Nu Luxor-theaterals ontmoetingscentrum v. cl. Spek adviseur van vrije jongeren „SPORTHAL" IS KLAAR Rampzalige gebeurtenis was boeiend schouwspel Huwelijk voor deze man beste t.b.r.' Gebouwen streekwerk- plaats niet voor onge organiseer de jeugd. Brand maakte eind aan Karrewat Kamerfractie op bezoek in V eenendaal Jeugd geeft visie op milieu verontreiniging Dirk Cozijnsen voorzitter af Brandweer in looppas over de Kerkewijk Verhikcl Uit de oude doos door Rik Valkenburg Flessentrekker voor de rechter Raad Amerongen op 17 november SINT KOMT 21 NOVEMBER oorlichting over 'liampignons Reinigingsrecht gaat omhoog MARKTEN Bij Caecilia in Scherpenzecl Her Luxor-theater aan de Muhnikenweg: binnenkort voor de Veenendaalse vrije jeugd....? KOOP GAAT NIET DOOR RHENEN De hervormde jeugdsoos In Rhenen. heeft in het kader van de strijd tegen de milieuverontrei niging van zaterdag tot en met maan dag een soort beeldexpositie ingericht in de showroom van Garage De Rhoter aan de Herenstraat. Talrijke jongelui hebben affiches ge schilderd waarin het probleem rond de luchtvervuiling tot uiting wordt ge bracht. Daarnaast zal men in staat zijn kennis te nemen van wat er moet ge beuren in ons land op het gebied van de strijd tegen de vervuiling. SCHERPENZEEL Op de eiermarkt werden aangevoerd 700.000 stuks. De handel was vlug en de prijzen varieer den van 12,7f> tot 13,50. De hen- neëieren van 9,75 tot 12,-, alles per honderd stuks. J. v, d. SPEK vertrou wens man (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL - Waar insiders sinds enkele weken al voor vreesden is uitgekomen. De ongeorganiseerde V eenendaalse jeugd - door de gemeente betiteld als jonge ren die niet in traditionele disciplines bereikbaar zijn - krijgt niet de beschikking over de gebouwen van hel Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost-l trechl aan de Pelikaanstraat. De gemeente V eenendaal heeft lange tijd onderhandeld met het bestuur van het instituut, doch de partijen konden het niet eens worden over de koopsom. De vroede vaderen vonden de vraagprijs te hoog. „Na het gesprek met burgemeester Bode, wethouder Koppenberg en de ambtenaar van jeugdzaken gis termorgen, ziek ik de toekomst be slist zeer positief tegemoet. Ook de jongeren zelf, die erbij aanwezig waren, geloven er weer in. Het con cept voor de oprichting van de Stichting heeft nu zijn definitieve vorm bereikt. Het wachten is nu al leen nog maar op afwerking en on dertekening", aldus de heer v. d. Spek. „Men heeft ons de verzekering ge geven dat er heel hard wordt ge werkt aan het verkrijgen van een gebouw voor de jongeren. Ik weet zeker dat het er nu ook gaat komen. Het kan kort duren, het kan wat langer zijn. maar het komt er. „Wel wordt op dit moment nog officieel gezwegen over het feit, wélk ge bouw men voor de jeugd op de kor rel heeft genomen..." Een en ander betekent een grote de ceptie voor de Veenendaalse jongeren die er al min of meer op hadden gere kend dat de gebouwen van de streek- werkplaats zouden worden overg ebracht naar een ander plaatsje in het Veen, waar zij vervolgens zouden wo den getransformeerd tot jeugdhonk. Het lag in de bedoeling de gehandi capte werknemers onder te brengen in een gedeelte van de VSW-fabrieken, waar zij hun dagtaak zouden kunnen vervullen totdat de nieuwbouw van h Instituut voorWerkvoorziening Zuid-Oost-Utrecht gereed is. De „leiders" van de Veenendaalse jeugd wisten enkele weken geleden reeds te melden dat de koop niet zou doorgaan, dit in tegenstelling tot de jeugdcommissie die is gevormd uit de gemeenteraad, welke niets had verno men van officiële zijde. Deze week ver klaarde een woordvoerder van de com missie dat de leden nog niets weten, over een eventueel nieuw gebouw voor de jongeren, doch dat hij verwacht dat de commissie op zeer korte termijn bij elkaar zal worden geroepen om door het college te worden geïnformeerd over andere plannen die men ten aas zien van deze groep heeft gemaakt. De jeugd heeft inmiddels een advi seur in de arm genomen. Dat is de Een groot bedrijf, eenmaal in Veenendaal gevestigd, gaat bijna nooit ten onder. Dr. .1. G. Thoomes schreef hier reeds over in zijn „Vier eeuwen Veenendaal". We lezen er in dat ondanks de gestadige groei van de Vee nendaalse bedrijven er éen was dat volkomen ten onder ging. RENSWOUDE De nieuwe gym nastiekzaal van Renswoude aan de Oude Holleweg wordt vrijdag 20 no vember om drie uur officieel geopend. De diverse sportverenigingen kunnen er echter nu al in terecht. De s.v. Renswouw heeft een (al eer der gepubliceerd) schema opgesteld waardoor de beoefenaars van gym nastiek. volleybal en tafeltennis van de nieuwe aanwinst gebruik kunnen maken. Met uitzondering van de don derdagavond wanneer de voetbal lers er conditietraining doen bezet s.v. Renswouw het gebouw de hele week. hoofdleider van de Stichting Jeugdwerk „De Instuif", de heer J. v. d. Spek. Deze newcomer die al volop is geconfron- teerd met de problemen van de plaat selijke jeugd, is duidelijk de vertrou wensman van de jongeren geworden, een gang van zaken waarmee ook de vroede vaderen wel content zijn. Gistermorgen had de heer Van der Spek samen met enkele ..leiders" van de ongeorganiseerde jeugd" op hst raadhuis een bespreking met bur gemeester Bede, wethouder Koppen berg erfde heer Stomphorst van jeugd zaken, waarbij een concept in discussie werd gebracht over de opzet van de Stichting Jongerencentrum Veenendaal, zoals de stichting zal gaan heten. De heer Van der Spek treedt uitsluitend als adviseur van de jeugd op en behar tigt verder haar belangen, maar het ligt in de bedoeling dat de jeugd haarmieu- we ontmoetingscentrum zelfstandig gaat runnen. ONDERHANDELING Officieel is momenteel niet bekend waar de Veenendaalse jeugd nu zal worden ondergebracht. Volgens insiders wordt dat vrijwel zeker het Luxor- I theater aan de Munnikenweg, dat aan vankelijk door de gemeente zou worden I aangekocht ten behoeve van de uitbrei- j ding van de Algemene Begraafplaats. Een functionaris van de gemeente heeft enige tijd geleden (officieus) ver klaard, dat men dat gebouw op het oog eeft. Het makelaarskantoor dat belast is met de verkoop van het Luxor-theater deelde mede, dat men inderdaad in on derhandeling is met de gemeente Vee nendaal. Het feit dat de gebouwen van de streekwerkplaats niet voor de vrije jeugd worden bestemd betekent de tweede grote teleurstelling voor de „zoekende"'Veenendaalse jongeren. En kele maanden geleden deed het college van B. en W. op de valreep kond van de voor de jeugd nogal onprettige om standigheid dat de Willibrordusschool ter beschikking zou komen van de ge handicapten. terwijl nu de loodsen van het Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost-Utrecht ook niet vrij komen voor de jonge generatie. Uit welingelichte kringen vernemen wij dat de gemeente Veenendaal die te leurstelling van de jeugd over hel uit blijven van een geschikt ontmoetings centrum heeft geproefd. Zij heeft een beroep gedaan op de mensen die met het jeugdwerk belast zijn „de jongeren in de hand te houden en eventuele ac ties coute que coute te voorkomen". SCHERPENZEEL Op de woens- j dagavond gehouden jaarvergadering van de muziekvereniging „Caecilia" heeft Dirk Cozijnsen de voorzittersha- I nier neergelegd. De heer Cozijnsen die I meer dan 40 jaar lid is van de vereni- j ging en ongeveer 35 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter, moet het om gezondheidsredenen wat kalmer aan gaan doen. Opvolger werd de heer, A. M. J. Maas. Verder werd op deze vergadering die in het gebouw Caecilia werd gehom-*n nog een belangrijk besluit genomen en wel om de repetities van het senioren en het jeugdorkest te combineren. Uit de jaarverslagen kon men horen dat de vereniging dank zij de jeugd weer groeiende is, maar dat de oplei ding van de jeugd zoveel geld heeft ge kost dat de kas leeg is. Men denkt in het voorjaar nog een uitvoering te ge ven. ln 1899 werd „over 't spoor" be gonnen met, de bouw van een grote textielfabriek, aanvankelijk in com binatie met de Cravatten-fabriek van de heer Van de Waal. De nieu we fabriek bleef men dan ook altijd „De Karrewat" noemen. Men wilcfc? in de nieuwe fabriek het hele be drijf van de familie Roessingh onder brengen, dat tot dusver in Enschede gevestigd was, waar het in 1804 was opgericht. In Veenendaal waren de arbeidslonen namelijk lager, dus kreeg onze woonplaats de voorkeur. Reeds in 1900 was de Veenendaal se fabriek bedrijfsklaar en geleide lijk aan werd het gehele Enschedese bedrijf naar het nieuwe gebouwen complex overgebracht, zodat in 1912 de zaak geheel te Veenendaal geves tigd was. Bijna 20 jaar later werd het be drijf door brand verwoest en on danks de wederopbouw en de reor ganisatie die volgden, kon het be drijf niet lang meer stand houden. Óp 17 november 1934. nu 36 jaar geleden dué, kwam het einde. Het was een geweldig drama. Met de crisistijd voor de deur, kwamen cir ca 300 arbeiders op straat te staan. Een ramp voor Veenendaal. Later vonden de meesten weer werk in andere bedrijven. De N.V. Textielfa briek „Veenendaal" aan de Dijk- straat, opgericht door de heren B. H. Walkotten en D. Sandbrink' in 1935, kan men beschouwen als een mi ni-voortzetting van „De Karrewat". De gebouwen van de firma Roes singh werden overgenomen door de ..Panter'; sigarenfabriek (de voorma lige weverij) en de ..Ritmeester" (op de plaats van de drukkerij en de ververij). Over de brand op 25 december 1930 een impressie van een Veenen daalse toeschouwer: „Tja dat was wat. die brand. Ik was toen nog maar zo'n jochie. Mijn vader was echter bij de brandweer, Ik herinner me nog. hoe die brand weermensen zich naar het „Achter - kaark" spoedden, naar de brandwa gen. Die stond tegenover de winkel van Louis van Beek. Daai* was to»iii een huizenblokje, waar o.a. Jansen de diender woonde. Daarnaast had je de „kast" (strafcel) en daar weer naast bevond zich de brandweerwa gen; een niet gemotoriseerd wagen- stel met een pomp er op. Met dit vehikel gingen mijn vader en de andere brandweerlieden in looppas de Kerkewijk op tot over het spoor. Ik weet nog dat de slang in de „spoorbaarm" gelegd werd en vandaaruit werden de spudtslangen gelegd over de Kerkewijk naar „De Karrewat". Het duurde natuurlijk veel te lang voor dit allemaal in orde was. Enfin, toen het eenmaal klaar was begon men te pompen. Daar was gespierde mankracht voor nodig. Twee man aar. de ene kant en twee aan Te andere. En maar pompen! Als maar op en neer. Vermoeiend werk uiter aard. Soms wilde de pompers even uitblazen, maar dat kon niet, w^nt dan hadden de spuiters geen water. Er moest doorlopend gepompt wc\# den. Tenslotte begonnen de omstan ders ook maar een hand je te helpen. Ik, als kleine jongen, deed ook mee. en ik vond het maar wat fijn dat ik op déze wijze mocht helpen met het bluswerk. Plotseling klonk de kreet, dat de directeur zich nog in de fabriek be vond. Het was een klein, oud heertje met grijswit haar. Hij droeg een groene jagerscape. Hoe hij er uit ge komen is. weet ik niet meer. Wel weet ik dat het er „zwart was van het volk". Een deinende mensenmas sa. Het Veen was toen wel lang zo groot niet als nu. maar bij brand was iedereen op de been. Auto's en fietsén waren er ook heel wat minder dan tegenwoordig, maar dat was geen belemmering. Ie dereen rende te voet naar de ..plaats des onheils"; waar men ook woonde. Ondanks de dramatiek die er rond zo'n brand hing. wilde, toch niemand het schouwspel missen. Je moest het toen ook wel met je eigen ogen heb ben, want t.v. bestond niel. Het werd 's avonds wel in geuren en kleuren uitgezonden, deze kerst- brand, maar dan gewoon vdn mond tot oor. Ook de kinderen waren present. Soms met angstige ogen en bibbe rende ledematen, in de zekerheid er 's nachts herhaaldelijk van te dro men. Niettemin, je was aanwezig. Je kon het je niet veroorloven, tegen over je vriendjes en de ouderen te genover de buren en de maats op de fabriek, absent te zijn. Je moest, er over kunnen meepraten. Ja, zo ging dat vroeger..." ïn het blokje op de achtergrond' was aan het eind de ..brand weer" en het gerecht" ge vestigd. ARNHLM „Hij is een man met een ontzetlende fantasie. De mooiste ver halen verzint hij voor zijn oplichterijen. En telkens weer zegt hij tegen de rech ters: nu begin ik opnieuw, nu heb ik een meisje, mij ziet u niet weer terug'". Dat zei gisteren voor het gerechtshof in Arnhem president mr. J. van Ge- leijn Vitringa over de'man die terecht stond voor een schrikbarende flessen trekkerij en kleine diefstallen, de 26- jarige kelner Jacob van der W. uit Wa gen ingen. Opnieuw, zo zei Van der W. gisteren tegen de rechters, heeft hij het vaste voornemen voortaan het rechte pad niet meer te verlaten. „Als ie werkt is ie erg ijverig, maar het duurt altijd maar kort', had procureur-generaal mr. G. W. Bijvoet gezegd. „Maar nu is het anders", zei de Wageninger. Hij gaf wel toe dat hij heel wat meisjes had verlaten, maar met Tonnie, die l?ij in het huis van bewaring ontmoette, zou hij het wel redden. „Misschien", zei de procureur, „is zij wel de beste t.b.r. die je hem kan geven. Ze hebben allebei het een en ander meegemaakt, ze zeg gen nu allebei: nu is het uit". Het ging om die t.b.r. Jacob van der W. was in beroep gekomen tegen de zes maanden plus terbeschikkingstelling die de rechtbank hem oplegde. De pro cureur wilde het, zo zei hij gisteren, dan toch nog maar eens proberen. En zo werd er gisteren voor de tweede maal een voorwaardelijke t.b.r. tegen Van der W. geëist, met de al opgelegde zes maanden. De gekste dingen haalde Jacob- uit om aan geld te komen. In Schiedam waar hij ook meerdere fietsen stal, bel de hij een paar keer aan bij wild vreemde dames, die zijn fraaie verha len zo geloofwaardig vonden dat ze hem zomaar geld leenden. In Renkum, in Oosterbeek, in Ede, in Wageningen, overal kocht hij op de pof dingen die hij nooit betaalde, maar wel zeer snel weer doorverkocht om aan geld te ko men voor zijn levensonderhoud; in de cafés en restaurants liet hij ook vaak kleding of radio's achter bij wijze van onderpand. Zo „kocht" hij in Ede een keer een kooi met een papegaai, die vlot weer van de hand ging. In Ren kum verschafte hij zich zelfs, met een fraai verhaal waarom pas later kon worden betaald, gouden sieraden en een camera. Ook in Renkum ging hij er met vierhonderd gulden van zijn toen malige baas, een caféhouder, vandoor toen hij dat geld naar de belastingen moest brengen. In Rhenen brak hij in bij zijn ex- baas Hotel de Grebbeberg; dezelfde nacht probeerde hij nog daar in de buurt een auto te stelen. In Veenendaa' „kocht" hij een herenpantalon. Ook daar zag de winkelier er nooit een cent voor. En dat alles strekte zich uit over jaren. „U kunt gewoon niet op eigen benen staan", stelde de president vast. „Ik hoop eind van dit jaar te trouwen", zei Van der W. „We kennen elkaar nu ze ven maanden, het is erg serieus". „Hij verdient het vertrouwen niet, maar ik geloof toch dat we het moeten proberen", zei de procureur-genera al. „Maar ik heb het hem al gezegd: „Als je tegen de lamp loopt, al is het maar een kleinigheid, dan zal je een ander tegenover je vinden". Uitspraak over veertien dagen. AMERONGEN Op dinsdag 17 no vember komt de Amerongse gemeente raad in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. de navolgende pun ten Verlening gemeentelijke garanties voor het bouwen van premiewoningen, Benoeming lid Commissie van advies algemene bijstandwet, Wijziging ge meenschappelijke regeling vleeskeu ringskring, bouw garages ten zuiden van de Pr. Irenelaan. subsidie gezins verzorging, medewerking ing. art. 72 van de lager onderwijswet inzake de inrichting van de verbouwde school aan de Gasthuisstraat, vaststellen besluiten betreffende het kleuteronderwijs, vas- tellen besluiten betreffende het lager onderwijs 1969. begrotingswijzigingen en vaststellen huisvuilophaaldienst. VEENENDAAL Op vrijdag 13 no vember komt de Tweede Kamerfractie van de Christelijke Historische Unie op werkbezoek in Veenendaal. Om half acht wordt het gezelschap door de bur gemeester ontvangen. De leden van de gemeenteraad krijgen gelegenheid ken nis te maken. Om half twaalf worden wat korte excursies gemaakt naar de nieuwe leeszaal-bibliotheek en het Val leihad -£porthalcomplex. RENSWOUDE St.-Nicolaas wordt zaterdag 21 november in Renswoude ingehaald. De hoge gast en zijn gevolg zullen tegen ca. kwart voor drie in het dorp arriveren. Onder begeleiding van de muziekvereniging „Ons Genoegen", zal de groep zich naar het gemeentehuis begeven, waar burgemeester Hosang het gezelschap zal verwelkomen. Daar na volgt een rijtoer door Renswoude. VEENENDAAL Maandag 16 no vember is er voor de leden der Ned. Ver. van Huisvrouwen een voorlich tingsavond over de mogelijkheden bij het gebruik van champignons. Deze avond wordt gegeven in het NVV- gebouw aan de Tuinstraat. Aanvang 8 uur. VEENENDAAL Behalve de reeds aangekondigde verhoging van de straat- en rioolbelasting staat er voor het jaar 1971 ook een verhoging van de reinigingsrechlen voor de deur. De vuilnisretributie bedraagt thans 25,- en wordt gebracht op 27,-. Dat de verhoging tot twee gulden beperkt gehouden kan worden houdt verband met de invoering vap plastic zakken. Het containerrechl komt na 1 januari van 0,50 op 0,55.

De Vallei | 1970 | | pagina 3