Veenendaals dagblad REEKS MAATREGELEN TEGEN GELUIDSHINDER OP KOMST Kampen zat weer in het donker Wellicht geen extra uitkering voor AOW'ers Buiten Man schiet echtgenote neer Met moeder mee naar 't werk Egypte wil bestand niet meer verlengen Witte veen optimistisch over gemeentefinanciën Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Cruijff niet in Ned. elftal amantlelstaven 3.95 per stuk Habasj zou zijn afgezet Roomboter- zingende dolfijnen... VERGOEDING VOOR FRANSE BULDERBAAN Heath wil praten met Smith V.S.-generaals spoedig thuis verwacht Israël bewapent koopvaa rdij- schepen Si m WEEKEND REGEN Iets kouder DEN HAAG - Een reeks wettelijke maatregelen is in voorbereiding ten gunste van duizenden gezinnen die nu last hebben van geluidshinder rondom Schiphol. SER DENKT OVER 3 PCT. IN 71 IN PLAATS VAN „F400 HET KWALITEITSHUIS MAISON KRAMER Winters bezoek 2 GEEN TIJD BEZORGD DOLFINARIUM VTBN.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 6 NOVEMBFR I970 - 44e JAARGANG no. 260 PARIJS Een Parijse rechtbank heeft een klacht over vliegtuiglawaai ingediend door twaalf gemeenten in de omgeving van de luchthaven Orly, ontvankelijk verklaard. Het proces was aangespannen tegen de Air France en twee grote Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen. Deskundigen zullen nu maatregelen voorstellen die een einde moeten ma ken aan de geluidshinder. De kosten zullen op de luchtvaartmaatschappij en worden verhaald. De betrokken gemeenten hebben al geëist dat zeventien schoolcomplexen en vijf ziekenhuizen^eluiddicht moe ten worden gemaakt. „Huizen Schiphol slopen" De kern ervan bestaat uit drie punten: De naaste omgeving van Schiphol wordt ter bescherming tegen het lawaai in twee gevarenzones verdeeld. In het gebied, dat het dichtst bij het vliegveld ligt, zullen alle huizen worden gekocht en afgebroken. ln een aangrenzend gebied wordt een deel van de woningen geluidsdicht ge maakt en krijgen sommige gezinnen financiële hulp van de overheid om te verhuizen naar rustiger oorden. KAMPEN Diverse stadswijken van Kampen waren donderdagavond weer geheel van elektriciteit verstoken on danks de gestaag draaiende noodag gregaten op diverse punten van de stad. Ijlings ging de bevolking weer over op kaarsverlichting en andere noodverlichting. Opnieuw reden geluidswagens door de stad, via welke een beroep werd gedaan op de burgerij geen wasma chines, koelkasten en andere elektri sche apparatuur te gebruiken. „Neemt allen de zelfde discipline in acht als gisteravond. Dit in uw eigen belang en dat van de gehele bevol king. U kunt televisie kijken, maar met schaarse bijverlichting", aldus klonk het uit de geluidswagen in de opnieuw in duisternis gehulde stad, waar ook de straatverlichting is uit geschakeld. De twee masten die door de storm zijn afgeknapt kunnen nog niet worden opgebouwd als gevolg van de weer toegenomen wind. Wanneer de wind is geluwd tot windkracht vier kunnen de masten door middel van een hijs kraan worden hersteld. Aanvankelijk dacht men dat de stroomvoorzienin gen van Kampen vrijdag weer nor maal zou zijn, nu zal het wel zondag worden. Het woensdagnacht in Kampen aange komen noodaggregaat van 3.000 kW op het industrieterrein in Kampen bij het 110 kilovolt-station van de IJssel- centrale is donderdagmiddag om half twee gaan proefdraaien en nu in be drijf. Doordat het noodaggregaat niet parallel geschakeld kan worden op het net, zal het worden gebruikt voor de op het terrein gevestigde industrie alsmede voor de emaillefabriek Berks. 99 DEN HAAG Er bestaat grote kans dat de AOW- en AWW-trekkers geen uitkering ineens krijgen in navolging van de loongolf van vierhonderd gulden. In de Sociaal-Economische Raad (SER) wordt overwogen minister Roolvink (sociale zaken) te adviseren in de plaats van zo'n uitkering de AOW en de AWW volgend jaar met drie procent extra te verhogen. ZEIST De Ajax-middenvoor Johan Cruyff zal niet met het Nederlands elftal in Dresden tegen Oost-Duits- land spelen in de voorronde van het Europees kampioenstoernooi voor landenteams woensdag 11 nov. a.s. Cruyff zal niet uitkomen omdat rond woensdag a.s. de eerste baby bij hem thuis wordt verwacht. Geselecteerd zijn: Van Beveren, Strik, Veenstra en v.d. Kuylen van PSV.; Israël, Jansen, Van Hsnegem en We- ry van Feijenoord; Neeskens, Suur- bier, Rijnders en Keizer van Ajax; Pahlplatz en Drost van F.C. Twente, Thie van ADO en Klijnjan van Spar ta. Het is voor Keizer een terugkeer en voor de ex-RCH'er Neeskens een de buut. ADVERTENTIE U proeft het direkt. 'VTan de koperwieken hoort ge niet het „sjak sjak", eigen aan de kramsvogels, doch een helder ,,sic sic", dat eveneens van weinig be tekenis moet heten. Maar bij de nadering van de lente, wanneer er een gezelschapje op spreeuwenma nier in de boomtoppen zit te keuve len b.v. niet zelden te horen in de Gelderse Vallei concerteren ze op verdienstelijke wijs en vin den wij de wetenschappelijke naam musicus" in 't geheel niet mis plaatst. Vroeger heb ik er mij wel eens tegen gekeerd. Vele jaren heette deze lijster ,,iliacus" en daarmee ben ik min-of-meer groot gebracht; er verandert nogal eens wat in de vogelnamen. Ik kan het niet altoos bijhouden, daarvoor ben ik teveel van de oude stempel, doch de wijziging van de koperwiek ligt mij wel, speciaal als ik denk aan hun gezellige kwelen in de met ros sige katjes behangen peppels langs de Grift. De zanglijster vroeger musicus" geheten noemt men thans ,,ericetorum"een onbegrij pelijke benaming, die echter ge lukkig het poëtisch klinkende toe voegsel philomeloskreeg, want dit ligt ons prettig in 't gehoor, nietwaar? Wordt het in de noordelijke re gionen kouder, dan komen er meer lijsters afzakken en daar kunnen heel zeldzame soorten onder zitten; vanzelf kijk je dan terdege uit en houdt kijker, notitieboekje en Kist's ,,Vogelgids" gereed. Evengoed richten we het oog naar eventuele sijsjes op berke- en elzezaad, waar bij valt te letten op de aanwezig heid van enig water in de buurt. Ik heb concentraties van deze be zige vogeltjes gekend, die zich we kenlang ophielden in een berke laantje met een kostelijke zwijne- zoel; het droge zaad maakt dorstig en gelukkig bevroor het water er niet. 6-11-70 A. B. WIGMAN Een commissie van ambtenaren van verschillende departementen en de Rijksluchtvaartdienst (R.L.D.) werkt aan deze maatregelen. Het Nationaal Luchtvaartlaboratorium verricht la- waaimetingen om de grenzen van de gevarenzones nauwkeurig vast te stel len. Het ontwerpen van de definitieve wet zal enkele jaren in beslag nemen. De uitvoering zal vele miljoenen guldens gaan kosten. Mr. H. Raben (41), de nieuwe direc teur-generaal van de R.L.D., vindt dat er geen tijd meer is om zolang te wachten. Hij wil volgende week berei ken dat enkele maatregelen op korte termijn worden afgekondigd. Hij streeft er ook naar dat daarvoor het nodige geld op tafel komt. In het dorp Zwar^nburg bij Schiphol, waar men het meest van de geluidshin der te lijden heeft, begint binnen enke le weken een proef met het geluids dicht maken van enkele huizen. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, T.N.O. Delft en de R.L.D. werken hierbij samen. VEENDAM In Veendam heeft don derdagavond de 49-jarige gasfitter B. Kruise een aanslag gepleegd op zijn 33- jarige echtgenote E. E. de Vries. Het echtpaar, dat al enige tijd in on min leefde, was sinds kort uit elkaar. De vrouw woonde met haar beide klei ne kinderen van drie en vijf jaar aan de Nijverheidskade in Veendam. Don derdagavond verscheen de man bij de woning van zijn echtgenote. Toen deze de deur opendeed, schoot hij haar zon der meer neer. De vrouw kreeg een ko gel in de onderbuik. Zij werd naar het Diaconessenhuis in Groningen vervoerd, waar ze geopereerd werd. Na zijn daad vluchtte de man met zijn auto. Hij kon enkele uren later in zijn woning worden gearresteerd. 9 De Weense Rabbijn Akiba Eisen berg heeft de echtscheiding bevestigd tussen het zangduo Esther en Abraham Ofarim. Het is niet bekend, waarom zij We nen als plaats voor uitspraak gekozen hebben. A Actrice Mia F er - row heeft haar acht maanden oude tweeling laten ken nismaken met de wereld van de film. Zij nam haar zoon tjes mee naar de studio's bij de En gelse plaats Brack nell, waar op het ogenblik haar nieuw ste film, „Buff", wordt gemaakt. Links regisseur Richard Fleischer. De vader van de tweeling is compo nist-dirigent André Previn. LONDEN De Britse regering gaat met het blanke minderheidsbewind in Rhodesië geheime gesprekingen voeren, om te trachten een oplossing te vinden voor de Rhodesische onafhankelijk heidskwestie, aldus officiële zegslieden in Londen. Volgens de zegslieden zal het overleg, dat vermoedelijk volgende week begint, gevoerd worden met de Rhodesische diplomatieke vertegenwoordiger. Vinden deze twee mannen een basis voor onderhandelingen, dan zal Enge land een missie op hoog niveau afvaar digen om op elke aanvaardbare plaats en tijdstip aan de werkelijke onderhan delingen te beginnen. De convervatieve premier Edward Heath heeft zich op het standpunt ge steld, dat alleen overeenstemming met Rhodesië kan worden bereikt, als de blanke minderheidsregering de vijf be ginselen aanvaardt die op den duur moeten leiden tot vestiging van een meerderheidsbewind onder een nieuwe grondwet. CAIRO Egypte heeft bekendgemaakt, dat het het bestand onder geen be ding voor een derde maal zal verlengen. Het semi-officiële dagblad Al Achram schrijft, dat de Egyptische regering haar minister van Buitenlandse Zaken Machmoed Riad instructie heeft ge geven de andere V.N.-delegaties in New York te doordringen van het feit, dat Egypte het bestand „op verlangen van de internationale gemeenschap" voor de tweede maal heeft verlengd. „Maar een derde verlenging zal alleen Israël's doel dienen om te komen tot een permanent bestand", aldus het blad. Al Achram schrijft, dat Egypte groot belang hecht aan de bepaling in het jongste voorstel van de algemene vergadering. In dit voorstel wordt se cretaris-generaal Oe Thant opgedra gen binnen twee maanden aan de Veiligheidsraad verslag uit te bren gen over de vorderingen van de bui tengewone VN-afgevaardigde Gunnar Jarring bij de uitvoering van de re solutie van 22 november 1967. Premier Golda Meir van Israël heeft DEN HAAG —Minister Witteveen verwacht dat de grote steden er in de komende jaren in zullen slagen de te korten op de begroting aanzienlijk te rug te dringen. De minister van Financiën zei don derdagavond in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van het ge meentefonds, dat bij de opstelling van meerjarenbegrotingen vorderingen zijn gemaakt. Wat Amsterdam betreft denkt de mi nister „in latere jaren" zelfs aan een evenwichtige begroting. Uit de bespre kingen met Rotterdam heeft hij de in druk overgehouden, dat al in 1971 een geringer begrotingstekort zal ontstaan dan de laatste jaren het geval was. Over de begrotingstekorten in het al gemeen deelde de minister mee dat de werkelijke tekorten aanzienlijk gerin ger zullen zijn dan de geraamde 339 miljoen. Er is een groot aantal factoren dat niet in de cijfers tot uitdrukking komt. Vandaar dat bv. als gevolg van de extra-uitkeringen aan de grote ste den, extra inkomsten e.d. het totaal te kort op ongeveer 170 miljoen zal uitko men. „We zijn op de goede weg. De sane ring van de gemeentefinanciën is nog niet voltooid, maar er zijn belangrijke verbeteringen geboekt", aldus dr. Wit teveen. Voor de vervoersbedrijven in de gro te steden is hij bereid extra steun te verlenen, mits de gemeenten er in sla gen de bestaande begrotingstekorten terug te dringen. De uitgaven voor sociale zorg hebben in 1969 75 miljoen minder bedragen dan was geraamd. De raad voor de gemeen tefinanciën heeft echter nog niet alle gegevens van de gemeenten binnen zo dat dit bedrag nog kan veranderen. De Kamer toonde zich intussen be zorgd over de toestand van de gemeen tefinanciën. De socialist drs. Franssen zei: „Als er in de afgelopen jaren één beleidsonder deel volkomen vastgelopen is, dan wel de gemeentefinanciën". Verbijsterend noemde hij het dat de gemeenten een lagere uitkering zullen krijgen. Deze vermindering scheelt de gemeente veel geld. Bijv. Zeist 560.000, Amstelveen 1,2 min, Amsterdam 14 min. De noordelijke hoofdstedenGroningen 1,5 min, Leeuwarden 1 min, Assen 350.000. Het is duidelijk dat de rege ring er op uit is de sociale bijstand terug te drukken. Drs. Franssen diende twee moties in. donderdag in Londen gezegd dat er tot haar spijt geen eensgezindheid van opvatting over kwesties bestaat betreffende het Midden-Oosten, tus sen het Verenigde Koninkrijk en Is raël. Haar besprekingen woensdag met premier Edward Heath en minis ter van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas-Home waren zeer openhartig geweest, maar zij maakte duidelijk dat de kloof maar weinig kleiner was geworden. „Beide partijen kennen nu de mening van de ander beter", aldus mevrouw Meir volgens wie Israël niet zal schieten. Zij heeft donderdagavond voor de BBC-televisie verklaard dat het be langrijkste van de door Israël en Egypte overeengekomen verlenging van het bestand langs het Suez- Kanaal is, dat er „niet geschoten wordt en geen doden vallen". „Wij hopen dat naarmate het bestand lan ger duurt het moeilijker voor de Egyptenaren zal worden weer te be ginnen met beschietingen", aldus me vrouw Meir in een vraaggesprek voor de televisie. Zij onderbrak de interviewer geregeld wanneer zij meende dat deze zijn vragen niet juist formuleerde, en week niet af van het Israëlische standpunt ten aanzien van de voor waarden die moeten zijn vervuld wil Israël weer aan vredesonderhandelin gen deel gaan nemen. „Als zij (de Egyptenaren) hun raketten weghalen, komen wij terug naar de besprekingen onder Jarring", aldus de premier. „Ik ben ervan overtuigd dat als er iets in deze besprekingen zit, als de Egyptenaren werkelijk vrede willen, zij te zijner tijd onder auspiciën van dr. Jarring met ons zullen samenkomen en e&i vredes verdrag ondertekenen". ANKARA Namens het Turkse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is meegedeeld dat de Sovjet-Unie de Turkse kolonel zal vrijlaten die sedert 21 oktober, samen met drie hoge Ame rikaanse officieren, wordt vastgehou den. Het toestel waarin zij vlogen, was per ongeluk boven het gebied der Sov jet-Unie gekomen, en daar tot landen gedwongen. De woordvoerder van het ministerie wist niets te zeggen over het lot der drie Amerikanen, de generaals Scherrer en McQuarrie en de piloot van de klei ne machine, majoor Russell. Het viertal wordt nu nog vastgehou den te Lenikan, waar hun toestel moest landen. Men gelooft hier dat het losla ten van de Turkse officier, kolonel Denli, .zal leiden tot het vrijlaten door Turkije van de piloot en de enige pas sagier van een klein Sovjet-vliegtuig dat op 27 oktober door twee personen werd gekaapt en gedwongen naar Tur kije koers te zetten. BEIROET De Palestijnse vlieg- tuigkaapster Laila Khaled is benoemd tot mede-leidster van het volksfront voor de bevrijding van Palestina, aldus wordt vernomen. De bron is het Beiroetse tijdschrift Al-Sajjad dat gewoonlijk goed op de hoogte is van zaken de querilla-bewe- ging betreffend. Mejuffrouw Haled zou met twee an dere personen samen het leiderschap hebben overgenomen van de arts Geor ge Habasj, het hoofd van de marxisti sche beweging die gezeten had achter de wereldschokkende kaperij en ver nietiging van vier vliegtuigen van lan den in het westen, hetgeen gebeurde in september. een woordvoerder van het volksfront te Beiroet, noemde het bericht van Al-Sajjad „je reinste fantasie". Volgens het blad zou de 43-jarige Habasj zijn afgezet en vervangen zijn door Laila Chaled, Wadi Haddad, ook een arts, en Achmad Jamani, die tot nu toe belast was met de „buitenlandse operaties" van het volksfront, waaron der ook de vliegtuigkaperijen vielen. Deze verhoging staat los van een aanpassing van de ouderdomsuitkerin- gen aan de stijging van de lonen in 1971. Het is bovendien niet onmogelijk dat de bedragen van de ouderdoms- en we- duwenwet al worden verhoogd, voor uitlopend op deze loonstijgingen. De loongolf van vierhonderd gulden heeft tot gevolg, dat het algemeen Ou- derdomsfonds waaruit de AOW en de AWW worden betaald met onge veer honderd miljoen gulden extra wordt gespekt. Een extra verhoging met drie procent die moet worden gezien als een nieuwe stap naar de gelijkschakeling van de AOW en AWW met het mini mumloon gaat enkele tientallen mil joenen meer kosten. Er is nog geen ant woord op de vraag hoe dit tekort moet worden gedekt. De SER overweegt bovendien om aan staatssecretaris Van de Poel (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) te adviseren om de bijstandstrekkers een eenmalige uitkering van ongeveer 150 gulden te geven in navolging van de uitkering ineens bij het bedrijfsleven van vierhonderd gulden. Dit gaat de schatkist ongeveer 35 miljoen gulden kosten. Het advies van de SER wordt over enkele weken verwacht. TEL AVIV De Israëlische koop vaardijvloot wordt beschermd door agenten van de veiligheidsdienst, kik vorsmannen en kanonnen. De wapens wordt niet nader om schreven, maar Nimrod Esh'el, ambte naar van het ministerie van Verkeer, heeft verklaard, dat de schepen verdra gend geschut meevoeren, dat voldoende sterk is om een aanval op zee af te slaan. Israëlische kikvorsmannen bewaken de schepen in buitenlandse havens, zei hij. ADVERTENTIE „Ah het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 12.00,13.30 en 15.00 uur. Tal. 03410.6042. (Van onze weerkundige mede werker) In Scandinavië vriest het 's nachts licht tot matig en plaatselijk zelfs streng. Deze kou kan niet naar ons land komen door de nadering van een nieuwe Atlantische storing. Deze lag vanmorgen bij Ierland en veroorzaakte daar al weer re gen. Na een koude nacht met kans op grondvorst zal de lucht morgen in Gelderland bewolkt worden, waar na het tot regen komt. Het tem- peratuurniveau wordt in de loop van het weekeinde wat hoger, en vooral de nacht van zaterdag op zondag zal belangrijk minder koud zijn. De verdere vooruitzichten wijzen op een aanhouden van het veran derlijke weertype. Dit speelt zich af tussen een zeer diepe depressie bij Zuid-Groenland (955 millibar) en een hogedrukgebied in de Golf van Biscaje (1030 millibar). Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgen overwegend droog met enkele opklaringen, weinig wind en in het al gemeen iets lagere temperaturen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1