VAN JONGE ECHTPAREN VINDT 90 PCT HL WE LIJK GESLAAGD Militairen willen voor hun vrienden er „normaal uitzien Met 't eerste verlof vlug bezoekje aan een Ruiterclub in Lienden REGERING ZAL KAMER INLICHTEN OVER GEWESTVORMING In diensttijd een „net hopje daarbuiten met pruik aan eigen omgeving aangepast Sigaret oorzaak c^ncing-ramp Bakkebaarden Beledigingen bij proces te Kleef Vragen over rol Nederlander in proces liijnvervuüing Bakje met f 18.0(H) gestolen uit postkantoor Dr. Borrie: Mag ik de aanwezigen die niet normaal kunnen discussiëren verzoeken de zaal te verlaten TIEL Een openlijke strijd tussen burgemeester dr. G. W. B. Borrie en drs. J. B. Leushuis; leraar aan het stedelijk gymna sium in Tiel, per microfoon ge streden, was de markantste ge beurtenis die de nationale ouder avond in Tiel gisteravond ken merkte. Die ontstond toen drs. Leushuis zich voor de tweede maal van de microfoon in de zaal van het Gustaaf Adolf ge bouw wilde bedienen om zijn mening te geven over de ter dis cussie gestelde methoden tot on derwijsvernieuwing. KINDERACHTIG DISCUSSIE SCHULD MARKTEN NIET MINDER N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS VEENENDAAL WAGENINGSELAAN 2 TEL. 08385 19010 zoekt een Na het hardingsproces - een van de vele bewerkingen van ons produkt - vindt een zeer nauwkeurige kontrole plaats. Er wordt daarbij vooral aandacht besteed aan: hardheid van het staal structuur van het staal afmetingen en rondheid van het produkt Het werk wordt verricht in drieploegen dienst. Opleiding V.G.L.O. of enkele jaren ULO of LT.S. U bent welkom op de afdeling personeelszaken van maandag t/m vrijdag tussen 8.00 en 16.00 uur. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 DEN HAAG Negentig procent van 150 ondervraagde jonge echtparen vindt zijn huwelijk geslaagd tot /.eer ge slaagd. Niemand noemt het mislukt. In een onderzoek naar de problemen in „normale" jonge huwelijken haalde het Instituut voor Psychologisch Markton derzoek in Schiedam niettemin hee' wat „wrijvingen" naar boven. Dertig procent van de ondervraagden (allen waren korter dan vijf jaar ge trouwd) was er blij mee om te trouwen, alleen al om de onvrijheid thuis te j kunnen ontvluchten. Dat „thuis" blijft desondanks nog een grote rol spelen I Bijvoorbeeld wanneer er moeilijkheden j zijn. Dan komen eerst de familieleden, met name de ouders, er aan te pas om I ze op te lossen. Slechts zelden wordt een beroep gedaan op de daarvoor be schikbare professionele instanties. De contacten die jonggehuwden on- derhouden met mensen buiten het hu- welijk, liggen voor het merendeel bij de familie; daarna komen de buren. Vrouwen „doen" hieraan het meest. Toch meent 35 proceht van hen in het huwe'ijk te vereenzamen. Het huwelijk begon voor 40 procent met inwoning. Gemiddeld bleef deze si tuatie anderhalf jaar gehandhaafd. Slechts vier procent woonde langer dan drie en een half jaar in. Tien procent ..moest" trouwen. Bijna de helft van de mannen en 57 procent van de vrouwen gaven toe moeilijkheden met de sek suele aanpassing te hebben gehad. Het rapport concludeert voorzichtig: Er zijn aanwijzingen, dat een deel te weinig was voorbereid op de seksuele-, de sa- menlevings- en de financiële kant van het huwelijk. Vijftig procent zegt financieel moei- 1 ijk rond te kunnen komen en een der de van de ge: 'nnen heeft moeiMjkherfen onderling over de manier, waarop het geld moet worden besteed. Bij de door lichting van de financiën kwam naar voren, dat de koelkast (91 procent) in de „huishoudklasse" aan de top staat. Bij de afdeling vrijetijdsuitrusting is dat de televisie (71 procent) en bij de verkeersmiddelen de auto (51 procent). Eén procent is in het bezit van een afwasmachine. Een derde van de vrouwen werkt. De helft van de niet-werkenden wilde wel werken, maar verklaarde dat de man daartegen bezwaren had. Huwelijk en gezin, zo zeggen de on derzoekers, bieden veel, maar velen niet genoeg. Het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk had opdracht gegeven tot dit on derzoek. De bedoeling was nieuwe ge gevens en inzichten te krijgen over ..het beginnende gezin in Nederland in de nieuwe ontwikkeling van het wel- zijnsderfken." DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid Van Wijk (psp) heeft de ministers Bak ker (waterstaat), Polak (justitie) en staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) schriftelijke vragen gesteld over de Rotterdammer Johannes Booij, eigenaar van een scheepreinigingsbe- drijf. Het Rotterdamse bedrijf zou belast zijn geweest met het schoonmaken van de olieschepen van de Duitse rederij Hamburger Lloyd. De directie en enke le kapiteins vap deze rederij staan in Kleef terecht wegens verontreiniging van de Rijn. Directeur Booij zou moe ten weten of de schepen van Hambur ger Lloyd vol in Rotterdam aankwamen of onderweg waren geleegd in de Rijn. Het Kamerlid wil weten welke rol de heer Booij heeft gespeeld in de vervui ling. De heer Van Wijk meent dat te gen de heer Booij en eventuele mede schuldigen een strafvervolging moet worden ingesteld als vast komt te staan dat zij ook verantwoordelijk zijn voor „deze opzettelijke Rijnvervuiling". O HAARLEM Uit een loket van het Haarlemse hoofdpostkantoor is gister middag een geldbakje met achttiendui zend gulden verdwenen. De diefstal werd gepleegd bij afwe zigheid van de lokettiste. Collega's aan andere loketten, die het met een hek afgesloten loket zouden „bewaken", hebben niets gemerkt. Het was op dat tijdstip, even voor half een, bijzonder druk in het postkantoor. De politie vermoedt dat de dader het tralieraam heeft opgetild na de pin er uit geschoven te hebben. Steeds meer mannen kopen lange damespruiken. Dat zijn dan voornamelijk jongemannen die in de vrije uren in een hippe band spelen. En veel militairen. By het muziekmakende herenvolk is de zaak nogal duideiyk. Ze hebben overdag een gewone baan en een baas die zelf nog zoveel inspraak heeft, dat hy in die baan ook „gewone" haren wenst te zien. Niet sehouderlang dus. Omdat de haren wél lang moeten zqn als ze als musici gaan optreden dat hoort nu eenmaal by een bepaald soort muziek zit er niets anders op dan een lange pruik aan te schaffen. Tumuli op ouderavond Burgemeester Borrie, die een forum voorzat dat de circa 500 belangstellen den (ouders, onderwijzers, leraren, geen leerlingen) in de discussie over onder wijsvernieuwing moest leiden, wilde e heer Leushuis niet het woord geven omdat deze naar zijn mening voldoende aan het woord was geweest. „Meneer Leushuis weest U nu niet zo kinderach tig" zei de burgemeester waarop de le raar terugkaatste: „U doet zelf kinder achtig". Een ademloos luisterende zaal was er toen getuige van dat ondanks herhaalde verzoeken van dr. Borrie de heer Leushuis koppig bij de microfoon bleef staan en er toe overging de zaal te vragen („laat de zaal beslissen") of de maatregel van de burgemeester de instemming van de aanwezigen weg droeg of niet. Dat ging dr. Borrie te ver. „Mag ik de organisatoren van deze avond verzoeken mij van mijn voorzit terschap te ontheffen" riep de verbol gen burgemeester uit. En daarop ver trok de leraar naar zijn plaats. In de zaal was een flink tumult uitgebrogen Even leek het erop dat de ouderavond die hoewel steeds enigszins chaotisch had gefunctioneerd in een complete uit tocht zou ontaarden, maar dr. Borrie bleek toch de sterkste te zijn want de plaats van voorzitter weer innemend vroeg hij sympathisanten van de heer Leushuis: „Mag ik de aanwezigen die niet normaal kunnen discussiëren v- r- zoeken de zaal te verlaten". Een klein aantal bezoekers verdween toen, de le raar incluis. De avond die door verschillende plaatselijke instellingen op onderwijs gebied was georganiseerd, was opgezet me het idee ouders van kinderen, al of niet op de lagere school, hun mening ten'aanzien van het basisonderwijs te laten geven. Daarvan maakten welis waar een aantal vaders en moeders ge bruik, maar vooral in het begin waren het veelal leerkrachten die aan het woord kwamen. De discussie over de vraag of er op de lagere school door de kinderen gediscussieerd moet worden, alof niet met betrekking tot de leerstof werd door een paar hoofden van scho len die in het forum plaats hadden ge nomen uitvoerig uitgesponnen. De pro en contra's lagen in hei forum overi gens niet zover uiteen. Tussen de op vatting dat er een brok 'eerstof toege diend moet worden en de mening dat het toedienen ook speels, door middel van discussie kan gaan lag geen zee van onbegrip in de zaal zaten (meest jonige) onderwijzers die een totale om mezwaai nodig vonden. Een onderwij zer van de Pr. Ireneschool kreeg het daarover aan de stok met de heer Hol lander (in het forum) hoofd van een l.o. schol die zei: „Alles goed er wel maar ik zit nog steeds met een hoeveelheid leerstof die de kinderen toegediend moet worden. De ouders willen immers dat de kinderen naar Havo en Mavo gaan". Toesnellend op de dichtstbijzijn de microfoon vroeg de jongere collega of het schoolhoofd dan vond dat het geschreven woord belangrijker moest worden geacht dan het gesproken woord. De woorden van de heer Hollander hadden overigens bijval gevonden in de gelederen van leraren die de problemen van het schoolkind bij de ouders von den liggen. De (al genoemde) heer Leushuis zei: „De ouders gaan zelf niet van het kind uit, maar willen hun kind carrière zien maken. Het gaat dus wel degelijk om dat brok leerstof dat toege diend moet worden". Hij had daarbij Ingehaakt op de inleiding tot dë discus sie door inspecteur De Jong van het openbaar'onderwijs^die een Duitse filo soof had geciteerd. Er moest meer „vom Kinde" uitgegaan worden. De aanwezige ouders lieten zich ove rigens niet onbetuigd in het leveren van kritiek. Een vader die het vanaf het balkon zonder microfoon moest doen schalde door de zaal dat de hoof donderwijzers die geen discussie toe staan op hun school zich wel eens ken- Pluimveemarkt Barneveld: (prijzen in guldens per kg). Aanvoer, ca. 8.000 stuks handel matig. Slachtkippen: lich te 0.70-0.90, zware 1.00-1.40. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld: Aanvoer 940.030 stuks. Stemming le vendig. Prijzen (in guldens per 100 stuks): Eieren van 49/50 gram 9.39- 9.89; 54 55 gram 10.37-11.19; 60/61 11.36 -11.87; 65/66 gram 11.75-12.29. Eierveiling Barneveld. Aanvoer: 557.090 stuks. Stemming levendig. 51/52 gram 9.95-10.61; 56/57 gram 11.18-11.77; 61/62 gram 12.01-12.85; 66/67 gram 12.80-13.47. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer: ca. 1.700.000 stuks. Handel vlug, grote eie ren kalme afloop. 50/58 gram 10.40-11.85, kg-prijs 2.08-2.04; 59/64 gram 12.00- 12.50, kg-prijs 2.03-1.95; 65/69 gram 12.60-12.90, kg-prijs 1.94-1.87. Witte eie ren 25 tot 75 cent per 100 stuks lager. GRENOBLE Guy Viossat, de rech- ter-commissaris belast met het onder zoek naar de brand in de dancing waarbij zaterdagnacht 145 mensen zijn omgekomen, heeft gezegd, dat twee ge tuigen gemeld hadden dat de brand is ontstaan door een brandende lucifer welke een jongeman had weggeworpen. Viossat zei op een persconferentie dat deskundigen aangewezen waren om het materiaal te bestuderen dat gebruikt is voor meubilair in de Cinq-Sept dancing te Saint Laurent-du Pont. Hij zei te verwachten dat het nog drie a vier maanden zal duren voordat hij zijn eindrapport over de ramp kan uitbren gen. Het aantal slachtoffers is tot 145 ge stegen omdat een gewonde in het zie kenhuis is gestorven. Zeven burgemeesters en loco-burge meesters uit de omgeving van Saint- Laurent-du Pont hebben besloten hun ambt neer te leggen uit protest tegen de schorsing van burgemeester Pierre Perrin van Saint Laurent. Volgens de regering moet de schor sing niet worden gezien als een be schuldiging van Perrin, maar als een maatregel om het onderzoek te verge makkelijken. De protesterende ambtenaren geloven echter, dat de regering Perrin tot zon debok wil maken. baar mochten maken. Hij oogstte enor me bijval bij het grootste gedeelte van de aanwezigen. Maar op zijn verzoek werd niet ingegaan. Een andere vader sprak geïrriteerd: „Wij hebben lak aan Havo en Mavo. Wij ouders zijn hier niet gekomen om discussies tussen hoofden van scholen aan te horen". Inspecteur De Jong verstrekte tussen de opmerkingen van de zaal door nog wat concrete gegevens, waaruit bleek dat democratisering in het onderwijs 'n leuze is gebleven. Hij vertelde dat het milieu waaruit de kinderen komen nog steeds de kansen op school en later in de maatschappij voor het belangrijkste deel beïnvloedt; 70 procent van de kin deren op de middelbare school komt uit gezinnen waarvan de ouders een voort gezette opleiding hebben genoten. On der de Amsterdamse studenten is maar 9 procent dat uit de „lagere" milieus komt. Naar zijn mening zou een vroegere begeleiding van de kinderen, dus al op de kleuterschool, er toe bijdragen dat de voorsprong die de kinderen uit de „betere" milieus, op de jeugd met ou ders van een lager trapje in de maat schappij heeft, teniet gedaan wordt. „Kinderen uit arbeidersmilieus zijn niet minder intelligent", zei de inspecteur. LIENDEN De bemoeiingen van burgemeester J. C. Hoftijzer om de lan delijke rijvereniging De Margrietruiters na tien jaar rust opnieuw te acti veren, hebben resultaat gehad. De ver eniging is opnieuw gestart en zal in eerste instantie het ponyrijden aanpak ken. Het ziet er naar uit* dat binnen korte tijd Lienden, Ommeren en Ingen weer een bloeiende ruitervereniging kennen. Binnenkort wordt een algeme ne vergadering uitgeschreven. Maar wat moeten nu militairen met een lange pruik doen, of met zo'n veel gevraagde krullende ragebol la wijlen Jimi Hendrix? Wel, ook zeer langharige jongeman nen moeten in militaire dienst en daar sneuvelt het grootste deel van de haren bij een „gratis rondje kapper". De dienstregels zeggen nu eenmaal dat het haar der militairen goed ge knipt en goed verzorgd moet zijn, „zo danig, dat het haar dicht aansluit aan het hoofd en niet over de oren, de ogen of de boord, in casu kraag valt." Bakkebaarden mogen reiken tot de onderste inplant van de oren en goed verzorgde snorren en baarden mogen ook, mits ze maar geen hinder kunnen veroorzaken bij het dragen van bij voorbeeld gasmaskers. Het zijn erg moderne regels, maar niettemin moeten er nogal eens haren sneuvelen, van mensen die net in dienst komen \yanneer deze mensen nu voor de eerste keer met verlof naar huis gaan, stappen ze vaak eerst even binnen bi) een dameskapper om een lange pruik te kopen. „Om er voor mijn vrienden weer een beetje gewoon uit te zien," zegt een van hen. Overigens hoeven ze vaak niet eens meer naar een dameskapper te gaan. Steeds meer herenkappers gaan er ten behoeve van deze cliëntèle toe over, lange damespruiken in voorraad te ne men. KLEEF In West-Duitslands eerste rivierverontreinigingsproces is het don derdag tot beschuldigingen over en weer tussen enkele beklaagden geko men. Voor de rechter staan de 36-jarige Hamburgse reder Jürgen Bernhold en dertien voor een deel voormalige em ployés en schippers van zijn bedrijf Hamburger Lloyd wegens het lozen van zeker 20.000 ton afvalstoffen van een raffinaderij in Rijn, Eems en Elbe. De procuratiehouder van de rederij, Werner Kortmann, verweet donderdag kapitein Newiger „dom geklets" en het uiten van „een hele reeks onwaarhe den". Newiger had eerder verteld dat Kort mann hem, nadat het schandaal aan het licht was gekomen, had verzocht nieu we scheepsjournaals te schrijven en de lozing in de rivieren daarin te verzwij gen. De kapitein was kort daarop ont slagen. De procuratiehoudster Marie Bolle verklaarde voor de rechter, dat zij ver scheidene kapiteins op last van de di rectie uitkeringen tot het dubbele van hun loon had toegewezen. Er was bij verteld dat zij deze extra bedragen moest boeken als toeslagen voor over werk en vaarten in nacht en mist. De justitie gaat ervan uit, dat deze uitke ringen de beloning vormden voor de verboden lozing van afvalstoffen in de rivieren. 9 Er zijn militairen, die het maar niets vinden om buiten de kazerne hetzelfde korte kapsel te dragen, dat zij onder de helm moeten aanhou den. Het kan gebeuren, dat een soldaat met eerste verlof regelrecht naar een kapper gaat, niet om zijn haar nog verder te laten „snijden", maar om er een niet te korte pruik te kopen. DEN HAAG De regering zal de Tweede Kamer niet langer in het onge wisse laten over de plannen voor de gewestvorming in ons land. Staatsse cretaris Van Veen (Binnenlandse Za ken) wilde zich gisteren echter niet vastleggen op een termijn, zoals de so cialist drs. Van Tijn had gevraagd. De staatssecretaris volstond met de mededeling dat hij rekening zou hou den met de kritiek uit de Kamer. Vol gens hem is uitbreiding van de be staande wet op de gemeenschappelijke regelingen voldoende. Voor een speciale gewestwet, waar zowel de heer Van Thijn als de anti-revolutionair Schakel voorstander van is, voelde hij weinig. Staatssecretaris Van Veen, die meen de dat gewesten verschillende taken van rijk en provincie kunnen overne men, wil nu eerst nog overleg met de colleges van Gedeputeerde Staten. Er komt in elk geval ook een structuur schets, die bedoeld is als handeling voor gemeenten die gewesten willen vormen. Minister Beernink (eveneens Binnen landse Zaken) wees de scherpe kritiek op zijn beleid van de hand door te ver wijzen naar het langdurige overleg en het niet tijdig beschikbaar zijn van ad viezen. „Ik wil zelf graag meer tempo, maar ik ben afhankelijk van anderen", zei de minister. Cc-'L'"&V* f .vmp .-.'i- kontroleur/ laboratorium

De Vallei | 1970 | | pagina 4