Een blauwe vlam boven de IJssel zette de hele stad in het donker, maar: Vandaag nationale ouderavond Ié. i*** 1 steengoed, die nieuwe Prisma horloges! Eerste stoot tot democratisering Uitzonderlijke samenloop van omstandigheden Oktober was zacht en nat Dagbladen volgend jaar kwartje per week duurder Staneke bedankt als voorzitter PvdA-gewest Gelderland Perschef valt Anglicanen fel aan Andere zorgen Hoofdkwartier Snelle bulp Stroomvreters Pietsie meer Rotterdam stelt debat over Hoogovens uit PRISMA Raad Vlaardingen vraagt regering onderzoek FUNCTIE OVERLEG I Iet lijkt wel oorlog, hier in Kampen. Militaire blijkbaar strategische punten plotseling zware elektrische generatoren uit, die ze ook terlaten onder voldoende bewaking. En later den in de winkels alleen maar heel kleine licht van Kampen is stil blijven staan, een onheilspel Het alarm was de vorige avond gegeven, met baar tot op kilometers afstand. De bijbehoren storm. Kampen, met nog enkele aanpalende ag had de toppen van twee hoogspanningsmasten en de uiterwaarden gevallen. Vertrouwend op eerst nog, dat de zaak wel gauw verholpen zou de is zo immens groot, dat het wel zaterdag is. Tot zolang zullen de Kampenaren het met 30 zuinigjes aan dus: scholen zijn gesloten, fabrie bureau kunnen gewoon doorgaan met stroom tuur liet een stad met dertigduizend inwoners trucks rollen door de straten en worden op stilgezet. Soldaten in gevechtstenu slepen er weer strategisch op stellen en vervolgens ach- op het middaguur, als de schemer daalt, wor- jes ontstoken of zelfs kaarsen. Ook de torenklok lend bericht van boven de daken, een helblauwe lichtflits boven de IJssel, zicht- de knal ging verloren in het bulderen van de glomeraties zat meteen in het donker, de storm doen afbreken en de draden waren in de IJssel ons onmetelijk technisch kunnen dacht Kampen zijn. Maar dat gaat anders deze keer. De scha- zal worden voordat de zaak helemaal geklaard van de normale capaciteit moeten doen, heel ken liggen stil, alleen ziekenhuizen en het politie- gebruiken. Eén tikje van oerkrachten in de na- terugvallen in de vorige eeuw. IN 2 YER HOGINGEN b Prisma twen, met groene wijzerplaat, lakleren band in chroom 79,- in doublé 85,- Pagina 9 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 KAMPEN WINT T VAN DE NACHT (Van een onzer redacteuren) Na die ene klap in de nacht werden velen van ons teruggeworpen in de vorige eeuw. In Kampen ging men bij kaarslicht leven. Op de plaats waar het gebeurde worstelden mannen van de IJsselcentrale met weerbarstig staal en eindeloze draden, alles met de hand, om de schade te herstellen. Later zou er een kraan bijkomen, maar die kan alleen werken als het niet te hard waait. VLAARDINGEN De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gisteravond een motie aangenomen, waarin er bij staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) op wordt aangedrongen zo spoedig mogelijk een technologisch on derzoek in te stellen naar het aantal milieuverontreinigende bedrijven in het Rijnmondgebied en het aandeel van ie der bedrijf in die verontreiniging. Zelfs de koeien zijn weggevlucht voor het spektakel, dat zich voltrok in de uiterwaarden van de IJssel bij Kampen. Een staketsel van nutteloos geworden staal domineert in het landschap. DEN HAAG Op meer dan drieduizend scholen in ons land wordt vanavond aan de democratisering van het onderwijs gewerkt. Op deze dag wordt de nationale ouderavond gehouden. Dwars door alle niveaus en zuilen van onderwijs heen gaan ouders en leerkrachten van de scholen met elkaar om de tafel zitten. Het initiatief hiertoe is genomen door een werkgroep „Nationale Ouder avond", samengesteld uit vertegen woordigers van verschillende onder wijsbureaus. Deze stelden: „De Ver enigde Naties hebben dit jaar uitgeroe pen tot internationaal jaar van het on derwijs. De mobilisatie van iedereen die daarbij betrokken is, staat voorop. Dit gaat alle ouders, leerkrachten en leerlingen aan. Het wordt hoog tijd dat die mee gaan praten". Eén van de leden van de werkgroep, mevrouw M. Kal-Alderwegen, meent dat ze het beste over dit onderwerp kan praten door niets méér te willen zijn dan moeder van vier schoolgaande kinderen. In die hoedanigheid is zij geïnteresseerd in het onderwijs dat haar kinderen krijgen en zou zij graag zien dat die belangstelling bij alle ou ders van leerlingen gewekt wordt. „Pas dan kunnen zij mee gaan praten". In een folder met een vragenlijst is een eerste aanzet tot discussie gegeven. Hoewel de ouderavond nog rrioet begin nen zijn nu al reacties binnengekomen. De vragen die betrekking hebben op de verhouding ouders-school hebben nogal provocerend gewerkt. „Vooral bij auto ritaire schoolhoofden", constateert me vrouw Kal niet zonder genoegen, „die hebben een dergelijke prikkeling het hardst nodig". Om duidelijk te maken dat de werkgroep niet de onderwijssi tuatie zo negatief mogelijk heeft voor willen stellen voegt ze er aan toe dat er ook scholen zijn waar de verhoudingen goed liggen. Sommige ouderraden en oudercomités functioneren zo goed mogelijk. Maar bij de meeste ontbreekt het nog te vaak aan wezenlijke belangstelling voor het onderwijs. „Ze verliezen zich te vaak in een hele avond praten over klaar-over- tjes of de noodzaak van gymschoenen", is de ervaring van mevrouw Kal. Aan de overtuiging dat onderwijstechnieken niet los gezien kunnen worden van de complete opvoeding van kinderen, ko men ze meestal niet toe. Mevrouw Kal heeft ook ervaren wat een discussie tussen ouders en leer krachten los kan slaan. Een lyceum in Den Haag heeft twee jaar geleden het initiatief hiertoe genomen. Als voor naamste klacht van de ouders gold dat ze nauwelijks geïnformeerd werden over de veranderingen binnen het on derwijs. Nu is een werkgroep commu nicatie opgericht die een informatieblad uitgeeft, los van de schoolkrant. „Alle leerkrachten, ouders en leerlingen ko men daarin zonder enige censuur, aan bod". Er zijn directeuren en rectoren van scholen die hebben laten weten er niets voor te voelen iets los te slaan. „Jam mer", reageert de werkgroep Nationale Ouderavond. Het staat voor de onder wijsbureaus vast dat onderwijzend per soneel zich maar moeizaam in kan le ven in de gedachtenwereld van hun leerlingen. „Ze weten nauwelijks wat die kinderen bezighoudt, wat hun ex treme kleding wil zeggen. Ze kunnen daarop nauwelijks adequaat reageren". De ouders kennen hun kinderen be ter. Ook daarom zou er meer overleg met de ouders moeten zijn. En om alles wat met onderwijs te maken heeft te laten verlopen in een samenspraak tus sen de betrokken partijen, moesten eerst die ouders wegwijs gemaakt wor den in het onderwijs. Bovendien moe ten de leerlingen, zeker bij hét voortge zet onderwijs, recht van spreken krij gen. „Het zijn echt geen onnozele kin deren", stelt mevrouw Kal. De nationale ouderavond zal een eer ste stoot in de richting van democrati sering moeten geven. De werkgroep heeft tevens een enquête aan de ouder avond toegevoegd. Als de resultaten daarvan verwerkt zijn, blijft de werk groep niet stil zitten en zal proberen meer inspiratie voor het voortzetten van het overleg te geven. Nou ja een tikje, iets meer was het wel. Op de plaats waar het gebeurde, een kilometer of vijf buiten de stad, is een ploeg van de IJsselcentrale be zig de gesneuvelde toppen van de zestig meter hoge palen op te ruimen. Chef uitvoering werken van de IJsselcentrale R. Ligthart wil wel kwijt, dat het een klap geweest moet zijn, waarop bij de constructie van hoogspanningspalen nooit kan worden gerekend. Toen twee jaar geleden een drijvende bok dwars door de draden voer viel ook de stroom uit, maar de toppen van de hoogspanningspalen hielden stand. Hoe kon dan nu zo'n stormvlaag deze palen in de meest letterlij ke zin van het woord de nek breken? Ligthart: „Het moet een uitzonderlijke samenloop van omstandigheden zijn geweest Die toppen zijn natuurlijk niet zomaar door de storm afgeknapt. We nemen aan, dat de leidingen door die uit zonderlijke samenloop van omstandigheden aan het dansen zijn gegaan, waar door de druk op de palen te groot is geworden. Er hingen zeven draden over een lengte van vierhonderd meter en elke draad woog zevenhonderd kilo". Er ging dus tegen de vijf ton aan het zwiepen, voordat Kampen die blauwe lichtflits zag en de knal niet hoorde, omdat de storm alles overstemde. Hoe groot is de schade? Voor de IJsselcentrale kan de heer Ligthart daar nog geen cijfers over geven, maar hij zegt wel direct: „Hoeveel het ook is, voor de industrie in Kampen, die nu stil ligt, zal die schade onnoemelijk veel groter zijn". TTat is de industrie van Kampen wel met hem eens. Maar toch zegt een woordvoerder van Schokbeton N.V., met ruim zeshonderd jnan de grootste fabriek ter plaatse„Vraag ons nou maar niet wat het gaat kosten. We heb ben eerst andere zorgen, namelijk hoe we de zaak nog een beetje draaiend kunnen houden. Met een toewijzinkje zus en een toewijzinkje zo kunnen we nog wat doen, maar daar zijn we nu dan ook dag en nacht mee bezig. Vergelijk het maar met je eigen huishouding. Als er iets een klein beetje mis gaat regel je het wel met elkaar, maar als de hele boel op de kop staat moet je in 't groot gaan improviseren". Is die schade op iemand of iets te verhalen? Schokbeton: „Dat moet je natuurlijk altijd doen, want er is sprake van schade van buitenaf. Maar 't kan wel lang duren, zoiets, en je weet nooit wat er in zo'n procedure tevoorschijn komt". Nog diezelfde dag zegt de direc teur van de directe leverancier, de Ge meentelijke Nutsbedrijven, H. J. Weil (ing.): „Er is geen sprake van grove nalatigheid, die schadeclaims zie ik zo gauw nog niet komen". Het laatste woord op dit moment is aan de portier van Schokbeton, die, 's avonds nog even opgebeld met de vraag of de stafverga dering misschien in het gebouw zelve plaats vindt, bedrukt antwoordt: „Ik zit hier helemaal alleen met een heel klein lampje". Tn zo'n ontredderde stad verwacht je natuurlijk een hoofdkwartier, met mannen die minstens een etmaal lang niet uit de kleren zijn geweest. Mannen, dien hun afgezakte stropdas rondom een bezwete boord als een onderscheiding dragen. In Kampen is zo'n hoofdkwar tier te vinden in het gebouw van de Ge meentelijke Nutsbedrijven aan de voet van een oude witte stadspoort, die glim lachend terugziet op tijden waarin er nog helemaal geen elektriciteit wès. In een vettige doos liggen croquetten van de vorige avond al zowat te schimme len, er is geen tijd geweest om ze op te eten. De koffiekopjes prijken met aan gekoekte randen, net als een beschoei ing aan een waterplas, waarvan het niveau steeds dieper wegkwijnt. Bij dit hoofdkwartier vervoegen zich twee ver tegenwoordigers van een aannemersbe drijf, sigaar in de mond, brede glimlach daaroverheen, met het aanbod: „Zullen we nog een aggregaat bij u neerzet ten?" Directeur Weil van de Gemeente lijke Nutsbedrijven is blij met de zo veelste aanbieding, maar toch: „We hebben er nu dertig, op dit moment moeten we daarmee inspelen. Maar het kan best zijn dat we straks in elkaar zakken en dan willen we jullie er graag bij hebben. Geef het telefoonnummer maar even". Tn de paar minuten waarin de telefoon *- en lijfelijk binnentredende helpers hem even vrij laten blikt hjj terug op de afgelopen nacht en de dag erna, allebei even spannend. Toen om negen uur 's avonds de stroom uitviel ontstond er in Kampen geen paniek, niet op straat en niet in de bejaardentehuizen, om maar enkele grootheden te noemen. An derhalf uur lang duurde de totale duis ternis, toen kwam er via een hulpkabel weer een beetje stroom, die verdeeld kon worden over de machteloos in het duis ter rondblikkende stadgenoten. Eerst werd de BB gebeld, maar die is van nature meer ingesteld op het helpen van gewonden en het openbreken van puin hopen en zo erg was het nou ook weer niet op deze avond in deze stad. Verder bellen bracht de garnizoenscommandant in Deventer aan de lijn en dat was het begin van een grote militaire hulpactie. De trucks en de aggregaten werden van stal gehaald en naar Kampen gediri geerd, waar zij luttele uren later voor een wat schokkend stadsbeeld zorgden, maar wel erg goed werk gingen doen. Directeur Weil: „Als ik de meest in drukwekkende herinnering aan deze uren moet ophalen dan is het wel de her innering aan de snelle hulp, die hier door het leger is gegeven". Tegelijker tijd getuigen vele Kampenaren van hun waardering voor het werk, dat in het afgelopen etmaal door 't hoofdkwartier is gedaan. Een vredig beeld temidden van een toch wel ingrijpende ontluiste ring. TVe ontluistering grijpt, zeker nog tot zaterdag, verder om zich heen naarmate de Kampenaren hun beperkin gen duidelijker zien. Het zijn geen ge ringe beperkingen, die hen zijn opgelegd. Ieder gezin heeft een keurig gedrukt briefje in de bus gekregen, waarin het gebruik van wasmachines, koelkasten, t.v. en radio, elektrische kachels en an dere stroomvreters uitdrukkelijk wordt afgeraden. Slaat Kampen die raad in de wind, dan kan een nieuwe black-out vol gen, dan valt de stroom weer helemaal uit. Die briefjes zijn in het holst van die eerste nacht vervaardigd door een druk kerij, die daarvoor eerst weer een apar te stroomtoewijzing moest krijgen. Ze zijn daarna verspreid door een bezorg- bedrijf, dat er zijn medewerkers in het zelfde holst van diezelfde nacht voor uit huis haalde. Maar nu weten de Kam penaren dan ook waar het op staat. Ze hebben de run op winkels met kaarsen en batterijen uitgevoerd, ze houden hun smoezelige kleren nog even aan, ze mo gen ongeschoren op hun werk verschij nen, als hun bedrijf tenminste niet stil ligt. Vergaderingen zijn afgezegd, even als de kerkdiensten op de Dankdag voor het Gewas. De deur van de monumen tale Hervormde Kerk stond de hele mid dag open, maar 's avonds zou niemand er in gaan. Kroonlampen gebruiken veel stroom en het orgel kon ook al niet veel beginnen, doordat zeven draden met een spanning van 110 kV machte loos in de IJssel liggen te deinen. lyTaar Kampen neemt het allemaal nog- al rustig op. De juffrouw in een sigarettenwinkel weet voldaan te mel den, dat de zaak van haar baas in een zone ligt, die sinds zeventien-uur-vijf een pietsie meer licht krijgt dan de ge- nabuurde zone, waardoor zij de nieuwe rijksdaalders beter kan onderscheiden van zilveren guldens. Dat is toch mooi meegenomen in een tijd, waarin colle ga's met ongebreideld kunstlicht met het schaamrood op de kaken moeten bekennen, dat er wéér zoveel op elkaar lijkende muntstukken door elkaar zijn AMSTERDAM De abonnement sprijzen van de dagbladen gaan op 1 januari 1971 collectief met vijftien cent per week omhoog. Op 1 juli 1971 volgt een tweede verhoging met tien cent per week. Over deze verhogingen, die nodig zijn voor verbetering van de structurele po sitie van de dagbladpers is overleg ge pleegd met de minister van economi sche zaken. H. J. Weil, in het hoofdkwartier van de Gemeentelijke Nutsbedrijven: ,,Het kan best gebeuren, dat we zo weer in elkaar zakken. gehaald. En in een gerenommeerd Kam per horecabedrijf ontsteken de obers plechtig het kaarslicht. De bekende plaatselijke borrelaars schuiven aan. Ze schudden de kaarten en niemand vraagt waarom er alleen maar kaarsen zijn vanmiddag, want, zo weet de ober mees muilend te melden, op dit uur worden in dit etablissement altijd kaarsen aan gestoken. (Van onze weerkundige medewerker) Oktober is somber, nat en aan de warme kant geweest. De Bilt berekende een gemiddelde etmaaltemperatuur van 10.7 graden C tegen 10 graden C nor maal. De zon scheen maar 85 van de 102 uren normaal en gemiddeld in Neder land viel er ca. 95 mm neerslag tegen 73 normaal. Vooral in Oost-Brabant, Noord-Lim burg en Gelderland vielen de hoeveel heden naar de hoge kant uit, zoals blijkt uit de volgende opgaven: Apel doorn 96-122 mm, Arnhem 122 mm, Nijmegen 121 mm, Deventer 115 mm, Tiel en Hoog-Soeren 114 mm, Almelo en Rheden 97 mm, Zutphen 92 mm, Twello 89 mm, Nunspeet 87 mm, Doe- tinchem 82 mm. Swifterband bleef ver der achterop met 64 mm. Ergens on weren deed het in ons land op acht dagen tegen eveneens op acht dagen normaal. Op normale waarnemingshoogte kwam het niet tot vorst, terwijl dit. in de Betuwe en op de Veluwe normaliter op 2 dagen het geval is en in de Graaf schap op 3 dagen. Eenmaal kwam het kwik in onze contreien boven 2o gr. C t.w. op de elfde. De maxima waren toen 23 24 graden C. t mlm De vier klokken op de toren van Kampen wezen allemaal verschil lende tijden aan. Als er een stroom- stootje doorkwam wilde zo'n klok wel weer een uurtje lopen. Beslist niet langer. Treffende illustratie van een verwarring. ARNHEM De voorzitter van het gewest Gelderland van de Partij van de Arbeid, de heer H. H. Staneke uit Apeldoorn, legt zijn functie na tien jaar er. Hij heeft dit besluit genomen, omdat hij de tijd aangebroken acht voor een opvolger. Volgens de heer Staneke, die nogal op de voorgrond trad met zijn pogen tot rooms-rode toenadering, met aan zijn besluit geen politieke beteke nis worden gehecht. ROTTERDAM De raad van Rot terdam heeft het debat over een even tuele vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte uitgesteld. Het zou aanvankelijk 17 december worden gehouden. B. en W. van Rotter dam zijn met het dagelijks bestuur van Rijnmond en Gedeputeerde staten van Zuid-Holland uitgenodigd „binnen kor te tijd" een gesprek te hebben over Hoogovens met een aantal ministers. B. en W. van Rotterdam willen het bepalen van hun standpunt over Hoog ovens ophouden tot na dit gesprek. Omdat de raad van Rotterdam als eis had gesteld dat de publieke opinie zes weken de tijd krijgt om over een voor stel van B. en W. te discussiëren vóór het in de raad in behandeling komt, betekent dit, dat de behandeling voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Om dezelfde reden is het onderwerp Hoogovens geschrapt van de agenda van de vergadering op 7 december van de raad van Rijnmond. LONDEN Michael De-La-Noy die als perschef van de Anglicaanse aarts bisschop van Canterburry is ontslagen, omdat hij artikelen over sex heeft ge schreven, heeft in een boek, getiteld ,.A day in the life of God", verklaard dat twee Anglicaanse bisschoppen aan de drank zijn en dat een aantal bisschop pen niet berekend is voor hun taak. ADVERTENTIE 8 echt zilveren dameshorloge 99,- (met echt zilveren sierband v.a. 195,-) Prisma twen ook in andere model len en wijzerplaten verkrijgbaar) C zilverkleurig gerhodineerd dames horloge, exclusief model met moderne wijzerplaat en blauwe corfamband 129,- verzekerd tegen verlies en diefstal

De Vallei | 1970 | | pagina 5