FC Twente krijgt het van jonge Turken niet cadeau Volleybalcoach Van der Ploeg kan opstappen ZEISTER KRIJGT KNVB-CENTRUM NIEUW HOTEL- EN KANTOORGEBOUW roodmerk Voetbalmenu van vandaag Hoog water en granaten in Vietnam KANIS &GUNNINK- KAMPEN f50 miljoen Hoogovens voltekend KAMER VOOR STEMMEN MET 18 Jeugdige supporter van Riva in hongerstaking Vlootsterkte van V.S. en Russen verminderd Stam verdreven in Rhodesië Halveer aantal Friese gemeenten''' Zielzorger van „drie uit Breda" overleden Ongeboren baby zou Koran citeren Corruptievonnis in Gaza GROTE OMZET IN AANDELEN SPHINX STRIJDPLAN STUDIECOMMISSIE KG weet wat lekkere pittige koffie is. Wantze hebben daar bijna een eeuw ervaring in koffie en thee. Daarom zult u verrast zijn over de smaak van KG oploskoffie lekker pittig! Tijdelijk extra voordelig... EUROPA CUP I EUROPA CUP II RUNNERS UP-CUP OVERNAME OP KOMST WOENSÜAG 4 NOVEMBER 1970 ENSCHEDE Abdullah Gegic, de beminnelijke Joegoslavische trainer-coach van Eskisehirspore vanavond de tegenstander van FC Twente gelooft nog nau welijks in de volgende ronde van het toernooi om de Runners Up Cup. „FC Twente is duidelijk favoriet", verklaart hij met een opmerkelijk gevoel voor realiteit. „De twee doelpunten, die het in Turkije tegen ons scoorde, zullen ons vermoedelijk fataal worden." Toch heeft de Joegoslaaf, vorig jaar nog de nationale bondscoach in Turkije, alle hoop nog niet opgegeven. „Want", zo relativeert hij met een grijns op het gezicht, „in de liefde, oorlog en... voet bal is tenslotte alles mogelijk". Het gezicht van Eskisehirspor ver toont opvallend veel gelijkenis met de Enschedese formatie, waarvan Gegic ■egt: „FC Twente speelt collectief, dy namisch en modern voetbal. De ploeg is nog erg jong en daarom geloof ik stel lig, dat dit elftal in de komende jaren nog belangrijk aan kracht zal winnen". Ook Eskisehirspor heeft een jonge ploeg, met tal van talentrijke spelers. Het elftal mist alleen nog de rijpheid en voldoende internationale ervaring om ook op Europees niveau een rol van betekenis te kunnen spelen. In eigen land heeft Eskisehirspor zich inmiddels wel tussen de „groten" kun nen voegen. En dat is voornamelijk de verdienste van Gegic, die deze vier jaar geleden nog onbeduidende provincie club heeft omgebogen tot een van de topclubs in Turkije. Tweede plaatsen in de laatste twee seizoenen bevestigen dat. De meest begaafde speler in de Turk se formatie is de 23-jarige Konca Ender (zestien interlands), voor wie verschil lende buitenlandse clubs al eens be langstelling toonden. Gegic over deze technisch uitzonderlijk begaafde vleu gelspeler: „Ender is een van de beste spelers in Turkije, maar hij moet nog leren zichzelf te corrigeren. Hij kan nog niet voldoende mentale kracht op brengen om zijn spel niet meer door een consequente mandekking te laten beïnvloeden. Daarmee zal hij nog moe ten leren leven". DEN HAAG De Tweede Kamer staat in grote lijnen achter een verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd tot achttien jaar. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van een Kamercommissie over het ini tiatiefwetsontwerp van de Kamerleden Van Thijn, Van den Bergh (beiden PvdA), mej. Goudsmit (D'66), Wiebenga (PSP) en Aarden (PPR). De KVP-Kamerleden uit de commis sie betreuren het dat het wetsontwerp alleen de verlaging van de leeftijd voor het actief kiesrecht betreft en niet die Het grootste gevaar bij Eskisehirspor komt echter van aanvoerder Fethi, die zich met zijn drie doelpunten tegen Se- villa, dat in de eerste ronde werd ge wipt, historie maakte. Over zijn strijdplan voor vanavond zegt Gegic: „Het zal weinig zin hebben ons in de verdediging terug te trekken. We zullen daarom in eerste instantie proberen op de aanval te spelen. Blijkt, dat FC Twente ons dat niet toestaat, dan kunnen we altijd nog maatregelen nemen". En over de vijfduizend Turkse gas- I tarbeiders straks in het Stadion Diek- man: „Allemaal prachtig, maar suppor ters kunnen de wedstrijd niet voor je winnen. Dat zullen de spelers zelf moe ten waarmaken". FLORENCE De 9-jarige Rino Caravagna uit het Italiaanse dorpje San Antioco heeft al bijna drie da gen niet gegeten. De oorzaak daar van was het nieuws, dat Luigi Riva zijn rechter enkel had gebroken in de wedstrijd Oostenrijk-Italië. Toen de jeugdige Rino hoorde, dat zijn idool ernstig was geblesseerd, was hij de wanhoop nabij en weiger de ook maar een hap te eten. Ten einde raad hebben zijn ouders hem naar een ziekenhuis in Florence ge bracht. Pas als hij persoonlijk met Riva gesproken heeft, zou Rino zijn hongerstaking beëindigen. AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Volleybalbond (NeVoBo) heeft Hidde van der Ploeg, de trainer/coach van de herenploeg, aan de kant gezet. Zijn taak zal worden overgenomen door Jaap van der Haar, de alge meen directeur van deze bond, die als hobby nog steeds de nationale damesse lectie onder zijn hoede heeft. Dat Hidde van der Ploeg zijn con tract bij de bond niet verlengd kreeg, komt zeker niet als een verrassing. Ze- Bulgarije, moest deze beslissing volgen. Wij, van de technische sectie, adviseer den ons bondsbestuur het contract met ker, toen Van der Ploeg werd aange- Van der Ploeg niet te verlengen. steld werd hem de eis gesteld, dat hij met het Nederlandse team bij de jong ste titelstrijd in Bulgarije het eindtoer- nooi zou bereiken. Daaraan lag het niet. Van der Ploeg stelde het in hem gestel de vertrouwen niet teleur. Hij slaagde cum laude, want tijdens het kwalifica tietoernooi was het Nederlandse team oppermachtig en won ongeslagen alle wedstrijden. Overeenkomstig de aan Van der Ploeg gestelde opgave werd de deelneming aan het wereldkampioen schap bereikt. Maar nadat Nederland tegen iedere verwachting in het sterke Noord-Korea had verslagen, kwamen er rond de tttX - volgto er verwijten. Van der Ploeg spaarde Dat Van der Haar zijn taak over neemt, is wellicht van tijdelijke aard. Wij hebben goede hoop in het buiten land voor Van der Ploeg een opvolger te vinden". WASHINGTON De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie zijn begonnen hun vlootsterkte in de Middellandse Zee te verminderen. Gedurende de Jor daanse crisis hadden beide landen het aantal oorlogsbodems in het Middel landse Zeegebied opgevoerd. De vermindering werd bekendge maakt door het Amerikaanse ministerie van Defensie. Een woordvoerder van het ministerie zei dat tien Amerikaanse oorlogsbodems door de Straat van Gi braltar zijn gepasseerd, waarmee de sterkte van de zesde Amerikaanse vloot is teruggebracht tot iets minder dan 50 schepen. Meer schepen zullen tegen half november zijn teruggetrokken en de vloot zal dan zijn gereduceerd tot haar sterkte van voor de Jordaanse cri sis van 40, met inbegrip van onderzee boten. De woordvoerder zei dat ook de Sov jet-Unie haar vloot in de Middellandse Zee terugbrengt op ongeveer 50. De sterkte van voor de Jordaanse crisis. De Sovjet-schepen hebben de Middel landse Zee verlaten, zowel via de Bos porus als via de Straat van Gibraltar. SAIGON Overstromingen in de vijf noordelijke provincies van Zuid- Vietnam hebben tot dusver aan zeker 152 personen het leven gekost. Meer dan 200.000 personen zijn da kloos geworden. Volgens niet officiële cijfers was het aantal dodelijke slachtoffers zondag avond de 200 genaderd. 1400 huizen zijn volledig, 1100 gedeel- lijk verwoest. Het Amerikaanse mili taire opperbevel heeft alle hulpmidde len ingeschakeld ten behoeve van de honderdduizenden mensen wier dorpen zijn weggespoeld. Ongeveer 150.000 mensen zijn, voor een groot deel met hefschroefvliegtuigen, geëvacueerd. De ergst getroffen provincie is Quang Ngai, waar veel oorlogsvluchtelingen wonen. Artillerie van de Viet-Cong heeft in de nacht van zondag op maandag voor het eerst in drie en een halve maand de Zuidvietnamese hoofdstad beschoten. Eerste berichten melden, dat vijf per sonen zijn gedood en zes gewond. Welke de nationaliteit van de doden was is niet onmiddellijk bekendge maakt. Alle gewonden waren Vietna- mezen. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Op het terrein van het KNVB-centrum in Zeist wordt momenteel hard gewerkt aan een nieuw gebouw, dat zal dienen als kantoorgebouw en als vrij luxueus hotel voor officials en andere belangrijke gasten van het sportcen trum. Met deze nieuwbouw zal voorlopig de uitbreiding van het KNVB-cen- truni, dat in 1960 werd aangekocht en waar sinds die tijd druk is gebouwd, zijn afgerond. Onder architectuur van bureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir. Senf uit Rotterdam wordt door bou wonderneming A. Eikelboom uit Zeist het kantoor annex hotelgebouw op getrokken. In opzet zal deze nieuw bouw wat luxer zijn, dan tot nu toe gebruikelijk was in het KNVB-cen trum. De behoefte hieraan is duidelijk geworden en de uitvoering is meer in overeenstemming met de eisen, die bin nen- en buitenlandse officials nu een maal stellen voor hun tijdelijke ver blijf. Bij de opzet van het dentrum werd door de plannenmakers te zeer het ac cent gelegd op de jeugd. En een goed deel van het werk van het KNVB-cen trum richt zich ook op jongeren. We denken daarbij aan trainingskampen, selectieploegen, jeugdweken, cursussen voor trainers, scheidsrechters etc. In het gebruik van het centrum is geble ken, dat er ook topploegen naar Zeist komen om zich mentaal voor te berei den op belangrijke wedstrijden bijvoor beeld voor de Europa-cup. Bovendien worden er meermalen vergaderingen belegd, die voorheen veelal in Amster dam werden gehouden. De gasten wer den dan ondergebracht in Krasnapolsky of het Hilton. Deze service kon tot nu toe niet aan deze bezoekers worden ge boden. Bovendien was gebleken, dat er on voldoende vergaderruimte in het KNVB-centrum was, vooral voor de Bondsvergadering bleek de accommo datie onvoldoende. In het nieuwe ge bouw zal dan ook een grote zaal gevon den woiden, die behalve voor grote vergaderingen ook benut zal kunnen worden als recreatieruimte. In die zaal komt onder meer een counter waar snel een hapje kan worden gebruikt of pla- teservice kan worden geboden. In een aparte ruimte wordt een biljartkamer ondergebracht. Het nieuwe gebouw is gelegen tegenover de sporthal. Met de bouw werd vorig jaar november begon nen. De\ bouw van het KNVB-centrum is tot nu toe gefinancierd kunnen worden uit de opbrengsten van de tojo. De kraan op deze bron is echter voorlopig dichtgedraaid. Het centrum moet zich maar zien te bedruipen. Het kan na tuurlijk niet. Een dergelijke instelling kan niet rendabel worden gemaakt. Daar zijn de prijzen, die aan jeugd kampen en aan cursisten kunnen wor den berekend, veel te gering voor. Goed het sportcentrum is er. Er is een perso neelsbezetting van ongeveer 30 mensen, waarvan er zeven betrokken zijn bij het technische en opleidingswerk van de KNVB. Het personeelsbestand zal in verband met het nieuwe gebouw voorzichtig moeten worden uitgebreid. Op topdagen als er plotseling zo'n 300 tot 400 mensen in het centrum ver- INJANGA De Rhodesische Tang- wena-stam heeft zijn woongebied ver laten en een verborgen bestaan in de bergen gekozen om te ontkomen aan de autoriteiten die hen willen dwingen het gebied te verlaten. Het stamgebied van de Tangwena maakt deel uit van de bezittingen van een Europeaan en is door de regering tot „blank gebied" be stempeld. De stam zou moeten verhui zen naar een aangrenzend „zwart ge bied". Vorige maand werden stamleden beboet omdat zij zich hadden verzet te gen de wet op de landverdeling, de hoeksteen van .de Rhodesische rassen- wetgeving. Het stamhoofd Reyaki Tangwena verklaarde dat meer dan 1000 leden van de stam, mapnen, vrouwen en kin deren, nu „als apen" in de bergen leven om aan de politie te ontkomen. Zij blij ven dicht bij hun traditioneel stamge bied. Een lagere school in de buurt heeft de zorg voor de 150 van de jong ste kinderen op zich genomen. van mening dat de jeugd zelf over deze «aak had moeten worden gehoord. WD- en ARP-leden in de commissie kunnen het eens zijn met de voorge stelde verlaging. Enkele kleine opposi tiepartijen zijn pessimistisch over de belangstelling van de jongeren voor het kiesrecht. LEEUWARDEN Een door de pro vincie Friesland ingestelde studiecom missie „Herziening gemeentegrenzen" wil het aantal gemeenten op het vaste land van Friesland (de eilanden blijven gelijk) terugbrengen van veertig naar twintig. Men pleit voor een provincie hoofdstad van honderdduizend inwo ners, drie grote centrumgemeenten van veertigduizend inwoners, negen ge meenten van gemiddeld 23.000 inwoners en zeven gemeenten van gemiddeld dertienduizend inwoners. Wanneer men Leeuwarden in de berekening buiten schot houdt, zullen de Friese gemeenten dan gemiddeld 22.000 inwoners tellen. zijn jongens niet. Ook niet na zijn te rugkeer in Nederland. In interviews le verde hij kritiek op zijn spelers, terwijl hij verwijten aan de NeVoBo richtte over de voorbereiding en begeleiding. Van der Ploeg, eerzuchtig als weinig anderen, voelde dat er in Bulgarije een betere klassering mogelijk was geweest. Reeds tijdens de titelstrijd zwaaide hij hierom met zijn portefeuille. Van der Ploeg vreesde opnieuw de strijd met de volleyballers niet. Evenmin als vorig jaar bij AMVJ. Toen werd hij met dc Amsterdammers kampioen van Neder land. Maar nog voordat deze titel een feit werd, liet hij weten te zullen stop pen als er in deze ploeg niet veel zou veranderen. Van der Ploeg zag meer mogelijkhe den in dit AMVJ. Hij eiste optimale inzet. De topspelers van AMVJ meen den als amateurs hieraan niet te kun nen voldoen. Zij lieten Van der Ploeg, die nauwelijks een half jaar later bij het Nederlandse team opnieuw hun trainer/coach zou worden, vallen. De heer G. Bosscha, voorzitter van de technische sectie van de NeVoBo. noemt de verwijdering van Van der Ploeg teleurstellend. „Ik had bijzondere verwachtingen van hem. Vooral na het jeugdkam pioenschap in Rusland, waar ik hem steeds van nabij volgde. Maar na de gebeurtenissen rond de titelstrijd in oploskoffie FC Basel—AJax(03) Celtic GlasgowWaterford(70) Slovan RratislawaPanathinaikos(03) UT Arad—Rode Ster Belgrado(03) Sporting LissabonCarl Zeiss Jena(12) Legia WarschauStandard Luik(01) Atletico MadridUS Cagliari (12) EvertonBor. Mönchengladbach(11) Steaua BoekarestPSV(0—4) Gornik ZabrzeGöztepe Izmir(10) ChelseaCSKA Sofia(10) Wacker InnsbruckReal Madrid(10) Vorwarts BerlijnBenfica(02) Manchester CityHonved Budapest(10) FC ZürichFC Brugge(02) FC NantesCardiff City(15) FC ColeraineSparta(02) FC TwenteEskisehir(23) JuventusBarcelona(21) ArsenalSturm Graz(01) Dynamo ZagrebLeeds United(01) Dynamo BoekarestLiverpool(03) AnderlechtKB Kopenhagen(31) Beveren WaasValencia(10) Peczi DoszaNewcastle(02) Dundee USparta Praag (13) Hajduk SplitVitoria Setubal(02) blijven zullen er oplossingen moeten worden gevonden door het inzetten van part-time-werkers. „Bij ons is het al tijd improviseren, omdat we telkeni voor enorme pieken in het bezoeker saantal staan geplaatst. Alle takken van sport komen in dit centrum. Daar op kan en mag ik de personeelsbezet ting niet afstellen. Het is altijd goed gegaan. Met deze nieuwbouw hopen wa minstens 25 jaren vooruit te hebben ge zien. Dan kan het dus nog langer goed gaan, nietwaar", meent de heer Mar tens, de directeur van het sportcentrum. FRANKFORT Op 76-jarige leeftijd is maandag in een ziekenhuis te Lan dau overleden dr. Hans Stempel, de geestelijk raadsman van de drie Duitse oorlogsmisdadigers die nog in Brede gevangen zitten. De vroegere leider van de protestant se kerk in de Palts overleed aan de gevolgen van een longontsteking, die hij half oktober bij een bezoek aan Breda zou hebben opgelopen. De ziel zorg voor de Duitse gevangenen in Ne derland had hij op verzoek van de raad van de Duitse Evangelische Kerk in april 1964 na zijn pensionering op zich genomen. SINGAPORE Van zegslieden in Singapore is vernomen dat de Indo nesische vrouw die onlangs beweerde dat zij een ongeboren baby van 18 maanden droeg, die passages uit de Koran kon opzeggen, in mei van dit jaar in deze stad een kind ter wereld heeft gebracht. De vrouw, Tjut Zahara Fonna, wist zelfs president Soeharto en andere hoge Indonesische functionarissen van haar verhaal te overtuigen, tot dat artsen verklaarden dat zij niet zwanger was en haar voor bedrieg ster uitmaakten. De zegsman in Singapore verklaarde dat het kind, een jongen, op 5 mei werd geboren en bijna acht pond woog. De man wist ook de plaats van geboorte en de vroedvrouw te noe men die mevrouw Zahara geholpen had bij de bevalling. Nadat mevrouw Zahara verscheidene malen met -haar geleerde, ongeboren baby wasopgetreden", waarbij band opnamen van de recitaties waren gemaakt verklaarden artsen na een" onderzoek, dat zij al geruime tijd te voren een kind gebaard moest heb ben. De 21-jarige mevrouw Zahara en haar man verdwenen en vrijdag verklaarde het Indonesische leger dat zij vervolgd zou worden als zij geen verklaring zou afleggen. Het dagblad Malay Times heeft ver klaard, dat het kind van mevrouw Zahara nog in Singapore is. TEL AVIV In Beersjeba is maan dag een voormalige medewerker van het hoofd van het Israëlische burgerlij ke bestuur van de strook van Gaza tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij van een zakenman uit Gaza 32.000 Israëlische ponden (ongeveer 33.000 gulden) zou hebben gevraagd in ruil voor de vrijlating van diens broer. Laatstgenoemde was gevangengenomen in verband met guerrilla-activiteit. De openbare aanklager had de 47-jarige David Segal er van beticht, dat hij schade had toegebracht aan het Israëlische bestuur over Gaza „door op nieuw de beroerde praktijken van de Egyptische bezetting toe te passen". IJMUIDEN De uitgifte f 50 min., 8 pet. 5-jarige gulden 'notes' ten laste van Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. tegen een koers van 99,5 pet. is op de eerste dag van inschrijving geheel voltekend, zodat de inschrijving op donderdag is gesloten, aldus een mededeling van het bedrijf. De plaatsing is geschied bij niet-inge- zetenen van Nederland en van de Ver enigde Staten. Zij werd verzorgd door een syndicaat van banken onder leiding van Algemene Bank Nederland en Am sterdam-Rotterdam Bank, waarvan ook deel uitmaakten Bank Mees en Hope en Pierson, Heldring en Pierson. AMSTERDAM De aandelen Sphinx-Ceramique staan de laatste da gen op de incourante markt weer in het centrum van de belangstelling. Aanhoudende fusiegeruchten dreven de koers dinsdag reeds 20 punten op tot 345. Woensdag werd aanvankelijk gehan deld tot 385, waarna een inzinking volgde tot ca. 360. Volgens beurslieden is er woensdag „enorm veel handel geweest in.deze aandelen". Sommigen achten het waarschijnlijk, dat een overname voor de deur «taat ondanks herhaalde ontkenningen van directiezijde. Als potentiële overname kandidaten worden genoemd Melitta en da Oetker-groep.

De Vallei | 1970 | | pagina 15