Veenendaals dagblad Groten der aarde in Notre Dame te Parijs Buiten V.S. ZOUDEN ISRAËL VLIEGENDE BOM LEVEREN ,Maak spoed met regeling fusiecontrole' In Duitsland 3 Nederlanders verongelukt Feestmarkt op HULP VOOR MIDDEN- STAND GEVRAAGD Deining om trim-actie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wederdienst Aandrang uit Kamer: NIET DOORGAAN BOUW FABRIEK STELT GRONINGEN TELEUR CHOLERA GEVAL BIJ PARIJS ,De VliercP in Bruchem wordt centrum rund- vleesonderzoek PARIJS Terwijl een menigte van tegen ^de honderddui zend Fransen zich oostwaarts spoedde naar het kleine dorpje Colombey-les-deux-Eglises, teneinde de eenvou dige begrafenis van de Franse ex-president De Gaulle bij te wonen, ontving Parijs de groten der aarde, voor de plechtige requiem-mis in de nationale kathedraal, de Notre Dame in Parijs. Dieren in kleur NIET GEKOMEN EENVOUD EIKEHOUT Vreemde diefstal Artsen treden uit KNG V-commissie Lage temperaturen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 12 NOVEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 265 SOBERE UITVAART VOOR GENERAAL DE GAULLE Vijftienduizend man politie en gendarmerie hadden de plicht te zorgen dat al les ordelijk verliep in Parijs, vooral omdat de mogelijkheid bestaat, dat vele hooggeplaatsten (incognito) de laatste gang van de generaal ook nog zouden willen bijwonen. Gisteravond en vannacht begonnen de hoge personen Parijs binnen te stromen. Te middernacht arriveerde president Nixon, die de kleinzoon van De Gaulle uit New York meebracht. Kort voor hem was president Podgorny van Rusland op Orly geland. Koningin Juliana vertrok vanmorgen vroeg van Soesterberg met minister Luns. Prins Charles van Engeland ver tegenwoordigde zijn moeder koningin Elizabeth II, de Sjah van Iran, keizer Haile Selassie van Ethiopië, koning Boudewijn van België, Israëls voorma lige premier David Ben Goerion, sena tor Edward Kennedy, tientallen Afri kaanse staatshoofden kwamen kort na elkaar aan. Na hen kwamen president Jonas van Oostenrijk, aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, presi dent Saragat van Italië, premier Heath van Engeland en de oud-premiers Wil son en Lord Avon oftewel Anthony Eden. Begeleid door klokgelui van alle Franse kerken begon in de Notre Dame de rouwmis die gespeend zal blijven van alle praal, zoals de overleden gene raal dat wenste. Hoewel de Gaulle te kennen heeft gegeven dat de begrafenisplechtigheid PARIJS Een inwoonster van het dorp Essonne bij Parijs lijdt aan chole ra. Onderzocht wordt, hoe zij kon wor den besmet. Het drinkwater in het dorp is in orde bevonden en de vrouw is niet op reis geweest. Meer dan duizend Indonesiërs zijn in de afgelopen tien maanden aan cholera bezweken. Dit heeft het Indonesische ministerie van Volksgezondheid be kend gemaakt. Tussen januari en 3 oktober zijn 4.761 gevallen van cholera gemeld. Tfnkele weken geleden ontsnapte uit een hertenkampje van ons dorp een jonge dambok en kwam terecht in een heren- tuin, waar het dier gemakkelijk kon worden opgevangen; een geit, die eveneens de vrijheid had ge kozen, werd elders eveneens spoe dig gegrepen. Deze dieren zijn handtam. Zo'n geval komt natuur lijk in geuren en kleuren in de plaatselijke pers en ik heb mij er over verwonderd, dat de journa listen zo slecht op de hoogte zijn; de krant sprak van hert en ree. Men verwisselt dit wild voortdu rend, terwijl toch de gevlekte dammen vaak in gevangenschap gehouden en van vlakbij bekeken kunnen worden. Wie zich het nieuwe boek „Zoog dieren van Europa" door dr. Claus König (Zomer en Keuning, Wape ningen; 140 kleurenfoto's uit de vrije natuur: 15,90) aanschaft, zal zich bij deze en tientallen an dere mogelijkheden niet zo gauw vergissen, want dit uit het Duits verantwoord vertaalde en aange vulde werkje is een op de groene praktijk ingesteld vademecum, waarvan voor velen de waarde wellicht in de tientallen prachtige opnamen ligt, maar dat toch ook qua tekst betrouwbaar genoeg is, om het in menig geval met succes naast de illustraties te raadplegen. Behalve de bekende zoölogische werken van IJsseling en Schey- grond hebben we niet veel op dit gebied in ons land. Voor deze nieuwe verschijning schreef dr. Scheygrond een voorwoord, dat ons heenwijst naar de onmiskenbare charme der foto's, niet slechts om de kleur, maar ook wijl ze het onderwerp afbeelden in zijn natuur lijk milieu. Welke Nederlander, be halve de weinige experts, kunnen onze muizen en ratten uit elkaar houden en wie de vleermuizen echt verwaarloosde groepen? Het sluit waardig aan bij het andere werk van König Vogels van Eu ropa" met zijn bijna 300 kleuren foto's. Beide van harte aan bevolen om inhoud en uitvoering. 12-11-1970 A. B. Wigman. in Colombey sober en zonder openbaar vertoon moet worden gehouden, wor den in het dorpje tienduizenden be langstellenden verwacht. De Franse spoorwegen zetten negen extra treinen in. 's Avonds wordt in Parijs een stille tocht naar de Are de Triomphe gehou den. Het sterfhuis in Colombey was giste ren slechts geopend voor familieleden en intieme kennissen, onder wie presi dent Georges Pompidou en premier Jacques Chaban-Delmas. In de kerk, waar de Gaulle elke zon dag trouw op de voorste bank zat, zal de plechtigheid ook haar sobere karak ter bewaren. De mis wordt opgedragen door de dorpspastoor en er zal een koortje zijn van zes of zeven schoolmeisjes, die ge woonlijk op zondag of bij bijzondere gelegenheden zingen. Langs de kist wordt een défilé van ongeveer 200 geselecteerde leden van de strijdmachtonderdelen en kadetten van Saint Cyr gehouden, waarna de kist door jonge slippendragers naar het graf wordt gedragen. Er zal geen mu ziek ten gehore worden gebracht. Hoewel zelden zo'n groot aantal nota belen op de been zal zijn geweest, schitterden tenminste drie hoogwaar digheidsbekleders door afwezigheid: een consequentie van de Gaulle's moei lijke persoonlijkheid. De Canadese premier Eliott Trudeau bleef in Ottawa. Hij kon als excuus de gespannen situatie in de provincie Que bec aanvoeren, maar in Canada ligt de Gaulle's oproep voor een „vrij Quebec" nog vers in de herinnering. Ook president Josip Broz Tito van Joego-Slavië is afwezig. De Gaulle heeft het bezoek van Tito aan Frank rijk in 1956 niet met een tegenbezoek beantwoord, nadat Joego-Slavië Alge rije als onafhankelijke natie had er kend, voordat Frankrijk zijn kolonie had losgelaten. Het schijnt dat de tijd deze wonde niet heeft kunnen helen. Nigeria heeft volstaan met het zen den van een delegatie van opvallend laag niveau. In berichten uit Lagos wordt over duidelijk gesuggereerd dat de regering van generaal Gowon, de Gaulle's sym pathie voor de afscheiding van Biafra niet heeft vergeten. De dienst In de Notre Dame was van dezelfde eenvoud als de uitvaart van de gewezen Amerikaanse president Dwight I). Eisenhower in maart 1969. Het was het laatste ceremoniële verschijnen van de Gaplle, voordat hij een maand later als staatshoofd aftrad. De mis werd opgedragen door Fra- ?ois kardinaal Marty, aartsbisschop van Parijs. Aan het eind van de dienst bracht een koor hetzelfde Te Deum ten gehore dat op 25 augustus 1944 in de kathedraal ten gehore werd gebracht, in het bijzijn van de Gaulle, toen werd de bevrijding van Parijs gevierd. Naast de talrijke hoogwaardigheids bekleders werd ook het gewone publiek tot de requiemmis toegelaten. De dienst werd ook door de Franse televisie uit gezonden. In Colombey, 255 kilometer ten oos ten van Parijs, begonnen de plechtighe den om drie uur, toen het stoffelijk overschot van de Gaulle op een gepant serd verkenningsvoertuig van het leger naar de kerk werd gereden. De pant serwagen heeft voor de Fransen een bijzondere betekenis in verband met de Gaulle, omdat zijn oproepen tot mecha nisering van het leger voor het uitbars ten van de tweede wereldoorlog gene geerd werden. De generaal werd begraven in een blank eikenhouten kist van 2.10 meter lang, met een crucifix op het deksel. De eenvoudige houten kist, zoals veel in de streek wordt gebruikt, kost 350 frank (plm. 235 gulden). Meer dan tienduizend mensen hebben woensdag een bezoek gebracht aan het Oostfranse dorpje Colombey-les- deux-Eglises om de laatste eer te be wijzen aan generaal de Gaulle. De ge hele dag slingerde zich een trage pro cessie van mensen door Colombey, langs de poorten van het landgoed van de Gaulle, La Boisserie, en in de rich ting van het kerkhof waar de overleden generaal naast zijn dochter Anne in een familiegraf zal worden bijgezet. Ver scheidene vrouwen huilden, enkelen plaatsten bossen witte chrysanten op het door de regen doordrenkte kerkhof. Bewoners van De Gaulle's laatste woonplaats, Colombey-les-deux- Eglises, hielden vandaag het traditio nele moment van stilte ter herden king van de wapenstilstand in 1918 bij het begraafplaatsje, waar de vroegere president De Gaulle zal worden be graven. Tegelijk met deze herdenking van de slachtoffers uif de eerste ^we reldoorlog brachten de Franse bur gers eer aan de maandag overdeden Charles de Gaulle. DEN HAAG De overheid gaat meer aandacht besteden aan rundvlees- produktie. Het proefstation voor de rundveehouderij dat in de Flevopolder gevestigd wordt krijgt ook een afde ling rundvleesproduktie, en verder is het de bedoeling regionaal rundvlees- produktie-onderzoek te entameren. Als plaats daarvoor denkt men aan de proefboerderij ,De Vlierd' te Bruchem in Gelderland. Het proefstation in Flevoland zal he lemaal voor rijksrekening komen. Voor de rundvleesafdeling in Bruchem, die een investering van 200.000 gaat ver gen, denkt men aan de volgende kos tenverdeling: 120.000 voor het regio nale bedrijfsleven, voor het rijk en het produktschap voor vee en vlees elk 40.000. De exploitatiekosten van 60.000 per jaar zouden door het rijk en produktschap op 50-50-basis gedra gen worden. Het bestuur van het produktschap is met de gevraagde bijdrage akkoord ge gaan. Dat Nederland nu een grote rundvleesproducent zal worden ver wacht men daar evenwel niet. Zoals bekend heeft het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de land bouw ook al enige projecten opgezet om de rundvleesproduktie te stimule ren. MONTREAL Een groep Canadese vliegers uit de tweede wereldoorlog heeft de 19-jarige Nederlander Henk Geerdink naar Montreal late n komen. Op hun kosten zal hij enige tijd in een revalidatie-inrichting verblijven en van een kunstbeen worden voor zien. Henk verloor in maart bij een motorongeluk zijn rechterbeen bene den de knie. De vliegers zijn niet vergeten dat Henks vader als verzetsman in de oorlog 247 Canadese piloten hielp naar de geallieerde linies terug te ke ren. LONI'l V Dt Verenigde Staten le veren Israël een geavanceerd type vlie gende bom. die in een klap de Egypti sche raketbases met SAM-3 raketten aan het Suez-Kanaal kan wegvagen. Dit is vandaag in het Londense dag blad Daily Telegraph beWeertl door de luchtvaartcorrespondent, Commodore E- C. Donaldson. Hij zegt dat de bommen ontwikkeld zijn uit de Duitse vliegende bommen, die aan het eind van de tweede wereld oorlog op Londen werden losgelaten. Zij worden volgens Donaldson in „vol doende hoeveelheden" naar Israël ver scheept. De bommen zouden reeds door de Amerikanen in Vietnam zijn gebruikt. Donaldson had het bericht van de le verantie vernomen van een anoniem gebleven officier van de Britse lucht macht, die zelf over het effect ervan zei: „Ik ben liever niet in de buurt als zij die bommen gaan gebruiken". Het Amerikaanse departement van Defensie is om commentaar gevraagd op het bericht. Een woordvoerder ant woordde dat het departement absoluut weigert commentaar te geven of bijzon derheden te verstrekken over de wa pens die aan Israël worden geleverd, DEN HAAG Ook de werknemers in de sociale werkvoorziening en de beeldende kunstenaars voor wie voor zieningen ingevolge de beeldende-kun- stenaarsregcllng zijn getroffen, krijgen nog deze maand het eerste deel van een uitkering, zijnde 200,- uitbetaald. Minister Roolvink heeft de gemeente besturen hiervan op de hoogte gesteld. Het tweede deel van de uitkering wordt in januari a.s. toegekend. DEN HAAG De fracties van ARP, PvdA en KVP in de Tweede Kamer vinden dat er nog deze kabinetsperiode een wettelijke regeling moet komen voor het onderzoek naar fusies. Bij het debat over de begroting van Economische Zaken hebben de heren Goudzwaard (ARP) en Peijnenburg (KVP) gisteren bij minister Nelissen aangedrongen op spoed. Precies een jaar geleden diende dr. Goudzwaard samen met het toenmalige KVP-Kamerlid Nelissen een motie tot instellen van een fusiecollege in. Rege ring en parlement wachten nog steeds op het advies van de Sociaal-Economi sche Raad. Drs. Nederhorst (PvdA) meende dat met de (vrijblijvende) fusieregels van de SER inmiddels voldoende ervaring is opgedaan. Hij pleitte voor een wettelij ke regeling voor fusies. De liberaal Joekes was hier tegen. Hij wees erop dat de meeste ondernemingen zich tot nu toe aan de regels hebben gehouden. Drs. Van der Mei (CHU) vond dat niet alleen naar de nadelen moet wor den gekeken, maar dat verantwoorde fusies ook door de overheid moeten worden bevorderd. Hij wilde dat minis ter Nelissen mogelijkheden hiertoe gaat onderzoeken. O EMDEN Drie Nederlandse mon teurs zijn woensdag te Emden bij een botsmg van hun auto met een tankauto om het leven gekomen. De slachtoffers zijn J. Schonewille (24) uit Geesburg (Drente), J Ottens (22) en R. v. d. Veen (22) uit Dalen (eveneens in Drente). Een vierde inzit tende heeft ernstige verwondingen op gelopen. KIDDERMINSTER (Engeland) De politie zoekt naar de vreemde vogel, die 27 km worstvel heeft gestolen uit een levensmddelenfabriek te Kidder minster. De marktwaarde van deze partij worst- vel bedraagt 285 pond sterling, maar het vel kan alleen voor de worstma kerij worden gebruikt. De directie van de fabriek vraagt zich verbijsterd af, wat de dief met het vel wil gaan doen. GRONINGEN Diepe teleurstelling heerst in de provincie Groningen over het uitblijven van een grote Ameri kaans-Nederlandse fabriek in de ge meente Hoogezand-Sappemeer. Het zou de tweede fabriek worden van de glasvezelindustrie (kosten hon derd miljoen) in Hoogezand. Oorzaak van het niet doorgaan van de bouw: De Amerikaanse partners hebben weinig vertrouwen in de toe stand van de Nederlandse economie op het ogenblik (schaarste aan kapitaal en mensen en de snelle stijging van de loonkosten). Volgens de directeur van Silenka, drs. W. Zandbergen heeft het werk van de Groninger communistenleider Fré Meis ook een zeer duidelijke invloed gehad. Het zou mij niet verbazen als niet alleen Amerikaanse investeerders aar zelen. Ook tal van Nederlandse onder nemers doen dat volgens mij op het ogenblik", aldus de directeur van Silen ka, een gezamenlijk bedrijf van PPG- Industries in Pittsburgh en de Neder landse AKZO. De produktiecapaciteit van Silenka is dit jaar met de helft vergroot, maar daar heeft het bedrijf nog niet veel profijt van kunnen trekken wegens personeelsgebrek. Er werken op het ogenblik 550 mensen, maar er zijn er op zijn minst zeshonderd nodig. De on derbezetting veroorzaakt een omzetver lies van vele miljoenen guldens per jaar. Zie verder pag. 2) AMSTERDAM: Wethouder L. J. Knij pers (op de foto met plant) heeft woensdagochtend een feestmarkt ge opend op het Waterlooplein. De feest markt was georganiseerd door het co mité tot instandhouding van de Am sterdamse vlooienmarkt. Volgens het comité hangt de leefbaarheid van de Amsterdamse binnenstad grotendeels af van de Waterloopleinmarkt. Veel marktkooplieden waren overigens he lemaal niet in feeststemming. Er werd zelfs een rouwstoet geformeerd om dat de markt voor de metrobouw moet wijken. SAN RAFAEL (Californië) De grand jury van het district Marin heeft de militante Angela Davis in staat van beschuldiging gesteld wegens moord en een aantal gevallen van ontvoering en salhenzwering. DEN HAAG De fracties van KVP en ARP hebben woensdag in de Tweede Kamer hun bezorgdheid uit gesproken over de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. De rege ringspartijen hebben aangedrongen op betere voorzieningen bij bedrijfs beëindiging. ARP-woordvoerder De Mooij meende dat de nota van staatssecretaris Van Son inzake de problematiek in mid den- en kleinbedrijf alsnog in de Ka mer dient te worden behandeld. „Als we geen minister voor de midden stand willen vragen is er wel de me ning bij de AR-fractie dat een staats secretaris bij economische zaken vol doende inspraak moet hebben bij het overheidsbeleid", zo merkte de heer De Mooij op. Hij diende een motie in waarin werd gevraagd aan middenstanders van 65 en ouder, die beneden het minimum loon zitten, een extra uitkering van ten hoogste vijfduizend gulden te verstrekken. De KVP'er Krosse w&es er op dat bij midden- en kleinbedrijf grote onrust, onvrede en onbehagen heerst. Veertig pet. van de bedrijven haalt geen eco nomisch resultaat. Een constructief beleid op fiscaal gebied is noodzake lijk alsmede een beheerste .loonstij ging. Een snelle standpuntbepaling van dit kabinet is naar de mening van de KVP-fractie gewenst, aldus de heer Krosse, die nog aandrong op verbeteringen inzake de bedrijfs beëindigingshulp. De heer Nederhorst vroeg de minister in een motie maatregelen om de in dustrie aan te passen aan de afzet markt, nu steeds meer ontwikkelings landen hun produkten exporterten naar landen van de EEG. Volgens de socialistische woordvoerder krijgt vooral de textielindustrie het steeds moeilijker door deze concurrentie. De PvdA pleit voor „internationale" fondsen om de omschakeling te sti muleren. Mr. Scholten (chu) drong bij de staats secretaris aan op een garantiefondst voor toeristen die gedupeerd zijn, on dermeer door reisbureaus. Ook drs. Nederhorst bekritiseerde de praktij ken van sommige reisbureaus. Praktisch de hele Kamer meende dat er voor bedrijven die van het westen naar het noorden willen verhuizen een speciale verplaatsingskostenrege ling moet komen. De PvdA heeft hierover een amendement ingediend. Voor het noorden moeten volgens de meerderheid van de Kamer meer maatregelen genomen worden, vooral om het hoge vertrekoverschot terug te brengen. De CPN-fractievoorzitter M. Bakker wees op Nde tendens van een snelle groei van de Amerikaanse investerin gen in de chemische industrie, de aardolie-industrie, in de rubber- en in de kunststofverwerkende industrie in ons land. GRONINGEN De vier artsen die zitting hebben in de medische commis sie van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, zijn afgetreden. Zij deden dit uit protest tegen de landelijke actie „Trim door Gym", die zij niet wensen te steunen Volgens ex-commissielid dokter M. Saan, huisarts in Groningen, voldoet de conditietest in het geheel niet. „Het is een test op spierkracht en lenigheid, maar de toestand van hart en longen valt er niet uit af te lezen. Als onze medische commissie was geraad pleegd, zou er heel andere test zijn ont worpen". Weersverwachting van het KNMI In de nacht veel bewolking met op de meeste plaatsen regen. Overdag wisse lend bewolkt met buien. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1