Brandt uitgenodigd door Polen 15ct. cadeau Amalrik ontkent alle schuld AP AR THEID IN ZUID-AFRIKA OOK BIJ DE ETALAGEPOPPEN „Fotograferen in het weekend? Kom nou,dat is toch mannenwerk." Meest gezochte hoef van Engeland opgepakt Mao rijdt Over de grenzen WAPENSTILSTANDSADAG IN PARIJS KL A oor Minichiello 7 "/2 jaar Corruptie hij Scotland ard ippie moet uit Engeland Opstandige boeren in Libanon Engeland blijft tegen Smith Proces tegen Sovjet-schrijver Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Een platenbon is altijd raak Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. *9s DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 Bonn en Warschau vlak bij tekening verdrag ADVERTENTIE Nu 2 voor ƒ113. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. WARSCHAU De Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken. Steian Jedruhofski heeft woensdagavond laat gezegd, dat het moment gekomen is wm de onderhandelingen met West- Duitsland af te sluiten en een verdrag te sluiten dat de betrekkingen tussen beide landen normaliseert. Op een diner dat aangeboden werd door de Westduitse delegatie dankte hij zijn Westduitse ambtgenoot Walter Scheel voor zijn persoonlijke bijdrage aan de onderhandelingen, welke nu 10 dagen duren. Hij herhaalde de uitnodiging van de Poolse regering aan Bondskanselier men. ..Wij hebben een week" hard werken achter de rug. Wij werken in een zake lijke atmosfeer, een sfeer van openhar tigheid en wederzijds begrip. Wij zou den zeer een bezoek van de heer Bondskanselier toejuichen als een ge volg van de gunstige afsluiting van on ze onderhandelingen". Polen en West-Duitsland zijn langer dan twee decennia van diplomatieke betrekkingen verstoken geweest. De be langrijkste punten bij de onderhande lingen war§n de Poolse eis voor onom wonden erkenning van zijn westelijke grens, waardoor 100.000 vierkante kilo meter Duits gebied bij Polen ingelijfd werden en het verzoek van Bonn. dat ..Volksduitsers" in Polen toestem ming krijgen als zij willen emigreren. Na aankomst op het vliegveld van Warschau verklaarde Scheel tegenover verslaggevers met betrekking tot een eventueel bezoek van Brandt aan Po len: „Hierover kan pas in de komende dagen iets „relevants" gezegd worden, aangezien het een uitnodiging in alge mene zin betrof die pas concrete bete kenis kan krijgen door het verloop van de onderhandelingen hier". Scheel zei dat de onderhandelingen tijdens zijn afwezigheid volgens plan zijn voortgezet. „Wij hebben Warschau niet verlaten om nieuwe instructies te halen. De onderhandelingen zijn nor maal voortgezet". Dinsdag hebben de delegaties in Warschau onderhandeld terwijl Scheel in Brussel was voor belangrijke EEG- besprekingen. HOME De Amerikaanse ex-mari nier Raphael Minichiello is tot zeven en een half jaar veroordeeld wegens het kapen van een vliegtuig van TWA, waarvan hij de gezagvoerder een jaar geleden dwong van Californië naar Ro me te vliegen. Na een beraad van drie uur en 48 minuten bevond de rechtbank de vroe gere Amerikaanse marinier schuldig aan kaping, mishandeling en het bezit van illegale wapens. De aanklager had zes jaar en vijf maanden geëist. Van zijn straf heeft hij reeds een jaar in voorarrest doorgebracht en twee jaar zullen worden afgetrokken krach tens een recente amnestiemaatregel. Zijn advocaat heeft overigens aange kondigd dat hij in hoger beroep zal gaan. MOSKOU Bij de opening van het proces in Swerdlofsk heeft de Russische schrijver Andrei Amalrik ontkend zich schuldig gemaakt te hebben aan belas tering van de Sovjet-Unie. Verder weigerde Amalrik vragen te beantwoorden, omdat hij het proces als „illegaal" beschouwt, zo vertelden vrienden van de schrijver. De schrijver van het boek „Zal de Sovjet-Unie tot 1984 blijven bestaan?" is sinds hij vorig jaar mei in zijn wo ning in Moskou werd gearresteerd ge vangen gehouden in Swerdlofsk in het Oeral-gebergte. Vlak voor het proces werd beslist, dat dit niet voor de plaatselijke recht bank maar voor de arrondissements rechtbank gehouden zou worden De vrienden vertelden dat zijn enige getuige, zijn echtgenote Giselle, daar van niet op de hoogte werd gebracht, maar dat de getuigen-a-charge wel per bus naar de arrondissementsrechtbank werden overgebracht. Nadat zij het gebouw had gevonden, werd mevrouw Amalrik meegedeeld, dat zij niet zou worden toegelaten als haar echtgenoot veroordeeld werd. La- ADVERTENTIE In Parijs is voor de eerste maal sinds de oorlogde wapenstil standdag in de eerste wereldoorlog van 1918 herdacht zonder de aanwe zigheid van generaal De Gaulle. Hier legt president Pompidou een krans bij het graf van de onbekende soldaat. Links de premier Chaban Delmas. ADVERTENTIE 1 5,- 7,SO lO,-15,- 20,- 25,. I<»ï4 LONDEN Drie rechercheurs van Scotland Yard zijn beschuldigd van het aannnemen van steekpenningen en cor ruptie. De beschuldigden, de 44-jarige in specteur Bernard Robson, de 41-jarige brigadier Gordon Harris en de 35-ja- ge brigadier John Symmonds, moeten zich volgende maand voor de rechter verantwoorden. Het onderzoek naar de corruptie heeft een jaar de krachten van 30 recher cheurs gevergd, nadat het dagblad Ti mes in november vorig jaar beschuldi gingen tegen leden van Scotland Yard had geuit. JOHANNESBURG Niet-blanke etalagepoppen maken niet veel in druk in het door blanken geregeerde Z1jr,*he\ J*: meen aauwaarde- onderdelen van etalagedécors, maar niet aldus in Jo hannesburg. De directeuren van gro te warenhuizen zeggen dat hun klanten gewoon geen belangstelling hebben voor niet-blanke modellen. „We hebben er een paar jaar gele den een proef mee genomen", zei de chef-etaleur van één der zaken. „Er werd door klanten veel ongunstiger op gereageerd en we hebben er dus verder van af gezien. Wij laten ons uiteraard leiden door de grote meer derheid der opvattingen van onze klanten. We gebruiken thans elke kleur behalve zwart". Een Britse fabrikant van etalage poppen heeft dit jaar de rrtarkt in het naar rassen gescheiden Zuid- Afrika onderzocht. Hij vond weinig belangstelling voor twee zwarte poppen een mannelijke en een vrouwelijk die werden aangebo den voor .1Q40,- per stuk. Slechts één plaatselijke >>óétifk gebruikt zwarte f.alagepopper mö die warén oorspronkelijk "Drank en zijn zwart gespoten om het effect te boetieks zwarte versterken. „In Londen hebben vele boetieks zwarte etalagepoppen in een gitzwart décor", vertelde de ei genares. mevrouw Maureen Horse- field. „Ik heb drie van mijn poppen zwart laten spuiten, want dat is de ideale kleur om kleren tot hun recht te laten komen". Het is duidelijk, dat de winkeliers graag een groter deel zouden ver overen van de naar schatting zes miljard gulden aan jaarlijkse koop kracht van de 13 miljoen personen tellende zwarte meerderheid der be volking van Zuid-Afrika, maar som migen zijn bang blanke klanten af te stoten. De woordvoerder voor een groot filiaalbedrijf zei, dat zwarte etalagepoppen misschien erg nuttig zijn in Afrikaanse winkels en een ander oppSürdé het denkbfceld. apart# etalages in,te richten voor blanken zwarte wfnk el bezoekers. In de zaken in de grote steden be staat geen apartheid wat het geld van de klanten betreft en bij de kassa merkt mer. weinig van apart heid. Kleinhandelaren in een district ten westen van Johannesburg heb ben de eerder in dit jaar door som mige blanke klanten gestelde eis, dat zwarten uit de zaken moeten worden geweerd, als deze op zater dagmorgen vol zijn. naast zich neer gelegd. Maar kleinhandelaren in sterke drank hebben aparte afdelin gen voor blanken en kleurlingen en in sommige landelijke bolwerken van blanke suprematie, bestaan aparte ingangen en toonbanken voor zwarten. ter kreeg zij toestemming naar binnen te gaan om te getuigen. De medeverdachte Lev. G Oebozcho. die in januari werd gearresteerd we gens het verspreiden van vlugschriften waarin geprotesteerd werd tegen de de tentie van Sovjet-intellectuelen en van een brief welke door Amalrik werd ge schreven, zei ook onschuldig te zijn, maar hij gaf antwoord op de vragen die hem gesteld werden. De vrienden zeiden dat de justitie de twee zaken hoopt samen te voegen of schoon beide verdachten ontkennen el kaar te kennen. Het voornaamste bewijsmateriaal te gen Amalrik is zijn boek dat een ver nietigende kritiek is op de communisti sche partij en waarin de Sovjet-Unie wordt afgebeeld als een reus op lemen voeten die gedoemd is ten onder te gaan, waarschijnlijk na een oorlog met China. LONDEN De Amerikaanse Yippie (politieke hippie), Jerrie Rubin die za terdagavond jongstleden met 20 kame raden de uitzending van David Frost waar hij geïnterviewd werd grondig Verstoorde, zal nog voor het eind van deze week het land moeten verlaten. De Britse minister van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Rubin een verblijfsvergunning heeft van een week. Een rechtse politicus heeft gezegd, dat na moet worden gegaan hoe Rubin, een van de aanstichters van de geweld dadigheden bij de democratische con ventie in Chicago van 1968, in Engeland kon worden toegelaten. Dit zei hij. had nooit moeten gebeu ren. Volgens hem kwam Rubin uit Al gerije waar hij zich met revolutionarire werkzaamheden bezighield. Op de show van Frost hadden de in dringers apparatuur omvergeworpen, allerlei obscene taal uitgeslagen en ook gezegd, dat zij verdovende middelen gebruikten. De politie heeft dit evenwel niet geconstateerd. Ook is niemand van het stel gearresteerd. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak I5.-7.50 10,-15,-20,-25,- ADVERTENTIE Stel ira eens mevrouw, u heeft de ideale echtgenoot. Zo eentje tegen wie je niet hoeft te zeggen -.Daar zou je eigenlijk een foto van moeten maken." Zo eentje die al „Klik!* zei, voor u begon te praten. Stel, dat dat zo is. Zelfs dan doet zich iets heel merkwaardigs voor. Want wie staat er op geen enkele foto? Precies, wr man! Fotografisch bekeken gaan uw kinderen als halve wezen de wereld door. Een zielige aangelegenheid. Maar goed, a boft nog. U zult ervan opkijken, maat er zijn mannen die bet fototoestel ieder weekend rustig in de kast laten liggen. En er zijn er zelfs die zeggen het 's zaterdags te druk te hebben om een nieuw filmpje te halen. Wat wilde u zeggen, mevrouw? Uw man is tóch niet helemaal volmaakt? Hij vergeet ook de ene keer de camera en de andere maal een filmpje? Ach ja mevrouw, hij is de enige niet. Toch doodzonde. Want als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, zit u met lege fotoalbums en uw mond vol tanden. Tenzij.Tenzij aan het fotograferen slaat. Dat filmpje koopt n gewoon tussen de andere boodschappen door. En het fototoestel neemt u gewoon ieder weekend in uw tas mee. Veel te technisch? Dan heeft u het verkeerde toestel voor ogen. Dat van de beroepsfotograaf. Kijkt u maar eens: op uw camera zit waarschijnlijk maar één knopje. Om af te drukken. Dat is alles. Zorg dus steeds voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want ook voor vrouwen is filmen het enige excuus om in het weekend geen foto's te nemen. Dus mevrouw, laat u snel emanciperen door de vakman, nw fotohandeiaar. BEIROET Na het inzetten van omvangrijke met pantservoertuigen uit geruste eenheden van de Libanese strijdkrachten, is de toestand in het grensgebied van Noord-Libanon weer enigszins normaal geworden. Volgens berichten uit Beiroet, hebben de opstan dige zwaar bewapende landarbeiders met een wapenstilstand ingestemd, na de belofte dat hun grieven zullen wor den onderzocht. SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zijn landgenoten er gisteren voor gewaarschuwd geen spoe dige oplossing te verwachten in het ge schil met Engeland. In een toespraak ter gelegenheid van de met groot militair machtsvertoon gevierde vijfde verjaardag van Rhode- siës onafhankelijkheid zei Smith: „Hoe wel ik van mening ben dat de nieuwe. Conservatieve regering in Engeland realistischer is dan de vorige,blijfter realistischer is dan de vorige blijft er een zeer brede kloof tussen onze stand punten en als een realist moet ik zeg gen dat ik niet optimistisch ben over een oplossing. Hij voegde hier aan toe: „Ik hoop echter oprecht dat ik later nog eens ongelijk krijg." ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 ÏO,- 15,- 20,- 25,- LONDEN Door de politie is gister morgen vroeg in de Londense buiten wijk Blackheath, 's lands meest ge zochte misdadiger gearresteerd. Het is de 29-jarige John McVicar die al twee keer is ontsnapt uit "Maximum security jails", dat zijn gevangenissen waar de bewaking zo streng i.s, dat er in principe geen mens legaal uitkomt. Behalve artiesten als McVicar. De 29-jarige misdadiger werd gepakt, omdat hij zoveel van champagne houdt. De politie, die hem al twee jaar naar stig zoekt, had een tip gekregen van een drank winkelier waar McVicar re gelmatig champagne haalt, onder de naam van ..Squires". En zo kwam het, dat de politie met getrokken pistolen de woning van McVicar binnenviel en hem en zijn vrouw, het echtpaar lag te bed, kon arresteren. De Britse politie is als regel niet ge wapend maar in uitzonderlijke gevallen als dit McVicar staat bekend als 'n kwaje nam men geen risico. De drank handel aar beschreef „Squi res" als een man die bij hem regelma tig champagne kwam kopen van 18 gulden per fles. ,,'t Leek me best een aardige knaap", vertelde hij de politie. Maar dat leek maar zo. McVicar had herhaaldelijk gewapen de overvallen gepleegd en inbraken met geweldpleging. Hij had enkele ma len op de politie geschoten. Voor dit alles was hij tenslotte gestraft met 23 jaar gevangenis. McVicar zorgde dat hij tijdens zijn „ballingschap" in goede vorm bleef. Hij oefende karate en judo en ging zo nu en dan een flink stuk hardlopen over het terrein. De Britse politie die hem zocht, ver meldde bij de oproep, dat McVicar „de gevaarlijkste misdadiger was", waar naar men uitkeek. Vandaar dat hij bij de overval op het huis te Blackheath tientallen agenten betrokken waren. „Blijf kalm of wij schieten" zeiden de wetsdienaren toen zij zijn flat met een valse sleutel bin nendrongen. „In dat geval houd ik mij maar koest" zei de boef en ging gewillig mee. „Een spoorlijn van 1760 km, die Ijet westen heeft geweigerd aan te leg gen, kan zeer wel een machtige pro pagandamachine van communistisch China worden, die de politieke denk beelden van voorzitter Mao verkon digt aan miljoenen in het hart van Afrika. De exportwegen van Zambia, dat een voorname plaats inneemt onder de koperproducenten van de wereld, zijn ernstig beperkt, toen het door blan ken geregeerde buurland Rhodesië zich in 1965 onafhankelijk maakte van Engeland. Een groot gedeelte van het koper van het overal door land ingesloten Zam bia wordt langs een 1600 km lange weg vervoerd naar de Tanziaanse zeehaven Dar Es Salaam. Deze route, bekend als „de hellevaart," zit vol gaten, is bezaaid met wrakken van voertuigen en moet voortdurend wor den gerepareerd. Amerika en Engeland hebben tezamen met andere Europese landen het spoorwegproject van Tanzania-Zam bia afgewezen, als „geofysisch en economisch onverstandig". Communistisch China kwam toen met een geweldig plan dat 350 miljoen dollar zou kosten. Zambia en Tanza nia zullen niets te vertellen hebben over de aanleg en de financiering, behalve dat zij Afrikaanse arbeiderg moeten leveren en de rekening uit eindelijk door beide landen zal moe ten worden betaald „in gemakkelijke termijnen als de spoorweg operatio neel wordt", zeggen de autoriteiten. „Sommige buitenlandse waarnemers in Zambia zien de spoorweg van Mao als een geweldige propagandamachi ne op wielen, die zijn gedachten langs de 1760 km lange route zal uit braken over Centraai-Afrika. Het eens zo romantische eiland Zanzibar in de Indische Oceaan, op enkele ki lometers afstand van de Tanzaniaan- ve hoofdstad Dar Es Dalaam, is enke le jaren de springplank van commu nistisch China. Nauwelijks een maand nadat prins Philip van Enge land de sultan in 1963 de onafhanke lijkheid had geschonken, maakte een bloedige revolutie een einde aan de Arabische heerschappij. Communistisch China was er als de kippen bij met militaire en economi sche steun, gekoppeld aan een invasie van zogenaamde adviseurs. De invloed van Mao wordt reeds ge voeld in steden en dorpen van Zam- MAO TSE-TOENG gedachten per trein bia. Het aantal mensen dat insignes van Mao op hun revers draagt is toe genomen en het rode boekje met de gedachten van Mao, de politieke bij bel van communistisch China, wordt door Chinese bezoekers veelal gratis verspreid. De president van Zambia. Kenneth Kaoenda, heeft het idee zelfs geïmi teerd. Het enige verschil is, dat het boekje met zijn gedachten een groene omslag heeft. In de meeste boekwinkels wordt com- munistisch-Chinese lectuur vrijelijk verkocht en een krachtige radiozen der zendt regelmatig politieke pro gramma's naar Zambia uit. „Het voorbereidende inspectiewerk voor de Tanzam Tanzaniaans-Zambiaanse spoorweg is voltooid en volgens opti mistische Zambiaanse regeringsfunc tionarissen zal het eerste stuk bin nenkort worden aangelegd. Blijkens berichten en foto's die in Zam bia worden ontvangen, zijn de eom- munistisch-Chinese technici inmid dels druk bezig de leer van Mao te verkondigen. De „Zambia Mail", die de opvattingen van de regering weerspiegelt, prijst de communistische Chinezen. „Hier is de spoorweg, die volgens het Westen niet kon worden aangelegd," aldus het blad. „Het Westen weigerde ge bruik te maken van een kans. zich een plaats te veroveren in het hart van Afrika, die het had kunnen be zetten als het bereid was geweest de grote spoorweg de levenslijn van Zambia naar de kust aan te leggen en te financieren." Daarentegen is hulp gekomen uit het oosten. Zambiaanse en Tanzaniaan.se arbeiders helpen hun Chinese in structeurs en voor hen. die iets willen leren van de communistisch-Chinese ideologie zijn er politieke bijeenkom sten met behulp van de gedachten van Mao. Ongeveer parallei met het Chinese pro ject voeren Amerikaanse ingenieurs, geholpen door honderden Afrikaanse arbeiders, een minder kostbaar pro gramma van wegenaanleg uit. Dag en nacht werkend, voltooien zij de eerste fase van de nieuwe grote noor delijke weg, die Tanzania zal doors nijden om de Zambiaanse kopergor del te verbinden met de Tanziaanse haven Dar Es Salaam. Beide verbindingen beginnen in Tanza nia en moeten volgens de plannen te eniger tijd in de eerstkomende vijf of zeven jaar de Zambiaanse kopergor del bereiken. ADVERTENTIE IScLverdiend Nu 2 voor ƒ1.05. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten.

De Vallei | 1970 | | pagina 7