Wij hebben er ge noeg van dat onze mensen omkomen". De Nederlandse minister van ont wikkelingshulp J. B. Udink is zondag in Nairobi aangekomen voor een bezoek van vijf dagen voor besprekingen met de Keniase regering. c HOOFDDORP In hoofddorp zijn zondagmiddag de 38-jarige mevrouw A. M. Verhulst-Ratakhak en haar vijfjarig dochtertje Silvia bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Nadat zij een autobus waren uitga- stapt en achter de bus de weg wilde» oversteken, werden zij door een tege moetkomende personenauto aangereden. De 24-jarige Th. Driessen uit het Limburgse Tienray is zondagnacht do delijk verongelukt, terwijl de Klooster straat even buiten de bebouwde kom van Tienray, werd hij terwijl, hij naast zijn fiets liep door een achteropkomen de auto gegrepen. LUNTEREN De fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, mr. Geert sema, meent dat de kan.sen op een stembusakkoord met de drie confessionele partijen sterk gestegen zijn. Enkele belangrijke verschillen tussen de verkie/ings- programs zullen volgens hem vervallen wanneer het program van de VVD door «amendering is gewijzigd. In een debat met prof. Steenkamp, opsteller van het program van de KVP, zei mr. Geertsema zaterdagavond in I.unteren dat zijn partij zich waarschijnlijk ook zal uitspreken voor stjjging van de belastingdruk met een half procent per jaar en voor verhoging van de successierechten in de zijlijn. Ook op het punt van defensie is overeenstemming mogelijk, aldus de li berale fractieleider. Prof. Steenkamp was het daar niet mee eens. „Er moet ons eerst maar eens worden aangetoond wat er allemaal aan mankeert bij de defensie voordat wij de uitgaven drastisch willen verho gen", zei hij. De heer Steenkamp dach^ aan een staatscommissie die vraagstuk ken als de integratie van de lucht macht, nucleaire bewapening, horizon tale of verticale indeling van de krijgs macht moet bestuderen. Prof. Steen kamp somde negen punten van verschil op tussen de voorlopige programs van KVP en WD. Een greep: abortus; de staatkundige vernieuwing (waar de VVD volgens hem ten onrech te niets aan wil doen), de wet op de fusies (de VVD wil alleen maar een fu siecode), defensie en de inflatiecorrectie (de VVD wil een automatische correctie van loon- en inkomstenbelasting, de KVP vindt dat deze zaak elk jaar op nieuw moet worden bekeken). Ook de inkomens- en vermogenspol i- tiek van de liberalen vond de hoogle raar „aan de magere kant". Volgens prof. Steenkamp moet de overheid ook invloed hebben op de honoraria van bepaalde groepen, zoals artsen. De heer Steenkamp liet zich hij sprak op het congres van de liberale jongerenorganisatie JOVD niet ver leiden tot een keus voor samenwerking volgend jaar. „Het gaat niet alleen om program ma's en personen, maar vooral ook om de mentaliteit", zei hij. „Het gaat erom of je een regering wilt die aanpassend en corrigerend is, of een regering die creatief ingrijpt". Ook bij de PvdA constateerde prof. Steenikamp negen verschilpunten, waaronder de rechtstreeks gekozen burgemeester en commissaris, de socia le verzekeringen (die moeten volgens de KVP uil de preinies komen en niet, zoals de PvdA wil. uit de algemene rijkskas), en de overheidsdeelneming in bedrijven (de KW prefereert subsi dies)". Mr. Geertsema, die uitvoerig inging op zaken waarover KVP en VVD gelijk denken, zei de hoop op een confessio neel-liberaal stembusakkoord nog niet te hebben opgegeven en er zelfs „een beetje" op te rekenen. Spreken KVP, ARP en CHU zich vóór de verkiezingen noch voor de VVD noch voor de PvdA uit, dan houdt hij rekening met een confessioneel minderheidskabinet. Volgens prof. Steenkamp zullen de drie partijen rond Kerstmis hun visite kaartje presenteren aan „alle construc tieve partijen". Hij vond het noodzake- Mr. M. Geertsema. lijk dat de drie omstreeks maart zeggen met wie ze willen samenwerken. Mr. Geertsema meende dat de onderhande lingen moeten gaan over de grote lijnen voor de kabinetsperiode 1971-1975. QUITO Generaal Cesar Rohon Sandoval (40) de bevelhebber >an de luchtmacht van Ecuador, die zondag middag bij een luchtmachtbasis werd aangetroffen, nadat hij vijf dagen eer der was ontvoerd, heeft tegenover een verslaggever van een radiostation in Quito verklaard, dat hij erin was ge slaagd te ontsnappen door de aandacht van zijn bewakers af te leiden. Hij was door zijn ontvoerders opge sloten in een zolderkamer van een huis in het stadje Nono Mindo ongeveer vij fenvijftig kilometer ten noordwesten van Quito. De generaal had zich ver volgens in de bossen schuilgehouden en was er uiteindelijk in geslaagd een lift te krijgen van een vrachtwagenchauf feur, die hem in een van de voorsteden van Quito afzette. Vandaar had hij de bus naar de basis genomen. Hetzelfde radiostation meldde ook dat zondag een militaire vrachtwagen was vertrokken naar de streek waar de ge neraal zou zijn vastgehouden. De varchtauto was een uur later terugge komen met enkele personen die betrok ken zouden-zijn geweest bij de ontvoe ring. De militaire arts, die de generaal direct na de aankomst had onderzocht verklaarde dat hij in goede gezondheid verkeerde en slechts enkele builen op zijn hoofd had. Zondagmiddag werd de generaal bezocht door president Jo- sé-Maria Velazco Ibarra en een aantal ministers. Alfonso Riano. een lid van de opposi tie in het Columbiaanse congres dat za terdag werd ontvoerd, is zondag weer in zijn woning in Bogota teruggekeerd. Riano, een volgeling van oud dictator Gustavo Rojas Pinilla. verklaarde, dat hij door agenten van de regering was ontvoerd. Men zou hebben willen belet ten dat hij in het Congres onregelma tigheden bij het 'staatsoliemonopolie aan het licht zou hebben gebracht. Riano zou zijn vrijgelaten, nadat hij de agenten had overtuigd dat hij zijn beschuldigingen aan het adres van het oliemonopolie niet naar voren zou brengen. Hij wil dit niettemin nu morgen als- nQg doen. ANAHEIM (California) Presi dent Nixon heeft verklaard, dat het tijd wordt een lijn te trekken tegen de gewelddadige demonstranten, die te San José in ('alifornië stenen en flessen naar hem en zijn gevolg wierpen. In een toespraak tot een republi keinse vergadering te Anaheim deed Nixon een beroep op de kiezers om die kandidaten af te wijzen die Het geweld verontschuldigen of zich daar niet tegen uitspreken. De president zei zijn luisteraars de verzekering te kunnen geven, dat de republikeinse kandidaten voor de verkiezingen van aanstaande dins dag zich niet hebben schuldig ge maakt aan geweld en misdaad of aan een toegeeflijke houding ten op zichte van geweld en misdaad. Spiro T Agnew, vice-president der Verenigde Staten, heefi vrijdag te- Chicago de mensen, die stenen naar president Nixon gooien, „het afval van de natie" genoemd. Deze mensen, zei hij, moeten uit de maat schappij worden verwijderd door het kiezen van kandidaten, die voor wet en orde zijn. „Ja, ik zeg, scheidt ze van de rest van onze maatsohappij", zei Agnew tegen 6000 juichende republikeinen in Illinois alvorens naar Chicago te vliegen. „Haal ze uit ons haar", al dus Agnew. A President Nixon verzekerde za terdag zijn toehoorders in Phoenix dat het politieke geweld wordt aangemoedigd door een con- cessiepolitiek jegens bandieten en straatschendersZoals bekend werd Nixon in San José onthaald op eieren- en stenen twee dagen te voren In Belleville in Illinois zei Agnew dat demonstranten van het soort dat Nixon in San José met eieren en stenen bekogelde „misbaksels" zijn, „die de vooruitgang tegenhouden". Agnew zei, dat zij uit de maat sohappij verwijderd dienden be wor den op dezelfde humane wijze, „waarop wij andere misbaksels, $lie de vooruitgang tegenhouden, verwij deren". „Hoe doen wij dat?", vroeg hij, „wij doen het op 3 november via de stembus door ons op een klinkende en overweldigende wijze uit te spre ken voor die kandidaten die streng de hand willen houden aan wet en orde, die voor andere sterke kandi daten zijn, die krachtige universitai re besturen willen, die dit schande lijke gedragspatroon niet toelaten". Agnew las een persverslag van het incident voor en verklaarde dat het de ernstigste aanval op ee presi dent was sinds de moordaanslag op president John F. Kennedy in 1963. LUNTEREN De Jongerenorga nisatie voor Vrijheid en Democratie (JOVD) acht de weigering van de VVD om aan forums deel te nemen waaraan ook de CON deelneemt, een onduldbare vorm van discriminatie, die in strijd is niet de liberale prin cipes. Bovendien wijst deze houding op een gebrek aan zelfvertrouwen van de VVD tegenover de CPN. De JOVD zou het verstandiger vinden als de WD, indien nodig, zou probe ren communistische argumenten en standpunten te ondermijnen en met liberale argumenten van de tafel te vegen. De jongerenorganisatie meent dat de VVD zo snel mogelijk deze hou ding moet herzien en de CPN in het vervolg in forums tegemoet moet treden. Een resolutie van deze strekking is met bijna algemene stemmen aan genomen op een congres, dat de JOVD dit weekeinde in Lunteren heeft gehouden. SCHIPHOL Overleg over de nu al enige jaren verlangde Europese veilig heidsconferentie is het belangrijkste agendapunt op het programma van mi nister Luns. die zondagmiddag van Schiphol naar Finland is vertrokken om daar het eerste officiële bezoekte gaan afleggen dat een Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken ooit aan Finland heeft gebracht. Hij noemde het bij zijn vertrek een gelukkige omstandigheid, dat de som bere voorspellingen en de pessimisti sche kijk op de Europese situatie die de laatste weken waren ontstaan als ge volg van het uitblijven van enige con cessies over Berlijn, nodig om kanselier Brandt in staat te stellen het Duits- Russische verdrag te laten ratificeren, thans hebben plaats gemaakt voor een zeker optimisme, gezien de zeer positie ve verklaringen die de ministers Scheel en Gromyko hebben afgelegd na hun ontmoeting in West-Duitsland. Ook de Nederlandse regering heeft steeds aan de Sovjet-regering verklaard dat indien Rusland zoveel prijs stelt op ratificatie, de gelegenheid moet worden geschapen tot verbetering van de situa- tiecn Berlijn en het ziet er thans naar uit, dat dit, hoewel laat, toch staat te gebeuren. Deze ontwikkeling betekent volgens de minister een verhoging van de kan sen voor een Europese veiligheidsconfe rentie en op grond daarvan kon hij dus een zeker optimisme tot uiting bfengen. MÜNCHEN De Westduitse miljo nair Hans-Heinz Porst. die wegens spionage voor QosrtDuitsland in Lands berg in Beieren gevangen zat, Is zater dag in vrijheid gesteld. Hij heeft de helft van de 33 maanden gevangenisstraf waartoe hij veroordeeld was, uitgezeten. Hij was ervan beschuldigd gedurende 14 jaar voor de inlichtingendienst van Oost-Berlijn te hebben gewerkt. Hij werd vrijgelaten op grond van een nieuwe wet, die mogelijk maakt, dat be paalde categorieën gevangenen die zich goed gedragen, slechts de helft van hun straf uitzitten. Hij zal een bedrag van 50.000 mark moeten schenken aan een bond voor bijstand aan gevangenen Porstt die een postorderbedrijf heeft, verklaarde bij zijn vrijlating, ex-gevan genen voor zijn bedrijf te hebben ge worven. Hij heeft zich gedurende zijn detentie actief met gevangenen bezig gehouden. AMSTERDAM In Amsterdam is zaterdag tijdens een vergadering van tegen de zestig mensen, de Evangeli sche Solidariteitspartij opgericht. De nieuwe partij wordt voorlopig ge leid door voormalige AR-radicalen. Voorzitter is de heer W. B. Herstel; po litiek leider drs. J. P. Feddema. Het voorlopige partijprogramma be vat vier prioriteiten: democratisering van het bedrijfsleven, een vredespoli tiek die niet op afschrikking en „blok ken" is gegrond solidariteit met minder bevoorrechte landen en met de minder bevoorrechte groepen in het eigen land. Jongeren en Radicalen uit de KVP zullen morgen een gemeenschappelijk tactiek uitstippelen voor de partijraacl die het komende weekeinde in Den Haag wordt gehouden. Zij zijn ongerust dat het progressieve program-Steen kamp dan zal worden afgezwakt. Het urgentieprogram van ARP, KVP en CHU is bij jongeren en Radicalen slecht gevallen. De KVPJG wil dat de KVP samenwerking met de PvdA ver kiest boven die met de 'VVD. De top van de Politieke Partij Radi calen heeft dit weekeinde in Zwolle de kandidaten aanbevolen voor het lijst trekkerschap van de PPR. Voor de eer ste plaatsen op de lijsten in alle kies kringen werden zogenaamde kernkan- De zaterdagmiddag in het gebouw der Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart gehouden nationa le vl iegtuigherkenningskampioenschap- pen zijn gewonnen door de 29-jarige ju ridisch adviseur G. A. de Herder uit Gouda. Het ging erom. fabriek, type en ver sie te noemen van 35 toestellen, waar van telkens plm. 2 seconden lang een afbeelding werd geprojecteerd. didaten aangewezen, van wie de vol gorde kan wisselen. Deze vijf zijn: de Tweede-Kamerle den mej. Kessel en drs. Aarden, de vroeger AR-Radicaal dr. B. de Gaay- Fortman nu nog in Zambia Het Tweede-Kamerlid drs. Janssen en oud-voorzitter mr. Jurgens. AMSTERDAM De Amsterdamse politie zoekt naar de chauffeur van een vrachtwagen die volgens een getuige- verklaring vrijdagmiddag omstreeks vijf uur op de Johan Huizingalaan in Am sterdam-West bijna in botsing kwam met een g»ijze Citroën-Ami Break. Met deze wagen, gekentekend 38.10 AJ namen de drie mannen die even tevoren een roofoverval op het bijkantoor van de Alg. Bank Nederland in de Johan Huizinga hadden gepleegd, de vlucht De bestuurder wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche van het buseau Lodewijk van Deyssel- straat. Hoewel politie stad en land heeft afgezocht is de vluchtauto nog niet ge vonden. DJAKARTA - In Indonesië zijn zon dag 86 generaals van alle legei onder delen met pensioen gegaan. Zij blijven nog wel nog twee jaar reserve-officier en een aantal van hen behoudt Invloed rijke politieke functies. Tot de grootscheepse pensionering was begin oktober besloten om de leger leiding te verjongen en de sterkte van de strijdkrachten te verminderen. De ge pensioneerden varieerden in rang van luitenant-generaal tot brigade-generaal. De regering heeft eerder aangekon digd dat het 400.000 man sterke leger tegen 1973 met 50.000 zal zijn vermin derd. Dit is een van de bezuinigings maatregelen van het vijfjarenplan. De sterkte van luchtmacht en marine is al gehalveerd. RAINBOW SPRINGS De Znid- slavische acteur Steve Hukes en de Deense actrice Kriste Svanholm zijn zaterdag ernstig gewond geraakt, toen men in de bossen van Florida bezig was opnamen voor een Tarzan- film te maken. Tarzan lag vastgebonden op een offerblok, het meisje was aan een boom geketend. Om het allemaal zo realistisch mogelijk te maken, zou men het offerblok in brand steken, waarbij voorzorgsmaatregelen waren genomen dat de filmspelers zich tij dig in veiligheid konden stellen. Hoe het nou allemaal kwam weet men nog niet, doch opeens ontplofte het blik met benzine, waarmee men het hout had willen besprenkelen. Steve Hukes en zijn medespeelster liepen ernstige brandwonden op over het gehele lichaam. Vier andere leden van de filmploeg werden eveneens gewond. ADVERTENTIE De Jaauar XJ6. Wie meent dat geld niet gelukkig maakt zou dezer dagen eens moeten binnenstappen in wat wij noemen „the private world of tne Jaauar XJ6". Bij de prijs mDegrepende technische kr.ow-how die British Leyland h al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Hover, van Triumph tot MG. BRITISH ►rtfet» leyfend l Oouda Aeedn-JtOue'-TtfampfcAeyfend-Ma'Moms-Pover AMSTERDAM Prins Bernhard heeft vanmorgen in het RAI-Congres- centrum te Amsterdam het 40ste con gres geopend van de „American Society of Travel Agents", de in 1931 opgerich te vakorganisatie, oorspronkelijk uit sluitend bedoeld voor beroepsagenten in de Verenigde Staten, maar nadien uitgegroeid tot een organisatie met 10.000 leden, verdeeld over rond 100 landen. In zijn openingstoespraak heeft de prins dena-oorlogse ontwikkeling van het toerisme geschetst en gewezen op de ieder jaar groter worden vreedzame migratie van miljoenen mensen: een explosieve ontwikkeling, waaraan de toegenomen welvaart enerzijds en an derzijds het steeds gemakkelijker ge worden transport debet zijn. De prins belichtte de functie, die de reiswereld in dit patroon heeft gekre gen. Volgens de prins moet ook het economisch belang van toerisme niet worden onderschat: in vele landen zijn de inkomsten uit het toerisme een be langrijk onderdeel van de betalingsba lans. In veel gevallen nemen de inkomsten uit het toerisme meer in omvang toe dan die uit export van goederen of an derszins. Ook wees de prins op het toe risme uit het oogpunt van werkgele genheid. Ook zijn de ontwikkelingslanden een rol gaan spelen bij het toenemen van het toerisme. In deze landen is in het verleden dikwijls te vaak economische ontwikkeling gezocht op het terrein van industrialisatie en landbouw en werd onvoldoende, aandacht besteed aan de mogelijkheden, die het toerisme kan spelen in de verlangde economische groei. Prins Bernhard sprak ook over de so ciale en culturele aspecten van het toe risme en nam vervolgens de toekomst ervan onder de loep, daarbij wijzend op mogelijke verkorting van werktijd, lan gere vakanties, en de toenemende capa citeit van vervoermiddelen, speciaal het vliegtuig. Hij wees op het aandeel hiev - in van de ontwikkelingslanden, die wellicht financiële en technische hulp nodig zullen hebben om tot bepaalde plannen te komen. De prins gewaagde verder van het feit, dat de zeventiger jaren naar ver wachting een ontwikkeling van mas- sa-toerisme te zien zullen geven, waar bij een groeiende noodzaak aanwezig zal zijn om op het gebied van het toe risme internationaal samen te werken. De onlangs opgerichte organisatie voor wereldtoerisme heeft voor een dergelijke samenwerking en wat stevi ger basis gelegd. Ook gewaagde de prins van de noodzaak om ln de toe komst om naast geografische versprei ding te komen tot meer reisspreiding in de tijd. Daarbij kan gedacht worden aan de tweede vakantie of bevordering van vakanties buiten het hoogseizoen, bijv. door de ontwikkeling van het con- gres-toerisme. Spreiding in tijd zou grotere profijten kunnen opleveren voor de toeristenindustrie, meende hij. HILVERSUM Tweeënveertig Ne derlandse reizigers, die een week lang in Turkije hebben vastgezeten in ver band met de cholera-epidemie, zijn zon dagochtend in hun bus de grens met Bulgarije gepasseerd. Het gezelschap is nu via Bulgarije en Zuid-Slavië op weg naar huis. Woensdag kunnen ze Neder land bereiken.

De Vallei | 1970 | | pagina 5