De glorie van Frankrijk was zijn doel en streven XYRENE Vitamine After Shave motion MINISTER KLOMPÉ WIL DAT KEURINGSEISEN VAN CIRCUITS WORDEN AANGEPAST Behandeling Lillian Board begonnen Nieuw uit het laboratorium van Pantene Menigeen, die ooit heeft geprobeerd het portret van Char les De Gaulle te produceren, heeft ervaren, dat het gemak kelijker was dit te doen met de teken stift, dan met de pen. Voor de tekenaar was het niet zo moeili jk in enkele strakke lijnen de figuur van de generaal op te roepen. De schrijver echter, dié moet proberen door te dringen achter de on bewogenheid van het gezicht en de strakheid van uitdruk king, kan niet met een enkele karakteristiek volstaan. Charles De Gaulle militair en staatsman was een man die moeilijk te doorgronden viel. Zijn henen stonden stevig op de goede Franse grond, zijn geest echter verwijl de heel ergens anders. In Frankrijk ongetwijfeld, maar ook ver buiten de grenzen van zijn land, buiten die van Europa en die van de Atlantische Gemeenschap. Zijn be langstelling was mondiaal omdat hij meende dat Frankrijks roeping niet ophield bij de grenzen van een land, van een werelddeel. Zijn wetenschap van de historie en zijn eigen ervaringen in de politiek van vóór, tijdens en na de Tweede Wereld oorlog, hadden hem gemaakt tot de kampioen van Frank rijk in Europa en in de wereld en de man die rond zich zelf alle Fransen in nationale eenheid wilde tezamen houden. Nadat de historie zich verder heeft ontwikkeld, zal menig een huiten Frankrijk ongetwijfeld nog de herinnering houden aan de man die tijdens zijn televisietoespraken de woorden „pour la France" intoneerde met een toewijding die alles omvatte wat hij bedoelde. GELD Sportkalender Nederland-Roemenië in Amsterdam OPNIEUW DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 In januari 1943, midden in de twee de wereldoorlogwerd deze foto gemaakt te Casablanca, Marokko. V.l.n.r. generaal Henri-Honoré Gi- raudbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika, presi dent Franklin D. Roosevelt, generaal De Gaulle als leider van de vrije Fransen, en de Britse premier, Wins ton Churchill. DE GAULLE MAAKTE HISTORIE EN GING ER DOOR TEN ONDER Charles de Gaulle werd geboren in Rijssel, Noord-Frankrijk, op 22 novem ber 1890. Hij studeerde bij de pater Je- zuïten en doorliep daarna de beroemde militaire academie van St. Cyr. Als mi litair maakte hij snel promotie. In 1940 had hij het gebracht tot bri gade-generaal, de jongste van het toen malige Franse leger. Al in die tijd ken de men hem in binnen- en buitenland om zijn uitgesproken opinie over de moderne oorlogsvoering. Parlementa riër, zoals Churchill is hij nooit ge weest. Als militair dacht hij langs rech te lijnen; het spel van de partijen in de volksvertegenwoordiging was hem vreemd. Hij heeft in de jaren van zijn macht het parlementaire stelsel erkend en geduld, maar in zijn hart is hij er altijd wantrouwig tegenover gebleven. Naam begon De Gaulle te maken bij de nadering van de Duitse legers in het begin van de tweede wereldoorlog. Vele malen, in woord en geschrift, had hij gepleit voor een beweeglijke Franse strategie, hoofdzakelijk door middel van gespecialiseerde tanktroepen, doch het leger waande zich onoverwinnelijk achter de Maginotlinie. De socialisten waren vanouds gekant tegen een be roepsleger en de rechterzijde wilde al leen maar met Hitler en Mussolini tot overeenstemming komen. Of de door De Gaulle bepleite legerhervorming de Duitse aanval had kunnen opvangen, lijkt niet waarschijnlijk. De autocratie is altijd sterk geweest in de aanval, de democratie daarentegen sterk in de verdediging. F)e Gaulle werd aan de vooravond van Frankrijks nederlaag onderminister van Landsverdeling in het kabinet-Paul Reynaud, wat hem onmiddellijk in een scherp conflict bracht met de toenmali ge opperbevelhebber Maxime Weygand en het latere staatshoofd Philippe Pé- tain, die in het begin van De Gaulles militaire carrière zijn directe chef was geweest. Beiden, Weygand en Pétain, waren voorstanders van het sluiten van een wapenstilstand met Duitsland.De Gaulle trok uit zijn weigering te capi tuleren de consequenties en week uit naar Londen. Hij werd in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld, van het Franse staatsburgerschap vervallen verklaard en door Weygand naar Parijs teruggeroepen. „Ik kom terug", ant woordde De Gaulle, „wanneer gij wei gert de capitulatie te ondertekenen". In Londen, waar hij de beschikking kreeg over de microfoon van de BBC, nam De Gaulle de leiding op zich van het verzet, legaal en illegaal. „Frank rijk heeft een veldslag verloren, maar niet de oorlog". Dat zijn gevleugelde woorden gewor den. Alle Franse officieren en soldaten, al le Franse burgers, die zich in Engeland of waar ook ter wereld bevonden, riep hij op om zich achter hem en het Vrije Frankrijk te scharen in de strijd tegen Duitsland. Bergen heeft hij moeten verzetten om zich op te werken tot de vierde naast de drie groten: Roosevelt, Ontmoeting op het oorlogsveld. De Gaulle drukt na de invasie in 1944, de Britse opperbevelhebber Montgo- Churchill en Stalin. „Ik voelde mij", schreef hij in zijn later uitgegeven ge denkschriften, „alleen en beroofd van alles, gelijk een man aan het strand van de oceaan, die hij beweert te gaan overzwemmen". A ls bevrijder van Frankrijk keerde hij in augustus 1944 naar het vader land terug, verwelkomd als een natio nale held. Tweemaal was De Gaulle na de bevrijding hoofd van de regering: van 10 september 1944 tot 21 november 1945 en van 21 november 1945 tot 20 januari 1946. De ondertekening van het Frans-Russisch verdrag was zijn werk. De handtekening onder dit verdrag heeft men een van de hoofdzonden van De Gaulle genoemd. Hij heeft zich te gen die beschuldiging verweerd door te zeggen, dat hij in die dagen niet zeker was van de uiteindelijke bedoelingen van Amerika en Engeland om Duits land militair te verpletteren. Het ver drag was voor hem een extra garantie. De stichting van de nieuwe politieke partij, de RPF (Rassemblement du Peu- ple Frangais) in april 1947 was De Gaul les werk. Toen deze partij zich bij vol gende verkiezingen tegen de traditione le politieke partijen niet kon handha ven, trok De Gaulle er de consequenties uit en keerde terug naar zijn landgoed te Colombey-les-deux-Eglises, vervuld van afkeer tegen het parlementaire stelsel „het systeem". De twee oude mannen die Euro pa's lot lange tijd in handen had den. De Gaulle en Adenauer ontmoe ten elkaar. mery de hand op het slagveld in Nor- mandië. Hij wijdde er zich aan het schrijven van zijn gedenkschriften, waarvan het derde en laatste deel mei 1958 ver scheen. Die mémoires zijn niet alleen een waardevol historisch werk, maar munten bovendien uit door een prachti ge stijl. De Gaulle schreef even vlot als hij sprak. Op de vele persconferenties, die hij hield, was het altijd een genot naar hem te luisteren, ook al is men nóg zo kritisch. Hij sprak, waarschijn lijk door zijn slechte ogen, nooit van papier. Zijn redevoeringen waren uit het hoofd geleerd, want onmiddellijk na afloop kregen de journalisten de be schikking over de volledige tekst. Daar in de eenzaamheid van zijn landgoed, had hij eerst slechts een klei ne schaar van vrienden. De Franse con servatieven verweten hem zijn arro gantie. De Amerikanen noemden hem de doodgraver van de democratie. Mos kou gaf hem de naam van „agent van het Amerikaanse expansionisme". In de ogen van de Franse socialisten was hij de exponent van een rechterzijde, die schreeuwde om de sterke man. De Franse communisten zagen met graag te, hoe De Gaulle er op uit was, de middenpartijen te elimineren en het land voor de keus te plaatsen tussen twee uitersten: Gaullisme en commu nisme. Diezelfde maand mei 1958 luidde voor de vierde republiek de doodsklok. Rechtse regeringen die Algerije voor Frankrijk wilden behouden, werden door de linkerzijde ten val gebracht. Linkse regeringen, die met de Algerijn se rebellen over een tijdelijke wapen stilstand wilden onderhandelen, werden verslagen door toevallige coalities van rechts en communisten. In de wereld kreeg Frankrijk de naam van „de zieke man van Europa". De wettige regering Pflimlin-Guy Mollet werd door de mui tende militairen in Algiers onder de kreet van „Frans Algerije" ten val ge bracht. René Coty, president van de vierde republiek, een eerlijke, maar te zwakke figuur voor het tijdsgewricht, trad af en ruimde het veld voor De Gaulle, die hij bij zijn heengaan „de meest illustere van alle Fransen" noemde. W/ie had gedacht, dat De Gaulle alles op alles zou zetten om Algerije voor Frankrijk te behouden, kwam be drogen uit. „Je vous ai bien compris", ik heb u goed begrepen, zei De Gaulle tot de Franse activisten bij zijn komst in Algiers, maar tegelijkertijd schoof hij hun voornaamste leiders (o.m. Jacques Soustelle) opzij. Hij had voldoende werkelijkheidszin om te be grijpen, dat hij het van de Algerijnse rebellen niet kon redden, ondanks een modern uitgerust leger van een half miljoen Franse soldaten in dat deel van Noord-Afrika. Geleidelijk retireerde hij van Frans Algerije via Algerijns Algerije tot de „autodéterminatiön", zelfbeschikking. Hij liet te Mélun (juni 1960) over vrede onderhandelen, hetgeen mislukte, totdat in maart 1962 te Evian definitief vrede werd gesloten. Tevoren had De Gaulle in april 1961 een einde gemaakt aan een gewapende opstand van generaals en kolonels (o.m. Salan en Challe), lei ders van de terroristische OAS. Ook buiten Algerije maakte de dekolonisatie grote vorderingen: van Senegal tot Ma dagascar en van Mauretanië tot Kongo ontstonden twaalf nieuwe republieken, los van Frankrijk. Op 22 augustus 1962 ontsnapten De Gaulle en zijn vrouw ternauwernood aan een der ernstigste aanslagen op zijn leven. In de Parijse voorstad Petit Cla- mard werd uit een vrachtwagen op de auto van De Gaulle geschoten: ruiten werden verbrijzeld, banden lek gescho ten, maar de chauffeur reed snel door en bracht het staatshoofd buiten bereik van gereedstaande medeplichti gen. De dader, kolonel Bastien-Thierry, werd in het voorjaar van 1963 ter dood veroordeeld en gefusilleerd. ]Vfet zijn voornaamste tegenstanders in A de gevangenis of in ballingschap in het buitenland o.m. Georges Bidault en Jacques Soustelle meende De Gaulle dat het ogenblik was gekomen om de grondwet te laten veranderen en de president van de republiek niet meer te laten kiezen door een uitgebreid kies college, maar door het volk zelf. Het ontwerp werd niet aan de volks vertegenwoordiging voorgelegd, hetgeen groot verzet uitlokte. Pompidou, die in april opvolger was geworden van Mi chel Debré als eerste minister, werd door een motie van wantrouwen ten val gebracht, waarop De Gaulle de Ka mer naar huis stuurde. Referendum en algemene verkiezin gen werden tegelijkertijd gehouden. De Gaulle won het referendum met 62.50 procent, een geringer percentage dan vroeger wel behaald werd. De no- vemberverkiezingen gaven de Gaullisti sche partij de UNR (Union de la Nou velle République) 229 van de 465 zetels. Met de ..onafhankelijke Gaullisten" be schikte Pompidou over een volstrekte meerderheid van „inconditionalisten", zoals zij spottend door de linkerzijde werden genoemd. Bevrijd van de Alge rijnse hypotheek kon De Gaulle zich voortaan wijden aan zijn droom van nationale onafhankelijkheid, los van de Verenigde Staten en Engeland. In 1963 stelde hij de Verenigde Sta ten en Engeland een driemanschap voor van de drie groten, aan wie de leiding van de vrije wereld zou worden toever trouwd. Toen dit aanbod onbeantwoord bleef ging De Gaulle zijn eigen weg. De eerste twee atoombommen van Frank rijk explodeerden in de Sahara. De Gaulle had eindelijk zijn eigen „force de frappe". Tegenover de multilaterale atoombe wapening stelt hij nu de Franse natio nale atoombewapening, die hij tever geefs, Europa aanbood als bescherming tegen een eventuele Russische aanval. De Verenigde Staten stelde hij voor als een niet betrouwbare bondgenoot, die een bedreigd Europa óf in het geheel niet, óf te laat te hulp zou komen. De Moskouse overeenkomst tot het staken van bovengrondse atoomexperirrienten weigerde hij te qndertekenen. Tegenstander van Engeland binnen de Europese gemeenschappelijke markt tekende hij een verdrag van nauwe sa menwerking met West-Duitsland, ver gemakkelijkt door een bijzondere vriendschap tussen hem en de oude bondskanselier Konrad Adenauer. Hij hoopte Frankrijk nu te kunnen maken tot leider van een derde macht tussen de twee groten: Amerika en Rusland, waarbij hij voortdurend een beroep doet op landen in Afrika, Zuid-Ameri- ka en Azië. TAezelfde eigenzinnigheid, die hem tot de hoge post had gebracht, deed I hem ten val komen. Zijn regime wan kelde tijdens de opstand in Parijs van ROTTACH-EGERN De Westduitse kanker-deskundige dr. Josef Issels is gisteren begonnen met zijn onderzoek van de Britse hardloopster Lillian Board, die lijdend is aan maagkanker. De 21-jarige atlete, die een zilveren medaille won op de Olympische Spelen te Mexico-Stad, wordt behandeld in Rottach-Egern, een plaatsje in de Beierse Alpen. Zij is vergezeld van haar verloofde, David Emery, die ver slaggever bij het Londense blad Daily Mirror is. Dr. Issels, wiens „onorthodoxe" wijze van behandelen van kanker vaak ern stige kritiek heeft opgeleverd in medi sche kringen, heeft verklaard, dat hem uit Londen was gemeld dat mejuffrouw Board ernstig ziek is „en dat het geen gemakkelijk geval zal worden". Het on derzoek en de behandeling zijn nu be gonnen en men zal over vier tot zes weken meer weten. Zij was in de kliniek van dr. Issels, die 120 bedden telt welke vrijwel alle bezet zijn, met haar verloofde per taxi in München aangekomen. Bij aankomst bedroeg haar gewicht slechts ongeveer 32 kilogram. Zij heeft verklaard dr. Issels geheel te vertrou wen en dat. zij weer beter wil worden, „want ik wil doorgaan met hardlopen". Er komt veel geld binnen op de reke ning van de Britse vrouwen-atletiek- bond. die geopend is voor Lillian Board. Een aantal sportlieden gaat ook hel pen het fonds te versterken. Zo wordt er een bokswedstrijd gehouden. De op brengst is voor het fonds. De verpleging vah de 21-jarige hard loopster kost 120 per week. 13 en 14-11: Autosport, KNAC- Herfsttocht. 14—11: Voetbal, bondsver gadering KNVB, Den Haag motorsport, Louis van Rijswijkrit, Wassenaar; wan delsport, halfj. verg. GWB, Dekoehoorn, Arnhem. 15-11: voetbal, NEC 70 jaar; gewicht heffen, Benelux Kamp, Den Haag; mo torsport. Trial te Laugelo; voetbal KBVB 75 jaar; België-Frankrijk; idem, Luxemburg-Oost Duitsland en Noorwe- gen-Bulgarije. 18-11: Biljarten, Eur. kamp, Peutathlon, Amersfoort. DEN HAAG De voetbalwedstrijd tussen Nederland en Roemenië, die vastgesteld is voor woensdag 2 decem ber a.s,, zal m Amsterdam worden ge speeld. ADVERTENTIE XYRENE biedt u meer dan 'n gewone after shave; het reinigt, stimuleert, regenereert ■■■■H en verfrist uw huid. |i|| Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. jfrhr WRF.NE I Vitamin Alter Shave Ulion I A|terShavë I W1 PAX-3d studenten en arbeiders, die het autori taire bewind moe begonnen te worden. De Gaulle zag het alleen op zijn ei gen wijze. In april 1969 stelde hij een referendum voor, in de wetenschap dat hij toch wel zou winnen. Het werd een teleurstelling. Even plotseling als hij gekomen was, ging hij weer. Hij trad af en liet aan zijn secondant Pompidou over, de za ken maar verder in het reine te bren gen. In zijn landgoed mokte hij, dat Frankrijk „zich hem niet waardig had getoond". Maar hij bemoeide zich nooit meer met politiek en werkte aan zijn memoires. Hij heeft de geschiedenis voor een groot deel zelf in handen gehad. Toen het echter nodig werd te veran deren, omdat hij niet wilde of kon in zien, dat Frankrijk geen grote mogend heid meer was, kon hij de consequen ties niet meer trekken. Zijn koppigheid werd zijn grootheid en zijn val. Niettemin kunnen Europa en Frank rijk hem zich blijven herinneren als een man die de geschiedenis maakte en toch door zijn niet begrijpen van de loop der historie, ten onder ging. DEN HAAG Minister mej. dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft mede namens haar ambgenoten van Binnenland se Zaken, Justitie en van Verkeer en Waterstaat in antwoord op vragen ge steld door de Tweede-Kamerleden Van Schaik, Meyer (beiden KVP) en Dolman (PvdA) met betrekking tot de veiligheid by auto- en motorwedstryden gezegd, dat zq van mening is dat de keuringseisen voor circuits steeds moeten worden aangepast aan de vergrote risico's, die ontstaan door het opvoeren van de techni sche hulpmiddelen by auto- en motorraces. Zij zal de betrokken Nederlandse auto- en motorsportbonden verzoeken haar in te lichten over de stappen, die deze organisaties zich voorstellen te doen. De jaarlijks hoger wordende snelhe den hebben, zo zegt zij voorts in haar antwoord, de organisatoren van de ra ces te Zandvoort ertoe gebracht om tot grotere veiligheid van het publiek voor de stenen zittribune tussen het tweede en derde vanghek nog een vangrail te laten aanbrengen. Het werk is thans in uitvoering. Ten aanzien van de z.g.n. stockcar race op 2 augustus te Callantsoog, waarbij zich een ongeluk met fatale af loop voordeed, zegt de minister dat de burgemeester ontheffing had verleend van de bepalingen van de algemene po litieverordening, aan welke ontheffing een aantal voorwaarden was verbon den. Deze waren echter ten dele ondui delijk, bovendien gericht op een situa tie die niet kon worden verwezenlijkt en onvoldoende om een behoorlijke be veiliging van het publiek tegen de ge volgen van ongevallen te waarborgen. Daarbij komt nog dat deze reeds onvol komen voorwaarden door de organisa toren niet zijn nageleefd, terwijl ander zijds van gemeentewege onvoldoende toezicht op de naleving ervan is gehou den. Algemene, door deskundigen opge stelde veiligheidsvoorschriften voor stockcar-races bestaan niet. De Ko ninklijke Nederlandse Automobielclub overweegt momenteel welke voor schriften voor deze wedstrijden natio naal en internationaal zouden moeten gelden. Reeds in 1952 richtte de minister van Binnenlandse Zaken zich in een circu laire tot een aantal commissarissën van de koningin waarin werd gezegd, dat bij wedstrijden met motorvoertuigen met het oog op de veiligheid het aanbe veling verdiende het advies van erken de sportorganisaties in te winnen. Het komt de minister gewenst voor een dergelijk verzoek andermaal tot de be trokken autoriteiten te richten. De be windsman wil, dat in de toekomst de recreatieve waarde van wedstrijden met motorvoertuigen in samenhang wordt gezien met het gevaar dat derge lijke wedstrijden met zich brengt.

De Vallei | 1970 | | pagina 11