Veel belangstelling voor titelstrijd Cooper-Urtain Het schaatsen vergt veel van het gezin Jan Jeuring „werkpaard" van het zuiverste ras SPORT IN 1 WEEKEND OP RADIO EN TV Sterke bezetting EK biljarten Basketballer te goed om te mogen vertrekken I BANKWERKERS I ALUMINIUM MONTEUR leerling-handzetter handzetter zetter-drukker HULP KRACHTEN ass. administrateur winnaars Twee in voetbalpool Dames-kernploeg achter op trainingsschema I I I I I I I I I I I I I I POPULAIR CHAUVINISTISCH DODELIJKE PUNCH HANDICAP ONBEKEND AAN VAKANTIE TOE ACCEPTEREN ZUUR VOOR NIEMAND BANG Amerikaanse tennisbond op gespannen voet met prots Liiigi Ri va uit ziekenhuis Taieltenissers niet succesvol HENDRIKS ALUMINIUM N.V. Grafisch bedrijf PEREBOOM N.V. ALBERT HEIJN N.V. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 Boksm innend Londen begint koortsachtig te worden, nu er slechts enkele dagen resteren vóór dat het duel tussen de Bask José lbar Urtain en Henry Cooper op 10 november in Wembley moet be ginnen. niet, omdat van het resultaat kan afhangen, of Cooper voor de derde maal met Cassius Clay zal worden geconfronteerd. De Britten weten best, dat hun „Enery" aan een dergelijk gevecht op zijn gunstigst een paar kapotte wenkbrauwen zal overhouden. Plus een monumentale gage natuurlijk. Ze beseffen ook, dat Coopers ver maarde linkse hoek waarschijnlijk minder gevaarlijk zal zijn dan vóór zijn knie-operatie. De enorme belangstelling voor de Europese titelstrijd moet gezocht worden in de grote populariteit van Cooper, ook bij niet-boksers, en vooral in het mysterieuze aureool rond het hoofd van José lbar Urtain. Eerst een correctie. Het is niet juist dat, zoals dezer dagen werd ge publiceerd, Cooper uit boosheid over het besluit van de Britse Boksbond zijn voorgenomen krachtmeting mei Jim Ellis, die toen door de World Boxing Association nog als wereld kampioen werd beschouwd te boy cotten, zijn Europese zwaargewicht- titel prijsgaf. Cooper deed afstand van het Britse kampioenschap, maar het Europese hield hij vast, totdat hij die door zijn operatie noodge dwongen moest loslaten. Bijna zonder uitzondering zijn de Britten, benieuwd naar de prestaties van landgenoten, op het chauvinisti sche af. Buitenlandse sportmensen komen er niet dikwijls aan te pas. Urtain trekt ditmaal echter zeer de aandacht. De wonderlijke staat van dienst van de Spanjaard, de door hem veroorzaakte strubbelin gen b'ij het onderhandelen over het verdedigen van zijn titel tegen de door de Europese Boksunie officieel als uitdager aangewezen Cooper, hebben dat in de hand gewerkt. Een objectieve studie van Urtains keten van slachtoffers (tachtig ron den boksen in 34 wedstrijden) leert, dat de meesten hunner van de Brit se bond niet eens toestemming zou den hebben gekregen om tegen een pugilist, die drie trappen lager staat dan Cooper, uit te komen. Zeker is, dat Urtain een dodelijke punch heeft in beide handen en on gelooflik sterk is. Zijn gelegenheid strainer, die van de Italiaan Nino Benvenuti een wereldkampioen heeft gemaakt, verklaarde geen kans te zien in een paar weken Urtain tot boksers te smeden, maar dat zijn kracht onvoorstelbaar is, waardoor het zinloos zou zijn overdreven waarde toe tte kennen aan de erva ring van Cooper en diens capacitei ten, inclusief linkse hoek. Niet vergeten dient te worden dat de Brit nog altijd de handicap van kwetsbare wenkbrauwen heeft. Ur tain, een even grote nationale held als de stierenvechter El Cordobes, zal het niet zonder supporters be hoeven te doen. Alleen al aan Span jaarden, die per vliegtuig naar Lon den komen, was op 1 november reeds voor 8500 gulden zaan kaarten verkocht. Een groot deel van de in Engeland wonende Spanjaarden zal present zijn. Een novum voor Groot-Brittannië is, dat het gevecht zal worden beoordeeld door een arbiter, die as sistentie van twee juryleden heeft. Een eis van Urtain! JELLE KEULEN:1 ESJE DRAAIT LEKKER Wereldkampioene Attje: „Voor Jelle is het soms zuur". IRNSUM Jelle Keulen - prototype van de stoere blonde Fries en heel bedachtzaam duikt op verzoek in het verleden. Jawel", vertelt hij„ik hield Atsje heus wel bij op de schaats. Ze had wel een vreselijke snelle start, maar even verderop haalde ik haar toch in". Atsje cn Jelle stapten achter hun boerderij in Irnsum op het ijs en sprintten dan in vijf minuten Sneek binnen. Jelle Keulen wist dat het hard ging. Dat het Atsje ooit een wereldkam pioenschap op zou leveren, drong niet tot hem door. „Hoewel", voegt hij er met zijn bedachtzame blik aan toe, „de Friese kenners hebben het er altijd in zien zitten". Atje Keulen- Deelstra Atsje voor Friesland was zeker in Holland vol komen onbekend, totdat zij zich vorig jaar in één klap naar het nationale kampioenschap reed. Daarop volgde in West Allis de bekroning met een we reldtitel. Geen geringe prestatie voor een moeder van drie kinderen die niet meer zó piepjong is. 31 is ze nu. Jelle Keulen veegt een paar Noren van de tafel. Hij geeft een map met juichende foto's ter inzage. Atsje is nog even boodschappen halen. Even later scheurt een fel oranje autootje het erf op. Er kruipt een grijns over het ge zicht van Jelle: 't gaat weer hard. Atsje brengt een koffie-apparaat aan het pruttelen en praat over het schaat sen. „Pas vier jaar geleden begon ik serieus te trainen onder Klaas Visser." Vorig jaar stootte ze door naar de schaatstop. Keiharde conditietraining ïn de afgelopen maanden en de schaat- straining die nu ook op gang komt het ijs werkt nog niet zo mee moe ten haar aan die top houden. Wat gaat het worden? Atsje: „Je weet het nooit. Dit jaar kan wel weer ineens een onbekende concurrentie op duiken." Jelle: „Het zou niet eerlijk te genover Atsje zijn om haar favoriet te stellen. Dat geeft haar een veel te grote belasting. Ik heb haar vorige week even op het ijs bezig gezien. Ik zou alleen maar willen zeggen: ze draait lekker." Het schaatsen vergt veel van het ge zin Keulen-Deelstra. Atsje besteedt een paar uur per dag aan haar training. Soms moet ze onmogelijke afstanden rijden naar Overveen en Amsterdam. Daartussen houdt ze het huishouden draaiend en blijkt niet te beroerd om mee te helpen als het op de boerderij een drukke tijd is. „Atsje is eigenlijk aan vakantie toe. Ze is moe. Een beetje prikkelbaar ook. Ze moet er echt uit", vindt Jelle. De hele zomer is uitgekeken naar een va kantie in Inzeil, die gisteren begonnen zou zijn als niet de KNSB op het laat ste moment in een briefje had laten weten het er niet mee eens te zijn. „Gelukkig is ze er nu toch even hele maal uit", vervolgt Jelle. Vandaag komt de dameskernploeg in Heerenveen bij- een voor een week training met Kees Broekman. Atsje kan even het gezin vergeten. Jelle zorgt met zijn moeder voor de kinderen en het huishouden. Hoe staan de drie peuters tegenover een schaatsende moeder? Jelle: „Vooral de oudste, Boukje, is apetrots. Ze ac cepteren het ru ook dat ze hun moeder niet altijd thuis vinden als ze uit school komen. Vroeger zeurden ze daar over. Nu yang ik ze op." Boukje heeft ook zin in schaatsen ge kregen. Een trotse vader: „Ze gaat on voorstelbaar hard. Ze klettert als een gek weg en ploft na tien minuten in elkaar". Boukje (zes) bladert geïnteres seerd in een sportboek. Bij foto's van haar moeder houdt ze op. „Dat is ze nou", constateert ze. „Tja," zegt Atsje plotseling. „Als ie dereen er niet zoveel voor over had zou ik echt niet kunnen schaatsen. Vooral voor Jelle is het soms zuur. Hij kan niet altijd mee naar belangrijke wed strijden." Jelle Keulen behelpt zich dan met radio en etelevisie. En zit 'm dan HILVERSUM In het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 uit zendt, wordt, behalve aan enige voet balwedstrijden, aandacht besteed aan: finale Rugby World-Cup Series in Leeds. (Hieraan wordt 's middags even eens aandacht besteed in een reportage van 16.30 tot 16.55 uur op Nederland I): volleybalwedstrijd Valuas Delta Lloyd AMVJ. Het programma „Langs de Lijn", dat de NOS-radio van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 2 uitzendt, be vat naast verslagen van een aantal wedstrijden in de tweede ronde om de KNVB-beker, de volgende onderwer pen: zaalhandbal; hockey; korfbal rugby; amateurvoetbal. De NOS-radio zendt woensdag 11 november van 18.25 tot 20.20 uur via Hilversum I een rechtstreeks verslag uit van de voetbalwedstrijd DDR Nederland, welke die avond in Dresden wordt gespeeld in het toernooi om het Europees kampioenschap voor landéh- teams. In AVRO's „Televizier Magazine" aanstaande dinsdag tussen 22.00 en 22.50 uur via Nederland 1 wordt onder meer een reportage uitgezonden om het Europese kampioenschap boksen in de zwaargewichtklasse tussen Jose Urtain (26) uit Spanje, die zijn titel verdedigt tegen de Engelse kampioen Hnery Cooper (36). ENSCHEDE Jan Jeuring, pas 22 jaar, maar al sinds jaren niet meer weg te denken uit de topformatie van FC Twente, is een „werkpaard" van het zuiverste ras. Door zijn nimmer aflatende ijver en zijn enorme actieradius is hij doorlo pend een acuut gevaar voor iedere ver dediging. Zoals bekend, scoorde hij woensdag tegen het Turkse E9kischir V Spor drie treffers. Bepaald niet ten onrechte wordt Jeu ring nu beschouwd als één van de meest kostbare schakels uit FC Twen- tes selectie en Rijvers kan bijna geen tactiek uitstippelen, of er is voor hem wel een hoofdrol weggelegd. Speelt Jeuring, die vier jaar geleden via SC Enchede naar FC Twente kwam. in de spits, dan manifesteert hij zich als een attente en koelbloedige kansenbenutter. Geeft Rijvers hem echter een meer verdedigende taak. dan dient hij zich aan als een „vastbijtende doorzender" voor wie geen opdracht te moeilijk is. Kortom: een speler, die zijn waarde voor de Enschedese ploeg al ruim schoots heeft bewezen. En over de wekelijkse vooruitgang van FC Twente: „Zoals wij nu spelen. DEN HAAG Voor de voetbalpool nummer vijftien hadden 781.175 deelne mers een bedrag ingelegd van f 1.617.840. Het prijzenbedrag bedroeg f 728.028. Voor de eerste en derde prijs was f 254.809,80 beschikbaar. Er waren twee meldingen met dertien goede uitslagen, die elk f 127.404,90 ontvangen. Voor de derde prijs komen 875 in aanmerking, die elk f 291 ontvangen. De tweede prijs f 182.007, moet door 53 winnaars gedeeld worden. Ieder incasseert f 3434. De extra prijs, die f 36.401,40 groot is zal onder 311 winnaars verdeeld moeten worden, die elk f 117 zullen ontvangen. hoeven wij voor niemand bang te zijn". De succesformule van Jan Jeuring, die nog moet leren zijn krachten in een wedstrijd iets beter te verdelen, klinkt eenvoudig: „Als semi-prof ben je ver plicht je leefwijze volledig af te stem men op voetbal. Doe je dat, dan komt succes van zelf". Ofschoonieder doelpunt Jeuring nog altijd een innerlijk gevoel van tevre denheid geeft, maakt het voor hem toch geen verschil als zijn trainer anders beslist. „Ik sta in het belang van het elftal, dan mag hij mij op iedere wille keurige plaats in de ploeg opstellen. Doelpunten doen mij wel iets, maar het is niet belangrijk wie ze maakt, èls ze maar gemaakt worden". AMSTERDAM Vele wereld- en Europese kampioenen zullen van 18 tot en met 22 november in de sporthal van het boogschuttersplein in Amersfoort in de bil jartarena komen voor het derde Europees kampioenschap voor landenteams, waarin België de in 1968 op Nederland veroverde titel moet verdedigen. De Belgen zün nu weer favoriet met een ploeg, die uit louter wereldkampioenen bestaat: Tonnie Schrauwen (libre), Ludo Dielis (47/2), Emile VVafflard (71/2), Raymond Ceulemans (bandstoten) en Laurent Boulanger (driebanden). Nederland is verzwakt door het afzeggen van Henk Scholte (zonder opgave van reden) en Tini Wijnen (een nieuwe werkkring) en komt nu met Hans Sundquest (libre), Hans Vultink (47/2), Lambert van I-eur (71/2), Henk de Kleine (bandstoten) en Hennie de Ruyter (driebanden) in de piste. De overige ploegen zijn als volgt sa mengesteld: Frankrijk: Mare Delmarre (libre), Jean Galmiche (47/2), Jean La- faille (71/2), Roland Dufetelle (bandsto ten) en Richard Bitalie (driebanden); West-Duitsland: Klaus Hose (libre), Siegfried Spielmann (47/2), Dieter Mül- ler (71/2), Günther Siebert (bandstoten) en August Tiedtke (driebanden); Span je: Ramon Aquilera (libre), Antonio Perona (47/2), Jose Galvez (71/2), Alejan dro Munoz (bandstoten) en Avelino Ri co (driebanden); Oostenrijk: Heinrich Weingartner (libre), Kurt Mastny (47/2), Franz Stenzei (71/2), Otto Hitzinger (bandstoten) en Johann Scherz (drie banden). vreselijk hard te knijpen, bekent hij. Hij kan nachten wakker liggen voordat een wedstrijd begint. Atsjes succes ver klaart hij: „Ze is erg goed, maar je moet ook geluk hebben." Atsje brengt het gesprek weer op Jelle: „Op zondag heeft hij zijn han- dén vrij. Hij voetbalt mee in een vete- ranenelftal Dat doet hij erg fanatiek. Vroeger schaatste hij ook, maar door het voetballen heeft hij iets aan zijn enkels opgelopen. Schaatsen gaat niet zo best meer." Jelle grapt: „Als ik se rieus in training zou gaan, zou ik je kloppen." HEERENVEEN Door de voor schaatsenrijden zeer ongunstige weers omstandigheden van de laatste weken heeft de dameskernploeg een flinke achterstand opgelopen in de ijstraining. Om een en ander enigszins te nivelleren is er alsnog een trainingskamp belegd op de Thialf-kunstijsbaan in Heeren veen, dat vandaag ingaat en acht dagen zal duren. De kernploegleden en trainer Kees Broekman verblijven reeds in Oranjewoud, een plaatsje in de omge ving van Heerenveen. Het trainingskamp in Deventer, dat als aanvangsdatum 7 december heeft, zal normaal doorgang vinden. Broekman toonde zich zeer ingenomen met de fi nanciële medewerking van de KNSB. Atje Keulen-Deelstra en Akke Fal- kena hebben geen toestemming gekre gen van de KNSB om een tiendaagse trainingskamp van de noordelijke ploeg onder leiding van Klaas Visser in Inzeil mee te maken. De wereldkampioene uit Irnsum wilde dit aanvankelijk combine ren met een vakantie voor haar echtge noot Jelle Keulen. Henk Scholte UTRECHT Jc kunt dus als basket balspeler zo goed zijn, mijnheer Tuin- stra, dat het tot moeilijkheden leidt". Aldus vrijdagmiddag op joviale wijze de president van de Utrechtse recht bank prof. mr. V. J. A. van Dijk tot de Amsterdamse basketballer Roel Tuin stra. Het ging om een kort geding, aan gespannen door Tuinstra tegen de Utrechtse basketballclub SVE, waar hij tot het vorige seizoen speelde maar waar hij, onder meer na onenigheid NEW YORK Aan de Amerikaanse Tennis Federatie (USETA) zal door haar voorzitter Alistair B. Martin wor den voorgesteld alle spelers, die een contract als professional hebben gete kend, met ingang van 1971 uit te slui ten van de open toernooien in de Ver enigde Staten. Daarmee lopen de Ame rikanen voorop bij een poging onge daan te maken wat zij zelf in feite ruim twee jaar eerder in het leven hebben geroepen. Het was namelijk de Amerikaanse bond, die aandrong op toelating van beroepsspelers tot de gro te internationale toernooien. In de laatste maanden is echter een gespannen toestand ontstaan tussen de USETA en de groep van Lamar Hunt, die uitsluitend met zijn 32 onder con tract staande spelers in februari wil beginnen aan een reeks wedstrijden om het wereldkampioenschap. Die strijd zal worden afgewikkeld in twintig toer nooien, voornamelijk in de Verenigde Staten, en er zal een prijzengeld be schikbaar zijn van 1.000.000 dollar. met het bestuur, weg wilde om voor de Amsterdamse club AMVJ uit te komen. SVE heeft de overschrijving van Tuin stra geweigerd. Volgens de reglementen van de Nederlandse Basketball Bond moet een speler, die geen toestemming van zijn club krijgt voor overschrij ving, een jaar, kort geleden gewijzigd in twee jaar, bij zijn oude club blijven. SVE is een combinatie van drib Utrechtse basketballverenigingen met als doel een topteam, dat in de hoogste klasse kan meedraaien, in stand te hou den. Voorzitter C. Hiele zei, dat Tuin stra niet gemist kan worden, want hij is een toptalent, altijd wel goed voor twintig punten per wedstrijd. Dit telde volgens de heer Hiele des te meer, daar SVE al andere spelers, vijf in totaal, ontbeerde door overschrijving. Met Roel Tuinstra zouden afspraken ge maakt zijn, aldus de heer Hiele, dat hij zou blijven, mits een sponsor kon wor den gevonden en een bekwame speler zou worden aangetrokken om het team meer inhoud te geven. Echter bleek, FLORENCE— De Ita liaanse voetbalster Luigi Riva heeft vrijdag in Florence het ziekenhuis, waarin hij aan zijn rechterenkel is geo pereerd, verlaten. Riva liep de blessure vorige week zaterdag op in de wed strijd Oostenrijk - Italië. Italiaanse sportjournalisten hebben de 0-3 nederlaag van Cagliari tegen At- letico Madrid en de uitschakeling van de club voor het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen toegeschre ven aan de afwezigheid van het idool. De onfortuinlijke Riva heeft het beeld- verslag, dat de Italiaanse televisie van de wedstrijd uitzond, niet willen vol gen. terwijl het bestuur hier nog mee bezig was, dat Tuinstra naar AMVJ wenste te gaan. Namens Roel Tuinstra betoogde mr. W. B. de Jong dat hij niet kon inzien, dat de andere vijf wel bij SVE weg mochten en zijn cliënt niet. Van een currentie kon volgens hem geen sprake zijn, omdat SVE in een andere klasse uitkomst dan het Amsterdamse AMVJ. Voorts meende mr. De Jong, dat Roel Tuinstra nu in zijn vrijheid wordt be lemmerd omdat hij door het veto van SVE in geen enkele club kan uitkomen en evenmin in vertegenwoordigende teams. De heer Hiele stelde hier tegenover, dat Tuinstra de spelers van SVE bena deelt door te weigeren in SVE te spe len. Uitspraak op 16 noverftber. SUBOTICA In de eerste ronde van de enkelspelen bij de open tafeltennis kampioenschappen van Zuid-Slavië in Subotica hebben de Nederlandse heren nederlagen geleden. De uitslagen wa ren: Cordas (Z.S1.) - Van Slobbe 21—17, 2114, 2115; Harangi (Hong) - Van der Broek 21—17, 21—18, 13-21, 21—10; Persson (Zwe) - Bert Schoofs 2115, 21—15, 21—15. De resultaten van de halve finales van de dubbelspelen zijn: Heren: Ima- no/Ape (Jap) - Tasaka/Inove (Jap) 21—13, 8—21, 15—21, 18—21; Neale/Bar- nes (G.Br) - Ito/Hasegawa (Jap) 2117, 21—15, 21—17. Dames: Roednova/Grinberg (Rusl) - Vostova/Grofova (Tsj) 1121, 218, 2224, 2022; Alexandru/Mlhalc (Roem) - Simon/Schöler (W.Dld) 2116, 21—15, 19—21, 21—10. Wij vragen enkele met diploma T.S. om opgeleid te wor den tot voor binnen- en buitendienst. Laan der Techniek W Veenendaal Tel. 12158 I GEVRAAGD Bergstraat 25, Ede. vraagt voor de wekelijkse vr(jdagkoop- avond voor kassa- en inpak werkzaamheden. Leeftijd v.a. 18 jaar. Aanmelden bij de bedrijfsleider, de heer P. G. Lange, Raadhuisplein 3, Veenendaal. Tel. 12038. EVERWEAR-VANTONA N.V. Kerkewijk 10, Veenendaal. vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding een Gedacht wordt aan een jongeman van ongeveer 17 jaar, in het bezit van ULO- of MAVO-diploma en studerend voor het praktijk-diplo ma boekhouden. De juiste man, die uiteraard de vaste wil moet hebben om verder te komen, bieden wij Betaling in overeenstemming met de functie. Goede sociale voorzieningen. Goede toekomstmogelijkheden.

De Vallei | 1970 | | pagina 13