Kartonfabriek in Groningen sluit: 64 ontslagen caballero. de sigaret. Ha fïjn...een borrel van floryn! Gezelschap door politie vliegensvlug door Balkan geloodst GROEP NA DAGENLANG OPONTHOUD AAN TURKSE GRENS EINDEL IJK WEER THUIS Directeur van Amersfoortse GG en GD wil zich niet terugtrekken VERRASSING GEEN KANS Als U bij de Kalorik Indola Friteu- se alleen denkt aan patat friet, kunt U beter naar de automatiek op de hoek gaan. Of natuurlijk snel de f ri- teuse kopen en het gratis recepten boekje lezen. Hoe li kroketten, appelflappen en oliebollen maakt. Of gefrituurde kip, vis en vlees. Mmml Natuurlijk komt het bij frituren aan op de Juiste tempera tuur. Daarom heeft de Kalorik Indola friteuse een thermostaat met allerlei standen voor allerlei gerech ten. Mislukken uitgesloten! Breng eens vééi méér afwisseling in de keuken! f 115,- indlola maakt u het leven lichter. CONTACT GEZANT GOEDE STEMMING Vrijstelling bouwvakkers anders dan andere. ONDERZOEK JONGE EN VIEUX... RASECHTE VRIJDAG NOVEMBER 1*70 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Niemand begreep, hoe wij er door gekomen waren. De ver halen. dat Griekenland en Bulgarije de grens met Turkije weer hebben opengesteld, zijn beslist bezijden de waarheid. Integendeel: aan beide grenzen staan op Turks gebied lange kolonnes wagens dagenlang te wach ten. Slechts met een paar tegelijk, en dan nog onder politiegeleide, mogen ze Bulgarije in. Zo bang zijn ze in de aan Turkije grenzende Balkanstaten voor het overslaan van de cholera naar hun land". Duidelijk blij dat alle moeilijkheden achter de rug zijn en hij weer terug k in Nederland, stond pater dr. I Terstroet gisteravond op een perron van het Arnhemse station te kijken, hoe de afhalers de leden van zijn 42 mensen sterke reisgezelschap meer dan hartelijk verwelkomden. Mmc dan anderhalve maand geleden, np 25 september, was het gezelschap vertrokken voor een Bijbelse ontdek kingsreis door Klein-Azië, die vol gen» de plannen afgelopen zondag reed» had moeten eindigen. Maar de eholera-epidemie, die in het noord oosten van Turkije heerst, speelde de reizigers parten. De omliggende landen hadden hun grenzen met Turkije hermetisch af gesloten en ook de bus met Nederlan der» strandde bij de Turkse grens. De interessante tocht „in het voetspooi; van Paulus en Johannes dooi: Klein-Azië naar Patmos". zoals het in de folder had gestaan, die tot zondag 25 oktober zonder haperingen verlo pen was, werd op die dag een halt toegeroepen door de onwil van de Griekse autoriteiten een groep Ne derlandse toeristen uit het besmette Turkije in hun land toe te laten. Roor do organisatoren van de reis. de paters Montfortanen van de Heilige Land Stichting in Nijmegen, was dit ook een onaangename verrassing. De heer A. Kolff uit Epe, wiens echtge note tot het reisgezelschap behoorde, had zodra hij in de kranten iets las over de cholera-epidemie en het slui ten van de grenzen, Nijmegen gebeld met de vraag, of dat geen moeilijkhe rten op ging leveren, „Maar", vertelde hij gisteravond, terwijl hij op het tochtige Arnhemse perron wachtte op de verlate terugkomst van zijn vrouw, „bij de Heilige Land Stichting vertelde men mij, dat ik mij nergens ongerust over hoefde te maken. Alle reizigers waren ingeënt en men ver wachtte geen enkele moeilijkheid". Ret bleek echter, dat men in Nijmegen de Griekse angst voor de Turkse cho lera had onderschat. Want toen de bus met de 42 Nederlanders bij de Turks-Griekse grens aankwam, mochten ze er van de Turkse grens bewakers best uit, maar van de Grie ken er beslist niet in, ingeënt of niet ingeënt. De grens was hermetisch ge sloten, wat ook wel bleek uit de lan ge rij luxe en vrachtauto's (waarvan vele met bederfelijke inhoud), die De heer Kolff uit Epe was bijzonder blij, dat hij zijn vrouw na zes weken weer terugzag. Toen hij hoorde van de gesloten grenzen in verband met de cholera-epidemie had hij zich een paar dagen toch wel ongerust gemaakt. voor de grenspost stond te wachten, zonder kans op doorlating. „Voor ons kwam het als een onaange name verrassing", vertelt pater Ter stroet. ..Natuurlijk wisten we af van die cholera-epidemie, maar eerlijk gezegd h#ifieb *v,ë £iaar tijdens onze reis in Turkije nief zo gek veel van gemerkt en wij hadden dan ook niet voorzien, dat wij Griekenland niet binnen zouden mogen komen", Lang bleef het gezelschap Nederlanders niet voor de Griekse grens staan wachten. Uit de berichten, die zij daar kregen, bleek, dat zij geen enke le kans hadden hier Turkije te verla ten en daarom besloten zij, een beetje van hun route af te wijken en te trachten, via Bulgarije Turkije uit te koinen. Iemand had hun verteld, dat daar nog wel reizigers werden door gelaten. Toen zij echter de volgende dag aan kwamen bij de Turks-Griekse grens plaats Edirne werd hun van verre al duidelijk, dat zij ook hier Turkije niet uit zouden kunnen komen. Lange rijen auto's stonden ook hier langs de weg, tegengehouden door de Bulgaar se grenswachten, die maar één con signe hadden: niemand, wie dan ook, mag vanuit Turkije ons land binnen komen. „Er bleef ons niets anders over dan te wachten", zegt pater Terstroet, die samen met zijn collega B. Kienze de leiding had van het reisgezelschap. „Wat we ook probeerden of praten, we kwamen eenvoudig de grens niet over en daarmee uit. Wat ons wel geweldig meeviel, was dat de stem ming onder de deelnemers zo uitste kend bleef. Per slot van rekening was het een bijzondere onzekere toestand, maar het was zelfs geen kwestie van een zich schikken in het lot, nee, ie- ADVERTENTIE dereen bleef .opgewekt en vol goede moed en madScte er in alle opzichten het beste vah I>e 42 Nederlanders en hun Duitse bu schauffeur vonden een provisorisch onderkomen in Edirne en bleven daar afwachten. „Ik moet zeggen, dat de Turken alles deden, het ons - en de andere ge strande reizigers - zo makkelijk mo gelijk te maken. Iedere dag werd met vrachtauto's eten en drinken voor de gestrande grensgangers aangevoerd. Wij hoefden daar praktisch geen ge bruik van te maken, omdat wij zelf veel voedsel bij ons hadden en daar wel een tijdje mee toekonden, maar voor veel passagiers van luxewagens en ook voor de vrachtwagenchauf feurs, die zelf geen el en bij zich had den, was dat natuurlijk wel een hele uitkomst. Het was anders wel een erg triest gezicht daar bij die grens. Vele vrachtwagens - sommigen stonden er al ruim een week toen wij er aan kwamen - adden do het lange wachten een bedorven lading gekre gen. De chauffeurs deden wat zij konden, maar hier had niemartd op gerekend natuurlijk". „Onze grootste zorg was, contact te krijgen met onze familieleden in Ne- derland. die natuurlijk niet wisten waar we bleven. De verbindingen met West-Europa waren vanuit Edir- ne niet al te best. Het duurde uren, voordat je bijvoor beeld verbinding had met Duitsland, en wanneer we dan eindelijk op de een of andere manier contact hadden gekregen, konden we nog niet veel zeggen, omdat we eenvoudig niet wisten, hoe lang het allemaal nog zou duren. Maar de geest van de groep was en bleef uitstekend. Om de tijd te doden hebben we zelfs vanuit Edirne nog een paar bijzonder inte ressante excursies in de omgeving gemaakt." Dat er in Nederland, niet alleen bij de organisatoren in Nijmegen maar ook bij de familieleden van de Klein- Azië-gangers grote onzekerheid be stond, kon de heer Kolff beamen. „Niemand van ons hier wist, waar ze z^ten, hoe lang het zou gaan duren en wat er nu eigenlijk precies aan de hand was", vertelde hij. ,.Ook in Nij megen, waar ze zoals ik al zei hele maal niet op een dergelijk oponthoud hadden gerekend, kon niemand mij, als ik belde, vertellen wanneer mijn vrouw thuis zou komen en hoe ik haar kpn bereiken." Het is aan het onvermoeide ijveren van de Nederlandse gezant in Sofia en de Nederlandse consul in Turkije te danken, dat de 42 Nederlanders reeds na vijf dagen wachten in Edirne de j Bulgaarse grens mochten passeren. „W at die mensen voor een werk voor ons hebben verzet is bewonderens waardig", vindt pater Terstroet. „Na die vijf dagen deden de Bulgaren hun grens op een heel klein kiertje open. Met een tiental tegelijk per dag mochten de auto's erdoor. Wij waren echter nog lang niet aan de beurt, toen de gezant voor elkaar kreeg, dat wij voorrang kregen en weg mochten. En hoewel we daar in Edirne echt niet in zak en as hadden gezeten, was het voor ons natuurlijk toch een op luchting, toen we Turkije eindelijk konden verlaten." Helemaal gewoon was de reis van het gezelschap door Bulgarije echter niet. Onmiddellijk na de grensovergang werd de bus voor en achter geëscor teerd door Bulgaarse politie-agenten, die de wagen geen seconde uit het oog lieten. De Nederlanders kregen strenge consigne», nergens te stoppen, voordat er toestemming was verleend en beslist niemand mocht de bus ver laten, behalve op een paar plaatsen, die de politie zou aanwijzen. Zo snel mogelijk werden de toeristen door Bulgarije geloodst.Steden en dorpen werden zoveel mogelijk ge meden en als ze er toch doorheen re den, gebeurde dat in sneltreinvaart. Ver buiten de bebouwde kom hadden de Bulgaren provisorische rustplaat sen gemaakt, met een soort noodloi- letten. Alleen daar kreeg de bus toe stemming te stoppen, waarbij dan te vens de begeleidende politie-agenten werden afgelost. Wanneer de groep dan weer verder reed, vernietigden de Bulgaren onmiddellijk alles, waar van zij tijdens het oponthoud gebruik hadden gemaakt. Op deze wijze kwam de groep in Joegoslavië aan. Dat de stemming ondanks dit avontuur uitstekend was, bleek wel toen men besloot het Joegoslavische en Oosten rijkse reisprogramma zoals dat voor het begin van de tocht was uitgestip peld. ondanks deze vertraging toch gewoon af te werken. Gistermorgen, vijf dagen te laat, stapte de groep in Münehen op de trein, die hen gister avond omstreeks kwart voor tien in Arnhem afleverde. „Iedereen heeft werkelijk zijn uiterste best gedaan ons zo vlug mogelijk weer thuis te krijgen", besloot pater Terstroet, die voor de reizigers als woordvoerder optrad, zijn relaas. „Tot zelfs in Münehen toe, waar de busondernemer, van wie wij de bus betrokken hadden, voor elkaar kreeg dat er een extra wagon aan de volle trein gekoppeld werd. zodat we töch vandaag nog naar huis konden gaan. Anders hadden we ook nog een nacht in Münehen moeten blijven." „Van die Duitser hoorden we ook, dat er nog een bus van hem in Turkije vastzat met Duitse toeristen. Die wachten al langer dan tien dagen om de grens over te komen en het zag er niet naar uit, dat hun dat vlug zou lukken. Wat dat betreft hebben we geloof ik nog geluk gehad." De Klein-Azië-gangers waren Inmid dels na aankomst van hun trein bijna bedolven onder de vele hen opgelucht opwachtende afhalers, die dolblij wa ren hun moeders en echtgenoten - de groep bestond voor het grootste deel uit vrouwen - weer terug te zien. Belast en beladen met tassen, koffers, dozen eo souvenirs begonnen ze. om stuwd"doer-hurt...familieleden, aan de laatste etappe naar huis. vijf dagen te laat, een beetje vermoeid en verreisd, maar zo te zien beslist niet geschokt of terneergeslagen door hun avon tuur. Integendeel, op het sombere, verregende Arnhemse station was het gisteravond zo omstreeks tien uur een bijzonder opgewekte en vrolijke beweging, die in niets denken deed aan de oorzaak van hun vertraagde reis: de reeds vele slachtoffers ge maakt hebbende cholera-epidemie in Turkije. Dat klinkt goed... zo'n rasecht Sehiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn.Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM DEN HAAG Minister Den Toom heeft in overleg met minister Schut be sloten, evenals dat voor de bouwvakar beiders van de lichtingen 1964 tot en met 1967 en 1970 is geschied, vrijstel ling van dienst als gpwoon dienstplich tige te verlenen aan bepaalde catego rieën dienstplichtigen van de lichting 1971, die werkzaam zijn in de woning bouw. Voor vrijstelling komen in aanmer king dienstplichtigen van de lichting 1971, waarvan de eerste oefening nog niet begonnen is, die goedgekeurd zijn voor de militaire dienst en die werk zaam zijn als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen, waaronder mede begrepen de woningfabrieken, in Nederland ten tijde van het indienen van de aanvraag om vrijstelling. GRONINGEN De strokartonfa briek Erica II in Hoogkerk zal worden gesloten. Dit betekent ontslag voor 64 werknemers. Ir. J. J. de Jongh. voorzit ter van de Vereniging van Kartonfa brieken. deelde dit gisteren mee. De werkgevers achten de tijd rijp om ADVERTENTIE tü. LAUHfcNS in het openbaar een duidelijk en open hartig beeld te geven van de moeilijke situatie, waarin de vijftien nog be staande kartonfabrieken in het noorden verkeren. „Wij hebben ondanks alles goede hoop over voldoende kaarten te beschikken om een stevig robber op de internationale markt mee te kunnen spelen", aldus de heer De Jongh. De looneisen van het actiecomité strokarton (Fré Meis) noemde de heer De Jong exorbitant. „Deze eisen komen neer om een loonkostenstijging van 50 procent. Dit zou de ondergang van de bedrijfstak betekenen". Als mogelijke oplossing voor de pro- duktiviteitsproblemen zien de werkge vers onder meer het geleidelijk invoe ren van vol-continu-diensten. Dit bete kent een loonstijging van acht procent", aldus de heer De Jongh. Van de zijde van de werknemers in de strokartonin dustrie (2800) worden bezwaren tegen de invoering van continu-diensten ge maakt. Er zouden dan 500 mensen moe ten worden aangetrokken. AMERSFOORT De directeur van j de Amersfoortse G.G. en G.D., dr. W. J. van der Hooft (63), weigert zich vrijwil lig voor enige tijd terug te trekken. „Ik wil algehele rehabilitatie. Mijn naam is te zeer in opspraak gekomen". zo is zijn standpunt. Dr. Van der Hooft werd vorige week door het college van B. en W. geschorst. De redenen bleven onbekend. Uit de gemeenteraad kwamen nogal wat pro testen op de schorsing. Het college deel de daarop mee dat de schorsing niet ge zien moest worden als strafmaatregel, maar als een tijdelijke onderbreking van 't werk van de heer Van der Hooft om een onderzoek mogelijk te maken. Aan dr. Van der Hooft werd toen voorgesteld vrijwillig de dienst te ver laten Het schorsingsbesluit zou dan worden ingetrokken. Dr. Van der Hooft weigerde dit. Volgens B en W. moet een onderzoek worden ingesteld naar: O de onderlinge verhoudingen tussen groepen en individuele ambtenaren, waardoor de gemeentelijke geneeskun dige en gezondheidsdienst niet goed functioneert, O de materiële tekortkomingen (b.v. in strumentarium), O de juistheid van geuite beschuldigin gen ten aanzien van mogelijk laakbare handelingen op financieel gebied. De overige artsen van de G.G en G.D. werd een zwijgplicht opgelegd. Ook loco-burgemeester, tevens wet houder van volksgezondheid, mr Land. wilde de problemen niet nader uiteen zetten. ADVERTENTIE Cholera-epidemie hield toeristen „gevangen" t

De Vallei | 1970 | | pagina 6