Veenendaals - dagblad Vakbeweging en werkgevers: maatregel kwam te vroeg Extra geld voor door „bijstand" gesteunde bejaarden Buiten Geen zachte landing DROSTE A Geen succes voor Nixon Schip vergaan bij Texel drie opvarenden vermist Schipbreukelingen zwemmen in razende storm naar jdrand Hoogspanningsmast woei om: N.O.P. en Kampen stroomloos union Griek schiet chef-kok dood Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Schut wil huren van vooroorlogse huizen extra verhogen lekher lui Treffer naditmcd* L (na ontslag) Regen en zon Enkele buien Democraten handhaven zich POLY SELECT matras' STAATSSECRETARIS Noordpoolreiziger DEN HAAG - Vakcentrales noch werkgevers zijn geluk kig met het besluit van het kabinet om een algemene prijs maatregel te nemen. NW en NKV vinden dat het kabinet beter had kunnen wachten op het advies dat de SER 12 november zal geven over de conjunctuur-politieke maat regelen. NW en NKV zullen zich voor 12 november beraden of ze weer aan het georganiseerd overleg op centraal niveau zullen gaan deelnemen. ARTIKEL 8 DEN UYL Een begrip. 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit Kies uit: Bonbons assortis, chocolade assortis of kersenbonbons. SUCCES AUTOMOBILISTEN VERLICHTTEN STRAND MET KOPLAMPEN Doetinchemmer in hals geschoten Bur, voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valler, opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 4 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 258 KRITIEK In het ministerie van Economische Zaken heeft MINIS TER NE LISSEN dinsdagavond van gedachten gewis seld met de Prijzenoverlegcommissie. Tijdens de daarna gegeven persconferentie zaten achter de tafel (v.l.n.r.:) MINISTER ROOLVINK van Sociale Zaken en Volks gezondheid en Staatssecretaris VAN SON. PRIJSBELEID DEN HAAG De regering is in principe bereid een eenmalige extra uitkering te verstrekken aan bejaar den, die door de Bijstandswet worden ondersteund. Dat blijkt uit antwoor den van staatssecretaris Van der Poel (Cultuur) op vragen uit de Tweede Kamer. Het wachten is op een advies van de Sociaal-Economische Raad (SER). Het ministerie van CRM verwacht het advies zeer binnenkort, in ieder geval voor 1 december. De SER onderzoekt de mogelijkheden om een extra uitkering te geven aan alle personen die geld ontvangen via de sociale verzekeringswetten. Staatssecretaris Van de Poel is bereid de bejaarde bijstandtrekkers daar ook bij te rekenen. lk>wel het ministerie van CRM als het ministerie van Sociale Zaken ver wacht dat het SER-advies positief zal zijn. Onzeker is nog of de uitkering 400 gulden zal bedragen zoals in het bedrijfsleven en bij de overheid. Staatssecretaris Van der Poel heeft er onlangs al op gezinspeeld, dat deze extra uitkering het wegvallen van het kolengeld dit najaar zou kunnen opvangen. Vele bejaarden zijn ernstig gedupeerd door de plotselinge inhou ding van deze winteruitkering. X>ij de pestvogels kent de vertrou welijkheid nauwelijks grenzen; ik heb wel vlak onder de aucupa- ria's gestaan, waarin een sjilpend clubje bezig was en kon niet mer ken, dat ze enige nota van mij na men. Evenmin van het vrij drukke verkeer in dat volkspartijtje van een kleine Gelderse stad; door scooters, auto's noch vrachtwagens of touringcars lieten ze zich storen. Gesteund door zulke plezierige tam heid kan men de spreeuwgrote die ren rustig bekijken, zelfs met on gewapend oog en dit is zeer de moeite waard. Het zijdezachte ve renkleed toch is rose-chamois, on derbroken door het fluweelzwart van keel, teugel, wieken en de staart met de gele eindzoom. De vleugels vertonen een bont patroon van oker, wit, rood en zwart, doch het typerende ervan is, dat de klei ne slagpennen perkamentachtige vermiljoen-kleurige lakpuntjes heb ben, die bij oude vogels aan de staartpunten worden herhaald en al even merkwaardig zijn als de afhangende sluike kuif, de paar de staart der hippe jonge meisjes. Verhuizen die pestvogeltjes van de ene boom naar de andere, dan ge beurt dit snel en min of meer op spreeuwenmanier. Onder het werk houden ze contact door een zacht, rinkelend „sierrr" en een binnens monds diidat aan de loktoon van de goudvink herinnert. Daar om dient ge in het winterse bos of park op het horen daarvan goed op te letten, want wat licht aan een goudvink zou kunnen worden toe geschreven, kan best van onze zij destaart afkomstig wezen. Feitelijk zijn beide figuren even aardig. Nog even wil ik zeggen, dat hun onregelmatig optreden sinds vele eeuwen met de komst van kwade tijden in verband werd gebracht; ze zouden óm de 7 jaar verschijnen en waren evenals de kruisbek ken voorbode van pestilentie, oorlog, misoogst, overstroming enz. Omtrent de tweede helft van no vember kunt ge de eerstelingen verwachten, doch wees er niet bang voor. 4-11-70 A. B. WIGMAN Ook de werkgeversverbonden uitten zich kritisch: „De regering bewijst het moeizaam op gang komende centrale overleg tussen regering, werkgevers en werknemers een slechte dienst", zo reageerden gister avond het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). „De regering doorkruist met deze maatregel het overleg over de afrem ming van de conjunctuur, waarover de Sociaal-Economische Raad (SER) op 12 november een advies moet uitbrengen", aldus de beide organisaties van werk gevers. In een brief van de ministers Rool- vink (sociale zaken) en Nelissen (econo mische zaken) aan de Tweede Kamer wordt gezegd dat de regering, overeen komstig het advies van de SER inzake een vrijer loon- en prijsbeleid bereid is om artikel 8 van de Loonwet (de be voegdheden van de minister van Socia le Zaken om in afzonderlijke cao's in te grijpen) buiten werking te stellen. Dit geldt niet voor het buiten wer king stellen van artikel 2 van de Prij zenwet, zodat niet meer in afzonderlij ke prijzen zou kunnen worden ingegre pen. De regering is bereid om in af wachting van een nader advies van de SER een zo beperkt mogelijk gebruik var> artikel 2 te maken, zo staat in de brief aan de Tweede Kamer. Het kabinet is tot het nemen van een algemene prijsmaatregel in de vorm van een calculatievoorschrift gekomen op grond van de volgende overwegin gen: DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting) wil de huren van vooroorlogse en niet meer door het rijk gesubsidieerde woningen flink op schroeven. Hij denkt aan een verhoging die uit gaat boven de verplichte zeven pro centsverhoging van volgend jaar. Een maximum heeft de minister niet vast gesteld. In een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp zegt de minister zich zorgen te maken over de grote verschillen in huurprijs tussen de goed kope vooroorlogse bouw en de dure nieuwbouw. „De jaarlijkse huurverho ging van maximaal zeven procent (en na 1970 zes procent) kan deze verschil len niet voldoende overbruggen", aldus de minister. De nieuwe regeling geldt uitsluitend voor die gebieden van ons land waar de huurverhogingen nog niet in onderling samenspel worden vastgesteld, (de zgn. niet-geliberaliseerde gebieden). Daartoe behoort o.a. de hele randstad. Minister Schut zal er scherp op toe zien dat de huurverhogingen niet al te abrupt zullen worden ingevoerd. Iedere verhoging die uitgaat boven de zeven procentsgrens zal door het mi nisterie moeten worden goedgekeurd. De regeling geldt ook voor alle wonin gen van woningbouwverenigingen en gemeentelijke woningstichtingen. De besturen worden verplicht regel matig een plan bij het ministerie in te dienen om de huurprijzen van hun wo ningen aan te passen. Als deze besturen niet tot overeenstemming met hun huurders komen kan de minister de huurprijs bindend vaststellen. De achterstand in de woningbouw is de eerste negen maanden van dit jaar tot ruim vijfduizend opgelopen vergele ken met vorig jaar, zo heeft het CBS berekend. Tot en met september zijn in totaal 80.388 woningen voltooid tegen 85.510 in 1969. Het aantal begonnen woningen was daarentegen ruim vijfduizend hoger vergeleken met vorig jaar. (96.279 wo ningen in 1970 tegen 90.914 in '69). ADVERTENTIE De stijging van het algemene prijsni veau van goederen en diensten is in de tweede helft van 1970 versneld. Daar naast moet rekening worden gehouden, met een belangrijk aantal kostenstij gingen in de komende maanden, die veelal op een breed vlak tot een ver dergaande verhoging van het prijspeil aanleiding zullen geven. Tot deze kostenstijgingen behoren o.m. de loonkostenstijgingen als gevolg van het akkoord van 1 september jl., de per 1 januari 1971 voorgenomen verhoging van het tarief de twaalf pro cent van de BTW tot veertien procent, en de stijging van het invoerprijspeil. Een dergelijke veelheid van factoren is, aldus minister Nelissen verder o.m. vooral tegen het einde van het jaar in een groot aantal gevallen van di recte invloed op de prijsvorming. De fractie-voorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, zegt dat de prijzen in het midden van dit jaar al flink uit de hand waren gelo pen. Toch schafte minister Nelissen toen de prijsbeheersing af. Nu komt het kabinet daarop terug en kondigt een prijsmaatregel af, maar die is onvol doende, zegt Den Uyl. De ondernemers mogen de 400,- doorberekenen aan de consumenten en daarmee wordt dat extraatje via de prijzen voor een flink deel teruggeno men. Dat is z.i. onaanvaardbaar, temeer nu de trekkers van sociale uitkeringen nog geen cent extra hebben gezien. Het kabinet stelt verdere prijsstijgin gen in de eerste maanden van 1971 in het vooruitzicht en houdt tegelijk vol dat het een lbonpauze wil. Als het ka binet de inflatie wil afremmen en de sociale rust wil herstellen moet het geen loonpauze invoeren, maar afzien van de voorgenomen verhoging van de btw op 1 januari aanstaande, aldus Den Uyl. AMSTERDAM Moment tijdens de sloop van de St. Willibrorduskerk, op de hoek van de Ceintuurbaan en de Amsteldijk te Amsterdam. Op de foto komt, als een soort raket één van de torens aan de St. Wïllibrordus- straat naar beneden. ADVERTENTIE ▼W DAVEil NEW YORK De democraten hebben, zo blijkt uit de verkiezingscijfers en computerprognoses, de krachtige republikeinse verkiezingscampagne voor Se naat en Huis van Afgevaardigden kunnen weerstaan. Ondanks het bliksembe zoek van president Nixon aan tweeëntwintig staten en de gespierde verkiezings toespraken van vice-president Spiro Agnew vertoonden de eerste resultaten een meerderheid voor de oppositie. Drie bekende kandidaten, Muskie, Kennedy en Humphrey, zagen hun inspan ning beloond en zijn zeker van een plaats in de Senaat voor de komende zes jaar. Edmund Muskie, die geen succes had in 1968 toen hij als kandidaat voor het vice-presidentschap samen met Hubert Humphrey meedeed aan de verkie zingen tegen het duo Nixon-Agnew, won nu gemakkelijk in zijn staat Maine. De algemene verwachting is dat hij zich nu gaat voorbereiden op de presidents verkiezingen van 1972. In het Huis zijn de democraten zeker van de zege. Ook in het Congres staat hun zege vast. Edward Kennedy won zijn voorspelde gemakkelijke overwinning in de staat Massachusetts, nauwelijks een jaar na het ongeluk waarbij de secretaresse Mary Jo Kopechne het leven verloor en wat naar velen dachten het einde van zijn politieke carrière betekende. Hu- bert Humphrey won in Minnessota en neemt nu in de Senaat de plaats van de democraat Eugene McCarthy over, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De republikeinse gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeler, deed iets wat nog nooit voor hem in de Amerikaanse geschiedenis is gebeurd. Hij werd voor de vierde achtereenvol gende maal gouverneur door de demo cratische kandidaat Arthur Goldberg te verslaan. In Alabama verzamelde George Wallace, die ditmaal voor de democratische partij uitkwam, zoals ie dereen verwachtte een ruime meerder heid voor de post als gouverneur. Volgens de voorlopige uitslagen en computerberekeningen van de grote Amerikaanse televisiemaatschappijen hebben de democraten inmiddels zes gouverneursposten op de republikeinen veroverd, namelijk in Arkansas, Flori da, Nebraska, Ohio, Pennsylvanië en Wisconsin. De republikeinen verover den er twee op de democraten: Connec ticut en Tennessee. In Illinois versloeg Adlai Stevenson III, de zoon van de vroegere presi dentskandidaat en ambassadeur, de re publikeinse senator Rallph Smith. En in Michigan kon mevrouw Lenore Rom- ney, de echtgenote van «Je minister van Volkshuisvesting George Romney, het niet bolwerken tegen de democratische senator Philip Hart, die met succes zijn zetel verdedigde. Wel succes heeft de gezamenlijke aanval van president Nixon en vice- president Spiro Agnew gehad op de de mocratische senator uit Tennessee, Al- bert Gore. Zijn kritiek op Nixon in de afgelopen twee jaar was de president een doorn in het oog en de 62-jarige senator was dan ook telkens het eerste doel, wanneer hij een beroep deed op de kiezers om republikeins te stemmen en daarmee de wetteloosheid te bestrij den. Won Nelson Rockefeller met ge mak in New York, de 52-jarige Winth- rop Rockefeller heeft geen kans gezien voor de derde maal gekozen te worden als gouverneur van de staat Arkansas. Op basis van de eerste resultaten uit Californië geven de computers de vroe gere filmster Ronald Reagan 55 procent tegen 45 voor de democratische kandi daat voor het gouverneurschap van Ca lifornië, Jesse Unruh. DEN HAAG Het schip „Rigelt", afkomstig van Cyprus, is tijdens de storm vannacht bij Texel in moeilijkheden geraakt en later vier kilometer ten zui den van De Koog gekapseisd. Het schip ligt 100 meter uit de kust. Drie man, onder wie de kapitein, worden vermist. Negen leden van de bemanning kon den de kust van Texel bereiken. Drie van hen waren gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. De overige geredden zijn in een Texels hotel onderge bracht. Er werd direct een grootscheepse red dingsactie opgezet. Omdat het schip onvindbaar bleek, zond de koninklij ke marine een helikopter. Later werd een toestel van KLM-Noordzee-heli- kopters ingezet. De reddingboot uit Den Helder, die ook was uitgevaren, moest naar de haven terugkeren doordat zij een grondzee had gekregen. Tien leden van de bemanning hadden het schip verlaten en hebben getracht met een sloep de kust te bereiken. De sloep is echter omgeslagen. Drijvend en zwemmend op hun zwemvesten slaagden negen van hen er in op het strand te komen. Daar werden zij ge vonden door Texelaars. De brandweer had verplaatsbare aggre gaten ingezet om telkens een ander stuk strand te kunnen verlichten. Ook mannen uit het marineopleidings kamp De Mok hadden een stuk strand voor hun rekening genomen. Automobilisten verlichtten met de koplampen strandgedeelten waar mo gelijk schipbreukelingen zouden kun nen aanspoelen. Nadat er aanvankelijk acht man waren gevonden, werd later nog een negen de man op het strand gevonden. Later in de nacht kon men van de wal af de plaats waar het 1200 ton meten de schip lag, goed met lichtenbe- schijnen. Er werden toen geen teke nen van leven meer waargenomen, zodat men weinig meer kon doen dan de ochtend afwachten. ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gutvti' EMMELOORD Een groot deel van de Noordoostpolder, geheel Urk, Kampen en IJsselmuiden heeft vanaf negen uur gisteravond zonder elektri citeit gezeten. Oorzaak was het om waaien van een hoogspanningsmast door de storm. Het verhelpen van de schade heeft vele uren in beslag ge nomen. De hoogspanningsmast op het Kampe reiland was geknapt. De leidingen, waarop een spanning van J10 Kw stond waren ook afgebroken en lagen gedeeltelijk in IJssel, gedeeltelijk over de weg. Sinds omstreeks half elf had Emmeloord weer enige elektrici teit nadat men via de IJsselcentrale had omgeschakeld. Vannacht kreeg ook een deel van de binnenstad van Kampen, beneden de IJsselbrug, weer licht. De kabels vormden voor het verkeer geen groot gevaar, daar ze over een onbelangrijk landweggetje waren gevallen. Wel werd de scheep vaart in de IJssel door de mast en de kabels belemmerd. Het scheepvaart verkeer over die rivier was gestremd. De bewoners van Kampereiland, Kampen en IJsselmuiden hebben de hele nacht zonder stroom gezeten. Het wegverkeer heeft dinsdagavond weinig moeilijkheden van de storm ondervonden. Hinder ondervond het verkeer vooral op de weg Muiderberg-Lelystad- Emmeloord, daar deze over een dijk vlak langs het open water loopt, en de windstoten nogal hevig kunnen zijn. De rijkspolitie waarschuwde voor het weggedeelte Muiderberg- Lelystad voor overwaaiend wrakhout. Het veer Anna-Jacobapolder-Zijpe werd mede in verband met het weer tijdelijk uit de vaart genomen. r,angs de weinig drukke hoofdweg Vinkeveen-Waverveen zijn drie hou ten palen met lichtleidingen omge waaid. De draden hingen over de rij baan, waardoor het verkeer ongeveer twee uur werd opgehouden. Om on geveer elf uur 's avonds was alles weer in orde. WASSENAAR Woedend over zijn ontslag trok gisteren de 45-jarige Griekse keukenhulp in de keuken van het statige Wassenaarse café-restau rant „Kasteel de Wittenburg" een pi stool. Met drie pistoolschoten maakte hij een einde aan het leven van de 44- jarige chefkok C. Clemens uit Wasse naar. Een vierde kogel trof de 21-jari- ge leerlingkok D. Evers uit Doetin- chem in de hals. Hij werd ernstig ge wond naar de Ursula-kliniek in Wasse naar overgebracht, waar neuro-chirur- gen vandaag zullen proberen de kogel te verwijderen. De keukenhulp, die al sinds 1962 in Nederland woont, werkte ongeveer zes maanden in de keuken van het deftige café-restaurant. Gistermiddag onder hield de chef-kok hem over de manier, waarop hij de in het hotel werkzame vrouwen trachtte te benaderen. De Griek nam dat niet, en daagde de heer Clemens uit naar buiten te komen en een robbertje met hem te vechten. De chef-kok ging hier niet op in, waarop de Griek hem wilde aanvallen. Daarop werd de keukenhulp op staande voet ontslagen. Nadat hij bij de administratie had af gerekend en zich had verkleed, ging hij nog even naar de keuken van het hotel, om zoals hij zei wat kleding op te ha len. In de keuken aangekomen trok hij zonder iets te zeggen een pistool uit zijn zak, en vuurde op zijn over een fornuis gebogen ex-chef. Een derde in de keuken aanwezige kok hoorde de schoten en zag zijn chef in elkaar zak ken. Hij zag, dat het pistool nog gericht was en dook weg, juist op het moment dat de Griek ook op hem schoot. De kogel floot over hem heen en trof de jonge leerling-kok. De Griek liep daarna met het pistool in de hand door het hotel. De bedrijfs leider, de heer H. P. J. van Steen, kwam hem op een trap tegen en werkte hem met een zacht lijntje de deur uit. De gewaarschuwde politie zag hem even later bij een bushalte staan. Hij liet zich zonder verzet arresteren. Bij fouillering bleek hij behalve het pi stool, waarin nog vijf patronen zaten, ook een stiletto bij zich te hebben. (Van onze weerkundige mede werker) De storm, die dinsdagavond vooral langs de Wadden windsto ten van 110 tot 120 km per uur ontketende, was de felste sinds 17 oktober 1967 (Den Helder 135 km per uur). De depressie, die hem ver. oorzaakte, trok snel over Schot land, de Noord- en Oostzee naar Polen. Op het eiland Man werd met 240 km per uur een nieuw absoluut stormrecord voor de Brit se eilanden geboekt. In de tweede helft van deze week zal het weer typisch veranderlijk zijn, met afwisselend regen en zon neschijn. Het weer blijft overwe gend aan de zachte kant, met mid dagtemper aturen in Gelderland van 10 tot 12 graden Celsius of nog iets hogere. In de Scandinavische landen vriest het de laatste nachten plaat selijk 20 graden en in Rusland valt sneeuw. Weersverwachting van het KNMI Enkele buien, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust mo gelijk harde wind tussen zuidwest tn noordwest. Iets lagere middagtemperaturen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1