Vuile Rijn niet nodig voor water van Rhenen Provincie Utrecht moet na 1976 ruim 500.000 dagrecreanten gaan verwerken VOORZIENINGEN VERGEN 15 TOT 30 MIEJOEN GULOEN Bakens tijdig verzet VALLEI-POP niets \an aantrekken Rooster van „Renswouw" Grote droogte in Spanje Ongeoorloofd wapenbezit veroordeeld Alleen aardgas als woonoord gastarbeiders wordt gebouwd Politie let op verlichting Oliehollen van wandelclub Verl>ouwing gemeentehuis in volle gang dathetrtajcictris... de mode is veelzijdig RHENEN De alarmerende berichten over de steeds verder gaande verontreiniging van de wereld waarop we leven, en de vraag of het Rijnwater in de naaste toekomst nog wel geschikt zal zijn om er bruikbaar drinkwater van te maken, zijn voorlopig voor de inwoners van Rhenen, hoewel deze plaats aan de rivier ligt, geen probleem. BEERPUT LEKKER OP NIEUWEWEG: SPREIDING Ziekenhuislëning overtekend PLANNING WOENSDAG 4 NOVEMBER 19/d In hotel De Koerheuvel bevindt zich het reserve-reservoir van de Rhenense waterleiding. UTRECHT In opdracht van het college van Gedeputeerde Staten en met 50 procent subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk is door het Econoniisch-Technologiseh Instituut voor Utrecht een studie verricht naar betere spreidingsmogelykheden van de vele dagrecrean ten die vooral gedurende het voor- en najaar in steeds grotere aantallen bin nen de provincie Utrecht verpozing zoeken. Het E.T.I. verwacht dat het in 1969 berekende aantal dagrecreanten van 225.0000 zal stijgen tot meer dan 300.000 in 1976, terwijl op langere termijn met een half miljoen bezoekers rekening moet worden gehouden. Om een betere spreiding van de recreanten te verwezenlijken, zijn voorzieningen noodzakelijk die van vijftien tot dertig miljoen gulden vergen. De N.V. Waterleiding Mij. „Rhe nen" heeft al jaren geleden de bakens verzet en het pompstation, dat voor heen aan de Buitenomme stond, bui ten werking gesteld. In de plaats daar van werd aan de Reumers een geheel nieuw gebouw gesticht, waar ook de nieuwe bronnen werden geslagen. Het resultaat was bijzonder goed en tot op de huidige dag staat Rhenen er om bekend dat er drinkwater van uitne mende kwaliteit wordt geleverd. Het oude station aan de Buitenomme, waar ook de bronnen lagen, werd bui ten bedrijf gesteld, toen gemerkt werd, dat ze niet meer zuiver waren. Het op pervlaktewater was er hier en daar in terecht gekomen, met als gevolg dat er 1 grote kans bestond dat het drinkwater zou worden besmet. Door tijdig ingrijpen van het ge meentebestuur werden er op korte ter- mijnceorganisatieplannen ontwikkeld, die enerzijds tot resultaat hadden, dat het aandelenpakket van de waterlei dingmaatschappij praktisch geheel in handen kwam van de gemeente Rhenen en anderzijds, dat toen onmiddellijk maatregelen konden worden genomen om over te schakelen op een ander wa terwingebied, in de bossen bij de Reu- mersweg. Het oppervlaktewater, dat destijds de bronnen bij de Buitenomme dreigde te vergiftigen, was grotendeels afkomstig uit de Rijn. Wanneer de waterstand in de rivier zo hoog opliep, dat de uiter waarden blank kwamen te staan, drong datzelfde Rijnwater ook in de bronnen. Al jaren geleden was er dus al iets mis met het rivierwater, hetgeen al eerder was gebleken, toen enkle ingezetenen van Rhenen het hadden laten onderzoe ken met het doel een open zwembad in de Rijn te stichten. Rhenen's burge meester mr. L. Bosch ridder van Ro senthal, had al vóór 1954 in een open bare gemeenteraadsvergadering onom wonden gezegd: „De Rijn is een beer put". De rasechte Rhenenaren, die jaren in de rivier hadden gezwommen en er nimmer nadelige gevolgen van hadden ondervonden, geloofden dan eigenlijk niet direct. Zij waren het, die een che misch bureau in Bussum inschakelden en tot hun grote ontsteltenis te horen kregen dat de burgemeester de waar heid had gezegd. Drie jaar later kon men veilig zwem men in een aangelegd bad op de Greb- beberg, waar het water uit een diepte van 110 meter wordt opgepompt en dus ook al over zuiver bronwater beschikt. Het is bepaald een vooruitziende blik geweest van Rhenen's gemeentebestuur en van de directie van de NV Waterlei ding Maatschappij om zo tijdig de ba kens te verzetten. Misschien heeft in de vijftiger jaren niemand er bij stil ge staan, dat het nog eens zó erg met het Rijnwater zou worden als nu het geval is. In elk geval betekent de vestiging van de waterleiding in de bossen van Rhenen nu een hele geruststelling. De meeste toeristen uit het westen van ons land, die in Rhenen hun va kantie doorbrengen, vinden er zonder uitzondering het drinkwater bijzonder lekker van smaak. De Rhenenaren, die elders wel eens ,,aan de kraan gehan gen mochten hebben", zullen moeten beamen, dat zij nergens lekkerder drin ken dan thuis. Wat er in de toekomst met de bron nen bij de reumers zal gebeuren, is nu nog niet bekend, maar verondersteld mag worden dat Rhenen voorlopig nog wel vooruit kan met goed en smakelijk drinkwater. Dit is een tijd van voortdurende prijsstijgingen. Dat is per 1 januari 1971 ook in Rhenen het geval met de RENSWOUDE Nu het nieuwe gym nastieklokaal aan de Oude-Holleweg gereed is gekomen, kan de Sportvereni ging „Renswouw" weer nieuwe leden in schrijven voor de afdelingen gymnastiek, volleybal en tafeltennis, en kan sport- minded Renswoude zijn vleugels uit slaan in het prachtige gebouw, dat ver moedelijk 21 november officieel wordt geopend. Donderdagavond heeft de voetbalver eniging de lichamelijke training voor jeugd en senioren in het gebouw. Het rooster van Sportvereniging „Renswouw" is als volgt: Maandag: 1617 uur: kleutergymn. 1; 1718 uur: jongens, klas 1 en 2; 1920 uur: jongens 12 - 13 - 14 jaar; 2021 uur: dames volleybal; 2122 uur: heren vol leybal 1; 22—23 uur: heren volleybal 2. Dinsdag: 1617 uur: kleutergymn. 2; 2021 uur: damesgymn. 1; 2122 uur: damesgymn. 2. Woensdag: 1415 uur: meisje, Klas 3 en 4; 1516 uur: jongens, klas 3 en 4; 1617 uur: jongens, klas 5 en 6; 2021 uur: tafeltennis. Donderdag: 18—22 uur: training VV Renswoude. Vrijdag: 1617 uur: meisjes, klas 1 en 2; 17—18 uur: meisjes, klas 3 en 6; 1920 uur: meisjes, 1213 jaar; 2021 uur: meisjes, 14 - 15 - 16 jaar. MADRID Spanje beleeft thans het droogste jaar sinds 1930 en de schade hierdoor geleden door de landbouw is zeer ernstig. Over het algemeen is er dit jaar tot nu toe in het land een der de gevallen van de hoeveelheid regen die er de laatste 40 jaar is neergeko men. De temperaturen zijn nu nog onge woon hoog in Spanje, en op tal van plaatsen in het midden, zuiden en oosr ten van het land bedraagt de tempera tuur overdag nog 25 graden. Een aantal zich daar bevindende wa terreservoirs staat droog. De door de landbouw geleden schade wordt thans geschat op 10 miljard pe setas (142,6 miljoen dollar) maar dit is naar men vreest nog aan de lage kant. VEENENDAAL Gezinnen die aan de Nieuweweg wonen tussen rijksweg 12 en de spoorlijn, zijn mede afhanke lijk van een der plaatselijke indu strieën, als zij aangesloten willen wor den op het aardgasnet. Alleen als dat bedrijf in die omgeving een woonoord voor gastarbeiders sticht, wordt aan sluiting mogelijk rendabel. Het gasbedrijf heeft onderzocht hoe veel belangstelling er voor het aardgas is aan de Nieuweweg. Gebleken is dat 14 personen het willen hebben om te koken en voor verwarming, en 5 alleen voor koken. 18 personen willen geen aansluiting. Voor de aanleg van een aansluiting zou het 't goedkoopst zijn een pijp on der de rijksweg door te steken. Als echter een aansluiting wordt gemaakt voor 19 gezinnen, levert dat een jaar lijks verlies op van ruim vijfduizend gulden. Als er 30 liefhebbers zijn ruim vierduizend. Het gasbedrijf acht dit on aanvaardbaar. B. en W. delen een en ander mee in de memorie van antwoord betreffende de gemeentebegroting voor 1971. Het komt erop neer, zo stellen zij verder, dat de gasleiding er alleen komt, als het woonoord voor gastarbeiders er komt. In Veenendaal zijn nog 230 percelen zonder aardgas, en zij zullen er voorlo pig ook van verstoken blijven. Ruim 97 procent van de bevolking zit wel op het net. Om de 230 percelen aan te sluiten zou een onrendabele investering van ruim een miljoen .gulden moeten wor den gedaan. prijs van het drinkwater, want de ge meenteraad besloot vorige week nog met ingang van die datum de prijs met 20 pet. te verhogen om de ook al stij gende kosten te kunnen blijven dekken. Uit het heden gepubliceerde rap port „Utrechts recreatie perspectief" blijkt, dat 60 pet. van de dagrecrean ten de Utrechtse Heuvelrug en de plassengebieden bezoekt. Van de an dere onderscheidene regio's blijkt midden Utrecht met 12 pet. de grootste trekker te zijn. Vallei en Kernland krijgen 10 pet, Rijn- en Lekoevers oefenen hun aantrek kingskracht uit op 4 pet., in noord west Utrecht en het Kromme-Rijn- gebied vindt 6 pet. een plaats onder de zon en eenzelfde percentage ten slotte blijkt in het Vechtgebied te recreëren. Drs. H. Roelfsema die de studie heeft verricht, toont met enkele mo dellen aan, dat een betere spreiding van de recreanten niet alleen ge wenst maar ook mogelijk is. In de modellen is rekening gehouden met de afstanden die men op een vrije dag bereid is af te leggen, met het landschapskarakter (bos, water, pol der) en met een wensenpakket (wandelen, zwemmen, zeilen, a<o- rijden). Op grond van deze modellen komt drs. Roelfsema tot de conclusie dat in de nabijheid van de grote steden en in de recreatief nu nog minder aantrekkelijke regio's voorzieningen moeten worden getroffen. Op korte termijn tot 1976 za* dan reeds een beperkte verschuiving in de recreatiespreiding optreden. Om het natuurschoon en de aan- V^EENENDAAL Voor de eer- ste maal in De Vallei een overzicht van het lokale en lande lijke popgebeur'en. Iedere week zal er een overzicht worden gepubli ceerd van de best verkochte sing les, en een aantal tips over nieuw verschenen hitwerk. Eerst even terug naar het Wage- ningse Cantil-festival. De belang stelling, waarop door de organisa tie was gerekend, ongeveer twee duizend mensen, viel nogal tegen. Iets meer dan veertienhonderd be langstellenden vulden de grote tent, maar dat had het voordeel, dat het geheel overzichtelijk bleef en dat iedereen een redelijke kans had om dat te zien, waarvoor hij of zij gekomen was. En te zien en te horen was er ge noeg in Wageningen. De kwaliteit van de optredende groepen was goed, maar het was alleen vreemd te zien, hoe apathisch de geïnte resseerden alles over zich heen lieten gaan. Voor Cuby en the Blizzards een reden om er met de pet naar te gooien. Alleen bij CCC Blues en Folk Inc. toonde men te recht de nodige positieve belang stelling. De informaties-stands gingen volledig de mist in. Alleen de sex-standhouders trokken be langstelling, maar de Bond Voor Dienstwilligen en het Angola- comité stonden verloren op de eerste verdieping van het Cantil- huis. LANDELIJKE TOPTIEN 1. To my father's house, Les Humphries Singers. 2. Paranoid, Black Sabbath. 3. Where have I been wrong, Cats. 4. My way, Samantha Jones. 5. Wild world, Jimmy Cliff. 6. Peace will come, Melanie. 7. Lola, Kinks. 8. I won't stand them, Bonny St. Claire. 9. Back home, Golden Earring. 10. The tears of a clown, Sm. Ro binson en Miracles. VEENENDAALSE TOPTIEN 1. Wacht op mij Mona Lisa, v/h Radi Ensemble. 2. Black Sabbath. 3. To my father's house, Les Humphries Singers. 4. Huilen is voor jou te laat, Corry en de Rekels. 5. Where have I been wrong, Cats 6. She likes weeds, Tee-Set 7. See me, feel me, The Who. 8. Back Home, Golden Earring. 9. Black Night, Deep Purple. 10. De fles. Jan Boezeroen. Best verkochte L.P.'s in Veenen daal: 1. de tweede L.P. van Corry en de Rekels. 2. Bridge over troubled water, Si mon en Garfunkel. 3. De eerste L.P. van Corry en de Rekels. 4. Déja Vu, Nash en Young. 5. Golden Earring, Golden Earring. Nieuw verschenen in de winkels: Een nieuwe L.P. van Pink Floyd, getiteld: „Atom Heart Mother". Op dit stuk vinyl blijkt Pink Floyd, bijgestaan door bet John Adiss Choir, weer niet in staat te zijn dc eerste twee opnamen te evenaren. Het ontbreken van Sid Barrett weegt te zwaar om nieuwe spectaculaire ontwikkelingen te verwachten. Het blijft een voortborduren op „A saucerful of secrets" en on danks het hemelse gezang van het koor blijft het een slap aftreksel op kant twee enkele zangnummer tjes, maar alle elektronische effec ten kunnen de zwakheid van de huidige groep niet verbloemen. Prachtig werk valt er te constate ren op de nieuwe Neil Young „Af ter the Goldrush" Magnifieke zang, gave teksten gesteund door AMSTERDAM De 9 14 pet. 30-jarige obligatielening 1970, groot 7 miljoen, a pari door de Stichting tot behartiging van medische belangen der Drechtsteden-verpleegtehuis het Park huis te Dordrecht is zodanig overtekend dat bij de toewijzing een ruime reduc tie zal moeten worden toegepast. een perfecte begeleiding. Een plaat om te draaien in een heel rustige omgeving. Let bijvoorbeeld eens op het gitaarwerk in „Southern Man". Om niet te lyrisch te wor den in beschrijvingen van deze plaat: Ga zelf luisteren! Verder wordt er binnenkort uitge bracht aangekondigd als de „meest sensationele Kerst Elpee ooit uit gebracht", van, schrik niet, „Oscar Harris and the Twinkle stars" en „Frits Bode en de Urkerzangers". Dit kan zeer interessant worden. trekkelijkheid van de Utrechtse Heuvelrug en plassengebieden te be waren en om verkeersproblemen op de wegen naar en in die gebieden te voorkomen zullen met name bij Utrecht en Amersfoort gevarieerde recreatievoorzieningen in „elemen ten van formaat" moeten worden geconcentreerd. Voorts zullen de mogelijkheden tot dagrecreatie die de Rijn- en Lekoe vers bieden, beter moeten worden benut. De in brede kring bestaande be langstelling voor dit ETI-rapport, onder meer tot uiting komend in de 50 pet. die CRM aan de kosten bij draagt, kan onder meer worden toe geschreven aan de mathematische formules die sociaal-geograaf Roelf sema heeft ontworpen om het wen selijk geachte spreidingsbeleid vast te leggen. Zijn geheel nieuwe benaderings wijze biedt belangrijke mogelijkhe den voor een meer exacte recreatie planning. De provinciaal uitgewerk te, rekenkundige benadering van de recreatie is een primeur die waard is in groter en kleiner verband ver der te worden getoetst en uitge werkt. In het rapport zijn de voorgestelde maatregelen en de daarmee gemoeid SCHERPENZEEL De politie in Scherpenzeel let deze week nog extra op de verlichting van fietsen en brom fietsen. Vorige week werden al ver scheidene processen-verbaal opgemaakt tegen personen die hun vervoermiddel niet deugdelijk hadden verlicht. ELST Evenals voorgaande jaren organiseert wandelsportvereniging De Rijnkanters een oliebollenactie in Eist, die zal plaatsvinden op zaterdag 7 no vember. De opbrengst wordt gebruikt om de verenigingskas te versterken. LIENDEN In de uitbreiding van hel gemeentehuis begint reeds enige te kening te komen. De onderbouw van de nieuwe vleugel, is intussen gereed ge komen. Maandag arriveerde de firma Gorate uit Raalte met de geprefabri ceerde houten opbouw en werd met het opstellen daarvan een begin gemaakt. De in steen uitgevoerde archiefbewaar plaats alsmede het ketelhuis voor de centrale verwarming zijn eveneens reeds klaar. De aannemers Van Lien- den en Van de Peppel zijn bezig met de beneden-verbouw van het bestaande gemeentehuis. In verband hiermede zijn enkele werkvertrekken van de se cretarie ontruimd en zit het personeel samengepakt in de overblijvende werk vertrekken. De afd. financiën verblijft tijdelijk op een der slaapkamers van het vroegere conciërgehuis. De secreta ris geniet gastvrijheid in de burgemees terkamer. Het is nu echt behelpen. zijnde overheidsinvesteringen ten slotte uitgewerkt in enkele meerja renplannen voor de periode tot 1976. De kosten variëren van ruim 15 mil joen gulden voor over de gehele provincie verspreid aan te leggen kleine voorzieningen met als con sequentie een aanhoudende stijging van het bezoek aan de Utrechtse Heuvelrug en de Plassengebieden tot circa 30 miljoen gulden voor op enkele plaatsen geconcentreerde voorzieningen. De gemiddelde jaarlijkse bijdrage van de provincie Utrecht in deze kosten wordt in het rapport ge raamd op 1 a 2 miljoen gulden. Hierin zijn niet opgenomen de kos ten voor instandhouding van de mi lieuhygiëne, de aanleg van ontslui tingswegen en andere infrastructu rele werken. Beheer en onderhoud van de voor gestelde voorzieningen zijn evenmin in dit bedrag begrepen. De kosten daarvan zullen nog worden bere kend, waarna een keuze gemaakt kan worden uit de verscheidene mo gelijkheden. ARHEM De politierechter te Am- hem, mr. J. de Zoete, veroordeelde dinsjg de 24-jarige huisschilder S. van der K. uit Arnhem tot zes maanden ge- gen isstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk wegens on geoorloofd wapenbezit. Op 22 oktober werd bij hem een klein wapendepot aangetroffen: een stengun, twee mau sergeweren, een automatisch pistool (stengun) en 120 patronen voor dit wa pen. Het vonnuwas conform de eis van de officier mr. J. H. G. Boekraad. Ver dachte, die al drie keer wegens verbo den wapenbezit was veroordeeld, zei dat hij wapenverzamelaar was. Hij wil de echter de herkomst van de wapens niet onthullen. Politierechter: „Dit is nu juist het griezelige, het niet willen op geven van de herkomst. Hier komen wij aan de sfeer, die we willen bestrij den". Verdachte kon ook niet zeggen, wat de bedoeling was van de patronen. Hij had de verzameling willen inleveren, njaar de politie was hem voor geweest. Wel, dit is'm dan. De misschien wel meest eigenwijze en eigentijdse mantel uit onze collectie, 't Veulen type met (imitatie) nerts garne ring. Heel fijn en heel parmantig. Voor 139,-. 'DiefteVcat Veenendaal Hoofdstraat Vrijdagsavonds tot negen uur; woensdags de gehele dag geopend

De Vallei | 1970 | | pagina 5