KEIHARD EN SOMS UNFAIR DUEL IN DRESDEN Nederlands elftal incasseerde 1-0 nederlaag in Oostduitse modder Dr. Fadrhonc kon er geen kwaad woord over horen Oranjeteam had geen „afmaker" EUROPA CUP VOOR LANDENTEAMS betbal Top 20 VOETBALPROGNOSE UEFA-jeugd won van Papendrecht Versterk in voor Liverpool Goede prestatie van Wildeboer Kamerlid,Meer subsidie voor sportclubs* Toto-nieuws Spaar mee-speel mee Snel naar Shell Sta niet buitenspel Danlontoernooi MEEGEVALLEIS GEEN AFMAKER GELIJK Vijf zwemsters naar Oost-Duitsland DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 DRESDEN Het gelijke spel tegen Zuid-Slavië (1-1) in Rotterdam is ge volgd door een nederlaag niet het kleinst mogelijke verschil (0-1) tegen Oost- Duitsland in de tweede wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap. Twee van de drie tegenstanders de derde is Luxemburg heeft het Nederlands elftal thans ontmoet en de oogst Ls één zegge en schrijve één winstpunt. Na de eerste spelperiode in het modder bad van Dresden, waar omheen zich 32.000 fanatiek meelevende Oostduitsers hadden geschaard, die niet alleen een modderige, maar ook een keiharde strijd hebben gezien, waarin de tegenstanders voor elkaar geen enkel respect toonden, heeft Nederland nog de illusie gehad er betrekkelijk /onder kleurscheuren af te komen. Met koelbloedig spel, dat duidelijk het stempel droeg van de profes sionele instelling, welke thans het kenmerk is van het vaderlandse topvoetbal, vingen onze landgenoten de stormlopen van de Oostduitsers op. Hoe verder de eerste helft vorderde, hoe meer raakten de Oostduitsers dol gedraaid door het nuchtere spelletje, dat zij voorgeschoteld kregen. Het initiatief, dat Oost- Duitsland mede door het voordeel van de harde van doel tot doel staande wind van het begin af aan had, moest het tenslotte zelfs prijs geven. Tac tisch kwani Nederland als winnaar uit de eerste helft, maar deze zege leverde niets op. De winst moest in de tweede helft, toen Nederland de wind in de rug kreeg, komen. Het pakte echter geheel anders uit. Dadelijk na de aftrap voor de tweede drie kwartier trokken we derom de Oostduitsers het initiatief tot zich en... ten aanval. Lang liet het re sultaat nu niet op zich wachten. Op de rechter vleugel rukte de volijverige, lange en blonde Sammer ongehinderd op en uit zijn voorzet plaatste Peter Ducke de bal in het Nederlandse doel. Verbijsterd moest de bemodderde Ne derlandse verdediging de toejuichingen van bei publiek over zich heen laten gaan. Hier viel niets meer te lijmen. Genadeloos hadden de Oostduitsers, die zich niet hadden laten afschrikken door het soms provocerende voetbal van on ze landgenoten, toegeslagen. Uit de as viel voor Nederland niets meer te red den. Wel heeft men met alle macht en met eer- en oneerbare middelen ge- Dans om de bal voor het Oost duitse doel met v.l.n.r. Ganzera, Klijnjan, Jansen, Irmscher, Ducke, doelman Croy, Van Hanegem, Sam mer en Suurbier. Mislukte poging van Jan Klijnjan om Sammer de bal afhandig te maken. tracht tenminste nog een gelijk spel te bereiken, doch de aanval miste de „af maker", die dit kon bewerkstelligen. Excuses voor de nederlaag zijn er De goede Oostduitse doelman Croy omklemt de bal voordat Klijnjan gevaarlijk kan worden. DRESDEN Bondstrainer dr. Frantisek Fadrhonc kwam glim lachend uit de kleedkamer te voor schijn. ..Teleurgesteld?" zo zei hij, ..we hebben natuurlijk verloren, maar ik wil boven alles stellen, dat ik res pect heb voor het hele elftal. We zijn erg voorzichtig begonnen. Ik dacht, dat we de Oostduitsers toch goed on der controle hadden. En dan verliezen we door zo'n ongelukkig doelpunt. Wat mij het meeste verrast heeft was de inzet in de laatste twintig minuten van de wedstrijd. Wat jammer, dat die doelman dat harde schot van Klijnjan stopte". Fadrhonc, die een waterval van woor den liet neerkomen op de verzamelde journalistenschare, wilde geen namen noemen. „Iedereen heeft naar vermo gen gespeeld. Ik was bang voor de con ditionele capaciteiten van de tegenstan ders. Zij staan er immers om bekend, ook in andere sporten. Maar de laatste periode hebben wij alles toch gedic teerd? Het enige wat we nog missen is verfijnd aanvalsspel". Achtte dr. Fadrhonc het spel van Oranje niet te provocerend' „Het was niet altijd fair, dat wil ik ook niet zeggen. Maar wel logisch dat er door deze strijdwijze botsingen kwa men. U moet niet vergeten, dat er ver keerde dingen gebeurden aan beide kan ten. De tegenpartij had ook hele rare momenten". Neen, Fadrhonc wilde geen kwaad woord over „zijn elftal" horen. „Met de mogelijkheden, die we hadden kon ik niet meer verlangen. Ik geloof echter, dat wij op de goede weg zijn. De sfeer groeit. Als iedereen en daar bedoel ik ook de clubbestuurders mee in de toekomst meewerkt, moet het Nederlandse elftal de clubprestaties op internationaal gebied kunnen evenaren", besloot hij. De spelers hadden lang werk nodig om de modder van zich af te spoelen. Doelman Van Beveren was treurig ge stemd: „Zo weinig te doen en dan nog verliezen. Het is me wat. Dat doelpunt? Ducke schopt van vier, vijf meter. Wat doe je dan nog?" De slechte toestand van het veld hield de gemoederen nogal in beroering. Aan voerder Israël: „Je kwam op het laatst niet meer vooruit. Die Ducke, die ik tegpnover me had, was een vreemde jongen. Voor de rust was hij als een lammetje, in de tweede helft speelde hij als een waanzinnige. Het was wel een tamelijk forse wedstrijd". De kleine Epie Drost zei veronge lijkt: „Ik kon die bal niet hoog krijgen. Je stond tot zover in de modder". En hij wees tot boven zijn enkels. „Het ging er soms wel hard aan toe, ja. Die bui tenspeler heb ik eigenlijk nauwelijks gezien". De frêle Johan Neeskens vond dat zijn debuut was meegevallen. „Ik heb geen last van zenuwen gehad. Wel moet ik zeggen dat ik dat harde spel bij de Europa-cupwedstrijden van Ajax nog niet heb meegemaakt". Zijn clubgenoot Piet Keizer had wei nig plezier beleefd aan de wedstrijd. „Ik bleef voor staan om mannetjes weg te trekken. Maar als ik weg wilde lopen, ■werd ik onderuit gehaald". Met Keizer had Suurbier in 1967 te Leipzig de „hoekschoppenmalaise" (34) meege maakt. „Het verschil met toen? Eigen lijk alleen het veld. Dat was duidelijk in ons nadeel. Je kon nauwelijks vrij lopen. Maar ik moet zeggen, dat die Oostduitsers in de tweede helft heel an ders speelden. Of het hard was? Ach, het is voetbal. Je moet kunnen geven en nemen". Wim Jansen was, op de grond liggend, in onzachte aanraking met een schoen gekomen. De bruine jodiumvlek bedekte de (niet zo grote) wond aan zijn rechter mondhoek. Ach, dat gaat wel weer over. Mijn tanden zijn gelukkig niet geraakt. Ik moest primair Frassdorf houden. Maar als Frenzel mee naar voren trok, ging ik ook achter hem aan. Wat heb ben wij nu eigenlijk voor kansen ge had?" De Oostduitse trainer Georg Buschner, voorzien van zijn onafscheidelijke pet, toonde zich tevreden. „Ik ben blij, dat we hebben kunnen winnen tegen die goed georganiseerde verdediging van Nederland, met Israël als beste man. Voorts vond ik Keizer erg goed". Of wij nu favoriet zijn in de groep voor het Europfes kampioenschap' „Begrijp me goed. wij moeten ook nog naar Neder land en vergeet de Zuidslaviërs niet". DEN HAAG Frankrijk heeft woens dag in Lyon in een wedstrijd voor groep 2 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap met 3-1 gewon nen van Noorwegen. Bij de rust leidden de Fransen met 1-0 door een treffer van Floche na een half uur spelen. Lech (55e min.) en Mezy (61e min.) voerden de voorsprong op tot 3-0 voordat Nielsen tien minuten voor tijd kon tegenscorcn. De stand in groep 2: Frankrijk 1 1 0 0 2 3-1 Hongarije 1 1 0 0 2 3-1 Noorwegen 2 0 0 2 0 2-6 Bulgarije - -------- In Cardiff speelden Wales en Roeme nië gelijk tegen elkaar. In deze wedstrijd voor groep 1 werd niet gescoord. Er waren 20.000 toeschouwers. De stro mende regen maakte goed spel vrijwel onmogelijk. De kansen, die zich voorde den waren dan ook schaars. Daarbij kwam nog, dat de beide doellieden Strake bij Wales en Radukanu bij Roe menië in zeer goede vorm waren. Stand in groep 1: Roemenië 2 1 1 0 3 3-0 Tsj.-Slowakije 1 0 1 0 1 1-1 Wales 10 10 10-0 Finland 2 0 1111-4 Spanje versloeg in Sevilla voor 48.000 toeschouwers in een wedstrijd voor groep 4 Noord-Ierland met 3-0. Bij de rust hadden de Spanjaarden door een treffer van Carlos Rexach de leiding met 1-0. Na de hervatting scoorden Jose Martinez (59e) en Luis Aragones (76e). Het was de eerste wedstrijd voor deze groep, waarin ook Rusland en Cyprus zijn ingedeeld. Schotland had in Hamden Park te Glasgow grote moeite de wedstrijd voor groep 5 tegen Denemarken te winnen. Tot grote teleurstelling van de 40.000 C7 CARDIFF De Britse eeratedivisie- club Liverpool gaat zijn aanvalslinie versterken. De vereniging heeft bijna een miljoen gulden geboden voor John Toschack, een voorhoedespeler van Cardiff City, die uitkomt in het natio nale elftal van Wales. Toschack en zijn club hebben het aanbod aanvaard en het contract zou zelfs al zijn getekend, als niet het vliegtuig, waarmee To schack naar Liverpool zou reizen we gens een mechanische storing aan de grond was blijven staan. toeschouwers, die de Schotse spelers uitfloten toen zij na afloop van de ont moeting het veld verlieten, leverde de wedstrijd maar één treffer op. John O'Hara besliste in de dertiende minuut van de eerste helft met een kopbal de strijd. De overwinning kwam in de slotfase nog in gevaar toen Benny Nielsen en Keld Pedersen goede kansen kregen. Zij faalden echter bij het schieter.. De 18- jarige Nielsen, die volgend jaar als pro fessional naar het buitenland zal gaan was de beste speler van het veld. Stand in groep 5: Portugal 1 1 0 0 2 1-0 Schotland 1 1 0 0 2 1-0 Denemarken 2 0 0 2 0 0-2 België NIEL (België) De Apeldoornse wielrenner Gertie Wildeboer is in een cyclecross in het Belgische Niel in een veld van zeventig renners zesde gewor den. Winnaar werd de Belg Eric de Vlaemink met op de tweede plaats zijn broer Roger en op de derde plaats Al- bert van Damme. Deze drie finishten ook in deze volgorde bij de wereld kampioenschappen voor profs. Op de vierde plaats finishte de amateur-we reldkampioen Vermeire, terwijl de Belg Arhouds vijfde werd. Achter dit ster ke vijftal is een zesde plaats een goede prestatie. Huub Harings bracht het niet zover. Hij staakte de strijd. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Kieft (AR) wil de post Rijkssubsidies voor sportverenigingen met 590.000 gul den verhogen. Hij heeft daartoe ees amendement op de begroting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ingediend. De heer Kieft wil de 590.000 gulden weghalen bij de nieuwe subsidiepost voor technisch leidinggevend kader. Daarvoor is dit jaar voor het eerst een bedrag opgenomen. Volgens het Ka merlid kan dit geld pas volgend jaar worden uitgegeven Daarom vindt hij het veel verstandiger het geld voor de sportverenigingen te gebruiken. DEN HAAG Woensdag hadden zich bij de sportoto voor toto nummer 16 28 deelnemers gemeld met 13 goede oplossingen. Voor de tweede prijs ko men in aanmerking 530 oplossers en voor de derde prijs hadden zich 6300 deelnemers gemeld. Voor de extra prijs komen 480 man in aanmerking. Voor toto nr. 17 zijn er twee deel nemers met dertien goed. Zesentwintig personen hadden 12 kruisjes op de goe de plaats gezet en 285 komen in aan merking voor de derde prijs. Voor de extra-prijs hadden zich 220 personen gemeld. nauwelijks aan te voeren. Het terrein was slecht, akkoord. Doch dit gold voor beide partijen. De leiding van de Zweedse scheidsrechter Lindberg was eveneens aanvechtbaar, vooral door zijn grote lankmoedigheid, waardoor verscheidene spelers gedurende de ge hele wedstrijd aan het bakkeleien zijn geweest. Maar zijn fouten verdeelde hij gelijkelijk over beide ploegen. Dat hij het spel niet zo goed op de voet kon volgen was eerder het gevolg van zijn „oubolligheid", dan van zijn onkunde. Het pleit in ieder geval de spelers niet vrij van de ongeremde wijze, waarop zij zich soms lieten gaan ten opzichte van hun tegenstanders. Dat de schade beperkt bleef tot enkele boekingen, o.a. voor Piet Keizer en Wim van Hanegem, mag een geluk worden genoemd voor de oranjeploeg, want het blazoen werd meer dan eens op meer dan schandelij ke wijze bezoedeld. Ook de Oostduit sers wisten van wanten en lieten zich meermalen verleiden tot een stukje co- medie, dat de toets der kritiek stellig kon doorstaan. Scheidsrechter Lindberg toonde zich er echter ongevoelig voor. Door dit grote aantal overtredingen moest het spel te veel worden onder broken om interessant te kunnen zijn. Sleohts te bewonderea-yiel eigenlijk al leen het' knappe tactische, vertragende spel van de Nederlanders voor de rust, waarmee zij de cadans van de tegen stander braken, en het herstel van de Oostduitsers in de tweede helft. Toen liet Oost-Duitsland zijn ware aard zien en als eerste ging hieronderdoor Epie Drost, die in het eerste kwartier op de linker verdedigingsflank een voortref felijke partij ten beste had gegeven en daarmee Wim Suurbier op de rechter kant overtrof. Er vielen op links plotse ling gaten, die niet meer te dichten wa- ren en het was geen toeval, dat juist op deze zijde het Oostduitse doelpunt werd ingeleid. Later, toen de oranjeploeg meer de aanval zocht, en de Duitsers terug moesten, herstelde Drost zich wel, maar het onheil was inmiddels ge schied. Toen Nederland wel in de aanval moest deed zich het grote gebrek aan een „afmaker" in de aanval voelen. Vanuit het middenveld trokken de Ne derlanders meermalen in voortreffelij ke combinaties op in de richting van het vijandelijke doel, maar slechts twee keer behoefde de, overigens voortreffe lijk reagerende, doelman Croy werke lijk in actie te komen. De eerste maal op een schot van Klijnjan, waarmee een prachtige combinatie tussen Drost en Van Hanegem werd afgesloten en de tweede keer bij een vlammend schot van Piet Keizer. Voor 't overige stier ven de aanvalsacties in schoonheid of verstikten in de modder. ADVERTENTIE EREDIVISIE Holland Sport AZ '671 NAC Ajax2 PSV Haarlem3 FC Twente FC Utrecht1 0 Sparta Feijenoord3 Telstar NEC3 Volendam MVV1 DWS ADO 2 Excelsior Go Ahead2 EERSTE DIVISIE 0 FSC Blauw Will Vitesse Heerenveen1 DFC Veendam3 9 SVV FC Den Bosch3 HVC Heracles 0 GVAV Helmond Sport1 0 SC Cambuur Willem II3 De Graafschap Wageningen3 TWEEDE DIVISIE NOAD SC Drente1 PEC VVV AGOVV Fortuna VI Gooiland Hermes DVS3 ZFC RBC 1 EDO t— De Baronie 1 Volewijckers Limburgia1 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s. Nederland heeft zich ongetwijfeld kranig geweerd, maar het belangrijkste de winst hebben onze landgenoten wederom niet kunnen grijpen. De ver klaring daarvoor is niet zo gemakkelijk te geven. Eigenlijk heeft geen van onze landgenoten gefaald, al speelde Suu- Suurbier in de eerste helft bepaald niet sterk. Hij miste te veel vooral op de hoge, verre uittrappen van doelman Croy en zijn plaatsen in zijn opbou wende taak was zwak. Aanvoerder Rinus Israel was defen sief wederom de centrale figuur, die voortreffelijk werd gesteund door Strik en op het middenveld door de soms wel eens te hard ingrijpende Rijnders, Wim Jansen, de uitstekend debuterende Jo han Neeskens en Wim van Hanegem, die hier volledig in zijn element scheen. Kort voor het einde maakte hij plaats voor Wery, een late ingreep, die geen enkel effect sorteerde. De Oostduitsers hebben twee gezichten getoond, het eerste voor, het tweede na de rust. Het was in beide speelhelften grimmig, doch na de rust bovendien vastberaden. En dit laatste heeft hun de overwinning gebracht. De stand in groep 7 is nu: Zuid-Slavië 2 1 1 0 3 3-1 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 1-0 Nederland 2 0 1111-2 Luxemburg 1 0 0 1 0 0-2 PAPENDRECHT Door het televi sie-optreden van de „grote broers" heeft het UEFA-jeugdelftal woensdag avond in Papendrecht voor vrijwel lege tribunes een oefenwedstrijd gespeeld tegen de eersteklasser amateurs Papen drecht. Maar desondanks en niettegen staande de harde wind, die dwars over het veld stond, is het een aantrekkelijk duel geworden. De techniek en de snelheid van de UEFA-jeugd werden vooral in de eerste fase door Papendrecht bestreden met het wapen van de geestdrift. Toen ech ter Tuijl en Van Staveren, die de uit blinker was, kort na elkaar de stand op '02 brachten, leek het verzet van Pa pendrecht gebroken. Op enigszins ge lukkige wijze kwam het vlak voor de rust toch nog tot een tegentreffer: Overbeek kreeg een hoge voorzet ver keerd op zijn schoen en via de lat ca ramboleerde de bal in het doel. Na de hervatting ontketende Papen drecht een stormachtig offensief, dat na een kwartier resulteerde in de gelijk maker. Conditie en snelheid gaven ech ter de doorslag in het voordeel van de UEFA-jeugd. En nadat Papendrecht nog eenmaal langszij was gekomen (33), liepen de UEFA-jeugdspelers in de slotfase uit n£ar een 63 voor sprong. De opstelling van het UEFA-jeug delftal: doel: Schellekens (NEC); ach ter: Pfennings (FSC), Barneveld (FSC), Kraaij (PSV), Jongens (Volewijckers); midden: Overbeek (de Graafschap) en Kila (ADO); voor: Ehlen (Almania) (na de rust Schuitemaker van Ajax), Kle- ton (Ajax), Tuijl (Fortuna Vlaardingen) en Van Staveren (Sparta). DEN HAAG Vijf Nederlands# meisjes onder 13 jaar zullen op uitnodi ging van de Oostduitse zwembond deel nemen aan internationale wedstrijden op 28 en 29 november in Rostock. Da meisjes zullen zich daar meten met te genstandsters van gelijke leeftijd. De ploeg bestaat uit: Els de Jong (HDZ), Hansje Bunschoten (Naarden), Veronica Stel (PSV), Wilma Pors (VZC) en Helen van Koningsveld (Het Y). De ploeg wordt begeleid door Nico van Dam en Wil Bunschoten - van Breukelen. EMMEN De Nederlandse deel neemsters Corry Vreeken en Rie Tim mer aan het veertiende internationale Danlonschaaktoernooi voor dames heb ben woensdagmiddag in de eerste ronde ieder een half punt behaald. Corry Vreeken bedwong de Hongaarse Eva Karakas en Rie Timmer de Zuidslavi- sche Vlasta Kalchbrenner.

De Vallei | 1970 | | pagina 11