Democraten tevreden met stembusuitslag VOORUITGANG OVER KWESTIE BERLIJN Piet Keizer: "Na de wedstrijd 4 of 5 koppen thee? „Jack the oudoom van Britse vorstin Nederlaag Over de grenzen Nixon tegen meerderheid GEBOEID EN BOEIEND Burgemeester geschorst Leraren staakten in België Kinderbijslag in Duitsland hoger H Vos schoot jager dood OMGEBOGEN BELANGRIJK EERSTE Kwiek brood: de lekkere manier om slank te blijven. Een produkt van de King Corn Bakkerijen. Amalrik op 11 nov. voor gerecht Ook als't geen rust is... Pickwick thee van Douwe Egberts iVo danszaal-ramp Concorde Maoh-2 Wapen vondst Quebec D DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 WASHINGTON De verkiezingen bi de Verenigde Staten zijn gunstig ver lopen voor de democratische partij. Zij behoudt de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat. De conservatieve krachten in het Ame rikaanse congres zijn echter wel aan zienlijk versterkt. In de Senaat boektëh de republikei nen een netto-winst van twee zetels, maar de twee zetels die onafhankelij- ken ln de wacht sleepten, vergroten in feite de republikeinse sterkte. De de mocraten hebben nu 53 zetels (57), de republikeinen 45 (43) en de onafhanke lijk en twee. Een belangrijke overwinning behaal den de republikeinen in de staat Ten nessee. De liberale democraat Albert Gore, een van de felste tegenstanders van de regering-Nixon, verloor zijn Se naatszetel aan de zeer conservatieve re publikein Bill Brock. Ook de democratische politicus Jo- .seph Tydings in Maryland ging ten on der onder het zware campaghegeschut van Nixon en Agnew tegen „radicale liberalen", die door hen de oorzaak werden genoemd van het geweld, het gebruik van verdovende middelen en de pornografie. In Connecticut en Ma ryland verloren de als winnaars getipte democraten eveneens hun zetels aan de republikeinen. De Senaatszetel van de staat New York kwam in handen van John Buk- kley, een aartsconservatief. Hij trad op namens de conservatieve partij, maar kreeg de steun van Nixon en Agnew, die daarmee hun eigen republikeine kandidaat, de als liberaal bekend staande Charles Goodell, openlijk lieten vallen. In Californië daarentegen moesten de republikeinen een veer laten. De demo craat John Tunney veroverde de Se naatszetel op de 68-jarige republikein George Murphy. Oud vice-president Hubert Humph rey, democratisch presidentskandidaat in 1968, keert terug in de Senaat, Hij versloeg in Minnesota zijn republikein se opponent McGregor en bezet nu de Senaatszetel, die door zijn democrati sche partijgenoot Eugene McCarthy was verlaten. De republikeinen hebben inderdaad de traditie omgebogen, zoals een woordvoerder voor Nixon zei. De partij van een regerende president heeft slechts bij vier tussentijdse verkiezin gen haar aantal zetels in de Senaat kunnen vergroten en de partij in het Witte Huis heeft in de afgelopen 20 jaar gemiddeld 29 zetels in het Huis verloren. Ditmaal bleef de demqcrati- ■che winst tot een twaalftal beperkt. De andere kant van de medaille is ech ter dat Nixon de eerste voor een eerste ambtstermijn gekozen president in de moderne tijd is die moet werken met een meerderheid van de oppositie in beide huizen van het congres. De democraten hebben bij de verkie singen voor de parlementen van de sta- BOSTON Een blij zwaaiende senator Edward Kennedyna zijn ver kiezing als gouverneur van de staat Massachusetts. Links Ethel Kennedy, de vrouw van de vermoorde senator Robert Kennedy. Rechts mevr. Joan Kennedy met haar kinderen. ten in verschillende grote staten be langrijke overwinningen geboekt die hun bij de volgende verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden goed van pas kunnen komen. Deze staten zullen nl. op grond van de veranderingen in hun bevolkingsaantal, bij de komende verkiezingen meer afgevaardigden naar het congres zenden. In het snel-groeiencje Californië dat vijf zetels meer krijgt hebben de democraten hun meest eclatante over winning geboekt. In beide huizen van het staatsparlement hebben zij de repu blikeinen de meerderheid ontnomen. De gevolgen van de verkiezingen in de sta ten voor de Congresverkiezingen van 1974 hebben van de gewone kiezers nauwelijg£ aandacht gekregen, maar van de partijfunctionaris des te meer. De nu gekozen staatsparlementen moeten de nieuwe kiesdistricten bepa len. In Californië,zo hebben democra ten gezegd, zouden indien door een republikeinse gouverneur en een repu blikeins parlement de grenzen van de kiesdistricten op voor hen voordelige wijze zouden worden vastgesteld de republikeinen kunnen rekenen op een winst van 13 stemmen in het Huis van Afgevaardigden. Californië heeft nu 38 afgevaardigden in het Huis, bij de volgende verkiezin gen worden dat er 43. Dinsdag hebben de democraten ondanks krachtige steun van gouver neur Ronald Reagan, die zelf herkozen werd nu een meerderheid in de Staatssenaat van 21-19 en van 43-37 in het Huis. Florida, de tweede staat die snel groeit, heeft een in meerderheid demo cratisch parlement behouden en een democratische gouverneur gekozen. In New York, dat in het komend Congres twee afgevaardigden minder krijgt, heeft in zijn Parlement de repu blikeinse meerderheid behouden. In Pennsylvanië, dat ook twee zetels gaat verliezen, behaalden de democraten de meerderheid in het Huis. Elders be haalden de democraten bij de Staats- verkiezingen van dinsdag goede, maar minder spectaculaire resultaten. Peter Robert F. Drinian, een Jezuïet, is dinsdag in een der kiesdistricten van Massachusetts gekozen tot lid van het Huis van Afgevaardigden. Hij wordt de eerste katholieke priester die N zitting krijgt in het Huis. Hij versloeg zijn re publikeinse en onafhankelijke tegen kandidaten met overtuigende cijfers. Drinian, voormalig hoofd van de juri dische faculteit van de universiteit van Boston, is een verklaard tegenstander van de oorlog in Vietnam. DIKMAKER ADVERTENTIE SLANKMAKER MOSKOU Het proces tegen de Russische schrijver Andrei Amalrik zal op 11 november in Swerdlofsk, op 1500 km van Moskou beginnen, zo is .uit we lingelichte bron vernomen. Amalrik is de auteur van „Zal de Sovjet-Unie tot 1984 voortbestaan" en „Niet begeerde reis naar Siberië". BERLIJN De „Grote Vier" hebben vooruitgang geboekt bij een aantal kwesties die van wezenlijk belang zijn voor een akkoord over Berlijn. Dit blijkt uit een communiqué dat woens dag in West-Berlijn is uitgegeven na afloop van de negende zitting van het viermogendhedenoverleg over Berlijn. Tijdens de volgende bijeenkomst op 16 november zullen andere belangrijke as pecten ter sprake komen. Het is voor het eerst dat in het com- ADVERTENTIE Als je in de rust de kleedkamer "binnenkomt staat er een blad met een grote pot. Met een stuk of twintig dampende koppen thee. Dan pakt iedereen een kop. En dan ga je dat op je ge mak opdrinken. Op je vaste plaats. Thee is erg goed voor de dorst. Ik heb in de voetballerij nooit anders gehoord. Overal, ook in het buitenland, krijg je thee. Zelfs in Albanië, al is de thee daar andere, een beetje zoeter. Van thee heb je hij het voetbal len geen last. Een belangrijke overweging. Bovendien kom je van thee niet zo aan. Óok een overweging. Na de wedstrijd is er weer thee. Ik vind het dan lekker om 4, 5 koppen achter elkaar te drin ken. Je hebt hard gewerkt en je bent bezweet. Je hebt vocht ver loren en je hebt dorst. Thuis drink ik ook veel thee. Dat komt, omdat mijn vrouw er gek op is. Als we thee maken nemen we twee mokken, een zakje thee en een enkele keer wel citroen. Thee een vrouwendrank? Is voetballen een vrouwensport j dan? Piet Keizerthee goed voor de dorst. muniqué iets wordt gezegd over het verloop van de onderhandelingen. Tot- dusver werd alleen meegedeeld, dat de bespreking had plaatsgehad en zou worden voortgezet. De speculatie schijnt vooral ingege ven door een Oostduits voorstel, dat de steun van Rusland geniet, dat beide Duitslanden onderling de kwestie van toegang tot Berlijn moeten regelen. Van Westerse geallieerde zijde is hierop ge reageerd met de mededeling dat een dergelijke afspraak alleen in het kader van een viermogendhedenovereenkomst nagekomen kan worden. De vier diplomaten die de besprekin gen voeren zijn de ambassadeurs van de westerse rrote drie te Bonn: Ken neth Rush (VS), Sir Roger Jackling (GB) en Jean Sauvanargues (Frank rijk), en de ambassadeur van de Sov jet-Unie in Oost-Berlijn, Pjotr Abrassi- mof. Ambassadeur Sauvanargues zei van daag na de bijeenkomst: „Wij hebben goed gewerkt (maar) er is nog zoveel te doen." Ofschoon men dus over het algemeen niet pessimistisch is, is er nog niets be reikt over de status van Berlijn als een geheel. De drie Westerse geallieerden willen dat deze stad, Oost- en West, een vier-landen-stad wordt. De Sov jet-Unie wenst dit alleen ten aanzien van het westen. Wat dit aspect van de besprekingen betreft zit men, aldus werd vandaag uit betrouwbare bron vernomen, nog muurvast. PARIJS De Franse regering heeft woensdag de secretaris-generaal van de prefectuur van Isère, Albert Uhrich, en de burgemeester van St. Laurent- Du-Pont, Perrin van hun functie ge schorst. Dit is in Parijs na het kabinetsberaad vernomen. In St. Laurent-Dupont kwa men bij een brand in een danszaal 144 jonge mensen om het leven. De twee functionarissen zijn ge schorst, omdat hun optreden de bouw en de opening van de dancing mogelijk heeft gemaakt. Bovendien waren zij hoofd van de diensten, die belast zijn met controle en de veiligheid. Dit heeft de Franse regeringswoordvoerder Leo Hamon meegedeeld. Hij zei dat kenne lijk niet alle voorgeschreven veilig heidsmaatregelen waren genomen. TOULOUSE De Concorde-001, het Franse prototype van het Frans-Britse supersone verkeersvliegtuig, heeft woensdag bij een proefvlucht boven Zuid-Frankrijk een snelheid behaald van tweemaal die van het geluid. (mach-2). Invlieger Turcat vertelde dat de Con- corde-002(het Britse prototype, dat later gereed kwam, staat bekend als de Con- corde-002) boven de oceaan gedurende 55 minuten met de snelheid van twee maal die van het geluid had gevlogen, en dat alles beter was gegaan dan men maar had durven hopen. Mach 2, de snelheid van tweemaal van die van het geluid, zal de kruis snelheid worden als de machine een maal „operationeel" is geworden. Zij kan die snelheid 20 minuten na vertrek bereiken. LONDEN Speurders in Buk- kingham Palace hebben geprobeerd de geruchten de kop in te drukken, dat „Jack the Ripper" „Jan de Snij der" een oudoom van koningin Eli zabeth II was. Zij wijzen erop, dat Edward gr^af van Clarence niet verantwoordelijk geweest kon zijn voor de reeks gruwelijke moorden in de 19e eeuw, omdat hij buiten Londen was toen twee van de pros- tituées vermoord werden en in stuk ken gesneden werden. De strijdvraag is ontstaan nadat de vooraanstaande schrijver en dok ter Thomas Stowell, die 50 jaar lang bewijsmateriaal heeft verzameld, had geschreven dat de „ripper" een jonge edelman was, waarmee hij volgens de Sunday Times de hertog van Clarence de oudste zoon van Koning Edward VII en vroeggestor- ven broer van koning George V heeft bedoeld. Buckingham Palace vond het ver haal „te bespottelijk om er commen taar op te geven", maar trouwe die naren van de koningin doken toch in het stoffige archief van 1888 toen Jack the Ripper het East End van Londen onveilig maakte waar hij waarschijnlijk twintig prostituées heeft vermoord. Deze speurders vonden een rond schrijven van het hof van 1 october 1888 waaruit bleek dat Clarence met vrienden toen in Balmoral, Schot land. op jacht was. Op 30 september werden in East End twee vrouwen door de Ripper vermoord. Uit het archief bleek verder, dat Clarence in Sandringham, 160 km van Londen,.de verjaardag van zijn vader had gevierd toen Marie Jean- netfce Kelly het laatst bekende slachtoffer van de „Ripper" werd vermoord. Stowell (88) vertelde aan Associa ted Press: „Ik ben er helemaal zeker van dat Clarence in Sandringham was." Hij wilde echter geen commentaar geven op theorieën die Clarence in verband brengen met de moorden. „Ik wil niemand uitsluiten. Ik ga niet zeggen, dat iemand het niet ge daan heeft. Ik wil wel zeggen dat de „Ripper" niet koningin Victoria of Z.H. de Paus was." Hij herinnerde eraan dat vast staat, dat de „Ripper" aan syfilis leed. En er zijn gegronde redenen om aan te nemen dat Clarence op 28-jarige leeftijd niet, zoals het offi cieel heet, aan longontsteking, maar syfilis is gestorven. De gisteren gearresteerde Ame rikaanse actrice Jane Fonda, be schuldigd van het trappen van een politieagent en het binnensmok kelen (zij kwam uit Canada) van bepaalde .verboden" pillen, heeft voor de rechter gezegd ,,niet schul dig" aan een-en-ander te zijn. Zij heeft gevraagd om een uit spraak door een jury. Dit zal nu gebeuren op 6 januari van het nieuwe jaar. Jane Fonda is 35 jaar oud en op het ogenblik getrouwd met de Franse filmregisseur Roger Va- dim. Zij heeft gisteren enkele uren ge vangen gezeten, maar werd toen losgelaten na het betalen van een borgtocht van 5.000 dollar. Hier op de foto Jane Fonda geboeid in de cel. BRUSSEL Ongeveer 45.000 leraren van voornamelijk het technisch en middelbaar onderwijs in België zijn woensdag voor 24 uur in staking ge gaan, aldus de herfstvakantie voor on geveer een half miljoen leerlingen met een dag verlengend. De staking diende om kracht bij te zetten aan de eis van de leraren dat ze eindelijk eens op tijd uitbetaald moeten worden. In België zijn vrij grote achterstan den ontstaan in de uitbetalingen van salarissen van het onderwijzend perso neel. De staking, die gesteund werd door het algemeen christelijk vakverbond, ging gepaard met betogingen in tal van steden, zoals Nijvel, Brugge, Hasselt, Antwerpen en Leuven. Voor zaterdag zijn massabetogingen aangekondigd in Doornik, Leuze, Ath en Moeskroen. In Brugge trok woensdagochtend al een stoet van ongeveer 3000 leraren door de straten. Er werden spandoeken meegedragen en de betogers scandeer den leuzen die er op neer kwamen dat „Vermeylen (de Belgische minister van Oderwijs) er uit moet". Verder maakten de leraren in spreekkoren duidelijk „dat ze hun loon eisten", „dat er nu be taald moet worden", en „.dat ze verdere beloften beu zijn". BONN Met grote meerderheid heeft het Westduitse parlement beslo ten tot verhoging van de kinderbijslag. Met terugwerkende kracht tot 1 sep tember betaalt de staat ook nog bij een maandinkomen van 1100 mark (voor heen 650) bijslag voor het tweede kind. De ondersteuning voor het derde kind wordt verhoogd van 50 tot 60 mark per maand. ST GERMAIN (Quebec) De politie van de Canadese provincie Que bec heeft woensdag meegedeeld, dat op ongeveer 160 km ten noordoosten van Quebec dinsdag een grote hoeveelheid munitie en wapens is aangetroffen in een niet meer gebruikte distilleerderij. |7en van de weinige duidelijke rt- sultaten van de kostbaarste en meest bombastische verkiezingscam pagnes, in de Amerikaanse geschiede nis, is een diepgewortelde verbitterd heid die het voor president Nixon moeilijker dan ooit zal maken zijn verdeelde land te besturen. Nooit eerder volgde een president zo'n harde lijn tegen zijn politieke opponenten in een verkiezing waarin het Witte Huis niet op het spel stond en nooit eerder wekte een Ameri kaans staatshoofd zo'n woede op bij zijn tegenstanders als in de afgelopen maanden. De uitslagen vormen een aanwijzing, dat hoewel Nixon de „ideologische" overwinning die hij najoeg wat de Senaat betreft bereikt schijnt te heb ben de moeilijkheden die hem het door de democraten beheerste Congres te wachten staan groter zullen worden wachten staan groter zullen worden naarmate de presirentsverkiezingen van 1972 dichterbij komen. De democraten putten uit de verkie zingsuitslagen de overtuiging dat Nixon, die in 1968 met slechts 3 pro cent naar het Witte Huis werd gezon den, in 1972 bijzonder kwetsbaar zal zijn. Vooral als de inflatoire economie niet verbetert. In New York heerste woensdag de indruk dat het electoraat meer geïn teresseerd blijkt in pocketboeken dan in de kwestie van „rust en orde", waarop Nixon en vice-president Spi- ro Agnew tijdens de verkiezingscam pagne voortdurend hebben gehamerd. Men liep nl. wel naar de boekhandel voor nieuwe boeken, niet naar de stembus. et falen van de republikeinen de macht in de Senaat tot zich te trekken was goed nieuws voor de po tentiële democratische kandidaten voor het presidentschap, die hun se naatszetels met indrukwekkende meerderheden behaalden. Hoewel een aantal democraten van naam het slachtoffer van Nixons woeste aanval zijn geworden zijn er anderen, die terwijl zij zich voorbe reiden voor een opmars naar het Witte Huis over twee jaar aanzienlij ke invloed in de Senaat krijgen. Onder deze hoopvolle democraten be vinden zich de voormalige vice-presi dent Hubert Humphrey, die na een verblijf van twee jaar in de politieke wildernis hij werd in 1968 door Nixon verslagen terug is gekomen RICHARD NIXON weinig kans en senator Edmund Muskie uit Mai ne, die gezien wordt als een van de belangrijkste kandidaten bij de ko mende partij-nominaties voor de pre sidentsverkiezingen. Ook senator Edward Kennedy, die heeft gezegd niet naar de partij-kan didatuur te zullen streven, wordt na zijn overwinning van woensdag in Massachusetts toch als een toekom stige kandidaat van de democraten gezien. Hoewel hij de 74,3 procent van 1964 bij lange na niet haalde, lijkt de 60 procent van woensdag te bewijzen dat de geschiedenis rond Jo Kopech- ne hem in Massachusetts is verge ven. Deze drie mannen zullen op Capitol Hill een g'educhte macht vormen en sommige waarnemers vragen zich in verband daarmee af hoe doeltreffend de „Nixon-look" Senaat wel zal zijn. e republikeinse leiders huldigen evenwel de mening dat, zelfs zonder dat de numerieke meerderheid in de Senaat is veroverd, zij het machtsevenwicht daar toch ten gun ste van Nixon zullen kunnen laten doorslaan, onder meer door een ver bond te smeden met ontevreden de mocratische conservatieven. Een van de belangrijke successen van Nixons uiterste krachtsinspanning om de kracht van de democraten in de Senaat te breken was de nederlaag van de liberale senator Albert Gore uit Tennessee. Dit heeft het vertrou wen van de republikeinen in een mo gelijke coalitie met de zuidelijke de mocraten, die gewoonlijk gouverneur Wallace van Alabama steunen, ver sterkt. De „zuidelijke strategie" van de re publikeinen faalde echter elders in de zuidelijke staten, waar Nixons felle campagne weinig resultaten heeft la ten zien. De president kwam persoonlijk in de arena om de Senaatskandidaten Wil liam Cramer in Florida en George Bush in Texas te steunen, doch bei den verloren de verkiezingen. GENèVE In de bossen van het Zwitserse dorp Schattdorf is het nu eindelijk een prooi gelukt zijn jager neer te schieten. De 36-jarige boekhouder Markus Gamma wilde tijdens een jachtpartij een door hem aangeschoten vos met de kolf van zijn geweer de kop inslaan. Het dier deed echter een vertwijfelde uitval naar zijn belager, daarbij de haan van het wapen rakend. Het schot hagel dat toen uit de loop van het ge weer kwam trof de jager in de borst. Hij overleed ter plaatse.

De Vallei | 1970 | | pagina 9