Over de grenzen Amerika wil meer inspanningen van Europese landen 2dagen Amsterdam f37.- KOSTBARE TEKENING Centrumbank kan koopsom niet op tafel brengen Hessen REISA GENTEN KREGEN GOEDE INDRUKKEN VAN NEDERLAND Loodsen affaire in hoger beroep rrico ,F en-F en' vecht weer voor Zwitsers huis NA VO'parlement in Den Haag bijeen VARA heeft 12,2 procent zwartkijkers Lingeriehuis niet naar De Ruiter? Asta-congres gesloten OVERNEMINGEN ONZEKER ZELFDE STRAFFEN GEËIST Bomaanslagen in Tel Aviv Nederland verdubbelt hulp aan Kenia VLIEGTUIG- KAAPSTER GETROUWD prettig, goed betaald werk Machtsstrijd in Saoedi-Arabic Papoealeider gaf zieh over Hij is onderweg! Medewerkers Ben Bella vrijgelaten Griekenland voordelig uit met NS Nixon Handhaven Goed gedraaid Te laat BEL 05760-17323 AMSTERDAM WAARDERING Fout Alimentatie Afwachten niet vergeten». Frico eten ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 DEN HAAG De Amerikaanse senator John S. Cooper heeft gistermiddag bi een besloten vergadering de militaire commissie van het NAVO-parlement te Den Haag verzocht er bij de leden-landen op aan te dringen fondsen ter be schikking te stellen voor de noodzakelijke eisen om de NAVO op volle ca paciteit te brengen". Volgens hem zouden de vereiste gelden geen onredelijke lasten aan de landen opleggen. Senator Cooper zei, dat er weinig verandering in het militaire evenwicht in Europa is gekomen in het afgelopen jaar en dat de NAVO nog steeds over onafdoende conventonele strijdkrachten beschikt. Met name in de Noordduitse vlakte. Op het gebied van beveiliging van NAVO-luchtmacht is vooruitgang geboekt maar het ontbreekt nog aan voldoende bescherming. De grootste zorg is echter, aldus Coop er. de onvoldoende reserve- en mobili satiecapaciteit van de Navo. De Ver enigde Staten achten het kernschild be rekend voor zijn taak, maar de conven tionele strijdcapacitcit marginaal. Er is een aanzienlijke groep in Ame rika die een vermindering van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa wenst vooral om financiële redenen, terwijl anderen menen dat de huidige Russische leiding gematigder is en dat een ontspanning meer dan een moge lijkheid is. Weer anderen daarentegen zijn van oordeel dat een sterk Navo-bondge- nootschap en militaire strijdmacht vi taal zijn voor de Amerikaanse veilig heid, welk laatste standpunt Cooper deelt. Degenen die zijn mening zijn toe gedaan zijn tevens van oordeel dat de Europeanen dan ook vooraan moeten staan bij de beveiliging van Europa, omdat het hun grondgebied is dat op het spel staat, aldus Cooper die aan drong op meer troepen minstens in reserve wat zou kunnen worden geëffectueerd binnen de huidige begro tingsmogelijkheden. Bewijzen van gezamenlijke inspan ning noemde hij de terugkeer van de vorig jaar van het vasteland van Euro pa teruggetrokken Britten en de lucht brugoefeningen van de VS naar Euro pa. Cooper zei te verwachten dat het Congres de fondsen voor de Ameri kaanse Navo-troepen zou goedkeuren, maar dat veel zou kunnen afhangen van de stappen die de andere Navo- landen nemen ter versterking van hun kracht, De zestiende jaarlijkse vergadering van het Navo-parlement £egon gisteren met besloten commissievergaderingen. Deze worden vandaag voortgezet. Maandag wordt, in de Ridderzaal aan het Binnenhof, de eerste plenaire ver gadering gehouden. Ook dinsdag en mogelijk woensdag worden plenaire zittingen gehouden, ter bespreking van de rapporten en aanbevelingen, welke aan de orde waren in de commissies voor politieke, militaire, economische encul- ADVERTENTIE Ontdek de gezelligrste stad van Nederland! Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijden, reis en tramabonnement: van elk station Vertrek dagelijks. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. turelc zaken en voor wetenschap en techniek. Ongeveer 200 parlementariërs uit veertien van de vijftien Navo-landen zullen de zitting van het Navo-parle- ment bijwonen. Griekenland is om dat dit land geen parlement heeft niet in Den Haag vertegenwoordigd. In de politiek* commissie bracht het Westduitse lid Eric Blumenfeld, als al gemeen rapporteur, zijn rapport uit over het onderwerp „Atlantische poli tieke problemen", waarin hij o.m. ver klaarde het voornemen van de rege- ring-Nixon om Amerika's militaire rol in de wereld te verminderen, niet te zien als een vorm van neo-isolationis- me, doch eerder als een realistische herwaardering van de rol die de in we reldaangelegenheden zouden kunnen en moeten spelen. De nadruk, die president Nixon legt op het belang van onderhandelingen met de Sowjet-Unie moet niet worden uitgelegd als een afschuiven van moei lijke problemen, maar als een verlan gen om ze op verstandige en vreedzame wijze op te lossen, aldus de Westduitse rapporteur. Blumenfeld herinnerde er aan dat de Amerikaanse regering reeds heeft ver klaard het huidige niveau van hun mi litaire strijdkrachten in West-Europa tot 1 juli 1971 te zullen handhaven. Dit is uitgelegd als zou deze datum het be gin van een periode van inkrimpingen inluiden. Dergelijke pessimistische in terpretaties zijn echter door leden van de Amerikaanse regering categorisch ontkend, aldus Blumenfeld. Maar als het resultaat van de huidige HILVERSUM De VARA heeft van het ministerie van CRM bericht gekre gen dat 12,2 procent van de leden van deze omroepvereniging niet als houder van een omroepkaart kan worden aan gemerkt. Volgens de VARA is het „aftrekper centage" van 12,2 in verhouding bijzon der laag. Uitgaande van de ledenstand van 1 november 1970, die 480.000 be draagt, betekent de kennisgeving van het ministerie, dat de VARA ver boven de „rode grens" voor A-omroepen (400.000) blijft, zo wordt van de kant van de omroepvereniging gezegd. Het ministerie van CRM moet nu al leen nog de cijfers van het ledenbe stand van de NCRV bekend maken. Er wordt naar gestreefd dit te doen voor de behandeling van de begroting van CRM in de Tweede Kamer op 17 no vember a.s., aldus een woordvoerder van het ministerie. discussies in de Europese groep zou worden beperkt tot een aanbod om een procent of tien van de dollarkosten van de VS te betalen voor het handhaven van hun strijdkrachten in Europa, zou zulk een aanbod door de VS bespotte lijk worden geacht en tot een politieke storm aanleiding geven, aldus Blumen feld. BEIROET De Palestijnse guer- rillaleidster en vliegtuigkaapster Leila Chaled is in het huwelijk ge treden. Palestijnse commando's maakten gisteren bekend, dat de 24-jarige brunette, die wereldnieuws maakte toen zij in augustus vorig jaar een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans- world Airlines naar Damascus kaapte, enige dagen geleden met een collega guerrillastrijder ge trouwd was. Deze is alleen bekend onder zijn codenaam Bassem. In september jl. was Leila Cha led er niet in geslaagd een vlieg tuig van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al te kapen op een vlucht van Amsterdam, naar Londen. Zij werd toen door de Brit se autoriteiten gearresteerd en la ter vrijgelaten in ruil voor gegij zelde vliegtuigpassagiers en -be manningsleden. AMSTERDAM De v erkoop van het te Rotterdam gevestigde Lingeriehuis aan GBS-bcheer (C. de Ruiter) is onze ker geworden, omdat de heer De Ruiter verzuimd heeft voor 1 november de koopprijs van enkele miljoenen voor de aandelen te voldoen. Hij heeft het Lin geriehuis om uitstel van de transactie gevraagd, maar hiervoor schijnt het Lingeriehuis weinig te voelen, aldus de heer W. Veldhuijzen van de „Actie groep Gerzon, Bisschoff, het Lingerie huis en andere bedrijven". Bij Bischoff in Zaandam, die ook zou worden overgenomen, ligt de zaak zo dat voor 1 december moet worden be taald. Volgens de actiegroep zoekt de heer De Ruiter nu koortsachtig naar middelen om te betalen, temeer daar zijn geldschieters zich hebben terugge trokken. Hij kan wel proberen panden van Gerzon te verkopen, maar hier rusten zware hypotheken op. De actiegroep is ervan overtuigd, dat de recent aangekondigde sluitingen van Gerzon-zaken in Tilburg en Leiden nog maar het begin zijn en dat meer zaken van Gerzon zullen worden gesloten. De actiegroep ziet geen heil in contact met GBS-beheer, maar vindt dat de perso neelsleden van de betrokken bedrijven zelf in actie moeten komen. Directeur W. A. A. Bischoff van de Zaanse confectiebedrijven Gebr. Bi schoff bevestigt de uitlatingen van de heer Veldhuijzen. „Ik weet vrijwel ze ker, dat de verkoop van het Lingerie huis per se niet doorgaat. Wat. ons be drijf betreft, het is nog geen 1 decem ber en we wachten «jan ook rustig op wat de heer De Ruiter gaat doen. Mocht de verkoop echter niet doorgaan, dan is er nog geen man over boord, want we kunnen best blijven draaien zonder GBS-beheer. Het laatste jaar hebben we veel beter gedraaid dan voorheen", verklaarde hij. ?den verwacht op een vraag van het Inmiddels heeft het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag desge vraagd meegedeeld dat spoedig ant woord van minister Roolvink kan wor den verwacht op een vraag van het Tweede- Kamerlid mr. J. G. Rietkerk (VVD) over de pensioenaanspraken van een aantal gewezen werknemers van Van Veen's bedden- en matrassenfa- briek te Amsterdam. Op verzoek van minister Roolvink is de verzekeringska mer bezig ^'met een onderzoek naar eventuele manipulaties van de Cen trumbank. De heer L. Schrader, ex-bedrijfslei der van Van Veen, zegt inmiddels door de Verzekeringskamer te zijn gehoord over deze zaak. Woordvoerder H. L. Fransen van Mercurius (NVV), een der bij de over- Veilinghouder Paul Brandt bij twee topstukken van de komen de veiling op 10 november a.s. Op de foto bekijkt hij een tekening van Rembrandt, in de vitrine, daarbo ven een cravatte met gouden das speld, eens het eigendom van Na poleon. ADVERTENTIE UITZENDBUREAU UITZENDBUREAU A.S.B. Looi aan 51 Apeldoorn AMSTERDAM Gistermiddag is het 40ste wereldcongres van de „Ame rican Society of Travel Agents" geslo ten, dat de afgelopen weck in het Am sterdamse RAI-gebouw is gehouden. Op deze laatste dag werd een aantal reso luties aanvaard, die voor het grootste deel betrekking hadden op voorschrif ten en maatregelen van de Amerikaan se raad voor de burgerluchtvaart en verband hielden met de werkzaamhe den van de Amerikaanse reisagenten. Na afloop van het reiscrongres heb ben de bestuursleden zeer waarderend gesproken over de faciliteiten en de or ganisatie van het Amsterdamse RAI- gebouw, waar meer congresgangers zijn geweest dan ooit op vorige congressen. Men had gehoopt, dit jaar de 3000 deel nemers te bereiken, en het zijn er zelfs vele honderden meer geworden. De steden Parijs, Londen, Rome ko men altijd voor in de georganiseerde reis voor Amerikaanse toeristen. Op de vraag, of Amsterdam ook in deze reeks steden zal worden opgenomen, meende men dat dit, nu dit congres in Amster dam is gëhouden, zeker het geval zal zijn. De nieuwe president van Asta, de heer T. Keesling, wees er daarbij op, dat naar zijn idee de kosten voor een toerist in Amsterdam lager liggen dan in de andere belangrijke hoofdsteden van Europa. Voor 65 procent van het aantal Ame rikaanse toeristen, dat naar Europa gaat, is Londen de eerste stopplaats. Op de vraag, of er nu reden is om aan te nemen, dat ook Amsterdam het begin van dergelijke reizen zou kunnen zijn, antwoordde de heer Keesling geen drastische wijzigingen in het tegen woordige patroon te zien. „Het gaat om reizigers", zo zette hij uiteen, „en velen van hen beginnen een reis met een zekere vrees. Daarom heb ben de Amerikaanse reisagenten graag Londen als eerste stad van aankomst omdat men daar Engels spreekt. Van daar kan men naar landen gaan, waar Engels niet de voertaal is". Daarom voorzag hij niet, dat Amsterdam binnen afzienbare tijd het beginpunt in Europa voor reizen voor Amerikanen zou zijn. Onder de deelnemers aan het congres hebben de Nederlandse organisatoren een onderzoek ingesteld. De waardering van de deelnemers v<x>r het gehele con gres omvattend de organisatie, hun verblijf iin hotels, de uitstapjes en het vervoer, varieerde van uitstekend tot goed, aldus deelde de voorzitter van het organisatiecomité, de heer J. Strijkers (directeur van het Nationale Bureau voor Toerisme) mee. Ongeveer de helft, van het aantal deelnemers had veel waardering voor het hotel waarin zij waren onderge bracht. De bezwaren van de overigen richtten zich vooral tegen de service en de, wat genoemd zou kunnen worden onrustige ligging van de kamers. Com mentaar van de heer Strijkers: we zou den ze nooit in deze kamers hebben ondergebracht als we er niet toe ge dwongen waren geweest door het grote aantal deelnemers aan het congres. Tenslotte was iets minder dan de helft van het aantal deelnemers bijzon der tevreden over de excursie van af gelopen woensdag. Een kwart van hen kwam tot de uitspraak goed, en de ove rigen vonden de excursies gewoon, al dus de heer StrijKers over dit onder zoek. BEIROET In de Saoedi-Arabische koninklijke familie is een machtsstrijd gaande ever de opvolging van koning Feisal. Volgens reizigers uit Riad, cfe Saoedische hoofdstad, is de 64 jaar oude monarch lichamelijk niet meer opgewas sen tegen zijn regeringsfuncties na een operatie aan de urinewegen in Genève september jl. Volgens het blad probeert prins Fahd Bin Adboelaziz, de minister van Bin nenlandse Zaken en een jongere broer van Feisal, opvolger te worden en hqpft hij daarbij de steun van zes andere prin sen. Zijn rivaal is zijn oudere broer prins Khalad, die eerste vice-premier is. Feisal is nl. zowel premier als koning. AMSTERDAM Tegen twee rijks- zccloodsen en een inmiddels gepensio neerde rijkszceloods heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdamse Ge rechtshof vijrijdagmiddag in hoger be roep twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 500,- geëist terzake van het als amb tenaar aannemen van een gift, wetende dat dit gedaan werd om in strijd met zijn plicht iets te doen. Het waren de 44-jarige J. M. van S. uit Haarlem, de 40-jarige G. D. uit Overveen en de 57-jarige gepensioneer de loods D. L. S. uit IjmJmuiden. Zij hadden als eersten der totaal 82 loodsen uit IJmuiden en Amsterdam in april jl. voor de Haarlemse rechtbank terecht gestaan in de z.g. loodsenaffaire. Zij worden er van verdacht in de periode 1961 -1966 van de sleepbootrederijen Wijsmuller (IJmuiden) en Goedkoop (Amsterdam) steekopermingen te heb ben aangenomen om kapiteins van zee schepen te adviseren meer sleepboten te gebruiken dan nodig was. De Haarlemse rechtbank had hen in eerste instantie wegens het aannemen van gelden zonder in strijd met hun plicht iets te doen. veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De officier van justitie, die net als nu in hoger beroep twee maanden voor waardelijk en een boete van 500 had geeist, was van dit vonnis in appèl ge gaan. De officier had wel bewezen geacht dat de loodsen gelden hadden aangenomen om in strijd met hun gplicht iets te doen. „De loodsen zijn goed fout geweest", aldus de procureur-generaal, mr. S. H. C. van Dijken in zijn requisitoir. Hij wees er op dat de loodsen de rederijen kunnen maken en breken en dat op grond van dreiging met boycot de lood sen geld bleven ontvangen. „Dit sy steem is jarenlang gehandhaafd door een samenspel van de reders met de loodsen, waarbij de gelden die aan de gezagvoerders werden gegeven dienden als smeerolie", aldus de procureur- generaal. Na de behandeling van de zaken te gen de eerste drie der totaal 48 loodsen uit IJmuiden heeft de Haarlemse offi cier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, in afwachting van het arrest van het Amsterdamse Gerechts hof. er van afgezien de andere loodsen te dagvaarden. In mei jl. hadden 16 van de 34 loodsen uit Amsterdam voor de Rechtbank terecht zullen staan, doch de behandeling ging niet door omdat de officier van justitie ziek was. Ook deze zaken zijn toen in afwachting van een arrest van het Hof uitgesteld. Het is niet de bedoeling met de verdere ver volging te wachten totdat er eventueel in de nu voor het hof behandelde zaken in cassatie door de Hoge Roaad een ar rest is gewezen. De l«x>dsenaffaire kwam enkele jaren geleden aan het licht bij een echtschei dingsprocedure. De vrouw van een loods vroeg toen een hogere alimentatie omdat haar man volgens haar een gro ter inkomen had dan alleen zijn salaris. Zij doelde daarbij op de regelmatig ontvangen gelden van de rederijen. Een der rechercheurs van de recher- chegroep zeehavens van de rijkspolitie te water had uit de boeken van de sleepboot-rederijen kunnen constateren dat Wijsmuller 758.000 en Goedkoop 631.000 in de periode van 1961 tot 1966 aan de zeeloodsen hadden uitge keerd. De administratie van de loodsen maandelijks werden Staten bij de rederijen ingediend bleek te zijn verscheurd. In maart 1966 hadden de sleepbootrederijen de betalingen aan de loodsen gestaakt. De loodsen bleven voor het Hof bij hun voor de rechtbank in Haarlem af gelegde verklaringen, dat zij deze ont vingen van Wijsmuller om de kapiteins der schepen te adviseren sleepboten van deze rederij te nemen. De Haarlemse officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, deelde in dertijd mede dat hij voorlopig had moeten afzien van een vervolging van het sleepvaartbureau Wijsmuller omdat geen veroordeling terzake van omko ping van een ambtenaar zou kunnen volgen. Als niet bewezen is dat de lood sen in strijd met hun plicht hebben ge handeld. Daarom wachtte hij ook in dit geval het arrest van het Amsterdamse Gerechtshof af. nemingen in de textieldetailhandel be trokken vakbonden bevestigde even eens de berichten over de moeilijkhe den van de Centrumbank. Mijn indruk is dat de berichten juist zijn en dat de heer De Ruiter te laat is met betalen. Ik geloof ook dat een overname van Bischoff niet nodig is voor het bedrijf. De heer Fransen zegt ervan overtuigd te zijn dat meer zaken van Gerzon zul len worden gesloten. „Het Is al een vreemde zaak dat het hoofdkantoor van Gerzon in Amsterdam is verkocht, ter wijl nog niet vast staat waar het nieu we hoofdkantoor komt en of er wel een nieuw hoofdkantoor komt. Bovendien heeft de heer De Ruiter zelf gezegd dat er van de drie zaken in Amsterdam zeker twee zullen sluiten, omdat er maar plaats is voor één filiaal". De directie van het Lingeriehuis was gistermiddag niet bereid commentaar op de zaak te leveren. DJAKARTA De Papoea-opstande lingenleider Ferry Awom, een legenda rische figuur uit de bergen van West- Irian, heeft zich met 27 andere leiders en 400 aanhangers overgegeven. Het In donesische persbureau Antara zegt dat dit het einde betekent van de „Organi satie Vrij Papoea". Awom verliet op 27 oktober het oerwoud bij Tsjeoisi, ten zuidwesten van Manokwari. TEL AVIV Bij Arabische bomaan slagen op het centraal busstation van Tel Aviv is gisteren één persoon om het leven gekomen en zijn 24 mensen ge wond. Een woordvoerder van de politie zei,» dat een aantal verdachten onder de Arabische bevolking is aangehouden. De twee ontploffingen deden zich in een tijdsbestek van 20 minuten voor in een drukken wijk waar veel mensen hun laatste inkopen verrichten voor het aanbreken van de sabbath. De politiewoordvoerder zei, dat de ontplofte ladingen elk ongeveer 450 gram dynamiet hadden bevat. ADVERTENTIE ¥"%e coalitieregering van kanselier Willy Brandt zal zondag bij de verkiezingen voor de landdag van de deelstaat Hessen kunnen nagaan hoe het volk over haar beleid denkt. De uitslag van de verkiezingen zal geen directe invloed uitoefenen op de kleine meerderheid zes stemmen die de sociaal-democraten en de libe ralen in de Bondsdag hebben, maar als de liberalen, de FDP, in Hessen opnieuw zware verliezen lijden, zul len hierdoor wellicht huidige FDP-bondsdagleden hun partij vaar wel zeggen en overlopen naar de op positie. \7"erleden maand zjjn drie FDP-leden in de Bondsdag overgelopen naar de christen-democraten, omdat zij het niet eens waren met de Oost-politiek van Brandt en zijn FDP-ministcr van Buitenlandse Zaken Walter Scheel. Als de FDP in de Hessische Landdag vertegenwoordigd wil blijven moet zij minstens vijf procent van de stemmen behalen. Bij de verkiezingen in Hessen van 1966 kreeg de FDP 10,4 procent van de stemmen, goed voor tien zetels Maar bij de nationale verkiezingen van het afgelopen najaar kreeg de partij slechts 6,7 procent van dc uitgebrach te stemmen. Bij de verkiezingen voor de landdagen van Saarland en Nedersakscn haalde de FDP in juni de 5 procent niet en in Nederrijnland-Westfalen kwam zij maar net over de drempel. T^e Oost-politiek van de regering Brandt, alsmede de stijgende prijzen, zijn de voornaamste thema's geweest in de verkiezingscampagne in de deelstaat. De oppositie zegt dat Brandt het niet-aanvalsverdrag met de Sov jet-Unie overhaast heeft gesloten en voor zijn concessies niets terug heeft gekregen. Brandt wijst deze kritiek af en heeft deze week Scheel naar Warschau af gevaardigd om met de Poolse rege ring te onderhandelen over de nor malisering van de betrekkingen tus sen Polen en de Bondsrepubliek. Politieke waarnemers verwachten dat de SPD in Hessen, waar zij momen teel 52 zetels in de landdag heeft en sinds 1946 de grootste partij is, haar meerderheid wel zal behouden. De christen-democraten, die momenteel 26 zetels in de landdag bezetten, zul len naar wordt verwacht winst boe ken. Waarschijnlijk zal de Nationaal-demo- kratische Partij van Adolf von Thad- den de acht zetels die zij in 1966 in Hessen won weer kwijtraken. In Hessen zijn 3,78 miljoen stemgerech tigde kiezers. De landdag krijgt 110 zetels. In de belangrijke deelstaat Beieren worden op 22 november ver kiezingen voor de landdag gehouden. De samenstelling van de huidige land dag is: SPD 52, CDU 26, FDP 10 en NPD 8 zetels. Hessen wordt al 25 jaar lang door d® sociaal-derhocraten geregeerd. ALGIERS De Algerijnse regering heeft gisteren drie nauwe medewerkers van oud-president. Ben Bella vrijgela ten. Het zijn Hadj Ben Al la. oud-voor zitter van de Algerijnse Nationale ver gadering, Mohammed Sighir Mekkache, oud-minister van Volksgezondheid, en Abderrahman Cheriff, eveneens oud minister. De drie mannen waren op 19 juni 1965 gearresteerd, de dag waarop Ben Bella werd afgezet. In november 1968 werden zij uit de gevangenis ontslagen en onder huisarrest gezet. Voor drie voormalige leiders van de links gerichte ondergrondse „Volksver zetsorganisatie" is het huisarrest even eens opgeheven. Een van hen is Basjir Hadj Ali, destijds secretaris-generaal van de verboden Algerijnse communis tische partij. MORGES (Zwitserland) De Neder landse Amerikaan Hein Fentener van Vlissingen, die vijf jaar geleden uit Zwitserland werd gezet omdat hij een villa had gebouwd, die 48 cm te hoog was is terug in Genève. Hij is bereid zijn eigen huis zo nodig voor een tweede maal te doen bouwen. De 49 jaar oude Hein, oud-sergeant van de Amerikaanse infanterie, kwam in 1965 in het brandpunt van de belang stelling te staan door een gevecht met zijn uit Oostenrijk afkomstige buurman Rodolphe Wolff met wiens klacht, dat de villa volgens de plaat selijke bouwvoorschriften 48 cm te hoog was, de autoriteiten zich konden verenigen. De strijdbare „Fen-Fen", zoals hij door zijn vrienden wordt genoemd, trot seerde het voorschrift en kreeg veel sympathie nadat hij zichzelf briljant had verdedigd in een poging van het gerecht om hem krankzinnig te laten verklaren. De rechtbank gaf deze po ging op en Fen-Fen verzamelde 500 handtekeningen voor een petitie om zijn zaak kracht bij te zetten. De bu ren rolden de hemdsmouwen op een hielpen het controversiële huis in het dorp St. Sulpice aan het Meer van Genève te voltooien nadat de autori teiten de aannemers hadden verboden het werk voort te zetten. De zaak is thans weer in het brandpunt van de belangstelling komen te staan, omdat de autoriteiten de beroemde, te hoge villa in veiling willen bren gen omdat een Zwitserse zakenman beweert, dat Hein hem 20.000 Zwit serse frank schuldig is. Maar de Zwitsers, die zich bewust zijn van de ongunstige publiciteit die de zaak de laatste maal heeft veroor zaakt, hebben hem toestemming ver leend op een toeristenvisum terug te keren en op zijn eigen huis te bieden. 1 autoriteiten hebben een minimum prijs van 420.000 Zwitserse frank voor het huis genoemd. Daarbij inbe grepen zijn 80.000 frank voor de kos ten van de verlaging met de omstre den 48 cm. Krachtens de Zwitserse wet zal Hein, indien hij erin slaagt het huis terug te kopen, gedetailleer de plannen dienen voor te leggen aan de plaatselijke autoriteiten in St. Sul pice. Thans hoopt hij, dat de zaak minder belangrijk wordt geacht; in 1965 ont stond de rel vlak voor gemeente raadsverkiezingen. Hij denkt dat zijn plan inclusief de omstreden extra 48 cm. zal wordengo edgekeurd en dat hij en zijn gezin toestemming zullen krijgen terug te keren. Buurman Wolff heeft tot dusverre niet gerea geerd. NAIROBI Als besluit van zijn zes daags bezoek aan de Oostafrikaanse staat Kenia heeft de minister voor ont wikkelingshulp, drs. B. J. Udink, gis teren aangekondigd, dat de Nederland se ontwikkelingshulp aan Kenia bijna verdubbeld wordt tot 14 miljoen dollar in de vorm van leningen en giften. De Nederlandse bewindsman ver klaarde vóór zijn vertrek op een pers conferentie, dat aan de bestaande le ning een bedrag van 672.000 dollar wordt toegevoegd voor de aankoop van 5.500 vaarzen. De schenking van 5,6 miljoen dollar voor technische bijstand wordt verhoogd tot 12 miljoen dollar.

De Vallei | 1970 | | pagina 5