Seksualiteit in sport eerder probleem van begeleiders dan van sportman/vrouw zelf Lillian Board ernstig ziek Twee interland duels voor dames en heren Het congres van de EAA Wilde boer winnaar Voor EK-atletiek merk. k, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde Sparta op 25 november naar München Peter Post aan de leiding WÊÊÊÊË^ïïl' f 1 /jhudkA' mi UTRECHT Seksuele gemeenschap, cyclus-verschuiving en masturbatie: de drie grote taboes in de Nederlandse sportwereld, kunnen elk voor zich een positieve bijdrage vormen bij het leveren van prestaties door topsporters. Hierover bestond althans weinig verschil van mening tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden open sportartsendag, die ditmaal was gewijd aan het thema seksualiteit en sport. GEEN PROBLEEM v. d. Heijning won in Vlight Diana Holum snelste in Deventer MEER VOORLICHTING Nacht van Keulen An toon Ebben foutloos rond GROTE VREVGl)E SPORT IN 'T KORT Winst FC Basel KLEINEZES MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 ADVERTENTIE Daarbij werd op nogal hardhandige wijze afgerekend met het nog steeds wijd verbreide misverstand dat sport beoefening door de liehamelijke in spanningen en het verblijf in de bui tenlucht temperend zou werden op de seksuele driften. „Het tegendeel is waar", aldus de seksuologe mevr. Waalwijk-Van Doorn in haar inleiding: „Een topsporter zal door zijn optimale conditie ook maximale behoeften heb ben". De bevrediging van deze behoeften vormde voor de aanwezige artsen nau welijks- een probleem„We kunnen het erover eens zijn, dat het geen aanwijs bare schade toebrengt aan de te leveren topprestatie, noch het verlies van eiwit, noch het verlies aan slaap", aldus fo- PARIJS Tijdens het eerste con gres van de Europese Atletiek Asso ciatie (EAA) die in de plaats is geko men van de Europese Commissie van de .Internationale Amateur Atletiek Fe deratie (IAAF) is in Parijs besloten, dat de derde Europese indoor atletiek- kampioenschappen op 11 en 12 maart 1971 in Grenoble worden gehouden. De vergadering besloot verder dat de Europese jeugdatletiekkampioenschap- pen voor junioren, die dit jaar in Parijs voor de eerste maal plaatsvonden, met ingang van 1973 om de twee jaar wor den gehouden. Spanje en West-Duits- land zijn kandidaten voor de organisatie. De jeugdkampioenschappen behoeven niet op een kunststofbaan plaats te vin den, een orthodoxe sintelbaan met zes banen is voldoende. Voor de tweede Europese indoorkam pioenschappen, die op 13 en 14 maart in Sofia worden gehouden, stelde het congres voor die landen welke een twee de of derde deelnemer willen aanmelden de volgende minima vast: Heren: 60 m: 6,6 sec.; 400 m: 48,8 sec.; 800 m: 1.51,5; 1500 m: 3.48,5; 3000 m: 8.05; 60 m. horden; 7,9 sec; hoog 2.12 m; ver 7.60 m; polshoog 5.hinkstap- sprong 15.80 m; kogel 18.m. Dames: 60 m: 7,5 sec.; 400 m: 56,0; 800 m: 2.10; 1500 m: 4.25.0; 60 m. hor den 8,6 sec; hoog 1.75; ver 6.20; kogel 15.50 m. ROTTERDAM Sparta zal zijn eer ste wedstrijd tegen Bavern München, uit de eerste ronde van het toernooi om de Runners Up Cup op 25 november (20.00 uur) in München spelen. De twee de wedstrjjd wordt veertien dagen later, op 9 december (20.30 uur) in het stadion Feijenoord gespeeld. Coach Georg Kessler is zaterdag naar Keulen geweest om de data met Bavern te regelen en om de komende tegenstan der aan het werk te zien. Bayern, dat onmiddellijk na kerstmis voor een tour nee naar Zuid-Amerika vertrekt, wilde aanvankelijk liever op dinsdagen spelen, de competitie in de Bundesliga is op zaterdag, maar aanvaardde het voorstel van Sparta voor ontmoetingen op woensdag. De heer Kessler was onder de indruk van het spel van Bayern. In de eerste helft werd er van beide kanten erg ze nuwachtig gespeeld, er stond tenslotte veel op het spel. Na rust heeft Bayern FC Köln volle dig overtroefd en dat is in Keulen geen geringe prestatie. Rond de routiniers Haier, Beckenbauer, Roth en Müller heeft trainer Udo Lattek een snel en uiterst beweeglijk elftal opgebouwd. Het is geen wonder dat deze ploeg nationaal en internationaal al jaren aan de top meedraait. VUGHT Ad v. d. Heijning (Volt) heeft zondag in Vught de jaarlijkse Lu- nettencross gewonnen. Hij liep de 3500 meter over een geaccidenteerd parcours in 10 min. en 10.4 sec. Bij de dames ging de overwining naar Elly Steenbak kers (Fortuna '67). Uitslag; Heren: 1. v. d. Heijning (Volt, Tilburg) 3500 m in 10.10.4; 2. Zwijsen (Excelsior, Geertruidenberg) 10.22.5; 3. Roozen (Castricum) 10.25.0; 4. Verhamme (De Keien, Uden) 10.30.0; 5. v.d. Burgt (HAC, Helmond) 10.34.0. Dames: 1. Steenbakkers (Fortuna '67, St.- Oedenrode) 3.42.0; 2. Faber (Hanzesport, Zutphen) 3.53.3; 3. Visserman (Horror, Sneek) 3.57.0. rumleider dr. Wafel bakker. Het heeft dan een taboefunctie". Zo bezien is de seksualiteit in de sport eerder een probleem van de bege leiders dan van de sportman vrouw zelf. Speciaal de „reisjesman" de door de bond aangewezen official, die uitsluitend meegaat, omdat hij aan de beurt is was het mikpunt van kri tiek. ..Deze mensen werpen, ook al om dat zij eigenlijk geevn functie hebben, zich maar al te vaak op als waakhon den", aldus tylieke Sterk, die als top sportster zitting had genomen in het fo rum, „het komt nog steeds voor, dat atleten of atletes worden vermaand of geschorst wegens seksuele betrekkin gen. Ook als de persoon in kwestie feeds lang meerderjarig is. Ik vind, dat een onduldbare inmenging in het privé- leven van de ander." NSF-arts De Jongste haalde daarbij de Mexicaanse Olympische Spelen in herinnering, waar het vrouwendorp was omringd door een drie meter hoog hek en be waakt door een driedubbele wacht. „De dames gingen daar naar de herenflats". Toch bleven ook enkele minder posi tieve kanten van het seksueel contact niet onbesproken: het samengaan van sportmensen van vaak zeer verschillen- DEVENTER Diana Holum is zater dag de snelste geweest bij de wedstrij den, die de Deventer IJsclub hield. Het Amerikaanse meisje, dat enkele weken geleden geblesseerd naar Nederland kwam, won de 1500 meter in 2.33.2 voor Sonja Paans (2.37.6) en Rieneke Dem- ming (2.42.5). De 3000 meter bij de he ren werd gewonnen door Jan Pasman (4.57.0) voor A. Garritsen (4.58.0). de leeftijden, de druk die de groep zou kunnen uitoefenen op de wellicht ei- genlijk onwillige enkeling en vooral de verantwoordelijkheid ten opzichte van de ouders. Mevr. Waalwijk-Van Doorn vroeg /.ich af of men de ouders niet een ontheffingfiverklaring zou moeten vra gen, zoals dat soms gebeurt bij opera tie-patiënten. Algemeen was men van mening dat er bij de opleiding van trainers en be geleiders veel meer voorlichting zou 1 moeten worden gegeven over de sek- suele aspecten van het sportleven ..Op lossingen zijn eigenlijk niet mogelijk", aldus mevr. Waalwijk-Van Doorn. „We kunnen er slechts naar streven door openheid, maar tevens discretie en be grip van onze zijde een beter inzicht te geven in de seksualiteit van de beoefe naar". „Ik wil hier nogmaals afrekenen met het fabeltje, dat de sportman een wezen is dat zich afsluit voor invloeden buiten zijn kringetje. Ik heb ze juist leren kennen als complete, bijzonder irvten- sief levende mensen voor wie ik grote bewondering heb", aldus de docente aan de Haagse Academie voor Licha melijke Oefening, dr. A ruk ie Reys. Ingegaan werd verder op de vraag of de sportbonden, zo zij al seksuele han delingen in hun gelederen toelaten, ter stimulering van hun atleten bij reizen naar het buitenland zg. sex-parties die nen te verzorgen. Een groot gedeelte van de aanwezigen was hiertegen, al zag de gyneacoloog dr. Honnebier (oud-hockeyer), die eerder op de dag een warm pleidooi had gehouden voor cyclus-regeling bij top-atletes, weinig bezwaren. „Het buitenland doet het wel en als onze marine uitvaart, gebeurt in wezen hetzelfde". Een dergelijk festijn zou het meeete effect sorteren na afloop van de wed strijden, want de aanwezigen werden het erover eens, dat de seksuele be hoeften voor een wedstrijd nauwelijks aanwezig schijnen te zijn, maar er na opbloeien. De Delftse psycholoog Avis waarschuwde er tentslotte voor, de op de open sportdag verkondigde menin gen niet eenzijdig aan de praktijk te toetsen. Zelfs al hebben we zowel de topsporter, als de begeleider volledig voorgelicht, dan blijft nog altijd de mo gelijkheid van een conflict met de ou ders thuis. Het is een maatschappelijk probleem, dat slechts door een algeme ne mentaliteitsverandering kan worden opgelost". 41BBK Hiioh Haring* beeft mr het eerst In de gearhledeni* de eydh- rroos in zyn woonplaat» Sibbe niet ge wonnen. Gert Wlideboer en Jan Stoe*gens Weven de Nederlandse specialist to «mi wedstrijd voor amateurs en professionals btyne een volte minuut voor. Hartngs was pas enkele dagen terug in Nederland na een vakantie van twee weken aan die Costa dei Sol. Uitslag: 1. Wlideboer Apeldoorn) 22.5 kilometer in 58 minuten en 21 se conden 2. SoetgenR (Someren) op 3ê <te<\; 8. Haring* (Sibbe) op 58 sec.; 4. Cbing (W-Dl.) op I min. 5 sec.; 5. Kooy» man ('t Zand) «elfde tijd. Zaterdag bezette Gert Wtldebroer t$- dens een eroas-wedstrijd voor profs en amateurs in het Belgische Zele de vierde plaats. Winnaar werd daar de Beig Jutien van de Haezevelde. BRUSSEL Na de eerst" sprint* van zondagavond lag het Nederlands/ Franse koppel Post Mourioux op d« eerste plaats in de zesdaagse van Brus sel, 'de andere koppels hadden een ach* terstand van een of meer ronden. De stand was zondagavond 1. Po«t Ned. Mourioux (Fr.) 113 pnt.; op 1 ronde: 2. Bracke/Seeuws (Bel.) 57 pnt.; op 2 ronden: 3. Stevens/van Clooster (Bel.) 70 pnt.; op 3 ronden: 4 Verschue- ren Baert (Bel.) 02 pnt. De andere kop pels hadden 6 tot 21 ronden achterstand. Monsere (Bel.), die wegens het uit vallen van zijn partner nog alleen in de zesdaagse was. weigerde verder te rijden. De wereldkampioen op de weg stelde het niet op prijs gekoppeld te worden aan de Brit Gowland, die ook alleen was overgebleven. KEULEN Het Westduitse Koppel Wolfgang Schulze/Wilfried Peffgen heeft met 250 punten de wielerwedstrijd van de ..Keulse Nacht" gewonnen. In de wedstrijd over acht uur, waarin 321.4 km werd afgelegd, werd het Nederland- se/Westduitse koppel Piet de Wit/Rolf Roggendorf vierde met 61 punten. Het tweede Nederlands/Westduitse paar Koel/Oldenburg eindigde met 16 punten op de zevende en laatste plaats. De Argentijn Carlos Monzon rechtsraakt de Italiaanse bok ser Nino Benvenuti met een opstoot tijdens hun gevecht om de middenge- wichttitel. LONDEN De 21-jarige Britse atle- Ltttian Board: „Ik wil met alle te Lillian Board is zeer ernstig ziek. middelen tegen deze ziekte vech- Lillian, in 1969 Europees kampioene op ten en ik ben ervan overtuigd te zul- de 800 meter hardlopen en tweede tij- len genezen". dens de Olympische Spelen in Mexico op de 400 meter, lijdt aan maagkanker. ARGENTIJN MANZON TE STERK VOOR BENVENUTI ROME In dezelfde ring. waarin hij tien jaar geleden zijn eerste grote in ternationale succes vierde met de Olympische gouden medaille, leed het Italiaanse boksidooi Nino Benvenuti nu ook de zwaarste nederlaag uit zijn loopbaan. 15000 toeschouwers in het vrijwel uitverkochte sportpaleis van Rome zagen ontzet toe, toen de 32-jarige Benvenuti zich in de twaalfde ronde na enkele treffers tegen het hoofd niet meer van het canvas kon Zij is zaterdag uit Londen vertrokken om zich in de kliniek van dr. Josef Is- sels aan de Tegernsee in West-Duits- land voor deze ziekte te laten behande len. Lillian Board, die al sinds mei van dit jaar wegens hevige pijnen niet meer aan wedstrijden heeft deelgenomen, zal indien genezing inderdaad mogelijk is, ongeveer drie maanden in de kliniek doorbrengen. Dr. Issels zou met zijn therapie reeds vele patiënten, die door andere specia listen opgegeven waren, genezen heb ben. De Westduitse arts behandelt kanker meer als een ziekte van het gehele li chaam dan als een infectie van een ge deelte van het lichaam. De Britse atlete, die sedert mei twin tig kilo is afgevallen, zei bij haar ver trek van de Londense luchthaven: „Ik wil met alle middelen tegen deze ziekte vechten en ben ervan overtuigd te zul len genezen". Lillian Board klaagde in mei van dit jaar, nadat zij in een internationale ontmoeting was verslagen door de Ja- maicaanse Marilyn Neufville, over he vige pijnen. Zij werd daarna voor on derzoek in een ziekenhuis opgenomen nadat was gebleken dat de pijn te wij ten was aan een darmkwaal. Haar fa milie, die al enige tijd wist dat zij aan kanker leed. heeft haar pas vrijdag van de aard van haar ziekte op de hoogte gesteld. BRUSSEL Bij het concours hip- pique in Brussel heeft Antoon Ebben op Kariouan zondag de derde plaats veroverd in een jachtspringconcours. Drie ruiters legden het parcours fout loos af, van wie Ebben de minst snelle tijd maakt. Uitslag: 1. David Broome (GB) op Mister Softee 85 sec.; <2. Harvey Smith (GB) op Mat- tie Brown 87,2 sec.; 3. Antoon Ebben (Ned.) op Kariouan 92,6 sec.; 4. Marcel Rozier (Fr.) op Kilt 93,3 sec.; 5. Paul Schockemöhle (WD1.) op Askan 94,3 sec.: 6. Anneli Drummond-Hay (GB) op Xanthos 95 sec.; T. Guy Lefrant (Fr.) op Palestro 95,1 sec. oprichten. De 28-jarige Argentijn Car los Monzon was daarmee de nieuwe wereldkampioen in het middengewicht. De zege van de Argentijn kwam niet geheel onverwacht. Monzon, een van de twaalf kinderen van een arme metse laar in de provincie Santa Fé, had na melijk voor Benvenuti reeds 65 tegen standers in zijn 81 geleverde profge- vchten voortijdig tot opgave gedwon gen. Aan de andere kant was van de ge miljonair Benvenuti be kend, dat hij allang niet meer het weerstandsvermogen en de explosiviteit bezat als in zijn beste dagen. Achteraf meende zijn manager Amaduzzi; „Nino heeft niet zijn beste dag gehad. Hij was erg nerveus en maakte de taptische fout zijn tegenstander te vroeg het ini tiatief te laten". In de kleedkamer van Monzon, die Benvenuti reeds tijdens de zevende ronde in groot gevaar had ge bracht en die bij het einde van de par tij ook ruim op punten voorstond, zei manager Amilcare Brusa: „Ik ben in het geheel niet verrast. Benvenuti is weliswaar een groot bokser, maar Car los Monzon is jonger en stereker. Dat was beslissend. De eechterhand van Carlos incasseert geen bokser ter we reld ongestraft". Het nieuws van Monzon's overwin ning veroorzaakte grote vreugdeuit barstingen in Buenos Aires, die eigen lijk alleen maar te vergelijken zijn met hetgeen zich in Rio de Janeiro afspeel de, toen het Braziliaanse voetbalelftal daar deze z.omer als wereldkampioen werd ingehaald. Eindeloze, wild claxon nerende kolonnes van auto's brachten in de binnenstad het verkeer tot stil stand. Op de boulevards dansten de mensen van vreugde over de vierde Argentijnse wereldkampioen boksen na Pascual Perez, Horacio Accavallo en Nicolino Looche. De president van Ar gentinië en de leden van de regering zonden Monzon hun gelukwensen. In Santé Fé. de geboorteplaats van Mon zon, was iedereen in rep en roer. Voor het huis van Monzon werd een vreug devuur aangericht met daarop aanslui tend een vuurwerk. 10 Zaalhandbalkampioen Sittardia heeft in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker v. landskampioenen geloot tegen de Qostduitse titelhouder Magdeburg. Sittardia begint met 'n thuiswedstrijd, de ontmoetingen dienen te worden ge speeld voor 31 december. De nieuwe wereldkampioen heeft in middels de eerste uitdaging al ontvan gen. Het is Miami Beach honderddui zend dollar waard, als hij daar zijn ti tel verdedigt tegen de plaatselijke grootheid Luis Rodriguez. BAZEL In de Zwitserse competitie heeft FC Basel de thuiswedstrijd tegen Sion met 2-0 gewonnen. Zürich, de be kerhouder, die door FC Brugge werd uitgeschakeld, speelde gelijk in de uit wedstrijd tegen Luzern, 3-3. Grasshop pers bleef lijstaanvoerder door een over winning van 2-1 op Winterthur. Na twaalf wedstrijden heeft Grasshoppers 19 punten, Bazel 18 en«Lugano dat Bel- linzona met 3-0 versloeg 17. Op de dertiende speeldag van de Zuidslavische voetbalcompetitie heeft Dinamo Zagreb, de volgende tegenstan der van FC Twente in het toernoooi om de Runners Up-Cup, de wedstrijd tegen Radnicki Nis gelijk gespeeld met 1-1. Rode Ster Belgrado, een van de laatste acht in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, verloor in Split met 2-4 van Hajduk. De ranglijst wordt aangevoerd door Partizan met 19 punten, voor Hajduk met evenveel punten maar een slechter doelgemiddelde, Velez en Zeleznicar met 16 punten en Dinamo Zagreb met 15 punten. DEN HAAG De Nederlandse kandidaten voor de Europese atletiekkampioen- sehappen. welke van 10 tot en met 15 augustus in Helsinki gehouden worden, zullen slechts in twee interlandwedstrijden de gelegenheid krijgen om aan de li mieten van de KNAU voor de kampioenschappen te voldoen. De delegatie van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie. die het afgelo pen weekeinde het eerste congres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) bezocht, heeft zowel voor de dames als do heren twee wedstrijden afgesloten. Overigens zullen de kandidaten voor Helsinki ruim startgelegenheid krijgen jin het buitenland want de KNAU heeft ivele individuele uitnodigingen van bui tenlandse zusterorganisaties ontvangen. De dames ontmoeten voor hel eejst jsinds vele jaren weer Oost-Duitsland in een „normale" landenwedstrijd. De ont- moeting wordt 20 juni op de kunststof- baan van Erfurt gehouden. De tweede interland van de dames is vastgesteld op 11 juli. Het wordt een drielanden- wedstrijd met Frankrijk en Roemenië in een nog aan te wijzen Nederlandse stad. De heren openen het interlandseizoen met de tweede West Athleticwedstrijd/ welke op 19 en 20 juni in Brussel op een kunststofbaan wordt gehouden. De ze landenwedstrijd tussen de „kleine" zes van Europa gaat tussen Spanje, Zwitserland, België, Ned., Oostenrijk en Denemarken. Er wordt een volledig programma afgewerkt met tienkamp er. marathon. Op 18 juli volgt in Duitsland de wedstrijd West-Duitsland b Ne derland. De jaarlijkse vijf- en tienkampwed strijd tussen Engeland, België en Ne derland vindt op 22 en 23 mei in Lei- cester plaats. De Nederlandse vijf- kampsters krijgen op 12 en 13 juni in West-Duitsland startgelegenheid bij de wedstrijd West-Duitsland - Nederland - Frankrijk. De dertiende internationale marathon van Enschede is vastgesteld op zaterdag 4 september. Na 18 juli zal de KNAU de definitie ve afvaardiging naar de Europese kam pioenschappen vaststellen. De „Helsin ki-gangers" sluiten hun voorbereiding op het Europese kampioenschap af met een trainingskamp, dat de eerste week van augustus op het nationale sport centrum „Papendal" wordt gehouden. De Nederlandse kampioenschappen worden op 3 en 4 juli gehouden. Waar de wedstrijden plaatsvinden is nog niet bekend.

De Vallei | 1970 | | pagina 10