Bouw zelf centrale verwarming Het geluid op zak Herfst: tijd van bijzondere foto's Scherpe foto's geen probleem Meer profijt van de caravan Filmen in Holland Van dit, van dat, van alles wat Kosten, noch moeite...noch kijkers gespaard Dunne buizen Passen en meten Welk principe Plattegrond Welke kachel Centraal Minder condens Ongegrond Huwelijksbanden Kattenagels In de walvis Herfstschotel Wij n Centrale verwarming WEEKBLADEN FRED 2 kol. Bouw zelf centrale verwarming. De komst van het aardgas heeft in ons land een revolutie ontketend op het ge bied van de huisverwarming. In vele nieuwbouwhuizen wordt de centrale ver warming, werkend op aardgas, als normale accessoire Ingebouwd. Wie echter nog in huizen van de periode „voor de gasbel" woont is vaak van dit moderne gemak verstoken. Het doen inbouwen, door een vakman, van een eigen C.V. is een hele uitgaaf. Dat het inbouwen ook zelf gedaan kan worden ls helaas te weinig bekend. Men ziet tegen de technische problemen op. Toch Is het tegenwoordig in feite een simpele zaak geworden. Hier is de .centrale" als convectorhaard gewoon in de huiskamer ge plaatst. De kachel als gezelligheids-element blijft daardoor in de woon ruimte behouden. De ontwikkeling op het gebied van bandrecorders lijkt in grote trekken op die van radio en televisie. Eerst grote en welhaast logge bakbeesten met een gering vermogen. Later fijnere en ge makkelijk te hanteren apparaten voor huiselijk gebruik. Dan de kleine, draag bare recorder voor band-op-spoelen en tenslotte de compacte cassetterecorder met de grote prestaties. Het apparaat wordt gebruikt door zakenlui, journa listen en door technici. Maar ook als toestelletje voor de amateur vindt het gretig aftrek. De smalfilmers en de dia amateurs gebruiken het om „geluid ter plaatse" op te nemen voor hun geluids band bij de beelden. En... tenslotte is er de groep mensen die het hoofdzake lijk gebruiken om de bekende musicas- settes af te splen. M. Op de foto een populaire cassettere corder zoals deze veel door jongelui worden gebruikt: afstandsbediening, ge voelige microfoon, oortelefoon, lichtnet- snoer en draagtas plus cassette met band maken deze recorder compleet. De komst van de klemfitting heeft het grootste bezwaar, klevende aan het zelfaanleggen van een CV, weggeno men. Deze klemfitting kan men verge lijken met de bekende steekkoppeling, zoals die voorkomt aan kranen, tuin slangen enz. Het aan elkaar verbinden van twee buisdelen gebeurt door aan een zijde een klemfitting te plaatsen, beide einden in elkaar schuiven en de klemfitting met een moersleutel vaste te schroeven. Vroeger werd als verbinding een vrij dikke buis gebruikt, die alleen met be paalde hulpmiddelen was te verwerken. Tegenwoordig gebruikt men in het al gemeen buizen van 12 of 15 mm dikte. Deze smalle pijp staat netter en is ge makkelijk door te zagen met een 6 duims ijzerzaag. Bramen moet u weg- vijlen. Eventueel kunt u zich, voor dit doel een z.g. pijpsnijtang aanschaffen, kosten enkele tientjes. Daarmee kapt u de pijp op de gewenste lengte door en u krijgt een beslist gave snede. Het koud buigen van deze buizen geeft al evenmin zorgen, met behulp van een buigtang doet u dit „uit. de hand". Voor u tot de aanschaf van de beno digde onderdelen overgaat, dient u eerst nauwkeurig op te meten hoe groot uw woonvertrekken zijn, waar die lig gen (aan een steeg, op het noorden of zuiden) en hoe groot het oppervlak van uw ramen is. Tenslotte kunt u zelf be palen waar u de radiatoren wilt plaat sen en hoeveel. Wel in de WC, niet in de badkamer, waar u bijv. een elektri sche verwarming hebt, enz. De leverancier voor zelfbouw CV moet een vertrouwd adres zijn. U kunt daar nl. volledige informaties inwinnen omtrent de problemen die eventueel opdoemen. Men heeft daar inspecteurs met ervaring die uw centrale verwar ming kunnen controleren en in bedrijf stellen, want dat laatste is iets wat u ten ene male niet mag, daar is een wet- telijke regeling voor. Men zal u daar ook vertellen wat de voordelen zijn van bv. gas of olie als brandstof. Een mo derne CV heeft nl. ook een elektrische installatie, werkend met een circulatie- pomp en thermostaat. Daarom is de bijstand van de vakman op dit gebied onmisbaar. Soms leest men in advertenties „Kies het handige éénpijpsysteem voor uw CV" en op het eerste gezicht lijkt dit aantrekkelijk. De v ordelen zijn: a. uit oogpunt van esthetiek aan trekkelijk; b. iets minder moeite bij het aanleg gen; c. kosten wat lager door minder pijp. De nadelen zijn er ook. Doordat aan elke radiator van een éénpijpssysteem een aparte omloopleiding, het water naar de ketel terug moet voeren, mengt het ietwat afgekoelde water (b.v. 80 graden) zich daar weer met het water van 90 graden en verlaagt de tempera tuur daarvan uiteraard. Elke volgende radiator zal wat lager in temperatuur zijn, als de vorige, en u dient dus ra diatoren met een „oplopende" capaciteit te gebruiken. Het voordeel van de éénpijps CV is dus niet erg groot. Bij een tweepijpssysteem heeft iedere ra diator een constante aanvoer en retour- temperatuur. Door de pijpen netjes te schilderen en zoveel mogelijk weg te werken, behoeft het tweepijpssysteem beslist niet minder mooi te zijn. Voor u tot de aanschaf van uw on derdelen overgaat, maak een platte grond van uw huis, een voor de bene den- en een voor de bovenverdieping en eventueel de zolder. De leverancier helopt u daarbij. Bepaal welke ketel u wilt. U kunt een soort convectortype nemen, de z.g. moederhaard, dat een sieraad in de huiskamer is. U kunt ook een ketel plaatsen op zolder, in een trapkast of in de keuken. Het gereedschap als nodig voor zelf bouw van uw CV is bv.: handboor plus boren, eventueel elektrische klopboor (voor beton), schroevedraaier, hamer, verstelbare moersleutel, waterpomp tang, ijzerzaag en vijl of speciale snij- tang voor de buizen. Een buigtang en natuurlijk een duimstok. Het kan zijn dat de trouwring niet meer van uw vinger kan. Daar zijn verschillende remedies voor. Insme ren met olie of zeep. Het houden van uw vinger in water met een paar ijsblokjes. Dit doet uw vinger wat slinken. Lukt dit alles niet, om wikkel de vinger even met een eind je touw en laat dit enkele minuten zitten (nooit langer dan 34 minu ten). De bloedtoevoer stopt en uw vinger wordt slank. Katten hebben de nare gewoonte hun nagels in meubelbekleding, vloerbedekking enz. te plaatsen, dit is geen scherpen. De bedoeling is, de aangroeiende bovennagel te doen af breken. U vindt die glanzende stuk jes nagel vaak in het tapijt. Geef poes een stuk mrubelplaat en wrijf die in met een stukje vlees ofwat vis. Anders weet poes niet dat dit de plaats is waar hij de nagels in moet zetten. Het probleem van de luchtvervuiling krijgt met de dag meer aandacht. Het is een zaak die iedereen aangaat en waarbij iedereen betrokken is. In het Amerikaanse Sacramento is men daar om met een propaganda actie begonnen met de leus: „Bestrijd de luchtvervui ling, neem de fiets!". Het is beter voor kleine afstanden op de fiets te stappen. Het is daarbij ook nog gezond. Een fiets stinkt niet. Dat geldt niet alleen voor Amerika. Welke foto-vriend zou niet graag brillante foto's schieten! Maar vaak was de teleurstelling groot, als de fo to's afgehaald werden bij de fotograaf of uit de eigen doka te voorschijn kwa men. De foto's waren niet zoals ze konden zijn met zo'n camera en zo'n film. Omdat een te lange sluitertijd was gekozen en de camera tijdens het afdrukken was bewogen vertoonden de foto's onscherpte. De voornaamste voorwaarde om scherpe foto's te maken is de camera rustig vasthouden. Wie hetzelfde mo tief met 1/30 en daarna met 1/125 sec. fotografeert uit de hand, zal bij een vergroting van 24 x 30 cm goed kunnen constatereri, dat de opname met 1/30 sec. niet even scherp is als die welke met 1/125 sec. was genomen. Echter ook met 1/125 sec. is on scherpte nog heel goed mogelijk. Voor al de geliefde automatische camera's worden door hun geringe gewicht ge makkelijk bewogen tijdens het afdruk ken. Een remedie is een zeer korte sluitertijd, hetgeen echter alleen bij duurdere camera's mogelijk is. Een ge heel nieuwe en revolutionaire oplos sing bieden de Sensor-camera's, die met een nieuwe en ultra-gevoelige ont spanner zijn uitgerust: de rode Sensor- punt! Wie wel eens met een geweer heeft geschoten, weet hoe belangrijk drukpunt en licht ontspannen zijn... Wanneer dus de opname niet is „be wogen", de lens niet vies is geworden door vingerafdrukken of vuil, goed ge- diafragmeerd is, goed ontwikkeld en de foto in een stabiel vergrotingsapparaat bij gemiddeld diafragma werd vergroot, dan kunnen we rekenen op een bril jante foto. Uit gegevens van de ANWB en van de Caravan RAI blijkt dat steeds meer mensen hun caravan gebruiken als een tweede huis. Zij huren een seizoen plaats en bewonen hun caravan van 1 april tot 1 oktober. Daarna is de pret over en de caravan gaat naar zijn win terbergplaats, tot het volgend jaar. Een aantal caravanners echter, maakt ge bruik van de campings die het gehele jaar open zijn. Winter en zomer profi teren zij van hun aankoop. De kerstda gen en zelfs oud en nieuw worden dan in de caravan gevierd, terwijl de sneeuw soms dik rondom de wagen ligt Een groeiende categorie trekt met de caravan naar de wintersport. In veel wintersportplaatsen zijn eveneens cam pings welke'gedurende het gehele jaar open zijn. Deze campings bieden uitste kende service, warm water, goed afge sloten douches en toiletten en zelfs plaatsen waar men zijn kleren kan la ten drogen. Een van de vereisten voor het kam peren in voor- en naseizoen, laat staan winter of wintersport, is dat men een deugdelijke verwarming heeft. Voor een koele dag in mei kan de oude ma nier, een bloempot op het gaskomfoor voldoen, voor lagere temperaturen is een ingebouwde kachel noodzaak. Een deugdelijke caravanverwarming betrekt de verbrandingszuurstof niet uit het interieur, maar van buitenaf. Het is in feite een gesloten systeem, waarbij de koude lucht, nodig voor de verbranding, van buiten wordt aange voerd en de verbruikte lucht via een schoorsteen naar buiten wordt afge voerd. (N.B. Truma heeft ook een type dat zijn verbruikte lucht onder de ca ravan afvoert.) De mantel van de ka chel staat alleen „warmte" en niet meer, af aan de lucht in de caravan. Daarom is de kwaliteit van die z.g. mantel zeer belangrijk. Wie het gehele jaar door op een vaste plaats staat, denk aan de Sta-caravans, kan beter op olie stoken. Dit is op de lange duur voordeliger. Wie echter wil trekken doet het best een gaskachel aan te schaffen. Een goede caravankachel bezit een ingebouwde veiligheid tegen het doven van de gasvlam. Mocht deze onverhoopt Herfst: gele bladeren vallen van de bomen en bedekken de straten en we gen onder een geel bladerdek. Deze tijd ia aantrekkelijk voor bijzondere opna men. Of u nu in kleur of zwart/wit fo tografeert, probeer bij herfst-motieven een bekende fout te vermijden: de in geel gestoken bomen verlokken vaak tot opnamen waar „alles op staat". Dan zult u echter zelden karakteristieke herfstfoto's maken. Er zijn enorm veel mogelijkheden om de herfst met de camera te „vangen". Omdat de kleur een van de meest ty pische eigenschappen is, volgt hier een kleurenadvies. Vooraf een goede kleu renfoto is zelden een foto met veel bon te kleuren. Als er veel kleuren op een foto voorkomen, komt er geen enkele goed naar voren. „Zulke foto's zijn meestal „onrustig". Ook het veelbesproken „rode puntje" hoeft niet noodzakelijk in uw herfst foto voor te komen. Beperkt u zich ge rust tot enkele, misschien zelfs tot een enkele kleur. Juist bij herfst-motieven bezitten opnamen die zo zijn ontstaan, een sterke uitdrukkingskracht. Derge lijke opnamen noemt men „mono chroom". En niet alleen bij een herfst-zonne- tje kunnen goede kleurenfoto's gemaakt worden. Sombere en zelfs nevelige da gen leveren foto's met zachte kleuren op, die een eigen bekoring hebben. Deze zachte kleuren hebben niets gemeen met „volwassen" kleuren die 'u krijgt wanneer u onder normale omstandighe den kleurenfoto's maakt. De praktijk leert dat bij diffuus licht uitstekende resultaten te behalen zijn met Agfaco- lor films. Een tip. om nog briljantere herfst kleuren t» krijgen: of u nu de kleuren- negatieffilm CN 17 (waarvan u ook goede zwart/wit afdrukken kunt ma ken) en CNS (20 DIN) of de mkeerfilm CT 18 neemt stel het diafragma een hele of een halve waarde groten in, zodat er meer licht door de lens komt. Bij automatische camera's, zoals de Op tima Sensor, dient u dan het DIN-getal in te stellen op 15 DIN in plaats van 18 DIN. Het gebeurt niet zo erg veel, dat bui tenlandse maatschappijen ons kleine landje kiezen als location (filmterm) voor hun activiteiten. De Big City Production, een Engelse Maatschappij, heeft echter onlangs weer eens de lage landen bij de zee als op nametoneel gekozen. Het betrof hier de film „Puppet on a chain" waarin Barbara Perkins, bekend van de t.v.-serie „Peyton Place" de hoofdrol vervult. Bij dit spektakel werd uitgebreid ge bruik gemaakt van speedboten met enorme Mercurymotoren. Een achter volging met deze vaartuigen op het IJsselmeer, het rammen van een sluis deur door een speedboot waren daarbij opgenomen. Wim Kan heeft eens over een bepaald t.v.-programma gezegd: „Kosten, noch moeite noch kijkers gespaard" en in dit geval zou dat kun nen slaan op de honderden toeschou wers in Amsterdam die in gevaar kwa men doordat een brandende benzine lading in de buurt van andere schepen kwam. waar de kijkers, belust op sen satie stonden te wachten op de dingen die komen gingen. Nederlands stuntman Wim Wagenaar vloog met zijn speedboot, via een glij baan over een dekschuit... De schade aan de sluisdeur was aanzienlijk, de brandweer rukte met groot materiaal uit Wim Wagenaar voer in totaal drie speedboten in de poeier, maar na in spectie bleek dat nog één boot na gron dige reparatie te behouden bleek; de andere waren total loss Nogmaals, kosten noch moeite zijn ge spaard om het Nederlands publiek straks een gezellige bioscoopavond te bezorgen. „KIJKER" doven, dan wordt door een bijzonder» voorziening, een thermo-elektrische be veiliging, de gastoevoer na enkele se conden afgesloten. Zeer belangrijk is de capaciteit van de verwarming. Men meet dit in calo rieën. Men doet er goed aan vooral het nuttig rendement van een kachel in de gaten te houden. Stelt men dat een be paalde kachel 3100 calorieën afgeeft, dan is het volstrekt niet gezegd, dat dit aantal Li zijn totaal in de caravan te recht komt. Onderzoekingen, zoals bv. door de ANWB verricht, tonen aan dat in bepaalde gevallen slechts 75 pet. van het zojuist genoemde aantal calorieën de inzittenden van de wagen bereikt. De temperatuur van het, via de schoor steen afgevoerde gas. bedroeg dan 250-300 graden C., terwijl dit bij de be tere kachels maar 80 pet. is! In ons land worden diverse merken geleverd, waaronder bv. de Jaarsma, de Riviera en de bekende Truma-kachels. Deze laatste geniet bij vele caravan- bouwers een grote voorkeur, vooral door de storingvrije werking. Storing- vrij betekent immers: na het inbouwen geen soesah meer krijgen. De Trumafabriek is een der oudst» op dit gebied. Sinds 1945 is men al be zig met het fabriceren van caravanver warmingsapparaten. Dit heeft tot ge volg gehad dat praktisch elke kleerkast in caravans, ongeacht het merk of type, gebouwd zijn voor eventuele inbouw van een Trumakachel. De kachel is dus niet „op de caravan" gebouwd, het om gekeerde is het geval. Een leuke trip is een bezoek aan de Zaanse Schans, vlak aan de Zaan. U kunt het bereiken per trein, uit stappen Koog/Zaandijk, of per auto via de Coentunnel rijden in de rich ting van Purmerend. Borden wijzen u er heen. Daar werken nog molens. Groene Zaanse houten huisjes spie gelen zich in de sloot. Er is een ou derwets winkeltje en er is een scheepswerfje waar men kleine bo ten bouwt. Voor een kopje koffie (2 kopjes voor 1 prijs) een lunch of een goed diner kunt u terecht in de Walvis, het AH-restaurant, de prij zen zijn billijk. Voor amateurfoto grafen en filmers een object om van te likkebaarden, vergeet vooral uw kleurenfilm niet. Nadere informaties VW Zaandam, Stationsstr. 89b, tel. 02980-62221. Als u de fijngesneden kool nl. even in het vet of olie fruit, dus net als uitjes, is er nauwelijks sprake van een geurtje. Een gemakkelijk te maken kool schotel voor het najaar is: Plakjes aardappel van 1 cm dikte, koken tot ze juist gaar zijn. Een witte kool schoonmaken en fijnschaven tien minuten fruiten met een uitje in wat olie of vet en een snuifje nootmuscaat toevoegen. Een blikje witte bonen heet ma ken en door de gare aardappelplak jes scheppen, vooral luchtig zodat de aardappelplakjes heel blijven. De kool in een vuurvaste schotel luchtig door de aardappelen en boontjes scheppen en bestrooid met gemalen kaas in de oven een bruin korstje laten krijgen, opdienen met strookjés gebakken spek. Kool is een goede groente. Het ls goedkoop en smakelijk. De door dringende koolgeur die gepaard gaat met het bekende kookproces kunt u gemakkelijk voorkomen door een andere bereidingswijze. Nederlanders zijn bierdrinkers, zegt men. Maar de wijnconsumptie neemt de laatste jaren sterk toe. Sherry is een zo geliefde drank ge worden, dat men het bijna als een frisdrank hanteert. Misschien toch goed om er een paar regels aan te wijden. Witte wijn drinkt men tij visgerechten of gewoon als avond wijn. Witte wijn drinkt men koel, maar niet ijskoud, dus svp geen ijs blokjes er in. Rode wijn, beaujolais, bordeaux enz. drinkt men op kamer temperatuur, dus niet „warm". U kunt het drinken bij vleesgerechten. Rosé wil koel gedronken worden. Het kan zowel bij vis als vlees ge serveerd worden. Moet wijn altijd oud zijn, om echt lekker te wezen? Neen, er zijn enkele soorten die lang bewaard meer „bouqet" hebben, de Rijnwijnen en Bordeaux b.v. De Chrnati. de Beaujolais enz. moet men juist „jong"drinken. De komst van de centrale verwar ming, met haar sterk uitdrogende werking, heeft bij velen de meubels soms wat wankel gemaakt. Losse poten kunt u vastzetten met gupa, vloeibaar hout of met een papje van krantepapier-lijm en zaagsel. Be sprenkelen van de vloeren, 's a- vonds voor het slapen gaan, met water kan goed helpen ©m de atmo sfeer in huis vochtiger t« maken. Het nieuwste op het gebied van cara vanverwarming is de centrale verwar ming. Het nadeel van de tot dusver gangbare kachels was, vooral in grotere wagens, dat de warmte slecht verdeeld werd. Vooral de bodemtemperatuur liet te wensen over. De warmte heeft nu eenmaal de eigenschap op te stijgen, waardoor de „dakwarmte" ontstond. Houd het hoofd koel en de voeten warm, is een gezegde dat pas op gaat bij centrale verwarming in de caravan. Truma ontwikkelde hiervoor een warmte-luchtcirculator, waarbij d» door de kachel gefabriceerde warme lucht wordt afgezogen en d.m.v. een sys teem van flexibele buizen en regelbare roosters in de hele caravan verdeeld wordt. Men heeft twee type's, nl. een voor accuspanning 12 volt, kan dus eventueel op de auto-accu draaien en is geschikt voor trekkers (stroomafnam» minimaal). Het andere type is voor net spanning, uitgerust met een duurzame Spaltpolmotor en leent zich voor de ty pische Sta-caravans of hen die nauwe lijks trekken. Door dit systeem van verdeelde warmte is het hinderlijke verschijnsel van de vochtige matrassen en rugbe kledingen, als gevolg van te sterke con dens voorbij. Bevroren aardappels, een kwaal voor veel wintersporters, behoort eveneens tot het verleden. In de zomer werkt het systeem als luchtverfrisser! Elke goede caravankachel moet voor zien kunnen wordfen van een thermo staat, waarmee de temperatuur op peil kan worden gehouden. Door de lange ervaringen welke bv. Truma op dit gebied heeft opgedaan, bezit dit merk grote voordelen. Het verwarmingsgedeelte bestaat nl. uit een zeer zwaar wahnte-element van hoog waardig aluminium. Dit metaal staat bekend om zijn uitstekende warmte- afgifte. Hierdoor wordt vrijwel allo warmte, ontstaan door de gasvlammen, aan het metaal en via ribben aan de lucht in de caravan afgestaan. De warmte, gemeten aan de schoorsteen, naar verkiezing boven of onder de ca ravan gebouwd, bedroeg slechts 80 gra den, 96 pet. van de calorieën werd bin nen afgestaan Men is wel eens bang dat de vlam van de kachel kan uitwaaien. Deze vrees is ongegrond. Bij de Trumafa briek nam men windtunnelproeven. Het bleek dat een windsnelheid van 180 km, nauwelijks in de natuur voorkomend, in staat was de vlam te doven. Wel is het mogelijk, door een foute opstelling van de windkap van de brander, onder de caravan, een vacuum te doen ontstaan. De wind moet in feit» zo vrij mogelijk langs de kachelinlaat kunnen blazen. Uw dealer zal u wel wijzen op welke wijze deze windkap het best wordt afgesteld. JAKPRESB.

De Vallei | 1970 | | pagina 17