Veenendaals dagblad Westduitse regering tegen aanleg „smeerpijp Buiten Toch tv voor verduisterd Kampen Bestand wordt verlengd Drs. Van Son overwoog om af te treden Toon opende school in Ede Eigen risico hij autoschade wordt f150 Langere vakanties voor jongeren cötelette Indiënne Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei In Midden - Oosten Russische acteurs gaven er in Tiet de brui aan r Nederlandse ploegen in Europa Cup succesvol Kampen niet blij met nieuwe burgemeester LEDENTAL VPRO ONDER DE 100.000 Kernexplosie in liberie ONEENS MET PRIJSBELEID Mr. Luns bezocht Fins museum Een goed stuk vlees hoort erbij TEGENSPRAAK Winters bezoek 1 BEGRIJPELIJK lekker eten tips BESTAAN BEDREIGD Minder ind Bur. voor redactie en admlnistratfe: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., J 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De „Vallei", opgericht in 1926 Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 5 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 259 BONN Dc Westduitse regering is tegen de Nederlandse plannen voor de lozing van afvalstoffen in de Eems-Dol- lard. De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Hans Dietrich Gen- scher zal de Nederlandse regering van deze opvatting op de hoogte stellen. De CDU-afgevaardigde Burkhard Ritz had tevoren in de Bondsdag de aandacht gevestigd op het besluit op 21 oktober van de Groningse Provinciale Staten dat met de aanleg van de voor genomen persleiding een begin gemaakt zal worden. Minister Genscher voegde eraan toe, tot zijn spijt te moeten zeggen, dat zulks in strijd was met de geest, waar op de gesprekken met de bevriende Ne derlandse regering over het onderhavi ge onderwerp in Bonn gevöerd waren. De Westduitse minister is van me ning, dat de zuivering van afvalwater niet aan economische overwegingen on derhevig mag zijn. Het Nederlandse ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft tegengespro ken dat het besluit, met de aanleg van de persleiding een begin te maken, in strijd is met de geest waarin de ge sprekken in Bonn zijn gevoerd. Bij het overleg was overeengekomen, dat gezamenlijke deskundigen zouden vaststellen hoe groot het zelfreinigend vermogen van het Eems-Dollard-estua- rium is. Dit gezamenlijk oordeel wordt omstreeks januari verwacht, aldus het ministerie. Vervolgens zal het zelfreinigend ver mogen van het estuarium tussen Ne derland en Duitsland worden „opge deeld". Bij de besprekingen in Bonn werd volgens het ministerie duidelijk dat Nederland vrij zal zijn te bepalen hoe het van „zijn deel" in het zelfreini gend vermogen gebruik maakt. Door de aanleg van de persleiding, „die er in elk geval moet komen", zit men met het beroep op het zelfreinigend vermo gen „zozeer aan de veilige kant", dat het overleg met West-Duitsland niet wordt doorkruist, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. n«ï UPPSALA De universiteit van Uppsala in Zweden heeft gistermorgen om 8 minuten over 8 een ondergrondse explosie geregistreerd die plaats moet hebben gehad in het gebied van Semi- palatinsk, in Siberië. De kracht van deze ontploffing, 6 op de schaal van Richter, was gelijk aan die welke op 6 september in hetzelfde gebied werd vastgesteld. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft ook de ontploffing in Siberië geregistreerd In tegenstelling tot de pestvogels, die ge slechts met een behoor lijke dosis geluk zult zien, behoort een ontmoeting met de krams vogels gelukkig tot de mogelijk heden van elke dag. Op de Hoge Veluwe keek ik destijds altoos uit naar de wroetplaatsen van wilde zwijnen op de Veentjeswei, want al versmaden ze geenszins het bessenmenu ze tonen zich vaak typische bodemvogels, die in spron gen over de grasmat voortbewe gen. Kijk dus uit op gras- en bouwland. Hun stem klinkt ,,sjak sjak" en de diepbruine rug, de lei- blauwe kop, de grijze stuit en de zwarte staart schenken verdere waardevolle kenmerken. De var kens maakten het voedsel beter be reikbaar (ook jongvee in de wei en pony's doen dit), doch de koper wieken, die op de vogelkersen fou- rageren, hebben de zwartjassen niet van node. Onbekommerd hou- de ze huis onder de sappige tros sen en zó overdadig is hun maal, dat ze er niet over denken, om de onder 't plukken vallende vruch tjes tussen de pijpestro-halmen op te lezen. Eigenlijk springen ze er slordig en verkwistend mee om, met als gevolg in de lente overal opslag tussen de hoge struiken. Noch de kramsvogel, noch de ko perwiek broedt in Nederland; hun wieg moet ge zoeken in de bossen van Noord-Europa en Noord-Azië, van een onvoorstelbare uitge strektheid, waar de eland huist en de brilduiker in holle bomen nes telt. Let eens op die koperwieken; op 't eerste gezicht hebben ze wel wat van de zanglijster, maar wan neer ze naar een volgende struik fladderen, heeft men de kijker niet eens nodig, om hen te deter mineren, want dan lichten de ros sige flanken onmiskenbaar op, ter wijl behalve die roestkleurige okselveren ook de witte wenk brauwen een duidelijk kenteken is. 5 november '70 A. B. WIGMAN KAMPEN Bij het vallen van de avond kreeg Kampen, dat door het afknappen van twee hoogspannings masten vrijwel zonder elektrische stroom kwam te zitten, toch nog een lichtpuntje gepresenteerd: met ge luidswagens werd omgeroepen, dat de Kampenaren tóch naar het voetballen op de tv mochten kijken. Tevoren was hun streng verboden meer stroom te gebruiken dan nodig was voor een nachtpitje. Een iets soepeler beleid werd mogelijk, doordal hulp kwam in de vorm van noodaggrega- ten, vooral van Defensie. Ook vinden nu allerlei omschakelingen plaats via kabels van Zwolle en de Noord-Oost polder naar Kampen, waardoor 3000 kilowatt stroom beschikbaar komt. Een extra verrassing voor Kampen is de aanvoer van een enorm noodag- gregaat met een gewicht van vijftig ton vanuit Duitsland. Het is vanoch tend met speciale toestemming van de Bondsregering naar ons land over gebracht in het kader van de interna tionale samenwerking in SEO-ver- band (samenwerkende elektriciteits- produkticbedrjjven). Zodra dit ag gregaat geïnstalleerd is wordt de toe stand in Kampen wat gunstiger, maar het zal zeker tot zaterdag duren voordat de stad waar ook de indu strie is stilgelegd weer tot het nor male leven terugkeert. Over het ontredderde Kampen, waar men met weinig elektrische, maar veel menselijke energie op de been bleef, een uitvoerige reportage met foto's in dit blad. (Zie verder pag. 9) Op kruispunten en pleinen zetten militairen hun aggregaten neer, waar door de stad tenminste nog een beetje stroom krijgt voor de allereerste behoeften. NEW YORK De algemene vergadering der V.N. heeft woensdag een beroep op Israël en de Arabische landen gedaan, om het bestand in het Midden-Oosten, dat heden afloopt, met drie maanden te verlengen en de besprekingen onder auspiciën van V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring te hervatten. De desbetreffende Afrikaans-Aziatische resolutie, waarin op voorstel van Frankrijk wijzigingen zijn aangebracht, werd met 57 stemmen voor, 16 tegen en 39 onthoudingen aangenomen. In de resolutie wordt aangedrongen op een snelle en volledige uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad in 1967, waarin de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Ara bische gebieden en beëindiging van de staat van oorlog in het Midden-Oosten wordt geëist. DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (economische zaken) heeft het afge lopen weekeinde ernstig overwogen af te treden. Hij is het niet eens met de prijsmaatregel van „zijn" minister Nelissen. Drs. Van Son wilde gisteren niet be vestigen, dat hij vaste plannen heeft ge had om zijn pertefeuille ter beschikking te stellen. Wel zei hij dat „nu niet meer" mag worden gesproken over af treden. De staatssecretaris wilde ook niet meedelen of hij grote bezwaren heeft tegen de prijsmaatregel van mr. Nelis sen. Zijn antwoord op onze vraag luid de: „Ik ben solidair met mijn minister." Het plan van de staatssecretaris is typerend voor de moeilijke omstandig heden waaronder het kabinet tot het besluit is gekomen om artikel 8 van de Loonwet de mogelijkheid voor de minister van Sociale Zaken om in af zonderlijke c.a.o.'s in te grijpen bui ten werking te stellen en hiernaast een calculatiebeschikking voor de prijzen af te kondigen. Minister Nelissen had zijn grootste tegenstander in de liberale minister van financiën, dr. Witteveen. Deze vindt dat als niet meer zal worden in gegrepen in afzonderlijke c.a.o.'s ook een individuele ingreep in de prijzen onmogelijk moet zijn. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) zou met een tussenoplossing zijn gekomen,, waarop zijn collega's Nelissen en Witteveen el kaar konden vinden. Het standpunt van drs. Van Son is wel begrijpelijk. Hij is speciaal belast met de zorg voor de middenstand. Ook in kringen van het klein- en middenbe drijf bestaan zeer ernstige bezwaren te gen de prijsmaatregel en tegen het feit. dat de gevolgen van de uitkering ineens I van vierhonderd gulden mogrr. worden doorberekend. Staatssecretaris Van Son wa^ inder tijd secretaris van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging Deze ach tergrond kan ook in zijn plannen heb ben meegespeeld. Drs. Van Son is sinds 1966 staatsse cretaris. Tevoren was hij lid van de Tweede Kamer voor de KVP. DEN HAAG Het eigen risico voor schaden aan (eigen) personenauto's wordt verhoogd van 100 tot tenminste 150, zowel voor binnen- als buiten land. Daartegenover staat dat het eigen DEN HAAG Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wfjziging van het Burgerlijk Wetboek, waarbij wordt voorgesteld de wettelijke vakantie duur voor werkende jongeren, die thans drie weken bedraagt, te verlengen tot vier weken. Tevens wordt voorgesteld de gewone vakantieduur voor werknemers van 18 jaar en ouder van twee op drie weken te brengen. Een vakantieduur van drie weken komt reeds in de meeste collectieve arbeidsovereenkomsten voor. Het komt de ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid wenselijk voor dat de wetswijziging zo spoedig mogelijk tot stand komt, opdat de jongeren voor het vakantieseizoen 1971 zo veel mogelijk profijt kunnen trekken van de voorgestelde verbetering. risico voor w.a.-schadcn ook voor het buitenland komt tc vervallen. De premies voor de motorrijtuigver zekering (personenauto's, bestelauto's, vrachtauto's, motorrijwielen en scoot ers) zullen per 1 januari 1971 worden verhoogd met maximaal 10 pet. Dus niet, zoals eerder werd verwacht, met 12 pet. Over de verhoging is overleg ge pleegd met hel ministerie van Econo mische Zaken. Voor nieuwe verzekerin gen en bij verandering van auto gaat de premieverhoging in per 1 januari 1971. Voor bestaande verzekeringen wordt de verhoging van kracht op de eerstvolgende premievervaldag in 1971. De aangekondigde premieverhoging is noodzakelijk geworden door aanzienlij ke stijgingen van de schade-uitkeringen na 1 februari 1969, de datum waarop de premies voor de automobielverzekering voor de laatste maal werden verhoogd. De beroemde Britse mode ontwerpster Mary Quant heeft woens dag in een Londens ziekenhuis het le ven geschonken aan een zoon. Het is het eerste kind van de 36-jarige „moe dor van de mini-jurk". Moeder en kind maken het goed. DEN HAAG Drs. S. van Tuinen (58), burgemeester van Dokkum, zal met ingang van 1 december worden be noemd tot burgemeester van Kampen. Drs. Van Tuinen, die 24 jaar burge meester van Dokkum is geweest, volgt dr. W. P. Berghuis op. In politieke kringen bestaan ernstige bezwaren tegen de benoeming van drs. Van Tuinen. De Kamper gemeenteraad had bij de commissaris van de Koningin in Ove rijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, gepleit voor de benoeming van een jonge, moderne burgemeester. Deze toezegging werd gedaan. Unaniem was de raad voor de benoe ming van mr. Schelhaas, hoofd bureau voorlichting van het provinciehuis te Zwolle. De commissaris verklaarde dat mr. Schelhaas als eerste op zijn voor dracht stond vermeld. Kamper raadsleden /.ijn bang dat de benoeming van drs. Van Tuinen, die kortgeleden tevergeefs solliciteerde naar het burgemeestersambt in Hoog- eveen en Sneek. een prioriteitskwestie is, waarmee Kampen niet is gebaat. Generaal-majoor Lewis Owen Ly- ne, in de oorlog commandant van de Britse zevende tankdivisie de „woes- tijnratten" is in de ouderdom van 71 jaar overleden. Hij marcheerde in 1945 aan het hoofd van zijn manschappen Berlijn binnen. Na de oorlog commandeerde hij de Britse troepen in Egypte. Hij was onge huwd. EDE Toon Hermans heeft gisteren zelf een nieuwe, naar hem genoemde basisschool voor rooms-katho- liek onderwijs in een Edese nieuw bouwwijk geopend. Toon was met vrouw en zoon naar Ede gekomen. Hij onthulde in de hal van de school zijn portret. De conferencier vermaakte zich uitste kend bij het instuderen van een van zijn liedjes met de schoolkinderen. TIEL De acteurs van het Mos- kouse Centrale kindertheater, dat gistermiddag in de Tielse schouw burg Agnietenhof het sprookjespro gramma De Mallemolen zou uitvoe ren, braken de voorstelling nog voor de pauze plotseling af. Volgens de leiding van het Scapino Ballet, dat de voorstelling organiseerde, weiger den ze verder te spelen omdat het feit dat de zaal maar half vol was hen mogelijk te veel in hun eerge voel had gekrenkt. De Russen, die momenteel een tournee door ons 'and maken, trokken tot dusver vol le zalen. Zelf verklaarden ze hun onver wachte daad, die heel wat opschud ding te weeg bracht, met onder meer het argument dal het podium schuin afliep en de geluidsband niet goed functioneerde. De vele moeders die hun kinderen (een uur te laat) kwamen afhalen wilden de entree terug, maar de kassa van de Agnie tenhof bleef dicht. Schouwburg directeur Th. J. Kersten was giste ren juist een dag afwezig. ADVERTENTIE HELSINKI Tij dens zijn vierdaags bezoek bracht mi nister Luns met zijn echtgenote woensdag een be zoek aan het mu seum van de ver sterking Scomen- linna, een eiland in de omgeving van Helsinki. Rechts de beheerder van het museumfort Chris tian Ericsson. Gehakt half om half aangemaakt met zout, kerriepoeder, fijngehakte ui. In de vorm van karbonade kneden. In boter goudbruin bakken en knappend. Aao de gehaktsaus kerrie poeder toevoegen, even door roeren en dan nog wat koffiemelk erbij. Serveren met droge rijst en doperwten. Heerlijk! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconservr De algemene vergadering verwierp de ontwerp-resolutie van enkele La tijns-Amerikaanse landen waarin w^l op hervatting van Jarrings missie werd aangedrongen, maar die toch in hoofd zaak gericht was op de verlenging van het bestand en het toezicht hierop door VN-waarnemers. De algemene vergadering negeerde de door de VS gesteunde eis van Israël, dat de militaire situatie „gerectificeerd" wordt. Israël heeft zich uit het overleg met Jarring teruggetrokken, toen het Egypte beschuldigd had van schending van de bestandsovereenkomst door het plaatsen van raketten binnen de be standszone. Israël wil dat deze raketten weggehaald worden. Israël had reeds te kennen gegeven de wapenstilstand te willen verlengen, maar dat men niet de besprekingen wilde heropenen, met de Zweedse VN-gedelegeerde dr. Jarring, als de Egyptenaren niet de raketinstallaties uit het Suezkanaalgebied verwijderden die zijn daar tijdens het bestand had den geïnstalleerd. Ook zouden de laat ste dagen veel andere versterkingen van de Egyptenaren aan het Suezka- naal zijn aangebracht. Minister Eban zei later op een pers conferentie, dat de aanvaarding van de Afrikaans-Aziatische resolutie de spoe dige hervatting van Jarrings missie niet erg waarschijnlijk maakt. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoed Riad, heeft in New York verklaard dat Egypte het bestand met. drie maanden zal verlen gen overeenkomstig de in een resolutie vastgelegde aanbeveling van de alge mene vergadering der VN. Riad zei voorts dat de Egyptische vertegenwoordiger bij de VN Mohamed Al-Zayyat, opdracht heeft gekregen be sprekingen te beginnen met VN-bemid- delaar Gunner Jarring. DEN HAAG Het ledental van de V'PRO is tot onder de 100.000 leden ge daald. Volgens het ministerie van CRM, dat dit vanmorgen meedeelde, be tekent dit dat de VPRO een jaar de tijd krjjgt om weer boven de rode streep te komen. Lukt dat niet dan zal de om roepvereniging zowel de radio- als tv- uitzendingen moeten staken. Directie van de vereniging is van morgen officieel van dit resultaat van een onderzoek van CRM op de hoogte gesteld. Onmiddellijk nadat dit gebeurd was is de directie in vergadering bijeen gekomen. Er was donderdagmorgen nog niemand van de VPRO-leiding voor commentaar op dit nieuws bereikbaar. Wel vertelde een woordvoerdster van de VPRO dat de omroepvereniging volgens eigen le denadministratie circa 126.000 leden telt. Een deel daarvan betaalt evenwel geen luister- en kijkgeld en wordt voor de wet niet als lid erkend. Hoe groot het aantal voor de wet on geldige leden is kon men ons van de kant van de VPRO niet mededelen. Men hoopte in de loop van de dag nadere bijzonderheden te kunnen geven. De Nederlandse vertegenwoordigers in de diverse Europa Cup-toernooien hebben het gisteren bijzonder goed ge daan. Ajax, PSV, Sparta en FC Twente bereiken namelijk alle de kwart-finales van resp. Europa Cup I, Europa Cup II en de Runners Up-Cup. Ajax bleef in Zwitserland met 1-2 de baas over FC Basel en dat was na de 3-0 overwinning in de thuiswedstrijd meer dan voldoende. PSV bracht in Boekarest de totaalscore van e twee wedstrijden tegen Steaua od 7-0, FC Twente ontnam het Turkse Eskesihir. dat thuis met 3-2 had gewonnen, na een verpletterende 6-1 overwinning alle illusies en Sparta bleef in de uitwed strijd tegen FC Coleraine met 1-2 aan de goede kant van de score, nadat het thuis reeds een 2-0 overwinning had geboekt. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met vooral aanvan kelijk nog enkele buien. Tot overwegend matig afnemende wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht, morgen- overdag dezelfde temperaturen als van daag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1