Na roofoverval bij Wateringen DE SPANNING WAS TE GROOT M Geld uit lotto- brieven gestolen Kamer bezorgd over politie MINISTER POLAK DOET BEROEP OP Z.-MOLUKKERS IN ONS LAND Kamer besprak porno-richtlijnen „In bejaardenzorg wordt maar aangemodderd" Felle kritiek op nota van de regering REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Verdwenen kabouter is terecht Drs. Fetter bedankt voor D'66 Op 29 april verkiezing Eerste Kamer In proefproces over publiceren lotto-cijfers f 100,- geëist VOORZITSTER UTRECHTSE TOEZICHTSCOMMISSIE Kortgeding om bouw centrale Berg umermeer BELASTINGKANTOOR ONTRUIMD NA VALS BOMALARM MEDE-OPRICHTER CENTRUM NIEUWE VORM IMPASSE OP DE HOOGTE ELF MILJOEN BELONING Aanklacht Bredase bemiddelaar tegen Duitse posterijen VOORBEELDEN REGELMATIG Onmiddellijke verlichting van DRUGS Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 PTT voert nieuw beveiligingssysteem in BREDA Uit woede om een naar zijn mening te hoge BTW-aanslag heeft een onbekende man gisteren het belastingkantoor in Breda opge schrikt met een vals bomalarm. Ofn drie uur 's middags belde een man op naar de afdeling omzetbe lasting (BTW) met de mededeling dat hij een tijdbom had geplaatst die om kwart over drie zou ontplof fen. De vijfhonderd personeelsleden van het belastingkantoor moesten onmiddellijk het gebouw verlaten. Politie en brandweer zetten 37 man en groot materieel in. Na een speur tocht door het gebouw van een uur kon worden gemeld, dat geen gevaar dreigde. De anonieme opbeller moet heb ben gezegd dat hij een aanslag van ongeveer tweeduizend gulden had gekregen. De politie zoekt in de be lastingadministratie na of het moge lijk is de man op te sporen. WATERINGEN/DEN HAAG De P.T.T. heeft na de roofoverval in Wate- j ringen op een bestelauto met postzakken besloten over te gaan op een nieuw systeem ven beveiliging. Bij de roof werd voor enkele miljoenen aan geld, waardestukken, goud en zilver buitgemaakt. De Wateringse roof heeft tot gevolg gehad dat een belangrijk on derdeel van het systeem van geld verzendingen via de P.T.T. openbaar is ge worden. DEN HAAG Drs. P. Fetter, een D'66-er van het eerste uur, heeft zijn lidmaatschapskaart terugge stuurd. Na 4'/2 jaar hard werken de politiek hij was enkele malen lid van het hoofdbestuur en lid Van werkgroepen overweegt hij terug te keren naar zijn vroegere politieke voorkeur: de VVD. Hij wordt volgende maand vijftig jaar en hij heeft een eigen bureau voor adviezen en bedrijfsorganisatie. Zijn leeftijd, zijn opleiding (pedago gie in Leiden) en zijn maatschappe lijke positie maken hem tot een man die niet voor elk avontuur warm loopt. Toch behoort hij tot de geestdrif tige mensen die in 1966 hielpen D'66 op te richten. Zijn inspiratie tot deze stap was geen wrok jegens bestaan de partijen. Vanhuis uit is hij vrijzinnig, zo wel politiek als religieus. Zijn vader was staflid in de directie van Phi lips, voor de oorlog Vrijzinnig demo craat, na de oorlog PvdA. De heer Fetter zelf koos na zijn studietijd voor de VVD. Hij richtte met Roethof (nu PvdA), Verlaan (nu Binding Rechts), Vonhoff en Geert - sema (nog steeds WD) en Nypels (nu D'66) binnen de WD het Libe- raaldemocratisch centrum op: een groep jongeren die zich kritisch op stelde jegens de officiële partij. In zijn woonplaats Katwijk was drs. Fetter vier jaar raadslid. Onmiddellijk nadat de dertien ini tiatiefnemers van wat later D'66 zou worden, in april 1966 hun eerste vergadering hadden gehad, werd drs. Fetter met nog een paar dozijn anderen uitgenodigd aan verdere be sprekingen mee te doen. Hij stemde onmiddellijk in en was vier jaar lang een belangrijk lid van D'66; hij maakte enkele malen deel uit van het hoofdbestuur en zat in vele commissies. Nu gaat hij waarschijnlijk terug naar de VVD. Voordat hij antwoord geeft op 'de vraag of hij politiek links dan wel rechts staat, gaan we eerst vaststellen wat we met die ter men bedoelen: progressief (links): schatten wat er nodig is om in de toekomst tot harmonie te geraken en daarvoor nu desnoods met zware of fers de nodige maatregelen nemen; conservatief (rechts)noodzakelijke maatschappij-vernieuwingen aan vaarden, uitgaande van de huidige situatie. „In deze omschrijving ben ik ipeer rechts dan links. Ik geniet van het leven, over vijftig jaar ben ik dood." Wat trok u aan in D'66? „De organisatie van de VVD maakt het erg moeilijk om ideeën die in een kleine groep zijn ont staan, door te laten werken. Voor een nieuwe politieke prak tijk heb je in de eerste plaats een andere organisatievorm nodig. Dat wilde D'66 doen: de gekozen minis ter-president en het districtenstelsel. De inhoud van het programma inte resseerde me minder. Als de nieuwe politieke vorm zou zijn bereikt, zou het nog tijd genoeg zijn om een keu ze naar programma's te doen". Waarin heeft D'66 volgens o ge faald? „Ze hebben machtig veel bereikt, maar waar het om begonnen was de andere politieke opbouw daal* is niets van terecht gekomen. Ook is er nooit één ernstige poging gedaan om de kloof tussen PvdA en VVD te overbruggen en dat had de belang rijkste taak moeten zijn. In de afgelopen vier jaar is drs. Fetter dikwijls teleurgesteld als D'66 duidelijk de PvdA boven de VVD verkoos. Het definitieve breekpunt voor hem is echter gekomen toen fractieleider Van Mierlo zijn pa£&ii opriep te bemiddelen tussen de KVP en de PvdA, waardoor de WD door D'66 helemaal in de hoek werd ge zet. Drs. Fetter: „Volgens de inspiratie van D'66 moeten in elk geval de confessionele partijen ontploffen, want vooral zij zorgen voor politieke onduidelijkheid. D'66 had dus nooit mogen overwegen om met de KV? in zee te gaan. Mijn vertrouwen in de KVP is bovendien bepaald niet groot". D'66 was na de laatste verkiezin gen in een impasse geraakt. D'66 is er niet in geslaagd haar ideeën omtrent partij-organisatie en politieke vernieuwing waar te ma ken. Misschien is dat ook onmogelijk maar -hoe dan ook: in de gegeven situatie had D'66 maar één ding kunnen doen: zichzelf laten ontplof fen. Zij had dan haar leden kunnen adviseren zich met groepen tegelijk aan te melden bij VVD, PvdA en eventueel PSP. Daar hadden deze leden dan na vier jaar werken in D'66 de gedachten van D'66 verder kunnen uitdragen". Drs. Fetter heeft dat advies niet afgewacht. Hij verlaat D'66 zonder wrok, eerder met enig heimwee om-- dat het ideaal van het eerste uur hem nog steeds een goed ideaal lijkt. De plaatsvervangend hoofddirecteur van de Posterijen, de heer J. H. Wiers, vertelde ons gisteren dat het oude sy steem jarenlang doeltreffend had ge werkt. „Er is gezegd dat we geen enke le beveiliging hadden. Dat is niet waar. Het transport was wel degelijk bevei ligd. Maar je moet nu wat anders. Bij het nieuwe systeem zal meer rekening worden gehouden met de belangen van het personeel. Het lek in het waterdichte systeem maakt duidelijk dat de drie daders van de overval goed op de hoogte moeten zijn geweest van het transport. Zij moeten de route en het tijdstip van het transport hebben bestudeerd. Verder hebben zij zonder moeite de acht postzakken met waarde kunnen onderscheiden van de overige 210 zak ken, die in de bestelauto lagen opgesta peld. Dat zij daarbij een zak met drie ton over het hoofd hebben gezien zij hun vergeven. Was het systeem wel zo waterdicht? De heer Wiers: „Voor ons wel. De om vang van je bedrijf bepaalt natuurlijk je systeem. Per dag behandelen we elf miljoen poststukken, 's Ochtends gaan ongeveer tienduizend bestellers op pad. Zij leggen samen zo'n 140.000 kilometer af en bezoeken circa tweeëneenhalf miljoen adressen". „Als we per dag maar tien brieven hoefden te bestellen, bijvoorbeeld, kon het systeem anders". De heer Wiers vertelde dat elke ver zender vrij is zijn eigen methode van verzenden te kiezen. „Maar als hij de PTT kiest accepteert hij tevens onze methode. Wij op onze beurt, moeten dat zo veilig mogelijk doen. Het sterke punt van ons was tot voor kort de ano nimiteit". Vijftien rechercheurs van de rijkspo litie en de postale recherche zijn druk in de weer met het onderzoek. De lei ding daarvan heeft majoor Van de Ban. Op de „hoge beloning" die een Am sterdams expertisebureau heeft uitge loofd in opdracht van de assuradeuren van de Amrobank, zijn enkele tips bin nengekomen. Die worden nagegaan. De Amrobank is slechts één van de gedupeerden. Zij mist een geldzending van bijna zeshonderdduizend gulden. De beloning bedraagt tien procent van het bedrag dat door de tip terugkomt. Andere gedupeerden zijn onder meer de Raiffeisenbank, de Westlandsche Hypotheekbank en tal van particulie ren. DEN HAAG Donderdag 29 april 1971, de dag na de algemene verkiezin gen, gaan de elf Provinciale Staten 75 nieuwe leden kiezen voor de Eerste Kamer. Volgend jaar zullen behalve voor de Tweede Kamer, ook nieuwe leden wor den gekozen voor de Eerste met het oog op de herziening van de Grondwet. Beide Kamers van de Staten-Generaal moeten daarom worden ontbonden. De helft van- de Eerste-Kamerleden had eigenlijk in 1972 moeten aftreden en de andere helft in 1975. UTRECHT /oor de zesjarige Regina van de Ven as de spanning te rootOverdonderd loor het plechtige noment en de blik ken van duizenden Christen Jonge Vrouwen weigerde le als vlinder verkle- le Regina verder el- 'ce medewerking aan iet protocol. Prinses Beatrix, lie met koningin Ju- iana gisteren het 'ijftigjarig bestaan an de Christen 'onge Vrouwen Fe- leratie in Utrecht bijwoonde. kreeg Jan ook geen bloe men van haar aan geboden. Die bereik ten de Prinses met een omyfeg. BREDA Een Bredase lottobe middelaar, die werkt onder de schuil naam J. M. Hoog, heeft bij de West- duitse posterijen een klacht ingediend tegen het openen van aangetekende brieven met lotto-geld. Volgens de Bredanaar verdwijnt er om de week geld uit aan hem gerichte brieven van lotto-deelnemers. De West- duitse postale recherche heeft de zaak in onderzoek. Zij geeft toe dat er geld uit brieven is verdwenen. Het zou gaan om ongeveer twintig brieven in twee weken op een totaal van negentig. De daders worden ge zocht onder het personeel van de poste rijen in het Duitse plaatsje Hinsbeck, waar de Bredanaar een bemiddelings bureau en een postbus heeft. De brieven die op zeer deskundige wijze zijn opgemaakt en weer dichtge plakt, zijn enkele dagen langer onder weg dan brieven die niet beschadigd zijn. Dat wijst er op dat de daders de brieven mee naar huis nemen om ze te „bewerken". De heer Hoog kan niet zeggen hoe veel geld op deze wijze verdwenen is. Een exact bedrag noemen wel enkele Nederlanders die beweren door de Bre danaar te zijn opgelicht. Zij hebben bij de politie in de Duitse plaats Duiken een klacht tegen hem ingediend. Zij zeggen vele malen hun ingevulde lot to-biljet met geld opgestuurd te hebben naar het bemiddelingsbureau van de Bredanaar in Duitsland en nooit taal of teken te hebben gehoord. Ook zouden zij geen afgestempelde formulieren hebben terugontvangen. Aangetekende brieven om opheldering werden niet beantwoord. ROTTERDAM Mr. L. Janssen, offi cier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, heeft gisteren in een proef- porces honderd gulden boete geëist te gen de hoofdredacteur van het Rotter - damsche Nieuwsblad wegens het publi ceren van de winnende cijfers van de Westduitse lotto. Evenals het Algemeen Dagblad publi ceert het Rotterdamsch Nieuwsblad ie dere maandag de Duitse lottocijfers. Tegen het Nieuwsblad werd een straf vervolging ingesteld. In andere delen van het land is publiceren van lotto cijfers echter wel toegestaan. In maart werd het blad door de kan tonrechter van rechtsvervolging ontsla gen. De officier ging hiertegen in be roep. De verdediger van het Rotterdamsch Nieuwsblad mr. J. Janssen van Raay stelde zich gisteren op het standpunt dat het plaatsen van lotto-cijfers een dienstverlening is aan de lezers van een krant. „Dat is de taak van een krant", zo zei hij. DEN HAAG Minister Polak heeft gisteravond een beroep gedaan op Zuidmolukkers in ons land zich te ge dragen zoals van elke burger in ons land mag worden verwacht. Hij deed zyn beroep bij de beantwoording van de vanuit de Kamer gestelde vragen over het opsporingsonderzoek dat in het woonoord IJsseloord te Capelle aan de IJssel heeft plaatsgehad. Minister Polak noemde de omvangrijke justitionele ac tie noodzakelijk. Dat daarbij geen risi co's werden genomen was alleszins ver antwoord. Ook Nederlandse jongeren echter, die in café's Molukkers uitdagen kregen van de minister een veeg uit de pan. De minister bracht de Kamer op de hoogte van plannen om demonstraties te houden tegen de berechting van de „bezetters" van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wasse naar. Minister Polak zei zulks in hoge mate te zullen betreuren. Nog deze week zal een ontwerp van wet worden ingediend tot invoering van boek II van het nieuw burgerlijk wetboek. Bij de invoering van dit nieuwe boek zal on dermeer de huidige procedure van het vooraf aanvragen van koninklijke goedkeuring om rechtspersoonlijkheid te kunnen verkrijgen, komen te verval len. Dan zullen tevens de moeilijkheden van het COC tot het verleden gaan be horen, aldus minister Polak. Zeer bin nenkort wordt een voorlopige regeling bij de Kamer aanhangig gemaakt tot het treffen van (tijdelijke) voorzienin gen op het terrein van de huurkoop van onroerend goed. Ook komt hij binnenkort met een voorlopige regeling voor het verlenen van tegemoetkomingen aan slachtoffers van misdrijven. Een dergelijke regeling dient, naar zijn oordeel, zo snel moge- j lijk van de grond te komen. Over enkele weken zal de memorie van antwoord op de nieuwe echtschei- dingswet worden ingediend. Het vraag stuk van het verlenen van bijstand aan on- en min-vermogenden zal nader in interdepartementaal verband worden bezien. Met de herziening van de poli tiewet zal zo groot mogelijke spoed worden betracht. De Tweede Kamer heeft gisteren rui me aandacht besteed aan de politie. Freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) zei dat de politiemannen letter lijk en figuurlijk in het gedrang drei gen te komen. Met veel andere Kamer leden constateerde zij onzekerheid en onbehagen bij de Nederlandse politie, „die toch in alles altijd de schuld DEN HAAG Vele Tweede-Kamer leden voerden gisteren bij de behan deling van de begroting van Justitie de nieuwe richtlijnen van het openbaar ministerie inzake de pornografie ten to nele. De liberaal mr. Geurtsen nam een verschil van inzicht waar tussen hem en zijn geestverwant minister Polak over de vraag hoe veranderende nor men over het zedelijk gedrag aanlei ding kunnen zijn om de zedelijkheids wetgeving te wijzigen. UTRECHT „In de bejaardenzorg wordt maar wat aangemodderd: er is geen sprake van beleidsvoering. In plaats van overleg met de bejaarden zelf wordt er meestal paternalistisch betutteld in de bejaardentehuizen." De voorzitster van de provinciale commissie van toezicht op bejaarden tehuizen in Utrecht, mevrouw W. Tel- legen-Veldstra, gaf gisteren dit com mentaar op de bejaardennota die de regering onlangs publiceerde. Vanuit de praktijk oefende zij vooral kritiek op het besluit van het minis terie van CRM om de bouw van nieuwe bejaardentehuizen tot een mi nimum te beperken ten gunste van de bouw van bejaardenwoningen. De praktijk is dat in de provincie Utrecht talloze bejaardentehuizen op een „zwarte lijst" geplaatst zijn, zon der dat sluiting hiervan het gevolg kan zijn. Zolang er geen alternatie ven zijn, durft de commissie van toe zicht geen drastische (justitiële) maatregelen te nemen. Wantoestanden in een bejaardentehuis als door Marcel van Dam zo gerucht makend aan de kaak gesteld, zijn in veel tehuizen aan de orde van de dag. „Nog geen tien Marcels van Dam zouden in staat zijn naar buiten te brengen wat zich op het moment af speelt", aldus mevrouw Tellegen. Érnstige beperking van de vrijheid van de bewoners komt volgens haar in alle soorten van bejaardentehuizen voor. „De paniekreactie na de uitzen ding van Marcel van Dam was niet losgekomen als men op het departe ment van CRM beter naar onze erva ringen geluisterd had. Wij hebben de wantoestanden nooit onder de tafel gestopt", Mevrouw Tellegem gaf een reeks voorbeelden van dergelijke wantoe standen: er zijn bejaarden die na vier uur niet meer te drinken krijgen om dat zij anders 's nachts misschien hun bed vervuilen. er zijn bejaarden die in een ijskoud bad worden neergezet om af te koe len: ze zouden agressief zijn. er zijn personeelsleden die om be jaarden te „pesten" hun behoefte doen in een hoek van de kamer. - er zijn bejaarden die worden ge straft met „een week geen bezoek ontvangen" na een opmerking die de exploitant niet beviel. „Dergelijke excessen komen niet over al. maar wel regelmatig voor", aldus mevrouw Tellegen. Er tegen optreden is erg moeilijk, omdat door de angst van bejaarden om te spreken, het be wijs van de gebeurtenissen moeilijk rond te krijgen lijkt en omdat de te huizen niet zonder meer dicht kun nen bij gebrek aan beter. „We hebben een onverantwoorde soe pelheid in ons beleid betracht die niet langer meer mag duren", aldus de commissie van toezicht in Utrecht. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. I Wel noemde ook mr. Geurtsen porno grafie een vorm van wansmaak, waar van hij het bestaan betreurt. Maar het ging hem er vooral om dat er mensen zijn die voor zichzelf de vrijheid ver langen om kennis te nemen van wat hun goed dunkt. Voor zover dat verlangen niet in strijd is met strafbare gedragingen (zoals ontucht met kinderen, mishande ling, verkrachting) achtte hij dat ver langen juist. Mr. Geurtsen wilde de grenzen leggen bij bijvoorbeeld ernsti ge verkrachtingsscènes en sodomie.. Dr. Roethof bestreed dat de overheid moet kiezen tussen zedelijke opvattin gen van burgers onderling, want dat zou onverdraagzaamheid of discirmina- tie betekenen. Hij begreep de haast niet waarmee tegen de sekswinkels in het zuiden is opgetreden. De CH-afgevaardigde, mejuffrouw mr. Haars, stemde in met het streven meer eenheid te brengen in het vervol gingsbeleid. De drie confessionele fracties trak teerden de minister op een amende ment, waarin hem werd gevraagd in de meest schrijnende gevallen van ge weldmisdrijven daar waar civiele aansprakelijkheid tekort schiet tege moetkomingen uit te keren. Het vraagstuk van de drugs bespre kend zei de socialist, dr. Roethof, dat de overheid het bij het gebruik van stimu lerende middelen veel meer moet zo- ken in goede voorlichting en begelei ding, dan in het opleggen van gepeper de straffen. De PvdA-fractie zou ervoor voelen het bezit en gebruik van kleine hoe veelheden verdovende middelen niet langer als misdrijf maar hooguit als overtreding te beschouwen. LEEUWARDEN Het gemeentebe stuur van Tjietjerksteradeel wil de bouw van de elektrische centrale aan het Begumermeer via een kort geding laten stopzetten. Het gemeentebestuur van Tjietjerksteradeel eist een dwang som van 3400 gulden per dag als het provinciaal bestuur de werkzaamheden toch laat voortzetten. Het geding dient 16 november voor de president van de Leeuwarder rechtbank. krijgt". „Een troostprijs voor veel overwerk en zware belasting van enige honder den guldens is een pleister die niet zou plakken. Dat bedrag moet iets voorstel len. Maar daarmee zijn wij er niet. Er moet ook bijstand zijn", aldus de freu le. De liberale fractieleider mr. Geertse- ma vond dat bij de opleiding van de politie meer aandacht moet worden ge schonken aan alle vormen van geweld en aan de psychologie. Hij achtte ook een betere uitrusting van de politei ge wenst. Anderen, zoals de KVP'er Van Beek, wezen op de groeiende communicatie stoornis tussen de autoriteiten en het politiepersoneel. Die stoornis moet snel worden opgeheven. Hij vroeg naar de mogelijkheid van een blijvende aanpas sing van de bezoldiging aan de verzwa ring van de politietaken. De socialist drs. Fransen wilde van de ministers uitvoerig uitleg over de gebeurtenissen in het Ambonezenkamp IJsseloord bij Capelle aan den IJssel. AR-woordvoerder dr. I. A. Diepen horst bepleitte het gebruik van bevat telijker taal in de strafwetgeving. Vol gens hem is het procederen te kostbaar, terwijl de procesgang vaak te lang duurt. De behandeling van de begroting van het departement van justitie wordt vandaag voortgezet. AMSTERDAM Het enkele weken geleden spoorloos verdwenen Am sterdamse kabouterraadslid Joop Pe ters is terecht. In de Spaanse plaats Alicante werkt hij aan een nota aan de gemeenteraad, die hij naar zijn zeggen samen met Sinterklaas heeft geschreven. Dit verklaarde het kabouterraadslid Conny Bos gisteren in Amsterdam. Joop Peters verliet Nederland drie we ken geleden omdat hem, zo schreef hij aan zijn vrouw, het gemeente raadswerk boven het hoofd groeide Peters las in een krant het bericht van zijn verdwijning en stelde de Amsterdamse kabouters op de hoogte van zijn verblijfplaats. Joop Peters denkt nog een maand in Spanje te blijven en vertrekt dan naar Amerika. Zijn plaats in de hoofdstedelijke raadzaal wordt voor hem opengehouden, zo verklaarde een zegsman van de kabouters. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden nu

De Vallei | 1970 | | pagina 7