Veenendaals dagblad Kleine partijen weggevaagd W egen wachter ontdekte Shirley bij Hoog-Soeren Ontvoei Laport gearrc Ontvoerder van\ Laporte thans gearresteerd Defensie vergoedt schade Veluwe brand Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minister deed nog vluchtpoging Cholera in Frankrijk Zwembaden in Antwerpen dicht uit voorzorg Zes jaar geëist tegen kaper Wisselvallig weer BONN De regering-Brandt heeft een flinke ruggesteun gekregen bij de verkiezingen in de deelstaat Hessen. Hoewel de S.P.D. verloor en ook de coalitiepartner F.D.P. in stemmenaantal achteruit ging, was het juist dit standhouden van de coalitie partner van Brandt, dat de Ost-politiek een „bewijs van goed keuring" gaf. Ondanks alle pessimistische voorspellingen haalden de F.D.P. liberalen in Hessen 10.1 procent van de stemmen, slechts 0.3 procent minder dan bij de vorige verkiezingen en meer dan vorig jaar bij de Bondsdag-verkiezingen. De sociaal-democratische S.P.D. kreeg een verlies van 5.1 procent en heeft thans 45.9 procent van de kiezers. De oppositiepartij C.D.U. klom van 26.4 procent naar liefst 39.7. Ondanks deze winst zal Hessen wel een coalitieregering van S.P.D. en F.D.P. krijgen. TEVREDEN STEUN VERMOMD CROSS VERONGELUKT BIJ HULPVERLENING Modern onderdak Drie gevallen van hersenvliesontsteking Btff. voor redactie en administratie: Print Bemhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10650 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 9 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 262 Regering-Brandt krijgt steun van verkiezings uitslag in Hessen MONTREAL Bernard Lortie, een 19 missaris verteld dat hij en nog drie mar te van Quebec hebben ontvoerd. Lortie, die vrydag werd gearresteerd, Simard, een 23-jaar oude arbeider en di MONTREAL Bernard Lortie, een 19-jaar oude student heeft de rechter-eom- missaris verteld dat hij en nog drie mannen op 10 oktober minister Pierre Lapor te van Quebec hebben ontvoerd. Lortie, die vrydag werd gearresteerd, heeft als mededaders aangewezen Francia Simard, een 23-jaar oude arbeider en de twee broers Paul en Jacques Rose, resp. 27 en 23 jaar oud. Lortie sprak ook over het „Bevrydingsfront van Quebec", dat de verantwoorde lijkheid van de ontvoering van Laporte op zich heeft genomen. WILLY BRANDT ruggesteuntje Weggevaagd werden de radicale par tijen. De neo-nazi NPD bleef met 3 procent van onder de als kiesdrempel toegestane 5 procent en verdwijnt evenals de communistische DKP uit het Hessische parlement. Cijfers over de zetels zijn moeilijk te geven, daar het nieuwe parlement 110 zetels telt terwijl de oude landdag maar 96 zetels had. Dit omdat de groei van de bevolking een nieuwe indeling van de kiesdistricten nodig maakte. De opkomst van de 3.8 miljoen kie zers wordt op 81 procent geschat. Van de jongeren van 18-21 jaar, die voor het eerst mochten stemmen was de op komst lager dan het gemiddelde. FDP-leider Scheel vernam de uitslag in Warschau na te zijn teruggekeerd van een bezoek aan het vroegere concentra tiekamp Auschwitz. „Dit is een goed resultaat, misschien zelfs wel een zeer goed resultaat", ver telde hij journalisten. Scheel onderhan delt met de regering te Warschau over een verdrag ter normalisatie van de be trekkingen tussen beide landen. In een gelukstelegram heeft Brandt Scheel in Polen verteld dat de uitslag van de verkiezingen de grondslag van de coalitie in Bonn hechter had ge maakt en gunstig was voor verdere sa menwerking tussen de SPD en de FDP. Hoewel het niet vaak voorkomt dat de voornaamste deelnemers aan een bepaalde strijd zich na afloop allen te vreden tonen, hebben de leiders van de drie grootste partijen die in de Bonds dag in Bonn zitting hebben, zich na de verkiezingen in de deelstaat Hessen wel nadrukkelijk in die zin uitgelaten. De vertegenwoordigers van de rege ringscoalitie van SDP en FDP en die van de oppositionele CDU/CSU hebben in Hessen zelfs een gezamenlijk motief gevonden om zich over te verheugen: de nederlaag van de extremisten zowel ter linker- als ter rechterzijde, in het bijzonder van Adolf von Thaddens NPD. Om met de SPD te beginnen, Herbert Wehner, vice-voorzitter van de partij en fractieleider in de Bondsdag, oor deelde dat het verkiezingsresultaat niet anders dan gunstig kon worden ge noemd voor de toekomstige samenwer king binnen de regeringscoalitie. De coalitie was niet in moeilijkheden ge raakt, dit in tegenstelling tot de hoop en zelfs de berekening van de oppositie. Hij toonde zich verheugd over het feit dat de extreem-rechtse NPD voortaan niet meer in de landdag van Hessen vertegenwoordigd zal zijn. De FDP vond bij monde van Hans-Dietrich Genscher, minister van Binnenlandse Zaken en vice-voorzitter van de partij, dat de regeringscoalitie, die bijzonder wankel was komen te staan na het overstapje van Erich Men de c.s. van de FDP naar de CHU met hernieuwde moed kan voortgaan het uitgestippelde beleid uit te voeren. In de uitslag van Hessen zag hij boven dien een goede uitgangspositie voor zijn partij bij de verkiezingen in de deel staat Beieren die over twee weken worden gehouden. De voorzitter van de FDP, minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, mocht in de Poolse hoofdstad Warschau persoonlijk via de telefoon de geluk wensen in ontvangst nemen van Bondskanselier Willy Brandt. Hij toonde zich erg verrast over de meer dan tien procent die zijn partij had behaald en zei: „Ik vond mezelf al een optimist bij de gedachte dat we rond de acht pro cent zouden behalen". Hij meende te kunnen vaststellen dat CDU veel stem men heeft gekregen uit de extreem rechtse hoek en vond het bedenkelijk dat de partij van Kiesinger daarmee „het midden verliest". Hoewel de drie grote partijen alle de uitslag in Hessen dus uitleggen als een eigen overwinning zien politieke waar nemers het resultaat vooral als een ruggesteun voor de regering-Brandt om haar politiek voor toenadering tot Oost- Europa voort te zetten. De sociaal-democratische premier van Hessen, Albert Osswald, heeft aan gekondigd, dat zijn partij maandag met de liberalen, die tot dusver in de oppo sitie waren, gaat onderhandelen over vorming van een coalitie. ■fa Shirley Ann Lammers, die don derdag door een man in een auto werd meegenomen, is weer terug bij haar moeder. MULHOUSE In een ziekenhuis in de Franse stad Mulhouse is een niet by name genoemde Fransman opgenomen, die aan cholera zou lijden. De man was zaterdag via Bazel uit Istanboel in Frankrijk aangekomen. Na aankomst werd hij onmiddellijk in een ziekenhuis onder quarantaine geplaatst. Een woordvoerder van het ziekenhuis heeft meegedeeld dat de man vorig jaar bij een eerder bezoek aan Turkije in geënt was. Deze keer was de man twee weken in dat land geweest. De Zuidslavische gezondheidsautori teiten hebben zaterdag ontkend dat er zich in Zuid-Slavië gevallen van chole ra zouden hebben voorgedaan. Turkse berichten hierover werden onjuist ge noemd. ANTWERPEN Twee overdekte zwembaden in Antwerpen en een in de randgemeente Merksen zijn zaterdag op last van burgemeester L. Craeybeckx van Antwerpen voor onbepaalde tijd gesloten. De baden moesten dicht, omdat drie Antwerpse kinderen van rond de tien jaar vorige week kort na elkaar aan hersenvliesontsteking zijn gestorven. Vermoedelijk werden zij besmet door een virus in het water van de baden. De bassins worden vandaag leegge pompt en ontsmet. Volgens de directeur van de stedelij ke gezondheidsdienst in Antwerpen, dr. L. Ghijs, is er voorlopig geen reden om te vrezen voor een epidemie. Er zijn verder geen ziektegevallen gemeld, ook niet van Nederlanders uit de grens streek. Het hoofd van de lagere school in het Noordbrabantse Putte ging elke don derdag in een van de nu gesloten Ant werpse baden zwemmen. APELDOORN De vijfjarige Shirley Lammers uit Baarn, die sinds donderdag vermist werd, is zaterdag middag omstreeks half twee in gezel schap van de 22-jarige R. de J. op de Amersfoortseweg nabij Hoog Soeren door de Apeldoornse politie in goe de welstand aangetroffen. Zij kon in de loop van de middag aan haar moeder, wonende aan de Scholekster straat te Baarn, teruggegeven wor den. „Van het badwater zijn monsters ge nomen", aldus dr. Ghijs. „Die worden onderzocht, omdat wij nog niet zeker weten, of de slachtoffers inderdaad besmet zijn bij zwemmen. Om het ze kere voor het onzekere te nemen, dach ten we er verstandig aan te doen de baden tijdelijk te sluiten". De uitslag van het laboratoriumon derzoek zal waarschijnlijk donderdag bekend zijn. Een voorlopig onderzoek heeft uitge wezen dat de besmetting veroorzaakt wordt door een amoebe waarvan tot nu toe slechts vijftien gevallen in de gehe le wereld zijn vastgesteld. In het zwembad in de Antwerpse Veldstraat zijn grote hoeveelheden protozoën (een- celligen) gevonden in de omgeving waarvan men ook de amoeben vindt. De amoeben zelf zijn echter nog niet aangetroffen. Inmiddels heeft men proeven op rat ten en muizen verricht met de gevon den protozoën Het meisje werd teruggevonden, dank zij de oplettendheid van de wegen wachter G. de Bruin, uit Hoog Soe ren, die gehoord had van het ver zoek tot opsporing van De J. en meen de het kind van de gepubliceerde fo to te herkennen. Hij waarscruwde on middellijk de Apeldoornse recherche. Na aanhouding werd De J. voor nader verhoor, overgebracht naar het po litiebureau te Baarn. De ontvoerder, een bekende van de moeder, zou psygisch niet geheel vol waardig zijn. Uit het verhoor bleek dat het motief voor zijn daad voort kwam uit een grote behoefte aan con tact en genegenheid. Hij nam het kind mee om met haar te kunnen spelen en praten. Sedert donderdag reed het tweetal door de Veluwse bossen, waarbij o.a. ook Epe werd aange daan. Het meisje en de man hadden de nachten in de auto doorgebracht. Toen de heer De Bruin hen op de Amersfoortseweg signaleerde was de auto blijven steken en was De J. zijn geld op, zodat hij het plan had opge vat te voet met het meisje naar Baarn terug te keren. Vandaag neemt de Baarnse politie con tact op met de justitie, die zal over wegen wat er moet gebeuren met De J. die kan worden vervolgd wegens het onttrekken van een minderjarige aan de ouderlijke macht. BREDA By een aanryding in Bre da zyn vannacht twee personen om het leven gekomen en werden er drie zwaar gewond. De heer V'. van der Weelen uit Arn hem verleende geen voorrang aan C. V. uit Beugel. De wagen van de heer Van der Weelen botste tegen een lichtmast, waarbij de bestuurder op slag werd gedood. Drie inzittenden werden zeer ernstig gewond, Van wie de zeventien jarige Joke Krakeel uit Breda na aan komst in het „Ignatius ziekenhuis" over leed. Ook de heer C. V. werd ernstig ge wond. Lortie zei dat hij en zijn drie mede daders er over gedacht en gesproken hadden iemand te ontvoeren, dat de keus op Laporte was gevallen en dat zij daarop in een restaurant zijn huis had den opgebeld. Jacques Rose, die belde, kreeg te horendat Laporte juist even naar buiten was en toen het viertal ter plaatse kwam zagen zij Laporte de straat voor zijn huis oversteken, om een voetbal op te h^len. Volgens de politie was Laporte met famüieleden in de 2uin aan het voetbal len toen hij uit zijn woning in de voor stad St. Lambert werd ontvoerd. Lortie heeft bekend dat de ontvoer ders bewapend waren met m-1 automa tische geweren. Drie van die geweren, zijn bij het gerechtelijk onderzoek als bewijsmateriaal gedeponeerd. „Jacques stapte uit met de m-1 en duwde Laporte in de wagen", zo heeft Lortie bekend. De auto reed naar de voorstad St. Hubert waar volgens de politie Laporte op 17 oktober werd ge wurgd. Lortie zei dat Laporte (49) op 16 ok tober nog een wanhopige poging had gedaan om te ontsnappen. Diezelfde dag had Lortie ook het huis verlaten waar Laporte werd vastgehouden en was per bus en ondergrondse naar het West-End van Montreal gereden. In die wijk is hij gisteravond gearresteerd. Lortie heeft tijdens zijn verhoor nog meegedeeld, dat de wagens die hij en zijn mededaders hadden gebruikt, kort voor de ontvoering van minister Lapor te in een dumpzaak in Montreal waren gekocht. De ontvoerders hadden zich met petten, pruiken en valse snorren vermomd. De student zei de taxichauf feur Marc Carbonneau die ook bij deze zaak was betrokken niet te kennen. Lortie zei dat Paul Rose de schuil plaats in Armstrong Street op 14 okto ber had verlaten. Lortie had hem in de avond van 16 oktober in West-End ont moet. Rose had hem een adres gegeven waar hij kon onderduiken. Op het adres was hij tien dagen gebleven. Daarna was hij naar een adres aan Queen Mary Road, ook in West-Énd, gegaan, waar hij met drie vrienden was geweest. Daar werd hij gearresteerd. In antwoord op vragen zei Lortie, dat hij lid was van de Chenier Cel van het FLQ. Het doel van de cel was de be vrijdingscel te steunen die Cross had ontvoerd en te helpen de vrijlating te verkrijgen van 23 „politieke gevangen". Op de vraag of zijn mededaders ook leden van FLQ waren antwoordde Lor tie: „Voor zover ik weet, ja." Het lijk van Laporte werd gevonden in dezelfde auto waarin hij op 18 oktober werd ontvoerd. Mme Jean-Paule Rose, de moeder van Paul en Jacques vertelde op de middagzitting dat haar zoons op 23 sep- ROME De openbare aanklager in Rome heeft zaterdag tegen de Ameri kaanse oud-marinier van Italiaanse af komst Raffaele Minichiello een gevan genisstraf van zes jaar en vijf maanden geëist. Minichiello, die vorig jaar oktober een toestel van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij TWA naar Rome kaapte, wordt beschuldigd van het ont voeren van de bemanning en een com missaris van politie, die hij na zijn aankomst op het vliegveld van Rome als gijzelaar heeft vastgehouden. Ver der heeft hij wapens het land binnen- - gebracht. Minichiello heeft tijdens het donder dag begonnen proces verklaard dat hij het toestel had gekaapt om naar huis te kunnen gaan es dat hij niemand enig letsel had berokkend. De openbare aanklager heeft tegen Minichiello verder een boete van onge veer 1350 gulden geëist en verbeurd verklaring van de wapens die hij bij zich had. A Op de foto links de 19-jarige Student Bernard Lortie, in Que bec gearresteerd als verdacht van de ontvoering en/of moord op minister Laporte. Lortie heeft de ontvoering toege geven, maar ontkent de hand in de moord te hebben gehad. A Rechts een foto van de ontvoer de Britse diplomaat Cross, die patience speelt in zijn kamertje waar hij gevangen gehouden wordt. De foto werd bij een Franstalig dagblad bezorgd en schijnt het hand schrift van Cross te dragen. tember met Simard en Lortie naar Texas waren vertrokken in haar wa gen. In Texas hadden zij gehoord van de ontvoering van de Britse handels commissaris James Cross. Zij waren onmiddellijk naar Montreal terugge keerd, waar zij 8 oktober aankwamen. Jerome Choquette, de minister van Justitie van Quebec, heeft bevestigd dat de politie een foto heeft ontvangen van de ontvoerde Britse handelscommissa ris, James Richard Cross. Op de foto ziet men Cross op een kist zitten ter wijl hij kaart speelt. Op de achter kant staat dat de kist een kruitvat is. Verder stond er „J. Cross" op. Volgens Cho quette scheen het handschrift van Cross te zijn. Choquette zei dat het aanbod nog steeds van kracht is om de ontvoerders vrijgeleideuit Canada aan te bieden, als zij Cross vrijlaten. De vrouw en dochter van Cross zijn gisteren uit Montreal vertrokken voor een kort bezoek aan vrienden in Euro pa, zo heeft de Britse voorlichtings dienst meegedeeld. Cross werd op 5 oktober uit zijn wo ning ontvoerd door het bevrijdings front. DEN HAAG Het ministerie van De fensie zal de schade vergoeden van de bosbrand, die op 18 juni van dit jaar op de Veluwe, rond 't Harde, heeft ge woed. De geclaimde schade bedraagt ruim 800.000 gulden. In een brief aan de Tweede Kamer en aan Gedeputeerde Staten van Gelder land schrijft minister Den Toom, dat hoewel omtrent oorzaak en schuldvraag geen zekerheid bestaat hij toch heeft besloten de materiële schade te doen vergoeden van derden, die door de bos brand op de Veluwe zijn gedupeerd. De schadevergoedingen hebben be trekking zowel op de bebossing als op woningen en inboedel. VEENDAM In Veendam is de 33-jarige heer A. Kruize uit Leek (Gron.) dodelijk yerongelukt. De man had een gestrande automobilist gehol pen en stond naast zijn auto. De heer Kruize werd gegrepen door een passe rende personenauto, kwam op de mo torkap terecht, sloeg door de voorruit en was op slag dood. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Enkele buien, afgewisseld door op klaringen. Krachtige, aan de kust hscr- de wind tot storm uit west tot noor^« west, later afnemend. Weinig verando- ring in temperatuur. SLUISKIL Vanaf zaterdagavond tien voor acht tot zondagmiddag kwart voor drie kon Sluiskil niet intercommu naal telefoneren doordat het anker van een Belgisch sleepschip een telefoonka bel, die het kanaal Gent-Terneuzen kruistt had beschadigd. In de grote bossen van het Staats bosbeheer (Ommen en IJhorst) boekt men een bijzonder succes met de zg. P.V.C.-nestkastjes, die een speciale attractie blijken te hebben voor de bonte vliegevanger, die ongeveer de helft van het aan gebrachte getal met zer goede uit komsten bewoonde. Ik heb er des tijds in mijn rubriekje al over be richt en hoop niet in herhaling te vervallen, wanneer er nogmaals enige plaatsruimte aan wordt ver leend. Het is thans namelijk nog tijd, om er en aantal op te hangen, want de vogels kunnen ze alsdan voorlopig als slaapverblijf benut ten. Toen ik indertijd de zg. Wa- veka-modellen recommandeerde, bestonden de PVC'ers (afkorting van polyvinylchlorideeen harde stof, waarvan de heer J. de Wilde ze maakte) nog nauwelijks, doch thans hebben proeven bewezen, dat tot 90°/» werden bewoond. Een voordel is, dat de kasten spechtenvrij zijn en dit wil heel wat zeggen, want een spechten snavel is een te duchten instru ment. Ook zijn ze goedkoop, ter wijl dit wondere materiaal krimpt noch rot. Er werd elders in 't land ook wel met plastics geëxperimen teerd, doch ze moesten o.m. door condens worden afgewezen. Voor lopig hebben natuur- en vogelwach ten, c.q. eigenaars van landgoede ren en verenigingen de voorkeur. Zij betalen slechts f3,00 per stuk. Het gaat alles uit van de Natuur beschermingsver. ,,IJhorst-Stap- horst en Omstreken" (L. Blaauw, Larixlaan 12, IJhorst) post De Wijk) die een doos met een dozijn stuks, vormende een assortiment van 28 en 30 mm vlieggaten zendt op ontvangst van 12 x f3,00 op postgiro 966334 en aan welk adres nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. 9-11-1970 A. B. Wigman.

De Vallei | 1970 | | pagina 1