„Organisatie van ons leger is te zwaar" Dorp Ried boos om vervallen verbinding Autobus gekaapt in Friesland concludeert S. D. Duyverman Buiten VOORARREST IN GRONINGEN SOMS TE LANG De en edag' -nacnt- hoek. STANEKE: NU TIJD DAT 'N ANDER DIT PvdA GEWEST GAAT LEIDEN Vijf jaar voor bank overvallers L.H. V. tegen totale volksverzekering Nationale actie „Op de vrouw af Ir. C. van Dis verlaat in 71 2e Kamer Oud-directeur-generaal Defensie won prijsvraag Ook reclassering meent: ARP bespreekt confessioneel urgentieprogram inventumlaatu kiezen... elektrische boven of onderdeken! prettig, goed betaald werk 0 de toporganisatie is te zwaar. VRIJLATING GEEN BUSSEN CO Snippenclub I MINDER MAN VOORBEELDEN Het Ubica Slaapplan van de Jaren Zeventig. OPLEIDING NAVO Fractieleider SGP STRAKKERE VOORSCHRIFTEN BEPLEIT (Voor kamer-slapers) Vraag folder bij Ubica Matrassen- i q fabrieken, Utrecht. iQQj^gg) HUISARTS MOET SPECIALIST OP EIGEN TERREIN WORDEN VAAG ADVOCATEN BEL 05760-17323 Directeur verzon diefstal DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 AMSTERDAM De vroegere directeur-generaal van Defensie, de heer S. D. Duyverman, is met zijn bekroonde inzending in de aanval gegaan tegen De fensie. Zijn grieven ztjn: 0 de investeringen houden geen gelijke tred met de veroudering van het defensie-materiaal. De heer S D. Duyverman werd 21 april 1907 geboren. Na 22 jaar actieve en trouwe dienst bij de marine als officier van administratie ging hij als burger over naar het ministerie van oorlog. Daar werd hij directeur administratieve diensten. In 1952 werd hij benoemd tot directeur-generaal van oorlog. In 1960 werd dat direc teur-generaal van Defensie Drie jaar later vertrok hij. na een diep meningsverschil over de orga nisatie van Defensie met'de toenma lige minister P. de Jong, de huidige premier. Sindsdien is de heer Duy verman algemeen directeur van het Studiecentrum vóór Informatica in Amsterdam. Hij woont nog in Den Haag. Jeugdige inwoners van hel Friese dorp Ried hebben gisteren een bus gekaapt omdat hun dorp volgens de nieuwe dienstregeling geen directe verbinding meer heeft met Leeuwarden. Enkele meisjes gristen de contactsleutel uit het dashboard van de bus. Eén van hen, Thea Smit (links) sommeerde de verbouwereerde chauffeur maar uit te stap- l>en. RIED Inwoners van het Friese dorp Ried hebben gisteren een bus gekaapt uit protest tegen de naar hun mening ongunstige nieuwe dienstre geling. Tien mannen bestormden gister morgen om half negen de bus toen deze de halte Ried aandeed. Zij ruk ten het portier open. trokken het sleuteltje uit het contact en bedreig den de chauffeur, J. Plantinga uit Minnertsga, symbolisch met een groot mes. De passagiers moesten in de bus blijven. De heer Plantinga werd meegenomen naar een plaatselijk café waar hem koffie werd aangeboden. Zijn pogingen om de bus weer terug te krijgen liepen op niets uit. „Laat ze de bus maar ko men halen" zeiden de kapers. Na telefonisch op de hoogte te zijn gebracht van de kaping spoedden de directeur van het busbedrijf Labo. de heer Holwerda. en de burgemeester van Franeker, mr. R. Hempenius, zich naar de kapers. De burgemeester bewerk stelligde alvorens te onderhandelen eerst de vrijlating van de passagiers. In de loop van de middag werd de bus vrijgegeven. De inwoners van Ried zijn boos om dat na de fusie van de busondernemin gen, Labo. Nof en NTM de verbinding van Franeker. via Dongjum, Ried, Me- naldum en Marssum naar Leeuwarden is uitgevallen. Alleen door de week kan men van Ried naar Franeker waar moet worden overgestapt op de lijn Leeuwarden- Alkmaar. Daarbij gaat veel tijd verloren. Veel reizigers komen daardoor te laat op school of op hun werk. De inwoners van Ried het hele dorp staat achter de kapers willen de oude dienstregeling terug, toen de bus om kwart over zeven uit Ried ver trok. Nu vertrekt hij veel later waar door de reizigers pas om half tien in Leeuwarden zijn. De bevolking van Ried vindt het bo vendien onverteerbaar dat om tien voor half acht een bus uit Franeker vertrekt die leeg naar een ander dorp rijdt en vervolgens dan weer terug keert, naar Franeker waar hij een forse wachttijd heeft. Burgemeester Hempenius van Frane ker zei gisteravond: „De Fries is van nature kalm, maar als hij een actie on derneemt dan doet hij het ook goed. Veel mensen uit Ried fietsen of lopen nu iedere morgen vijf kilometer naar Berlicum waarvandaan wel een bus naar Leeuwarden gaat." „Ik hou mijn hart vast als de bus maatschappijen de bewoners van Ried niet tegemoet komen. Het kon dan wel eens zijn dat er dan helemaal geen bussen meer rijden om kapingen te voorkomen." Burgemeester Hempenius had goede hoop dat de zaak alsnog geregeld kan worden. Op korte termijn zal een be spreking worden gevoerd tussen het ge meentebestuur, de directie van de bus maatschappij en de vereniging Dorps belang in Ried. Enige tijd geleden schreef de koninklijke vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap een prijsvraag uit, waarin de deelnemers werd gevraagd hun visie te geven over de gewenste organisatie van het defensie-apparaat. Winnaar werd de vroegere directeur-generaal van het ministerie van Defensie, de heer S. D. Duyverman. Zijn opzienbarende inzending noemde hij „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald". AMSTERDAM De tweedaagse na tionale actie ,.Op de vrouw af", die ten doel heeft de aandacht te vestigen op de geïsoleerde positie van de vrouw in de maatschappij, is gisteravond met succes van start gegaan. Honderden vrouwen, maar ook mannen hebben zich op ruim zeventig plaatsen in ons land laten voorlichten over de proble men van de vrouw anno 1970. De actie, die tot vanavond elf uur voortduurt, is georganiseerd door de emancipatiebewegingen Dolle Mina en Man-Vrouw-Maatschappij. De NVSH en de stichting Centraal Wonen verle nen er o.a. hun medewerking aan. Er zijn 72 actiecentra ingericht in 66 ge meenten. Overal was gisteravond de belangstelling direct al groter dan was verwacht. Indien er niet nu en dan in een advertentie van de Erven Lu cas Bols" aan werd herinnerd, zou het niet-jagende deel van het Ne derlandse volk nauwelijks weten, dat. er een gezeschap be staat, waarvan slechts hij lid kan worden, die een geregistreerd dou blet op de houtsnip schoot. Dit vereist veel veine en schietkunst; ook dient over een veld met ruime kansen te kunnen worden beschikt. Niettemin telt deze twintig jaar bestaande selectieve vereniging in 19 landen thans ruim 2000 leden, die het fel-begeerde insigne (4 zil veren snippeveertjes) dragen. In ons eigen land woont een der oud ste leden, die voorts met liefst 18 doubletten het grootste aantal hout snippen schoot. Een doublet maakt men op jacht, wanneer men twee gelijktijdig verschijnende stuks wild schiet, met elke loop één, zon der te herladen of ook het geweer zelfs maar af te zetten. Een dou blure betekent echter twee stuks wild met één schot bemachtigen, dus dit is wat anders. Het snippe- of schildersveertje is een slechts 3 cm lang, bruin en chamois gestreept bruin vedertje Uitsluitend bij de houtsnip dat voor de voorste grote slagpen ligt en dat kunstschilders plachten te gebruiken bij het conterfeiten van ogen en haren der portretten. Dit penseelveertje geldt voor de weide, lijke jager voorts vanouds als tro fee. Steeds gold de hout- of bossnip als bijzonder wild en de jager, die de honderdste op de voorjaarstrek verwierf, mocht zich jagers koningnoemen, ja de Engelsen kenden zelfs een soort sweepstake, waarvoor elke jagersman kon in schrijven. De geweerdrager die de eerste vogel schoot, kreeg de pot. Het verwondert eigenlijk niet. dat een wereld-omspannende firma als Bols voor haar reclame de hout snip met haar vermaardheid, charme en folklore koos. 10-ll-'70 A. B. WIGMAN Ter verduidelijking zegt hij: „In de tijd dat ik bij Defensie was, en ook daarna, zijn de exploitatie-uitgaven een te integrerend deel gaan uitma ken van het totale budget. De investe ringen kwamen daardoor belangrijk in de verdrukking. Ze zijn zelfs de sluitpost geworden". „In mijn opvatting moet juist eerst de hoogte van de investering worden vastgesteld, om daarna de exploitatie ^rbij aan te passen. Het betekent niet dat het mes moet in Defensie. De to tale kosten komen op een hoger per centage van het nationaal inkomen uit. Ik derïk aan vier eh een half pro cent. Maar het werkt veel efficiënter". Kan de organisatie het met minder man af? „Ja ik vind dat het ministerie door één man moet worden geleid. Dat is de minister als politiek verantwoorde lijk man. Onder hem zouden /.es di recteuren-generaal moeten komen van wie drie de hoogste militaire functionarissen zijn. Bij ieder van hen komen dan drie directeuren en drie adjuncts. Daarbij een administratieve groep van dertig tot veertig man en een belangrijk rekencentrum met een man of vijftig. Je komt dan aan onge veer 130 man. Nu zijn het er tegen de tweeduizend". „Zo'n centraal bestuur moet zich dan alleen met de grote beleidskwes ties bezighouden. In Zweden kent men zoiets al voor alle departemen ten. Men moet meer overlaten aan la gere commandanten". „Om de exploitatierekening van De fensie te verminderen moeten we alle territoriale eenheden en commando's opheffen. We moeten naar een be roepsleger toe. Aan een dienstplichtig pleger is te veel administratie verbon den. Een te groot aantal dienstplichti gen komt met tegenzin in dienst. En als ze opgeleid zijn, zwaaien ze af. Bovendien verminder jé met een be roepsleger de schaarste op de arbeids markt". „Ook zouden niet-specifiek militaire taken naar andere ministeries kunnen worden overgebracht. Die k^n je niet als inspanning bij de NAVO inbren gen. W^nt dat is het punt. Het gaat om wat de NAVO verlangt". De heer Duyverman geeft enkele voorbeelden. „De hydrografische en topografische taken, en het loodswezen kunnen naar Verkeer en Waterstaat, de afdeling militaire pensioenen naar Binnen landse Zaken, de militaire juridische dienst naar Justitie, de registratie van militaire voertuigen eveneens naar ADVERTENTIE Verkeer en Waterstaat, de bouw van kazernes, het onderhoud en beheer naar Volkshuisvesting. De burgerlijke taken van de Marechaussee kunnen naar de Rijkspolitie". Dat is het verschuiven van kósten van het ene naar het andere ministe rie. „Ja. maar het is zuiverder. De fi nanciën worden veel efficiënter ge bruikt. Het publiek zal dan ook veel positiever staan tegenover Defensie" Wat ik zou doen met het Defensie budget? „Ik zou alle mensen beneden 'de rang van officier opleiden in de Verenigde Staten. Dat is duur, maar je krijgt voortreffelijk opgeleide men- Sen. Voor de officiersopleiding zou je per krijgsmachtonderdeel moeten sa menwerken met andere landen. Met als voertaal het Engels, de taal die in oorlogstijd zal worden gesproken. Voorts zou ik mariniers en comman dotroepen samenvoegen tot een korps van tienduizend man, met eigen be wapening en eigen transportmiddelen. Als taak zou dit korps krijgen hulp in VN en NAVO-verband en hulp bij nood (ramp) in eigen land". En samenvattend: „Een landmacht bestaande uit drie gevechtsgroepen die goed bewapend zijn. En als drie niet haalbaar is, dan moeten het er twee worden, als ze maar perfect zijn uitgerust. En als je een onderdeel zou moeten afschaffen, ik laat in het mid den of het nodig is, dan moet je dat langs wetenschappelijke weg doen. Traditie en sentiment moet je dan op zij zetten". De heer Duyverman wenst alles in NAVO-verband te zien. Ook de zake lijke kant van Defensie. „We zouden het NAVO-verdrag moeten herzien. Niet de algemene verplichtingen, maar de zakelijke. Elk NAVO-land zou zich moeten verbin den om tenminste twee procent van het nationale inkomen voor de defen sie te gebruiken". ..Een bepaald promillage van de be volking zou actief moeten dienen, als militair of als burger. Tenslotte zou je een economische compensatie moeten krijgen van vijftig procent voor goe deren die je bij een bondgenoot koopt. En van honderd procent wanneer je militaire spullen koopt van een land buiten de NAVO". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ir. C. N. van Dis, voorzitter van de fractie van de Staat kundig-Gereformeerde Party in de Tweede Kamer, heeft de kiesverenigin gen van zyn partij gisteren geschreven, dat hij zich volgend jaar niet herkies baar stelt voor een zetel in de Tweede Kanier. Ir. Van Dis, nu 77 jaar oud, is het oudste Tweede-Kamerlid; hij werd in 1929 lid van de Kamer. De eerste pe riode duurde acht jaar; in 1946 keerde hij terug op het binnenhof en sinds dien is hij Kamerlid gebleven. De heer Van Dis is secretaris van de SGP. Ook is de nu in Scheveningen wonende ir. Van Dis een aantal jaren lid van pro vinciale staten van Gelderland en de gemeenteraad van Ermelo geweest. De kosten van de actie, die uitslui tend voorlichting beoogt, bedragen ruim 23 mille. Het geld is besteed aan de organisatie, voorlichtingsmateriaal, etc. GRONINGEN „De minister van Justitie moet strakkere voorschriften uitvaar digen voor de toepassing van voorlopige hechtenis", meent de heer E. Bijlsma, hoofd van het bureau te Groningen van het Nederlands genootschap tot reclasse ring. VVy spraken met hem over de brief die gedetineerden van het huis van bewaring in Groningen aan minister Polak hebben gezonden. De gedetineerden schryven het gevoel te hebben dat in het arrondissement Groningen het voorarrest meer als doel dan als middel wordt toegepast. Een beetje met het idee van: Straf kryg je toch en dat voorarrest trekken we er dan wel weer van af. Van zijn veertig levensjaren heeft de heer Bijlsma er veertien in de reclasse ring gezeten. Hij kan uit ervaring zeg gen: ..Ik heb tien jaar ln Assen gewerkt en heb wel de ipdruk dat preventieve hechtenis daar minder snel wordt toe- STANEKE na tien jaar nu de beurt aan 'n ander (Van een onzer redacteuren) APELDOORN „Nee. ik ga beslist niet om politieke redenen weg als voorzitter van het Gelderse gewest van de Partij van de Arbeid. Vorig jaar is al meegedeeld, dat ik in 1970 zou aftreden: ik heb dit voorzitter schap zo'n tien jaar bekleed, nu is het genoeg, ik sta die plaats aan een an der af." Aan het woord is de heer H. Stane- ke uit Apeldoorn die, zoals wij dezer dagen al meldden, in de gewestelijke vergadering van 12 december (in Arn hem) af zal treden als voorzitter van de Gelderse PvdA. ..Ik heb die functie met veel plezier bekleed, het was een machtig mooie tijd al was het laat ste jaar erg moeilijk nu zet ik er een punt achter," zegt de heer Stane- ke, die de laatste tijd nogal eens in het nieuws gekomen is, eerst (deze zo mer) als gevolg van zijn initiatief om de anti-KVP-motie van het Haagse PvdA-congres van maart 1969 in de partijraad ter discussie te stellen en een paar weken geleden omdat hij met drie andere socialistische raadsle den met de PAK-fractie in de Apel- doornse gemeenteraad brak. „In die tien jaar is er nogal wat veranderd, ook in de partij," zegt hij, even terugkijkend; „men is veel ratio neler gaan denken, minder tolerant soms; vroeger trad in de partij meer de onderlinge vriendschap, de solida riteit, op de voorgrond; dat zou nu in feite nog zo moeten zijn. maar velen zijn zó vermaterialiseerd dat ze de kortst mogelijke weg willen nemen om het hoogste te bereiken. Denk niet dat ik verbitterd ben of zo. flat bén ik niet; wél betreur ik de strijdwijze van sommige mensen in de partij, er is, jammer genoeg, zoveel intolerantie". Gaat hij zich helemaal uit de gemeentepolitiek terugtrekken? „O nee, dat niet, als rnjj de mo gelijkheid geboden wordt zal ik me graag met de Nederlandse politieke zaken blijven bezighouden," zegt de heer Staneke die al jaren lid van de partijraad van de PvdA is. „Ik kan u ook vertellen dat een aantal PvdA- afdelingen mij kandidaat gesteld heeft voor de Tweede Kamer en ik aan vaard die kandidatuur." Ook in 1967 stond hij op de kandidatenlijst. Hij blijft streven naar een terzij destelling van de ant.i-KVP-motie van zijn partij. „De afdeling Warnsveld heeft het voorstel gedaan deze zaak op het partijcongres van februari vol gend jaar op de agenda te zetten; een mogelijkheid is dat het partijbestuur zal voorstellen de motie in de politie ke ijskast te plaatsen. De eerste berichten over de gang van zaken tijdens de afgelopen week gehouden partijraadsvergadering van de KVP zijn hem niet tegengevallen. Hij blijft geloven ln het herstel van de coalitie van de PvdA met de con fessionele partijen. „We moeten in Nederland naar par tij vernieuwing toe; Ik vind het Britse stelsel een bijzonder goed voorbeeld, dat zouden we ook hier moeten heb ben," zegt de heer Staneke. BREDA Dc Bredase rechtbank heeft maandag uitspraak gedaan in de zaak van de in november van vorig jaar gepleegde roofoverval op de Am- robank in Goirle, waarbij 96.000 werd buitgemaakt. De twee mannen die de bank beroofden, de 25-jarige J. van D. uit Den Haag en de 27-jarige W. van M. uit Tilburg, kregen elk 5 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De eis tegen beiden was zes jaar. De organisator van de roof. die ook mede plichtig was geweest bij de vlucht van de twee rovers via België naar Spanje, de 36-jarige G. van F. uit Eindhoven kreeg drie jaar gevangenisstraf. De eis was vier jaar. De 25-jarige M. S. uit Eindhoven, die als chauffeur medeplichtig was ge weest, zowel bij de voorbereidende ver kenningen in Golrlc. als bij de geslaag de vlucht, kreeg 12 maanden gevange nisstraf. waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De eis was 1 jaar met aftrek. DEN HAAG De Kiesraad heeft be sloten onder volgnummer 85 een nieuwe politieke groepering in te schrijven: In validen. Vereenzaamden. Ouderen. De I partij krijgt de aanduiding IVO. De Landelyke Huisartsenvereniging deelt de bezwaren van de medische spe cialisten tegen een totale volksverzeke ring, aldus verklaarde voorzitter J. F. A. van R\jn, huisarts te Arnhem, gister middag tydens een persconferentie in Utrecht. De artsen achten het een on bewezen zaak. dat zo'n volksverzekering tot een billijker lastenverdeling of tot een doeltreffender systeem van gezond heidszorg zou leiden. Het tegenwoordige systeem van ge zondheidszorg functioneert redelijk, al dus de heer Van Rijn. Op enkele punten is ongetwijfeld verbetering mogelijk, maar de Landelijke Huisartsenvereni ging zou daarvoor geen totale verande ring van het systeem tot stand gebracht willen zien. Aan dit standpunt liggen onder meer studies ten grondslag van de situatie in andere landen, met name in Engeland, waar de gezondheidszorg genationaliseerd is. Vroeg of laat be ginnen vele artsen daar toch weer een particuliere praktijk. De L.H.W. zoekt het liever in een grotere „leefbaarheid" van de artsenpraktijk, waarbij de ad ministratieve moeilijkheden van natio nalisering worden voorkomen. Overigens wenst de L.H.V. evenmin een situatie waarin de huisarts zonder meer zijn gang kan gaan. De vereniging wil van het huisartsenberoep een spe cialisme maken met de daaraan verbon den registratie, waarbij huisartsen aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Gedacht wordt onder meer aan ver plichte nascholing en eisen op het gebied van praktijkinrichting, administratief en technisch. Een eerste vereiste is dan een perfecte specifieke opleiding tot huisarts. De L.H.V. bestudeert deze aan gelegenheid op het ogenblik samen met het Nederlands Huisartsen Genootschap, waarbij ervan wordt uitgegaan dat de deelneming aan het instituut „huisarts nieuwe stijl" vrijwillig moet blijven. DEN HAAG Het partyconvent van dc ARP zal zich zaterdag in Rotterdam bezig houden met het gemeenschappc- lyk urgentieprogram van de drie con fessionele partyen. Partyvoorzitter dr. Veerman is bereid deze zaak alsnog aan de agenda toe te voegen. In de ARP was de laatste dagen dei ning ontstaan over de behandeling van hel gemeenschappelijk program, omdat het partijkader pas in laatste instantie op 12 december inspraak zou krij gen. Kritiek hebben sommige anti-revolu tionairen ook op de inhoud van het ge meenschappelijk ontwerp. gepast dan in Groningen. In Zutphen is het, dacht ik, ook wat minder. Daar komt iemand na een inbraak b.v., in afwachting van zijn veroordeling op vrije voeten". „Zoiets is in Groningen ondenkbaar. Daarom heb ik de Indruk maar het Is niet met bewijzen te staven, dat er mensen in Groningen te lang in voorar rest zitten". „Ik dacht dat de maatschappij gebaat is bij gezonde leden. Die kweek je niet door mensen te lang in voorarrest te houden. Dat middel moet men alleen in uiterste noodzaak hanteren". „De motivering van de officier van justitie om preventieve hechtenis te vorderen, is meestal, dat de gearres teerde zgn. vluchtgevaarlijk is, een ge vaar voor de maatschappij betekent of dat zijn vrijlating het onderzoek zou belemmeren. Vooral dat laatste punt is nogal vaag". De heer Bijlsma gelooft bepaald niet in het nut van de preventieve hechtenis als afschrikwekkend voorbeeld. „Wil je herhaling voorkomen dan is hulpverle ning geboden in plaats van detentie. Het is nu eenmaal zo dat de maat schappelijke orde gevangenisstraffen vordert, maar ik heb nog nooit meege maakt dat de problemen en noden van de betrokkenen er door werden opge lost"' Dc reclassering is bezig om te komen tot een gesprek over het voorarrest met rechters en officieren van justitie. Misschien hebben de Groningse gede tineerden geen ongelijk als ze in hun brief aan minister Polak schrijven dat toegevoegde advocaten hun cliënten an ders behandelen dan betaalde. „Je hebt nu eenmaal goede en slechte advocaten", zegt de heer Bijlsma. „Wel hoor ik heel vaak van gedetineerden die al weken vastzitten: Wilt u mijn advocaat eens bellen, want ik heb nog niets van die man gehoord" ADVERTENTIE ADVERTENTIE Da's fantastisch! Bovendien nog extra veilig, want Inventum dekens hebben een trafo voor veilige zwakstroom, v.a. f. 110.— UITZENDBUREAU UITZENDBUREAU A.S.B. Looloon 51 Apeldoorn AMSTELVEEN De politic van Amstelveen heeft dc 52-jarige directeur van een Amstelveen.se manege aange houden wegens het doen van valse aan gifte en diefstal. De man gaf eind oktober bij de politie aan dat uit een geldkistje in zijn kan toor ongeveer 1400 gulden was gestoden. Hij heeft inmiddels bekend liet geld zelf te hebben weggenomen. Het ging niet om 1400 gulden maar om een be drag van bijna 2500 gulden.

De Vallei | 1970 | | pagina 5