Boeiende film over Leven op Schouwen Achterstand bij Sociale Dienst „Trouwen is bij leerlingen al erg in Speciale aandacht voor licht en band abi qetioend Onderlinge compei Renswoude Mentale instelling politie is gezond Ju liana-ziekenh u is over personeelstekort: C.J.P. niet in trek Levensgevaarlijke trappen in 7 Sc h rij verspark Wijkgemeenschap tegen hogere servicekosten Mist u uw VALLEI? Belt u dan «van a.u.b. Zangkoor komt mannen tekort Y\ Renswoude houdt Bazaar Ernstige schade na aam •ijdin» Politie heeft deze maand: Schaken 10550 11079 Drukke avond in Eist: DRIE WEKEN Personeel moeilijk te krijgen: Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... Flatkinderen zijn niet neurotischer WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 Newomij wil ons met één van de kaart vegen' voor Vaanendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur ..Er breekt nog eens iemand zijn nek op de trappen in de flats van het Schrijverspark", zegt het bestuur van de wijkgemeenschap. Foto geheel boven: Ook net vuil rondom de flatgebouwen is de bewo ners een doorn in het oog. Men vindt dat er te weinig aan onderhoud wordt gedaan. ELST üp uitnodiging van de Cul- i de bewerking van de grond, visserij en tuur-natuurhistorische Vereniging veeteelt en niet te vergeten de prachti- Zuid-Oost Utrecht, vertoonde de ge natuur, die in alle vier jaargetijden Zeeuwse cineast J. F. J. v.d. Berge waren gemaakt, dinsdagavond in. de zaal van café Van Leth een boeiende film over het leven ~\IW op Schouw en Ml I d 11 I I i In een korte inleiding vertelde de heer Van de Berge, dat het eiland reeds in de tweede eeuw de eerste bewoners huisvestte. Schouwen bestond in die tijd uit vier eilandengroepen en heeft in de loop der eeuwen zeer veel veran- deringen ondergaan. Het eiland werd geteisterd door natuurrampen, Waar door het vaak een totale metamorfose onderging. De pioniers van Schouwen voelden instinctief aan, dat één dijk niet vol doende zou zijn. Zij bouwden er liefst drie en noemden de dijk aan de zee kant ..wakersdijk", de tweede „dro- mersdijk" en de derde „slapersdijk". De •troken tussen deze dijken heten inla gen; deze beslaan een oppervlakte van enige hectaren en bestaan uil zeer vruchtbare bouwgrond", besloot hij. Hoofdpersoon in de film was een boer, die een der inlagen bewoonde en daar met zijn gezin een gezond maar geïsoleerd bestaan leidde. Naast boer was hij visser en vogelaar, zodat hij wel wist hoe zijn dag te vullen. In de laaggelegen drassige terreinen tussen de eerste dijken leiden de ver schillende vogelsoorten in grote kolo nies een prettig leven. Kokmeeuwen, grote sterns en nog vele andere vogels bouwen er hun nesten en broeden in i het voorjaar hun eieren uit. Er waren bijznoder aardige opna men gemaakt van nog geen dag oude kuikentjes, die hun eerste onzekere schreden in een vreemde wereld zetten. Opdat de vogels hun nesten op juiste afstand van elkaar plaatsen, dient de vogelaar hen op een bepaalde manier te begeleiden. Voorbereiden is misschien een beter woord, want voordat de vo gels op de vogeleilandjes in de inlagen neerstrijken, zijn deze reeds van stro voorzien. Er waren verschillende inte- o VEENENDAAL De mentale instel ling van het Veenendaalse politiekorps is momenteel gezond. Dit stellen burge meester en wethouders vast in de me morie van antwoord op het afdelings- onderzoek van de begroting. Enkele raadsleden hebben gevraagd of de poli tiemensen mentaal en fysiek voldoende worden geschoold om onder bijzondere omstandigheden te kunnen optreden. Aan de lichamelijke conditie van de politieman wordt zoveel mogelijk aan dacht besteed. Ambtenaren tot 40 jaar j Hij schijnt iets in zijn voet gebroken te hebben twee uur in dé week verplichte dienstsport. een aantal ouderen neemt vrijwillig deel. terwijl weer anderen actief zijn in de politiesportvereniging. 's Zomers ligt het accent op de condi tietraining, en in de winter staat judo het hoogst genoteerd. C7 (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL ..De Ne womij heeft ons met één klap van de kaart willen ve gen, maar dat gaat mooi niet door". Voorzitter C. A. Heij van de nog jonge wijkge- meensehap Schrijverspark is zeker van zijn zaak. Het be stuur heeft de handschoen opgenomen die de Neder- landsche Woniiigfinancie- rings Mij hem heeft toege worpen. Dat gebeurde op 21 oktober met een circulaire onder de 150 flatbewonende gezinnen in de wijk. Daarin stond dat de Newomij in overleg met liet bestuur van de wijkgemeenschap heeft beslo ten de zogeheten servicekosten per 1 januari met zes gulden te verhogen tot f 22,50 per maand. Het bestuur van het Schrijverspark reageerde pijlsnel. Op 23 oktober werd een brief aan de Newomij geadres seerd. met de mededeling dat er over die verhoging nooit afspraken zijn ge maakt. Wel was op 19 oktober tijdens een gesprek in Hilversum gesproken over een betere regeling van de jaar lijkse navorderingen van diezelfde ser vicekosten. De Newomij schreef dan ook. dat de nieuwste verhoging werd ingevoerd om een hoge navordering over 1970 te voorkomen. De flats waar hpt om gaat dragen namen van onafhankelijke denkers als Erasmus en Multatuli. Iets van die on afhankelijkheid is terug te vinden in de houding van het bestuur "der Wijkge meenschap, waarvan volgens eigen op gave 95 procent van de gezinnen lid is. ..Wij zijn georganiseerd, en dus staan we nu sterk. Als eenling bereikt je in zo'n geval niets", is de verklaring van de heer Heij. als hij meedeelt dat de ijkgemeenschap het er niet bij zal la ten zitten. ONMOGELIJK In de brief van 23 oktober is de Ne womij aangeraden om de voorgenomen verhoging ongedaan te maken. Het be stuur schreef dat het onmogelijk ak koord kan zijn gegaan tijdens de be spreking op de 19de. Dat zou eerst be sproken moeten zijn in de algemene le denvergadering. Als de Newomij niet van zins is gevolg te geven aan de raad, komt er inderdaad op korte ter mijn een bijeenkomst van flatbewoners, waarop volgens het bestuur zonder meer het besluit zal worden genomen om de servicekosten domweg niet te betalen. „Ze hebben ons in één keer van de kaart willen vegen", zegt de heer Heij. Het heeft er even op geleken dat het zou lukken Er is een aantal gezinnen geweest dat dreigde het lidmaatschap op te zeggen toen ze die circulaire in de bus kregen. ..Wat moeten we nu met zo'n bestuur?" vroegen ze. En ze zou den gelijk hebben gehad, als we inder daad met die verhoging akkoord zou den zijn gegaan." Op zichzelf hebben de flatbewoners niets tegen de servicekosten, tenminste, als die service dan ook wordt verleend. Daaronder vallen o.a. het onderhoud van de gemeenschappelijke ruimten in de flatgebouwen, onderhoud van ver lichting, glas, verwarming, parkjes en paden. In die wetenschap wijzen de be stuursleden op de trappenhuizen, die zij afschilderen als „levensgevaarlijk" als gevolg van verwaarlozing. ONVERANTWOORD Er liggèn losse treden. In sommige gevallen ontbreken de bovenste stuk ken van de treden helemaal. „Er breekt nog eens iemand zijn nek", voorspelt het bestuur. Vorige week kwam nog een Spanjaard te vallen, die per "onge luk op een los liggende trede stapte. SCHERPENZEEI, - De Chi ge mengde zangvereniging Soli Deo Gloria komt mannen te kort. De ledenwerfac tie verloopt naar tevredenheid, of schoon het streefgetal van 75 nog niet hebben. Oudere mensen durven nauwe lijks alleen de trappen op. De bewoners zelf weten nu wel waar de gevaren schuilen. „Je voeten gaan ernaar staan", eggen ze. Maar vreemden lopen kans zich te vergissen in de kwaliteit van de trap, en mis te stappen. „Een onverantwoorde situatie", vindt het be stuur, en een reden om de servicekos ten niet te betalen. Wat de navorderingen betreft, men wil ze best betalen, als maar behoorlijk gespecificeerde rekeningen worden steeds ergere vervuiling", vindt de heer Heij. Nt als in een huisgein; als daar overal sigarettenas op de grond ligt, denkt iedereen dat het mag. en tikt zijn peukje af op het vloerkleed... Daarbij komt dat het schoonmaken tot driemaal toe aan een „ondernemer" wordt uitbesteed, zegt het bestuur. Dat betekent dat er van de kosten onder weg het een en ander aan strijkstokken blijft hangen. De flatbewoners betalen volgens deze lezing meer dan de wer kelijke schoonmaakkosten. Ook het onderhoud van de tuinen is onvoldoende, vindt men. Het vuil ligt soms zo hoog, dat het boven de strui ken uitkomt. Klachten zijn er in overvloed, en het bestuur weet zich bij voorbaat al ge- ruggesteund door de leden. Als Newo mij geen bakzeil haalt wordt er be taald. Wanneer dat besluit ge nomen wordt is nog niet zeker. Voorzit ter Heij: „Als je nagaat dat Newomij twee dagen na het gesprek in Hilver sum een circulaire in de brievenbussen laat doen om de verhoging aan te kon digen, en wij weer twee dagen later protesteren, is drie weken wachten op antwoord ruimschoots voldoende, dacht ik". Die wachttijd loopt dus af op 14 november. 'i Zatord. y. 16.30-17.30 u. Voor Rhonon 3328 Nwo Voonondaalsowog 159 RENSWOUDE De voetbalvereni ging Renswoude houdt vrijdag en za terdag een grote bazaar in gebouw „Rehoboth". De opbrengst is bestemd voor de accommodatie van v.v. Rens woude. Vrijdag is de bazaar geopend van 7 tot li uur en zaterdag van 2 tot 4 uur en van 7 tot 11 uur. Het bazaarcomité heeft weer enkele prachtige prijzen ter beschikking gekregen en naasl het sjoelen, schieten en rad van avontuur, is er een grote verloting en verschillen de nieuwe attracties. SCHERPENZEEL Op de Markt straat in Scherpenzeel ontstond dins dagmorgen ernstige schade aan twee auto's die met elkaar in botsing kwa men. J. A. S. v. L. uit Zeist reedin de richting^Barneveld, die zonder richting aan te geven linksaf wilde slaan. Ach terop kwam P. W. uit Barneveld, die zonder richting aan te geven linksaf wilde slaan. Achterop kwam P. W. uit Barneveld, die hem juist wilde passe ren. v. L.'s wagen werd in de flank gegrepen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. VEENENDAAL De Sociale Dienst in Veenendaal heeft te kampen met een flin ke achterstand in de verwerking van aanvragen om hulp in het kader van de Al gemene Bijstands Wet (ABW7). In 64 gevallen bestond op I oktober een achterstand in de behandeling van aanvragen. In 50 gevallen in noodzakelijke herhaalde con tacten en controles. Burgemeester en wethouders zeggen dit in hun memorie van antwoord, op vragen die raadsleden over de gemeentebegroting voor 1971 hebben gesteld. 99 (Van een onzer verslaggevers) "¥7"EENENDAAL „Wij worden in ons ziekenhuis onmiskenbaar met een personeelstekort geconfronteerd, maar ik moet pertinent ontken nen dat het tekort ernstiger vormen aanneemt dan elders in den lande". Aldus reageert de econoom-directeur van het .lulianaziekenhtiis in Vee nendaal, de heer Spoon, op de geruchten dat de ziekenhuisleiding in Vee nendaal een schrikbarend tekort aan verplegend personeel zou hebben. De geruchten hierover zijn naar alle waarschijnlijkheid ontstaan doordat patiënten die in de afgelo pen weken moesten worden opgeno-' men in het hospitaal, één tot twee uur in de hall hebben moeten wach ten. De heer Spoon: „Ja, maar dat komt vrijwel overal voor. Dat men even moet wachten voordat men wordt opgenomen is normaal, omdat een aantal patiënten zich op dezelf de uren moet komen melden". PRETTIG „Die tekorten", aldus de eco noom-directeur, „zijn er wel, maar het valt nogal mee. Ik kan natuur lijk niet in de toekomst kijken, maar zoals de zaken er nu voorstaan ben ik nogal optimistisch want het aan tal leerlingen stijgt aanmerkelijk en dat is een prettige omstandigheid voor ons. want over enkeie jaren zijn zij afgestudeerd. Met die omstandigheid zijn de te korten overigens niet weggewerkt. Doch daarom adverteren wij regel matig. de laatste tijd vooral ook om part-time-krachten aan te trekken". TEGELIJK Volgens de heer Spoon is het vaak erg moeilijk voor de ziekenhuislei ding, daar bij vlagen drie of vier verpleegsters tegelijk vertrekken. „Vele meisjes gaan na enkele jaren trouwen en tot overmaat van ramp begint dat trouwen ook al erg „in" te raken bij de leerlingen", vertelt hij lachend. Als een organisatorische zaak be titelt hij het feit dat in het Julia- na-ziekenhuis het ochtendbezoek aan klassepatiënten onlangs is ko men te vervallen. Een en ander houdt ook verband met het tekort aan personeel. Het is in elk geval duidelijk dat de directie van het geneeskundig centrum in Veenendaal vurig hoopt uit haar personeelskringen zo weinig mogelijk invitaties voor bruilof'#" te zullen ontvangen... VEENENDAAL Net als in oktober moeten de weggebruikers er deze maand rekening mee houden dat er door de politie streng wordt gecontroleerd op de verlichting van het verkeer. Naast alle andere zaken zoals blauwe zone en technische toestand van de voertuigen zal verder speciale aandacht worden besteed aan het handenprofiel. „Vooral in deze tijd van het jaar kan maand bij een aantal scholen steek- er niet te veel aandacht wordèn besteed J proeven zuilen worden genomen om na Uit een oogpunt van billijkheid moet in het algemeen binnen een maand een beslissing op een aanvraag kunnen worden meegedeeld, aldus B. en W. Als oorzaken van de achterstand ziet hef college: een voortdurende stijging van het aantal aanvragen, een toenemende ingewikkelheid van behandeling en groeiende omvang van het aantal te verwerken mutaties, als gevolg van mutaties in sociale verzekeringsuitke ringen e>n o.a. prijswijzigingen (huren, premies, verpleeg- en verzorgingsprij- zen). Het gevolg van de achterstand is dat tussentijds veel verzoeken om inlichtin gen en oplossingen worden gedaan. Daardoor moet veel op basis van voor lopige gegevens worden gewerkt. Dit veroorzaakt echter ook weer extra werk. Er is geprobeerd het personeel uit te breiden, maar de krachten zijn moeilijk te krijgen. Er is nu jong personeel aan getrokken met geringere ervaring, dat nog een opleiding volgt. Tijdens het werk raken ze ermee vertrouwd. Van januari tot en met september hebben de ambtenaren voorts regelma tig overgewerkt. Dit moest worden ge staakt omdat dan weer te weinig tijd overbleef voor avondstudie. De maat schappelijk werkers zijn zoveel moge lijk ingezet voor de behandeling van bijstandsaanvragen. Van de 1193 woningen die in Dragon der-Zuid moeten komen is de grond voor 684 sluks uitgegeven of zijn de onderhandelingen erover afgesloten, ?/- dus B. en W. elders in hun memorie van antwoord. Er resteert nog grond voor 97 eengezins- en 412 etagewonin gen. Het verloop van de uitgifte wordt bevredigend genoemd. VERWARMING Een aantal raadsleden heeft gevraagd of er bij nieuwbouw van etagewonin gen op wordt toegezien dat de verwar mingsinstallaties deugdelijk zijn. Men wil ook een verklaring van het feit dat geruime tijd na het betrekken van de woningen mankementen en geluidshin der optreden. B. en W. nemen aan dat hier wordt gedoeld op de huizen in het Vijverplan. Er zijn daar al voorzienin gen getroffen, zeggen zij. De oorzaak van de geluidshinder is grotendeels te wijten aan ondeskundige behandeling en eigenhandig sleutelen aan kranen door de bewoners, waardoor de instal laties zijn ontregeld. Zodra de tempera turen het vriespunt naderen moet daar om het hele complex opnieuw wórden ingeregeld. aan de voor- en achterlichten van het gemotoriseerde verkeer, bromfietsers en fietsers", §idus hoofdinspecteur- korpschef K. fruiskamp gisteren op de maandelijkse persconferentie. „Nog te veel auto's voeren een ongelijke ver lichting. Het aantal gevallen dat door ons een gebrekkige achterverlichting werd geconstateerd is ook nog schrik barend hoog. Wat ons in de afgelopen maand speciaal is opgevallen dat er nog te veel ouders zijn die hun kinderen de weg op laten gaan met een fiets zonder achterlicht": Het aantal processen-verbaal dat in oktober werd opgemaakt omdat de ver lichting niet deugde 33 in totaal schijnt in tegenspraak te zijn met het alarmerende geluid dat de korpschef laat horen. De meeste overtredingen werden geconstateerd bij zeer jeugdige wielrijders. ..We zetten die niet direct op de bon. maar als we dat wel gedaan hadden j was dit aantal ongetwijfeld veel hoger i geweest", aldus de korpschef die verder intern nog zal bekijken of in deze ADVERTENTIE overlegd, waarin Newomij de tekorten degelijk aantoont. Specificaties bestaan wel, maar het bestuur vindt ze onvol doende. Vooral de post „schoonhouden gemeenschappelijke ruimten" roept bij is bereikt. Er melden zich meer dames 1 hen vragen op. Hun verwijt is dat de aan dan heren. Dezer dagen begint men j schoonmakers het vuil wel opvegen, met het instuderen van een nieuw maar het hier en daar in een hoekje »essante en leerzame filmopnamen, van 1 kerstprogramma. laten liggen. „Dat is aanleiding tot, VEENENDAAL De belangstelling voor het Cultureel Jongeren Paspoort blijkt in Veenendaal uiterst gering te zijn. In de memorie van het antwoord betreffende de gemeentebegroting zeg gen B. en W. desgevraagd dat in het seizoen 1970-'71 veertien paspoorten werden uitgereikt, en negen verlengd. In 1969-'70 waren het respectievelijk veertien en drie. Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151. te gaan, wat er op het gebied van ver lichting aan brommers en fietsen man keert. Vérder is in' de ogén van de politie een besparing op autokosten door te wachten met het vervangen van versle ten banden een slechte zuinigheid. Ook in november zal hieraan de nodige aan dacht worden besteed. Daarnaast zal er ipet name in de winkelstraten op worden toegezien dat met het grof vuil niet te vroeg langs de straat zet. In oktober werd 270 maal een bekeu ring uitgedeeld in de blauwe zone, zes middenstanders gingen op de bon voor het overtreden van de ijkwet en voor overige overtredingen werd 92 maal een proces-verbaal opgemaakt. RENSWOUDE ln de onderlinge competitie van de schaakclub Rens woude zijn alleen S. Tienstra en L. v.d. Peut nog zonder verlies en zij kunnen zich voorlopig beschouwen als de koplopers. Een aantal deelnemers van het vorig jaar heeft tot nu toe nog verstek laten gaan, maar de schaakvereniging Renswoude kan best enige versterking gebruiken. Er wordt iedere vrijdagavond gespeeld in de kleine zaal van „Rehoboth". De uitslagen van deze week luiden als volgt S. Tienstra - M. A. Borgers 1-0; J. Vermeulen - H. Altink 1-0; L. v.d. Peut - G. de Rooij 1-0; B. O. Wuck - G. ten Cate 0-1; H. Altink - L. v.d. Peut 0-1; M. A. Burgers - B. O. Wuck 0-1; A. v.d. Peut - G. de Rooij 1-0; B. O. Wuók - J. Vermeulen 0-1. De voorlopige stand 1. L. v.d. Peut 44; 2. S. Tienstra 44; 3. G. de Rooij 36; 4. A. v.d. Peut 23 1 afgebroken partij); 5. J. Ver meulen 24 1 afgebroken partij); 6. G. ten Cate 2—4; 7. H. Altink 1—5; 8. B. O. Wuck 15; 9. M. A. Burgers 03. VEENENDAAL „Is er bij kin deren die in flats wonen een ver hoogde neurotisering merkbaar?". Een vraag die tijdens het afdelings- onderzoek van de Veenendaalse be groting aan de oppervlakte is geko men. B. en W. antwoorden dat een en ander niet is geconstateerd. „Niet uitdrukkelijk is geconsta teerd dat kinderen uit flats een be paalde lichamelijke of geestelijke achterstand hebben", delen ze ver der mee. ..In het algemeen kan ge steld worden dat zowel kinderen die in een flat, als kinderen die in een eengezinswoning wonen, energieker zijn dan voorheen. B. en W. ontken» nen verder dat schoolartsen gemerkt hebben dat flatkinderen meer schoolmoeilijkheden hebben dan an ders.

De Vallei | 1970 | | pagina 3