Schoolhoofd Lubberding: Liever geen concentratie' Veel snelheids overtreders op rotonde Deil KAINTOXGERECHT TIEL GEMEENTE VEENENDAAL telefoniste/ receptioniste WEL OF GEEN STREEKSCHOOL? ISRAËLIËRS RIJ EL AL-KANTOOR AANGEHOUDEN Boeven kaapten vliegtuig Leven werd ook in oktober weer duurder Gevluchte Tsjechen worden berecht KLEIN Amfetaminen door Japanners op grote schaal verspreid Sancties tegen Rhodesië verlengd WOENSDAG II NOVEMBER 1970 OCHTEN Concentratie, fusie, dat zijn begrippen waar hel be drijfsleven en dus de hele maat schappij voortdurend mee te maken krijgt. Economische motieven zijn de drijfverdn om de kleintjes tot één grote te maken. Die tendens is bij het onderwijs ook waar te nemen, naar de mening van het hoofd van de J. A. Houtkoperschool in Ochten, de heer G. J. Lubberding. En hij is daar bang voor. Bang, omdat het be staan van de kleine dorpsschool hem ter harte gaat. Dat heeft niets met eigen belang te maken want „zijn school is geen kleine, maar een ge wone zesklassige lagere school. En dan nog iets: hij gelooft dat het openbaar onderwijs een veer zal moeten laten, als er gecontroleerd wordt. „Economische motieven mogen nooit leiden tot het samensmelten van kleine scholen." Hij gelooft dat het samenvoegen var zogenaamde driemansscholen (drie leerkrachten voor zes leerjaren) alleen mag ge beuren als de kinderen vij die con centratie gebaat zijn. En dat is een factor waarmee bij de ook in onder- wijskringen gehoorde roep om fusie weer rekening gehouden zal moeten worden, vindt hij. „Ik ben zelf schoolhoofd geweest op een tweemansschool. Vanuit die achtergrond kan ik zeggen dat de kleine dorpsschool veel voordelen heeft boven een grote scholenge meenschap. In een kleine scholenge meenschap zijn over het algemeen de klassen kleiner. Daardoor heef! de onderwijzer veel meer contact met zijn leerlingen. Het belangrijkst vind ik dat de onderwijzer op zo'n dorpsschool de sociale achtergrond van de kinderen kent in zijn klas". De heer Lubberding gelooft dat het kind uit een zwak sociaal milieu de begeleiding kan krijgen die het no dig heeft. „De binding met de moeder van de leerlingen uit de laagste klassen vindt hij ook onontbeerlijk voor de kleintjes. Want bij concentratie van scholen tot één grote streekschool zouden kinderen uit de omliggende dorpen met bussen vervoerd moeten worden. Zelfstandigheid, zelfwerk zaamheid en karaktervorming, be grippen die pedagogisch geschoolden zo vaak hanteren met betrekking tot het lager onderwijs, worden, dacJht hij al lang gebruikt op de kleine school die niet genoeg leerlingen heeft om zes klassen met onderwij zers te bemannen. De moderne ideeën over het basi sonderwijs paste ik vroeger al toe. Dat is mogelijk op een kleine school." De heer Lubberding is lid van het gewestelijke bestuur van het Openbaar Onderwijs in Gelder land. Een positie die duidelijk maakt dat hij voor onderwijs is dat geen binding met een kerk of andere maatschappelijke groep heeft. „Ik ben niet tegen bijzonder onderwijs, ik gun iedereen de school die hij het best vindt. Maar door het samenvoe gen (dat ook van hoger hand al ge- progageerd wordt) ziet hij gevaar voor de openbare scholen. Er zijn namelijk meer kleine openb«#re scholen dan bijzondere. Bij ophef fing en concentratie zou dus het openbaar onderwijs minder scholen gaan tellen. De heer Lubberding: ..Als er geconcentreerd moet worden dan ook alle scholen. Het moet niet gaan ten koste van het openbaar on derwijs." Wat is het alternatief? „Ik denk aan een moederschool. Dus een school die binnen een bepaalde straal een aantal kleine scholen „be dient" met onderwijzers. Maar hou me ten goede: over financiële conse quenties heb ik nog niet nagedacht, het is dus zomaar een idee". Hij ziet nog een mogelijkheid om het nadeel van het vervoer van de heel kleine kinderen te ondervangen, „Laten al leen d« kinderen uit de vijfde en zesde klassen naar een streekschool gaan. En uit de lagere klassen op de dorpsschool hun lessen blijven vol gen." Er zijn nadelen aan de kleine school. Vooral springt in het oog dat de onderwijzeres aan een kleine school er niet aan toe komen om zich te specialiseren in de vakken waarin zij bijzonder vaardig zijn. De heer Lubberding: „Een oplossing zou zijn om onderwijzers te laten uit wisselen van kleine scholen die niet te ver van elkaar af liggen. Maar of dat financieel haalbaar is weet ik niet. Vervoer is duur." De heer Lubberding citeert uit Economisch Statistische Persberich ten, een vakblad voor economen. Daarin komt een passage voor waarin wordt verteld dat er- van dorpsscholen relatief minder kinde ren naar het middelbaar voortgezet onderwijs gaan dan van grotere la gere scholen. Er wordt de conclusie aan verbonden dat het onderwijs aan de kleine scholen van een lager gehalte is. Daar windt het Ochtense schoolhoofd -zich over op. „Er is niets dat bewijst dat leerlingen aan een kleine lagere school minder goed onderwijs krijgen. Dat er min der kinderen naar het VHMO gaan. is bekend maar dat komt door de mentaliteit op het platteland. Hier hebben de meeste ouders nog wat drempelvrees als het om het kiezen tussen de vormen van voortgezet onderwijs gaat." AMSTERDAM Bij het kantoor van de El Al op het Rokin in Amsterdam zijn dinsdagmiddag twee jonge Israë liërs aangehouden die in het bezit ble ken van een gasrevolver en een knip mes. De politiemannen die het kantoor bewaken, waren argwanend geworden, omdat zij het tweetal, dat in een auto met Duits kenteken reed, ook maandag al in de buurt van de El Al hadden gesignaleerd. Volgens de recherche is uit hun verhoor niet gebleken dat zij iets tegen de luchtvaartmaatschappij in de zin hadden. Zij verklaarden per vliegtuig naar Israël te willen terugke ren en daarom maandag voor inlichtin gen bij de El Al te zijn geweest. De gasrevolver was gekocht in Duitsland, „wegens de vele Arabieren in dat land". De verdachten zeiden dat. hun paspoort en autopapieren waren gesto len. De Israëliërs hebben onder valse naam in een hotel gelogeerd. De Duitse auto hebben zij vermoedelijk verduis terd. BAGDAD Zes Perzische criminele gevangenen kaapten gisteren een vlieg tuig met elf passagiers dat uit Dubai, een kleine staat aan de Perzische Golf, was vertrokken. Om hun straf te ontlopen waren de gevangenen naar Dubai gevlucht. Zij werden daar uitgewezen en door drie gewapende bewakers teruggebracht Onderweg overmeesterden zij hun be wakers, namen hun wapens af en dwon gen de gezagvoerder van de Dakota naar Qatar te vliegen om bij te tanken en door te vliegen naar Bagdad in Irak. De Australische vlieger Jordan be reikte met moeite Bagdad, want de brandstof was nagenoeg op. De kapers gaven zich over aan de politie, die ook de bewakers in bewaring nam. „tjaa r de bankniet me aankom Wat heb ik aan een bank? En wat heeft een bank aan mij? Ik ben toch geen figuur die duizendjes heeft! Hoeft dat niet? Wie zegt dat. De NMB? De NMB heeft mooi praten. Maar wanneer ik als kleine spaarder met een paar honderdjes aankom, zeggen ze dan ook "Mooi zo"? Is dat zo? Is de NMB ook spaarbank? Oh, dat wist ik niet. En wat is die Nederlandsche Middenstandsbank dan nog meer, wat heb ik nog verder aan die bank? Vlot geld wisselen voor een buiten lands reisje? Ja, wel makkelijk. Betaalcheques om zonder con tanten op zak te betalen? Niet gek. Persoonlijke lening als ik 's voor onverwachte kosten sta? Kan mooi te pas komen. Als je het zó bekijkt, moet ik er maar eens naar toe stappen. Wie weet, word ik nog bankrelatie. Moet je nagaan! En u? Ga met uw tijd mee- ga naar de NMB, de bank waar ook u zich thuis voelt. TIEL Dat de rijkspolitie, die met de controle op de snelheidsbeperking is belast vaak een goede vangst doet, werd gisteren bij het Tielse kantonge recht een overduidelijke zaak. Tegen de twintig overtreders van het 50 km- gebod werden op één dag dicht bij de rotonde op rijksweg 2 bij Deil „ge strikt". Ongeveer de helft van dat aan tal kwam naar het gerechtsgebouw om geschrokken van de hoge boetes verzachtende omstandigheden aan te voeren en te pleiten voor een mildere straf. Fantasie Zo eentonig als de zelfde tenlaste leg gingen voor kantonrechter en officier geweest moeten zijn, zo fantasievol wa ren de woorden van de verdachten, die moesten aantonen dat zij niets van een snelheidsbeperking geweten hadden. En eigenlijk spande mevrouw S. uit Bus sum wel de kroon met de visie, die zij op het gebeurde bij Deil had. „Adem loos" luisterde het kantongerecht hoe zij in pakkende volzinnen haast een voordracht gaf. Het origineelst aan deze verdachte was dat zij haar paar jaar oude doch tertje had meegebracht naar de zitting. Zo kwam het dat moeder en dochter voor het hekje van de kantonrechter stonden. Mevrouw zei: „Ik kwam van uit Bussum naar de Betuwe gereden. En al een hele tijd zat ik achter een grote vrachtwagen. En u weet wel. daar komen van die kwalijke gassen uit. zo dat je het helemaal benauwd krijgt". Mevrouw besloot in te halen en het rechtstreekse gevolg van die daad was dat zij voor ^het kantongerecht in Tiel stond. Want *de vrachtwagen inhalend, moet zij over een kabel gereden zijn die verbonden met ingenieuze appara tuur van de rijkspolitie, een hogere snelheid dan de toegestane 50 km. regi streerde. Zij twijfelde overigens aan de tenlas telegging, want nog steeds was zij er niet zeker van dat het haar auto was die de impulsen door de kabel had ge stuurd. „Kan het niet zijn, dat de snel heid van een naast mij rijdende au to..." opperde ze met een lachje. Maar daar wilde de officier, die als deskundi ge door kantonrechter mr. D. S. Baron van Slingelandt werd geraadpleegd, niet van weten. Hij verklaarde dat de apparatuur niet registreert als twee au to's tegelijk over de kabel rijden. Ove rigens was de officier opvallend mild in zijn eis: 45.-. „Ik acht wel bewezen, dat u te hard hebt gereden. Wat uw verweer betreft, de politie verbaliseert alleen als twijfel is uitgesloten. Maar u hebt die reis hierheen helemaal ge maakt en waarschijnlijk bent u te goe der trouw geweest, waarmee ik reke ning wil houden". ANN ARBOR (Michigan) -- De Ja panse geleerde dr. Masaaki Kato heeft op een symposion over misbruik van verdovende middelen op de universiteit van Michigan verklaard, dat de eerste internationale „epidemie" van drugmis bruik veroorzaakt is door grote Japanse voorraden amfetaminen uit de tweede wereldoorlog. Deze waren bestemd voor de stimule ring van de Japanse soldaat, aldus dr. Kato, verbonden aan het Japans insti tuut voor geestelijke gezondheid. Na afloop van de oorlog zat de Ja panse farmaceutische industrie met enorme voorraden pep-pillen in haar maag, en trachtte deze te verkopen met het argument dat wat goed is voor''de strijdgeest van de militairen, geen kwaad kan voor de strijdgeest van het dagelijks leven. „Men wist echter niets van de ver schrikkelijke verslavende werking van deze middelen", aldus Kato. Het Japanse moreel en zelfvertrou wen stond op zo'n laag peil, dat na de reclamecampagne het gebruik van am fetaminen snel toenam. In de eerste tien jaar na de oorlog bereikten het misbruik van verdovende middelen en het aantal zelfmoorden een hoogtepunt, terwijl zich een steeds sterker wordend pessimisme van de Ja panse bevolking, in het bijzonder van de jeugd, meester maakte. De ..epidemie" bereikte haar hoogte punt in 1954, toen er in Japan ongeveer 550.000 gebruikers van amfetaminen waren. Ongeveer 200.000 van hen toon den psychotische symptomen, aldus dr. Kato. Mevrouw S. hoorde het allemaal aan en niet minder het meisje van twee, dat tijdens de zitting met wijdopen ogen het grotemensengedoe had gevolgd, aan de hand van haar moeder. De kanton rechter deed van de 45,- van de offi cier nog eens 5.- af nadat hij de Bus- sumse op grond van een blanco stra flijst een fatsoenlijk rijdster had ge noemd. Mevrouw, zichtbaar gestreeld door dat compliment en de vrij lage boete, nam glimlachend afscheid, haar dochtertje meevoerend „Dag" zei d» kantonrechter vriendelijk tegen het meisje. Door de overige verdachten, die in april te hard hadden gereden bij Deil, werden faillissement en haast (verte genwoordigers) en soms ook aanpassing aan het overige verkeer als oorzaken genoemd die tot de bekeuring hadden geleid. Bij een vertegenwoordiger die 90 in plaats van 50 had gereden scheel de het niet veel of de officier eiste in trekking van zijn rijbewijs. Gezien het beroep van deze verdachte wilde hij nog een keer over het hart strijken, wat niet inhield dat er geen forse geld boete werd geëist: 300.-. De vertegenwoordiger die bij het ho ren van dat bedrag wit wegtrok, kreeg steun van de kantonrechter die hon derd gulden van de els afdeed, na eerst gewaarschuwd te hebben dat bij een volgende verkeersovertreding het rijbe wijs van verdachte in gevaar kwam. „U zit aan de rode streep", zei mr. Baron Van Slingelandt. LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alek Dou glas-Home heeft vandaag bij de aan vang van een lagerhuis debat over Rhodesië verklaard dat de kansen om door onderhandelingen een eind te ma ken aan de opstand van de blanke Rho- desiërs weliswaar klein zijn, maar in elk geval getracht moet worden een bloedbad in zuidelijk Afrika te voorko men. Om de dialoog met het blanke min derheidsbewind van Ian Smith te her vatten had hij vorige week de eerste stap gezet, met het zenden van een boodschap aan Smith middels de Britse ambassadeur in Zuid-Afrika, zo vertel de hij. Inzet van het debat is officieel het verzoek van de regering, die economi sche sancties tegen het bewind in Salis bury wederom met een jaar te verlen gen. Met 276 tegen 21 stemmen willigdt het Lagerhuis het verzoek om verlen ging van de sancties in. DEN HAAG Het leven is in okts- ber weer verder duurder geworden. Vooral de kleding had hierin een be langrijk aandeel. Het prijsindexcijfer van de gezins consumptie, zoals dat maandelijks wordt samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, liep op van 134.6 in september tot 135,1 in oktober (1964 - 100). Dit komt neer op een stij ging van 0,4 procent. De maand ervoor was dat 0,7 procent. Van deze stijging kwam driekwart voor rekening van kleding, onder meer door de overschakeling van zomer- op winterkleding. Duurder werden ook dranken, maal tijden, schoeisel, ziekenhuisverpleging en weekbladen. Goedkoper werden aardappelen, groenten, fruit en vlees. BERN In immigrantenkringen wordt vernomeb. dat Tsjechoslowaken die na de Sovjet-invasie van augus tus 1968 naar Zwitserland vluchtten, officieel ervan in kennis worden ge steld, dat zij bij verstek zijn veroordeeld in hun oude vaderland en dat zijzelf de proceskosten moeten betalen. Een aantal van de 10.000 in Zwit serland verblijfhoudende Tsjechoslo- waakse vluchtelingen hebben brieven ontvangen, waarin staat, dat hun „illi- gale vertrek uit de republiek" gestraft kan worden met uiterlijk vijf jaar ge vangenis of inbeslagname van hun ei gendommen. En dan staat erin, dat de ontvanger wordt aangeslagen voor de proceskosten, zijnde 1.000 kronen (140 dollar) als eerste betaling. Op het raadhui» wordt gevraagd een Noodzakelijk is, dat de sollicitante over een duidelijke stem beschikt en met publiek kan omgaan. Een Mulo- of Mavo-diploma of gelijkwaardige opleiding behoort wel tot de vereisten. Naast afwisselende werkzaamheden bieden w(j u een salaris, afhankelijk van de leeftijd tussen 377. en 635.per maand: een tegemoetkoming in de reiskosten voor dames bui ten Veenendaal; een gunstige premiespaarregeling: na verloop van een half jaar opneming in het pensioen fonds: een goede ziektekostenregeling. Premie AOW AWW wordt vow rekening van de gemeente genomen. Schriftelijke sollicitaties binnen 3 week aan het college van burgemeester en wethouders, Raadhuis, Veenendaal

De Vallei | 1970 | | pagina 8