Kantongerecht Wageningen Illegale treinritjes kwamen chauffeur toch duur te staan Warmte- rumoer BESTUURSLEDEN KLAGEN HUN NOOD OVER GEBREK AAN VERENIGINGSLIEFDE IN VERNIEUWD „IRENE" Ledentekort werkt vaak remmend Opvoeding thuis of ook op school Niet bang voor roffels e&di/kgezeyd Journaliste botste tegen boom Bromfietser en duopassagiere gewond dacht i/cZ& ZINGEN OOK VORM VAN TRIMMEN Winkelende dames bestolen Zeldzaam hertekalf kwam om Bromfietser aangereden Discussie op ouderavond VRAGENSPELLETJE NAPIJN Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt \bi vlakbij. Dus... CONCERTEN TELEVISIE REORGANISATIE BEHOUD MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 WAGENINGEN De Wageningse kantonrechter mr. A. C. van den Brand veroordeelde vrijdag de 33-jarige Amersfoortse chauffeur Hendrik S. tot een geldboete van f 100,- omdat deze in de maand september herhaalde malen „il legale" treinritjes van Ede naar Amersfoort maakte. Officier van justitie, mr. J. C. Pieters, had eerder in deze zaak f 75,- boete geëist Op de vrijdagzitting van het kanton recht werd de Amersfoortse verdach- het vuur na aan de schenen gelegd, zowel door mr. Van den Brand als door mr. Pieters. Beiden wilden wel iets meer van de beweegreden weren, temeer daar uit het beroep van S. „autobezit mocht worden verondersteld". Alle pogingen bleken tevergeeft; de chauffeur ge- ruggesteund door een blonde vriend op de publieke tribune en daarom telkens omkijkend wenste geen motieven RHENEN In haar poging een hond te ontwijken reed de journaliste mej. H. uit Wageningen maandagmorgen op de Maatsteeg met haar auto tegen een boom. Zij werd uit de auto geslingerd en kreeg een hoofdwond. De auto werd zo zwaar beschadigd dat de politie haar kentekenbewij s invorderde. RHENEN De .Drumband Rhenen" heeft fiks feest gevierd. En daarvoor was dan ook gerede aanleiding. Mej. C. J. Bleijenberg, al ruim tien jaar bestuurslid van deze vereniging, is in het huwe lijksbootje gestapt met de heer C. J. G. Vogelaar, óók al een enthou siast drumbandlid. Bij het gemeen tehuis vormden de majorettes in hun kleurrijke pakjes een geslaag de en feestelijke erehaag. Leden en steunende leden van de vereniging hadden voor een mooi huwelijksge schenk gezorgd. Het is ons niet bekend of mej. Bleijenberg actief tamboer is geweest. Zo ja, dan hebben we voor de heer Vogelaar des te meer respect dat hij de stap heeft durven ondernemen, want re ken er op, dat zo'n huwelijkspart ner de nodige roffels kan wegge ven aan te voeren en hield de reden tot zijn gratis openbaar vervoer duidelijk privé. „Maakt u er een gewoonte van de NS te benadelen", probeerde mr. Van den Brand. „Nou, ze hebben meer geld dan ik. Ik ben geen kapitalist!", antwoordde de Amersfoorter laconiek. „Ja maar waarom dan toch, toen u gesnapt werd was het de zevende keer", merkte mr. Pieters op. „Nou laat ik maar zeggen dat ik geen geld bij me had, dan ben ik er tenmin ste af", repliceerde S. snedig. „Dus helemaal geen speciale reden", vervolgde mr. Pieters. Antwoord: „Laat ik eens nee zeggen". Er ontspon zich een vragenspelletje met een steeds meer belangstelling tonende mr. Pieters aan de ene en een alleen maar ontwijkende ver dachte aan de andere kant. „Ondanks de grote woorden van de verdachte komen we er eenvoudig niet uit", riep de officier ten einde raad. Na zijn eis van 75,- boete stelde mr. Van den Brand die al lang ge noeg van het over-en-weer-spel had kort en duidelijk: „U verdient toch, dan moet u met uw loon ook maar zien rond te komen". En met deze opmer king en vijfentwintig gulden meer kon de Amersf oorter, die stilletjes afdroop, het wel doen, De 20-jarige met buitengewoon verlof zijnde militair A. D. M. uit Wageningen zag zich vrijdag tot een totale geldboete van 175,- veroordeeld wegens het niet voldoende onder controle houden van een veertien jaar oude auto, die boven- VEENENDAAL De bromfietster D. B. moest vanmorgen met diverse ver wondingen naar het Julianaziekenhuis worden gebracht, nadat zij op de krui sing Kanaalweg-Kerkewijk geen voor rang had gekregen van de automobilis te, mevr. De R. dien nog de nodige rijtechnische gebre ken vertoonde. Zijn vriend M. in 't V. de niet verschenen mede-eigenaar van de auto werd wegens een onge registreerd kentekenbewijs en aangere kende medeverantwoordelijkheid ten aanzien van de autotechnische staat bij verstek tot een boete van 250,- ver oordeeld. Het tweetal had de bewuste auto in juli van dit jaar voor 300,- gekocht. Alhoewel men op de hoogte was van „drie gladde banden" van het voertuig wilde M. en in 't V. toch even „een proefritje met het karretje maken". Op de Hollandscheweg in Wageningen ging het mis. A. D. M. verloor de macht over het stuur en botste tegen een lantaarn paal. De snel ter plaatse zijnde politie con stateerde behalve drie gladde banden ook nog „twee uitgesleten fuseepen- nen". M. die dwars door de voorruit was heengeschoten bemerkte „enige pijn in het hoofd", wat na dokterson- derzoek evenwel een flinke hersen schudding bleek te zijn. Op de zitting legde hij tijdens de be handeling van zijn zaak uit „nog steeds last van het ongeval te ondervinden". Reden waarom hij al geruime tijd met buitengewoon verlof was. Daar in eerste instantie verbalisant B. echter na een vluchtig onderzoek slechts lichte gebreken had geconsta teerd en hierop later na een wat uitge breider onderzoek terugkwam meende M. „dat zijn zaak in vergelijking met soortgelijke gevallen wel wat erg zwaar werd bekeken". „Iedere zaak is weer anders en daar om de strafoplegging ook" was het kor te commentaar van mr. Van den Brand. Ten aanzien van verdachte M. wilde mr. Pieters in zijn requisitoir duidelijk rekening houden met de financiële po sitie van dienstplichtige militairen en het persoonlijk letsel dat door deze bij het ongeval was opgelopen. Deze op merkingen zag men in de eis verdiscon teerd: 75,- voor het van de weg afra ken en 100,- voor gladde banden en uitgesleten fuseepennen samen. Mr. Van den Brand hield op zijn ma nier rekening met de ongelukkige af loop van het proefritje: 40,- voor het van de weg afraken „gezien het op gelopen letsel wil ik hier niet zo zwaar aan tillen als de officier" en 150,- voor de gladde banden en de fuseepen nen, zodat de militair in totaal toch nog 15,- duurder uit was. Tegenover de niet verschenen M. in 't V. was men minder clement. Eis: „Vijfitg gulden voor het niet tijdig overgeschreven kentekenbewijs en tweehonderd wegens de autotechnische staat van het voertuig". Mr. Van den Brand vonniste conform de eis van de officier. r RHENEN Tijdens de jaarlijk- se uitvoering van de harmonie j „Ons Genoegen", zaterdagavond in gebouw .Irene" gebracht, hul- digde de voorzitter van de vereni ging, de heer E. Veenendaal, de leden H. Mol, G. de Jager en A. v.d. Heuvel. Eerstgenoemde was veertig jaar lid van de vereniging en de beide andere heren ieder vijfentwintig jaar. Burgemeester mr. Bosch ridder van Rosenthal en wethouder T. van Lienden ga ven blijk van hun belangstelling. Het programma bestond uit een vijftal muzikale nummers, die wer den uitgevoerd onder leiding van de heer Joh. van Ingen. Hoofdscho tel van de avond was een klucht in drie bedrijven, getiteld „Nicode- 'mus en z'n schaduw"Op de foto: een scène uit dit toneelstuk. Geachte redactie, Met alle respect en hoogachting die wij, het bestuur van de Belangenge meenschap „Het Vijverplan" gevoelen voor het edelachtbare college van Bur gemeester en Wethouders van Veen endaal, achten wij het onze plicht, te reageren op de antwoorden die blij kens het laatste gedeelte van uw arti kel „Achterstand bij de Sociale Dienst" in uw blad van 4 november j.l. door genoemd college werden gegeven op door raadsleden gestelde vragen inza ke de centrale verwarming in het Vij verplan. In de eerste plaats willen wij opmer ken dat naar onze mening de inhoud der antwoorden aantoont dat het col lege zich heeft laten inlichten door het Bestuur van Patrimonium's Bouwvere niging, hetgeen op zichzelf een normale zaak is. In onze reactie gaan wij dan ook uit van de gedachte, dat onze me ning juist is. Wat ons nu bevreemdt, is het feit dat deze inlichtingen blijkbaar ongecontro leerd in de antwoorden werden ver werkt. Ook bevreemdt het ons en betreuren wij het dat naar ons inzicht het Bestuur van Patrimonium's Bouwvereniging in formaties heeft verstrekt die niet in overeenstemming zijn met de feiten. Wat toch is het geval? Op de vraag naar de oorzaak van het geruis in de verwarmingsinstallatie werd meegedeeld, dat deze gelegen zou zijn in ondeskundige behandeling en in het feit dat door bewoners is gesleuteld aan de regelknoppen der radiatoren en dat daardoor de installaties zouden zijn ontregeld. Op ziohzelf achten wij het bevreem dend, om niet te spreken van ridicuul, dat door manipulaties aan radiatorknop pen door enkele mensen bij vrijwel alle 80 bewoners van de betreffende flat geluidshinder zou ontstaan. Gezien wat voor het lopende stook- seizoen heeft plaatsgehad, is kennelijk een andere oorzaak de werkelijke. Na een grondig onderzoek naar de mogelij ke oorzaken is door het Bestuur van Patrimonium's Bouwvereniging aan de installateur opdracht gegeven, een voor ziening aan te brengen in het centrale deel van de installatie, die het geluid volledig zou opheffen. Deze voorziening is inmiddels getroffen (terzijde zij op gemerkt met voorlopig? averechts resultaat). Wat het tweede punt betreft, namelijk dat van het instellen van de apparatuur: dit hangt mede in de eerste plaats sa men met de in de woningen benodigde hoeveelheid warmte. Volgens inlichtingen die wij van des kundige zijde hebben ontvangen, is het voor het instellen van een C.V. volstrekt onnodig dat daarmee gewacht wordt op een vorstperiode. Een in de zomer aan gelegde installatie wordt tegelijk afge steld. Gezien de algemene bekendheid die door uw blad werd gegeven aan boven genoemde vragen en antwoorden, acht ten wij het onze taak, uw lezers ook kennis te laten nemen van ons inzicht Tevens hopen wij hiermede een sti mulans gegeven te hebben tot het ver strekken van juister in- en voorlichting. U dankend voor de plaatsing, Het bestuur van de Belangengemeen schap „Het Vijverplan". ADVERTENTIE Autobanden-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151. RHENEN Vrijdagavond werd het opnieuw gemoderniseerde verenigings gebouw „Irene" aan de Grutterstraat in Rhenen met enig ceremonieel voor de komende winteractiviteiten in gebruik genomen, waarbij ds. P. L. J. Wapenaar uit naam van de Nederlands Hervormde Gemeente aanwezig was. Talrijke be stuurders van plaatselijke verenigingen en ook verschillende leden hadden ge hoor gegeven aan de uitnodiging van de zaalbeheerder de heer Jan van'Hunnik om deze eerste min of meer officiële bijeenkomst in gebouw „Irene" bij te wo nen. Na een kort opwekkend woord van de heer Van Hunnik, die zich uitsprak voor een nog sterkere bundeling van het Rhenense verenigingsleven, spraken wij met verschillende vertegenwoordigers van het plaatselijk verenigingsleven over de activiteiten van de komende wintermaanden. De heer A. van Manen, tweede voor zitter van de chr. gemengde zangver eniging „Eben-Haëzer", zorgde voor een primeur in de vorm van het program ma voor het Kerkconcert dat deze ver eniging organiseert in de Cunerakerk op woensdag 18 november, waaraan medewerking wordt verleend door de Gevu-Brassband „Electra" uit Utrecht, alsmede door Jaap Nieuwenhuyse, orgel en M. Noordzij, sopraan cornet. Het ge heel staat onder leiding van de heer W. Doornebal. Het orkest wordt gediri geerd door de heer B. Zaal. Enkele van de uit te voeren werken zijn Sanctus van Schubert, Ecce, quomodo moritur van Hëndel en „Glory, glory, halleluja" van Ward Howe. „U moet dit helemaal niet zien als concurrentie voor onze zustervereniging de C.O.V. „Euphonia", was het com mentaar van de heer Van Manen. „Wij staan als zangvereniging helemaal op onszelf. En dan bedoel ik in het bijzon der het programma dat wij samenstel len. Ons optreden is niet gericht op spe ciale oratoriumliefhebbers, maar op het gehele publiek. Wij leggen ons speciaal toe 'op het meer populaire genre in de zang en muziek. Ik geloof, dat dit al leen maar is toe te juichen. Op deze manier kunnen de zangverenigingen in Rhenen ook gerust naast elkaar be staan". „Eben-Haëzer" heeft voor de rest van het winterseizoen nog vele andere pun ten op het uitvoerige programma staan. Daarvan noemde de vice-voorzitter on der meer een concert op 18 december, een concert in Leersum voor het „Zon nehuis", de Kerstnachtdienst in de Cu nerakerk en enkele rusthuisconcerten in Rhenen en Wageningen. Met trots herinnerde de heer Van Manen eraan, dat de Kerstnachtdiensten, die nu al weer vele jaren in Rhenen worden ge houden, destijds op initiatief van „Eben-Haëzer" tot stand zijn gekomen. De nu 90 leden tellende vereniging, waarin nog altijd groei zit, bestaat 13 juli 1971 al veertig jaar. „Ook wij als zangvereniging hopen dat Rhenen spoedig een sporthal rijk zal zijn", aldus de heer Van Manen, „want ook zo'n sporthal kunnen wij voor onze uitvoeringen best gebruiken. En wie ook het initiatief neemt, op on ze steun kan men altijd rekenen. We willen er graag voor werken. Laat men maar een beroep op ons doen". De heer H. Bosch, voorzitter van de zangvereniging „Kunst Na Arbeid" en tevens voorzitter van de buurtvereni ging „Julianastraat", vertelde dat zijn zangvereniging wat het ledental betreft, momenteel een dieptepunt beleeft. Hij schreef de mindere belangstelling toe aan de televisie. Toch bezit „Kunst Na Arbeid" een uitgebreid repertoire en staat deze vereniging erom bekend zang te brengen van een uitstekend gehalte. „Wij hebben dan ook in mevrouw Ho- genbijl-Kolfschooten een excellent diri- gente", is de mening van de heer Bosch, die zo graag veel jeugd naar de zang zag komen. „Kijk, zingen is niet alleen kunst, maar het is ook zo'n ge zonde bezigheid voor je longen. Je zou zingen een soort trimmen kunnen noe men", aldus de heer Bosch, die er nog aan toevoegde dat „Kunst Na Arbeid" momenteel 32 leden heeft. Hij vond het ook jammer voor de actieve dirigente, dat het ledental zo gering is. „Wij zijn van plan via een advertentiecampagne nieuwe leden te activeren. Wanneer die komen, zullen ze nog opgeleid worden voor het zan gersfeest op 25 april in Deventer, waar- Het vernieuwde interieur van ge bouw „Irene". via het gebouw „Irene" laat lopen, en volgens secretaris W. Bochane momen teel ongeveer 80 leden telt, werkt nu al in de richting van de jaarlijkse Greb- bewandeltocht. Die wordt in 1971 ge houden op 2 mei. „Wanneer die om vangrijke organisatie achter de rug is", aldus de heer Bochane, „gaan we weer aan de slag voor de organisatie van de avondvierdaagse. Daarnaast hebben we op 4 december een St. Nicolaasfeest voor de kleinere leden en zullen we nog verschillende acties gaan voeren, aan ook „Kunst Na Arbeid" gaat deel nemen". Ook over de buurtvereniging „Ju lianastraat" kon de heer Bosch nog een nieuwtje spuien. „Op 13 novem ber geven we in gebouw „Irene" een gezellige avond, waaraan onder ande re wordt meegewerkt door „De Fran- sesco's" met muzikale medewerking van het trio „Maja Morlana". Ook de mondaccordeonvereniging „Kunst en Vriendschap" was onder de belangstellenden in „Irene". Deze ver eniging kon bij monde van de heer F. H. A. Weusthof, secretaris, helaas al leen maar mededelen, dat de vereniging ook al kampt met te weinig leden maar dat men wel druk bezig is aan een reorganisatie. De wandelsportvereniging „De Vro lijke Jantjes", die al haar activiteiten waaronder de verkoop van oliebollen. Die oliebollenactie gaat draaien tegen Oudejaarsavond". De heer J. Buitenhuis, bestuurslid van de personeelsvereniging van de „NBM", drukte er zijn spijt over uit, dat zijn vereniging voor druk bezochte bijeenkomsten, zoals gezelligheidsavon den met 600 bejaarden, altijd naar Wa geningen moet, omdat daarvoor in Rhe nen de zaalruimte niet toereikend is. „Maar wanneer het maar even kan werken we hier in „Irene", zei hij, „zo ook weer in het begin van 1971, wan neer we in „Irene" een speciale avond verzorgen voor de Rhenense oudjes. Verder hebben wij hier al onze kaarta vonden en die zijn altijd bijzonder in trek". Mevrouw Van Liere en de heer Van de Haastert uit Opheusdea vertegen woordigden de badminton-afdeling van de S.V. „Arena", welke afdeling al haar wedstrijden en trainingen in „Irene" houdt. Wanneer er méér wedstrijden zijn wordt een sberoep gedaan op de gemeente Rhenen voor het gebruik van de gymnastiekzaal aan de Larikslaan, opdat daardoor niets in het gedrang be hoeft te komen. „Wij bestaan nu twee jaar", aldus de heer Van de Haastert, badmintonvoor- zitter in de „Arena"-combinatie, „en we hebben het bestaan niet te degraderen. Dat was geen eenvoudige zaak, maar we hebben het toch maar gered. We spelen met één team in de eerste klasse en met twee teams in de derde klasse. We tellen ongeveer 45 leden. De trainingen in „Irene" op maan dag- en dinsdagavond staan onder lei ding van een Arnhemmer. Met drie trainers wordt de zaak behoorlijk aan gepakte Naast de vertegenwoordigers van de verenigingen die hier aan het woord waren, was de opkomst van nog tal van andere organisaties evengoed. In de loop van de avond werden kaartwed- VEENENDAAL Zaterdagmiddag werden twee winkelende dames besto len doordat zij hun portemonnaie epen en bloot boven op hun boodschappen tas hadden laten liggen. J. W. raakte op die manier honderdvijftig gulden kwijt en J. C. V. vijfennegentig gulden. De diefstallen werden gepleegd toen de dames aan het passen waren in een wa renhuis en in het textielmagazijn. strijden gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren. Na afloop was er nog gelegenheid voor een gezel lig dansje. Voor de actieve „Irene"- behcerder Van Hunnik moet het een voldoening zijn geweest, dat zoveel vo gels van verschillende pluimage onder zijn dak waren samengekomen. RENSWOUDE Op de Arnhemse- weg, ter hoogte van Het Dijkje, kreeg de heer B. uit Bennekom, vorige week een aanrijding met een hert waarbij hei beest dodelijk werd verwond. De heer B. kreeg aanzienlijke schade aan zijn auto. Bij nader inzien bleek het dier afgedwaald te zijn van de kudde, door de jacht, want het was een herte kalf van een edelhert, die nog veelvul dig voorkomen in de uitgestrekte bossen op de Veluwe. Het beest was voorzien van een wild- merk. Enige dagen ervoor was een soortgelijk dier waargenomen in de om geving van het kasteel. Vermoedelijk heeft men hier met hetzelfde dier te doen. In de omgeving van Renswoude zijn deze beesten vreemd. RENSWOUDE Een bromfietser en zijn duopassagiere kwamen zondag avond in het ziekenhuis terecht na een ongeval op de Dorpsstraat. Het tweetal W. v. G. uit Reaswouden en zijn ver loofde, mej. G. v. H. uit Ederveen, werd de vrije doorgang over het fietspad be- leUdoor de automobilist C. V. uit Rens woude, die een rechts van de weg gele gen inrit wilde inrijden. Op de nationale ouderavond verza melde zich een groep ouders voor een ouderavond, die in zyn presentatie af week van de tot nu toe gebruikelijke. Als gast en afgevaardigde van de gemeente was loco-burgemeester, wet houder G. J. van Barneveld aanwezig. Door het hoofd van de school, de heer F. L. J. van Bergen werden verscheidene discussiepunten voor de te verwachten wijzigingen in de onderwijswet voor ba sisscholen ter tafel gebracht. Over deze punten werd van alle kanten levendig aan de inspraak deelgenomen. Na deze, wat vreemd klinkende materie ging men over tot vertrouwde agendapunten zoals verslag secretaresse en financieel over zicht door de penningmeester. Een tweetal oudercommissieleden tra den af, met name mevr. Walrabenstein en de heer Henzen. In hun plaats wer den gekozen mevr. Van Egdom en de heer Bos. Na de koffie werd aan de vergadering nog een aantal discussiepunten voorge legd nl. moet de school zich wel of niet bemoeien met de opvoeding, is dit een taak voor de ouders alleen? Moet de school alleen opleiden voor een examen? en verder moeten de leerkrachten in een klas zich zelf zijn. Moeten zij zich poli tiek en levensbeschouwelijk duidelijk opstellen volgens hun eigen overtuiging? Op deze voorgelegde stellingen was veel reactie, waaruit duidelijk bleek dat de ouders niet meer alleen luisteren en alles voor gegeven aannemen, maar ook met hun eigen mening naar voren dur ven komen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3