Na akkoord met waterschap: Buren krijgt kleine jachthaven aan Korne Bosloop in Bennekom Vijf maal winst SKF- junioren Amersfoorter wegens agressief gedrag in verkeer veroordeeld Brits velo in zaak-liliodesiê Uitgevers onder druk Olie-Hetende^' bacteriën Onderzoek van justitie naar kinder foto's in .Mini Love' Voor overval op hank vier jaar geëist Concert van „Chrigeza" Boete van f150 voor doorrijden na ongeluk Ark Roval botste op Ru s Rotterdam komt niet tekort aan popfestival ragen over vervreemdings- verscliijnselen bij Van Heutsz Wervelstorm in Columbia MAN BEKENT AANSTEKEN BRANDEN Tafelten nis Uni lever-lening sterk overtekend Du re trap voor Jane Nat. Nederlanden gelijk dividend WOENSDAG II NOVEMBER 1970 BUREN Buren krijgt een zij het bescheiden jachthaven. Burgemees ter R. A. van Sandick deelde dat gisteravond tijdens de raadsvergadering mee, nadat de heer A. H. van Culenborg naar die mogelijkheid had geïnformeerd. Na besprekingen met het Waterschap van de Linge is het nu mogelijk gewor den de „weer'" in de Linge zodanig te veranderen dat Buren via de Korne be reikbaar wordt. De gemeente zal daarvan kunnen profiteren wat de recreatie betreft. De heer Van Culenborg bleek de klok al te hebben horen luiden. „Is het niet mogelijk nu een aanlegsteiger en op langere termijn een jachthaven aan te leggen?", zo vroeg hij. De burgemeester antwoordde dat hier al met de Lingestoel over gesproken was en dat die besprekingen eerst nog al wat wrijving hadden gekend. Dit bleek nu opgelost te zijn, waardoor „het wel zal lukken", aldus de burge meester, de gewenste haven voor ple ziervaartuigen te realiseren. Aan het begin van de vergadering beantwoordde de burgemeester enige door de fractie van de Partij van de Arbeid ingekomen vragen, evenwel niet tot algehele tevredenheid van de heer B. H. Overheul (PvdA). Het PvdA- raadslid bestreed het dat, zoals de heer Van Sandick zei, nu overal in de ge meente straatnaamborden zijn ge plaatst. „Laten de wethouders /.elf maar eens op de fiets stappen, dan kunnen ze zien dat het niet zo is", stel de hij. Naar aanleiding van door zijn fractie VEENENDAAL Het Chr. Geref. Zangkoor „Chrigeza" geeft zaterdag avond een concert in de Bethelkerk aan de Beatrixstraat. Op het programma staan koorzang, orgelspel en samen zang. Het koor staat onder leiding van de heer Pulps v. Valstar uit Ede, terwijl het orgel wordt bespeeld door Bob van Stempvoort. Het concert begint om 20 uur. VEENENDAAL Op 21 november en Tourclub „Le Champion" de Eerste Bennekomse Bosloop. Aan deze prestatie-trimloop kan door iedereen worden deelgenomen. Voorin schrijving is mogelijk bij mej. J. v. Roekei, Hoenderlösèweg 1. eelen- Arnhem. J. Selman, Kon. Julianastraat 9. Randwijk (OB); W. den Hartog, Ko renlaan 38, Bennekom. Het is ook mo gelijk zich tot een half uur voor de start ter plaatse aan te melden. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. hiervoor ontvangt iedereen een speciaal voor de ze bosloop vervaardigde tegel. De start, vanaf café-rest. „Groene- woud", Selterkampweg 9 in Bennekom, is om 13.00 uur voor de 2 kilometer en om 13.45 uur voor de 5 kilometer. Het inschrijfgeld ka nworden overgemaakt op gironummer 2023469. t.n.v. H. Haal- boom, Maanderdijk 7 in Bennekom. VEENENDAAL MEISJES JUNIO REN: kr. en vr. 1 S.K.F. 1 2-8. Ina en Ell lie van Eist bleven ongeslagen, terwijl Marijse Koelewijn maal zege vierde. Ook het dubbelspel was voor de zusjes van Eist. S.K.F. 1 is hiermede op de helft van de competitie nog ongesla gen. JONGENSJUNIORENR.T.T.V. 2 S.K.F. 1 4-6 Bart de Gooijer kon slechts 1 maal tot winst komen, terwijl de invallers Piet Roelofsen en Bert Vos respectievelijk 2 en 3 maal zegevierden. Het dubbelspel ging voor S.K.F.'s le uitgave verloren. Kesteren 1 S.K.F. 3 0-10. S.K.F. 3 boekte de grootst mogelijke zege op Kesteren. Jan van Manen. Gert Jan van Nw. Amerongen en invaller John ny Vos bleven ongeslagen. S.K.F. 4 Kr. en Vr. 4 10-0. S.K.F 4 ondanks 2 invallers met niet minder dan 10-0. B. Koning en de invallers Cor van Viegen en Ad Drost boekten 3 ze ges. Shot 5 S.K.F. 5 4-6. Johnny Vos had het grootste aandeel in de over winning door 3 maal te zegevieren. Ste ven van de gsteeg won 2 maal, terwijl Cor van Vliegen onder zijn kunnen bleef en niet eenmaal tot winst kwam. Het dubbelspel leverde winst op en bracht de stand op 4-6. Shot 4 S.K.F. 6 9-1. W. Rappold en B. van Leeuwen konden in deze wed strijd niet éénmaal tot winst komen. Henk Jonker redde de eer door winst te boeken. RTTV 3 S.K.F. 7 10-0. Jan Hei kamp, J. Cobben en H. Hannink moes ten in deze wedstrijd duidelijk de eer laten aan hun tegenstanders en verlo ren met de grootst mogelijke cijfers. Programma a.s. zaterdag: .MEISJESJUNIORENS.K.F 1 TIOS 1. JONGENSJUNIOREN2e klasse B; S.K.F. 1 RTTV 1; S.K.F. 2 SHOT 3; 3e klasse D: SHOT 4 S.K.F*. 3. 3e klasse E: S.K.F. 4 Kr. en Vr 2; S.K.F. 7 Kr en Vr. 4. 3e klas se F: RTTV 4 S.K.F. 5; SHOT 5 S K.F. 8. ingediende vragen pleitte de heer Van Culenborg (Onafh.) voor een zo snel mogelijke oplossing van de waterover last in Erichem in afwachting van het definitieve reconstructieplan voor het dorpsplein. Voorts vroeg hij of het niet mogelijk is, de oudercommissie van de openbare lagere school in Buren mee te laten be slissen over de benoeming van een nieuwe onderwijzeres nu mej. Aapkes de school gaat verlaten. „De oudercom missie leidt een kwijnend bestaan", al dus de heer Van Culenborg en volgens hem zou de inspraak de commissie weer wat opfleuren. De burgemeester bleek er geen voor stander van te zijn, omdat het bijzon der moeilijk is onderwijzend personeel aan te trekken. „Inspraak heeft alleen zin als er keuze is. We zijn al blij als de vacature spoedig wordt vervuld." De heer Van Culenborg kreeg steun van de heer Overheul toen hij een voorstel lanceerde de door B. en W. ontworpen contributieverhoging, die het gevolg is van een nieuwe subsidie regeling voor de sportverenigingen, volgend jaar nog maar op beperkte schaal als een soort overgangsfase toe te passen. De raad ging daar verder unaniem mee akkoord. AMSTERDAM Aandelen in uitge versondernemingen hadden gisteren een moeilijke dag. De stukken lagen zwaar aangeboden. Een rechtstreekse reden had men daarvoor niet: volgens de beurs is hier eerder sprake van een technische aanpassing. De aandelen van dit soort bedrijven zijn in de algemene/daling van de laat ste weken wat achtergebleven en daar door op een koers winstverhouding te rechtgekomen die ongustig afsteekt tegen het gemiddelde. Kluwer verloor f 5. Elsevier en VNU rond f 4 en Wege ner moest f 1.50 prijsgeven. O ARNHEM Op het smalle Zijveld in Beneden Leeuwen botste in maart van dit jaar de 24-jarige B. uit Maas bommel legen een tegenligger; dat wil zeggen: hij schampte er langs, omdat hij eet ver genoeg naar rechts was uit geweken. Na de klap reed B. door, wat hem gisteren voor de politierechter in Arnhem bracht. „Ik hoop dat u iets hebt geleerd", zei deze tot Marinus. „Als u toen was ge stopt had u hier niet gestaan". „Ik keek nog achterom, maar ik z.ag zijn remlichten helemaal niet. Ik dacht dat hij doorreed", verweerde B. zich. „Hij is onmiddellijk omgekeerd en u in volle vaart achterna gereden", zei de politierechter. Het bleek dat het ongeluk ontstond doordat B., die de weg ter plaatse goed kende bang was te ver naar rechts uit te wijken omdat de bermen in het jaar getijde erg drassig zijn. „Ik durfde er niet in". De schade is nu vergoed, wat officier van justitie mr. J. Kopp een goed punt vond. Hij eiste voor het doorrijden na de aanrijding 125 gulden boete, voor het veroorzaken van de klap vijftig gulden. De politierechter veroordeelde B. lot honderd respectie velijk vijftig gulden boete. TADLAHASEE (FLORIDA) Door Amerikaanse deskundigen zijn bacte riën ontwikkeld die olie „opeten" en dan rustig ter ziele gaan. „Wij weten met zekerheid", aldus dr. Carl Op- penheimer van de staatsuniversiteit van Florida, „dat er bepaalde typen bacteriën zijn die al miljoenen jaren bezig zijn olie „af te breken". „Wij zijn dus een kijkje gaan nemen op plaatsën waar al lange tijd olie wordt gemorst en hebben daar interessante dingen ontdekt. Wij zijn er toen in geslaagd de activiteiten van de „olie-etende" bacteriën op te voeren waardoor hun natuurlijke „eetlust" groter werd". Na twee jaar van experimenten is men toen gekomen tot het kweken van verschillende soorten bacteriën die drie soorten olie konden vernietigen: een ruwe oliesoort uit Californië, een uit Louisiana en bunkerolie type c. Vermoedelijk, zei prof. Oppenheimer, moet men thans een bacterie gaan kweken die de type olie aankan zoals die in Venuzuela en Koeweit worden aangetroffen. Hij was ervan over tuigd dat dit zal lukken. De bacterieën kunnen in grote hoeveel heden worden gekweekt zoais dat ge beurt bij die welke men nodig heeft om peniciline te maken. Zij kunnen dan worden gedroogd en bewaard, onder zeer lage temperaturen en „in gezet" als zij nodig zijn, bijvoorbeeld op plaatsen waar tankerolie aan land is gespoeld. AMSTERDAM Op de 8 pet 5-jarige obligatielening 1970 per 1975, groot f 75 miljoen, a pari ten laste van Unilever N.V. is tot een zodanig bedrag ingeschre ven dat de toewijzingen slechts gering zullen zijn. De inschrijving op deze lening stond open op donderdag. Wethouder Hoogteijling bleek het daarmee toch ook eens te zijn. „Eigen lijk geven we met de ene hand, maar nemen we weer met anderen", ander", zei hij. De raad bleek verder bereid te zijn aan de particuliere Stichting Cul tureel Centrum „Het Heerenlogement" een bijdrage te verlenen in het tekort over 1969. Alleen de heer G. A. A. Vos (Onafh.) sputterde enigszins tegen. Burgemeester Van Sandick noemde het „hoffelijk jegens de gemeente Beu- sichem" om Het Heerenlogement finan cieel te steunen. Een bedrag werd ove rigens nog niet vastgesteld, al werd al wel de som van f 5000,- gefluisterd. LONDEN Gisterenavond is op de Middellandse Zee het Britse vliegdek- schip „Ark Royal" in aanvaring geko men met een Sovjet-torpedojager. Hierbij zijn twee man van dit laatste schip vermist. Fregat der vaartuigen liep schade op. Door opvarenden van de Ark Royal en het Britse Gregat Yarmouth zijn enige Sovjet-matrozen, die overboord waren gevallen, gered. De „Ark Royal" meet 43.000 ton en heeft ruim 2300 man aan boord. Dc Rus sische onderzeeboot jager is er een van de Kotlin-klasse. Deze onderzeeboot ja ger is er een van de Kotlin-klasse. Deze onderzeebootjagers meten 2.850 ton. De naam van de Rus is nog niet bekend. Het schip dat naar men aanneemt ra ketten aan boord heeft telt 285 beman ningsleden. Beide schepen zijn niet ernstig be schadigd. De „Ark Royal" werd door de Russische onderzee boot j^ger gescha duwd. ROTTERDAM De gemeente Rot terdam komt financieel niets tekort aan het „Holland Popfestival", dat van 26 tot en met 28 juni in het Kralingse bos werd gehouden. Dit ondanks de vorde ring, die de gemeente nog heeft op de organisatoren tot een bedrag van ruim 40.000, dat door de tekorten van het popfestival zelf waarschijnlijk niet op tafel zal komen. Dit blijkt uit een rap port dat door de diverse gemeentelijke diensten aan de gemeenteraad is uitge bracht. De lotale baten voor de gemeenlë be droegen 239.631. De rekeningen die de gemeentelijke diensten voor verleende hulp indienden bedroegen gezamenlijk 159.539. Hierbij komen echter nog de gemeentelijke kosten, die niet exact kunnen worden aangegeven. Deze be treffen onder andere de vele manuren ter secretarie en bij de onderscheidene administraties van diensten en bedrij ven, die zowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering en de afwikkeling van het festival zijn gemaakt. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie voor kinderzaken, mr. J. J. Abspoel, laat door de kinder politie een onderzoek instellen naar de foto's van jonge kinderen in het boekje „Mini Love", een uitgave van „Gan- dalf". „De foto's van de kinderen die geslachtelijke handelingen nabootsen, hebben bij mij de indruk gewekt, dat er bepaalde ontuchtige handelingen zijn gepleegd met kleine kinderen", aldus mr. Abspoel, die vertelde toevallig dit boekje in handen te hebben gekregen. Omdat het om kinderen gaat heeft mr. Abspoel het onderzoek niet opgedragen aan de zedenpolitie, maar aan de kin derpolitie: Deze heeft inmiddels een 12-jarig meisje en een 13-jarig jongetje uit Amsterdam en de moeders van de beide kinderen gehoord. De kinderen zijn van school gehaald en naar het bureau van de kinderpolitie overge bracht, waar ze op hun moeders hebben gewacht, die beiden een verklaring hebber, afgelegd. „Ik vind het afkeu renswaardig als je kinderen gebruikt om er sexboekjes mee te maken", gaf mr. Abspoel als zijn persoonlijke me ning te kennen. Ook de uitgever van het boekje, tevens uitgever en redac teur van het blad „Gandalf" Guus Dijkhuizen en de fotograaf zijn ge hoord. Onoerzocht wordt op welke wijze de fo*o's tot stand zijn gekomen e.i in wiens opdracht de kinderen daarvoor optraden. CLEVELAND De politieman uit Cleveland (Ohio), die verleden week op het vliegveld van die stad door de ac trice Jane Fonda is getrapt, heeft een eis tot schadevergoeding ingesteld van 100.000 dollar (bijna 4 ton). Hij kreeg die schop toen mej. Fonda per vliegtuig uit Canada aankwam, in haar reistas bepaalde medicamenten werden gevonden, die als verdovende middelen konden worden aangemerkt, en daarop weigerde door een vrouwe lijke employee van de douane te wor den gevisiteerd. Voor het geven van de trap en het pogen de pillen binnen te smokkelen zal zij terechtstaan. MAASTRICHT Het gebouw van de Maastrichtse rechtbank was gisteren zwaar bewaakt toen daar de daders van de overval op de Boerenleenbank in Roosteren gepleegd op 10 april, terecht stonden. „We hebben kennis gekregen van het gerucht dat zou worden geprobeerd hen te bevrijden", lichtte de officier van justitie, mr. W. Moors toe. De zitting verliep zonder incidenten. Tegen de beide hoofddaders, de 24-jarige losarbeider W. R. en de 21-jarige ijzervlechter P. M„ beiden uit Echt, eiste mr. Moors vier jaar. Tegen de 21-jarige W. L. uit Echt, die slechts medeplichtig was geweest, eiste hij twee jaar en zes maanden. Met de buit (30.000 gulden) hadden de verdachten een autoreis gemaakt naar Griekenland en Turkije. Zij wilden daar verdovende middelen kopen. Om een beginkapitaal voor dezë handel te krijgen hadden zij de bank beroofd. Daarbij werd een toevallige cliënt met een geweer bedreigd en ernstig mis handeld. Initiatiefneemster van het plan was volgens twee der verdachten de echtge note van W. R„ Ute R. Zij had van de buit een bedrag van 2500 gulden aange nomen. De officier eiste tegen haar ne gen maanden. DEN HAAG Drie Tweede-Kamer leden uit de KVP-fractie hebben aan minister Den Toom (Defensie) vragen gesteld over de 435e compagnie Van Heutz. Bij enkèle van de manschappen zouden zich nog onlangs de door pro fessor Hutte in zijn rapport aangegeven vervreemdingsverschijnselen hebben voorgedaan. Eén van de soldaten zou daardoor voor de krijgsraad zijn geko men. De Kamerleden Maenen, Meijer en Kleisterlee vragen inlichtingen over het werk- en leefklimaat in deze compag nie die in Bueren een bewakingsfunctie vervult. Voorts willen zij weten welke selectiecriteria voor de indeling in deze bewakingsdiensten worden gehanteerd. ARNHEM ,.I)ie man deed zo gek. Als hij nou gewoon gedaan had, was er misschien niets gebeurd", zei de 35-jarige F. W. uit Amersfoort gisteren bij herhaling tegen de Arnhemse poli tierechter. mr. J. de Zoete, voor wie W. terecht stond omdat hij ergens op de grens van Veenendaal en Eist een me deweggebruiker bijna knock-out sloeg. „En ik heb nog geen eens hard gesla gen ook", mopperde de Amersfoorter. „Hij bloedde anders uit een van zijn ogen en het andere was ook dichtgesla gen. Als je dat zo zag, leek het eerder het werk van een beroepsbokser", zei de politierechter, die zich er hevig over verwonderde dat W„ die zelf aanleiding tot de strubbelingen was geweest door tweemaal een ernstige verkeersfout te maken, maar steeds de schuld op de ander wilde schuiven. „Ik zal u nog eens wat anders vertellen: als de offi cier u behalve voor deze mishandeling ook voor die verkeersfouten had gedag vaard, zou ik uw rijbewijs voor een jaar afpakken", zei de politierechter met grote stelligheid. Bij een stoplicht in Veenendaal stond de man uit Amersfoort in een voorsor- teervak om rechts af te slaan; hij reed evenwel rechtdoor, waarbij hij zich er aan ergerde, dat de andere automobi list, die precies volgens de regels was gereden, hem niet even er tussen liet komen. W. hield een verward verhaal over een karretje achter de auto van de man die later zijn slachtoffer zou wor den. „Hij ging steeds harder rjjden en dacht ik dal ik er beter voorbij kon, toen ging het karretje slingeren en toen maar hij reed zomaar ineens naar links. Ik moest helemaal door de berm". Daarna had W. de ander maar klem gereden. „Het was te gek", motiveerde hij „Gelukkig bent u niet belast met het opsporen van strafbare feiten, nu u ze zelf aan de lopende band begaat", vond mr. De Zoete. „U bent begonnen met een ernstige fout en u ging nog eens door met een ernstige fout ook." „Ja, maar, hij begon te slaan", zei W. „Dat kleine mannetje? Als ik u hier zo zie was dat toch geen partij", ver wonderde mr. De Zoete zich. „U hebt hem in elk geval een keiharde klap ge geven en u bent hem ook nog achterna gelopen. Volgens de getuigen hebt u ook nog met uw auto op de ander inge reden toen hij even later uw nummer wilde opschrijven". W. mompelde wat; het vervolg was al evenmin fraai, overigens, want hij stapte weer uit en vroeg of zijn slacht offer nog meer klappen wilde hebben. „Hij trok aan mijn hand", beklaagde W. zich. Een bosarbeider, wat forser van postuur klaarblijkelijk, kwam ten slotte met succes tussenbeide. „Als er meer mensen zoals u op de weg zijn, wordt het een grote wild west", besloot de politierechter. „U hebt „De agressie op de weg neemt hand zich hoogst onbehoorlijk gedragen", over hand toe", zei officier van justitie, mr. J. Kopp. „Blijft u voortaan maar in uw auto als u een verkeersovertreding meent te zien. Ze gebruiken tegenwoor dig ook wel eens s teekwapns bij ver keersruzies en dan zou het wel eens minder gemakkelijk kunnen aflopen". Overeenkomstig de eis kreeg de Amersfoorter 175,- boete. VALLE DU PAR (Columbia) Naar verluidt heeft een wervelstorm, die dinsdagavond boven Columbia heeft, gewoed; minstens 120 doden geëist. Een honderdtal mensen zou vermist worden. Volgens de eerste berichten staat 70 procent van de Columbiaanse provincie Cesar onder water. De berichten zijn afkomstig uit Valle Du Par, de hoofd stad van de staat Cesar. Getroffen is vooral de noordkust van Columbia, waar talrijke woningen dooi de stroom zijn verwoest. De toestand wordt nog verergerd doordat de winter, die thans in Columbia heerst, de strengste is sinds dertig jaar. Reddingsploegen, bestaande uit mili tairen, burgers en leden van het Rode Kruis, worden samengesteld om hulp te bieden. „Opper" beboet voor doodschieten hond HEERLEN De Roermondse recht bank heeft dinsdag de opperwacht meester bij de rijkspolitie N. de Jong uit Herten veroordeeld tot 50 gulden boete wegens het doodschieten van de hond van een buurman met een dien strevolver op 15 juli jl. NEW YORK Engeland heeft dins dagavond in de Veiligheidsraad zijn ve to uitgesproken over een Afrikaans- Aziatische ontwerp-resolutie, waarin werd verboden de onafhankelijkheid van Rhodesië te erkennen, zolang daar een blank minderheidsbewind is. Vol gens- Engeland is dit onaanvaardbaar, aangezien het de Britse regering voor waarden zou dicteren bij komende on derhandelingen met Rhodesië. Twaalf landen stemden voor de reso lutie. De Verenigde Staten en Frankrijk onthielden zich. De resolutie was inge diend door Boeroendi, Nepal, Sierra- Leone, Syrië en Zambia. Het was de vijfde maal dat Engeland van zijn vetorecht gebruik maakte. Dit jaar sprak het tweemaal een veto uit, beide malen bver de kwestie-Rhodesië. Het is bijna vijf jaar geleden dat dit land tegen Engeland rebelleerde en zich tot onafhankelijke republiek uitriep met een blanke minderheidsregering. UTRECHT Een in de nacht van maandag op dinsdag in Zeist aangehou den 20-jarige kok. R. S., heeft bekend schuldig te zijn aan een achttal brand stichtingen sinds september in Bunnik. De man zou brand hebben gesticht in drie schuren, waarvan er één volledig in de as werd gelegd, twee garages, acht woningen en drie auto's. De man, die in Bunnik in pension woont, werd aangehouden omdat het licht van de fiets waarop hij reed niet brandde. Toen bleek dat de fiets in Bunnik wa» ,estolen werd hij nader aan de tano gevoeld waarop hij tot zijn bekentenig kwam. DEN HAAG Het verzekeringscon cern Nationale-Nederlanden N.V. stelt over 1970 een onveranderd interimdivi dend betaalbaar van f 1,- per aandeel van nominaal f 10,-. Dit dividend zal worden uitgekeerd over het in 1969 mid dels een agiobonus van 25 procent ver hoogde kapitaal, aldus een mededeling. Over 1969 werd in totaal f 2 dividend uitgekeerd, alsmede 25 procent in aan delen uit de agioreserve. oa hein Hoofdstraat 81 - 89 Veenendaal

De Vallei | 1970 | | pagina 10