Luns en Brosio waarschuwen in Den Haag Tekort aan kolen door Britse mijnstaking 15ct.vercliend Bantoe's verlaten in massa's Transkei Mengele woont in Paraquay I5ct. cadeau Vertrouwen „Eendenkwekeri j voor ons land Over de grenzen rook met Wereldbekend Aroma Beweringen van Arafat weerlegd Moeizaam over leg in arseliau Een douanier STAAL VERPLICHTINGEN GRIEKENLAND Missen" doen'' niet aait apartheid4 Paradepaard van Vorster: zeepbel DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 BEZORGDHEID IN DE NAVO OVER ZUIDELIJKE FLANK ADVERTENTIE LONDEN Engeland wordt be dreigd door een ernstig tekort aan ko len als gevolg van wilde stakingen in de mijnen. Meer dan honderdduizend mijnwerkers namen daar gisteren aan deel, ruim een derde van het totaal. In 119 van de 293 kolenmijnen werd maandag niet of maar voor een deel gewerkt. De komende dagen zal het aantal stakers snel stijgen. In normale tijden zou dat al ernstig genoeg zijn, maar deze winter kan het rampzalige gevolgen hebben omdat de voorraden bij de mijnen nu twaalf mil joen ton minder zijn dan vorig jaar. Het grootste deel daarvan is alleen ge schikt voor de elektrische centrales. Vooral dreigt er een gebrek aan zoge naamde rookloze brandstof, die veel Britten gebruiken als onderdeel van hun strijd tegen de luchtvervuiling. Oorzaak van de moeilijkheden is een loongeschil: veel mijnwerkers weigeren een aanbod van hun directie voor ver hogingen van maximaal drie pond per week. Voor de laagstbetaalden eisen de mijnwerkers vijf pond 45,-). De vak bond gaat wel akkoord met het ver hoogde aanbod van de directie, maar men heeft de greep op de leden verlo ren, Ook de staalindustrie dreigt het slachtoffer te worden van dit conflict. Er zijn plannen voor inkrimping der produktie, voor het gev^il de mijnwer- De 1.500 Citroen 2 CV lelijke eendjes", die hier in de Spaanse havenstad Vigo staan opgesteld, wach ten op verscheping naar Nederland. De auto's zijn in Spanje geassem bleerd. Dit autopark overziende, is het te hopendat er in Nederand weer enige parkeerplaatsjes vrijkomen. De assemblage-fabriek voor de Be nelux van Citroen die in Brussel staat, kan de stroom bestellingen voor dit populaire wagentje blijkbaar niet meer aan. kers volgende week nog niet werken. De Britse regering volgt het verloop van het conflict met angstige spanning. Van alle kanten dringt men aan op in grijpende maatregelen, niet alleen wat dit conflict betreft, maar op het hele loonfroht. De looninflatie in Engelahd neemt steeds verontrustender vormen aan, möar de regering denkt er niet aan een geleide loonpolitiek te voeren. Deze week zal de regering de hele zaak nog eens bekijken, een tijdelijke loon- en prijzenstop van b.v. drie maanden is niet uitgesloten. ADVERTENTIE Fle Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export HELMUT SCHMIDT steun voor oostpolitiek MANLIO BROSIO denk aan de zuidflank DEN HAAG Waarschuwende geluiden zijn gisteren gesproken op de bij eenkomst van parlementariërs van de NAVO in Den Haag. Secretaris-generaal Manlio Brosi en minister Luns wezen beiden op het gevaar van Russische heerschappij in Europa. Minister Luns herinnerde eraan dat de helft van de Europese energiebehoefte door olie uit het Midden-Oosten wordt gedekt. Alleen al hierdoor zou de Sovjet-Unie, als haar stijgende invloed in dit gebied niet wordt beperkt Euro pa in een wurggreep kunnen nemen, meende minister Luns. „Het zou werkelijk tragisch zijn als de Navo haar positie in de centrale sec tor handhaaft, maar de onveiligheid aan haar zuidelijke flank zou laten toe nemen", zo zei hij. Volgens minister Luns hebben vooral de Europese NAVO-landen een taak bij het stabiliseren van de situatie. „Tot de .maatregelen die zij kunnen nemen be hoort steun aan de pogingen om de cri sis tussen Israël en de Arabische lan den op te lossen", aldus minister Luns. Secretaris-generaal Brosio zei, spre kend over een eventuele Europese Vei ligheidsconferentie, dat de Russen meer willen dan slechts bevestiging van de status quo. Zij wensen een nieuw col- j lectief veiligheidssysteem, dat niet op machtsevenwicht is gebaseerd, maar op overeenkomsten en instellingen. Het einddoel is het verzwakken en vernieti-, gen van de NAVO en het elimineren van de Amerikaanse aanwezigheid in Europa, aldus Brosio. Brosio concludeerde op grond van president Nixons verklaring dat er, voor zover het de Amerikaanse rege ring betreft, nu geen problemen be staan over de voortdurende aanwezig heid van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa op het huidige niveau. Minister Luns noemde de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in Euro- pa het tastbare bewijs van de Ameri- J kaanse verplichtingen. Elke plotselinge of ingrijpende vermindering zou ge vaarlijke gevolgen kunnen hebben. Niet alleen zou de conventionele defensie van de NAVO aanzienlijk worden ver zwakt, maar, nog belangrijker, de aard van de onderlinge afhankelijkheid wor den aangetast, aldus minister Luns. De Amerikaanse parlementariërs Wayne Hays, democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zei dat president Nixon wellicht, na overleg met de bondgenoten, zal beslui ten enkele Amerikaanse onderdelen uit Europa terug te trekken. Hij voegde er aan toe, dat dit geen afbreuk zou doen aan de wil en het vermogen van Ame rika het toekomend deel van de ge meenschappelijke verdediging op zich te nemen. De politieke commissie van het NA- VO-parlement bereikte overeenstem ming over een resolutie, volgens welke een vloot van de NAVO permanent in de Middellandse Zee moet worden ge stationeerd om de zuidelijke flank van het bondgenootschap te beschermen. Het tweede-kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA) heeft maandagmiddag de leden van het NAVO-parlement opge roepen zich in te spannen voor herstel van de democratie in Griekenland. Mr. Van Der Stoel citeerde een bood schap van twintig voormalige Griekse ministers aan het parlement, volgens welke het niet alleen de plicht van de regering, maar ook van de parlementa riërs der NAVO-landen is, bij te dragen aan een vreedzame terugkeer van Grie kenland in de gemeenschap van Euro pese landen. „Dit is de enige wijze om het ver trouwen van het Griekse volk in de democratische idealen en de doelstel ling van de NAVO te herstellen". Het tweede-kamerlid kreeg van de voorzitter van het parlement, de Ame rikaanse afgevaardigde Wayne L. Hays, toestemming deze boodschap ,.a titre personnel" (op eigen gezag) te versprei den. Zij werd echter niet in de notulen opgenomen. De Griekse oud-ministers zijn, even als rhr. Van der Stoel, van oordeel dat. geen voortgang wordt gemaakt met herstel van de democratie, integendeel. Zij lopen gevaar-, aldus het tweede kamerlid, vanwege deze boodschap ge vangen te worden gezet, evenals oud-minister John Zigdis, die tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld vanwege zijn openbare oproep tot een regering van nationale eenheid. Zigdis is tevens lid van het NAVO-parlement geweest. De Westduitse minister van Defensie, Helmut Schmidt, heeft maandag in het NAVO-parlement verklaard, dat de „Ostpolitik" van de Bondsregering on losmakelijk met een krachtig Westers bondgenootschap is verbonden. De voorzichtige pogingen om een opening naar het oosten te vinden, pas sen geheel in het groter patroon van het Westelijk beleid van onderhande lingen met de Warschau-pact landen. ..Wij gaan ervan uit dat wij ons, indien deze pogingen mislukken, niet in een ongunstiger positie dan voorheen mo gen bevinden. Wij zullen ons daarom niet in avonturen storten", aldus minis ter Schmidt. WASHINGTON Robert McKloskey, perschef van het Amerikaanse minis- aerie van Buitenlandse Zaken, heeft de beschuldigingen van guerrillaleider Jas- ser Arafat, dat Amerikaanse militairen actief betrokken waren in de Jordaanse burgeroolog, volledig van de hand ge wezen. De aantijging was volgens de pers chef gebaseerd op een identificatie kaart van een sergeant van het Ameri kaanse korps mariniers, die tijdens de burgeroorlog van september door Pa lestijnse commando's zou zijn gevon den. Deze kaart behoorde volgens McKlos key toe aan sergeant Mark England, die in februari van dit jaar lid was geweest van het bewakingsdetachement van de Amerikaanse ambassade in Amman. England had de kaart kennelijk verlo ren. zo stelde hij. McKloskey zei ook dat berichten dat de Ver. Staten niet langer zouden aan dringen op rectificatie van de vermeen de Egyptische en Russische schendin gen van het bestand aan het front langs het Suez-kanaal „speculatief en on juist" waren. Nu 2 voor IL05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. BONN De Duits-Poolse besprekin gen in Warschau verlopen moeizaam. Nog steeds is het voornaamste geschil punt de Duitse erkenning van de Oder- Neissegrens. Polen eist onvoorwaardelijke erken ning; West-Duitsland wil een voorbe houd maken met het oog op een toe komstig vredesverdrag. De deskundigen zoeken nog naar een formulering die beide partijen tevreden stelt. „Ik verwacht niet dat het verdrag nog deze week geparafeerd zal worden", er kende de Westduitse delegatieleider, mi nister Scheel (buitenlandse zaken) gis teren in Bonn. Scheel, op doorreis naar Brussel, had 's ochtends in Warschau nog langdurig gesproken met de Poolse premier Cyrankiewicz. De Poolse regering heeft bondskanse lier Brandt uitgenodigd om te zijner tijd naar Warschau te komen voor de on~ tekening van het verdrag. Brandt zelf had voorstellen in deze richting gedaan. Beide gestes zijn in de eerste plaats po gingen om de onderhandelingen te sti muleren. LONDEN De twee schoonheids koninginnen uit Zuid-Afrika, de „blanke" miss South Africa en de donkere Miss Africa-South, hebben de rassenbarrière doorbroken en el kaar in het openbaar omhelsd. Beiden zijn te Londen om mee te dingen naar de titel van Miss World. Toen journalisten, belust op enig vuurwerk, de twee dames benaderen met spitse vraagjes zei Jillian Jes- sup, de 20-jarige blanke: ..begin als jeblieft niet over de politiek, ik vind dat erg oneerlijk." En de donkere miss, de eveneens 20-jarige Pearl Jansen zei: „begrij pen jullie dat niet? Wij zijn schoon heidskoninginnen en geen politici. Van de politiek hebben wij geen weet. Jillian en ik zijn vrienden en dat zullen we blijven, ook als we weer thuis zijn." En gezamenlijk waren zij van oor deel: „wij zijn met z'n tweeën en ons land heeft dus een dubbele kans om te winnen." UMTATA (Transkei) De Bantoe's verlaten nVet treinladingen tegelijk Transkei, het „paradepaardje" van de Zuidafrikaanse regering aan de oost kust voor de Bantoe's. Dit bericht een correspondent van het Britse persbu reau Reuter in Umtata (Transkei). Dui zenden verlaten hel hun toegewezen land. wegens gebrek aan werk en trek ken naar de „blanke" streken, waar de industrie nog steeds arbeidskrachten kan gebruiken. Het 43.000 vierkante kilometer grote Transkei is door de regering voor de 3.500.000 Bantoe's van Zuid-Afrika be stemd als hun „traditionele geboorte land". Het gebied kreeg in 1963 een ge deeltelijk zelfbestuur, maar de Zuid afrikaanse regering behield het toezicht over de binnenlandse veiligheid, de de fensie en de buitenlandse betrekkingen. In de ogen van de aan het bewind zijn de nationale partij, vormt Transkei een mijlpaal op de weg naar een „geschei den ontwikkeling" van de verschillende rassen van het land. Maar de ontwik keling van Transkei verliep niet zo vlot, dat alle huidige 1.500.000 bewQners een redelijk bestaan konden vinden. En zo begon de uittocht. De meeste van de „emigranten" zijn mannen tussen de 20 en 50 jaar. Kostwinners die wel moeten vertrekken, omdat ze niet aan de kost kunnen komen. De industriële ontwikkeling van Transkei is jammerlijk ten achter ge bleven. De vooruitzichten op een econo mische levensvatbaarheid van het ge bied die belangrijk is voor de rege ringsplannen inzake een uiteindelijke onafhankelijkheid schijnen gering. De regering heeft wel werkgelegenheid geschapen onder meer door het bouwen van een bierbrouwerij, een theefabriek en het bevorderen van de bouwnijver heid. Ondanks een tekort aan werkgele genheid is toch de levensstandaard van veel Bantoe's in de afgelopen tien jaar gestegen. Dit is te danken aan de kost winners die elders werk zijn gaan zoe ken, aldus dominee Aubrey Phipson. die al twintig jaar als zendèling in dit 'gebied werkzaam is. Daartegenover staan echter de honderdduizenden die een minimuminkomen niet kunnen be reiken. Veel van hen helpen bij de voedseluitreiking in de hogersnoodge- bieden of sjouwen stenen vooT de bouwvakarbeiders, baantjes waarmee waarmij zij 1,30 a 1,50 per dag ver dienen om toch nog wat eteh te kunnen kopen, aldus de Reuter-correspondent. HAIFA Jozef Mengele. dfc Duitse oorlogsmisdadiger, die kamparts is geweest in Auschwitz, waar men hem omdat hij op het perron van het con centratiekamp selecties deed verrich ten, ..de engel des doods" noemde, woont ergens in het oerwoud van Zuid-Amerika. Dat heeft de Westduitse president, Heinemann, het Joodse documentatie centrum voor oorlogsmisdaden in Haifa per brief meegedeeld. Mengele is nu volgens president Hei nemann burger van Paraguay. Hij woont in het oerwoud op de grens van Paraguay, Brazilië en Argentinië. Regelmatig verhuist hij tijdelijk van het ene land naar hei andere om te voorkomen, dat hij wordt gearresteerd. Paraguay heeft een Westduits ver zoek om zijn uitlevering afgewezen. Mengele wordt schuldig geacht aan de dood van honderdduizenden Joden en politieke gevangenen. Hij is een van de meest gezochte Duitse oorlogsmisdadi gers. ADVERTENTIE Nu 2 voor ƒ1.13. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. U een beter mens, dan een tevreden 9 mens. luidt het spreekwoord. En dat is dan misschien van toepassing op de verkiezingen in de Duitse deel staat Hessen van de afgelopen zon dag. Het is wel de gewoonte, dat politieke partijen niet gauw toegeven, dat w iets is mis gegaan aan de stembus. Doorgaans weten zij dan altijd wel een draai te geven aan de uitslag dat het in hun voordeel is afgelopen. Het is zoiets als met de uitslag van een voetbalwedstrijd door de bril van een verwoede partijganger van een van beide clubs. Er deugt altijd wel iets aan de scheidsrechter, of de tegen partij was vals of nog een van die vele smoesjes. Maar in het geval-IIessen hebben op de keper beschouwd, inderdaad bijna al le partijen reeht van spreken als zij de uitslag in hun voordeel zien. Bijna alle. De enigen die niet tevreden zullen zijn, moeten de uiterst linkse en de uiterst rechtse groeperingen zijn. Zowel de neo-nazi NPD van Adolf von Thadden, als de nieuwe DKP de com munistische partij, zijn in de storm van het stembusgeweld weggevaagd. Zij zullen niet meer in het parlement terugkeren. Dat is een bewijs voor de politieke mondigheid van het Duitse volk, dat is gaan inzien, dat extremisme tot niets lijdt. LJet is ook wel de gemakkelijkste weg, overal tegen te zijn en in troebel water te vissen. Natuurlijk zijn er ook in Duitsland nog vele groepen over onder wie ressenti menten leven. Daarvan profijt trek ken is azen op een goedkoop succesje. In de op het ogenblik zo sterk spelende kwestie van de erkenning van Duits- lands oostelijke grenzen zijn er altijd groepen die het loodje hebben moe ten leggen. Het is de weg van de minste weerstand om te speculeren op het gevoel van de verdrevenen en hun het verlies van hun „Heimat" als grootste onge luk voor te stellen. Het is ook erg. Maar de tijd heeft vele wonden geheeld en waar die het niet deed, was er de verzoeting van het „Wirtschaftsw un der". IVlaar nog beter is het verstandelijk te beredeneren. Wat is het alternatief (om eens een mo dewoord te gebruiken) voor het toe geven dat Duitsland zijn oostelijke gebieden heeft verloren? Het enige antwoord is oorlog. En oorlog wil zeggen, strijd in zqn erg ste vorm, met A.- en H.-wapens. Indien men dat alternatief aanvaardt, dan kan men tegen het de huidige politiek van de Duitse regering optre den. Maar dan moet men de consequenties aanvaarden. En niemand kan ons wijsmaken, dal zelfs niet heren van het slag als de voormalige defensieminister Franz- Josef Strauss, niet pienter genoeg zijn om in te zien, dat men deze con sequentie eenvoudig niet trekken kan. IJet voornaamste feit in Hessen is dat de FDP de coalitiepartner van de SPD in Bonn zich heeft gehandhaafd, ja zelfs vooruitgang heeft geboekt. Men weet het. Na de Ost-politik van Scheel (van de FDP) en Brandt, had een deel van de rechtervleugel van de liberalen zich afgescheiden en was onder Mende met pak en zak naar de oppositionele CDU overgelopen. Velen verwachtten, dat dit het begin van een uiteen vallen van de partij zou zijn, iets wat de regering ernstig zou verzwakken en de hele politiek tegenover de oostelijke staten op los se schroeven zou zetten. Men kan hier tegenover stellen, dat de SPD in Hessen verlies leed. Vooral in de grote steden (Frankfort) ging het stcmmenaanlal achteruit. Verklaring hiervoor moet allereerst ge zocht worden in het vervangen van de populaire premier Zinus, door de minder bekende Oswald. Verder het feit, dat de SPD tot heden toe, in Hessen alleen geregeerd had. Iedere regeringspartij staat bloot aan verlies doordat de verantwoordelijk heid voor goed, maar juist voor slecht, op haar schouders wordt ge- legd. Al met al een vertrouwensvotum van de kiezers om met de zo succesvolle politiek van het kabinet Brandt door te gaan, een politiek die ook voor het Europa kansen biedt op_ een betere verhouding tussen oost en west. ."Waar men vergete in Bonn toch o«k niet de winst voor de oppositie, al komt die voor een groot deel van wel zeer rechtse en zeer onstandvastige zijde. Dat kan een reden zijn tot verstandige matigheid. BONN Aan de Westduitse grens posten zullen de reizigers, met ingang van volgende zomer, nog maar door één ambtenaar worden gecontroleerd, die zowel voor de pascontrole als voor de douaneformaliteiten zorgt. Tot nu toe heeft men te maken met een ambtenaar van de grenspolitie voor het paspoort en een douanier voor het aangeven van de pakjes koffie e.d. In de toekomst zal of de politie of de douane beide taken vervullen. Het nieu we systeem, dat veel personeel spaart, heeft al met succes proefgedraaid aan de Nederlandse en de Belgische grens bij Aken, e

De Vallei | 1970 | | pagina 6