AJAX VOLDEED AAN ZN VERPLICHTINGEN Bekervoetbal in cijfers FC Twente liep over Eskisehir Spor heen: 6-1 Gelukkige start hielp PSV aan ruime 3-0 zege Totozoals het moest EUROPA CUP I EUROPA CUP RUNNERS UP-CUP GEEN TOEVAL STIMULANS TOESLAAN COLERAINE Sparta heeft de derde ronde van het toernooi om de Runner-Up-Cup bereikt, door het Noordierse Coleraine ook op eigen grond te verslaan. Werd het in Rotterdam 20 voor de Spartanen, in Coleraine zegevierden zij met 21, welke stand reeds bij de rust was be reikt. REPRIMANDE NIET AANGESLAGEN GEEN GLANS DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 sr, sport Johan Cruyff (geheel links) kijkt belangstellend toe hoe ploegmak- ker Neeskens de doelman van FC Basel even te snel af is, na een door hem, Cruyff, gegeven pass. Dat bete kende Ajax' tweede doelpunt. FC BaselAjax Celtic GlasgowWaterford Slovan BratislawaPanathinaikos UT AradRode Ster Belgrado Sporting Lissabon—Carl Zeiss Jena Legia WarschauStandard Luik Atletico MadridUS Cagliari E vertonBor. Mönchengladbaeh II (0-3) 1—2 (7—0) 3—2 (0—3) 2—1 (0—3) 1—3 (1—2) 1—2 (0—1) 2—0 (1—2) (wordt vandaag gespeeld) (1—1) 1—1 (Everton wint na strafschoppen) Steaua BoekarestPSV(04) Gornik Zabr/.eGöztepe Izmir(10) ChelseaCSKA Sofia(10) Wacker InnsbruckReal Madrid(10) Vorwarts BerlijnBenfica(02) (Vorwarts wint na strafschoppen) Manchester CityHonved Budapest(10) 20 FC ZürichFC Brugge (02) FC NantesCardiff City(15) 0—3 3-0 1—0 0-2 2—0 3—2 1—2 FC Colera ineSparta FC TwenteEskisehir JuventusBarcelona ArsenalSturm Graz Dynamo DresdenLeeds United Dynamo BoekarestLiverpool AnderlechtKB Kopenhagen Beveren WaasValencia Peczi DoszaNewcastle (Dosza wint na Dundee U—Sparta Praag Hajduk SplitVitoria Setubul Flamburger SVDynamo Zagreb De vet gedrukte clubs gaan over naar de kwartfinales. (0—2) 1—2 (2—3) 6—1 (2—1) 2—1 (0—1) 2—0 (0—1) 2—1 (0—3) 1—1 (3—1) 4—0 d_0) 0 (0—2) 2—0 strafschoppen) (1—3) 1—0 (0—2) 2—1 (0-4) 1—0 BAZEL Het kan natuurlijk niet iedere week even goed zijn. Het is ge lukkig niet iedere keer even slecht als woensdagavond in Bazel. Voor wie het resultaat alleen telt, heeft Ajax aan zijn verplichtingen voldaan. Voor wie iets op voetbalgebied verwacht van de Nederlandse kampioensploeg kan de uitslag, 21 voor Ajax, slechts weinig goed maken. Ajax en Basel waarbij voornamelijk Ajax het spelbeeld be paalde omdat de Zwitserse halve be roepsspelers absoluut geen acties in hun spel wisten te leggen, hebben een demonstratie van bedroevend voetbal gegeven. Ajax plaatste dermate slecht, speelde zo onnauwkeurig, dat het op nieuw zwakke Basel tot diep in de tweede helft een voorsprong in handen had. Een minimale voorsprong welis waar. maar toch een positieve marge, die het negatieve in het voetbal van Ajax extra accentueerde. Op de rechtervleugel resideerde Swart in vol maakte onbeweeglijkheid, op links was Keizer alleen te vinden voor demon straties van zijn weergaloze techniek (soms in samenwerking met Cruijff) en in het hart van de verdediging speelde aanvoerder Vasovic de slechtste wed strijd in zijn loopbaan bij Ajax. Op vallend was dat de eerste werkelijk zuivere pass eerst in de 19e minuut van de tweede helft van zijn rechter voet kwam, dat was na een vrije schop op de rand van het strafschopgebied, waarbij hij de bal terugspeelde op doelman Stuy. Het was geen toeval dat de twee doelpunten die in één klap Ajax win nend over de eindstreep brachten, wer den gemaakt door middenvelders Nees kens en Rijnders. Het was ook geen toeval dat bij de beslissende acties, de doeltreffende passes werden gegeven door Johan Cruijff. Want Ajax' aan- valsspits toonde in de niet zeldzame actieve momenten dat hij voor een belangrijk deel de macht van Ajax uit maakt. De gerichte training van FC Basel na de eerste krachtmeting met Ajax was niet zonder resultaat geble ven. Vooral in de eerste helft speelden de Zwitsers aanmerkelijk minder slecht dan in Amsterdam. De verdediging, waarin een consequente mandekking werd toegepast voor Keizer, Cruijff en Swart (door resp. Ramseier, Siegen- thaler en Paolucci) legde de aanval van Ajax degelijk aan banden. Maar Basel had, door een opvallende achter stand in conditie, niet de middelen om ook de opkomende middenvelders Nees kens, Mühren en Rijnders te stuiten. De mogelijkheden, die in het eerste half uur ontstonden, waren dan ook door en voor dit rtio. Wat schuttersonnauw- keurigheid en een klein beetje tegen slag verklaren, dat Ajax al in het eer ste half uur de veel minder begaafde tegenstander op een onoverkomenlijke achterstand had gezet. Waarbij vier doelpunten achterstand voor FC Basel overigens als een onneembare hinder nis zou kunnen worden beschouwd. Basel dat nimmer slagvaardig en ge vaarlijk in de aanval was, kreeg tien minuten voor rust een doelpunt uit een strafschop. Het was minder eigen ver dienste, een boogballetje van Wim Suurbier, die wegdraaiend de bal te gen zijn arm kreeg. Odermatt gebruik te de door scheidsrechter Barret ge boden kans. Basel stond met 1-0 voor na een periode waarin achterstand niet anders dan normaal zou zijn geweest. Rijnders, Mühren en Krol hadden de gelegenheden echter niet kunnen ver zilveren. Gelegenheden die Basel niet kon voorkomen, omdat de driest aan vallende ploeg op het middenveld grote gaten openliet. De strafschop van Odermatt was voor FC Basel een enorme stimulans. 31.000 toeschouwers, die zich daarvoor schuch ter achter hun ploeg hadden opgesteld, worden plotseling enthousiast. Een ge miste kopbal van Hulshoff bracht Ramseier Basel viel zonder terug houdendheid aan vrij voor Heinz Stuy, die de eerste, werkelijk moeilijke test met glans doorstond. Kort voor rust raakte Benthaus van afstand, via de vuist van Stuy, de doellat. Het waren twee aanwijzigingen, die Ajax tot voorzichtigheid maanden bij hel begin van de tweede helft. Waar echter de gelegenheid zich voordeed, schoten Rijnders, Neeskens en Mühren mee naar voren. Het doeltreffende schot kwam echter niet uit de schoen. Het offensief van Basel ebde, naar mate de tweede helft vorderde, ge leidelijk af. De Zwitsers hadden een stimulans gevonden in hun eerste doel punt, ze hadden een tweede succes dringend nodig om hun grote inzet te kunnen volhouden. Dat tweede doel punt kwam niet omdat de capaciteiten gewoonweg ontoereikend waren. De Baselse aanvallers konden niei los komen van hun Amsterdamse verdedi gers. De persoonlijke duels met Huls hoff. Krol, Suurbier en Neeskens ENSHEDE FC Twente heeft woensdagavond in het met 24.000 toeschouwers uitverkochte Dicckmanstadion in Enschede op niet mis te verstane wyze revan che genomen op Eskisehir Spor uit Turkse. Met een geenszins geflatteerde over winning van 61 kwam voor FC Twente de zozeer begeerde plaats vrtf b(j de laat ste zestien van het toernooi om de Runners Up-Cup. De grote man bij de thuisclub, die bij vlagen sprankelend voetbal liet zien, was Jan Jeuring, die driemaal scoorde. De overige treffers kwamen op naam van Re- né v.d. Kerkhof en de invallers Streuer en Nagy. Met grote spanning ziet FC Twente uit naar de nieuwe tegenstander in de achtste finales. „In dit stadium zijn geen onbekende clubs meer", zei trainer Rijvers spijtig. FC Twente had direct na de aftrap al succes. De eerste, stormachtige aanval len leidden tot twee hoekschoppen, achter elkaar op links door Rene v. d. Kerkhof genomen. Uit de tweede hoek schop daalde de bal met zoveel raffine ment voor het Turkse doel neer dat Jeuring, hoewel gehinderd, slechts een knikbeweging behoefde te maken om doelman Taskin voor de eerste maal met de Enschedese productiviteit kennis te laten maken 10. FC Twente ging onverdroten voort met het ontwikkelen van aanvalsgeweid. Binnen vijf minuten hadden de Twente naren al vier hoekschoppen geforceerd. Al stompend kon Taskin voorlopig ver der onheil voor zijn ploeg voorkomen. De gebroeders v. d. Kerkhof lieten hun tegenstanders stilstaan en Pahplatz groeide uit tot een grootmeester achter zijn voorhoede, kwistig listige passjes uitdelend die stuk voor stuk veel gevaar inhielden. Bij Eskisehir Spor konden Fetti en de handige Halil de defensie van FC Twente niet verontrusten. Na ruim een kwartier loste René v. d. Kerkhof een zo ontstellend hard schot, dat doelman Taskin de bal wel moest loslaten. De op links toestormende Jeuring had geen moeite van dichtbij te scoren: FC Twente was voorlopig waar het wezen wilde. De Nederlaag in Turkije was gewroken. Eskisehir Spor zou nu zelf moeten aanvallen. Voorlopig kregen de Turken daar geen enkele kans voor. Opgezweept door het massale gezang: „We zijn er bijna, maar nog niet hele maal" probeerde René v. d. Kerkhof, de weergaloze Pahlplatz, Jeuring en de telkens mee naar voren trekkende De Vries een derde doelpunt aan te dragen Maar even stokte er iets. René v. d. Kerkhof kreeg een wild maaiende vuist van Ismail in het gezicht en moest zich laten verzorgen. Tot de rust zou hij niet vaak meer in actie komen, tezeer in be slag genomen door een hinderlijke oog blessure. De lichte verslapping bij FC Twente bleef niet zonder gevolgen. Rechtsachter Van Ierssel blunderde en Halil had in eens een vrij veld voor zich. Deze speel de de bal naar de meegetrokken Fetti, die zijn naam als topscorer van Eskise hir Spor eer aandeed: 21. De duizenden Turkse gastarbeiders op de tribunes kregen weer hoop. De acties van Willy v. d. Kerkhof waren ineens te Solistisch van opzet. Pahplatz be reikte net niet de man die hij gedacht had. Even was er een luwte gekomen irn de aanvalsstorm van de thuisclub. Tot vlak voor de pauze. Doelman Taskin kon nog wel een enorm hard schot van de uitstekend spelende v. d. Vall onschade lijk maken, maar voor René v. d. Kerk hof moest hij zwichten: 31. „Dit was de genadeslag", zo zei Pahl platz later. In de tweede helft liet FC Twente van het begin af blijken niet tevreden te zijn met de stand, die nog zekér een gevaar inhield. Immers, een doelpunt van Eski sehir Spor zou een gelijke totaalstand te zien geven. Maar de conditie ging nu een woordje meespreken. Trainer Kees Rijvers na afloop: ,,In Turkije hadden we al gezien, dat het met de conditie van onze jongens puik gesteld is". Dat bleek ook nu. Stuwer v. d. Vall verzette bergen werk en was na 55 min. dichtbij een treffer. Zijn halve omhaal verwerkte Taskin met de grootste moeite tot hoek schop. Vier minuten later omspeelde René v. d. Kerkhof op knappe wijze Ab dul Rachman en Jeuring produceerde uit de hem op maat toegeschoven bal, zijn hattrick: 41. Er kon FC Twente normaal gesproken weinig meer gebeu ren. Rijvers haalde René v. d. Kerkhof eruit en zette Streuer in. ..We moeten nog een beetje voorzichtig met René om springen", zei de kleine oefenmeester. „hij is nog jong en forceert zich gere geld. We moeten het rustig aandoen met hem. Hij hoeft niet elke wedstrijd even goed te spelen. Na dit duel wil ik toch wel dat hij in de volgende ontmoeting tenminste een goed half uur heeft hij groeit nog gestaag". Groei, dat was ook het woord, dat Theo Pahlplatz gebruik te. „Door het succes groeien we als elf tal naar een hoogtepunt", zo zei hij ver genoegd. Eskisehir Spor kon zich op het zware veld nog slechts met moeite staande houden, laat staan tot gevaarlijke acties in staat zijn. In de slotfase bouwde FC Twente de voorsprong nog uit tot vijf doelpunten. Streuer speelde de bal tussen van Inhan door en de Hongaar Nagy, die na anderhalve maand absen tie wegens een enkelblessure de moege streden Jeuring mocht vervangen, be sloot een lange ren met een doelpunt: 6—1. Twentes schutter René van de Kerkhof in duel met een Turkse achterspeler. gingen met regelmaat verloren. Bijna onmerkbaar sleet de aanvalsdrift van Basel weg, de snelheid verminderde nog meer en Ajax nam de gelegenheid voorzichtig te baat. Ajax sloeg toe uit zijn verdedigende stelling. Risicoloos en behoedzaam. Cruijff, Keizer en Mühren liepen her haaldelijk grote afstanden met de bal, wachtend op meer steun uit de tweede linie. Hun Zwitserse bewakers volgden wel op de voet, maar konden toch vaak niet voorkomen, dat de spitsspelers van Ajax in het bezit van de bal bleven. Dat gebeurde ook in de 24e minuut, toen Cruijff in een praktisch onmoge lijke hoek was gemanoeuvreerd. Cruijff had echter gezien dat Rijnders mee naar voren was gekomen en gaf achter waarts een voorzet waarop doelman Kunz zich verkeek. Hoog springend versloeg Rijnders de uit zijn doel ge komen Kunz 1-1. De ban was gebroken. Twee minuten later schoof Neeskens, na weer knap werk van Cruijff, de bal voor de twee de maal langs Kunz. Het resterende kwartier was niet belangrijk meer. Ba sel bezat de macht niet nog enige snel heid in zijn acties te doen. Slechts een boogschot van Benthaus over de uit gegleden Stuy, dat op de doellat ein digde, onderbrak even het rustige free wheelen van Ajax naar het eindsignaal. Dat ook was niet belangrijk meer. I 2 1 Basel—Ajax [DEO Steaua—PSV DSD EvertonBor. MglI II |[X) Atl. MadridCagliari wordt vandaag speeld Legia—St. Luik SCO Sport. Lis.Carl Zeiss |[x]| Ut AradRode Ster Belg. |fx|l WackerReal Madrid |[x1| VorwartsBenfica |x|| Manchester C.Honved... [x]f~"]| Zürich—Brugge 0IZO NantesCardiff I IfXll I ChelseaSCKA Sofia |x|| In de voetbalpool nummer zestien heb ben 429.379 deelnemers een bedrag van 771.386,- ingelegd. Als prflzenbedrag is beschikbaar 347.123,-. Voor de eerste sn derde prijs is 121.493,- elk te ver delen en voor de tweede prijswinnaar» ligt 86.781,. gereed. De extra prijs be draagt 17.356,-. De aanmeldingstermijn is open tot vrijdag 13 november. Nol Heijerman werd bij een aan val van Sparta zwaar gehinderd door verdediger O'Doherty van Cole- raine. SPARTA OPNIEUW LANGS COLERAINE En op dat moment had Sparta al niets meer te vrezen, want evenals in de thuiswedstrijd haspelden de Ieren ook nu weer met het probleem doelpunten te maken. Wilden zfl nog enige kans op succes hebben, dan dienden zij in de aanval te gaan. Gesteund door de harde wind een onvoorziene, maar welkome bondgenoot deden zij dit. Zij drongen Sparta met hun opportunistische spel veelvuldig in de verdediging. Het resul taat was echter onvoldoende. Slechts een doelpunt wist Coleraine te produceren en dat ontstond, nadat Sparta reeds tweemaal had gescoord en daarmede ruim afstand had genomen van zijn tegenstander (04). Ofschoon de Ieren niet van opgeven wisten en ook na de rust, steunend op een ijzersterke condi tie, bleven komen, waren zij toch voor de Rotterdammers geen moment een be dreiging, gewoon omdat zij daarvoor de capaciteiten misten, zowel op het tech nische vlak (een enkele uitzondering daargelaten) als in tactisch opzicht. De strijd tussen Coleraine en Sparta heeft in het teken van de regen gestaan. Of het noodlot er mee speelde, begon het, nadat het de gehele dag droog was geweest, te regenen, toen de elftallen het veld opkwamen. En het bleef niet bij een simpel buitje. Bij bakken kwam het hemelwater neer en doorweekte de spe lers tot op het bot en de grasmat tot in de wortels. Ondanks dat ontrolde zich voor de 6000 toeschouwers een boeiend duel. waarin Coleraine dadelijk het windvoordeel probeerde uit te buiten. De volijverige Brendan Mullan, de grote inspirator van Coleraine in de valsdrift, dat hij in de 10e min. inplaats valsdrift, dat hij in de tiende inplaats van de bal Walbeek schopte, hetgeen hem op een reprimande van de Deense scheidsrechter kwam te staan. Maar toen de Rotterdammers er in de elfde minuut via een over veel schijven lopende aan val in slaagden tot in de richting van het vijandelijke doel op te stomen, dreigde er dadelijk ook voor Coleraine gevaar. Het schot van Heijerman stuitte echter af op de lat. De Ieren kwamen terug een ver schot van Murray dwong Doesburg tot een duik in de hoek maar het eerste doelpunt zou toch in hun nadeel vallen. Uit een glad lopende combinatie Klijnjan - Heijerman kwam de bal in het doelgebied, waar de attente Koud- ijzer op de juiste plaats stond om met een welgericht schot doelman Crossan te passeren (01). In de 25ste minuut moest Coleraine zelfs een nieuwe treffer incasseren. Dit maal van Kristensen, die uit een weder om goed opgezette aanval, waarin Koud- ijzer de voorlaatste schakel was, de stand op 02 bracht. Coleraine bleek echter nog niet aange slagen. En toen in de volgende minuut Jennings uit een voorzet van Dunlop de bal achter Doesburg kopte (12), kreeg de kleumende en doornatte Ierse sup- portersschare zelfs weer nieuwe moed. Zou de doorgebroken Jennings, die pro fiteerde van een misser van Ter Horst, een wonder gaan inleiden? Het gevaar ziende wierp Eijkenbroek zich voor de Ier. Hetgeen voor de Sparta-aanvoerder een pijnlijke manoeuvre was, die boven dien bestraft werd met een vrije trap. Eijkenbroek moest met een geblesseerde (rechter)-enkel en scheenbeen strompe lend het veld verlaten. Jennings volgde hem in de rust. Zij werden vervangen door respectievelijk Peter Drijver en Curley. Met Eijkenbroek verdween de grote organisator in de verdediging. Sparta, dat in feite niets meer had te vrezen, begon steeds onrustiger, ja pa niekerig, te voetballen. Niettegenstaande de opdracht van Kessler in de rust om in de tweede helft meer gebruik te maken van de techni sche en tactische superioriteit is Sparta er in deze periode niet in geslaagd zijn overwinning glans te geven. De Ieren bleven, al hadden zij, toen zij elk uit- zich op de beker al hadden verloren, strijden voor een beter resultaat, des noods een gelijk spel. Met een goed ge sloten verdediging vingen zij de Rotter damse aanvallen, die overigens steeds minder inhoud kregen door gebrek aan inspiratie en onnauwkeurig samenspel, terwijl ook het zware veld zich vanzelf sprekend begon te wreken, goed op en gingen ook veelvuldig ten aanval. Tot grote daden waren zij, evenmin als de Spartanen, niet meer in staat. Daardoor was de tweede helft aanzienlijk minder spectaculair dan de eerste. Sparta speel de een gewonnen wedstrijd. Doesburg (bij een schot van Mullan) en Venneker, die een kopbal van Curley op de doellijn met het hoofd retourneerde, stonden het gelijke spel van Coleraine in de weg. Voor hun grote inzet hadden de Ieren dit ongetwijfeld verdiend. Niet voor hun voetbalkwaliteiten. Want die waren matig. Maar dit was al in Rotterdam duidelijk geworden. BOEKAREST Als het geluk inderdaad met de sterkste is, dan moet PSV wel tot de giganten behoren. Het zat de Eindhovenaren namelijk in het begin van de eerste helft van de return tegen Steaua in het met nog geen 30.000 toe schouwers /.eer matig bezette „stadion van de 23e augustus" in Boekarest be paald mee. Tot twee keer toe ontsnapten de Brabanders in het eerste kwartier aan treffers, waarmee de Roemenen de veertien dagen geleden opgelopen ach terstand van 0-4 een draaglijker aanzien hadden kunnen geven. Nadat er in de eerste acht minuten geen ernstige problemen waren ont staan voor PSV, dat blijkens het op stellen van Hiddink in plaats van Munk Jensen niet van plan was om verdedi gend tot het uiterste te gaan, kregen de Roemenen in de negende minuut een unieke kans. Uit een pass van Pantea, die Kemper op het verkeerde been zet te en zonder moeite langs de blonde verdediger was gesneld, schoot Tataru buiten bereik van Jan van Beveren te gen de paal. Na 13 minuten drong op deze wijze rechterverdediger Mirauta door en op zijn voorzet greep Van Beveren mis. Maar ook Tataru dook onder de bal door, zodat PSV opnieuw het geluk op zijn hand had. Hierna kregen de PSV-ers langzaam greep op het spel van de Roemenen. Vertragend op het middenveld haalde PSV zijn tegenstan der steeds meer uit zijn ritme en kreeg ook ruimte voor tegenstoten. Maar af standsschoten van onder andere Willie van der Kuylen troffen voorlopig geen doel. In de 28ste minuut moest Peter Kem per, die tot in het doelgebied van de Roemenen was doorgedrongen, wegens een gebroken rechter-arm worden ver vangen. Hij werd op een brancard van het veld gedragen en nu kwam alsnog Munk Jensen binnen de lijnen. Daarna konden de Roemenen, bij wie ook Tata ru geblesseerd was geraakt, nauwelijks meer gevaarlijk worden. Tegen de verhouding in kwam PSV tenslotte in de laatste minuut voor de rust in veilige haven toen Wietze Veen- stra uit een pass van Mulders via de onderkant van de lat scoorde en de to taalstand dus 0-5 werd. De Roemenen, die in Eindhoven be paald meer indruk hadden achtergela ten, hadden nu kennelijk de hoop op een wonder laten varen. Zij waren aan geslagen en gingen volkomen knock out op een nieuwe treffer van Wietze Veenstra, die in de achtste minuut van de tweede helft met een schot van bij na 25 meter doelman Ciuciu volkomen verraste. Steaua werd helemaal wegge speeld. Het overwicht van de Braban ders, bij wie de weinig opvallende Schmidt Hansen werd vervangen door de Belg Johan de Vriridt, nam zulke afmetingen aan, dat de Roemenen be paald gekleineerd werden. De spelers van Steaua kwamen lange tijd nauwe lijks aan de bal. Zo zij er nog in slaag den tot het doelgebied van PSV door te dringen dan had vooral de twintigjarige Jordanescu te veel tijd nodig om ge vaarlijk te kunnen worden en kon de Eindhovense verdediging gemakkelijk ingrijpen. Een kwartier voor tijd kreeg Manea nog een kans om de eer voor Steaua te redden, maar zijn schot was te onbeheerst en ging buiten bereik van Van Beveren, die een in de eerste helft opgelopen blessure geheel te boven was, voor het doel langs. PSV deed het be ter. Tien minuten voor tijd kreeg ein delijk Willy v. d. Kuylen loon naar werken. Uit een pass van v. d. Dungen ving hij, op de rand van buitenspel staande, de bal op en scoorde met een magnifieke lob over de zich vergeefs uitstrekkende Ciuciu heen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11