DOORBEREKENEN F400,- IN PRIJZEN GELAAKT Opnieuw mensensmokkel naar Engelanti ontdekt Avondje uit? Avondretour! Enkele reis een kwartje GESTRANDE ETHERPIRAAT WAS BEWAPEND ALS OORLOGSSCHIP Capitol-bemanning kon motor niet starten Politie wil f 600,- compensatie voor overbelasting BB telefonisch altijd bereikbaar via Den Haag" Psychologische test: kaas uit't vuistje snijdt u in plakken of blokjes? Volgend jaar rood mist- achterlicht toegestaan Boetes tegen te dure huisarts geëist Snelle verlichting von pijn in spieren en gewrichten NEDERLANDSE HELIKOPTER PILOOT IN IRAN OMGEKOMEN OP SCHIPHOL PISTOOL IN DAMESTOILET GEVONDEN Kamer vraagt Beernink spoed met uitbreiding Volgende week eisen op tafel: „VOORBARIG" voordelig uit met NS „HELP, HELP „KOFFIE KLAAR" MAATREGELEN WAARDERING BEGIN KAMPEN MAAKTE ZELF FOUTEN Albert Schweitzer- prijzen toegekend VRAGEN Verantwoordingsplicht Na verkeersramp nu inhaalverbod op Rijk ijkswep 4 WOENSDAG II NOVEMBER 1970 Felle kritiek van Kamer op loon- en prijsbeleid regering DEN HAAG De regering heeft met het buiten werking stellen van artikel 8 van de Loonwet en de algemene prijzenmaatregel (de zogeheten calculatie beschikking) gisteren in de Tweede Kamer geen lauweren geoogst Met name de socialisten en de liberalen droegen de kritiek met karrevrachten aan. De VVD'ers mr. Rietkerk en mr. Portheine vertolkten de grote teleurstel ling van de ondernemers, de PvdA-afgevaardigden mr. Van Lier en mevrouw Brautigam hadden voor het hele loon- en prijsbeleid maar weinig goede woor den over. Het debat had ondanks alles een wat schimmig karakter, omdat over enkele dagen de Sociaal-Economische Raad moet. adviseren over het plan van de regering om de lonen met ingang van 1 januari te bevriezen. Het is de bedoe ling dat in dat advies ook zal worden ingegaan op andere maatregelen om de economie in de hand te houden. De bezwaren van mr. Rietkerk waren tweeërlei: 1. de regering heeft het dringende verzoek van de SER om een gelijke be handeling in het loon- en prijsbeleid genegeerd (ook een grief van een aantal KVP'ers) 2. het tijdstip van de algemene prijs maatregel. De VVD'er verbaasde zich erover dat de regering wel had besloten artikel 8 van de Loonwet, waarin de minister van Sociale Zaken de bevoegdheid heeft om in afzonderlijke CAO's in te grijpen, in de ijskast te zetten, maar daarnaast de kans om hier en daar in de prijzen in te grijpen handhaaft. ..Meet de regering hier niet met twee maten? De vakbeweging krijgt voors hands haar zin, maar de ondernemers blijven aan incidentele beschikkingen gebonden. Waarom heeft de regering met haar prijsmaatregel niet gewacht tot na de ontvangst van het SER-advies dat deze week moet komen", aldus mr. Rietkerk. Hij noemde de nu genomen beslissin gen „voorbarig, eenzijdig en gevaarlijk" en vroeg de regering met klem die be slissingen na lezing van het SER-advies opnieuw te overwegen. Ook de CH-afgevaardigde drs. Van der Mei had liever op het SER-advies gewacht. Het buiten werking stellen van artikel 8 noemde hij (evenals vele anderen) een verstandige keuze, maar de prijsmaatregel daarentegen een „minder gelukkige greep". Mevrouw Brautigam (PvdA) vond de prijsmaatregel van minister Nelissen (Economische Zaken) juist. „Het zou al te dol zijn geweest als we met een volledige prijs-chaos moesten betalen voor het beslechten van de ru- *ie die minister Roolvink (Sociale Za ken) zich met een deel van het be drijfsleven op de hals heeft gehaald". Talrijke afgevaardigden kritiseerden het doorberekenen van de befaamde vierhonderd gulden in de prijzen (slechts de anti-revolutionair drs. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de nuid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken epoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Boersma ging zonder meer met de doorberekening akkoord). ..ONGELUKJE' Mevrouw Brautigam: „Kennelijk be schouwt de regering de vierhonderd gulden als een sociaal-economisch on gelukje dat zo gauw mogelijk moet worden verholpen". Zij drong erop aan het doorbereke nen van stijgende loonkosten uit de calculatiebeschikking te schrappen, als ook de einddatum van 16 maart 1971. Zo niet, dan zou zij met een motie ko men. Drs. Nypels (D'66) zag de datum graag verlegd naar 15 mei. „Het effect van de vierhonderd gul den werkt verschillend uit", zei de KVP'er drs. Peijnenburg. Hij vroeg zich af of de regering niet beter een gewo gen gemiddelde van de toegekende ex tra loonuitkering als maatstaf bij het doorberekenen had kunnen nemen. Goedkeurend, „maar met opperste verbazing" sprak de socialist mr. Van Lier over de houding van het kabinet ten opzicht van artikel 8. „Een kabinet dat eerst zijn eigen voortbestaan aan de handhaving van dit artikel verbindt, meent een jaar later alleen te kunnen leven als dit artikel natuurlijk zo geruisloos mogelijk van de regering stafel verdwijnt. Een wil om te leven, hoe dan ook, heeft dit kabinet wel", aldus mr. Van Lier. ..NEO-LIBERALISME" De AR-afgevaardigde drs. Boersma constateerde dat ons land door een golf van neo-liberalisme dreigt te worden overspoeld. Over de kwaliteit van het SER-advies was hij teleurgesteld. „De SER is bezig een publiekrechtelijke Stichting van de Arbeid te worden". De communist Bakker: „Staatssecre taris Van Son is al net zoveel keer af getreden als professor Steenkamp geen minister is geworden". MOTIES Mr. Van Lier (PvdA) drong aan op een tussentijdse verhoging van het mi nimumloon per 1 januari. Zijn fractie genote Brautigam diende een motie in, mede-ondertekend door D'66, PSP en de groep-Aarden, waarin, wordt gesteld dat beter begonnen kan worden door berekening van de extra-uitkering in de prijzen te verbieden, tenzij dit in bepaalde bedrijfstakken op onoverko melijke moeilijkheden leidt. Evenmin zag zij een reden de datum van de calculatiebeschikking op 16 maart te stellen. Op die datum kan nog niet goed worden nagegaan wat "de in vloed is van de prijsverhoging van 1 januari, terwijl omstreeks die tijd van wege de op handen zijnde verkiezingen geen goed functionerend regeringsappa raat aanwezig is. Ook op dit punt pro duceerde mevr. Brautigam een motie, waarin werd gevraagd de einddatum van 16 maart uit de maatregel te lich ten. Intrekken kan de regering een der gelijke maatregel op elk moment dat zij dit wenst, aldus mevr. Brautigam. De heer Rietkerk (WD) vroeg de re gering in een motie zich bereid te ver klaren na 12 november de prijsmaatre gel opnieuw te bezien. De moties maken weinig kans te worden aangenomen. ARP, CHU en KVP zullen in grote meerderheid tegen stemmen. ASSEN Burgemeester G. Grolle- man heeft dinsdagmiddag in de be grotingsvergadering van de Asser ge meenteraad aangekondigd, dat hij voor de TT-nacht in 1971 meer versterking voor het Asser politiekorps zal aan vragen, dan in de TT-nacht van dit jaar. VLAARDINGEN/LONDEN De po litie van Scotland Yard is opnieuw op het spoor gekomen van mensenmokkel naar Engeland vanuit een Nederlandse haven. Met een Brits plezierjacht zou in het weekend van 1 november een onbekend aantal Pakistani vanuit Vlaardingen naar Engeland zijn gesmokkeld. De zaak is midden vorige week aan het licht gekomen, toen in Londen een Pakistaan bij een routine-onderzoek werd aangehouden. De man bleek niet over geldige immigratiepapieren te be schikken. Bij verhoor bleek, dat hij En geland illegaal was binnengekomen. De Pakistaan heeft de Londense poli tie de naam genoemd van het jacht waarmee hij vanuit Vlaardingen naar MESHED De Nederlandse helikop tervlieger Burgerhout is om het leven gekomen toen zijn toestel neerstortte bij Meshed in Noordoost-Iran. De heer Burgerhout was in dienst van Schreiners Heli Aviation Service. Het ongeluk gebeurde tijdens een Vlucht voor een Franse maatschappij die in Iran bodemonderzoek verricht Engeland was overgebracht: De „Blue Burry", een tot pleziervaartuig omge bouwd klein type marineschip. De Londense politie heeft niet kun nen of willen zeggen hoeveel Pakistani er aan boord geweest zijn en ook niet waar zij aan land werden gezet. Vast staat in elk geval, dat vorige week twee rechercheurs van Scotland Yard in Rotterdam zijn geweest om er een onderzoek in te stellen. Zij hebben zich bij de Rotterdamse politie gemeld en om assistentie gevraagd. De Blue Burry bleek zich echter niet meer in Vlaardingen te bevinden. ADVERTENTIE Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) NOORDWIJK AAN ZEE Het gestrande radiozendschip „King David", dat het piratenstation Radio Capitol herbergt, trok dinsdagmiddag veel belang stellenden op het Noordwijkse strand. Bij laag water kan men zonder moeite om het schip heen lopen. Wie dat mis schien een sensatie vond, wist waarschijnlijk niet dat de King David bewapend was met traangas, pistolen, automatische geweren en lichte en zware mitrail leurs Over deze pikante bijzonderheid zei de heer T. D. R. Thomason, directeur van de International Broadcasters So ciety in Bussum: „Wij willen voorbe reid zijn op eventuele pogingen om het schip te kapen. De bemanning weet dat en is erop getraind". De opvarenden bleken er evenwel niet op voorbereid afdoende maatre gelen te nemen als de machinist voor korte tijd aan de wal is. Zo was de situatie toen 's nachts om drie uur het schip van zijn anker sloeg. Niemand aan boord was in staat om de motor te starten. Kapitein Leen Plug (47) uit IJmui- den maakte de omroepster Gerrie Preuss-Schüller (23) uit Amsterdam wakker. Zij maakte contact met het. kuststation Scheveningen-Radio. Gerrie schreeuwde toen in de mi crofoon de historische woorden: „Scheveningen, help, help!". Dit was nagenoeg het enige moment van verontrusting. Aan boord dachten de vier vrouwen en drie mannen toen nog een stranding te kunnen voorko men door een noodanker uit te bren gen en een zeil te hijsen. De hulp van de sleepboot Hector van Wijsmuller vond men niety nodig. De harde wind won het evenwel. In korte tijd nader de Kind David van zijn ligplaats, acht kilometer uit de kust, het strand. Vooral de dames lieten het gelaten over zich komen. Toen de omroepster Thinskan Hseang Shanja (17) uit Amsterdam aan dek kwam, riep zij: „Hé jongens, we gaan naar het strand, misschien hebben ze de koffie wel klaar". De kokkin Florence Oudenbroek-Pij nakker (24) uit Alphen aan den Rijn ging eerst voor ieder een kopje thee zetten. Later vertelde zij dat ze toen de „puinhoop" ging opruimen in de kombuis als gevolg van de nukkige bewegingen die het schip dwarszees op de golven had gemaakt. De reddingboot Kurt Carlsen uit Noordwijk kwam net op tijd om voor de eerste bankenrij dit drietal, de Amerikaanse omroepster Lisa Chris- tianson (21) en de Engelse matroos Robert Brown (24) van boord te halen. Ook de scheepshond Batseba ging mee naar de wal. De kapitein en een Britse ingenieur, wiens naam men niet wilde prijsgeven, bleven aan boord. Mevrouw B. A. Thomason-Beijdals ontkende eerst dat de bemanning ap paratuur overboord had gezet. Later zei zij dat het mogelijk was dat er ..maatregelen genomen waren zodat er geen Nederlandse wetten zouden wor den overtreden". Tot dusverre ziet het er niet naar uit dat tegen het zendschip zal- wor den opgetreden P.T.T. en openbaar ministerie in Den Haag verklaarden uit eigen beweging niets te zullen doen. De directeursvrouw noemde de stranding „een ramp voor een com merciële instelling als de onze". Niet uit het veld geslagen zei zij: „Toch gaan we door". Wat nu gebeurd is, rekent zij tot de beroepsrisico's. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de King David spoedig weer op de golven zal dobberen. Doordat het schip zo hoog op het strand ligt, zal het een zeer zwaar karwei worden de „King David" weer vlot te krijgen. DEN HAAG De 25.000 Nederlandse politiemannen willen dit jaar een extra uitkering van tenminste zeshonderd gulden als compensatie voor de dit jaar gebleken overbelasting. Volgend jaar willen zij een aanzienlijke salaris- verbetering. De voorzitters van de vijf politie-organisaties zullen deze eisen volgende week maandag in Den Haag op tafel leggen. Zij willen dan tot een afrondend ge sprek komen met de directeuren-gene raal mr. F. R. Mijnlieff (binnenlandse zaken) en mr. W. J. van Eljkeren (justi tie). Vorige maand beloofde minister Beemink (binnenlandse zaken) aan de onderhandelaars dat hij nog deze maand het kabinet een beslissing zou vragen. Op 29 oktober veronderstelden de directeuren-generaal dat een extra uitkering van een paar honderd gulden wel voldoende zou zijn. „Die gedachte hebben we onmiddel lijk van tafelgeveegd, omdat zo'n be drag eigenlijk meer een fooi is", vertel de de voorzitter van de Nederlandse Politiebond de heer A. K. Rook. „Uit de hoogte van het bedrag moet duidelijk de waardering van de over heid blijken. Dat betekent dus een be drag dat beduidend hoger zal moeten zijn dan vierhonderd gulden", meende de voorzitter van de Katholieke Politie bond de heer W. W. Weijermans. Alle vijf voorzitters van de politie vakorganisaties geloven met een mili tanter manier van onderhandelen met de rijksoverheid tot goede resultaten te kunnen komen. „De extra uitkering mag geen zoet houdertje worden, maar moet het begin zijn van forse onderhandelingen voor de toekomst. Weliswaar heeft ook een trambestuurder verantwoordelijkheid, maar een gelijkschakeling van salaris niveau van een 23-jarige trambestuur der en een hoofdagent vinden de Ne derlandse politiemannen beslist on juist", aldus de heer Weijermans. 99 99 DEN HAAG Het bestuur van de Stichting Albert Schweitzerprijs heeft voor 1971 vier prijzen toegekend. Deze prijs wordt toegekend aan personen die hebben gewerkt in de geest en uit on baatzuchtige liefde voor de medemens, waarin Schweitzer zijn arbeid heeft verricht. Het is voor de eerste maal dat in alle vier faculteiten waarin Albert Schweit zer promoveerde, tegelijkertijd een prijs zal worden uitgereikt. De prijs is op Nederlands initiatief ingesteld. Het is voor de zesde maal dat de prijs thans wordt uitgereikt. De gegadigden voor de vier prijzen van 1971 zijn: mejuffrouw dr. Geertrui- da J. Dreckmeier, zendingsarts te Ma- gelang, Indonesië, namens de com missie geneeskunde, pater Jan de Vries, verbonden aan de parochie Sao Rai- mundo, in het Amazone-gebied, Brazilië namens de commissie christelijke en humanitaire arbeid. Prof. dr. Emmanuel Levinas, hoogle raar in de filosofie te Poitiers, Frank rijk namens de commissie cultuur filosofie, en aan de heer Helmut Am man, beeldhouwer, schilder en glaze nier, te München-Grafeling, West- Duitsland namens de commissi kunst. De uitreiking zal zaterdag 23 januari geschieden. DEN HAAG Een voorlopig onder zoek heeft uitgewezen dat het centra le telefoonnummer van de BB in Den Haag dag en nacht is te bereiken. Onderzocht wordt of door een techni sche storing een verbinding tijdelijk niet mogelijk was. Het onderzoek is ingesteld na de klacht van het Kamper gemeentebestuur, dat vorige week, toen de stroom in de stad uitviel, tevergeefs getracht heeft op een BB-alarmnummer gehoor te krijgen. De Kampenaren deden gisteren ook hun beklag bij de commissaris van de Koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Deze verweet het gemeentebestuur op zijn beurt, dat hij door Kampen niet is gewaarschuwd, zoals in de instruc tie bij rampen in vredestijd nadruk kelijk staat. De commissaris kon daardoor de leiding vap de hulpver lening niet op zich nemen. Ook heeft Kampen geen gemeentelijke rampen regeling, aldus de commissaris. De Rijksvoorlichtingsdienst vindt, dat het gemeentebestuur van Kampen de verkeerde nummers heeft gedraaid. „Iedereen weet dat de overheid dag en nacht en tijdens het weekeinde te bereiken is in Den Haag onder num mer 183830", zegt de RVD. Op dat nummer zijn altijd vaste wachten en kan rechtstreeks met iedere minister contact worden gekregen. Inmiddels hebben de Tweede-Kamer leden Vellenga, Wieldraaijer en Mas- man (PvdA) minister Beemink ge vraagd het resultaat van het onder zoek naar en een overzicht van de verbeteringen aan het alarmsysteem van de BB aan de Kamer voor te leggen. SCHIPHOL Een monteur vond gis teren in een damestoilet onder de A-pier op Schiphol een nieuw Amerikaans pis tool. Er lagen twee doosjes met tezamen honderd patronen btf. De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op de luchthaven deelde mee dat het niet de eerste keer is dat een passagier zich kort voor het instappen van een vliegtuig van een wapen ont doet. Het komt voor dat een reiziger een wapen bij zich heeft zonder de erbij be horende vergunning. Men laat het schiettuig dan ergens achter uit angst bij de controle tegen de lamp te lopen. DEN BURG Tijdens de hevige noordwesterstorm is aan de Noordzee kust van Texel vorige week grote scha de aangericht.. Vastgesteld is nu dat in totaal zeven hectare duinterrein verlo ren is gegaan. Het grootste verlies werd aan de zuidweskant geleden, waar de duinen over een breedte van wel tien meter werden weggeslagen. ADVERTENTIE Snijdt u ineens een dikke plak van de kaas en hapt u daar huppekee zo in? Of houdt u meer van keurige, vierkante blokjes? De psycholoog zegt: „In het eerste geval bent u een royaal iemand, u ziet de grote lijnen en hebt een hekel aan details. In het tweede geval bent u een methodiscn iemand die streeft naar harmonisch evenwicht." Klopt het niet? Gééft niet. Wie om deze test lacht met een brok kaas in't vuistje lacht het best. DEN HAAG Van begin volgend jaar af mogen alle Nederlandse auto'g worden uitgerust met een speciaal, ex tra-groot rood mistachterlicht. Minis ter Bakker (Verkeer en Waterstaat) wij zigt daarvoor het Wegenverkeersregle ment. Thans is het voeren van een mistach terlicht verboden. In Duitsland is bijna iedere auto van deze lamp voorzien en de ervaringen zijn gunstig. Het mistachterlicht kwam onlangs in de belangstelling door de verkeersramp op rijksweg 4a bij Schiphol, waarbij tientallen auto's in dichte mist op elkaar botsten. Zogenaamde knipperlichtinstallaties, die nu alleen in het donker mogen wor den gebruikt, mogen volgend jaar ook bij pech en slecht weer overdag worden gebruikt. DORDRECHT Tweemaal drie honderd gulden boete, waarvan twee maal 140 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Dat was de eis welke de officier van justitie in Dordrecht liet vallen tegen de Slie- drechtse huisarts F. J. Deze stond terecht voor de econo mische politierechter omdat hij zich niet aan de prijsbeschikkingen 1969 -1 en -2 zou hebben gehouden. De arts had in de periode van 9 april tot, en met 30 juni voor een visite der tien gulden inplaats van 12,25 en voor een consult negen gulden inplaats van 8,25 gerekend. In de periode van 1 oktober tot. 31 december rekende hij respectievelijk vijftien gulden en tien gulden. De raadsman van de huisarts mr. Maris, meende dat de prijzenbeschik- kingen op vele punten aanvechtbaar waren. De huisarts zelf meende tussen twee molenstenen te zitten: aan de ene kant de Landelijke huisartsenvereni ging die de hogere tarieven had goed gekeurd en aan de andere kant het mi nisterie van economische zaken. Hij hoopte dat de Hoge Raad zo gauw mo gelijk een uitspraak in deze kwestie zou doen. De officier van justitie zei dat de huisarts geen buitensporig hoge bedra gen had gerekend, maar dat hij en zijn collega's zich aan de prijsbeschikkingen dienden te houden, zolang hun daarvan geen ontheffing was verleend. DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat minister Beernink (Binnen landse Zaken) voor 31 januari 1971 met voorstellen moet komen voor de uitbrei ding van de verantwoordingsplicht van Gedeputeerde Staten en commissarissen der Koningin. Tegen de motie van de VVD'er Wiegel stemden gisteren alleen de SGP en de CH-Kamerleden freule Wttewaall en dr. Schuring. De oppositie legde de motie uit als een motie van afkeuring over het beleid van de minister. De rege ringspartijen hadden vorige week al verklaard er alleen een aansporing in te zien. De motie van de socialist Laban om gepensioneerden, wachtgelders en nabe staanden alvast te laten profiteren van de interimregeling ziektekostenvergoe ding werd verworpen. Behalve de hele oppositie stemden ook de KVP'ers Weij- ters en Fiévez er voor. Moties van de PvdA (over gemeentefinanciën) en van de PPR (over de Haagse agglomeratie) ondergingen hetzelfde lot. Het wetsontwerp gemeentelijke belas tingen werd aanvaard met de stemmen van PvdA. PPR, PSP, CPN, Boeren en de heren Dijkstra en De Goede (beiden D'66) tegen. DEN HAAG Op rijksweg 4 (Am sterdam-Den Haag/Rotterdam) zal in de gemeente Haarlemmermeer een inhaal verbod voor vrachtauto's en bussen worden ingesteld. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) heeft dat meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid Van Thijn (PvdA). Op dit wegge deelte deed zich onlangs de verkeers ramp voor die aan zeven mensen het le ven kostte. Met de verbreding van de weg zal half 1971 worden begonnen.

De Vallei | 1970 | | pagina 6