PEUTERS LEREN DE HONDJESSLAG Zevenduizend verkeersdoden in ons land in het jaar 2000 SPELENDERWIJS VERTROUWD MET T WATER RAKEN BINNENKORT KOPEN WE ZONDER GEID „In de rechtszaal ontbreekt het Voorbarig optimisme !LhtiüsP exploitatie zeebodem Peuterspeelzalen komen zeer snel van de grond MARKT VOOR KUIKENS IS IN ELKAAR GETRAPT HOOGLERAAR VRAAGT VOOR VERDACHTEN VOLLE POND AFWIJKING IEDER GEZIN UIT DE KERKEN Mineralen Verschuivingen Coördinatie T^/IGELZJKS worden duizenden pietepeuterige Nederlandertjes, die nog niet aan school toe zijn, zelfs niet aan een kleuterschool, toe vertrouwd aan het meestal chloorgroene water van instructiebaden. Met de angst voor verdrinking van zich nog maar net voortbewe gende kleintjes voor ogen, reppen talloze moeders zich naar zwemle- raren om alsjeblieft Jantje, Pietje of Marietje met het natte water bekend te maken. Een kind moet spelenderwijs met het water vertrouwd worden ge maakt", vindt mevrouw M. A. Herben-Striebos van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, ,,maar uit didactische overwegingen kan dat het beste in kleuterschoolverband, dus op minimaal vierjarige leeftijd, gebeuren. Ik hecht niet zoveel waarde aan verhaaltjes over baby's in Duitsland die zich zogenaamd minutenlang drijvende weten te hou den". In het instructiebad Schermer" te Volendam spartelen echter tien tallen kindertjes, die jonger zijn dan die „gewenste" vier jaar. „Ze krijgen nog geen schoolslag", zegt een instructrice„maar we brengen ze wel de zogenaamde hondjesslag bij. Dan kunnen ze zich tenminste redden wanneer ze in een sloot vallen". Misschien als „aardigheid", maar door de peuters toch deksels serieus genomen, kunnen de minimensjes van Volendam en omgeving opgaan voor een eigen „kleuterdiploma" „Maar ze mogen dan heus nog niet in het diepe!" „Kijk", verduidelijkt mevrouw Herben haar standpunt, „met een echt diploma geeft de KNZB min of meer een garantie. Bij een kind dat veel jonger is dan zes jaar, weet men nooit hoe lang het aange leerde behouden blijft. Nogmaals, ik ben er een voorstandster van om leerlingen van kleuterscholen geleidelijk te leren zwemmen om ze pas tussen de vijf en zeven jaar aan een zwemexamen te laten deelne men". Overigens is Volendam wel een dorp van uitersten. Eens immers plachten de vissers zich verre te houden van iedere vorm van zwem les. Wat schoot je d'r mee op Wanneer je schuit verging, was het toch veel beter om direct mee te verzuipen, dan je eerst nog een paar uur drijvende te houden? Nu dobberen de Volendammertjes al heel jong dank zij aan elkaar gebonden speelballen rond in het water van het bad „Schermer". En ze vinden het nog fijn ook! UTRECHT In het voor futurologen magische jaar 2000 zullen 7000 mensen in het verkeer worden gedood en wor den naar schatting 140.000 verkeersge- wonden geregistreerd. Er *ijn 5000 ver keersongelukken per dag. Deze onge lukken, met doden en gewonden, bezor gen onze nationale economie in 2000 een schade van vier miljard gulden. Ruim een verdubbeling vergeleken met 1970. oftewel twee procent van het na tionaal inkomen thans. Dit heeft de vervoersfuturoloog drs. G. Hupkes van het centrum voor ver voersplannen in Utrecht voor het ANP berekend, naar aanleiding van de voor spellingen die de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Voorburg onlangs voor dit jaar heeft gedaan. De SWOV gaf een prognose van 2000 verkeersongelukken per dag. waarbij gemiddeld negen mensen worden ge dood en 210 deelnemers aan het ver keer zwaar of licht gewond. De werke lijke cijfers zullen volgens de SWOV voor dit jaar nog hoger zijn. Het scha debedrag heeft de SWOV becijferd op anderhalf tot twee miljard gulden, maar hel zal eerder twee miljard dan anderhalf miljard zijn. Drs. Hupkes heeft bij zijn prognoses voor het jaar 2000 voortgeborduurd op de berekening en bronnen van de SWOV en daaraan zijn eigen bronnen toegevoegd. Hij vergeleek eerst de ver- keersongevallencijfers van 1958 en 1968 met elkaar en becijferde dat het aantal doden in die tien jaren met 1,8 is ver menigvuldigd en het aantal verkeersdo den met 1,5. In diezelfde periode groei de het aantal auto's» met 4,7. zodat kon worden geconcludeerd dat het autobezit sneller toeneemt dan het aantal ver keersslachtoffers. Drs. Hupkes heeft bij zijn berekenin gen voor de situatie in 2000 aangeno men, dat zich geen wijzigingen zullen voordoen in de verhouding tussen het aantal auto's en het aantal ongevallen. De stijging van de autodichtheid was zijn voornaamste uitgangspunt. Dan komt drs. Hupkes op een bevolking van bijna 18 miljoen in 2000 op 8 miljoen auto's. Als er in deze ontwikkelingen geen verandering komt, luidt zijn voorspel ling voor het jaar 2000: ongeveer 7000 doden en 140.000 lichte en zwaar ge wonden. Het totale aantal van 147000 verkeersslachtoffers komt overeen met de bevolking van een stad als Nijme gen. Drs. Hupkes acht een afwijking van de prognose eerder mogelijk naar bo ven dan naar beneden, omdat hij even als de SWOV aan de voorzichtige kant is gebleven. De invloed die meer veiligheidsmaat regelen aan,auto's op de prognosecijfers kunnen uitoefenen, acht hij bijvoor beeld erg gering. De enige onzekere factor is, welke verschuivingen er zul len optreden doordat het publiek de voorkeur gaat geven aan veiliger ver voermiddelen, waaronder drs. Hupkes alle vormen van openbaar vervoer ver staat. Indien deze verschuiving inder daad een feit wordt, acht hij in 2000 gunstiger" doden- en gewondencijfers mogelijk. Voor dit jaar verwacht de SWOV 2000 verkeersongelukken per dag. Vol gens drs. Hupkes zullen het er in het jaar 2000 bijna 5000 per dag zijn. Voor dit jaar is de schade becijfeVd op 1.8 miljard gulden oftewel twee procent van het nationaal inkomen thans. In 2000 bedraagt dit schadebedrag ruim 4 miljard gulden. Ons land slaat dan nog niet eens een slecht figuur, want een deskundige hoogleraar van de universiteit in Göte- borg heeft voor Zweden het schadebe drag ten gevolge van verkeersongeluk ken in 1970 al becijferd op drie procent van het nationaal produkt. Drs. Hupkes heeft verder berekend, dat op grond van de huidige gegevens elk gezin dat gemiddeld vijftig jaar bij een blijft, de statistische zekerheid heeft dat. het een verkeersslachtoffer zal tellen. Ontwikkelingen, die drs. Hupkes niet in zijn beschouwingen heeft betrokken en die de cijfers voor 2000 kunnen doen dalen, zijn onder meer: de beveiliging van een., wegverkeer door elektronische geleiding (technisch in 2000 mogelijk), beperking van de noodzaak van ver plaatsing door het gebruik van video foons en dergelijke (waardoor het be,- zoeken van relaties overbodig wordt) en de verschuiving van de verplaat singsmogelijkheden naar het veiliger openbaar vervoer. Deze laatste moge lijkheid geeft drs. Hupkes de grootste kansen om de prognosecijfers te druk- I ken Computer in.stant crediet De winkelende mens zal wel licht binnenkort geen contant geld en zelfs geen betaalche ques meer nodig hebben wan neer hij zijn inkopen doet. Alan Duncan, het hoofd van de com puter-afdeling van Barclays Bank, is van mening dat de klant van de toekoryst alleen een klein magnetisch identi teitskaartje bij zich zal hoeven te hebben. De winkels zullen dan recht streeks met de bank verbonden zijn en in plaats van met con tant geld of een cheque te beta len, steekt de klant zijn kaartje in een apparaat en tikt daarop het door hem verschuldigde be drag uit. Nadat de computer de klant heeft geïdentificeerd controleert deze zijn bankrekening en geeft daarop onmiddellijk te kennen of hij de voorgestelde krediet transactie goed- of afkeurt, waarna het bedrag van de aan koop van de rekening van de klant wordt afgeschreven. (LPS) GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-Pernis: H. Kuyk te Abcoude; te Nieuwendijk: N. J. Goris te Zutphen; te Twijzel: kand. P. Hekstra te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen; te Amersfoort: J. Vlaardingerbroek te Ermelo. >R. GEREFORMEERDE KERKEN roepen te Wildervank-Veendam. kand. W. C. Moerdijk te Apeldoorn; te Sneek: J. Dol te Drachten. iEREFORMF.ERDF. GEMEENTEN Beroepen te Mijdrecht en te Slikker veer: Chr. v.d. Poel te Ierseke. en advocaten dienen met behuln van - - UTRECHT De directeur van het „Nederlands instituut voor onderzoek van de zee" op Texel, prof. dr H. Postma, is van mening dat hel optimisme over het ge bruik van de zee, aangewakkerd door het grote succes van onderzeese boringen naar olieprodukten ten dele overtrokken en in veel opzichten zelfs gevaarlijk ist- De exploitatie van de zee biedt volgens hem geen uitkomst voor de tekorten aan voedsel en mineralen. Alles bijeengenomen, moet worden vastgesteld dat opvoe ring van de voedselwinning uit zee slechts beperkt mogelijk zal zijn en dat ook van de tot nu toe uit zee gewonnen stoffen nauwelijks een zo spectaculaire stij ging aan opbrengst is te verwachten, dat dit percentage in het totaal een grote rol zal spelen. Prof. Postma sprak eind deze week in Utrecht op een bijeenkomst van de or de van Nederlandse raadgevende inge nieurs. gewijd aan het onderzoek en de mogelijkheden van zeeën en oceanen. Ondanks dit wat pessimistische ge luid verwachtte hij wel dat de oceanen geleidelijk aan een groter percentage van de behoefte aan grondstoffen zul len dekken. Een stijding van 3 tot 10 procent van de wereldomzet noemde prof. Postma in dit verband reeds spec taculair. In het bijzonder zal dit betrekking hebben op de exploitatie van nieuwe mineralen op de zeebodem. Het meest opvallend zijn de mangaanknollen die een doorsnee kunnen hebben van vele centimeters, die tevens een aantal gas- elementen (ijzer, kobalt, koper en nik kel) bevatten die economisch interes sant zijn. Deze knollen komen in hoofd zaak op grote diepte voor en kunnen een concentratie hebben tot 25 kg per m2. Prof. Postma achtte winning tech nisch mogelijk en verwachtte dan ook dat deze in 1980-1985 commercieel het geval zal zijn. De metaalreserves in de knollen bedragen, volgens hem, tien duizenden jaren op basis van het te genwoordig gebruik. Een Amerikaanse en Duitse onderneming onderzoeken thans de mogelijkheden om deze meta len chemisch te scheiden op zodanige wijze dat de exploitatie van de man gaanknollen economisch verantwoord is. Er is inmiddels een speciale zuigkop ontwikkeld lijkend op een gigantische stofzuiger, die deze mangaanknollert van de zeebodem naar de oppervlakte zuigt. UTRECHT Halve-dag voorzienin gen voor kinderen van twee tot vier jaar, de zogenaamde „peuterspeelza len", komen in steeds meer gemeenten snel van de grond. De eerste werden een jaar of twee, drie geleden opgericht voorbeeld in een stad als Arnhem al veertien met genoeg gegadigden op de wachtlijst om er nog een paar te kun nen openen. De werkgemeenschap Kin dercentra in Nederland verwacht, dat dergelijke speelzalen er op den duur voor alle peuters zullen komen. Mevrouw I. G. Sasse-Van Griethuy- sen, voorzitster van de werkgemeen schap, verklaarde in Utrecht op een persconferentie dat de behoefte aan kindercentra steeds groter wordt. Veel kleine kinderen hebben onvoldoende ontplooiingskansen, onder meer doordat de woonsituatie het hun onmogelijk maakt, zich eens helemaal uit te leven. De gezinnen worden kleiner, waardoor ook omgang met leeftijdsgenoten min der vanzelfsprekend is. Op de kleuter school is het vaak al te laat om nog iets te kunnen doen aan tekorten in de ver bale expressie of de motorische ontwik keling, op de peuterleeftijd kan dat nog wel. De werkgemeenschap streeft naar voldoende overheidssubsidiëring voor de kindercentra. Als de kosten volledig uit ouderbijdragen moet worden ge dekt, werkt dat dexclusiviteit in de hand en bestaat de kans, dat kinderen die het het meeste nodig hebben juist niet in de centra terecht komen. De werkgemeenschap wil haar activi teiten overigens niet beperken tot de heel jonge kinderen. Ze gaat zich bezig houden met alle opvangmogelijkheden voor de jeugd tot twaalf jaar, dus ook met „sleutelkinderen", met voorzienin gen voor kinderen die tussen de middag niet meer naar huis kunnen, met hulp aan zieke kinderen van werkende moe ders en vakantieopvang. Het wetenschappelijk informatiecen trum dat met steun van het ministerie van CRM en in samenwerking met on der meer de stichting „kreche en we tenschap" zal worden gesticht, wordt ondergebracht in' het centraal bureau van de werkgemeenschap, dat het werk gaat coördineren en de leden gaat advi seren. Bij de werkgemeenschap zijn op het ogenblik 95 gewone leden (instellin gen plus organisaties) met in totaal 150 kindercentra aangesloten plus nog 135 aspiranten en aspirantleden en belang stellende leden. De werkgemeenschap zal zich ook gaan bezighouden met de opleiding en bijscholing van peuterleidsters. Ze wil onder meer cursussen gaan geven aan moeders ie belangstelling hebben voor dit werk. Het is echter duidelijk, meende Schout bij nacht ir. W. Langeraar, chef der hydrografie van de Koninklijke Marine op dezelfde bijeenkomst, dat wanneer op deze manier aan een be langrijk deel van de behoefte aan co- balt zou worden voldaan, de behoeften aan ijzer en mangaan eveneens groten deels zouden zijn bevredigd. Wanneer deze exploitatievorm dan ook tot de economische mogelijkheden gaat beho ren, mag verwacht worden dat het op de markt brengen van deze geweldige hoeveelheden metalen, verstorend zal werken en prijsverschuivingen te zien zal geven die ontwrichtend zullen kun nen zijn voor de traditionele mijn- bouw-industrie. Ir. Langeraar was niet pessimistisch over de mogelijkheden die zijn wegge legd voor intergouvermentele samen werking bij het zee-onderzoek. In ver uit de meeste gevallen is men van goe de wil, maar vaak niet in staat om dien overeenkomstig te handelen. De toe neming van de effectiviteit van inter gouvermentele samenwerking is dan ook een langzaam proces dat nog veel tijd zal vergen. Nationale coördinatie en internatio nale samenwerking zijn, aldus ir. Lan geraar, steeds een noodzakelijke voor waarde bij het onderzoek van de zeeën en oceanen van o en w verkeer en wa terstaat, volkshuisvesting, volksgezind heid, economsische zaken, betrokken bij de zee. Maar ook op wetenschappelijk niveau tussen de universiteiten en ge specialiseerde instituten en laboratoria is nationale Cogrdinatie rrieer dan ooit geboden. Zonder deze nationale aanpak kan van een effectieve internationale samenwerking geen sprake zijn. Op internationaal niveau is sinds 1961 binnen de Unesco werkzaam de „inter gouvermentele oceanografische com missie", onder wiens auspiciën interna- tonale zee-onderzoekingen plaatsheb ben. ondermeer in het Caraïbisch ge bied en in de Middellandse Zee. Daarnaast bestaat er sinds kort een associatie die ten doel heeft om op in- tergouvermenteel niveau tot samenwer king te komen, te versterken en aan te vullen door een betere cogrdinatie en informatie van de Europese industrieën, die op enigerlei wijze zijn betrokkén bij het onderzoek, het gebruik en het schoonhouden van de zeeën en oceanen. De deelnemers aan deze „European Oceanic Association" (Eurocean) zijn afkomstig uit Duitsland. Engeland, Frankrijk, Itali'ë en Nederland. ROTTERDAM Rechters, officieren en advocaten dienen met behulp van rollenspel en televisieopnamen die zij zelf later kunnen zien, te worden ge traind in gespreksvoering. Bij de benoeming van de rechters en officieren moeten de resultaten van die training een pijler zijn. Dat zijn voorstellen van prof. dr. G. P. Hoefnagels, die dezer dagen het ambt van hoogleraar in de criminologie, het kinderrecht en het penitentiair recht aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool in Rotterdam aan vaardde. In zijn rede, getiteld „Rituelen ter te' rechtzitting," kritiseerde de nieuwe hoogleraar de gang van zaken zoals die op het ogenblik in de Nederland se rechtszaal is. Om daarin verandering aan te brengen pleit hij in een aantal alternatieven die zijn afgedrukt in het boekje dat van zijn rede verschijnt, ervóór het verdachtenhekje en het podium uit de rechtszaal te verwijderen. Verdachten, getuigen, advocaat en offi cier zouden op het zelfde niveau als de rechter moeten zitten, waarbij de zichbaarheid voor het publiek moet worden gewaarborgd door de publie ke tribune als amfitheater te bouwen. De zitting zou meer een ronde tafelge sprek moeten zijn, waarbij advocaat en verdacht ook aan één tafel zitten. Zij zouden bovendien een afschrift moeten krijjgen van alle stukken oit het dossier, die ter zitting zake iijk-kritisch zouden moeten wordet ^esproken Op de zitting ontbreekt volgens prof. Hoefnagels het echte gesprek. Hij constateerde aan de hand van een onderzoek dat bij het verhoor in een strafzaak de president vijfhonderd seconden aan het woord is tegen de verdachte negentien seconden. it de verdachte dan nog /.egt, is vaak alleen wat past in het ritueel. In dat verband gaf prof. Hoefnagels in zijn rede een serie raadgevingen aan de „rituele verdachte". een een net donker pak. een das en een wit overhemd zonder versiering, bezoek een kaaskopknippende kap per, antwoord met Ja edelachtbare en Nee edelachtbare, terwijl u met grote eerlijk ogen de rechter aankijkt. ^p die basis bent j wellicht in staat uw eerder gedane verklaringen met •ucces te doen wijzigen". De kuikenoorlogheeft ook in de onlangs gehouden pro- duktschapsvergadering gewoed. De heer G. Goossens uit Asten, Nederlands grootste pluimvee slachter, was als plaatvervan- gend bestuurslid op de vergade ring aanwezig en zette uiteen, waarom zijn bedrijf de prijzen heeft verlaagd. Dit ondanks de opmerking van de héér Gar- reldsdat hij echt zijn bedrijfs beleid niet uit de doeken hoefde te doen. De heer Goossens zei dat hij begin september al een prijsverlaging heeft doorge voerd omdat de kostprijs in Brabant 9 tot 11 cent, per kilo lager ligt dan in het noorden. Hij wees elke verantwoordelijk heid voor de prijsslag van de hand: Friki is met de actie be gonnen. De heer J. A. de Boer van Friki stelde echter: „Wij had den geen zin om ons marktaan deel te laten aantasten door on derbiedingen van anderen". Hij ontkende, dal de kuikenoorlog wordt uitgevochten over de rug gen van de mesters. Terwijl de prijzen van panklare kuikens sinds juli met 40 cent per kilo naar beneden zijn gegaan, daal den de prijzen voor levende kui kens met maar 10 cent. Verschillende bestuursleden wezen de enorme produktieuit- breiding aan als oorzaak van de moeilijkheden. De heer Goos sens bevestigde dat zijn bedrijf de produktie met 50 procent heeft uitgebreid en dat het niet onmogelijk is, dat kleinere on dernemingen daarvan het slachtoffer worden. „Maar", zo zei hij, „wij zijn geen sociale 'nstelling"De heer J. A. M. Boersma betoogde dat de kuiken- noorlog karitalen heeft nekost en de markt totaal heeft ont wricht: „De markt is gewoon in Ikaat getrapt". De heer Gar- relds sloot de discussie af met de opmerking, dat het inder daad een harde business ts en dat de sanering gepaard gaat met veel menselijk leed en ka-

De Vallei | 1970 | | pagina 8