Neefje voor Nessie Nieuw proces tegen Gemmeker in de maak rico Boek 'n Culinair Trippertje voor het volgend weekend. HOLLANDS ECONOMIE BESLISTE V. S. - VERKIEZINGEN Over de grenzen HEATH KREEG VERTROUWEN GASRAMP OP SCHIP Hij is onderweg! Engeland weer schoon Weer splitsing in FDP Woordvoerder Nixon meent: VIEIXI LONDON „Is die gouden broche van jou al tien jaar oud? Waanzinnig, zeg. Lijkt me een goed idee om es een nieuwe,, f Ex-koning Peter van Ziiid-Slavië overleden Piep er eens uit. Schade ingehaald. Rondgekeken bij de juwelier. Modieuze broche gekocht. KosttefllO.-. Echt goud natuurlijk. tekopen." DE KUYPER VIEUX Dynamisch. Modem. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! De juweliers van Nederland. niet vergeten~.Frico eten I VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE WASHINGTON De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft verklaard, dat de toestand van de Amerikaanse economie van beslissende invloed is geweest op de uitslag van de dinsdag gehouden tussentijdse verkiezin gen, in het bijzonder in het westen van de Verenigde S taten en Californië. Voor enkele centen médr per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Wij zullen echter de beperkingen die wij hebben opgelegd om de economie weer gezond te maken, handhaven. De beperkingen hebben in de eerste plaats betrekking op de uitgaven van de staat, aldus Ziegler. Hij weigerde zich uit te laten over een mogelijke geldinjectie in de economie, teneinde de werkloosheid te bestrijden. De woordvoerder van het Witte Huis had eerder de uitslagen van de verkie zingen „een enorm succes" voor presi dent Nixon genoemd, die er volgens hem in geslaagd was, de samenstelling van de Senaat in zijn voordeel te ver anderen. De voornaamste economische advi seur van Nion, dr. Paul McCracken, heeft verklaard dat de regering niet van plan is haar economische politiek te laten beïnvloeden door de uitslag der verkiezingen. In de Verenigde Staten is men alge meen van oordeel dat de republikeinen de nadelen hebben ondervonden van de grote werkloosheid, die is ontstaan door de anti-inflatiepolitiek van de regering. Dr. McCracken zei in een vraaggesprek met Reuter, dat het in de bedoeling ligt de huidige economische plannen te handhaven. Deze hebben onder meer ten doel de werkloosheid, die nu 5,5 procent bedraagt, terug te brengen tot 3.8 procent tegen medio 1972. Daarom dienen de uitgaven lager te blijven dan de inkomsten. Dr. McCracken, die voorzitter is van de raad van economische adviseurs, be vestigde officiële schattingen volgens welke de economische groei 8 procent per jaar zou moeten bedragen om het gestelde doel te bereiken. Hij was het er echter niet mee eens dat dit zou lei den tot een versnelde inflatie. In de Amerikaanse staat Indiana blijft de strijd om de Senaatszetel voorlopig nog onbeslist. Er zal op ver zoek van de republikeinse kandidaat een hertelling plaatshebben. Volgens de eerste voorlopige uitslag won de democratische senator Vance Hartke met een paar honderd stemmen verschil van zijn republikeinse oppo nent Richard Roundebush. Maar uit een voorlopig onderzoek is gebleken dat bij het tellen van de schriftelijke uitge brachte stemmen vergissingen zijn ge maakt. De nek-aan-nek race in Indiana had een buitengewoon spannend karakter. Toen 95 procent van de stemmen waren geteld hard de republikein Roundebush een voorsprong van niet meer dan 56 stemmen. In de onofficiële einduitslag leidde de democraat Hartke tenslotte met 881.879 tegen 881.131 stemmen. Ook de republikeinse kandidaat voor gouverneurschap van de staat Maine, James Erwin, heeft om een hertelling van de stemmen verzocht. Zijn demo cratische tegenstander, Kenneth Curtis, won de gouverneurszetel met een voor sprong van 702 stemmen. Op 23 novem ber zal een hertelling plaatshebben. Tot zolang zullen de stembussen door de Nationale Garde worden bewaakt. LONDEN De Britse conservatieve regering heeft gisteravond in het La gerhuis haar eerste motie van vertrou wen bevochten. De motie was ingediend naar aanleiding van haar plannen een aantal overheidsuitgaven te besnoeien, onder meer ten aanzien van sociale uit keringen. Er werd tweemaal gestemd. De eerste uitslag was 308 stemmen voor en 280 tegen, en de tweede 308 voor en 279 egen. Over de motie werd gestemd na een debat van twee dagen over het komen de economische beleid der regering waarbij hert nu en dan heet was toege gaan. F I LT I. R RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE LONDEN Na ontelbare jaren het enige monster van Schotland te zijn geweest, gaat het erop lij ken dat het vermaarde gruweldier van Doch Ness (meer van Ness) in Schotland er een formidabele concurrent heeft bijgekregen. In het Schotse meer van Morag (dat is de Schotse variant voor de naam Elizabeth) zit ook een mon ster. Op 24 november zal een groep van 25 personen, waaronder biologen die het leven in de zeeën bestude ren, rapport uitbrengen bij de vermaarde London Zoological So ciety over hun bevindingen ten aanzien van Loch Morag. Dit is, met 1400 meter, het diepste meer van Europa. En daar zou dus van alles in kunnen zitten. Volgens de Evening Standard is het monster van Loch Morag (dat nog geen eigennaam heeft, dat van Loch Ness staat algemeen bekend als „Nessie") door enige leden van de wetenschappelijke ploeg gezien. De bewijzen van het bestaan van het (on)dier zijn „indrukwekkend alhoewel nog niet absoluut over tuigend". Reeds in 1895 werd het eerste mel ding gemaakt van- de aanwezig heid van vreemd gedierte in Loch Morag. Maar dit heeft nooit zoveel de aandacht getrokken als het be staan van „Nessie". Het is niet uitgesloten dat de legen de er schuldig aan is die wil dat mensen die het monster, of de monsters, van Morag willen gaan bestuderen of „betrappen" hier voor zullen worden gestraft met de dood. Verleden jaar meldden twee Schotse vissers dat zij op het monster van Morag hadden geschoten nadat dit een stuk van een hunner roeispa nen had afgebeten. „Het wezen was 20 meter lang en twee meter breed", aldus werd toen door de heer William Simpson verklaard. „Wij zagen een enorme kop en daar achter een serie donkerbrui ne uitsteeksels". BONN Na jaren van onderzoek is er kans op een proces in West-Duits- land tegen Albert Konrad Gemmeker, de voormalige commandant van het concentratiekamp Westerbork in Dren te. Van daaruit zijn honderdduizend Joodse Nederlanders naar de vernieti gingskampen gevoerd. De justitie in Diisseldorf is bezig met een gerechtelijk vooronderzoek, waar voor nog een aantal getuigen uit Ne derland moet worden gehoord. Daarna zal de beslissing vallen of er voldoende bewijsmateriaal is voor een proces. De SS-Obersturmführer Gemmeker was in 1942 korte tijd commandant van het gijzelaarskamp St. Michielsgestel. Daarna werd hij, tot het eind van de oorlog, «commandant van het kamp Westerbork, waar de Joodse Nederlan ders werden samengebracht voor de portatie. Onder zijn leiding vertrokken uit Westerbork met de regelmaat van een KRISTIANSAND, (Noorwegen) Op een scheepswerf in de Noorse stad Kristiansand hebben 12 mensen het le ven verloren toen tijdens herstelwerk zaamheden aan een schip een lek in een sprinklerinstallatie dodelijk kool- dioxyde vrijbracht. Meer dan 50 arbeiders van de werf, Kristiansand Mekaniske Verksted, zijn met ernstige vergiftigingsverschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. Het is nog niet bekend waardoor het kooldioxyde onverwacht uit de brand- bestrijdingsinstallatie kom lekken. Sprinklerinstallaties met kooldioxyde- vulling worden veel gebruikt in de ma chinekamers van schepen. Eenmaal vrij, verandert kooldioxyde in koolzuur. Dat alle zuurstof uit de omgeving op slorpt en zo het vuur helpt doven. Ech ter de mensen wordt de adem benomen. LOS ANGELES Peter II de laatste koning van Zuid-Slavië, die in 1941 voor de Duitsers vluchtte en nimmer naar zijn land terugkeerde, is woensdag in de ouderdom van 47 jaar in een zie kenhuis te Los Angeles overleden. In 1923 geboren als Peter Petrovits, van het huis van Karageorgevits, in Belgrado, hij werd in 1934, nadat zijn vader koning Alexander in Frankrijk was vermoord, onder het regentschap van zijn neef prins Paul koning. Peter II vluchtte naar Engeland en vormde dagr een regering in balling schap, nadat zijn troepen in 1941 door de asmogendheden waren verslagen. Kort nadat hij in februari in Los An geles aankwam werd hij ziek. Begin oktober leed hij aan longonsteking en toen bestond al gevaar voor zijn leven. Ook had hij reeds geruime tijd een nier-aandoening. Peter II was gehuwd in 1943 met prinses Alexandra van Griekenland. klok de deportatietreinen die de slacht offers naar Auschwitz en andere ver nietigingskampen voerden. Gemmeker werd in 1949 door een Bijzonder gerechtshof in Assen veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. Zes jaar later werd hij vervroegd vrijgela ten. Hij vestigde zich als zakenman in Düsseldorf. De Westduitse justitie begon een voorlopig onderzoek dat bij gebrek aan bewijsmateriaal niet opschoot. Het speurwerk werd hervat toen in 1967 nieuwe belastende feiten opdoken bij het proces tegen de politiegeneraal Harster. die in het bezette Nederland de razzia's op de Joden had georgani seerd. Na dit voorbereidende werk van de officier van justitie is er nu een offi cieel gerechtelijk vooronderzoek aan de gang. De voorlopige aanklacht spreekt van „medeplichtigheid aan het doden" van een niet nader genoemd aantal Joodse Nederlanders. De vrijheidsberoving, die samenhing met de deportatie, is intussen verjaard. Vervolgbaar zijn in Duitsland alleen nog moord en medeplichtigheid aan moord. Dan moet worden bewezen dat de beschuldigden wisten dat de gede porteerden een zekere dood tegemoet gingen. Of dit voor Gemmeker, als comman dant van een doorgangskamp, valt aan te tonen, staat te bezien. Een aanwijzing, dat Gemmeker het lot van de Joden kende, vormt een dienstbrief waarin hij schreef dat het zijns inziens niet nodig was zieken uit Westerbork naar Auschwitz te sturen, „omdat ze toch binnen drie acht uur zouden sterven". ADVERTENTIE BRUSSEL De Europese Commissie in Brussel heeft een verordening inge trokken die op 13 augustus van dit jaar in werking was getreden en die deel uitmaakte van de reeks van commu nautaire maatregelen om de boterafzet te stimuleren. Tiet is een kronkelredenering waar- mee West-Europa niet gelukkig zal zijn, want de raketten die de Sovjet- Unie buiten het overleg wil houden z(jn volgens de zienswijze van de NAVO op doelen in West-Europa ge richt. Er staat dus alleen al daarom in Helsinki voor West-Europa in de fensie-opzicht heel veel op het spel. In feite wil de Sovjet-Unie het ver schil dat in het westen wordt gemaakt tussen strategische kernwapens en tactische kernwapens laten vervallen. Dat is in zekere zin een terugkeer naar het Russische standpunt, uit de tijd van *t tweemanschap Boelganin- Kroestsjef, dat een dergelijk onder scheid slechts „burgerlijke propagan da" en een „misdadige poging tot mis leiding van het publiek" was. TTe Sovjet-Unie liet dat standpunt la- ter varen. In het handboek over militaire strategie dat in september 1962 in Moskou verscheen onder re dactie van maarschalk W. D. Soko- lofski, werd duidelijk onderscheid tussen strategische en tactische kern wapens gemaakt. De functies van die twee soorten wapens werden in dat handboek nauwkeurig omschreven. Na de verschijning van dat handboek kreeg men in Washington de indruk dat er een basis voor overleg was ge legd omdat het Russische opperbevel de moderne theorie over oorlogvoe ring met kernwapens blijkbaar goed onder de knie had gekregen. De kans op een spraakverwarring aan de con- ferentictafel der ontwapeningsexperts achtte men daardoor toen sterk ver kleind. Wordt het vermoeden van een omme zwaai van de Sovjet-Unie in Helsinki bevestigd, dan zal Amerika daar moeizaam aan een nieuwe basis voor vruchtdragend overleg moeten gaan timmeren. LONDEN De Londense „vuile sa- king" die zes weken heef geduurd Is geëindigd, en onmiddellijk is men be gonnen maatregelen te nemen over het afvoeren van de bergen huisvuil en rottende afval die in de straten van Londen, en ook die van andere steden, liggen opgestapeld. ADVERTENTIE 'n Culinair Trippertje da's een weekend goed en lekker eten. Da's ook een kijkje in de keuken van de chef-koks van zorgvuldig gekozen restaurants. Leuk om samen te doen en wat op te I 1 rw steken van recepten, sauzen, wijnen e.d. vj/1 v v T v z^n 2-daagse Culinaire Trippertjes I naar Heelsum en Maastricht. De prijzen 60.- en 67.50 p.p.) zijn inclusief logies en alle maaltijden. Echt een weekend voor fijnproevers. En vanaf nu kunt u tot en met maandag boeken voor het volgend weekend. Nog een paar TrippertjesZwerf Trippertje, Creatief Trippertje, Wandel en Fiets Trippertje, Antiek Trippertje, Huifkar Trippertje. Alle Trippertjes staan beschreven in de prachtige kleurenbrochure van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Die brochure - met boekingskaarten - ligt Yoor u klaar bij WV's, reisbureaus, alle kantoren van de Nederlandsche Midden- standsbank en de winkels van Albert Heyn. BONN De Westduitse rechts-libe- ralen, die zijn uitgetreden uit de libera le FDP, gaan een eigen partij stichting. Uiterlijk begin januari zullen zij de „Deutsche Union" oprichten, die „natio naal, liberaal en conservatief" zal zijn. Initiatiefnemer Zoglmann: „Wij ons te weer stellen tegen de politiek van eenzijdige concessies aan communis tisch Oost-Europa en tegen de collecti visatie van de samenleving in ons eigen land." Toen de FDP vorig jaar een zwen king naar links maakte, vormde het parlementslid Zoglman zijn Natio- naal-Liberale Actie (NLA) en brak ten slotte met de FDP. Enkele van zijn geestverwanten, onder wie de voorma lige FDP-voorzitter Mende, gingen over naar de christen-democratische CDU. De kleine groep rond Zoglmann heeft weinig kans om als zelfstandige partij politiek gewicht in de schaal te leggen. De afsplitsing draagt echter bij tot de verbrokkeling der liberalen, die fataal kan worden voor de coalitieregering- Brandt, ADVERTENTIE Fr staat meer op het spel dan enkel een gekibbel over woorden of do betekenis daarvan. Blikbaar verstaan de Russen opeens iets geheel anders onder strategische wapens dan de Amerikanen. Volgens de gangbare opvattingen zijn dat kernwapens met massale vernie tigingskracht, bestemd voor gebruik tegen industrie- en bevolkingscentra in een grote oorlog. Zij behoren tot do strategische strijdkrachten, waarvan ook eenheden deel uitmaken die met de verdediging tegen aanvallen met strategische wapens zijn belast. Tiet lijkt er veel op dat de Sovjet-Unlo er op uit is in de SALT-conferentio in Helsinki een grote stap terug to doen. Al voor de hervatting van dat ontwapeningsoverleg is de aandacht gevestigd op een geschilpunt dat nota bene de juistheid van de naam van de conferentie twijfelachtig maakt! Die naam is Strategie Arms Limitation Talks, of in het Nederlands: bespre kingen over beperking van de strate gische bewapening. TTe nieuwe ppvatting van de Sovjet- Unie schijnt te zijn dat alle kern wapens, ongeacht of ze uitsluitend be stemd zijn om er zuiver militaire doe len mee te bestoken dan wel om er industrie- en bevolkingscentra mee aan te vallen, strategische kernwa pens zijn. De Sovjet-Unie heeft du« de bedoeling ook die kernwapens in het overleg te betrekken die Amerika en de andere westelijke landen „tac tische kernwapens" noemen. Dat zijn de kleine kernwapens voor aanvallen op militaire doelen. Die zijn ook in West-Europa opgeslagen. Om dat sommige typen door vliegtuigen naar hun doelen moeten worden ge bracht, wil de Sovjet-Unie dus waar schijnlijk ook die conventionele wa pens in het overleg betrekken. Vreemd genoeg wil de Sovjet-Unie eigen kernwapens die volgens de Amerikaanse zienswijze voor tactisch gebruik zijn bestemd kernladingen van raketten met middelbare reik wijdte wél buiten het overleg hou den. De Sovjet-Unie vindt dat zij buiten beschouwing kunnen blijven omdat zij de Verenigde Staten niet kunnen bedreigen.

De Vallei | 1970 | | pagina 9