Bussloo groeit uit spel met zand en water Parkgebied Prettig aanzien 1972-1975 zaterdag 7 november 1970 - W/'erk met werk maken is het toverwoord voor nieuwe recreatieterreinen de toevluchtsoor den voor de mens, die het steeds benauwder gaat krijgen in de plaatsen waar hij woont en werkt. Die oude aannemersterm „werk met werk maken" houdt in, dat op de plaats waar iets gedaan wordt meteen mogelijkheden ontstaan om weer iets an ders te doen. Er wordt zand gezogen of afgegraven voor wegenbouw een grote waterplas blijft over, die mogelijkheden biedt voor de recreatie. Het gebeurt op vele plaatsen en in talloze variaties. Zo is nu ook in de stedendriehoek Apeldoorn-Deven- ter-Zutphen het recreatiegebied Bussloo in wording. In de gemeente Voorst, even ten zuiden van Twello, wordt een oppervlakte van 300 ha. klaargemaakt voor de openluchtrecreatie en de kern van dat pro ject is een waterplas van ruim 90 ha. De ligging is gunstig voor de directe omgeving: de bewoners van Apeldoorn, Deventer en Zutphen hoeven slechts een afstand van ongeveer 10 km af te leggen om het gebied te bereiken. Maar ook is het gunstig gelegen voor de vakantiegangers in na bij gelegen kampeercentra, zoals in de omgeving van Beekbergen en Eerbeek. Bovendien zal langs de noordzijde de Holland-Twenteroute (E 8) komen te liggen, zodat ook dagrecreanten uit verder afge legen streken het gebied gemakkelijk kunnen berei ken. TOussloo is één van de projecten van de Re- creatiegemeenschap Veluwe, het rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam, waarin thans 21 Veluwse gemeenten samenwerken op het gebied van de openluchtrecreatie. Reeds in 1962 is met de samen werking een begin gemaakt. Toen nam een beperkt aantal gemeenten het initiatief tot oprichting van de Recreatiegemeenschap Noord- en Midden-Velu- we. De centrale gedachte is, dat de Veluwe als één recreatiegebied moet worden ontwikkeld. In deze tijd van schaalvergroting is bundeling van krachten de noodzakelijke voorwaarde voor het volbrengen van belangrijke taken. In de Tweede Nota voor de ruimtelijke ordening wordt veel aandacht aan de Veluwe besteed. Het centrale natuurgebied het Veluwemassief wordt daarin genoemd als een parkgebied van nationale betekenis. Als zodanig moet het worden behouden. Dit is het uitgangspunt in het beleid van de Recreatiegemeenschap. Slechts een voorzichtige en aangepaste wijze van ontwikke ling op recreatief geoied wordt door het samenwer- kingslichaam voorgestaan. Om nu het Veluwemassief voor al te intensief bezoek van de dagrecreanten te sparen, zullen de nodige opvangmogelijkheden langs de randen van dat gebied moeten worden gecreëerd. In de door de Recreatiegemeenschap opgestelde nota: „De ontwik keling van de Veluwe tot parkgebied van nationale betekenis" wordt een en ander nader uitgewerkt Twaalf grote objecten zijn langs de randen gepland waarvan het project Bussloo er één van is. Dij het ontwerpen en uitwerken van het plan is er rekening mee gehouden, dat het project in landschappelijk opzicht goed in het IJssellandschap tal passen. Uiteraard zullen de oevers van de wa- Over enkele jaren zal het gebied van de Stedendriehoek (Apeldoorn- Deventer-Zutphen-Voorst) 'n prach tig oord met tal van (water)recreatie- mogelijkheden rijk zijn: Bussloo. Over Bussloo vindt u op deze pagina een be schouwing. Het is een van de projecten van de Recreatiegemeenschap Veluwe, een samenwerkingsverband dat zich voor het be houd van het karakter van de Veluwe inzet. Dit is de eerste pagina in een serie van drie waarin de Stedendriehooek en de recreatieve mo gelijkheden in dit gebied in de schijnwerper wor den geplaatst. Volgende week zaterdag zullen we beschouwingen plaatsen over het Samenwerkingsver band Stedendriehoek (waarin de vier gemeentebesturen samenwerken) en de Stuwgroep Stedendriehoek (waar in particulieren de mogelijkheden van verdere samenwer king tussen de vier gemeenten in deze steeds belangrijker wordende regio onderzoeken). Over twee weken volgt de laatste pagina in de serie: dan zal men een enquête en een prijsvrag (uitgaande van de Stuwgroep Stedendriehoek) in deze krant kunnen aantreffen. De enquête heeft het interessante doei de toekomstige behoefte aan recreatie in de Stedendriehoek te peilen. De initiatiefnemers hopen dat zeer veel inwoners uit dit gebied aan de enquête zullen deelnemen. terpias zodanig worden afgewerkt, dat de veiligheid van de gebruikers wordt gewaarborgd. De oevers krijgen een flauw hellend verloop. Door een drijf- lijn zal de diepte worden gemarkeerd. Ook zullen de nodige waarborgen voor de zuiverheid van het water aanwezig zijn. Een andere factor bij het ont werpen is geweest, dat het in het plangebied gele gen beschermd natuurterreintje moest worden ge handhaafd, zodat het met het aangrenzend boscom- plex goede wandelmogelijkheden zal kunnen bie den. Voorts moest rekening worden gehouden met de voorschriften van het Polderdistrict Veluwe, opdat de plas geen verstorende invloed op de water huishouding zal gaan uitoefenen, Het is evident, dat vóórdat met het project kon worden begonnen de nodige studies zijn gemaakt, zoals met betrekking tot de grondwaterstand en de verkeersaspecten voort komende uit het te verwachten bezoek. Aan de zuidzijde wordt het gebied als het ware door het bestaande bos- en parklandschap inge sloten, waardoor een aangename situering in het zo afwisselende IJsselvallei-landschap wordt bevor derd. Bovendien ligt het dorpje Bussloo in de nabij heid, maar ook de oude kasteelplaats, waar een oude slotgracht lang vervlogen tijden in herinne ring roept. De waterplas met omliggend gebied zal de dagre creant de zo noodzakelijke ontspanning kunnen ver schaffen. Stranden, zonneweiden, visplaatsen, jacht havens en bospaden voor wandelaars en fietsers zullen de recreanten ten dienste staan. Ui teraard zal ook voor de aanleg van parkeerterrei nen en andere accommodaties worden gezorgd. Op de tekening is een en ander schetsmatig aangege ven. Het valt op, dat de stranden in hoofdzaak aan de noord- en westzijde zijn geprojecteerd. De meer op natuurbeleving ingestelde mens zal evenals de hengelaar aan de zuidzijde, tegen en in de bosrand zijn hart kunnen ophalen. Meer oostwaarts aan de zuidkant, ter hoogte van de Bussloselaan de vroegere oprijlaan van het landgoed zal een jachtjaven worden aangelegd. Hierbij zal een goed gebruik kunnen worden ge maakt van de te restaureren rustieke boerderijen: Schurinkshofstede en Timmermanshofstede. Een bijzonderheid vormt de te restaureren boer derij Middelburg die straks binnen een pas sende beplanting op een schiereiland komt te lig gen. Wellicht biedt het gebouw mogelijkheden voor het vestigen van een theehuis, bezoekerscentrum, oudheidkamer of iets dergelijks. Aan de noordzijde is de gelegenheid tot het stichten van een modern café-restaurant opengelaten. Voorts vinden we aan de zuidzijde nog een baai met visplaatsen, waar de vissportliefhebbers onge twijfeld van zullen profiteren. Ook zal aan de zuid rand van het gebied het stichten van jeugd- accommodatie mogelijk worden gemaakt. \fet het graven en het „leegzuigen" is reeds een begin gemaakt. Als het zand is nodig voor de aanleg van de Holland-Twenteroute (E8) en de nabij Apeldoorn noord-zuid aan te leggen rijksweg 50. Een groot gedeelte van de plas zal in 1972 gereed komen. Maar dan zijn de overige voorzieningen er nog niet. Wel zal dit volgens de planning in 1975 het geval zijn. Dan zal ook het begin worden gemaakt met de aanleg van het resterende plasgedeelte. De oppervlakte strand zal 25 ha, de zonneweiden en de speelweiden zullen ieder 20 ha in beslag ne men. De totale beplanting zal een oppervlakte van 50 ha hebben. Twintig tot vijftig ha is bestemd voor parkaanleg met diverse voorzieningen. De totale kosten (basisvoorzieningen met inrich ting) worden geraamd op: 17.500.000,-, waarvan 3.750.000,- voor de basisvoorzieningen en het res tant voor de verdere afwerking en inrichting. De kosten worden voor een zeer groot gedeelte gedekt uit rijks- en provinciale subsidies. Van deze in stanties mag in totaal 90 pet. worden verwacht in de investeringen. Wat de basisvoorzieningen betreft wordt de ove rige 10 pet. deels gemeenschappelijk gedragen door de bij de Recreatiegemeenschap aangesloten ge meenten en deels door de direct betrokken gemeen ten Apeldoorn, Deventer, Voorst en Zutphen betaald. Óver overige kosten (verdere afwerking en inrichting) zullen door de raden van genoemde ge meenten nog beslissingen moeten worden genomen. Via de commissie Bussloo hebben de gemeenten Deventer en Zutphen, die niet aan de Recreatiege meenschap deelnemen, inspraak in het project.

De Vallei | 1970 | | pagina 7