Veenendaals - dagblad Minister Den Toom reageert positief op plan van minister Schmidt (W-Dld) Regering wil afzien van art. 8 loonwet Buiten Minibus gaat maandag rijden union Noorden zat in donker na explosie in Hunze-centrale lekker lui Sw Treffer Kruisinga: geen aantasting van Y eluwemassief D S.E.R. verdeeld over de verticale prijsbinding Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Loena-17 naar maan Ringtaxi Utrecht primeur voor Europa POLY SELECT matras Buien keren terug DRINKWATERVOORZIENING Tijdelijk regen DEN HAAG Minister Den Toom (defensie) wil binnen vijf jaar 150 miljoen gulden extra in de kosten van de NAVO bijdragen. „BfJ ACCEPTABEL ALTERNATIEF" Snippenclub II INHALEN Kwart miljoen mensen vast in ondergrondse te New York Brede opzet Milieuhygiëne Nieuwe school afgebrand Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 26, Veenendaal, Telef. 06385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG li NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 264 N.A.V.O. WIL VAN ONS LAND 150 MILJOEN EXTRA Daarnaast zal Nederland zijn normale jaarlijkse bijdrage leveren. Dat is gis teren bekend geworden in Brussel, waar de Europese ministers van Defensie vergaderden. Dit ik een gevolg van het plan dat de Westduitse minister van Defensie Helmut Schmidt op de vergadering te Brussel heeft voorgesteld, om de komende vijf jaar de Europese bijdrage aan de NAVO met 472 miljoen dollar te verhogen. Het geld moet volgens Schmidt bestemd worden voor integratie van het geal lieerd communicatiestelsel, bunkers ter bescherming van de vliegtuigen van de NAVO en de aankoop van 50 „Chinook" transporthelikopters voor de Westduitse strijdkrachten. De Bondsrepubliek is bereid 40 procent van de 472 miljoen voor haar rekening te nemen als de andere Europese NAVO-landen meebetalen. DEN HAAG Minister Roolvink heeft gisteravond in de Kamer gezegd dat, als de SER vrijdag de regering een acceptabel alternatief aan de hand zal doen, zij verder van artikel 8 van de Loonwet zal kunnen afzien. Eerst zal het SER-advies van 13 no vember moeten worden bekeken. Als werkelijk een alternatief uit de bus komt zal worden overwogen wettelijke maatregelen in te dienen. Of dit vóór april zal kunnen gebeuren, zoals de so cialist mr. Van Lir had gevraagd, kon de bewindsman niet beloven. Toezeggingen voor een tussentijdse verhoging van het minimumloon kon de bewindsman niet doen. Dit is op 1 juli jl. niet onaanzienlijk verhoogd. De 400.- is op vrij grote schaal verstrekt. Ook de minimumloontrekkers hebben daarvan geprofiteerd. Van de 1,8 mil joen loontrekkenden, van wie gegevens bekend zijn. heeft slechts 7 pet. nog geen extra uitkering ontvangen. In 1970 resulteert een extra uitkering in een loonkostenstijging van 2,2, in 1971 van 0,6 pet., totaal neerkomend op 2,8 procent. Tn een gezellig boekwerkje stelt Erven Lucas Bols" thans de vraag aan de orde, of de houtsnip haar jong vervoert. Dit is vele ja ren geconstateerd en niettemin be twijfeld, zodat het scheen, dat een serieuze enquête niet overbodig zou wezen. Zij werd verricht door een redactielid van ,,De Ned. Ja ger" (J. Antonisse, pseud. „Drijf hout") en de firma maakte er een keurig viertalig resumé van, met fraaie illustraties op kunstdruk en een toepasselijk omslag, dat heel origineel doorzeefd is met een schot hagel. Overigens vraagt men zich af of zulk een onderzoek afgezien als reclame-medium thans nog enig gewicht in de schaal legt. Het meest serieuze, tot op heden bijge houden standaardwerk „The Hand book of British Birds" constateert zonder voorbehoud: Carrying of young by parents is well established as a regular, if infrequent, habit. They are held between the legs and often pressed against the breast". Ook wera tal van keren gezien, dat de vogel terugkeerde, om het tweede, derde en vierde jong naar een veiliger oord te dra gen. Sekuur als de Britse ornithologen zijn, volgen er de aantallen der onaanvechtbare observaties, zodat aan het wonderlijk transport dat van geen enkele andere vogelsoort bekend is niet behoeft te wor den getwijfeld. Antonisse, diep op het onderwerp ingaande, acht het dan ook als be wezen, dat het door de lucht dra gen van een jong door de houtsnip inderdaad gebeurt; als regel dicht tegen de buik, tussen de poten ge klemd. Echter komt variatie voor (soms vervoer op de rug) en het kunnen zowel kuikens als bijna volgroeide exemplaren zijn, doch steeds wordt het complete broedsel getransporteerd. 11-11-1970 A. B. Wigman. Het geld wordt gestort in een spe ciaal Navo-fonds waaruit de verbete ring van het communicatienet tussen de NAVO-partners en de bouw van vlleg- tuigbunkers (o.a. op Soesterberg) zal worden betaald. Op 1 december zullen de Europese Defensieministers beslissen of dit on dersteuningsfonds inderdaad word ge vormd. Op verzoek van minister Den Toom komt vrijdag secretaris-generaal Brosio van de NAVO, naar Den Haag om de Nederlandse regering voor te lichten. Brosio zal zich voor deze gelegenheid laten vergezellen door de voorzitter van het militair comité van de NAVO, ad miraal Sir Nigel Henderson en de drie geallieerde opperbevelhebbers, de raals C. K. Duncan (Saclant, Supreme Allied Commander Atlantic), Sir William O'Brien (Cinchan, Commander-in-Chief Channel) en generaal A. J. Goodpaster (Saceur, Supreme Allied Commander Europe). Het hoge NAVO-gezelschap zal in de Julianakazerne op een strikt besloten bijeenkomst enkele voordrach ten houden. Duitsland heeft zich al een warm voorstander van het steunfonds ge toond. Het is bereid 222 miljoen dollar (achthonderd miljoen gulden) te storten en bovendien nog 55 zware helikopters te leveren met een totale waarde van 165 miljoen dollar (264 miljoen gulden). Engeland voelt meer voor het ver sterken van de eigen defensie om op die manier de inbreng in de NAVO te vergroten. Het steunfonds kan alleen worden gesticht als alle tien Europese NA- VO-partnqrs bereid zijn een gezamen lijk besluit te nemen. De meerderheid van de partners heeft al verklaard voorstander te zijn. De extra bijdrage van Nederland komt op ruwweg 29 miljoen gulden per jaar gedurende vijf jaar. Het Neder landse aandeel in het fonds, aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie kan gezien worden als 'n in haal op onze verplichtingen jegens de NAVO. Daardoor is ruim twee jaar geleden al een keer 225 miljoen gulden extra uitgetrokken. Toen bedroeg de Neder landse achterstand in de bijdragen an derhalf miljard gulden. Minister Den Toom heeft het idee voor een steunfonds onlangs in Ottawa met de Amerikaanse minister van De fensie Laird besproken. Volgens minis ter Den Toom heeft het plan twee grote voordelen. Het toont de goede gezind heid van de Europese NAVO-partners jegens Amerika en elke partner ziet er in de vorm van vliegtuigbunkers en een beter communicatienet ook iets con creets van terug. De minister wilde s in Brussel niet verklaren dat Nederland naast de ver lening van de extra bijdrage, óók be reid is zijn eigen defensieinspanning op te voeren. „Daar kan ik een volgend kabinet niet aan binden", aldus de mi nister. Gevraagd of dit bezwaar zou gelden voor een bedrag van rond 29 miljoen per jaar gedurende vijf jaar, zei de mi nister. Gevraagd of dit bezwaar zou gelden voor een bedrag van rond 29 miljoen per jaar gedurende vijf jaar, zei de mi nister slechts dat hij volstrekt positief gereageerd had op het aanduiden van deze Nederlandse bijdrage." MOSKOU Het Russische persbu reau Tass meldt, daf de Sovjet-Unie een automatisch ruimteschip naar de maan heeft gelanceerd. Het is de Loena-17. De lancering ge schiedde „vanuit de baan van een kunstmaan". De Loena-17 is in een baan gekomen die dicht bij de vooruit berekende ligt. Het doel van de vlucht van de Loe- na-17 is het beproeven van nieuwe sy stemen aan boord van het ruimteschip en het verrichten van verder weten schappelijk onderzoek van de maan, al dus Tass. UTRECHT Dit is mevrouw Ingeborg (gele coltrui, bruin vest, midirok), die van maandag af één van de ring-taxi's van Utrecht langs een vaste route zal rijden. De ring-taxi een initiatief van taxi-exploitant P. Ravestijn in U- trecht is een Europe se primeur. Het is een kruising tussen een busdienst en een taxi. Behalve de chauffeuse is er plaats voor acht per sonen in de geel ge kleurde mini-busjes. ADVERTENTIE Voor wie zichzelf het beste gunt GRONINGEN Groningen, Fries land en Drente hebben gisteravond tot kwart voor negen in het donker gezeten. Door een ontploffing in een scha kelstation van de Hunze-centrale in Groningen viel om vijf voor zes de stroom uit en dreigde het openbare leven te worden herschapen in een chaos. In de stad Groningen ontstonden gevaarlijke situaties, omdat de spoor bomen gesloten bleven en het publiek eroverheen klom, terwijl nog diesel- treinen langsreden. Ongelukken ble ven echter uit. De Groningse politie leidde het spitsuurverkeer, dat de hulp van de verkeerslichten moest ontberen, met kunst en vliegwerk in goede banen. In de grote warenhuizen, die op punt stonden te sluiten, ging het publiek rustig naar buiten, de donkere stad in. In de stad Groningen schakelden de ziekenhuizen en het hoofdbureau van politie meteen over op eigen nood- stroom-voorzieningen. In de centrale brak na de ontplof fing brand uit. Het personeel voor kwam erger door middel van poeder blussers. P\and weer en GGD, die bij na onmiddellijk ter plekke waren, hoefden daarom niet in actie te ko men. ADVERTENTIE weekenders en shirts (Van onze weerkundige medewerker) Een diepe depressie (975 milli- baar) ten zuiden van IJsland ver oorzaakt onrust in de atmosfeer. Mórgen en overmorgen keert een westelijke tot noordxcestelijke stro ming van polaire lucht terug. Er zullen in Gelderland dan weer op klaringen komen, maar ook buien, sommige met hagel. De temperatuur, die vanmorgen vroeg in Midden-Nederland met circa tien graden C. hoger was dan de normale waarde voor de maxi ma, gaat na vandaag weer dalen. Een krachtig hogedrukgebied ten noordoosten van de Azoren (circa 1030 millibaar) verhindert dat de winterkou uit Scandinavië tot onze omgeving doordringt. De laatste nachten vroor het in Scandinavië en Finland matig tot streng. Oslo meldde vanmorgen 12, in Dene marken werd het plaatselijk 18 graden C. In Portugal zomert het nog wat na: Lissabon 't middags 24-25 gra den C. NEW YORK Door storingen op acht lijnen van de New Yorkse onder grondse, hebben 250.000 personen dins dagavond langere of kortere tijd onder gronds vastgezeten. Tenminste 30 personen moesten wor den behandeld omdat zij het met de hitte te kwaad hadden gekregen. Som mige passagiers sloegen ruiten in om uit de treinen te komen. De moeilijkheden ontstonden toen twee treinen op het spitsuur in de tun nels kwamen vast te zitten. Vele andere treinen moesten wachten totdat beide treinen weer op gang gebracht waren. Van een onzer redacteuren „T?r is géén aanleiding tot onge- rustheid over een mogelijke aantasting van het Veluwe-massief door de realisering van plannen om de Veluwe met Rijn- en IJsselwater te infiltreren. Ik zal in géén geval instemmen met maat regelen die het Veluwe-massief zou den kunnen aantasten". Dit zegt staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) ons in een gesprek dat wij met hem hadden naar aanleiding van de vele blijken van ongerustheid op de Ve luwe na de publikatie van medede lingen over plannen van de bewinds man om de mogelijkheden te laten onderzoeken voor zoals in een Kamerstuk staat „infiltratie van water uit de rivier de Rijn in zand- pakketten van voldoende omvang", zoals onder meer de Veluwe die be zit. Naar aanleiding van publikaties over deze plannen zijn, zoals ge meld, vragen gesteld in de Tweede Kamer, de Staten van Gelderland en de gemeenteraad van Apeldoorn. De staatssecretaris wijst nog eens met nadruk op de letterlijke tekst van een eind augustus gepubliceerd persbericht van zijn ministerie: „...Alvorens tot deze realisering te kunnen overgaan dient de techniek van de infiltratie uitputtend te worden bestudeerd. De staatssecretaris acht het volstrekt essentieel dat de unieke rol van natuurgebied die de Veluwe thans in ons land vervult bij deze aanwending in geen enkel opzicht wordt aangetast. Hiertoe dient een proefinstallatie op semi-technische schaal te worden gebouwd; hierbij is de keuze gevallen op het terrein van Gemeentewater- leidingen Amsterdam te Bloemendaal". Dr. Kruisinga: „Via deze proefinstallatie in Bloemendaal zal worden on derzocht welke mate van voorbereiding het rivierwater nodig zal hebben voor een optimale kwaliteit van het eindprodukt en een ongestoorde berging in het zandmassief van de Veluwe. De boringen die nu op de Veluwe plaats vinden moeten gegevens verschaffen over de geologie en hydrologie van het gebied waarvan wij menen dal het geschikt zou kunnen zijn voor in filtratie op grote schaal: inmiddels is al met een uitgebreid geohydrolo- gisch onderzoek begonnen en bij de verdere bestudering van de mogelijk heden van infiltratie zullen we speciaal aandacht geven aan de invloeden op de bestaande winningsmogelijkheden, zowel van particulieren als van waterleidingbedrijven". „VWTe gaan een en ander heel breed opzetten", vervolgt de staatssecretaris; Tl „op het ogenblik wordt de formulering van een beleidsgroep voor bereid waarin tal van belangengroepen worden opgenomen. Daarvóór wordt een schriftelijk verzoek gericht aan de in dit verband belangrijkste groepen: de Rijksplanologische Commissie, het provinciaal bestuur van Gel derland en de Recreatiegemeenschap Veluwè". Nog dit jaar zal, aan de hand van een nota over een eventueel project-Ve- luwe, deze zaak bij de zoeven genoemde drie groepen aanhangig gemaakt worden; daarbij zal principiële medewerking bij de verdere voorbereiding gevraagd worden. Uit dit alles blijkt dat de regering deze materie breed en met een grote mate van voorzichtigheid aanpakt. Met grote belangstelling ziet de staatssecreta ris de resultaten van de onderzoekingen te Bloemendaal en van de boringen op de Veluwe (waarbij de samenstelling van de bodem onderzocht wordt) tegemoet. „U moet overigens óók bedenken dat er natuurgebieden zijn die door infil tratie verrijkt zijn. In het algemeen is het oordeel van de biologen over de gevolgen van de infiltratie in de Kennemer duinen wel positief. Ook bij het onderzoek naar de mogelijkheden van de Veluwe als infiltratiegebied wor den o.m. biologen betrokken", aldus de staatssecretaris die nogmaals met klem betoogt dat het Veluwe-massief in geen geval aangetast zal mogen 'worden. |r. Kruisinga wijst er ten slotte op dat ook het beleid met betrekking tot de drinkwatervoorziening van ons land in het kader van het milieu- hygiënebeleid gezien moet worden. „Het kabinet heeft alle mogelijke aan dacht voor de zaken van het milieubeheer; de Wet verontreiniging opper vlaktewateren staat in het Staatsblad, bij de Staten-Generaal is het wets ontwerp inzake de luchtverontreiniging in behandeling en nog in deze kabinetsperiode hopen we een voorontwerp van wet inzake de bodemver ontreiniging te publiceren. We zullen alles moeten doen om de problemen die de welvaartsstijging óók met zich meebrengt zo adequaat mogelijk te gemoet te treden. Steeds meer zal de bevordering van het geestelijk en lichamelijk welzijn van ons volk een van de centrale punten van het overheidsbeleid moeten zijn". DEN HAAG Dc Speciale Com missi van de Sociaal-Economische Raad die dc raad heeft ingesteld om een ontwerp-advies voor te bereiden over de verticale prijsbinding, is met haar werk gereed: een deel der com missie wenst een speciale wettelijke verbodsregeling der verticale prijsbin ding; een ander deel is tegen het voor nemen van het kabinet duurzame maatregelen te treffen die zeker niet minder ver zouden moeten gaan dan dc thans geldende. Dit blijkt uit het thans voor publika tie vrijgegeven conceptadvies der com missie die onder voorzitterschap staat van prof. dr. A. van Doorn. Thans blijkt ook dat, in tegenstelling tot de aanvankelijke bedoeling, dit concept advies zal worden behandeld in het openbare gedeelte van de vergadering van de Sociaal-Economische Raad van vrijdag 20 november. Op die dag be handelt de raad in besloten vergadering een ontwerp-advies over aanpassing uitkeringen oud-invaliden. Staatssecretaris drs. L.J. M. van Son van Economische Zaken had de raad op 10 december 1968 advies gevraagd over de wenselijkheid en de inhoud van duurzame wettelijke voorzieningen op het gebied van de verticale prijsbin ding. Nog zeer onlangs heeft de staats secretaris in het openbaar aangedron gen op spoed bij het vaststellen van het advies over deze materie. Aanleiding tot de adviesaanvraag was het feit dat de maatregelen die in 1964 op grond van de wet economische mdedinging getroffen waren, na vijf jaar zouden aflopen. Inmiddels is in 1967 die termijn bij overgangswet ver lengd met drie jaar, zodat een eventue le nieuwe wettelijke regeling uiterlijk medio 1972 gereed moet zijn. De staats secretaris drong er in zijn adviesaan vraag op aan, hem zo spoedig mogelijk te adviseren omdat de voorbereiding en parlementaire behandeling van een wettelijke regeling tenminst twe jaar zou vergen. De staatssecretaris heeft in de zeer uitvoerige adviesaanvraag o.a .opge merkt, dat het kabinet het voorshands wenselijk acht op een breder vlak te gen de verticale prijsbinding op te tre den. STADSKANAAL De aan het begin van het thans lopende schooljaar in ge bruik genomen openbare lagere school aan de Mr. Neuteboomstraat te Stads kanaal is vannacht grotendeels door brand verwoest. Weersverwachting van het KNMI tol donderdagavond: Veel bewolking met van tyd tot tfjd regen. Krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Iets lagere mtd- dagtemperaturen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1